Mobile Site You Are Here >  >  >  > Olympians Who Won a Medal at the Mediterranean Games

[an error occurred while processing this directive]

Olympians Who Won a Medal at the Mediterranean Games

Athlete Gender Country Sport Notes
Patrick Abada Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: pole vault
José Luis Abajo Male ESP FEN 2001 Tunis FEN silver: épée; 2005 Almería FEN bronze: épée; 2013 Mersin FEN bronze: épée
José Manuel Abascal Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH bronze: 1500 m
Ilyas Abbadi Male ALG BOX 2013 Mersin BOX gold: welterweight
Hosni Mohamed Abbas Male UAR, EGY WLT 1959 Beirut WLT gold: featherweight -60 kg (competed for the United Arab Republic)
Mohamed Fakhry Abbas Male EGY DIV 1955 Barcelona DIV gold: platform
Mohamed Abd El-Fatah Male EGY WRE 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Ismail Abdallah Male UAR GYM 1955 Barcelona GYM silver: horizontal bar (competed for Egypt); 1959 Beirut GYM gold: horizontal bar, silver: all-around, bronze: parallel bars and rings
Mahmoud Atter Abdel Fattah Male UAR ATH 1959 Beirut ATH bronze: triple jump
Moustafa Ali Abdel Halim Male EGY WLT 1971 İzmir WLT gold: flyweight -52 kg; 1975 Algiers WLT flyweight -52 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1979 Split WLT silver: flyweight -52 kg
Mohamed Ali Abdel Kerim Male EGY, UAR WLT 1955 Barcelona WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg (competed for Egypt); 1959 Beirut WLT gold: middle-heavyweight -90 kg (competed for the United Arab Republic)
Yasser Abdel Rahman Sakr Male EGY WRE 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Fathi Ali Abdel Rahman Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX silver: welterweight
Reskalla Mohamed Abdel Rehim Male EGY BOX 2001 Tunis BOX silver: flyweight
Sameh Abdel Waress Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Ragab Abdelhay Male EGY WLT 2013 Mersin WLT middle-heavyweight -94 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Mohamed Abdellah Male EGY SHO 2001 Tunis SHO gold: air rifle 10 metres; 2009 Pescara SHO gold: air rifle 10 metres
Ihab Abdelrahman El-Sayed Male EGY ATH 2013 Mersin ATH silver: javelin throw
Raouf Abdelraouf Male EGY GYM 1997 Bari GYM gold: horse vault; 2001 Tunis GYM bronze: horse vault
El-Hachemi Abdenouz Male ALG ATH 1979 Split ATH bronze: 5000 m
Réda Abdenouz Male ALG ATH 1991 Athina ATH gold: 800 m; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 800 m
Ibrahim Abdrabbou Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX gold: bantamweight
Rauf Abdul Seoud Male EGY DIV 1951 Alexandria DIV bronze: platform
Abir Abdulrahman Female EGY WLT 2009 Pescara WLT light-heavyweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT heavyweight -75 kg silver: snatch and clean & jerk
Mohamed Abdultwab Male EGY WLT 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch
Pasqualino Abeti Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay; 1975 Algiers ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Elvan Abeylegesse Female TUR ATH 2001 Tunis ATH bronze: 10000 m; 2009 Pescara ATH gold: 10000 m; 2013 Mersin ATH silver: 10000 m
Pablo Abián Male ESP BDM 2013 Mersin BDM silver: singles
Mohamed Moustafa Abou Elea Male EGY WRE 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg; 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman featherweight -55 kg
Mohammed Abou Habaga Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Zaid Abou Hamed Male SYR ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 400 m hurdles; 1997 Bari ATH gold: 400 m hurdles
Kamel Aboud Male ALG BOX 1979 Split BOX bronze: lightweight
Rabah Aboud Male ALG ATH 2013 Mersin ATH gold: 5000 m
Alaaeldin Abouelkassem Male EGY FEN 2013 Mersin FEN bronze: foil
Waguih Aboul Seoud Male EGY DIV 1963 Napoli DIV bronze: springboard and platform; 1975 Algiers DIV bronze: platform
El-Sayed Aboumedan Male EGY JUD 2001 Tunis JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Lahcen Abrami Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Sırrı Acar Male TUR WRE 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman welterweight -78 kg
Doğan Acarbay Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH silver: 400 m hurdles
Jacques Accambray Male FRA ATH 1975 Algiers ATH silver: discus throw
William Accambray Male FRA HAN 2009 Pescara HAN silver
Mustapha Achab Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Abdel Hak Achik Male MAR BOX 1983 Casablanca BOX gold: bantamweight; 1987 Latakia BOX gold: featherweight; 1991 Athina BOX bronze: featherweight
Mohamed Achik Male MAR BOX 1991 Athina BOX bronze: bantamweight
Haykel Achouri Male TUN WRE 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Gharib Afifi Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX gold: light-middleweight
Khoudir Aggoune Male ALG ATH 2005 Almería ATH bronze: 5000 m
Naroa Agirre Female ESP ATH 2013 Mersin ATH silver: pole vault
Georgios Agrimanakis Male GRE BOX 1975 Algiers BOX bronze: light-welterweight
Fernando Aguilar Male ESP ATH 1963 Napoli ATH bronze: 5000 m
Macarena Aguilar Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Julen Aguinagalde Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Lahcen Ahidous Male MAR BOX 1967 Tunis BOX silver: middleweight
Alessandro Aimar Male ITA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 4×400 m relay
Lucien Aimar Male FRA CYC 1963 Napoli CYC bronze: road race
Djamel Ainaoui Male FRA WRE 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman featherweight -58 kg
Seltana Aït Hammou Female MAR ATH 2001 Tunis ATH gold: 800 m
Souad Aït Salem Female ALG ATH 2005 Almería ATH gold: 10000 m; 2013 Mersin ATH silver: half-marathon, bronze: 10000 m
Geard Ajetović Male SCG BOX 2001 Tunis BOX bronze: welterweight (competed for FR Yugoslavia)
Ahmet Ak Male TUR WRE 1987 Latakia WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg; 1991 Athina WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Vincent Aka-Akesse Male CIV, FRA WRE 2005 Almería WRE silver: freestyle heavyweight -96 kg (competed for France)
İsmail Akçay Male TUR ATH 1967 Tunis ATH silver: marathon; 1971 İzmir ATH bronze: marathon
Tarık Akdağ Male TUR ATH 2013 Mersin ATH silver: 3000 m steeplechase
Sezer Akgül Male TUR WRE 2009 Pescara WRE gold: freestyle featherweight -55 kg
Taha Akgül Male TUR WRE 2013 Mersin WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Avni Akgün Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH gold: triple jump, bronze: long jump
Giorgos Akhilleos Male CYP SHO 2005 Almería SHO bronze: skeet; 2009 Pescara SHO silver: skeet
Lahcen Samsam Akka Male MAR ATH 1971 İzmir ATH silver: shot put
Malika Akkaoui Female MAR ATH 2013 Mersin ATH gold: 800 m
Halil Akkaş Male TUR ATH 2009 Pescara ATH bronze: 3000 m steeplechase
Bekir Aksu Male TUR WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman heavyweight +97 kg
Semra Aksu Female TUR ATH 1987 Latakia ATH silver: 400 m hurdles
Hüseyin Aktaş Male TUR ATH 1963 Napoli ATH bronze: marathon; 1971 İzmir ATH silver: marathon
Serap Aktaş Female TUR ATH 1997 Bari ATH gold: marathon; 2001 Tunis ATH silver: marathon
Ahmad Al-Aosta Male SYR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1997 Bari WRE silver: freestyle welterweight -69 kg; 2001 Tunis WRE silver: freestyle welterweight -69 kg
Mostafa Al-Gamel Male EGY ATH 2013 Mersin ATH gold: hammer throw
Habiba Al-Ghribi-Boudra Female TUN ATH 2009 Pescara ATH bronze: 1500 m
Samira Al-Raïf Female MAR ATH 1997 Bari ATH silver: 1500 m
Ahmad Al-Shamy Male SYR WRE 1987 Latakia WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Metin Alakoç Male TUR WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg
Salima El Ouali Alami Female MAR ATH 2013 Mersin ATH silver: 3000 m steeplechase
Vladan Alanović Male CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
David Alarza Male ESP JUD 2001 Tunis JUD bronze: middleweight -90 kg
Darija Alauf Female IOA SWI 1991 Athina SWI bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke (competed for Yugoslavia)
Jordi Alba Male ESP FTB 2009 Pescara FTB gold
Julia Alba Female ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 4×400 m relay
José Albarrán Male ESP ATH 1959 Beirut ATH bronze: 4×100 m relay
Angela Alberti Female ITA GYM 1971 İzmir GYM gold: all-around, horse vault, uneven bars, and team, silver: floor and balance beam
Giovanna Aldegani Female ITA ARC 1997 Bari ARC silver: individual
Jozo Alebić Male YUG ATH 1975 Algiers ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1979 Split ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Alexios Alexopoulos Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 4×100 m relay
Efstathios Alexopoulos Male GRE BOX 1967 Tunis BOX silver: heavyweight
Gianbattista Alfonsetti Male ITA BOX 1951 Alexandria BOX gold: light-heavyweight
Erica Alfridi Female ITA ATH 2001 Tunis ATH gold: 20 km walk
Pietro Algeri Male ITA CYC 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Mohamed Sid Ali Djouadi Male ALG ATH 1975 Algiers ATH silver: 800 m
Farag Ali Male EGY WRE 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Fouad Ali Male EGY WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Hamza Ali Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Hamza Alić Male BIH ATH 2005 Almería ATH bronze: shot put; 2009 Pescara ATH silver: shot put; 2013 Mersin ATH bronze: shot put
Mohamed Allalou Male ALG BOX 1997 Bari BOX gold: lightweight; 2001 Tunis BOX bronze: light-welterweight
Ahmed Issam Allam Male EGY, UAR GYM 1955 Barcelona GYM bronze: horizontal bar (competed for Egypt); 1959 Beirut GYM gold: floor and horse vault (competed for the United Arab Republic)
Vittorio Allievi Male ITA GYM 1983 Casablanca GYM gold: pommelled horse, bronze: floor; 1987 Latakia GYM gold: pommelled horse and team
Audrey Alloh Female ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
José Alonso Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH gold: 400 m hurdles; 1987 Latakia ATH gold: 400 m hurdles
Miriam Alonso Female ESP ATH 1997 Bari ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Patricia Alonso Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
Glory Alozie Female NGR, ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 100 m hurdles, silver: 4×100 m relay (competed for Spain)
Abdul Aziz Alpak Male TUR WLT 2001 Tunis WLT super-heavyweight +105 kg gold: snatch and clean & jerk
Guillermo Alsina Male ESP SWI 1959 Beirut SWI silver: 200 m breaststroke
Ahmet Altun Male TUR ATH 1983 Casablanca ATH silver: marathon; 1987 Latakia ATH bronze: marathon
Javier Álvarez Male ESP ATH 1967 Tunis ATH gold: 3000 m steeplechase; 1971 İzmir ATH gold: 5000 m and 10000 m
Melki Álvarez Male ESP SWI 2009 Pescara SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Rafael Álvarez Male ESP DIV 1991 Athina DIV gold: platform
Sara Álvarez Female ESP JUD 1997 Bari JUD gold: half-middleweight -61 kg; 2005 Almería JUD silver: half-middleweight -63 kg
Ana Álvaro Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Ahmed Kamel Aly Male EGY DIV 1951 Alexandria DIV gold: springboard, silver: platform
Ahmed Mahmoud Aly Male EGY BOX 1971 İzmir BOX gold: light-heavyweight
Romanos Alyfantis Male GRE SWI 2005 Almería SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 200 m medley and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Jean-Pierre Amat Male FRA SHO 1991 Athina SHO gold: air rifle 10 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres
Rocco Amboni Male ITA GYM 1983 Casablanca GYM gold: rings
Antonio Ambu Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: marathon
Hamoud Ameur Male FRA ATH 1959 Beirut ATH gold: 10000 m
Francesco Amici Male SMR SHO 2009 Pescara SHO bronze: trap
Mohamed Salah Amin Male EGY BOX 1971 İzmir BOX gold: featherweight; 1975 Algiers BOX bronze: featherweight
Hussain Ammouta Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Carole Amoric Female FRA SWI 1979 Split SWI silver: 4×100 m medley relay
Marwa Amri Female TUN WRE 2009 Pescara WRE silver: freestyle lightweight -55 kg; 2013 Mersin WRE silver: freestyle lightweight -55 kg
Mohamed Amyn Male MAR ATH 2001 Tunis ATH silver: 5000 m; 2005 Almería ATH gold: 10000 m; 2009 Pescara ATH silver: 10000 m
Phara Anacharsis Female FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 2009 Pescara ATH gold: 400 m hurdles
Christophe Andanson Male FRA WRE 1979 Split WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Alain Andji Male FRA ATH 1997 Bari ATH gold: pole vault
Barbara Andolina Female ITA JUD 2005 Almería JUD bronze: heavyweight +78 kg
Alessandro Andrei Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH silver: shot put; 1991 Athina ATH gold: shot put; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: shot put; 1997 Bari ATH gold: shot put
Amaya Andrés Female ESP ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 800 m
Maite Teresa Andreu Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver
Spyros Andriopoulos Male GRE ATH 1987 Latakia ATH bronze: 10000 m
Matteo Angioletti Male ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: team; 2005 Almería GYM silver: vault and team
Giorgio Anglesio Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN silver: épée team, bronze: épée
Anna Rita Angotzi Female ITA ATH 1987 Latakia ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Damir Anić Male YUG GYM 1963 Napoli GYM silver: team
Nicole Antibe Female FRA BAS 1997 Bari BAS bronze
Cristina Antolín Female ESP SHO 1997 Bari SHO silver: air rifle 10 metres; 2005 Almería SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Abel Antón Male ESP ATH 1987 Latakia ATH bronze: 5000 m
Apostolos Antonopoulos Male GRE SWI 2005 Almería SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Myron Anyfantakis Male GRE ATH 1959 Beirut ATH bronze: javelin throw
Fatima Aouam Female MAR ATH 1987 Latakia ATH gold: 1500 m and 3000 m
Patrice Aouissi Male FRA BOX 1991 Athina BOX gold: light-heavyweight
Saïd Aouita Male MAR ATH 1983 Casablanca ATH gold: 800 m and 1500 m; 1987 Latakia ATH gold: 1500 m and 5000 m, silver: 3000 m steeplechase
Pedro Apellániz Male ESP ATH 1955 Barcelona ATH bronze: javelin throw
Bolade Apithy Male FRA FEN 2013 Mersin FEN bronze: sabre
Reyhan Arabacıoğlu Male TUR WLT 2001 Tunis WLT lightweight -69 kg silver: clean & jerk; 2005 Almería WLT middleweight -77 kg silver: clean & jerk
Claude Arabo Male FRA FEN 1963 Napoli FEN bronze: sabre
Joseph Arame Male FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: 4×100 m relay
Franjo Arapović Male YUG, CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver (competed for Croatia)
Angela Arcangeli Female ITA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Bruno Arcari Male ITA BOX 1963 Napoli BOX gold: light-welterweight
Giulia Arcioni Female ITA ATH 2009 Pescara ATH silver: 4×100 m relay
Vanesa Arenas Female ESP JUD 2005 Almería JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Isabelle Arène Female FRA DIV 1979 Split DIV gold: springboard
Blanca Ares Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Franco Arese Male ITA ATH 1971 İzmir ATH silver: 1500 m
Luis Felipe Areta Male ESP ATH 1963 Napoli ATH gold: long jump and triple jump; 1967 Tunis ATH gold: triple jump
Luigi Arienti Male ITA CYC 1959 Beirut CYC gold: team pursuit
Polat Arıkan Male TUR ATH 2013 Mersin ATH gold: 10000 m
Mohamed Arjaoui Male MAR BOX 2009 Pescara BOX bronze: heavyweight; 2013 Mersin BOX bronze: super-heavyweight
Kostas Arkoudeas Male GRE WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Margarita Armengol Female ESP SWI 1975 Algiers SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 1979 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Zlatan Arnautović Male YUG HAN 1983 Casablanca HAN gold
Lorenza Arnetoli Female ITA BAS 2001 Tunis BAS silver
Pascal Arnou Male FRA WLT 1991 Athina WLT gold: bantamweight -56 kg
Paloma Arranz Female ESP HAN 1991 Athina HAN bronze; 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze
Christine Arron Female FRA ATH 1997 Bari ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Yasin Arslan Male TUR WLT 2005 Almería WLT lightweight -69 kg silver: snatch
Abas Arslanagić Male YUG HAN 1975 Algiers HAN gold
Andrea Arsović Female SRB SHO 2009 Pescara SHO gold: air rifle 10 metres; 2013 Mersin SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Marta Artigas Female ESP GYM 1983 Casablanca GYM gold: team
Sedat Artuç Male TUR WLT 1997 Bari WLT bantamweight -59 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk; 2001 Tunis WLT bantamweight -56 kg gold: snatch and clean & jerk; 2005 Almería WLT featherweight -62 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2009 Pescara WLT bantamweight -56 kg silver: snatch
Eleni Artymata Female CYP ATH 2009 Pescara ATH gold: 200 m, bronze: 100 m; 2013 Mersin ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Zorana Arunović Female SRB SHO 2009 Pescara SHO gold: air pistol 10 metres; 2013 Mersin SHO gold: sporting pistol 25 metres, silver: air pistol 10 metres
Viky Arvaniti Female GRE BVO 2013 Mersin BVO silver
Erdinç Aslan Male TUR WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: super-heavyweight +108 kg; 1997 Bari WLT super-heavyweight +108 kg gold: snatch and clean & jerk
Bezik Aslanasvili Male GRE WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle lightweight -63 kg
Valerio Aspromonte Male ITA FEN 2013 Mersin FEN bronze: foil
Salah Assad Male ALG FTB 1979 Split FTB bronze
Mehdi Assous Male ALG BOX 1997 Bari BOX silver: flyweight
Mahmut Atalay Male TUR WRE 1959 Beirut WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1963 Napoli WRE gold: freestyle lightweight -70 kg
Laureano Atanes Male ESP WRE 1991 Athina WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Demir Atasoy Male TUR SWI 2013 Mersin SWI bronze: 4×100 m medley relay
Georgios Athanasiadis Male GRE WRE 1983 Casablanca WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE gold: freestyle lightweight -68 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Ioannis Athanasiadis Male GRE WLT 1975 Algiers WLT flyweight -52 kg bronze: clean & jerk and total
İsmet Atlı Male TUR WRE 1951 Alexandria WRE gold: freestyle middleweight -79 kg
Anzhela Atroshchenko Female EUN, BLR, TUR ATH 2001 Tunis ATH gold: heptathlon (competed for Turkey); 2005 Almería ATH bronze: heptathlon (competed for Turkey)
Safouane Attaf Male MAR JUD 2005 Almería JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Alessandro Attene Male ITA ATH 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Ali Zaky Attia Male EGY GYM 1951 Alexandria GYM gold: horse vault, silver: rings, bronze: all-around and parallel bars; 1955 Barcelona GYM silver: horse vault and parallel bars, bonze: all-around, floor, and horizontal bar
Raafat Attia Male UAR, EGY FTB 1955 Barcelona FTB gold (competed for Egypt)
Fernando Atzori Male ITA BOX 1963 Napoli BOX gold: flyweight
Natalia Autric Female ESP SWI 1983 Casablanca SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1987 Latakia SWI bronze: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Nadine Auzeil-Schoellkopf Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH bronze: javelin throw (competed as Nadine Schoellkopf); 1991 Athina ATH silver: javelin throw; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: javelin throw; 1997 Bari ATH gold: javelin throw
