Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Sabre, Individual

Fencing at the 1912 Stockholm Summer Games:

Men's Sabre, Individual Round One

Fencing at the 1912 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Stockholm, Sweden
Venue(s): Östermalm Sporting Grounds, Stockholm
Date Started: July 16, 1912
Date Finished: July 17, 1912
Format: Top three in each pool advance to the quarter-finals.

Gold: HUN Jenő Fuchs
Silver: HUN Béla Békessy
Bronze: HUN Ervin Mészáros

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Giovanni Benfratello Italy ITA 3 0 QU
2 Lajos Werkner 28 Hungary HUN 2 1 QU
3 Vladimir Danich 25 Russia RUS 1 2 QU
4 Gustaf Armgarth 33 Sweden SWE 0 3

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1T Béla Zulawszky 42 Hungary HUN 3 1 QU
1T Julius Lichtenfels 27 Germany GER 3 1 QU
3 Vladimir Andreyev 33 Russia RUS 2 2 QU
4 Friedrich Golling 28 Austria AUT 2 2
5 Helge Werner 28 Sweden SWE 0 4

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Karl Münich 63 Austria AUT 3 0 QU
2 Hans Thomson 23 Germany GER 2 1 QU
3 Jens Berthelsen 21 Denmark DEN 1 2 QU
4 Boris Nepokupnoy Russia RUS 0 3

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Edoardo Alaimo Italy ITA 4 0 QU
2T Albert Bógathy 30 Austria AUT 2 2 QU
2T Oluf Berntsen 20 Denmark DEN 2 2 QU
4T Aleksandr Shkylev Russia RUS 1 3
4T Zdeněk Bárta 20 Bohemia BOH 1 3

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Charles Vanderbyl 38 Great Britain GBR 3 1 QU
2 Josef Javůrek Bohemia BOH 3 1 QU
3 Josef Puhm 35 Austria AUT 2 2 QU
4T Carl-Gustaf Klerck 26 Sweden SWE 1 3
4T Georgy Zakyrich Russia RUS 1 3

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Ejnar Levison 31 Denmark DEN 3 0 QU
2 Alfred Ridley-Martin 30 Great Britain GBR 2 1 QU
3 Anatoly Timofeyev 24 Russia RUS 1 2 QU
4 Johannes Kolling 25 Netherlands NED 0 3

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Béla Békessy 36 Hungary HUN 3 0 QU
2 Franz Dereani 36 Austria AUT 1 2 QU
3 William Marsh 35 Great Britain GBR 1 2 QU
4 Konstantin Vaterkampf Russia RUS 1 2

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1T Hendrik de Iongh 34 Netherlands NED 3 1 QU
1T Péter Tóth 29 Hungary HUN 3 1 QU
3 Martin Nordenström 23 Sweden SWE 2 2 QU
4T Douglas Godfree 30 Great Britain GBR 1 3
4T Aleksandr Mordovin 39 Russia RUS 1 3

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC
1T Georg Stöhr 26 Germany GER QU/bye
1T Ervin Mészáros 35 Hungary HUN QU/bye
1T Nikolay Kuznetsov Russia RUS QU/bye

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC
1T Apollon Guiber von Greifenfels 24 Russia RUS QU/bye
1T Jenő Fuchs 29 Hungary HUN QU/bye
1T Birger Personne 23 Sweden SWE QU/bye

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC
1T Bertalan Dunay 34 Hungary HUN QU/bye
1T Ernst zu Hohenlohe 20 Austria AUT QU/bye
1T Boris Arsenyev Russia RUS QU/bye

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Zoltán Schenker 31 Hungary HUN 3 0 QU
2 Friedrich Schwarz Germany GER 2 1 QU
3 Harry Butterworth Great Britain GBR 1 2 QU
4 Pavel Filatov Russia RUS 0 3

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Francesco Pietrasanta Italy ITA 3 0 QU
2 Pál Pajzs Hungary HUN 1 2 QU
3 Alfred Syson Great Britain GBR 1 2 QU
4 Walter Gates 40 South Africa RSA 1 2

Round One Pool Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Oszkár Gerde 28 Hungary HUN 3 0 QU
2 Nedo Nadi 17 Italy ITA 2 1 QU
3 Albertson Van Zo Post 45 United States USA 1 2 QU
4 Archie Corble 28 Great Britain GBR 0 3

Round One Pool Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC
1T Alfred Sauer 31 United States USA QU/bye
1T Dezső Földes 31 Hungary HUN QU/bye
1T Alfred Keene Great Britain GBR QU/bye

Round One Pool Sixteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 László Berti 36 Hungary HUN 3 0 QU
2 Aristide Pontenani Italy ITA 2 1 QU
3 Edward Brookfield Great Britain GBR 1 2 QU
4 Gunnar Lindholm 24 Sweden SWE 0 3