You Are Here > SR/Olympics > Summer Games > 1912 Stockholm > Athletics

Athletics at the 1912 Stockholm Summer Games

1912 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Sports:

Host City: Stockholm, Sweden
Date Started: July 6, 1912
Date Finished: July 15, 1912
Events: 30

Participants: 534 (534 men and 0 women) from 27 countries
Youngest Participant: SWE Douglas Melin (16 years, 278 days)
Oldest Participant: FIN Verner Järvinen (42 years, 131 days)
Most Medals (Athlete): FIN Hannes Kolehmainen (4 medals)
Most Medals (Country): USA United States (42 medals)

Overview

Track & field athletics was the showcase event of the 1912 Olympic Games, as it often is. The biggest stars of the competition were Hannes Kolehmainen, the Finnish distance runner who won the 5,000 and 10,000 metre runs, and the cross-country, and Jim Thorpe, the American Indian multi-performer, who won the decathlon and pentathlon.

Track & field athletics was conducted within the Olympic stadium that had been especially constructed for the 1912 Olympic Games. The track was the unusual distance of just over 383 metres in length. It was constructed by Charles Perry, the British trainer, who had also helped build the tracks that were used at the 1896, 1906, and 1908 Olympic Games.

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men's 100 metres USA Ralph Craig USA Alvah Meyer USA Donald Lippincott
Men's 200 metres USA Ralph Craig USA Donald Lippincott GBR Willie Applegarth
Men's 400 metres USA Charles Reidpath GER Hanns Braun USA Ed Lindberg
Men's 800 metres USA Ted Meredith USA Mel Sheppard USA Ira Davenport
Men's 1,500 metres GBR Arnold Jackson USA Abel Kiviat USA Norm Taber
Men's 5,000 metres FIN Hannes Kolehmainen FRA Jean Bouin GBR George Hutson
Men's 10,000 metres FIN Hannes Kolehmainen USA Lewis Tewanima FIN Albin Stenroos
Men's Marathon RSA Ken McArthur RSA Chris Gitsham USA Gaston Strobino
Men's 110 metres Hurdles USA Fred Kelly USA James Wendell USA Martin Hawkins
Men's 4 × 100 metres Relay GBR Great Britain SWE Sweden
Men's 4 × 400 metres Relay USA United States FRA France GBR Great Britain
Men's 3,000 metres, Team USA United States SWE Sweden GBR Great Britain
Men's 10 kilometres Walk CAN George Goulding GBR Ernie Webb ITA Nando Altimani
Men's Cross-Country, Individual FIN Hannes Kolehmainen SWE Hjalmar Andersson SWE John Eke
Men's Cross-Country, Team SWE Sweden FIN Finland GBR Great Britain
Men's High Jump USA Alma Richards GER Hans Liesche USA George Horine
Men's Standing High Jump USA Platt Adams USA Ben Adams GRE Kostas Tsiklitiras
Men's Pole Vault USA Harry Babcock USA Frank Nelson
USA Marc Wright
CAN William Halpenny
SWE Bertil Uggla
USA Frank Murphy
Men's Long Jump USA Albert Gutterson CAN Cal Bricker SWE Georg Åberg
Men's Standing Long Jump GRE Kostas Tsiklitiras USA Platt Adams USA Ben Adams
Men's Triple Jump SWE Topsy Lindblom SWE Georg Åberg SWE Erik Almlöf
Men's Shot Put USA Pat McDonald USA Ralph Rose USA Larry Whitney
Men's Shot Put, Both Hands USA Ralph Rose USA Pat McDonald FIN Elmer Niklander
Men's Discus Throw FIN Armas Taipale USA Dick Byrd USA Jim Duncan
Men's Discus Throw, Both Hands FIN Armas Taipale FIN Elmer Niklander SWE Emil Magnusson
Men's Hammer Throw USA Matt McGrath CAN Duncan Gillis USA Clarence Childs
Men's Javelin Throw SWE Eric Lemming FIN Julius Saaristo HUN Mór Kóczán
Men's Javelin Throw, Both Hands FIN Julius Saaristo FIN Väinö Siikaniemi FIN Urho Peltonen
Men's Pentathlon NOR Ferdinand Bie
USA Jim Thorpe
USA Jim Donahue CAN Frank Lukeman
Men's Decathlon SWE Hugo Wieslander
USA Jim Thorpe
SWE Charles Lomberg SWE Gösta Holmér