Raffaele Avagnano Male ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Fatih Avan Male TUR ATH 2009 Pescara ATH gold: javelin throw; 2013 Mersin ATH gold: javelin throw
Giorgio Avola Male ITA FEN 2013 Mersin FEN gold: foil
Dimitrios Avramis Male GRE WRE 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Ahmed Awad Male EGY JUD 2009 Pescara JUD silver: half-lightweight -66 kg
Haitham El-Husseini Awad Male EGY JUD 2001 Tunis JUD bronze: lightweight -73 kg
Labidi Ayachi Male TUN ATH 1967 Tunis ATH silver: 3000 m steeplechase
Alpaslan Ayan Male TUR JUD 1987 Latakia JUD bronze: lightweight -71 kg; 1991 Athina JUD bronze: lightweight -71 kg
Anis Ayari Male TUN FTB 2001 Tunis FTB gold
Omrane Ayari Male TUN WRE 2001 Tunis WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Sema Aydemir-Apak Female TUR ATH 2013 Mersin ATH silver: 4×400 m relay
Selçuk Aydın Male TUR BOX 2005 Almería BOX silver: lightweight
Anouar Ayed Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Makrem Ayed Male TUN JUD 1997 Bari JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Camille Ayglon Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Burcu Ayhan Female TUR ATH 2009 Pescara ATH silver: high jump; 2013 Mersin ATH gold: high jump
Süreyya Ayhan Female TUR ATH 2001 Tunis ATH silver: 1500 m
Ahmet Ayık Male TUR WRE 1963 Napoli WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
Ahmet Aytar Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH gold: marathon
Esteban Azcue Male ESP SHO 1975 Algiers SHO silver: trap
Aziz Azim Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Michele Azzola Male ITA WRE 1979 Split WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1983 Casablanca WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Azzedine Azzouzi Male ALG ATH 1971 İzmir ATH bronze: 800 m
Breda Babošek Female YUG ATH 1971 İzmir ATH bronze: high jump and 4×100 m relay; 1979 Split ATH silver: pentathlon (as Breda Lorenci)
Fethi Baccouche Male TUN ATH 1987 Latakia ATH gold: 10000 m, bronze: 3000 m steeplechase
Amor Bach Hanba Male TUN WRE 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg; 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Gertrud Bacher Female ITA ATH 1997 Bari ATH silver: heptathlon; 2001 Tunis ATH silver: heptathlon
Rose-Aimée Bacoul Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Concepción Badillo Female ESP SWI 2009 Pescara SWI silver: 50 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Dario Badinelli Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH silver: triple jump
Franck Badiou Male FRA SHO 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO silver: air rifle 10 metres
Mohamed Badr Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Hassan Ahmed Badra Male EGY ATH 1987 Latakia ATH silver: triple jump
Pavle Bajčetić Male YUG JUD 1971 İzmir JUD silver: open class; 1975 Algiers JUD gold: half-heavyweight -93 kg
Nataša Bajin-Šljepica Female YUG GYM 1971 İzmir GYM silver: uneven bars and team
Vesna Bajkuša Female YUG BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS gold (competed for Bosnia and Herzegovina)
Mohamed Bakir El-Nakib Male EGY HAN 2013 Mersin HAN gold
Niki Bakogianni Female GRE ATH 1987 Latakia ATH bronze: high jump: 1991 Athina ATH bronze: high jump; 1997 Bari ATH silver: high jump
Hosam Bakr Abdin Male EGY BOX 2009 Pescara BOX bronze: welterweight; 2013 Mersin BOX silver: middleweight
Theodosios Balafas Male GRE ATH 1951 Alexandria ATH bronze: pole vault
Mahmoud Balah Male SYR WRE 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman welterweight -78 kg
Ester Balassini Female ITA ATH 2001 Tunis ATH silver: hammer throw; 2005 Almería ATH gold: hammer throw
Pedro Balcells Male ESP SWI 1971 İzmir SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke; 1975 Algiers SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke
Serhat Balcı Male TUR WRE 2005 Almería WRE gold: freestyle light-heavyweight -84 kg
Ivano Balić Male CRO HAN 2001 Tunis HAN gold
Viviana Ballabio Female ITA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Giorgio Ballati Male ITA ATH 1975 Algiers ATH bronze: 4×400 m relay
Georges Ballery Male FRA WRE 1959 Beirut WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1963 Napoli WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
José Luis Ballester Male ESP SWI 1987 Latakia SWI silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Coralie Balmy Female FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 400 m freestyle
Giorgio Bambini Male ITA BOX 1967 Tunis BOX gold: heavyweight
Tettey-Sowah Banfro Male SLO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze
Zahra Bani Female ITA ATH 2005 Almería ATH silver: javelin throw; 2009 Pescara ATH silver: javelin throw
Kostas Baniotis Male GRE ATH 2009 Pescara ATH silver: high jump; 2013 Mersin ATH gold: high jump
Antonio Baños Male ESP ATH 1975 Algiers ATH gold: marathon
Pablo Baños Male ESP CAN 2005 Almería CAN gold: K2 1000 m
Petra Banović Female CRO SWI 1997 Bari SWI bronze: 15 km open water
Ahmed Barbach Male MAR JUD 1987 Latakia JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Arianna Barbieri Female ITA SWI 2013 Mersin SWI bronze: 50 m backstroke
Erica Barbieri Female ITA JUD 2009 Pescara JUD bronze: middleweight -70 kg
Laurent Barbiéri Male FRA GYM 1983 Casablanca GYM gold: horse vault and rings, bronze: all-around
Angels Bardina Female ESP SWI 1997 Bari SWI silver: 800 m freestyle
Giovanni Bardis Male FRA WLT 2013 Mersin WLT light-heavyweight -85 kg silver: snatch
Mauro Barella Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH bronze: pole vault
Paolo Barelli Male ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Hrvoje Barić Male YUG SWI 1991 Athina SWI gold: 100 m butterfly
Sonja Barjaktarović Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Romain Barnier Male FRA SWI 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
Roberto Baronio Male ITA FTB 1997 Bari FTB gold
Guy Barrabino Male FRA FEN 1959 Beirut FEN bronze: foil
Romain Barras Male FRA ATH 2005 Almería ATH gold: decathlon
Alejandro Barrenechea Male ESP GYM 2001 Tunis GYM bronze: team
Cesáreo Barrera Male ESP BOX 1959 Beirut BOX silver: light-middleweight
Domingo Barrera Male ESP BOX 1963 Napoli BOX bronze: lightweight
Tomás Barris Male ESP ATH 1959 Beirut ATH gold: 1500 m, silver: 800 m; 1963 Napoli ATH silver: 1500 m
Juan Barro Male ESP SWI 1979 Split SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
David Barrufet Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Robert Bart Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 400 m hurdles
José Bas Male ESP SWI 1971 İzmir SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1975 Algiers SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Silvano Basagni Male ITA SHO 1975 Algiers SHO gold: trap
Hakkı Başar Male TUR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1997 Bari WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Azzedine Basbas Male ALG WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT bronze: featherweight -64 kg
Dimitri Bascou Male FRA ATH 2009 Pescara ATH silver: 110 m hurdles
Mirko Bašić Male YUG HAN 1983 Casablanca HAN gold
Sonja Bašić Female CRO HAN 2013 Mersin HAN bronze
Gianluca Basile Male ITA BAS 1997 Bari BAS silver
Leonardo Basile Male ITA TKW 2013 Mersin TKW bronze: heavyweight +80 kg
Kemal Başkır Male TUR WLT 1975 Algiers WLT lightweight -67.5 kg silver: snatch and total
Bakr El-Sayed Bassam Male EGY WLT 1971 İzmir WLT silver: middle-heavyweight -90 kg; 1975 Algiers WLT middle-heavyweight -90 kg silver: snatch, bronze: total; 1979 Split WLT gold: heavyweight II -110 kg
Hanafy Bastan Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Mathieu Bataille Male FRA JUD 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +100 kg
Ergün Batmaz Male TUR WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: lightweight -70 kg
Éric Battista Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH gold: triple jump; 1959 Beirut ATH gold: triple jump
Stefano Battistelli Male ITA SWI 1987 Latakia SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 400 m medley, and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m backstroke; 1997 Bari SWI bronze: 200 m backstroke
Paule Baudouin Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Víctor Baute Male ESP BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: welterweight
Sefer Baygın Male TUR WRE 1971 İzmir WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Mithat Bayrak Male TUR WRE 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman welterweight -73 kg
Selim Bayrak Male TUR ATH 2009 Pescara ATH bronze: 10000 m
Marie-Josée Bazin Female FRA ARC 1979 Split ARC gold: individual
Francis Bazire Male FRA CYC 1963 Napoli CYC gold: road race
Giacomo Bazzan Male ITA CYC 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Chiara Bazzoni Female ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Jérémy Beccu Male FRA BOX 2009 Pescara BOX gold: light-flyweight
Lourdes Becerra Female ESP SWI 1991 Athina SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke; 1997 Bari SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m breaststroke
Hassan Bechara Male LIB WRE 1975 Algiers WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1979 Split WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
Arnjolt Beer Male FRA ATH 1967 Tunis ATH silver: shot put
Romela Begaj Female ALB WLT 2005 Almería WLT lightweight -58 kg bronze: snatch; 2009 Pescara WLT lightweight -58 kg gold: snatch, silver: clean & jerk; 2013 Mersin WLT middleweight -63 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Giuseppe Beghetto Male ITA CYC 1959 Beirut CYC bronze: 1000 m time trail
Vera Begić Female CRO ATH 2005 Almería ATH bronze: discus throw; 2009 Pescara ATH silver: discus throw
Ruth Beitía Female ESP ATH 2005 Almería ATH gold: high jump
Ergüder Bekişdamat Male TUR WRE 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman featherweight -58 kg
Emir Bekrić Male SRB ATH 2013 Mersin ATH gold: 400 m hurdles
Adil Bel Gaid Male MAR JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: half-middleweight -78 kg; 1997 Bari JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Bouchaib Bel Kaïd Male MAR ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay
Ahmed Belal Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Jon Belaustegui Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Jaime Belenguer Male ESP GYM 1959 Beirut GYM bronze: horse vault; 1967 Tunis GYM bronze: team
Othmane Belfaa Male ALG ATH 1983 Casablanca ATH gold: high jump; 1987 Latakia ATH bronze: long jump; 1991 Athina ATH gold: high jump
Saïd Belhout Male ALG ATH 2005 Almería ATH gold: half-marathon
Svetomir Belić Male YUG BOX 1975 Algiers BOX bronze: light-middleweight
Lotfi Belkhir Male TUN BOX 1979 Split BOX gold: flyweight; 1983 Casablanca BOX gold: light-welterweight
Hicham Bellani Male MAR ATH 2005 Almería ATH silver: 5000 m; 2009 Pescara ATH gold: 10000 m
Rose-Eliandre Bellemare Female FRA GYM 2005 Almería GYM silver: team; 2009 Pescara GYM gold: team, silver: floor
Sergio Bello Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Jean-Michel Bellot Male FRA ATH 1979 Split ATH silver: pole vault
Piero Bellotti Male ITA WRE 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman lightweight -70 kg
Lakhdar Belloumi Male ALG FTB 1979 Split FTB bronze
Tarik Belmadani Male FRA WRE 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg
Mireia Belmonte Female ESP SWI 2009 Pescara SWI silver: 200 m butterfly and 200 m medley, bronze: 4×200 m freestyle relay (DNS in final)
Marco Belotti Male ITA SWI 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Thanasis Bembis Male GRE FTB 1951 Alexandria FTB gold
Bakir Ben Aissa Male MAR ATH 1959 Beirut ATH gold: marathon; 1963 Napoli ATH gold: marathon
Oualid Ben Amor Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver
Maher Ben Aziza Male TUN FEN 2001 Tunis FEN bronze: foil
Houda Ben Daya Female TUN JUD 2001 Tunis JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Mohamed Ben Guesmia Male ALG BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: light-heavyweight; 1997 Bari BOX silver: heavyweight
Awatef Ben Hassine Female TUN ATH 2001 Tunis ATH bronze: 400 m
Moustafa Ben Lahbib Male MAR BOX 1963 Napoli BOX bronze: middleweight
Naceur Ben Messaoud Male TUN ATH 1963 Napoli ATH silver: 50 km walk; 1967 Tunis ATH silver: 50 km walk
Saïd Ben Najem Male FRA BOX 1991 Athina BOX gold: welterweight
Makram Ben Romdhane Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Amor Ben Yahia Male TUN ATH 2013 Mersin ATH gold: 3000 m steeplechase
Lahlou Ben Younès Male MAR ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Raouf Benabid Male ALG SWI 2001 Tunis SWI bronze: 400 m medley
Maximilian Benassi Male ITA CAN 2009 Pescara CAN gold: K1 1000 m and K2 1000 m
Juan Benavides Male ESP SWI 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Abdelhafid Benchabla Male ALG BOX 2009 Pescara BOX silver: light-heavyweight; 2013 Mersin BOX gold: light-heavyweight
Tharwat Bendary Male EGY WLT 1991 Athina WLT gold: middle-heavyweight -90 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: heavyweight I -99 kg; 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg bronze: snatch and clean & jerk
Lidija Benedetič-Lapajne Female YUG ATH 1979 Split ATH bronze: high jump (competed as Lidija Benedetič); 1983 Casablanca ATH bronze: high jump (competed as Lidija Lapajne)
Luigi Benedetti Male ITA ATH 1975 Algiers ATH silver: 4×100 m relay
Andrea Benelli Male ITA SHO 1979 Split SHO gold: skeet; 1997 Bari SHO gold: skeet; 2005 Almería SHO silver: skeet
Hasna Benhassi Female MAR ATH 1997 Bari ATH gold: 800 m
Niccolò Beni Male ITA SWI 2009 Pescara SWI bronze: 200 m butterfly
Amar Benikhlef Male ALG JUD 2009 Pescara JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Francesco Bennici Male ITA ATH 1991 Athina ATH silver: 10000 m
Yassine Bensghir Male MAR ATH 2013 Mersin ATH silver: 1500 m
Laurence Bensimon Female FRA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 200 m freestyle, silver: 400 m medley, bronze: 400 m freestyle
Pierre-Yves Beny Male FRA GYM 2009 Pescara GYM silver: team, bronze: rings
Monica Bergamelli Female ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: horse vault, uneven bars, and team; 2005 Almería GYM gold: team
Hamid Berhili Male MAR BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: light-flyweight
Saïd Bérioui Male MAR ATH 1997 Bari ATH bronze: 5000 m
Alain Bernard Male FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle
Jean-Claude Bernard Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH bronze: 110 m hurdles
Jo Bernardo Male FRA SWI 1951 Alexandria SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle
Ferdinando Bernini Male ITA SHO 1955 Barcelona SHO gold: rapid-fire pistol 25 metres
Yahya Berrabah Male MAR ATH 2009 Pescara ATH silver: long jump
Livio Berruti Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, silver: 100 m; 1967 Tunis ATH silver: 200 m
Nicolas Berthelot Male FRA SHO 1997 Bari SHO bronze: air rifle 10 metres
Rémi Berthet Male FRA JUD 1975 Algiers JUD silver: heavyweight +93 kg and open class
Gian Nicola Berti Male SMR SHO 1987 Latakia SHO silver: trap
Charlus Bertimon Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH silver: javelin throw; 1991 Athina ATH bronze: javelin throw
Franco Bertini Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Silvano Bertini Male ITA BOX 1963 Napoli BOX gold: welterweight
Oscar Bertone Male ITA DIV 1987 Latakia DIV gold: platform; 1991 Athina DIV silver: springboard
Fernando Bertrand Male ESP GYM 1975 Algiers GYM bronze: team; 1979 Split GYM silver: team
Azza Besbes Female TUN FEN 2013 Mersin FEN bronze: sabre
Sarra Besbes Female TUN FEN 2009 Pescara FEN silver: épée; 2013 Mersin FEN silver: épée
Ünver Beşergil Male TUR WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Colette Besson Female FRA ATH 1971 İzmir ATH gold: 400 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 800 m
Laïd Bessou Male ALG ATH 2001 Tunis ATH bronze: 3000 m steeplechase
Pascal Bessy Male FRA SHO 1997 Bari SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres
Antonella Bevilacqua Female ITA ATH 1997 Bari ATH gold: high jump
Malik Beyleroğlu Male TUR BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX silver: light-middleweight; 1997 Bari BOX bronze: middleweight
Lionel Beylot-Bourcelot Male FRA SWI 1975 Algiers SWI bronze: 200 m backstroke
Antun Bezjak Male YUG ATH 1963 Napoli ATH gold: hammer throw
Paolo Bianchessi Male ITA JUD 2005 Almería JUD silver: heavyweight +100 kg
Sergio Bianchetto Male ITA CYC 1959 Beirut CYC bronze: sprint; 1963 Napoli CYC gold: 1000 m time trail and tandem
Bruno Bianchi Male ITA SWI 1959 Beirut SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Francesco Bianchi Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: 800 m
Ilaria Bianchi Female ITA SWI 2013 Mersin SWI gold: 100 m butterfly
Luca Bianchin Male ITA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Orlando Bianchini Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH silver: hammer throw
Ilaria Bianco Female ITA FEN 2009 Pescara FEN bronze: sabre
Damir Bičanić Male CRO HAN 2005 Almería HAN silver
Nora Aída Bicet Female CUB, ESP ATH 2013 Mersin ATH bronze: javelin throw (competed for Spain)
Walid Bidani Male ALG WLT 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg bronze: snatch
Dominique Bidard Male FRA WLT 1975 Algiers WLT featherweight -60 kg gold: total, silver: snatch and clean & jerk
Marcel-Ernest Bidault Male FRA CYC 1963 Napoli CYC silver: road time trial team
Nezha Bidouane Female MAR ATH 1991 Athina ATH gold: 400 m hurdles; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 400 m hurdles; 1997 Bari ATH gold: 400 m hurdles
Roger Bielle Male FRA WRE 1955 Barcelona WRE gold: freestyle lightweight -67 kg; 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman lightweight -67 kg, freestyle lightweight -67 kg
José Luis Biescas Male ESP BOX 1959 Beirut BOX bronze: featherweight
Alenka Bikar Female SLO ATH 1997 Bari ATH bronze: 200 m; 2005 Almería ATH gold: 200 m
Britta Bilač Female SLO ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: high jump; 1997 Bari ATH bronze: high jump
Jim Bilba Male FRA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Ahmet Bilek Male TUR WRE 1955 Barcelona WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Erol Bilgin Male TUR WLT 2009 Pescara WLT featherweight -62 kg gold: snatch and clean & jerk
Cvitko Bilić Male YUG CYC 1971 İzmir CYC bronze: road time trial team
Aranka Binder Female IOA, SCG SHO 2005 Almería SHO gold: air rifle 10 metres (competed for Serbia and Montenegro)
Massimo Birindelli Male ITA SHO 1987 Latakia SHO silver: small-bore rifle prone 50 metres
Stefani Bisbikou Female GRE GYM 2005 Almería GYM bronze: all-around
Federica Biscia Female ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 2001 Tunis SWI silver: 400 m medley
Luisella Bisello Female ITA DIV 1987 Latakia DIV gold: platform
Matteo Bisiani Male ITA ARC 1997 Bari ARC silver: team
Stelios Bismbas Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 110 m hurdles
Jaime Bladas Male ESP SHO 1971 İzmir SHO silver: trap
Willy Blain Male FRA BOX 2001 Tunis BOX silver: light-welterweight
Julie Blaise Female FRA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Cecilia Blanco Female ESP JUD 2001 Tunis JUD bronze: middleweight -70 kg; 2005 Almería JUD bronze: middleweight -70 kg
