Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Sabre, Individual

Fencing at the 1908 London Summer Games:

Men's Sabre, Individual Round One

Fencing at the 1908 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: London, Great Britain
Venue(s): Fencing Ground just outside White City Stadium, London
Date Started: July 17, 1908
Date Finished: July 18, 1908
Format: Top three finishers in each pool advanced to the second round.

Gold: HUN Jenő Fuchs
Silver: HUN Béla Zulawszky
Bronze: BOH Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr.

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Fritz Flesch 36 Austria AUT 5 0 QU
2T Jetze Doorman 26 Netherlands NED 3 2 QU
2T Vlastimil Lada-Sázavský 22 Bohemia BOH 3 2 QU
4 Jean de Mas Latrie 28 France FRA 2 3
5T Henri Six 35 Belgium BEL 1 4
5T Jaroslav Tuček 25 Bohemia BOH 1 4

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BBW BBL
1 Otakar Lada 24 Bohemia BOH 3 1 QU
2T Péter Tóth 25 Hungary HUN 2 2 1 0 QU
2T Joseph Van der Voodt Belgium BEL 2 2 1 0 QU
4 Arthur Murray Great Britain GBR 2 2 0 1
5 Johann Adam Germany GER 1 3

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BBW BBL
1 Alfred Labouchere 41 Netherlands NED 4 1 QU
2T Étienne Grade 33 Belgium BEL 3 2 1 0 QU
2T Fritz Jack 28 Germany GER 3 2 1 0 QU
4 Jean-Joseph Renaud 35 France FRA 3 2 0 2
5 Dino Diana Italy ITA 2 3
6 Douglas Godfree 26 Great Britain GBR 0 5

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BBW BBL
1 William Marsh 31 Great Britain GBR 3 1 QU
2T René Lateux France FRA 2 2 1 0 QU
2T Richard Schoemaker 21 Netherlands NED 2 2 1 0 QU
4 Julius Lichtenfels 23 Germany GER 2 2 0 1
5 Harald Krenchel 23 Denmark DEN 1 3

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1T Arie de Jong 25 Netherlands NED 2 1 QU
1T Alessandro Pirzio Biroli 30 Italy ITA 2 1 QU
1T Einar Schwarz-Nielsen 24 Denmark DEN 2 1 QU
4 Georges Langevin France FRA 0 3

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BBW BBL
1T Georges, Count de la Falaise 42 France FRA 3 1 QU
1T Jenő Szántay 27 Hungary HUN 3 1 QU
3 August Petri Germany GER 2 2 1 0 QU
4 Antoine Van Tomme Belgium BEL 2 2 0 1
5 Maurits van Löben Sels 31 Netherlands NED 0 4

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BBW BBL
1 Dezső Földes 27 Hungary HUN 5 0 QU
2 Sante Ceccherini 44 Italy ITA 4 1 QU
3 Richard Badman Great Britain GBR 2 3 1 0 QU
4 Lion van Minden 27 Netherlands NED 2 3 0 1
5T Jakob Erckrath de Bary 44 Germany GER 1 4
5T Ismaël de Lesseps 36 France FRA 1 4

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1T Marcello Bertinetti 23 Italy ITA 4 1 QU
1T Bertrand, Count de Lesseps 33 France FRA 4 1 QU
3 Béla Zulawszky 38 Hungary HUN 3 2 QU
4T Robert Krünert Germany GER 2 3
4T Charles Wilson Great Britain GBR 2 3
6 Walter Gates 36 South Africa RSA 0 5

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1T Oszkár Gerde 24 Hungary HUN 4 1 QU
1T Lauritz Christian Østrup 26 Denmark DEN 4 1 QU
3 Willem Hubert van Blijenburgh 26 Netherlands NED 3 2 QU
4T André du Bosch Belgium BEL 2 3
4T Alfred Keene Great Britain GBR 2 3
6 Jacques de Saint-Brisson France FRA 0 5

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. 38 Bohemia BOH 7 0 QU
2T Paul Anspach 26 Belgium BEL 4 3 QU
2T Jenő Apáthy Hungary HUN 4 3 QU
4T Edward Brookfield Great Britain GBR 3 4
4T Johan van Schreven 33 Netherlands NED 3 4
6T Pietro Sarzano Italy ITA 2 4
6T Georg Stöhr 22 Germany GER 2 4
8 Jean Mikorski France FRA 2 5

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Jenő Fuchs 25 Hungary HUN 5 0 QU
2 Gustaaf van Hulstijn 23 Netherlands NED 4 1 QU
3 Vilém Tvrzský Bohemia BOH 3 2 QU
4 Luigi Pinelli Italy ITA 2 3
5 Ernst Moldenhauer Germany GER 1 4
6 Lockhart Leith 31 Great Britain GBR 0 5

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 George van Rossem 25 Netherlands NED 4 1 QU
2T Barry Notley 28 Great Britain GBR 3 2 QU
2T Bedřich Schejbal Bohemia BOH 3 2 QU
4 Louis Chapuis France FRA 3 2
5 Alexis Simonson Belgium BEL 2 3
6 Albert Naumann Germany GER 0 5

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL
1 Lajos Werkner 24 Hungary HUN 5 1 QU
2T Riccardo Nowak 23 Italy ITA 4 2 QU
2T Emil Schön 35 Germany GER 4 2 QU
4 Marc Perrodon 29 France FRA 3 3
5T Jan de Beaufort 27 Netherlands NED 2 4
5T František Dušek Bohemia BOH 2 4
7 Anthony Chalke Great Britain GBR 1 5