Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Épée, Individual

Fencing at the 1908 London Summer Games:

Men's Épée, Individual Round One

Fencing at the 1908 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Events:
Phases:

Host City: London, Great Britain
Venue(s): Fencing Ground just outside White City Stadium, London
Date Started: July 17, 1908
Date Finished: July 18, 1908
Format: Top three finishers in each pool advanced to the second round.

Gold: FRA Gaston Alibert
Silver: FRA Alexandre Lippmann
Bronze: FRA Eugène Olivier

Round One Pool One

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Lauritz Christian Østrup 26 Denmark DEN 5 1 0 QU
2T Bernard Gravier France FRA 4 2 0 QU
2T Jaroslav Tuček 25 Bohemia BOH 4 2 0 QU
4 Eric Carlberg 28 Sweden SWE 3 3 0
5 Pontus von Rosen 26 Sweden SWE 2 3 1
6 Georg Stöhr 22 Germany GER 1 4 1
7 Luke Fildes 28 Great Britain GBR 0 4 2

Round One Pool Two

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Vlastimil Lada-Sázavský 22 Bohemia BOH 5 1 0 QU
2 Charles Collignon 30 France FRA 4 1 1 QU
3 Pietro Speciale 31 Italy ITA 3 3 0 QU
4T Herbert Sander 28 Denmark DEN 2 4 0
4T Johan van Schreven 33 Netherlands NED 2 2 2
6T Walter Gates 36 South Africa RSA 1 3 2
6T Fritz Jack 28 Germany GER 1 4 1

Round One Pool Three

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Joseph Marais France FRA 5 0 0 QU
2T Ejnar Levison 27 Denmark DEN 3 2 0 QU
2T Gaston Renard 40 Belgium BEL 3 2 0 QU
4T Johann Adam Germany GER 1 4 0
4T Jack Blake 33 Great Britain GBR 1 3 1
4T Max Dwinger 37 Netherlands NED 1 3 1

Round One Pool Four

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Herman Georges Berger 32 France FRA 7 0 0 QU
2T Martin Holt 27 Great Britain GBR 3 4 0 QU
2T Vilém Tvrzský Bohemia BOH 3 3 1 QU
4T Otto Becker 20 Denmark DEN 3 3 1
4T Dino Diana Italy ITA 3 2 2
6 Hans Bergsland 29 Norway NOR 3 3 1
7T André Sarens Belgium BEL 1 4 2
7T George van Rossem 25 Netherlands NED 1 5 1

Round One Pool Five

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Gaston Alibert 30 France FRA 6 0 1 QU
2T Fernand de Montigny 23 Belgium BEL 4 2 1 QU
2T Ivan Osiier 19 Denmark DEN 4 2 1 QU
4T Percival Davson 30 Great Britain GBR 3 4 0
4T Sante Ceccherini 44 Italy ITA 3 3 1
6 Otakar Lada 24 Bohemia BOH 2 4 1
7T Robert Krünert Germany GER 1 5 1
7T Maurits van Löben Sels 31 Netherlands NED 1 4 2

Round One Pool Six

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 François Rom 26 Belgium BEL 4 1 0 QU
2T Giulio Cagiati Italy ITA 3 1 1 QU
2T Sydney Martineau 45 Great Britain GBR 3 2 0 QU
4 Henry Peyron 24 Sweden SWE 2 2 1
5T Albert Naumann Germany GER 1 4 0
5T Bedřich Schejbal Bohemia BOH 1 4 0

Round One Pool Seven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Leaf Daniell Great Britain GBR 5 1 0 QU
2 Vilém Goppold z Lobsdorfu, Sr. 38 Bohemia BOH 4 2 0 QU
3 Fernand Bosmans 24 Belgium BEL 3 2 1 QU
4T Frédéric Dubordieu France FRA 3 2 1
4T Emil Schön 35 Germany GER 3 2 1
6 Dezső Földes 27 Hungary HUN 1 5 0
7 Willem Hubert van Blijenburgh 26 Netherlands NED 0 5 1

Round One Pool Eight

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Alfred Labouchere 41 Netherlands NED 5 1 0 QU
2 Paul Anspach 26 Belgium BEL 4 1 1 QU
3 Jacques Rodocanachi France FRA 3 3 0 QU
4 Ralph Chalmers 17 Great Britain GBR 3 3 0
5T Jakob Erckrath de Bary 44 Germany GER 2 2 2
5T Alessandro Pirzio Biroli 30 Italy ITA 2 3 1
7 Jaroslav Tuček 25 Bohemia BOH 0 6 0

Round One Pool Nine

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Robert Montgomerie 28 Great Britain GBR 5 0 1 QU
2T Gustaf Lindblom 24 Sweden SWE 3 1 2 QU
2T René Quenessen France FRA 3 3 0 QU
4 Giuseppe Mangiarotti 24 Italy ITA 3 1 2
5 Frantz Oscar Jørgensen 26 Denmark DEN 2 3 1
6T August Petri Germany GER 0 4 2
6T Percy Nobbs 32 Canada CAN 0 4 2

Round One Pool Ten

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1T Edgar Amphlett 40 Great Britain GBR 4 1 0 QU
1T Jetze Doorman 26 Netherlands NED 4 1 0 QU
3 Eugène Olivier 26 France FRA 3 2 0 QU
4T Pietro Sarzano Italy ITA 1 3 1
4T Béla Zulawszky 38 Hungary HUN 1 3 1
4T Ernst Moldenhauer Germany GER 1 4 0

Round One Pool Eleven

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Marcello Bertinetti 23 Italy ITA 3 1 0 QU
2T Pierre le Blon Belgium BEL 2 1 1 QU
2T Cecil Haig 46 Great Britain GBR 2 2 0 QU
4 Simon Okker 26 Netherlands NED 2 1 1
5 Georg Branting 20 Sweden SWE 0 4 0

Round One Pool Twelve

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1T Alexandre Lippmann 26 France FRA 4 1 0 QU
1T François Stuyck Belgium BEL 4 0 1 QU
3 Riccardo Nowak 23 Italy ITA 3 2 0 QU
4T Birger Cnattingius 32 Sweden SWE 1 4 0
4T Edgar Seligman 41 Great Britain GBR 1 2 2
6 Gustaf Olson 24 Sweden SWE 0 4 1

Round One Pool Thirteen

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1 Jean Stern 33 France FRA 3 0 1 QU
2T Henry Davids Great Britain GBR 2 2 0 QU
2T Marcel Van Langenhove Belgium BEL 2 2 0 QU
4T Julius Lichtenfels 23 Germany GER 1 2 1
4T Péter Tóth 25 Hungary HUN 1 3 0

Round One Pool Four Barrage for 2-5

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1T Otto Becker 20 Denmark DEN 2 1 1
1T Dino Diana Italy ITA 2 1 1
1T Martin Holt 27 Great Britain GBR 2 2 0
1T Vilém Tvrzský Bohemia BOH 2 2 0
5 Hans Bergsland 29 Norway NOR 1 3 0

Round One Pool Four Barrage for 2-4

Rank Athlete Age Team NOC BW BL BT
1T Martin Holt 27 Great Britain GBR 2 1 0
1T Vilém Tvrzský Bohemia BOH 2 1 0
3T Otto Becker 20 Denmark DEN 1 2 0
3T Dino Diana Italy ITA 1 2 0