José Luis Blanco Male ESP ATH 2001 Tunis ATH silver: 3000 m steeplechase
Sonia Blanco Female ESP BAS 2005 Almería BAS bronze
Rafael Blanquer Male ESP ATH 1967 Tunis ATH bronze: long jump; 1975 Algiers ATH silver: long jump
Katerina Bliamou Female GRE SWI 2005 Almería SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Joaquín Blume Male ESP GYM 1955 Barcelona GYM gold: all-around, floor, parallel bars, horizontal bar, rings, and pommelled horse, bronze: horse vault
Ana Boban Female YUG SWI 1971 İzmir SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m medley
Ovidiu Bobîrnat Male ROU BOX 2005 Almería BOX silver: featherweight (competed for Cyprus)
Jean-Pierre Boccardo Male FRA ATH 1963 Napoli ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Sébastien Bodet Male FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Moreno Boer Male ITA WLT 2001 Tunis WLT heavyweight -105 kg silver: snatch and clean & jerk
Henri Boërio Male FRA GYM 1975 Algiers GYM gold: all-around, floor, and horizontal bar, silver: rings and pommelled horse; 1979 Split GYM gold: parallel bars, silver: floor and horizontal bar, bronze: all-around
Robert Bogey Male FRA ATH 1959 Beirut ATH gold: 5000 m
Alessio Boggiatto Male ITA SWI 2005 Almería SWI silver: 200 m medley; 2009 Pescara SWI bronze: 200 m medley
Chiara Boggiatto Female ITA SWI 2001 Tunis SWI gold: 200 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 200 m breaststroke
Mauro Bogliatto Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: high jump
Mehmet Bogujevci Male YUG BOX 1979 Split BOX gold: welterweight
Jean Boiteux Male FRA SWI 1951 Alexandria SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1955 Barcelona SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 1959 Beirut SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Virginie Bojaryn Female FRA SWI 1987 Latakia SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Séverine Bonal Female FRA ARC 1997 Bari ARC bronze: individual
Yann Bonato Male FRA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Elena Maria Bonfanti Female ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 4×400 m relay
Giorgio Bongiovanni Male ITA BAS 1951 Alexandria BAS bronze
Walter Boninsegni Male ITA SHO 1955 Barcelona SHO silver: rapid-fire pistol 25 metres
Eric Bonnel Male FRA WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: flyweight -54 kg; 1997 Bari WLT flyweight -54 kg silver: snatch and clean & jerk; 2001 Tunis WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch and clean & jerk; 2005 Almería WLT bantamweight -56 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Céline Bonnet Female FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 200 m medley and 400 m medley
Salih Bora Male TUR WRE 1975 Algiers WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Christophe Bordeau Male FRA SWI 1987 Latakia SWI gold: 200 m butterfly, silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 1991 Athina SWI gold: 200 m butterfly, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m butterfly
Andrea Borella Male ITA FEN 1991 Athina FEN bronze: foil
Luciano Borgognoni Male ITA CYC 1971 İzmir CYC gold: team pursuit
Olivier Borios Male FRA SWI 1979 Split SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 200 m breaststroke
Laura Bortolaso Female ITA GYM 1979 Split GYM gold: floor, horse vault, and team, silver: all-around, bronze: uneven bars; 1983 Casablanca GYM silver: uneven bars
Fabrizio Bortolon Male ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Francesca Bortolozzi-Borella Female ITA FEN 1991 Athina FEN gold: foil (competed as Francesca Bortolozzi)
Jérôme Bortoluzzi Male FRA ATH 2009 Pescara ATH silver: hammer throw
Pietro Boscaini Male ITA SWI 1967 Tunis SWI silver: 100 m freestyle
Bruno Boscherie Male FRA FEN 1979 Split FEN bronze: foil
Vanessa Boslak Female FRA ATH 2005 Almería ATH gold: pole vault
Paolo Bossini Male ITA SWI 2005 Almería SWI silver: 200 m breaststroke
Javier Botello Male ESP SWI 1997 Bari SWI bronze: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Alberto Botía Male ESP FTB 2009 Pescara FTB gold
Rita Bottiglieri Female ITA ATH 1975 Algiers ATH gold: 100 m, silver: 400 m
Mohamed Bouaichaoui Male ALG JUD 2001 Tunis JUD silver: heavyweight +100 kg
Rachid Bouaita Male FRA BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: light-flyweight
Wajdi Bouallègue Male TUN GYM 2005 Almería GYM gold: vault, silver: floor; 2009 Pescara GYM bronze: vault; 2013 Mersin GYM bronze: floor and vault
Hicham Bouaouiche Male MAR ATH 1997 Bari ATH silver: 3000 m steeplechase
Ines Boubakri Female TUN FEN 2009 Pescara FEN bronze: foil; 2013 Mersin FEN silver: foil
Vanessa Boubryemm Female FRA WRE 2005 Almería WRE gold: freestyle bantamweight -51 kg
Karine Boucher Female FRA GYM 1991 Athina GYM silver: horse vault, bronze: team
Renaud Boucher Male FRA SWI 1987 Latakia SWI bronze: 100 m backstroke
Mohamed Bouchiche Male ALG BOX 1983 Casablanca BOX gold: heavyweight; 1987 Latakia BOX gold: heavyweight
André Bouchoule Male FRA WRE 1975 Algiers WRE silver: freestyle middleweight -82 kg, bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg
Noureddine Boughanmi Male TUN BOX 1983 Casablanca BOX gold: featherweight
René Bougnol Male FRA FEN 1951 Alexandria FEN gold: épée
Tarik Bouguetaïb Male MAR ATH 2005 Almería ATH silver: triple jump
Thomas Bouhail Male FRA GYM 2005 Almería GYM bronze: team; 2009 Pescara GYM gold: vault, silver: team
Mouhcine Bouhlal Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Ioulieta Boukouvala Female GRE JUD 2005 Almería JUD silver: lightweight -57 kg; 2009 Pescara JUD gold: lightweight -57 kg
Brahim Boulami Male MAR ATH 1997 Bari ATH gold: 3000 m steeplechase; 2005 Almería ATH gold: 3000 m steeplechase
Khalid Boulami Male MAR ATH 1991 Athina ATH bronze: 10000 m
Abdel Aziz Boulehia Male ALG BOX 1997 Bari BOX bronze: bantamweight
Hassiba Boulmerka Female ALG ATH 1991 Athina ATH gold: 800 m and 1500 m; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 800 m, silver: 1500 m
Mira Boumejmajen Female FRA GYM 2013 Mersin GYM silver: team
Soufiyan Bouqantar Male MAR ATH 2013 Mersin ATH bronze: 10000 m
Djamel Bouras Male FRA JUD 1997 Bari JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Christophe Bourdon Male FRA SWI 1987 Latakia SWI silver: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Claude Bourquard Male FRA FEN 1963 Napoli FEN silver: épée
Ouissem Bousnina Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Fréd Bousquet Male FRA SWI 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 50 m butterfly and 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Anis Boussaidi Male TUN FTB 2001 Tunis FTB gold
Jean-Jacques Boussemart Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m and 4×100 m relay
Michel Boutard Male FRA GYM 1975 Algiers GYM gold: pommelled horse, silver: all-around, floor, and horizontal bar; 1979 Split GYM gold: all-around, parallel bars, and pommelled horse, bronze: horse vault; 1983 Casablanca GYM bronze: pommelled horse
Brahim Boutayeb Male MAR ATH 1987 Latakia ATH silver: 5000 m and 10000 m; 1991 Athina ATH gold: 5000 m
Hammou Boutayeb Male MAR ATH 1991 Athina ATH gold: 10000 m
Noureddine Bouyahiaoui Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Diana Box Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver
Alicia Bozon Female FRA SWI 2001 Tunis SWI silver: 400 m freestyle
Gilbert Bozon Male FRA SWI 1951 Alexandria SWI gold: 100 m backstroke and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Samir Brahimi Male ALG BOX 2009 Pescara BOX bronze: flyweight
Azzedine Brahmi Male ALG ATH 1991 Athina ATH gold: 3000 m steeplechase; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 3000 m steeplechase
Marco Braida Male ITA SWI 1991 Athina SWI bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Ali Brakchi Male FRA ATH 1959 Beirut ATH gold: 4×100 m relay and long jump
Diego Brambilla Male ITA JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD silver: lightweight -71 kg
Norbert Brami Male TUN FEN 1959 Beirut FEN bronze: épée
Slobodan Branković Male YUG, IOA ATH 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay (competed for Yugoslavia)
Miriam Bravo Female ESP ATH 1997 Bari ATH bronze: 4×400 m relay
Giovanni Battista Breda Male ITA FEN 1963 Napoli FEN bronze: épée
Emiliano Brembilla Male ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI gold: 200 m freestyle and 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Martina Bremini Female ITA GYM 1997 Bari GYM silver: horse vault and team, bronze: uneven bars
Karine Brémond Female FRA SWI 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m medley relay
Vlado Brinovec Male YUG SWI 1959 Beirut SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Laurence Brize Female FRA SHO 2009 Pescara SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Janez Brodnik Male YUG GYM 1967 Tunis GYM silver: horizontal bar and team; 1971 İzmir GYM gold: all-around, parallel bars, horizontal bar, and team, silver: rings, bronze: floor and pommelled horse
Jože Brodnik Male YUG ATH 1959 Beirut ATH gold: decathlon
Hugues Broussard Male FRA SWI 1955 Barcelona SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Yves Brouzet Male FRA ATH 1971 İzmir ATH bronze: shot put
Ivano Brugnetti Male ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 20 km walk
Eric Brulon Male FRA WRE 1983 Casablanca WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Roberta Brunet Female ITA ATH 1991 Athina ATH gold: 3000 m; 1997 Bari ATH gold: 5000 m
Francesco Bruno Male ITA SHO 2005 Almería SHO gold: air pistol 10 metres; 2013 Mersin SHO silver: free pistol 50 metres
Luciano Bruno Male ITA BOX 1983 Casablanca BOX silver: welterweight
Thierry Brusseau Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 3000 m steeplechase
Jure Bučar Male SLO SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 400 m freestyle
Paolo Bucci Male ITA GYM 1987 Latakia GYM gold: parallel bars and team; 1991 Athina GYM gold: team, silver: horse vault and parallel bars, bronze: all-around and horizontal bar; 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM gold: team, bronze: floor
Stefania Bucci Female ITA GYM 1975 Algiers GYM gold: horse vault, balance beam, and team, silver: floor
Sauro Bufalini Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Marion Buisson Female FRA ATH 2013 Mersin ATH bronze: pole vault
Brigita Bukovec Female SLO ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 100 m hurdles; 1997 Bari ATH silver: 100 m hurdles
Katarina Bulatović Female MNE HAN 2005 Almería HAN silver (competed for Serbia and Montenegro)
Donatella Bulfoni Female ITA ATH 1979 Split ATH silver: high jump
Adelmo Bulgarelli Male ITA WRE 1955 Barcelona WRE silver: freestyle light-heavyweight -87 kg; 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -97 kg
Massimo Bulleri Male ITA BAS 2001 Tunis BAS bronze
Sunay Bulut Male TUR WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT gold: light-heavyweight -83 kg; 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg gold: snatch, silver: clean & jerk
Olga Bumbić Female YUG GYM 1971 İzmir GYM silver: team, bronze: horse vault
Leonard Bundu Male ITA BOX 1997 Bari BOX gold: welterweight
Denis Buntić Male CRO HAN 2005 Almería HAN silver
Alfonso Buonocore Male ITA SWI, WAP 1955 Barcelona SWI bronze: 100 m freestyle
Cédric Burdet Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Donata Burgatta Female ITA JUD 1997 Bari JUD bronze: heavyweight +72 kg
Salvatore Burruni Male ITA BOX 1955 Barcelona BOX gold: flyweight
Michel Bury Male FRA SHO 1997 Bari SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres
Pasquale Busca Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 20 km walk
Francisco Buscató Male ESP BAS 1959 Beirut BAS silver; 1963 Napoli BAS silver
Fatmir Bushi Male ALB WLT 1987 Latakia WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1991 Athina WLT bronze: lightweight -67.5 kg
Alberto Busnari Male ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: pommelled horse and team, bronze: all-around; 2005 Almería GYM silver: team, bronze: horizontal bar and pommelled horse; 2009 Pescara GYM gold: pommelled horse and team
Giuseppe Buttari Male ITA ATH 1979 Split ATH silver: 110 m hurdles
Igor Butulija Male SCG HAN 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Derya Büyükuncu Male TUR SWI 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke; 1997 Bari SWI bronze: 100 m backstroke
Ferenc Čaba Male YUG WRE 1979 Split WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Brenton Cabello Male ESP SWI 2005 Almería SWI bronze: 200 m medley
Elisa Cabello Female ESP GYM 1971 İzmir GYM bronze: team; 1975 Algiers GYM gold: uneven bars, silver: all-around, bronze: floor
Jesús Cabrera Male ESP SWI 1963 Napoli SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Julio Cabrera Male ESP SWI 1967 Tunis SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Krešimir Čač Male CRO SWI 1997 Bari SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Fermín Cacho Male ESP ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 1500 m
Carlo Caglieris Male ITA BAS 1975 Algiers BAS bronze
Franco Cagnotto Male ITA DIV 1975 Algiers DIV gold: springboard, silver: platform; 1979 Split DIV gold: springboard
Jean-Luc Cairon Male FRA GYM 1983 Casablanca GYM gold: parallel bars and pommelled horse, silver: all-around and horizontal bar
Fatih Çakıroğlu Male TUR WRE 2009 Pescara WRE gold: freestyle super-heavyweight -120 kg
Ivan Čaklec Male YUG GYM 1963 Napoli GYM silver: team
Wladimiro Calarese Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN gold: sabre team; 1963 Napoli FEN gold: sabre
Vincenza Calì Female ITA ATH 2009 Pescara ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Rıfat Çalışkan Male TUR CYC 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Briken Calja Male ALB WLT 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg silver: snatch; 2013 Mersin WLT lightweight -69 kg bronze: snatch and clean & jerk
Mauro Calligaris Male ITA SWI 1971 İzmir SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m backstroke
Novella Calligaris Female ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 400 m freestyle, 200 m medley, and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Antonino Caltabiano Male ITA WRE 1975 Algiers WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Alessandro Calvi Male ITA SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Gabriel Calvo Male ESP GYM 1979 Split GYM gold: floor, silver: team
Ricardo Camacho Male ESP DIV 1975 Algiers DIV bronze: springboard; 1979 Split DIV silver: springboard; 1983 Casablanca DIV silver: springboard
Ramón Camallonga Male ESP SWI 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 100 m breaststroke
Pierre Camara Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: triple jump
Roberto Cammarelle Male ITA BOX 2005 Almería BOX gold: super-heavyweight; 2009 Pescara BOX gold: super-heavyweight; 2013 Mersin BOX gold: super-heavyweight
Paolo Camossi Male ITA ATH 1997 Bari ATH gold: triple jump
Cosetta Campana Female ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1987 Latakia ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay
Giorgia Campana Female ITA GYM 2013 Mersin GYM gold: balance beam and team, bronze: uneven bars
Antonio Campos Male ESP ATH 1975 Algiers ATH silver: 3000 m steeplechase
Niccolò Campriani Male ITA SHO 2009 Pescara SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres and air rifle 10 metres; 2013 Mersin SHO gold: air rifle 10 metres
David Canal Male ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 4×400 m relay
Nurullah Candan Male TUR ATH 1975 Algiers ATH bronze: decathlon
Gregor Cankar Male SLO ATH 1997 Bari ATH gold: long jump
Stéphanie Cano Female FRA HAN 2001 Tunis HAN gold
Víctor Cano Male ESP GYM 1997 Bari GYM silver: team; 2001 Tunis GYM gold: all-around, bronze: team; 2005 Almería GYM gold: pommelled horse and team
Novica Čanović Male YUG ATH 1987 Latakia ATH gold: high jump
Cécile Canqueteau Female FRA GYM 1997 Bari GYM gold: team
Aldo Canti Male FRA, SMR ATH 1983 Casablanca ATH gold: 400 m and 4×400 m relay (competed for France)
Fabien Canu Male FRA JUD 1983 Casablanca JUD gold: middleweight -86 kg; 1987 Latakia JUD gold: middleweight -86 kg
Franca Capetta Female ITA ARC 1979 Split ARC silver: individual
Manuel Cappai Male ITA BOX 2013 Mersin BOX bronze: light-flyweight
Gianbattista Capretti Male ITA BOX 1971 İzmir BOX gold: light-welterweight
Antonella Capriotti Female ITA ATH 1983 Casablanca ATH bronze: long jump; 1987 Latakia ATH gold: long jump; 1997 Bari ATH bronze: triple jump
Bruno Carabetta Male FRA JUD 2001 Tunis JUD gold: middleweight -90 kg
Cesare Caramelli Male ITA SWI 1963 Napoli SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Benoît Caranobe Male FRA GYM 2009 Pescara GYM gold: all-around, silver: team
Luciano Caravani Male ITA ATH 1975 Algiers ATH silver: 4×100 m relay; 1979 Split ATH gold: 200 m and 4×100 m relay; 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay
Marzia Caravelli Female ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 100 m hurdles
Alfonso Carbajo Male ESP BOX 1959 Beirut BOX silver: bantamweight
Paula Carballido Female ESP SWI 2001 Tunis SWI gold: 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Jesús Carballo Male ESP GYM 1997 Bari GYM gold: all-around and horizontal bar, silver: team
Manuel Carballo Male ESP GYM 2005 Almería GYM gold: team, silver: parallel bars, bronze: all-around; 2009 Pescara GYM gold: parallel bars, bronze: team
Francesca Carbone Female ITA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 400 m; 1997 Bari ATH gold: 4×400 m relay; 2001 Tunis ATH silver: 4×400 m relay
Ezio Cardi Male ITA CYC 1971 İzmir CYC gold: sprint
Stéphane Caristan Male FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 400 m hurdles
Diletta Carli Female ITA SWI 2013 Mersin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Juan Carlos Male ESP WLT 1991 Athina WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Anja Čarman Female SLO SWI 2001 Tunis SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 200 m backstroke
Giovanni Carminucci Male ITA GYM 1963 Napoli GYM gold: parallel bars, horizontal bar, and team, silver: all-around, rings, and pommelled horse, bronze: floor; 1967 Tunis GYM gold: team, bronze: parallel bars
Pasquale Carminucci Male ITA GYM 1963 Napoli GYM gold: team
Arrigo Carnoli Male ITA GYM 1955 Barcelona GYM gold: team
Manuela Carosi Female ITA SWI 1979 Split SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke; 1983 Casablanca SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 1987 Latakia SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Alice Carpanese Female ITA SWI 2005 Almería SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Caroline Carpentier Female FRA SWI 1975 Algiers SWI gold: 100 m freestyle
Ana Carrascosa Female ESP JUD 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Cyrille Carré Male FRA CAN 2005 Almería CAN silver: K1 1000 m
Pablo Carrera Male ESP SHO 2009 Pescara SHO gold: air pistol 10 metres and free pistol 50 metres; 2013 Mersin SHO gold: air pistol 10 metres, bronze: free pistol 50 metres
Mónica Carrió Female ESP WLT 2001 Tunis WLT heavyweight -75 kg silver: snatch
Arturo Casado Male ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 1500 m
