You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1912 Stockholm > Fencing > Men's Foil, Individual

Fencing at the 1912 Stockholm Summer Games:

Men's Foil, Individual Round One

Fencing at the 1912 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Stockholm, Sweden
Venue(s): Östermalm Sporting Grounds, Stockholm
Date Started: July 6, 1912
Date Finished: July 7, 1912
Format: Top three in each pool advance to the quarter-finals.

Gold: ITA Nedo Nadi
Silver: ITA Pietro Speciale
Bronze: AUT Richard Verderber

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Léon Tom 23 Belgium BEL 0 QU
2 Vilém Tvrzský Bohemia BOH 1 QU
3 Dezső Földes 31 Hungary HUN 2 QU
4T Dmitry Knyazhevich 37 Russia RUS 3
4T Andreas Suttner 35 Austria AUT 3

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Marcel Berré 29 Belgium BEL 0 QU
2T Marc Larimer 21 United States USA 2 QU
2T Edgar Amphlett 44 Great Britain GBR 2 QU
4T Johann Adam Germany GER 3
4T Feliks Leparsky Russia RUS 3

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Gordon Alexander Great Britain GBR 1 QU
1T Albertson Van Zo Post 45 United States USA 1 QU
3 Josef Pfeiffer Bohemia BOH 2 QU
4 Bertalan Dunay 34 Hungary HUN 2
5 Pavel Guvorsky Russia RUS 4

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Nedo Nadi 17 Italy ITA 0 QU
2 Zoltán Schenker 31 Hungary HUN 1 QU
3 Scott Breckinridge 29 United States USA 3 QU
4 Miloš Klika Bohemia BOH 3
5T Walter Gates 40 South Africa RSA 4
5T Percival Davson 34 Great Britain GBR 4
7 Julius Thomson 23 Germany GER 6

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Julius Lichtenfels 27 Germany GER 1 QU
2 Arthur Fagan 21 Great Britain GBR 2 QU
3 Jens Berthelsen 21 Denmark DEN 3 QU
4T Gaston Salmon Belgium BEL 3
4T Graeme Hammond 54 United States USA 3
6 Gustaf Armgarth 33 Sweden SWE 4
7 Vladimir Keyser Russia RUS 5

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Francesco Pietrasanta Italy ITA 0 QU
2 Fernand de Montigny 27 Belgium BEL 1 QU
3 Sotirios Notaris Greece GRE 2 QU
4T Ernest Stenson-Cooke 37 Great Britain GBR 4
4T Lars Aas 33 Norway NOR 4
4T John MacLaughlin 22 United States USA 4
7 Nikolay Goredetsky Russia RUS 6

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Sherman Hall 26 United States USA 1 QU
1T Victor Willems 35 Belgium BEL 1 QU
3 Pietro Speciale 35 Italy ITA 2 QU
4T Sydney Martineau 49 Great Britain GBR 3
4T Aleksandr Mordovin 39 Russia RUS 3
6T Birger Personne 23 Sweden SWE 4
6T Hans Olsen 26 Denmark DEN 4

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Harold Rayner 23 United States USA 0 QU
2 Béla Zulawszky 42 Hungary HUN 1 QU
3 Adolf Davids 44 Germany GER 2 QU
4 Ragnar Grönvall 17 Sweden SWE 3
5 Vladimir Samoylov Russia RUS 4

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Edgar Seligman 45 Great Britain GBR 1 QU
1T Béla Békessy 36 Hungary HUN 1 QU
3 Wilhelm Löffler 26 Germany GER 2 QU
4 Josef Javůrek Bohemia BOH 3
5 Franz Dereani 36 Austria AUT 4
6 Ernest Gignoux 37 United States USA 5

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Ejnar Levison 31 Denmark DEN 0 QU
2 Pál Pajzs Hungary HUN 1 QU
3 Hermann Plaskuda Germany GER 2 QU
4T Josef Puhm 35 Austria AUT 3
4T William Bowman 30 United States USA 3
6 Zdeněk Vávra Bohemia BOH 5

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Ivan Osiier 23 Denmark DEN 0 QU
2T Axel Jöhncke 34 Sweden SWE 2 QU
2T Friedrich Golling 28 Austria AUT 2 QU
4 Gavriil Bertrain Russia RUS 2

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Edoardo Alaimo Italy ITA 0 QU
2 Péter Tóth 29 Hungary HUN 1 QU
3 Vilém Goppold z Lobsdorfu, Jr. Bohemia BOH 2 QU
4 Alfred Sauer 31 United States USA 3
5T Vladimir Sarnavsky 36 Russia RUS 4
5T Albert Naumann Germany GER 4

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Paul Anspach 30 Belgium BEL 0 QU
2T Karl Hjorth 36 Sweden SWE 1 QU
2T Robert Montgomerie 32 Great Britain GBR 1 QU
4T Leonid Martuchev Russia RUS 3
4T Oluf Berntsen 20 Denmark DEN 3
6T Georges von Tangen 34 Norway NOR 5
6T Reinhold Trampler 34 Austria AUT 5

Round One Pool Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Henri Anspach 29 Belgium BEL 1 QU
1T Richard Verderber 28 Austria AUT 1 QU
1T Bjarne Eriksen 25 Norway NOR 1 QU
4 Arie de Jong 29 Netherlands NED 3
5 Anatoly Zhakovlev Russia RUS 4

Round One Pool Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Jacques Ochs 29 Belgium BEL 1 QU
1T László Berti 36 Hungary HUN 1 QU
3 Lauritz Christian Østrup 30 Denmark DEN 2 QU
4 Heinrich Ziegler 20 Germany GER 2
5 Rudolf Cvetko 31 Austria AUT 3
6 František Kříž 27 Bohemia BOH 5

Round One Pool Sixteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Fernando Cavallini 19 Italy ITA 1 QU
1T Robert Hennet 26 Belgium BEL 1 QU
1T Emil Schön 39 Germany GER 1 QU
4 George Breed 35 United States USA 3
5 Leonid Grinyov Russia RUS 4
6 Gunnar Böös 17 Sweden SWE 5