Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1912 Stockholm Summer Games:

Men's Épée, Individual Round One

Fencing at the 1912 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: Stockholm, Sweden
Venue(s): Östermalm Sporting Grounds, Stockholm
Date Started: July 11, 1912
Date Finished: July 12, 1912
Format: Top three in each pool advance to the quarter-finals.

Gold: BEL Paul Anspach
Silver: DEN Ivan Osiier
Bronze: BEL Philippe Le Hardy de Beaulieu

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Ejnar Levison 31 Denmark DEN 1 QU
1T Hendrik de Iongh 34 Netherlands NED 1 QU
3 Sotirios Notaris Greece GRE 2 QU
4 Victor Willems 35 Belgium BEL 3
5 Julius Lichtenfels 27 Germany GER 4
6 Åke Grönhagen 27 Sweden SWE 5
7T Pavel Guvorsky Russia RUS 6
7T Gordon Alexander Great Britain GBR 6

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Paul Anspach 30 Belgium BEL 1 QU
1T Petros Manos Greece GRE 1 QU
3 Jens Berthelsen 21 Denmark DEN 3 QU
4 Friedrich Schwarz Germany GER 3
5T Aleksandr Soldatenkov Russia RUS 4
5T Knut Enell 25 Sweden SWE 4

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Konstantinos Kotzias Greece GRE 1 QU
2 Léon Tom 23 Belgium BEL 2 QU
3 Arthur Griez von Ronse Austria AUT 4 QU
4T Hans Bergsland 33 Norway NOR 4
4T Vladimir Keyser Russia RUS 4
AC Fernando Correia Portugal POR DQ
AC Vilém Tvrzský Bohemia BOH DQ

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Einar Sörensen 36 Sweden SWE 1 QU
1T Vilém Goppold z Lobsdorfu, Jr. Bohemia BOH 1 QU
3 Severin Finne 29 Norway NOR 2 QU
4T Sherman Hall 26 United States USA 4
4T Vladimir Sarnavsky 36 Russia RUS 4
4T George van Rossem 29 Netherlands NED 4

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Zdeněk Vávra Bohemia BOH 2 1 QU
2 Gavriil Bertrain Russia RUS 2 1 QU
3 George Breed 35 United States USA 2 1 QU
4 Georges von Tangen 34 Norway NOR 0 3

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BL
1T Edgar Seligman 45 Great Britain GBR 1 QU
1T Jacques Ochs 29 Belgium BEL 1 QU
3 Miloš Klika Bohemia BOH 3 QU
4 Bjarne Eriksen 25 Norway NOR 3
5 Leonid Martuchev Russia RUS 4

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Lars Aas 33 Norway NOR 2 QU
2T Philippe Le Hardy de Beaulieu Belgium BEL 3 QU
2T Martin Holt 31 Great Britain GBR 3 QU
4 Alfred Sauer 31 United States USA 3
5T Albertus Perk 24 Netherlands NED 4
5T Josef Javůrek Bohemia BOH 4
7 Walter Gates 40 South Africa RSA 5

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Robert Montgomerie 32 Great Britain GBR 1 QU
2T Fernand de Montigny 27 Belgium BEL 2 QU
2T František Kříž 27 Bohemia BOH 2 QU
4T Marc Larimer 21 United States USA 3
4T Harald Platou 34 Norway NOR 3
6 Heinrich Schrader Germany GER 5

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Victor Boin 26 Belgium BEL 0 QU
2 Arthur Everitt 39 Great Britain GBR 1 QU
3 Sigurd Mathiesen 38 Norway NOR 2 QU
4 Graeme Hammond 54 United States USA 3
5 Jacob van Geuns 39 Netherlands NED 4

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Hans Thomson 23 Germany GER 2 QU
2 Jan de Beaufort 31 Netherlands NED 2 QU
3 Louis, Count Sparre 48 Sweden SWE 2 QU
4 Gaston Salmon Belgium BEL 3
5T Percival Davson 34 Great Britain GBR 4
5T Josef Pfeiffer Bohemia BOH 4
7 John MacLaughlin 22 United States USA 5

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC
1T Fred Schenck 25 United States USA QU/bye
1T Edgar Amphlett 44 Great Britain GBR QU/bye
1T Henri Anspach 29 Belgium BEL QU/bye

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Ivan Osiier 23 Denmark DEN 0 QU
2 Zdeněk Bárta 20 Bohemia BOH 1 QU
3 William Bowman 30 United States USA 2 QU
4 Ernest Stenson-Cooke 37 Great Britain GBR 3

Round One Pool Fourteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Gustaf Lindblom 28 Sweden SWE 3 QU
2 Arie de Jong 29 Netherlands NED 3 QU
3 Georgios Versis Greece GRE 3 QU
4T Hermann Plaskuda Germany GER 3
4T Sydney Martineau 49 Great Britain GBR 3
6 Marcel Berré 29 Belgium BEL 4
7 Ernest Gignoux 37 United States USA 5
8 Hans Olsen 26 Denmark DEN 6

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC
1T Charles Vanderbyl 38 Great Britain GBR QU/bye
1T Pál Rosty Hungary HUN QU/bye
1T Albertson Van Zo Post 45 United States USA QU/bye

Round One Pool Fifteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Georg Branting 24 Sweden SWE 1 QU
2T Emil Schön 39 Germany GER 2 QU
2T Tryfon Triantafyllakos Greece GRE 2 QU
4 Willem Hubert van Blijenburgh 30 Netherlands NED 3
5T Jack Blake 37 Great Britain GBR 4
5T Oluf Berntsen 20 Denmark DEN 4
7T James Moore 21 United States USA 5
7T Béla Békessy 36 Hungary HUN 5

Round One Pool Sixteen

Rank Athlete Age Team NOC BL
1 Georgios Petropoulos 39 Greece GRE 1 QU
2T Gerald Ames 31 Great Britain GBR 2 QU
2T Karel Goppold z Lobsdorfu Bohemia BOH 2 QU
4 Lauritz Christian Østrup 30 Denmark DEN 3
5 Walther Meienreis Germany GER 4
6 Willem Molijn 37 Netherlands NED 5