Gloria Casado Female ESP SWI 1979 Split SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Giovanni Casale Male ITA JUD 2005 Almería JUD silver: half-lightweight -66 kg
Romolo Casamonica Male ITA BOX 1983 Casablanca BOX bronze: light-middleweight
Frank Casañas Male CUB, ESP ATH 2009 Pescara ATH gold: discus throw (competed for Spain)
Paolo Casarsa Male ITA ATH 2001 Tunis ATH bronze: decathlon
Mario Casati Male ITA BOX 1967 Tunis BOX gold: middleweight
Cristiana Cascioli Female ITA FEN 2001 Tunis FEN gold: épée
Marc-Kanyan Case Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Nicoletta Caselin Female ITA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Éric Casimir Male FRA GYM 1997 Bari GYM gold: pommelled horse, silver: horizontal bar, bronze: team
Daniel Cassiau-Haurie Male FRA WLT 1983 Casablanca WLT gold: lightweight -67.5 kg
Igor Cassina Male ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: team, bronze: pommelled horse
Nicola Cassio Male ITA SWI 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay (DNS in final)
Roberto Cassio Male ITA SWI 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alberto Castagnetti Male ITA SWI 1971 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Alexianne Castel Female FRA SWI 2009 Pescara SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 200 m backstroke
Massimo Castellani Male ITA DIV 1983 Casablanca DIV gold: springboard, silver: platform; 1987 Latakia DIV silver: springboard
Roberto Castelli Male ITA BOX 1991 Athina BOX silver: light-heavyweight
Antonio Castellini Male ITA BOX 1971 İzmir BOX bronze: light-middleweight
Nuria Castelló Female ESP SWI 1991 Athina SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 4×100 m medley relay
Berta Castells Female ESP ATH 2013 Mersin ATH silver: hammer throw
Carles Castillejo Male ESP ATH 2005 Almería ATH silver: 10000 m
Lidia Castillejo Female ESP GYM 1987 Latakia GYM gold: team, bronze: all-around
Rosa María Castillejo Female ESP FEN 2001 Tunis FEN silver: épée
Carlota Castrejana Female ESP ATH, BAS 1991 Athina BAS gold; 2001 Tunis ATH bronze: triple jump; 2005 Almería ATH silver: triple jump
Patricia Castro Female ESP SWI 2009 Pescara SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Micol Cattaneo Female ITA ATH 2009 Pescara ATH bronze: 100 m hurdles; 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Marino Cattedra Male ITA JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: half-lightweight -65 kg; 1997 Bari JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Stéphane Cauterman Male FRA GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM silver: team
Paola Cavallino Female ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 200 m butterfly; 2001 Tunis SWI silver: 200 m butterfly; 2009 Pescara SWI bronze: 200 m butterfly
Patrik Čavar Male CRO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN gold
Cinzia Cavazzuti Female ITA JUD 2001 Tunis JUD gold: lightweight -57 kg
Robert Caymaris Male FRA GYM 1959 Beirut GYM gold: all-around, silver: pommelled horse, bronze: floor and parallel bars
Marie-Christine Cazier-Ballo Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay (competed as Marie-Christine Cazier)
Selçuk Çebi Male TUR WRE 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg; 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Elisabeth Cebrián Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Benedetta Ceccarelli Female ITA ATH 2005 Almería ATH gold: 400 m hurdles
Andrea Ceccarini Male ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Andrea Cecchi Male ITA SWI 1987 Latakia SWI bronze: 200 m breaststroke; 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m medley relay
Giancarlo Cella Male ITA FTB 1959 Beirut FTB gold
Lorenzo Cellerino Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Sonia Cendier Ajaguin Female FRA HAN 2001 Tunis HAN gold (competed as Sonia Cendier)
Gianmatteo Centazzo Male ITA GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM gold: team
Domenico Centurioni Male ITA WRE 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Jolanda Čeplak Female SLO ATH 1997 Bari ATH silver: 800 m (competed as Jolanda Steblovnik)
Matjaž Ceraj Male SLO JUD 2013 Mersin JUD gold: heavyweight +100 kg
Zdravko Ceraj Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH silver: 5000 m, bronze: 1500 m
Miroslav Cerar Male YUG GYM 1963 Napoli GYM gold: all-around and pommelled horse, silver: floor, parallel bars, horizontal bar, and team, bronze: horse vault; 1967 Tunis GYM gold: all-around, parallel bars, and pommelled horse, silver: floor, rings, and team, bronze: horse vault
Simone Cercato Male ITA SWI 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 4×200 m freestyle relay
Igor Čerenšek Male CRO SWI 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Carlo Cerioni Male ITA BAS 1951 Alexandria BAS bronze
Stefano Cerioni Male ITA FEN 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN silver: foil; 1997 Bari FEN gold: foil
Dragutin Čermak Male YUG BAS 1963 Napoli BAS bronze
Giovanni Cernogoraz Male CRO SHO 2013 Mersin SHO bronze: trap
Blanca Cerón Female ESP SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 50 m freestyle; 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Fernando Cerrada Male ESP ATH 1975 Algiers ATH gold: 5000 m
Antonio Cerroni Male ITA WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman middleweight -79 kg
Fabio Cerutti Male ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Franc Červan Male YUG ATH 1963 Napoli ATH silver: 10000 m
Dana Cervantes Female ESP ATH 2001 Tunis ATH gold: pole vault
Turan Ceylan Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Fawzi Chaaban Male EGY ATH 1951 Alexandria ATH bronze: triple jump; 1955 Barcelona ATH silver: triple jump
Raoudha Chaari Female TUN JUD 1997 Bari JUD bronze: lightweight -56 kg
Abdelkader Chadi Male ALG BOX 2013 Mersin BOX gold: light-welterweight
Jean-Pierre Chambellan Male FRA WRE 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Franck Chambily Male FRA JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Salah Chammah Male LIB WLT 1959 Beirut WLT bronze: featherweight -60 kg
Aurora Chamorro Female ESP SWI 1971 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m butterfly
René Changeat Male FRA GYM 1955 Barcelona GYM gold: horse vault, bronze: floor
Raúl Chapado Male ESP ATH 2001 Tunis ATH bronze: triple jump
Georges Chappe Male FRA CYC 1963 Napoli CYC silver: road time trial team
Gilbert Chapron Male FRA BOX 1955 Barcelona BOX gold: light-heavyweight
Michèle Chardonnet Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 100 m hurdles
Dimitrios Chasiotis Male GRE SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay (DNS in final)
François Châtelet Male FRA ATH 1963 Napoli ATH silver: 800 m
Kamel Chater Male TUN BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: welterweight; 1997 Bari BOX bronze: light-welterweight
Dominique Chauvelot Male FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: 4×100 m relay
Peirrick Chavatte Male FRA SWI 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Jean-Claude Chavigny Male FRA WLT 1979 Split WLT gold: featherweight -60 kg
Radhouane Chebbi Male TUN WRE 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Maurizio Checcucci Male ITA ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Jury Chechi Male ITA GYM 1987 Latakia GYM gold: horse vault and team, silver: all-around and rings, bronze: horizontal bar; 1991 Athina GYM gold: all-around, floor, horse vault, parallel bars, rings, and team; 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM gold: all-around, rings, pommelled horse, and team, bronze: parallel bars; 1997 Bari GYM gold: rings and team
Anis Chedli Male TUN JUD 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2009 Pescara JUD silver: heavyweight +100 kg
Nihel Cheikh Rouhou Female TUN JUD 2009 Pescara JUD bronze: heavyweight +78 kg
Ali Chekr Male LIB FEN 1967 Tunis FEN bronze: épée
Walid Cherif Male TUN BOX 2001 Tunis BOX bronze: light-flyweight; 2005 Almería BOX silver: flyweight
Issam Chernoubi Male MAR TKW 2013 Mersin TKW gold: welterweight -80 kg
William Chetcuti Male MLT SHO 2005 Almería SHO bronze: double trap; 2009 Pescara SHO silver: double trap; 2013 Mersin SHO gold: double trap
Christophe Cheval Male FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 4×100 m relay
Christian Chevalier Male FRA GYM 1991 Athina GYM silver: horizontal bar and team
Louis Chevalier Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH bronze: 10 km walk
José Antonio Chicoy Male ESP SWI 1967 Tunis SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay
Giulio Chiesa Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: pole vault
Zakaria Chihab Male LIB WRE 1951 Alexandria WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1955 Barcelona WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Mercedes Chilla Female ESP ATH 2005 Almería ATH bronze: javelin throw
Luigi Chinazzo Male ITA WRE 1963 Napoli WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Cristina Chiuso Female ITA SWI 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle; 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle
Abdel Ouahed Idrissi Chorfi Male MAR JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2001 Tunis JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Laëtitia Choux Female FRA SWI 1997 Bari SWI silver: 400 m freestyle
Robert Christophe Male FRA SWI 1959 Beirut SWI gold: 100 m backstroke, silver: 4×100 m medley relay; 1963 Napoli SWI silver: 4×100 m medley relay
Antonio Ciano Male ITA JUD 2009 Pescara JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Stefania Cicali Female ITA CAN 2009 Pescara CAN bronze: K1 1000 m
Carola Cicconetti Female ITA FEN 1983 Casablanca FEN silver: foil
Alessandro Ciceri Male ITA SHO 1955 Barcelona SHO gold: trap team, bronze: trap
Greta Cicolari Female ITA BVO 2009 Pescara BVO silver; 2013 Mersin BVO gold
Iva Ciglar Female CRO BAS 2009 Pescara BAS bronze
Milorad Čikić Male YUG ATH 1975 Algiers ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Metin Çıkmaz Male TUR WRE 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Suzana Cimbal Spirelja Female CRO SHO 2005 Almería SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Luigi Cimnaghi Male ITA GYM 1963 Napoli GYM gold: team; 1967 Tunis GYM gold: team, silver: parallel bars and pommelled horse, bronze: all-around and horizontal bar
Giuseppe Cindolo Male ITA ATH 1967 Tunis ATH bronze: 5000 m; 1971 İzmir ATH bronze: 10000 m
Cécile Cinélu Female FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 100 m hurdles
Arnaldo Cinquetti Male ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Daniele Cioni Male ITA SHO 1979 Split SHO silver: trap; 1991 Athina SHO gold: trap
Aydoğan Çipiloğlu Male TUR FTB 1959 Beirut FTB silver
Angelo Cipolloni Male ITA ATH 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay
Giuseppina Cirulli Female ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles; 1987 Latakia ATH gold: 4×400 m relay
Clarissa Claretti Female ITA ATH 2005 Almería ATH silver: hammer throw; 2009 Pescara ATH silver: hammer throw
Vincent Clarico Male FRA ATH 1997 Bari ATH gold: 110 m hurdles; 2001 Tunis ATH gold: 110 m hurdles
Enrique Claverol Male ESP SHO 1991 Athina SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres, air rifle 10 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres and air rifle 10 metres
Jérôme Clavier Male FRA ATH 2005 Almería ATH bronze: pole vault
Nadège Cliton Female FRA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m medley, silver: 200 m breaststroke; 1997 Bari SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, bronze: 4×100 m medley relay
Giovanni Cocco Male ITA WLT 1951 Alexandria WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Jean Cochard Male FRA ATH 1963 Napoli ATH silver: long jump
Antonio Codina Male ESP SWI 1963 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Jesús Codina Male ESP BAS 1963 Napoli BAS silver
Saúl Cofiño Male ESP GYM 2001 Tunis GYM bronze: team
Gérard Coignot Male FRA SWI 1955 Barcelona SWI silver: 100 m backstroke
Federico Colbertaldo Male ITA SWI 2009 Pescara SWI silver: 1500 m freestyle
Giovanni Battista Coletti Male ITA FEN 1975 Algiers FEN bronze: foil
Philippe Colin Male FRA CAN 2005 Almería CAN silver: K2 1000 m
Jacques Collignon Male FRA SWI 1955 Barcelona SWI silver: 1500 m freestyle
Simone Collio Male ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay; 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Roger Colliot Male FRA FTB 1955 Barcelona FTB bronze
Marie Collonvillé Female FRA ATH 1997 Bari ATH bronze: heptathlon; 2005 Almería ATH gold: heptathlon
Andrea Colombo Male ITA ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Francesco Colombo Male ITA GYM 1997 Bari GYM gold: team
Grazia Colombo Female ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 4×100 m medley relay
Slobodanka Čolović Female YUG ATH 1983 Casablanca ATH silver: 800 m, bronze: 4×400 m relay; 1987 Latakia ATH gold: 800 m
Marie-Angéline Colson Female FRA GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM silver: all-around, balance beam, and team
Jorge Comas Male ESP SWI 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 1975 Algiers SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Oriol Combarros Male ESP GYM 2001 Tunis GYM bronze: team
Bernard Combet Male FRA SWI 1975 Algiers SWI silver: 100 m breaststroke
Giuseppe Comini Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN gold: sabre team
Juan Gabriel Concepción Male ESP ATH 1997 Bari ATH silver: pole vault
Ricardo Conde Male ESP SWI, WAP 1951 Alexandria SWI bronze: 3×100 m medley relay
Rosaria Console Female ITA ATH 2005 Almería ATH silver: half-marathon; 2009 Pescara ATH silver: half-marathon
Adolfo Consolini Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: discus throw
Enzo Contegno Male ITA SHO 1979 Split SHO gold: free pistol 50 metres
Tino Conti Male ITA CYC 1967 Tunis CYC gold: road race, road race team, and road time trial team
Andrea Coppolino Male ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: rings and team; 2005 Almería GYM silver: rings and team
Josip Čorak Male YUG WRE 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -97 kg and freestyle light-heavyweight -97 kg; 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Stéphane Cordinier Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Antonio Corell Male ESP SWI 1967 Tunis SWI silver: 400 m freestyle; 1971 İzmir SWI gold: 400 m freestyle, silver: 1500 m freestyle
Antonio Corgos Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH silver: long jump
Giovanni Cornacchia Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 110 m hurdles
Iris Corniani Female ITA SWI 1975 Algiers SWI silver: 100 m breaststroke
María Corominas Female ESP SWI 1967 Tunis SWI gold: 100 m backstroke
Gino Corradini Male ITA WLT 1967 Tunis WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg; 1975 Algiers WLT middle-heavyweight -90 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1979 Split WLT gold: heavyweight I -100 kg
Gianni Corsaro Male ITA ATH 1963 Napoli ATH bronze: 50 km walk
Omar Cortés Male ESP GYM 1997 Bari GYM silver: team
Osman Coşgül Male TUR ATH 1955 Barcelona ATH silver: 5000 m
Krešimir Ćosić Male YUG BAS 1967 Tunis BAS gold
Claudia Coslovich Female ITA ATH 1997 Bari ATH silver: javelin throw; 2001 Tunis ATH gold: javelin throw
Massimo Cosmelli Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Francesco Costantino Male ITA WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg
Elio Cotena Male ITA BOX 1967 Tunis BOX gold: featherweight
Céline Couderc Female FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m freestyle
Michel Cougé Male FRA FTB 1975 Algiers FTB silver
Jean-François Court Male FRA WRE 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Jacky Courtillat Male FRA FEN 1963 Napoli FEN bronze: foil
Yvon Coussin Male FRA WLT 1975 Algiers WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: snatch, silver: total; 1979 Split WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Jacques Coutrot Male FRA FEN 1951 Alexandria FEN bronze: épée
Alberto Cova Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 5000 m
Karlo Čović Male YUG WRE 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Renzo Cramerotti Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: javelin throw; 1975 Algiers ATH bronze: javelin throw
Saúl Craviotto Male ESP CAN 2009 Pescara CAN gold: K2 500 m; 2013 Mersin CAN gold: K2 200 m, bronze: K1 200 m
Adriana Crisci Female ITA GYM 1997 Bari GYM silver: all-around, uneven bars, and team, bronze: floor and balance beam
Verónica Cuadrado Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
Francisco Cubelos Male ESP CAN 2013 Mersin CAN gold: K1 1000 m
Ömer Çubukçu Male TUR WRE 2001 Tunis WRE bronze: freestyle lightweight -63 kg
Christian Cuch Male FRA CYC 1963 Napoli CYC gold: individual pursuit
Petar Cucić Male YUG WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman middleweight -87 kg; 1971 İzmir WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Elias Cuesta Male ESP ARC 2013 Mersin ARC silver: team
Josip Ćuk Male YUG SHO 1959 Beirut SHO gold: small-bore rifle standing 50 metres and mobile silhouette rifle, bronze: small-bore rifle prone 50 metres
Nikica Cukrov Male YUG FTB 1979 Split FTB gold
Antonio Culebras Male ESP SWI 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m medley
Sandro Cuomo Male ITA FEN 1983 Casablanca FEN gold: épée; 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN bronze: épée
Ivan Čupić Male CRO HAN 2005 Almería HAN silver
Ivan Ćurković Male YUG FTB 1971 İzmir FTB gold
Jean-Pascal Curtillet Male FRA SWI 1963 Napoli SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Guy Cury Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 400 m hurdles
Marta Cusidó Female ESP GYM 2001 Tunis GYM gold: team
Elisa Cusma Female ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 800 m and 1500 m
Vladimir Cvetković Male YUG BAS 1963 Napoli BAS bronze; 1967 Tunis BAS gold
Danko Cvjetičanin Male YUG, CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver (competed for Croatia)
Francesco D'Aniello Male ITA SHO 2009 Pescara SHO bronze: double trap
Sergio D'Asnasch Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Hervé d'Encausse Male FRA ATH 1963 Napoli ATH bronze: pole vault
Philippe d'Encausse Male FRA ATH 1991 Athina ATH gold: pole vault
Michele D'Oppido Male ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 200 m medley
Christian d'Oriola Male FRA FEN 1951 Alexandria FEN gold: foil; 1955 Barcelona FEN gold: foil
Giuseppe D'Urso Male ITA ATH 1997 Bari ATH gold: 800 m
Duane Da Rocha Female ESP SWI 2009 Pescara SWI silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Vencelas Dabaya Male CMR, FRA WLT 2009 Pescara WLT lightweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk (competed for France)
Mustafa Dağıstanlı Male TUR WRE 1955 Barcelona WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Meziane Dahmani Male ALG JUD 1987 Latakia JUD gold: half-lightweight -65 kg; 1991 Athina JUD bronze: lightweight -71 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: lightweight -71 kg
Talaat Dahshan Male EGY BOX 1971 İzmir BOX bronze: heavyweight
Sofiane Daid Male ALG SWI 2005 Almería SWI bronze: 200 m breaststroke
Ahmed Dakkeli Male UAR GYM 1959 Beirut GYM bronze: horse vault
Paolo Dal Soglio Male ITA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: shot put; 2001 Tunis ATH silver: shot put
Dražen Dalipagić Male YUG BAS 1975 Algiers BAS gold
Manuela Dalla Valle Female ITA SWI 1979 Split SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle; 1983 Casablanca SWI bronze: 100 m breaststroke and 200 m medley; 1987 Latakia SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1997 Bari SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Francesco Damiani Male ITA BOX 1979 Split BOX bronze: heavyweight
Angelo Damiano Male ITA CYC 1963 Napoli CYC gold: sprint
Maurizio Damilano Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 20 km walk; 1991 Athina ATH gold: 20 km walk
Georges Damitio Male FRA ATH 1951 Alexandria ATH gold: high jump
Miroljub Damjanović Male YUG BAS 1971 İzmir BAS gold
Sreten Damjanović Male YUG WRE 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1975 Algiers WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Stipe Damjanović Male CRO WRE 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight -125 kg
Snežana Dančetović Female YUG ATH 1979 Split ATH silver: long jump; 1983 Casablanca ATH gold: long jump
Blandine Dancette Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Ivo Daneu Male YUG BAS 1959 Beirut BAS gold
Branko Dangubić Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH gold: javelin throw
Sofia Dara Female GRE SWI 1979 Split SWI silver: 800 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 800 m freestyle
Benjamin Darbelet Male FRA JUD 2001 Tunis JUD gold: half-lightweight -66 kg
Gastone Darè Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN gold: sabre team, bronze: sabre
Georgios Darivas Male GRE FTB 1951 Alexandria FTB gold
Cléopatre Darleux Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Risto Darlev Male YUG WRE 1971 İzmir WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1975 Algiers WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Abdelali Darra Male MAR BOX 2013 Mersin BOX bronze: flyweight
Sébastien Darrigade Male FRA GYM 1997 Bari GYM silver: parallel bars, bronze: team
Ramadan Darwish Male EGY JUD 2009 Pescara JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2013 Mersin JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Claudia Dasca Female ESP SWI 2013 Mersin SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 400 m medley
Aylin Daşdelen Female TUR WLT 2009 Pescara WLT lightweight -58 kg gold: clean & jerk, bronze: snatch; 2013 Mersin WLT lightweight -58 kg gold: snatch and clean & jerk
Svetlana Dašić-Kitić Female YUG HAN 1979 Split HAN gold (competed as Svetlana Kitić)
Jean-Philippe Daurelle Male FRA FEN 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN gold: sabre
Alain David Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 100 m; 1959 Beirut ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
David Davis Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Alfonso de Andrés Male ESP ATH 1967 Tunis ATH silver: javelin throw
Virna De Angeli Female ITA ATH 1997 Bari ATH gold: 400 m
Giovanni De Benedictis Male ITA ATH 1997 Bari ATH gold: 20 km walk
Alessandro De Botton Male ITA DIV 1991 Athina DIV bronze: platform
Giuseppe De Chirico Male ITA SHO 1971 İzmir SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
José Luis de Frutos Male ESP JUD 1975 Algiers JUD silver: middleweight -80 kg
Luciano De Genova Male ITA WLT 1955 Barcelona WLT silver: lightweight -67.5 kg
Sergio De Gregorio Male ITA SWI 1963 Napoli SWI silver: 4×200 m freestyle relay
José de la Casa Male ESP GYM 1975 Algiers GYM silver: horse vault, bronze: team; 1979 Split GYM silver: horse vault and team
Rodrigo de la Fuente Male ESP BAS 1997 Bari BAS gold
Kelvin de la Nieve Male ESP BOX 2005 Almería BOX bronze: light-flyweight; 2009 Pescara BOX silver: light-flyweight; 2013 Mersin BOX gold: flyweight
Martina de la Puente Female ESP ATH 2001 Tunis ATH bronze: shot put
Giorgio De Luca Male ITA WLT 2005 Almería WLT lightweight -69 kg bronze: clean & jerk
Ignacio de Miguel Male ESP BAS 1997 Bari BAS gold
Claudio De Miro Male ITA DIV 1979 Split DIV silver: platform
Marco De Nicolo Male ITA SHO 1997 Bari SHO silver: air rifle 10 metres; 2005 Almería SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres; 2009 Pescara SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres, bronze: small-bore rifle prone 50 metres; 2013 Mersin SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres, silver: small-bore rifle prone 50 metres
Sophie de Ronchi Female FRA SWI 2001 Tunis SWI bronze: 200 m medley and 4×100 m medley relay
Lenika De Simone Female ESP GYM 2005 Almería GYM bronze: uneven bars and team
Annick de Susini Female FRA SWI 1979 Split SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Armando De Vincentis Male ITA ATH 1975 Algiers ATH gold: discus throw; 1979 Split ATH gold: discus throw
Marine Debauve Female FRA GYM 2005 Almería GYM silver: balance beam and team, bronze: floor
Ahmed Debes Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Rajmond Debevec Male YUG, SLO SHO 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres and air rifle 10 metres, bronze: small-bore rifle prone 50 metres (competed for Slovenia); 1997 Bari SHO gold: air rifle 10 metres, silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres (competed for Slovenia); 2013 Mersin SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres (competed for Slovenia)
Jean Debuf Male FRA WLT 1951 Alexandria WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1955 Barcelona WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Lucie Décosse Female FRA JUD 2001 Tunis JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2005 Almería JUD gold: half-middleweight -63 kg
Bernard Decoux Male FRA GYM 1975 Algiers GYM bronze: parallel bars
Jacques Degats Male FRA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 400 m and 4×400 m relay, silver: 200 m; 1955 Barcelona ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Dede Dekaj Male ALB WLT 1991 Athina WLT silver: heavyweight II -110 kg
Franco Del Campo Male ITA SWI 1967 Tunis SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Luis del Cerro Male ESP SHO 1975 Algiers SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres
Laurent del Colombo Male FRA JUD 1983 Casablanca JUD gold: open class
Daniela Del Din Female SMR SHO 2005 Almería SHO bronze: trap; 2009 Pescara SHO gold: trap
Enzo Del Forno Male ITA ATH 1975 Algiers ATH silver: high jump
Catherine Delachanal Female FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: 4×100 m relay
Michel Delafosse Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Marcel Delattre Male FRA CYC 1959 Beirut CYC bronze: individual pursuit
Marie Delattre Female FRA CAN 2005 Almería CAN bronze: K1 1000 m
Frédéric Delcourt Male FRA SWI 1979 Split SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke
Jocelyn Delecour Male FRA ATH 1963 Napoli ATH silver: 4×100 m relay
Giuseppe Delfino Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN silver: épée and épée team
Mirza Delibašić Male YUG BAS 1975 Algiers BAS gold; 1979 Split BAS silver
Dimitrios Delifotis Male GRE ATH 1983 Casablanca ATH gold: long jump
Marco Dell'Uomo Male ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle
Ezio Della Savia Male ITA SWI 1967 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Vito Dellino Male ITA WLT 2009 Pescara WLT bantamweight -56 kg silver: clean & jerk
Jacqueline Delord Female FRA SWI 1987 Latakia SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 100 m freestyle and 200 m medley; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Edvard Delorenco Male YUG SHO 1959 Beirut SHO bronze: free pistol 50 metres
Guy Delvingt Male FRA JUD 1979 Split JUD gold: half-lightweight -65 kg
Francis Demarthon Male FRA ATH 1975 Algiers ATH silver: 4×400 m relay; 1979 Split ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Siraba Dembele Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Mahmut Demir Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Bektaş Demirel Male TUR JUD 2005 Almería JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Aleksej Demjanov Male CRO GYM 1997 Bari GYM silver: rings
Fritz Dennerlein Male ITA SWI, WAP 1959 Beirut SWI gold: 200 m butterfly, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1963 Napoli SWI gold: 200 m butterfly
Evangelos Depastas Male GRE ATH 1955 Barcelona ATH bronze: 800 m; 1959 Beirut ATH bronze: 800 m and 1500 m
Marie-Chantal Depetris-Demaille Female FRA FEN 1971 İzmir FEN gold: foil (competed as Marie-Chantal Demaille)
Ludovic Dépickère Male FRA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle; 1997 Bari SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Philippe Deroche Male FRA ATH 1979 Split ATH silver: long jump
Audrey Deroin Female FRA HAN 2009 Pescara HAN gold
Iraklis Deskoulidis Male GRE WRE 1983 Casablanca WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1987 Latakia WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1991 Athina WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Éric Despezelle Male FRA JUD 1997 Bari JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Elisabetta Dessy Female ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Isabelle Devaluez Female FRA ATH 1987 Latakia ATH bronze: discus throw; 1991 Athina ATH silver: discus throw; 1997 Bari ATH bronze: discus throw
Elsa Devassoigne Female FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 400 m; 1997 Bari ATH bronze: 4×400 m relay
Pigi Devetzi Female GRE ATH 2005 Almería ATH bronze: triple jump
Tarak Dhiab Male TUN FTB 1975 Algiers FTB bronze
Ilario Di Buò Male ITA ARC 1997 Bari ARC silver: team
Ciro Di Corcia Male ITA BOX 1997 Bari BOX silver: light-welterweight
Roberto Di Donna Male ITA SHO 1987 Latakia SHO gold: free pistol 50 metres; 1991 Athina SHO silver: air pistol 10 metres, bronze: free pistol 50 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: free pistol 50 metres and air pistol 10 metres; 1997 Bari SHO gold: free pistol 50 metres and air pistol 10 metres; 2001 Tunis SHO gold: air pistol 10 metres
Elisa Di Francisca Female ITA FEN 2013 Mersin FEN gold: foil
Alex Di Giorgio Male ITA SWI 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay (DNS in final), 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (DNS in final)
Emanuele Di Gregorio Male ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Alfonso Di Guida Male ITA ATH 1975 Algiers ATH bronze: 4×400 m relay; 1979 Split ATH bronze: 4×400 m relay
Antonietta Di Martino Female ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: high jump
Gennaro Di Napoli Male ITA ATH 1991 Athina ATH gold: 1500 m
Michele Di Rocco Male ITA BOX 2001 Tunis BOX bronze: lightweight
Alessio Di Savino Male ITA BOX 2009 Pescara BOX bronze: featherweight
Giacomo Di Segni Male ITA BOX 1951 Alexandria BOX gold: heavyweight
Daniele Di Spigno Male ITA SHO 1997 Bari SHO gold: double trap; 2005 Almería SHO silver: double trap; 2009 Pescara SHO gold: double trap
Mirco Di Tora Male ITA SWI 2009 Pescara SWI bronze: 100 m backstroke
Fabé Dia Female FRA ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m; 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Stéphane Diagana Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×400 m relay
Souleymane Diallo Male FRA BOX 1959 Beirut BOX gold: light-middleweight
Dimitrios Diamantidis Male GRE BAS 2001 Tunis BAS silver
Mariano Díaz Male ESP CYC 1963 Napoli CYC bronze: road time trial team
Klaus Dibiasi Male ITA DIV 1963 Napoli DIV gold: platform; 1975 Algiers DIV gold: platform, silver: springboard
Michele Didoni Male ITA ATH 1997 Bari ATH silver: 20 km walk; 2005 Almería ATH bronze: 20 km walk
Oumar Dieng Male FRA FTB 1993 Linguadoca-Rossiglione FTB bronze
Yusuf Dikeç Male TUR SHO 2005 Almería SHO silver: air pistol 10 metres; 2013 Mersin SHO gold: free pistol 50 metres, silver: air pistol 10 metres
İlkay Dikmen Female TUR SWI 2001 Tunis SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Pyrros Dimas Male GRE WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT gold: middle-heavyweight -91 kg
Stefanos Dimitriadis Male GRE SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay; 2013 Mersin SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay
Mihajlo Dimitrijević Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH bronze: high jump
Zoi Dimoskhaki Female GRE SWI 2001 Tunis SWI gold: 200 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI bronze: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Stelios Dimotsios Male GRE ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Boris Dimovski Male YUG WRE 1967 Tunis WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Didier Dinart Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Ahmed Dine Male ALG BOX 1987 Latakia BOX silver: middleweight; 1991 Athina BOX gold: middleweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: middleweight
Renato Dionisi Male ITA ATH 1967 Tunis ATH silver: pole vault; 1975 Algiers ATH bronze: pole vault
Maurizio Divano Male ITA SWI 1979 Split SWI bronze: 400 m medley; 1983 Casablanca SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Zdravko Divjak Male YUG SWI 1971 İzmir SWI bronze: 4×100 m medley relay
Adnan Dizdar Male YUG HAN 1979 Split HAN gold
René Djian Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 800 m
Hicham Dmiai Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Vukašin Dobrašinović Male YUG BOX 1983 Casablanca BOX bronze: bantamweight; 1987 Latakia BOX gold: lightweight
Sophie Dodémont Female FRA ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC gold: individual and team
Harun Doğan Male TUR WRE 1997 Bari WRE gold: freestyle featherweight -58 kg
Rıza Doğan Male TUR WRE 1955 Barcelona WRE gold: freestyle featherweight -62 kg; 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman lightweight -67 kg
Arif Doğru Male TUR BOX 1971 İzmir BOX bronze: light-flyweight
Jacques Dohen Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 110 m hurdles
Burcu Dolunay Female TUR SWI 2013 Mersin SWI bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Jesús Domínguez Male ESP SWI 1951 Alexandria SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay
Davor Dominiković Male CRO HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Elena Donati Female ITA SWI 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 100 m breaststroke
Massimiliano Donati Male ITA ATH 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay
Fabrizio Donato Male ITA ATH 2001 Tunis ATH gold: triple jump
Mihovil Dorčić Male YUG SWI 1959 Beirut SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
Pino Dordoni Male ITA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 10 km walk; 1955 Barcelona ATH gold: 10 km walk
Gabriella Dorio Female ITA ATH 1975 Algiers ATH silver: 800 m and 1500 m; 1979 Split ATH gold: 800 m, silver: 1500 m; 1991 Athina ATH bronze: 1500 m
Viviane Dorsile Female FRA ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Eraslan Doruk Male TUR BOX 1971 İzmir BOX silver: light-welterweight
Raymond Dot Male FRA GYM 1951 Alexandria GYM gold: all-around, floor, rings, and pommelled horse, silver: parallel bars and horizontal bar; 1955 Barcelona GYM bronze: horse vault; 1959 Beirut GYM silver: parallel bars, bronze: horizontal bar
Luca Dotto Male ITA SWI 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle, bronze: 100 m freestyle
Ahmed Douhou Male CIV, FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 4×400 m relay (competed for France)
David Douillet Male FRA JUD 1997 Bari JUD gold: heavyweight +95 kg
Kostas Douvalidis-Ricks Male GRE ATH 2013 Mersin ATH gold: 110 m hurdles
Dimitra Dova Female GRE ATH 2005 Almería ATH gold: 400 m
Sreten Dragojlović Male YUG BAS 1959 Beirut BAS gold
Panagiotis Drakopoulos Male GRE WLT 1991 Athina WLT silver: heavyweight I -100 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: middle-heavyweight -91 kg
Theodora Drakou Female GRE SWI 2009 Pescara SWI silver: 100 m freestyle, bronze: 4×100 m medley relay; 2013 Mersin SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m backstroke, 100 m backstroke, and 4×100 m freestyle relay
Rok Drakšič Male SLO JUD 2005 Almería JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Boško Drašković Male MNE BOX 2009 Pescara BOX gold: light-heavyweight
Yves Dreyfus Male FRA FEN 1963 Napoli FEN gold: épée
Babis Drosos Male GRE FTB 1951 Alexandria FTB gold
Guy Drut Male FRA ATH 1971 İzmir ATH gold: 110 m hurdles
Stipe Drviš Male CRO BOX 1997 Bari BOX silver: light-heavyweight
Ioannis Drymonakos Male GRE SWI 2005 Almería SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 400 m medley
Didier Dubois Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Hugues Duboscq Male FRA SWI 2001 Tunis SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 100 m breaststroke
Odette Ducas Female FRA ATH 1971 İzmir ATH silver: 4×100 m relay
Franck Ducheix Male FRA FEN 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN silver: sabre
Joanne Dudziak Female FRA HAN 2001 Tunis HAN gold
Simon Dufour Male FRA SWI 2001 Tunis SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Youna Dufournet Female FRA GYM 2009 Pescara GYM gold: all-around, vault, uneven bars, and team, silver: balance beam
Damir Dugonjič Male SLO SWI 2013 Mersin SWI gold: 50 m breaststroke
Franck Dumoulin Male FRA SHO 1997 Bari SHO silver: air pistol 10 metres, bronze: free pistol 50 metres; 2009 Pescara SHO bronze: air pistol 10 metres
José Durán Male ESP SWI 1967 Tunis SWI gold: 200 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
José Manuel Durán Male ESP BOX 1967 Tunis BOX bronze: welterweight
Franck Durbesson Male FRA SHO 1991 Athina SHO silver: skeet
Marcel Duriez Male FRA ATH 1959 Beirut ATH silver: 110 m hurdles; 1963 Napoli ATH silver: 110 m hurdles
Mehmet Dursun Male TUR SHO 1975 Algiers SHO silver: small-bore rifle prone 50 metres
Philippe Duvernay Male FRA DIV 1991 Athina DIV gold: springboard
Christian Dyot Male FRA JUD 1979 Split JUD bronze: lightweight -71 kg
Šaćir Džeko Male YUG SHO 1987 Latakia SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Mirza Džomba Male CRO HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Gilles Échevin Male FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: 4×100 m relay
René Écuyer Male FRA SWI 1979 Split SWI bronze: 100 m freestyle
Haldun Efemgil Male TUR JUD 1987 Latakia JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Koce Efremov Male YUG WRE 1979 Split WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Rigas Efstathiadis Male GRE ATH 1951 Alexandria ATH silver: pole vault; 1959 Beirut ATH gold: pole vault
Dursun Ali Eğribaş Male TUR WRE 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Elif Ekşi Female TUR ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC silver: team
Abderrahim El Haouzy Male FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 4×400 m relay
Mourad El Mabrouk Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Patrick El Mabrouk Male FRA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 800 m, 1500 m, and 4×400 m relay
Ahmed El-Ahmar Male EGY HAN 2013 Mersin HAN gold
Mohamed El-Ashram Male EGY WRE 1979 Split WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg, bronze: freestyle middleweight -82 kg
Said Ahmed El-Ashry Male EGY BOX 1971 İzmir BOX silver: light-flyweight; 1975 Algiers BOX gold: flyweight
Mohamed El-Assri Male MAR JUD 2009 Pescara JUD silver: middleweight -90 kg
Ahmed El-Attar Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Hussam El-Badrawi Male UAR SHO 1959 Beirut SHO silver: trap
Ibrahim El-Bakh Male EGY WLT 1991 Athina WLT bronze: heavyweight II -110 kg
Rachid El-Basir Male MAR ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 1500 m
Reda El-Batoty Male EGY WLT 1987 Latakia WLT bronze: heavyweight II -110 kg; 1991 Athina WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Badawi El-Bedewi Male EGY BOX 1963 Napoli BOX silver: featherweight
Khalid El-Bied Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Moustafa El-Biyaz Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Talal El-Chawa Male SYR BOX 1983 Casablanca BOX silver: bantamweight
El-Sayed El-Dhizui Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Mohamed Moussa El-Dib Male EGY WLT 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg silver: snatch
Khaled El-Farej Male SYR WRE 1987 Latakia WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1997 Bari WRE gold: Greco-Roman bantamweight -54 kg
Moussa El-Gelidi Male UAR BOX 1955 Barcelona BOX gold: middleweight (competed for Egypt)
Ashraf El-Gharably Male EGY WRE 2001 Tunis WRE bronze: Greco-Roman featherweight -58 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman lightweight -60 kg
Bassel El-Gharbawy Male EGY JUD 2001 Tunis JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2005 Almería JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Abdel Moneim El-Gindy Male UAR BOX 1959 Beirut BOX gold: flyweight
Mohamed El-Guindi Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Mustapha El-Hadaoui Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Hassan El-Haddad Male EGY WRE 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg, bronze: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg, bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Abdel Krim El-Hadrioui Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Abdel Hamid El-Hamaky Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX silver: lightweight; 1955 Barcelona BOX gold: light-welterweight
Abdel Aziz El-Hammami Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver
Alaa El-Hamouly Male EGY, UAR FTB 1955 Barcelona FTB gold (competed for Egypt)
Hafez El-Hussein Male SYR ATH 1987 Latakia ATH bronze: javelin throw
Hassan El-Kaissi Male LIB WLT 1991 Athina WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Mohamed Gamil El-Kalyoubi Male UAR, EGY FEN 1959 Beirut FEN gold: foil
Zhor El-Kamch Female MAR ATH 2005 Almería ATH gold: half-marathon
Aser El-Kasaby Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Khaled El-Kordy Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Gamal El-Din El-Koumy Male EGY BOX 1983 Casablanca BOX gold: flyweight
Bouchaib El-Maachi Male MAR ATH 1963 Napoli ATH bronze: 4×100 m relay
Adel El-Mahmour Male EGY FTB 1983 Casablanca FTB bronze
Chedli El-Marghni Male TUN ATH 1967 Tunis ATH silver: 20 km walk
Yahia El-Mekachari Male TUN BOX 2009 Pescara BOX bronze: light-heavyweight
Mahmoud El-Messouti Male SYR WRE 1987 Latakia WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Mohamed El-Messouti Male SYR WRE 1987 Latakia WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Ahmed El-Minabawi Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX silver: heavyweight
Mohamed El-Minabawi Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX silver: light-heavyweight
Nawal El-Moutawakel Female MAR ATH 1983 Casablanca ATH gold: 400 m hurdles; 1987 Latakia ATH gold: 400 m hurdles
Sayed El-Nahas Male UAR, EGY BOX 1959 Beirut BOX gold: light-welterweight (competed for the United Arab Republic); 1963 Napoli BOX gold: light-middleweight (competed for Egypt)
Ahmed El-Nemr Male EGY ARC 2013 Mersin ARC gold: team
Khaled El-Ali El-Rifai Male SYR WRE 1987 Latakia WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Ahmed El-Said Male EGY BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX silver: super-heavyweight
Hassan El-Said Male LIB FEN 1959 Beirut FEN silver: épée team, bronze: foil team
Abdel Nabi El-Sayed Mahran Male EGY BOX 1975 Algiers BOX bronze: bantamweight
Ibrahim El-Sayed Male EGY WRE 1971 İzmir WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Kamel Ali El-Sayed Male UAR, EGY WRE 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg (competed for the United Arab Republic)
Khalil El-Sayed Male EGY WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT bronze: light-heavyweight -83 kg
Osman El-Sayed Male UAR WRE 1955 Barcelona WRE silver: freestyle flyweight -52 kg (competed for Egypt)
Abdel Aziz El-Shafei Male EGY, UAR WAP, SWI 1955 Barcelona SWI silver: 100 m freestyle (competed for Egypt)
Adel El-Sharkawy Male EGY HAN 1991 Athina HAN silver
Islam El-Shehaby Male EGY JUD 2005 Almería JUD bronze: heavyweight +100 kg; 2009 Pescara JUD bronze: heavyweight +100 kg
Aiman El-Shewy Male EGY JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Saad El-Din El-Shorbagui Male EGY SHO 1951 Alexandria SHO bronze: free rifle 300 metres; 1955 Barcelona SHO bronze: mobile silhouette rifle
Mohamed El-Tantawy Male EGY WLT 2001 Tunis WLT lightweight -69 kg silver: snatch
Abdel Khadr El-Sayed El-Touni Male EGY, UAR WLT 1959 Beirut WLT gold: middleweight -75 kg (competed for the United Arab Republic)
Khadr El-Touni Male EGY WLT 1951 Alexandria WLT gold: middleweight -75 kg
Rania El-Wani Female EGY SWI 1997 Bari SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Mohamed Abdel Hamid El-Ward Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Ali Mabrouk El-Zaidi Male LBA ATH 2001 Tunis ATH bronze: marathon; 2009 Pescara ATH bronze: half-marathon
Mohamed Ragab El-Zaim Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: freestyle heavyweight +87 kg
Jovan Elezović Male YUG HAN 1983 Casablanca HAN gold
Edis Elkasević Male CRO ATH 2005 Almería ATH gold: shot put
Laurence Elloy-Machabey Female FRA ATH 1979 Split ATH gold: 100 m hurdles
Ömer Elmas Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Guido Elmi Male ITA SWI 1955 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Francisco Elorriaga Male ESP CYC 1971 İzmir CYC gold: road race and road time trial team
Saleh Emara Male EGY WRE 2009 Pescara WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Aldo Eminente Male FRA SWI 1955 Barcelona SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1959 Beirut SWI silver: 4×100 m medley relay
Gilbert Emptaz Male FRA SHO 1975 Algiers SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres; 1979 Split SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Birsen Engin Female TUR ATH 2005 Almería ATH bronze: 4×400 m relay (competed as Birsen Bekgöz); 2013 Mersin ATH silver: 4×400 m relay
Alberto Entrerríos Male ESP HAN 1997 Bari HAN bronze
Raúl Entrerríos Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Christophe Épalle Male FRA ATH 1997 Bari ATH gold: hammer throw
Stevimir Ercegovac Male CRO ATH 1997 Bari ATH bronze: shot put
Levent Erdoğan Male TUR WLT 1983 Casablanca WLT gold: flyweight -52 kg; 1987 Latakia WLT gold: flyweight -52 kg
Siniša Ergotić Male CRO ATH 2001 Tunis ATH gold: long jump
Şeref Eroğlu Male TUR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Massimiliano Eroli Male ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 400 m medley, silver: 200 m butterfly
Piero Errani Male ITA SHO 1971 İzmir SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Mustafa Ertan Male TUR FTB 1959 Beirut FTB silver
Juan Escalas Male ESP SWI 1983 Casablanca SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 1500 m freestyle
Rafael Escalas Male ESP SWI 1979 Split SWI bronze: 1500 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley
Mohamed Eshtiwi Male LBA WLT 2005 Almería WLT light-heavyweight -85 kg gold: snatch; 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg bronze: snatch and clean & jerk
Moustafa Esmail Male EGY BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: flyweight
Dominique Esnault Female FRA SHO 1979 Split SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres
Itziar Esparza Female ESP SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 800 m freestyle, bronze: 400 m freestyle
José Miguel Espinosa Male ESP SWI 1963 Napoli SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Franck Esposito Male FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 200 m butterfly; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m butterfly, bronze: 100 m butterfly; 1997 Bari SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI gold: 100 m butterfly and 200 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Abdel Fattah Essawi Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Estha Essombe Female FRA JUD 1997 Bari JUD gold: half-heavyweight -72 kg
Santiago Esteva Male ESP SWI 1971 İzmir SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 1975 Algiers SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Margot Estévez Female ESP GYM 1983 Casablanca GYM gold: floor and team, silver: all-around, bronze: balance beam
Reyes Estévez Male ESP ATH 1997 Bari ATH bronze: 1500 m
Ophélie Etienne Female FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 800 m freestyle
Annabelle Euranie Female FRA JUD 2005 Almería JUD gold: half-lightweight -52 kg
Giovanni Evangelisti Male ITA ATH 1991 Athina ATH bronze: long jump
Émilie Évesque Female FRA SHO 2009 Pescara SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres; 2013 Mersin SHO silver: air rifle 10 metres
Maryse Éwanjé-Épée Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: high jump
Angeliki Exarchou Female GRE SWI 2005 Almería SWI bronze: 100 m breaststroke; 2009 Pescara SWI silver: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Badou Ezaki Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Özden Ezinler Female TUR FEN 1971 İzmir FEN silver: foil
Hamid Ezzine Male MAR ATH 2013 Mersin ATH bronze: 3000 m steeplechase
Massimo Fabbrizi Male ITA SHO 2005 Almería SHO silver: trap; 2013 Mersin SHO silver: trap
Ignazio Fabra Male ITA WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Andrea Facchin Male ITA CAN 2005 Almería CAN bronze: K1 500 m and K2 1000 m
Mustapha Fadli Male MAR BOX 1983 Casablanca BOX gold: lightweight
Jean Faggion Male FRA SHO 1975 Algiers SHO gold: free pistol 50 metres; 1979 Split SHO bronze: free pistol 50 metres
Moustafa Fahim Male EGY BOX 1951 Alexandria BOX gold: middleweight
İsmail Faikoğlu Male TUR WRE 1991 Athina WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Vigilio Fait Male ITA SHO 1997 Bari SHO silver: free pistol 50 metres, bronze: air pistol 10 metres; 2001 Tunis SHO bronze: air pistol 10 metres
Fouad Fajari Male MAR WRE 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Petar Fajfrić Male YUG HAN 1967 Tunis HAN gold
Paolo Falchini Male ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 200 m backstroke
Ennio Falco Male ITA SHO 1997 Bari SHO bronze: skeet; 2005 Almería SHO gold: skeet; 2009 Pescara SHO gold: skeet
Corrado Fantini Male ITA ATH 1997 Bari ATH silver: shot put
Guido Fantoni Male ITA WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman heavyweight +87 kg
Yasser Farag Male EGY ATH 2009 Pescara ATH bronze: discus throw
Francesco Faraldo Male ITA JUD 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Farida Fatès Female FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 1500 m
Abdel Latif Fatihi Male MAR BOX 1975 Algiers BOX silver: heavyweight
Franco Fava Male ITA ATH 1975 Algiers ATH bronze: 3000 m steeplechase
Jean Fayolle Male FRA ATH 1963 Napoli ATH silver: 5000 m
Juri Fazi Male ITA JUD 1983 Casablanca JUD gold: half-heavyweight -95 kg; 1987 Latakia JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Nedžad Fazlija Male BIH SHO 1997 Bari SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Sylviane Félix Female FRA ATH 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 2005 Almería ATH silver: 100 m
Noemi Feliz Female ESP SWI 2005 Almería SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Jacques Fellice Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay
Roberta Felotti Female ITA SWI 1979 Split SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m medley; 1987 Latakia SWI gold: 200 m medley and 400 m medley
Frutos Feo Male ESP ATH 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
Linda Ferga-Khodadin Female FRA ATH 1997 Bari ATH silver: long jump (competed as Linda Ferga)
Ali Fergani Male ALG FTB 1979 Split FTB bronze
Alfonso Fernández Male ESP BOX 1971 İzmir BOX silver: welterweight
Alicia Fernández Female ESP GYM 1987 Latakia GYM gold: team, silver: floor; 1991 Athina GYM gold: team, silver: uneven bars
Ángel Fernández Male ESP FEN 1983 Casablanca FEN bronze: épée
Begoña Fernández Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Francisco Javier Fernández Male ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 20 km walk
Isabel Fernández Female ESP JUD 2005 Almería JUD gold: lightweight -57 kg
Jaime Fernández Male ESP SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 4×100 m medley relay
Jean Fernandez Male FRA FTB 1975 Algiers FTB silver
Jérôme Fernandez Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Jesús Fernández Male ESP HAN 1997 Bari HAN bronze
Joaquín Fernández Male ESP SWI 1991 Athina SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
María del Pilar Fernández Female ESP SHO 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: sporting pistol 25 metres; 1997 Bari SHO gold: air pistol 10 metres, silver: sporting pistol 25 metres; 2005 Almería SHO silver: sporting pistol 25 metres
María Luisa Fernández Female ESP SWI 1987 Latakia SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 100 m butterfly
Marta Fernández Female ESP BAS 2001 Tunis BAS bronze
Nuría Fernández Female ESP ATH 2005 Almería ATH bronze: 1500 m
Sonia Fernández Female ESP DIV 1979 Split DIV bronze: springboard
Marina Ferragut Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold; 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Erika Ferraioli Female ITA SWI 2013 Mersin SWI silver: 100 m freestyle
Giancarlo Ferrari Male ITA ARC 1979 Split ARC silver: individual
Jean-Noël Ferrari Male FRA FEN 2001 Tunis FEN bronze: foil; 2005 Almería FEN bronze: foil
Osvaldo Ferrari Male ITA WRE 1967 Tunis WRE silver: freestyle lightweight -70 kg
Roberto Ferrari Male ITA FEN 1951 Alexandria FEN gold: sabre team, bronze: sabre; 1955 Barcelona FEN gold: sabre team, silver: sabre
Vanessa Ferrari Female ITA GYM 2005 Almería GYM gold: all-around, floor, vault, balance beam, and team, silver: uneven bars; 2013 Mersin GYM gold: all-around, floor, and team, bronze: balance beam
Roberto Ferraris Male ITA SHO 1979 Split SHO silver: rapid-fire pistol 25 metres
Gregoria Ferrer Female ESP ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay
Daniela Ferrian Female ITA ATH 1983 Casablanca ATH silver: 4×100 m relay; 1987 Latakia ATH silver: 4×100 m relay; 1991 Athina ATH silver: 4×100 m relay
Rossella Fiamingo Female ITA FEN 2013 Mersin FEN gold: épée
Fabienne Ficher Female FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, 4×400 m relay, silver: 200 m
Nicolas Figère Male FRA ATH 2005 Almería ATH bronze: hammer throw
Guido Figone Male ITA GYM 1951 Alexandria GYM gold: parallel bars and horizontal bar, silver: all-around, floor, and pommelled horse, bronze: rings; 1955 Barcelona GYM gold: team, bronze: rings and pommelled horse
Solenne Figuès Female FRA SWI 1997 Bari SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2005 Almería SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Eleni Filandra Female GRE ATH 2009 Pescara ATH bronze: 800 m
Ognjen Filipović Male SCG CAN 2005 Almería CAN bronze: K2 500 m
Alessia Filippi Female ITA SWI 2005 Almería SWI gold: 200 m backstroke and 400 m medley, bronze: 200 m medley, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI gold: 800 m freestyle, 200 m backstroke, and 4×200 m freestyle relay
Kostas Filippidis Male GRE ATH 2005 Almería ATH gold: pole vault
Armando Filiput Male ITA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 400 m hurdles; 1955 Barcelona ATH bronze: 400 m hurdles
Renzo Finelli Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 1500 m
Alessandra Finesso Female ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 100 m backstroke
Vincenzo Finocchiaro Male ITA SWI 1971 İzmir SWI bronze: 1500 m freestyle
Domenico Fioravanti Male ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Augusto Fiorentini Male ITA WLT 1955 Barcelona WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Georges Firmin Male FRA WLT 1951 Alexandria WLT bronze: middleweight -75 kg; 1955 Barcelona WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Didier Flament Male FRA FEN 1979 Split FEN gold: foil
Laura Flessel-Colovic Female FRA FEN 2005 Almería FEN silver: épée
Mohamed Flissi Male ALG BOX 2013 Mersin BOX gold: light-flyweight
Rocío Florido Female ESP ATH 2001 Tunis ATH bronze: 20 km walk
Sandro Floris Male ITA ATH 1987 Latakia ATH gold: 4×100 m relay; 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1997 Bari ATH gold: 4×100 m relay
Sébastien Flûte Male FRA ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC gold: individual and team; 1997 Bari ARC gold: team, silver: individual
Ðurđa Fočić Female YUG ATH 1967 Tunis ATH silver: 80 m hurdles, high jump, and long jump; 1971 İzmir ATH bronze: 100 m hurdles and 4×100 m relay; 1975 Algiers ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles and high jump
Anna Foitidou Female CYP ATH 2005 Almería ATH silver: pole vault
Laurent Fombertasse Male FRA WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT bronze: bantamweight -59 kg
Silvia Fontana Female ESP SWI 1975 Algiers SWI bronze: 100 m backstroke; 1979 Split SWI bronze: 4×100 m medley relay
Daniel Fontecchio Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH bronze: 110 m hurdles
Laura Foralosso Female ITA SWI 1979 Split SWI bronze: 100 m backstroke
Rosalba Forciniti Female ITA JUD 2009 Pescara JUD silver: half-lightweight -52 kg
Marco Formentini Male ITA SWI 1997 Bari SWI silver: 1500 m freestyle
Diego Fortuna Male ITA ATH 1997 Bari ATH silver: discus throw; 2001 Tunis ATH gold: discus throw
Juan Fortuny Male ESP SWI 1963 Napoli SWI bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 1967 Tunis SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Giampiero Fossati Male ITA SWI 1963 Napoli SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly; 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Abdel Hamid Fouad Gad Male EGY BOX 1971 İzmir BOX gold: light-middleweight
Marc Foucan Male FRA ATH 2001 Tunis ATH bronze: 4×400 m relay
Jean-Paul Fouletier Male FRA WLT 1967 Tunis WLT gold: heavyweight +90 kg
Maurice Fournier Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH gold: high jump; 1959 Beirut ATH gold: high jump
Giacobbe Fragomeni Male ITA BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: light-heavyweight; 1997 Bari BOX gold: heavyweight
Antonio Fraguas Male ESP GYM 1983 Casablanca GYM bronze: team; 1987 Latakia GYM silver: team
Susana Fraile Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver
Robert Fraisse Male FRA FEN 1959 Beirut FEN bronze: sabre
Bruno Franceschetti Male ITA GYM 1967 Tunis GYM gold: team
Giovanni Franceschi Male ITA SWI 1979 Split SWI silver: 400 m medley; 1983 Casablanca SWI gold: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay
Jasminka Francki Female CRO SHO 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres and air rifle 10 metres
Bárbara Franco Female ESP SWI 1991 Athina SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 200 m butterfly; 1997 Bari SWI silver: 200 m butterfly
Claudia Franco Female ESP SWI 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle; 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle
Michele Frangilli Male ITA ARC 2013 Mersin ARC silver: individual, bronze: team
Lovrenco Franićević Male CRO SWI 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Valner Franković Male CRO HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Sonia Franquet Female ESP SHO 2009 Pescara SHO gold: sporting pistol 25 metres
Silvio Fraquelli Male ITA ATH 1975 Algiers ATH gold: pole vault
Walter Frescura Male ITA SHO 1979 Split SHO silver: small-bore rifle prone 50 metres
Ivica Frgić Male YUG WRE 1975 Algiers WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg
Boštjan Fridrih Male SLO ATH 2005 Almería ATH bronze: 4×100 m relay
Giorgio Frinolli Puzzilli Male ITA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 400 m hurdles
Roberto Frinolli Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: 400 m hurdles
Kristijan Fris Male SRB WRE 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2009 Pescara WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Robert Froissart Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: 4×400 m relay
Paolo Fucile Male ITA WRE 2009 Pescara WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Gregor Fucka Male ITA BAS 1991 Athina BAS gold
Jesús Fuentes Male ESP SWI 1975 Algiers SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ludivine Furnon Female FRA GYM 1997 Bari GYM gold: all-around, floor, and team
Danijel Furtula Male MNE ATH 2013 Mersin ATH bronze: discus throw
Furio Fusi Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
María Fuster Female ESP SWI 2005 Almería SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay (DNS in final)
Karam Gaber Male EGY WRE 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman middleweight -76 kg; 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman heavyweight -97 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Youssef Gaddour Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Thierry Gadou Male FRA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Christophe Gagliano Male FRA JUD 1997 Bari JUD gold: lightweight -71 kg
Sante Gaiardoni Male ITA CYC 1959 Beirut CYC gold: sprint and time trail
Milorad Gajović Male MNE BOX 2001 Tunis BOX gold: heavyweight (competed for FR Yugoslavia)
Petros Galaktopoulos Male GRE WRE 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman lightweight -70 kg
Carol Galea Female MLT ATH 1997 Bari ATH silver: marathon
Christian Galenda Male ITA SWI 2001 Tunis SWI bronze: 200 m butterfly; 2005 Almería SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Luciano Galesi Male ITA SHO 1955 Barcelona SHO bronze: free pistol 50 metres
Jean Galfione Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: pole vault
Habib Galhia Male TUN BOX 1963 Napoli BOX silver: light-welterweight
Marco Galiazzo Male ITA ARC 2005 Almería ARC gold: individual
Rudolf Galin Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH bronze: hammer throw
Almudena Gallardo Female ESP ARC 2005 Almería ARC gold: individual
Mauro Gallo Male ITA SWI 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Vinko Galušić Male YUG ATH 1975 Algiers ATH silver: 20 km walk
Fátima Gálvez Female ESP SHO 2013 Mersin SHO silver: trap
Ezio Gamba Male ITA JUD 1975 Algiers JUD bronze: half-middleweight -70 kg; 1979 Split JUD silver: lightweight -71 kg; 1983 Casablanca JUD gold: lightweight -71 kg; 1987 Latakia JUD gold: lightweight -71 kg
Sandro Gamba Male ITA BAS 1955 Barcelona BAS silver
Zahra Gamir Female ALG FEN 2001 Tunis FEN bronze: épée
Mohamad Gammoudi Male TUN ATH 1963 Napoli ATH gold: 5000 m and 10000 m; 1967 Tunis ATH gold: 5000 m and 10000 m; 1971 İzmir ATH silver: 5000 m
Alessandro Gandellini Male ITA ATH 2001 Tunis ATH bronze: 20 km walk
Vasilios Ganotis Male GRE WRE 1967 Tunis WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Brigitte Gapais-Dumont Female FRA FEN 1975 Algiers FEN silver: foil (competed as Brigitte Dumont)
Rubén Garabaya Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Romano Garagnani Male ITA SHO 1971 İzmir SHO gold: skeet; 1975 Algiers SHO bronze: skeet
Amaya Garbayo Female ESP SWI 1991 Athina SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Alberto García Male ESP ATH 1997 Bari ATH gold: 5000 m
Alfonso García Male ESP JUD 1983 Casablanca JUD silver: middleweight -86 kg
Antonio García Male ESP FEN 1991 Athina FEN bronze: sabre
Javier García Male ESP FEN 1997 Bari FEN silver: foil
Juan García Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Juan García Male ESP SHO 1971 İzmir SHO gold: free pistol 50 metres
Mireia García Female ESP SWI 2001 Tunis SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2005 Almería SWI silver: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Nicolás García Male ESP TKW 2013 Mersin TKW bronze: welterweight -80 kg
Nuria García Female ESP GYM 1987 Latakia GYM gold: balance beam and team, silver: all-around
Soraya García Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Susana García Female ESP GYM 1997 Bari GYM bronze: team; 2001 Tunis GYM gold: uneven bars and team
Hubert Gardas Male FRA FEN 1979 Split FEN bronze: épée
Valentina Gardellin Female ITA BAS 2001 Tunis BAS silver
Margherita Gargano Female ITA ATH 1979 Split ATH gold: 1500 m
Maria Teresa Gargano Female ITA GYM 2001 Tunis GYM silver: balance beam and team, bronze: floor
Harri Garmendia Male ESP SWI 1983 Casablanca SWI gold: 200 m butterfly
Luca Garri Male ITA BAS 2005 Almería BAS gold
Liliane Gaschet Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m and 4×400 m relay
Valentino Gasparella Male ITA CYC 1959 Beirut CYC silver: sprint and time trail
Marc Gasparoni Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH silver: 4×100 m relay
Kostas Gatsioudis Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: javelin throw; 1997 Bari ATH gold: javelin throw
Guido Gatti Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold
Luigi Gaudiano Male ITA BOX 1987 Latakia BOX silver: heavyweight
Christian Gaudin Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Niki Gavera Female GRE ATH 1991 Athina ATH silver: high jump
Adrian Gavira Male ESP BVO 2013 Mersin BVO silver
Manuel Gayoso Male ESP ATH 1967 Tunis ATH bronze: 400 m hurdles
Georgios Gazis Male GRE BOX 2001 Tunis BOX bronze: light-middleweight
Mohamed Ahmed Geisa Male EGY WLT 1951 Alexandria WLT gold: heavyweight +90 kg; 1955 Barcelona WLT silver: heavyweight +90 kg
Deborah Gelisio Female ITA SHO 2009 Pescara SHO silver: trap
Laure Gély Female FRA GYM 1997 Bari GYM gold: team
Hasan Gemici Male TUR WRE 1951 Alexandria WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Elena Gemo Female ITA SWI 2005 Almería SWI gold: 50 m butterfly, silver: 50 m backstroke; 2009 Pescara SWI gold: 50 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Necmi Gençalp Male TUR WRE 1987 Latakia WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Ahmed Kadry Genena Male EGY SHO 1963 Napoli SHO bronze: trap
Tania Gener Female ESP GYM 2005 Almería GYM gold: uneven bars, silver: all-around and vault, bronze: team
Paul Genevay Male FRA ATH 1959 Beirut ATH gold: 200 m and 4×100 m relay, silver: 100 m and 4×400 m relay; 1963 Napoli ATH silver: 4×100 m relay
Alexandros Genovelis Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 4×100 m relay
Giuseppe Gentile Male ITA ATH 1963 Napoli ATH silver: triple jump; 1967 Tunis ATH silver: triple jump
Kostas Georgakopoulos Male GRE ATH 1983 Casablanca ATH gold: discus throw; 1987 Latakia ATH silver: discus throw
Georgios Georgiadis Male GRE ATH 1971 İzmir ATH gold: hammer throw
Blagoja Georgievski Male YUG BAS 1971 İzmir BAS gold; 1975 Algiers BAS gold
Nikolaos Georgopoulos Male GRE ATH 1959 Beirut ATH gold: 4×400 m relay, silver: 200 m; 1963 Napoli ATH bronze: 4×400 m relay
Antonios Georgoulis Male GRE WRE 1951 Alexandria WRE silver: Greco-Roman heavyweight +87 kg
Roger Gerber Male FRA WLT 1959 Beirut WLT silver: lightweight -67.5 kg
Giannis Gerontas Male GRE WLT 1983 Casablanca WLT silver: heavyweight I -100 kg
Margarita Geuer Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold
Hassine Ghada Female TUN WLT 2013 Mersin WLT light-heavyweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Seifollah Ghaleb Male EGY SHO 1955 Barcelona SHO silver: trap
Ahmed Ghanem Male EGY ATH 1983 Casablanca ATH bronze: 400 m hurdles
Ali Gharbi Male TUN BOX 1971 İzmir BOX gold: flyweight
Ali Gharbi Male TUN SWI 1975 Algiers SWI gold: 400 m freestyle, bronze: 1500 m freestyle
Mahmoud Gharbi Male TUN HAN 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Senda Gharbi Female TUN SWI 1987 Latakia SWI silver: 100 m freestyle; 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 50 m freestyle
Jaouad Gharib Male MAR ATH 2001 Tunis ATH gold: 10000 m
Shawki Gharib Male EGY FTB 1983 Casablanca FTB bronze
Agostino Ghesini Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: javelin throw
Giovanni Ghiselli Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 4×100 m relay
Hatem Ghoula Male TUN ATH 1997 Bari ATH bronze: 20 km walk; 2001 Tunis ATH gold: 20 km walk
Mokhtar Ghyaza Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Andrea Giaconi Male ITA ATH 2005 Almería ATH silver: 110 m hurdles
André Giamarchi Male FRA FTB 1955 Barcelona FTB bronze
Valerio Giambalvo Male ITA SWI 1987 Latakia SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Diletta Giampiccolo Female ITA WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle welterweight -62 kg; 2005 Almería WRE gold: freestyle welterweight -59 kg
Ito Giani Male ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Panagiotis Giannakis Male GRE BAS 1979 Split BAS gold
Pasquale Giannattasio Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: 4×100 m relay; 1967 Tunis ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m
Spyros Gianniotis Male GRE SWI 2001 Tunis SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle; 2005 Almería SWI silver: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, bronze: 800 m freestyle
Athanasios Giannopoulos Male GRE BOX 1971 İzmir BOX bronze: middleweight
Antonios Giannoulas Male GRE BOX 1997 Bari BOX bronze: light-middleweight
Giannis Giannoulis Male GRE SWI 2009 Pescara SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Celso Giardini Male ITA SHO 1979 Split SHO silver: skeet
Theodora Giareni Female GRE SWI 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Konstantinos Giataganas Male GRE ATH 1951 Alexandria ATH gold: shot put, bronze: discus throw; 1955 Barcelona ATH bronze: discus throw
Giuseppe Gibilisco Male ITA ATH 2001 Tunis ATH silver: pole vault; 2013 Mersin ATH gold: pole vault
Eva Giganti Female ITA WLT 2001 Tunis WLT flyweight -48 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Khristos Gikas Male GRE WRE 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman lightweight -63 kg
Bertrand Gille Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Guillaume Gille Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
José Ginés Male ESP GYM 1967 Tunis GYM bronze: team; 1971 İzmir GYM gold: floor and horse vault, bronze: team
Eleonora Giorgi Female ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 20 km walk
Daniele Giovanardi Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×400 m relay
Girolamo Giovinazzo Male ITA JUD 1987 Latakia JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1997 Bari JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Patricia Girard-Léno Female FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles (competed as Patricia Girard); 1997 Bari ATH gold: 100 m hurdles and 4×100 m relay; 2001 Tunis ATH gold: 100 m hurdles
Olivier Girault Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Giovanni Girgenti Male ITA BOX 1963 Napoli BOX gold: featherweight
Romain Girouille Male FRA ARC 2005 Almería ARC silver: individual
Domenico Giuffrida Male ITA WRE 1975 Algiers WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Giuseppe Giunta Male ITA WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1997 Bari WRE silver: Greco-Roman heavyweight -97 kg
Kostas Gkaripis Male GRE WLT 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg silver: clean & jerk
Roberto Gleria Male ITA SWI 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Elio Gnagnarelli Male ITA SHO 1979 Split SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres
Luigi Gnocchi Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Celine Goberville Female FRA SHO 2013 Mersin SHO gold: air pistol 10 metres
Jernej Godec Male SLO SWI 2005 Almería SWI bronze: 50 m freestyle
Daniel Godelli Male ALB WLT 2013 Mersin WLT lightweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Tanja Godina Female SLO SWI 1987 Latakia SWI bronze: 200 m backstroke (competed for Yugoslavia)
Sara Goffi Female ITA SWI 2001 Tunis SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Andrej Golić Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Kristian Golomeev Male GRE SWI 2013 Mersin SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Slavko Goluža Male CRO HAN 2001 Tunis HAN gold
José Manuel Gómet Male ESP BOX 1975 Algiers BOX silver: light-welterweight
Cristina Gómez Female ESP HAN 1991 Athina HAN bronze; 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze; 2001 Tunis HAN silver
Elena Gómez Female ESP GYM 2001 Tunis GYM gold: floor and team, bronze: all-around
Javier Gómez Male ESP GYM 2009 Pescara GYM bronze: team; 2013 Mersin GYM gold: all-around and team, bronze: rings
José Gómez Male ESP CYC 1967 Tunis CYC silver: road time trial team
Miguel Ángel Gómez Male ESP ATH 1991 Athina ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Fernando Gómez-Reino Male ESP SWI 1975 Algiers SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Anna Gomis Female FRA WRE 2001 Tunis WRE bronze: freestyle lightweight -56 kg; 2005 Almería WRE gold: freestyle lightweight -55 kg
Ahmed Goneim Male UAR GYM 1959 Beirut GYM gold: parallel bars, silver: floor, horse vault, and rings, bronze: all-around
Fabián González Male ESP GYM 2009 Pescara GYM bronze: floor and team; 2013 Mersin GYM gold: team, silver: all-around and floor, bronze: pommelled horse
Fernando González Male ESP JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD silver: middleweight -86 kg; 1997 Bari JUD bronze: middleweight -86 kg
Jorge González Male ESP ATH 1967 Tunis ATH bronze: 1500 m
Jorge González Male ESP SHO 1987 Latakia SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres and small-bore rifle prone 50 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres and small-bore rifle prone 50 metres
José Luis González Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH silver: 1500 m
Luis González Male ESP ATH 1991 Athina ATH silver: 800 m
Miguel González Male ESP BAS 1963 Napoli BAS silver
Vítorino González Male ESP JUD 1987 Latakia JUD silver: half-middleweight -78 kg
Henri Goosen Male FRA DIV 1959 Beirut DIV bronze: springboard
Slobodan Gordić Male YUG BAS 1959 Beirut BAS gold
Moisés Gosálvez Male ESP SWI 1979 Split SWI bronze: 4×100 m medley relay
Alain Gottvallès Male FRA SWI 1963 Napoli SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m medley relay
Khalifa Said Gouda Male EGY WLT 1951 Alexandria WLT gold: featherweight -60 kg; 1955 Barcelona WLT gold: lightweight -67.5 kg
Jean-Pierre Goudeau Male FRA ATH 1959 Beirut ATH silver: 4×400 m relay
Khrysoula Goudenoudi Female GRE ATH 2001 Tunis ATH bronze: 4×400 m relay
Mohamed Gouni Male ALG WLT 1979 Split WLT silver: featherweight -60 kg
Pierre Gourrier Male FRA WLT 1971 İzmir WLT gold: middle-heavyweight -90 kg; 1975 Algiers WLT heavyweight -100 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Donata Govoni Female ITA ATH 1967 Tunis ATH silver: 100 m; 1971 İzmir ATH silver: 400 m and 800 m
Juraj Grabušić Male CRO ATH, BOB 2005 Almería ATH bronze: 110 m hurdles; 2009 Pescara ATH bronze: 110 m hurdles
Serafim Grammatikopoulos Male GRE WLT 1983 Casablanca WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Enrique Granados Male ESP SWI 1951 Alexandria SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1955 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Margherita Granbassi Female ITA FEN 2009 Pescara FEN silver: foil
Alessandro Grandoni Male ITA FTB 1997 Bari FTB gold
Lara Grangeon Female FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m medley
Michel Grangier Male FRA WRE 1975 Algiers WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg, bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Nicola Granieri Male ITA FEN 1967 Tunis FEN gold: foil
Maddalena Grassano Female ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Vincenzo Grassi Male ITA WRE 1963 Napoli WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1967 Tunis WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1971 İzmir WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Dario Grava Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Dimitrios Gravalos Male GRE ATH 2009 Pescara ATH bronze: 4×400 m relay; 2013 Mersin ATH bronze: 4×400 m relay
Daniele Greco Male ITA ATH 2009 Pescara ATH bronze: triple jump; 2013 Mersin ATH gold: triple jump
Alan Gregov Male CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Libania Grenot Female ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: 400 m; 2013 Mersin ATH silver: 200 m
Aristidis Grigoriadis Male GRE SWI 2005 Almería SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Giorgio Grilz Male ITA SWI 1951 Alexandria SWI silver: 3×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Gérard Gropaiz Male FRA SWI 1963 Napoli SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Jean-Paul Gros Male FRA SHO 1991 Athina SHO silver: trap
Gian Corrado Gross Male ITA SWI 1967 Tunis SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Fabio Grossi Male ITA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Franco Grossi Male ITA ATH 1963 Napoli ATH bronze: discus throw
Luigi Grossi Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 4×400 m relay
Elisabeth Grousselle Female FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 800 m and 4×400 m relay
Jelena Grubišić Female CRO HAN 2005 Almería HAN bronze
Gauthier Grumier Male FRA FEN 2005 Almería FEN gold: épée; 2009 Pescara FEN gold: épée
Marcello Guarducci Male ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay; 1979 Split SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 1983 Casablanca SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ivan Gubijan Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH silver: hammer throw
Mehmet Güçlü Male TUR WRE 1971 İzmir WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1975 Algiers WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg, silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1983 Casablanca WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg
Bruno Gudelj Male CRO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN gold
Fabrice Guelzec Male FRA GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM silver: floor and team, bronze: rings
Mahmoud Guendouz Male ALG FTB 1979 Split FTB bronze
Christophe Guénot Male FRA WRE 2001 Tunis WRE gold: Greco-Roman welterweight -69 kg; 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman middleweight -74 kg; 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman middleweight -74 kg
Steeve Guénot Male FRA WRE 2013 Mersin WRE bronze: Greco-Roman middleweight -74 kg
Vincenzo Guerini Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay
Audrey Guérit Female FRA SWI 1991 Athina SWI silver: 200 m breaststroke; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m breaststroke
Manuel Guerra Male ESP SWI 1955 Barcelona SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Mansour Guettaya Male TUN ATH 1971 İzmir ATH gold: 800 m and 1500 m; 1975 Algiers ATH silver: 1500 m
Luigi Guido Male ITA JUD 1991 Athina JUD silver: half-heavyweight -95 kg; 1997 Bari JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Christian Guiffroy Male FRA GYM 1963 Napoli GYM bronze: horizontal bar
Needy Guims Male FRA ATH 2001 Tunis ATH silver: 4×100 m relay
Jack Guittet Male FRA FEN 1959 Beirut FEN gold: épée
Yekta Yılmaz Gül Male TUR WRE 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Damla Günay Female TUR ARC 2005 Almería ARC silver: team
Buse Günaydın Female TUR SWI 2013 Mersin SWI silver: 50 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Hasan Güngör Male TUR WRE 1963 Napoli WRE gold: freestyle middleweight -87 kg
Kemal Arda Gürdal Male TUR SWI 2013 Mersin SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Hüseyin Gürsoy Male TUR WRE 1967 Tunis WRE gold: freestyle light-heavyweight -97 kg
René Gusperti Male ITA SWI 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay; 1997 Bari SWI gold: 4×100 m medley relay
Bruno Gutzeit Male FRA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Astrid Guyart Female FRA FEN 2005 Almería FEN gold: foil
Michela Guzzetti Female ITA SWI 2013 Mersin SWI gold: 50 m breaststroke
Pierre Haarhoff Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Rachid Habchaoui Male ALG ATH 1979 Split ATH silver: 5000 m, bronze: 10000 m
Skander Hachicha Male TUN JUD 1997 Bari JUD bronze: middleweight -86 kg
Abdelkader Hachlaf Male MAR ATH 2001 Tunis ATH gold: 1500 m
Halima Hachlaf Female MAR ATH 2009 Pescara ATH silver: 800 m
Mohamed Haddad Male SYR BOX 1983 Casablanca BOX bronze: light-flyweight; 1987 Latakia BOX gold: light-flyweight
Soraya Haddad Female ALG JUD 2005 Almería JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Hamadi Haddou Male MAR ATH 1971 İzmir ATH bronze: 5000 m; 1975 Algiers ATH silver: 5000 m
Sabit Hadžić Male YUG BAS 1979 Split BAS silver
Gaber Ali Hafez Male EGY WLT 1971 İzmir WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1975 Algiers WLT heavyweight -100 kg silver: clean & jerk and total; 1979 Split WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Franc Hafner Male YUG ATH 1959 Beirut ATH bronze: 3000 m steeplechase
El-Mahjoub Haïda Male MAR ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 800 m
Mohamed Haioun Male ALG BOX 1991 Athina BOX gold: light-flyweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: light-flyweight
Hamed Halbouni Male SYR BOX 1987 Latakia BOX gold: flyweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: bantamweight
Ali Hallab Male FRA BOX 2005 Almería BOX gold: bantamweight
Gérard Hallet Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Ahmed Hamdy Male EGY SHO 1951 Alexandria SHO gold: free rifle 300 metres and small-bore rifle 50 metres
Abderrahmane Hammad Male ALG ATH 2001 Tunis ATH gold: high jump
Abdel Aziz Hammi Male TUN BOX 1971 İzmir BOX silver: bantamweight
Tahar Hamou Male ALG FEN 1979 Split FEN silver: foil
Barbara Harel Female FRA JUD 2009 Pescara JUD silver: lightweight -57 kg
Abdel Hakim Harkat Male ALG JUD 1987 Latakia JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1991 Athina JUD gold: half-lightweight -65 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD gold: half-lightweight -65 kg
Mariano Haro Male ESP ATH 1967 Tunis ATH bronze: 3000 m steeplechase; 1971 İzmir ATH silver: 10000 m; 1975 Algiers ATH silver: 10000 m
Ahmed Fathi Mohamed Hashad Male EGY DIV 1955 Barcelona DIV silver: springboard
Ahmed Hassan Male EGY BOX 1963 Napoli BOX gold: middleweight
Fawzi Hassan Male EGY BOX 1963 Napoli BOX silver: lightweight; 1971 İzmir BOX bronze: light-welterweight
Hamdy Basiony Hassan Male EGY WLT 1987 Latakia WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1991 Athina WLT bronze: middleweight -75 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT gold: middleweight -76 kg
Kamal Ali Hassan Male EGY DIV 1951 Alexandria DIV bronze: springboard
Mahmoud Hassan Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Moustafa Hassan Male UAR DIV 1959 Beirut DIV bronze: platform
Hamza Hassine Male TUN BOX 2009 Pescara BOX bronze: light-welterweight
Erna Havelka Female YUG GYM 1971 İzmir GYM silver: all-around and team
Adem Hecini Male ALG ATH 2001 Tunis ATH gold: 800 m, silver: 4×400 m relay
Selim Hedoui Male TUN HAN 2005 Almería HAN bronze; 2009 Pescara HAN bronze
Heba Hefny Female EGY JUD 1997 Bari JUD silver: heavyweight +72 kg; 2001 Tunis JUD gold: heavyweight +78 kg
Serge Hélan Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: long jump
Benjamin Hennequin Male FRA WLT 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg gold: clean & jerk
Max Heral Male FRA WLT 1951 Alexandria WLT silver: featherweight -60 kg
Raymond Herbaux Male FRA WLT 1955 Barcelona WLT bronze: heavyweight +90 kg
Claudie Herbster-Josland Female FRA FEN 1975 Algiers FEN gold: foil (competed as Claudie Josland)
Leopold Herenčić Male YUG WLT 1971 İzmir WLT silver: lightweight -67.5 kg
El-Sayed Mohamed Herit Male EGY WLT 1971 İzmir WLT silver: bantamweight -56 kg
Fernando Hernández Male ESP HAN 1997 Bari HAN bronze
Honorato Hernández Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH bronze: marathon
Patricia Hernández Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold
Rita Hernández Female ESP HAN 1991 Athina HAN bronze
José Hernando Male ESP SWI 1991 Athina SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Javier Hernanz Male ESP CAN 2005 Almería CAN gold: K2 1000 m
Ander Herrera Male ESP FTB 2009 Pescara FTB gold
Pablo Herrera Male ESP BVO 2013 Mersin BVO silver
Michel Hiblot Male FRA ATH 1963 Napoli ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Nathalie Hibon Female FRA ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC gold: team
Mohamed Hikal Male EGY BOX 2005 Almería BOX gold: middleweight
Pierre-Marie Hilaire Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×400 m relay
Siham Hilali Female MAR ATH 2013 Mersin ATH gold: 1500 m, silver: 800 m
Boujemaa Hilmann Male MAR BOX 1967 Tunis BOX gold: flyweight
Ramy Hilmi Male EGY BOX 2013 Mersin BOX bronze: light-flyweight
Seyyit Hışırlı Male TUR WRE 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman lightweight -68 kg
Ouissem Hmam Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Jean-Louis Hodoul Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Juan Carlos Holgado Male ESP ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC bronze: team
Ervin Holpert Male SRB CAN 2013 Mersin CAN silver: K2 1000 m
José Javier Hombrados Male ESP HAN 1997 Bari HAN bronze
Yasemin Horasan Female TUR BAS 2005 Almería BAS gold
Daniel Horlaville Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Hrvoje Horvat Male YUG HAN 1967 Tunis HAN gold
Lidija Horvat Female CRO HAN 2005 Almería HAN bronze
Nikolina Horvat Female CRO ATH 2009 Pescara ATH bronze: 400 m hurdles
Stevan Horvat Male YUG WRE 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman welterweight -73 kg; 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman lightweight -70 kg
Zlatko Horvat Male CRO HAN 2005 Almería HAN silver
Zouheir Hory Male SYR WRE 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Wissem Hosni Male TUN ATH 2013 Mersin ATH bronze: half-marathon
Philippe Houvion Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: pole vault
Snežana Hrepevnik Female YUG ATH 1967 Tunis ATH gold: high jump; 1971 İzmir ATH gold: high jump; 1975 Algiers ATH silver: high jump
Miloš Hrstić Male YUG FTB 1979 Split FTB gold
Sophie Huber Female FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 800 m freestyle; 2009 Pescara SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Serge Hubert Male FRA SHO 1959 Beirut SHO silver: free pistol 50 metres
Ali Hüryılmaz Male TUR CYC 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Ahmed Hussain Male EGY SWI 2005 Almería SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke
Kamal Hussain Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman lightweight -67 kg; 1959 Beirut WRE bronze: Greco-Roman lightweight -67 kg (competed for the United Arab Republic)
Moustafa Ramada Hussain Male EGY WRE 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Walid Mohamed Hussain Male EGY JUD 1983 Casablanca JUD bronze: half-middleweight -78 kg; 1991 Athina JUD silver: middleweight -86 kg
Guy Husson Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH silver: hammer throw; 1963 Napoli ATH silver: hammer throw
Sezer Huysuz Male TUR JUD 2005 Almería JUD silver: lightweight -73 kg; 2009 Pescara JUD bronze: lightweight -73 kg
Frederik Hviid Male ESP SWI 1997 Bari SWI bronze: 400 m medley
Arnaud Hybois Male FRA CAN 2009 Pescara CAN silver: K2 500 m and K2 1000 m
Periklis Iakovakis Male GRE ATH 2001 Tunis ATH gold: 400 m hurdles; 2013 Mersin ATH bronze: 4×400 m relay
Thaleia Iakovidou Female GRE ATH 2001 Tunis ATH silver: pole vault
Khristos Iakovou Male GRE WLT 1967 Tunis WLT gold: middleweight -75 kg; 1971 İzmir WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Khrysostomia Iakovou Female GRE ATH 1997 Bari ATH gold: 10000 m
José Andrés Ibáñez Male ESP WLT 1987 Latakia WLT silver: flyweight -52 kg; 1991 Athina WLT silver: flyweight -52 kg
Mahmoud Ibrahim Male EGY WRE 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman lightweight -70 kg
Mohamed Mahmoud Ibrahim Male UAR, EGY WLT 1959 Beirut WLT gold: heavyweight +90 kg (competed for the United Arab Republic); 1971 İzmir WLT silver: heavyweight -110 kg
Josefa Idem-Guerrini Female FRG, ITA CAN 2009 Pescara CAN gold: K1 1000 m, bronze: K1 500 m (competed as Josefa Idem for Italy)
Emanuele Idini Male ITA SWI 1991 Athina SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1997 Bari SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Ali Idir Male ALG JUD 1991 Athina JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Sofia Ifantidou Female GRE ATH 2013 Mersin ATH silver: heptathlon
Leire Iglesias Female ESP JUD 2009 Pescara JUD bronze: middleweight -70 kg
Abdalaati Iguider Male MAR ATH 2009 Pescara ATH bronze: 1500 m
Ayodélé Ikuesan Female FRA ATH 2009 Pescara ATH gold: 4×100 m relay
Cenk İldem Male TUR WRE 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Katica Ileš Female YUG HAN 1979 Split HAN gold
Salim Iles Male ALG SWI 1997 Bari SWI gold: 100 m freestyle, silver: 50 m freestyle; 2001 Tunis SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle; 2005 Almería SWI gold: 50 m freestyle and 100 m freestyle
Athanasios Iliadis Male GRE BOX 1975 Algiers BOX bronze: welterweight
Dionysios Iliadis Male GRE JUD 2005 Almería JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Ilias Iliadis Male GRE JUD 2005 Almería JUD gold: middleweight -90 kg; 2009 Pescara JUD gold: middleweight -90 kg
Nikos Iliadis Male GRE WLT 1975 Algiers WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: clean & jerk; 1983 Casablanca WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Prvoslav Ilić Male YUG WRE 1979 Split WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1983 Casablanca WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg
İzzet İnce Male TUR WLT 2009 Pescara WLT light-heavyweight -85 kg gold: snatch
Anna Incerti Female ITA ATH 2009 Pescara ATH gold: half-marathon
Marco Innocenti Male ITA SHO 2005 Almería SHO gold: double trap
Khristina Ioannidi Female GRE WLT 2001 Tunis WLT heavyweight -75 kg silver: clean & jerk
Georgios Ioannidis Male GRE BOX 1991 Athina BOX bronze: lightweight
Spyros Ioannidis Male GRE BOX 2001 Tunis BOX bronze: welterweight
Stefanos Ioannidis Male GRE WRE 1967 Tunis WRE gold: freestyle lightweight -70 kg; 1975 Algiers WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Mairi Ioannidou Female GRE SWI 1971 İzmir SWI silver: 100 m breaststroke
Ioannis Ioannou Male GRE FTB 1951 Alexandria FTB gold
Kyriakos Ioannou Male CYP ATH 2005 Almería ATH gold: high jump; 2009 Pescara ATH gold: high jump
Mile Isaković Male YUG HAN 1983 Casablanca HAN gold
Sara Isakovič Female SLO SWI 2005 Almería SWI silver: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Ahmed Ismail Male EGY BOX 2001 Tunis BOX bronze: light-heavyweight
Vahdettin İşsever Male TUR BOX 1991 Athina BOX silver: featherweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: featherweight
Piero Italiani Male ITA DIV 1983 Casablanca DIV bronze: springboard; 1987 Latakia DIV gold: springboard, silver: platform
Iker Iturbe Male ESP BAS 1997 Bari BAS gold
Ivan Ivančić Male YUG ATH 1975 Algiers ATH gold: shot put; 1979 Split ATH bronze: shot put
Luca Ivanković Female CRO BAS 2009 Pescara BAS bronze
Zoran Ivanović Male YUG GYM 1971 İzmir GYM gold: team
Şaziye İvegin Female TUR BAS 2005 Almería BAS gold
Jelena Ivezić Female CRO BAS 2005 Almería BAS silver; 2009 Pescara BAS bronze
Tomislav Ivković Male YUG FTB 1979 Split FTB gold
Pajo Ivošević Male IOA WRE 1991 Athina WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg (competed for Yugoslavia)
Claire Izacard Female FRA DIV 1983 Casablanca DIV silver: springboard; 1987 Latakia DIV gold: springboard
Faicel Jaballah Male TUN JUD 2013 Mersin JUD bronze: heavyweight +100 kg
Maurice Jacquel Male FRA WRE 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg, bronze: freestyle light-heavyweight -87 kg
Lina Jacques-Sébastien Female FRA ATH 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
Jean Jaillard Male FRA GYM 1959 Beirut GYM bronze: pommelled horse
Gilles Jalabert Male FRA WRE 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Stjepan Janić Male CRO CAN 2005 Almería CAN gold: K1 1000 m and K2 500 m; 2009 Pescara CAN silver: K1 500 m, bronze: K1 1000 m
Alex Jany Male FRA SWI, WAP 1951 Alexandria SWI gold: 100 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Véronique Jardin Female FRA SWI 1983 Casablanca SWI silver: 100 m freestyle, 100 m backstroke, and 200 m backstroke
Helena Javornik Female SLO ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: marathon
Valérie Jean-Charles Female FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m
François Jeanne Male FRA FEN 1971 İzmir FEN bronze: épée
Cécile Jeanson Female FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly
Vera Jeftimijades Female YUG FEN 1971 İzmir FEN bronze: foil
Milan Jeger Male YUG SWI 1959 Beirut SWI silver: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Tatjana Jelača Female SRB ATH 2013 Mersin ATH silver: javelin throw
Anđa Jelavić Female CRO BAS 2001 Tunis BAS gold (competed as Anđa Radoš); 2005 Almería BAS silver; 2009 Pescara BAS bronze
Ivana Jelčić Female CRO HAN 2005 Almería HAN bronze
Vinko Jelovac Male YUG BAS 1971 İzmir BAS gold
Željko Jerkov Male YUG BAS 1975 Algiers BAS gold
Makrem Jerou Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Gianluigi Jessi Male ITA BAS 1967 Tunis BAS silver
Olivera Jevtić Female SCG, SRB ATH 1997 Bari ATH bronze: 10000 m (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis ATH gold: 5000 m, silver: 10000 m (competed for FR Yugoslavia); 2005 Almería ATH bronze: 10000 m, half-marathon (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara ATH silver: 10000 m (competed for Serbia)
Antonio Jiménez Male ESP ATH 2001 Tunis ATH gold: 3000 m steeplechase; 2005 Almería ATH silver: 3000 m steeplechase
Nemesio Jiménez Male ESP CYC 1967 Tunis CYC silver: road time trial team
Raúl Jimeno Male ESP ATH 1983 Casablanca ATH bronze: hammer throw
Miroslav Jočić Male IOA JUD 1991 Athina JUD silver: lightweight -71 kg (competed for Yugoslavia)
Venancio José Male ESP ATH 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
Frédérique Jossinet Female FRA JUD 1997 Bari JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Ahed Joughili Male SYR WLT 2005 Almería WLT heavyweight -105 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch; 2009 Pescara WLT heavyweight -105 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg silver: snatch and clean & jerk
Sébastien Jouve Male FRA CAN 2005 Almería CAN gold: K1 500 m, silver: K2 1000 m
Aleksandar Jovančević Male SCG WRE 1997 Bari WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg (competed for FR Yugoslavia)
Marija Jovanović Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Nedeljko Jovanović Male SCG HAN 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Sanja Jovanović Female CRO SWI 2001 Tunis SWI silver: 100 m backstroke, bronze: 100 m freestyle; 2005 Almería SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 100 m backstroke; 2009 Pescara SWI bronze: 50 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 50 m backstroke
Dijana Jovetić Female CRO HAN 2005 Almería HAN bronze (competed as Dijana Golubić)
Božidar Jović Male CRO HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Dejan Jovković Male IOA ATH 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay (competed for Yugoslavia)
Drago Jovović Male YUG HAN 1979 Split HAN gold
Mirjana Jovović-Horvat Female YUG, BIH SHO 1979 Split SHO silver: small-bore rifle prone 50 metres (competed as Mirjana Jovović for Yugoslavia); 1987 Latakia SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres
André Juncker Male FRA BOX 1955 Barcelona BOX bronze: lightweight; 1959 Beirut BOX gold: featherweight
Darko Juričić Male CRO ATH 2001 Tunis ATH silver: 400 m hurdles
Pavao Jurina Male YUG HAN 1979 Split HAN gold; 1983 Casablanca HAN gold
Slobodan Kačar Male YUG BOX 1979 Split BOX gold: light-heavyweight
Tadija Kačar Male YUG BOX 1979 Split BOX gold: middleweight
Giannoula Kafetzi Female GRE ATH 2001 Tunis ATH bronze: 4×100 m relay
Olga Kaidantzi Female GRE ATH 2001 Tunis ATH bronze: 4×100 m relay
Akakios Kakiasvili Male EUN, GRE WLT 1997 Bari WLT heavyweight I -99 kg gold: clean & jerk, silver: snatch (competed for Greece)
Ioannis Kalargaris Male GRE SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Christophe Kalfayan Male FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 50 m freestyle, 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ioannis Kambadelis Male GRE ATH 1951 Alexandria ATH silver: 110 m hurdles
Sophie Kamoun Female FRA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 100 m freestyle, silver: 200 m freestyle; 1991 Athina SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
El-Sayed Mohamed Kandil Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
Marjan Kandus Male YUG BAS 1959 Beirut BAS gold
Marijan Kanjer Male CRO SWI 2001 Tunis SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Adil Kaouch Male MAR ATH 2005 Almería ATH silver: 1500 m
Hamit Kaplan Male TUR WRE 1955 Barcelona WRE gold: freestyle heavyweight +87 kg; 1959 Beirut WRE gold: freestyle heavyweight +87 kg
Reşit Karabacak Male TUR WRE 1983 Casablanca WRE gold: freestyle middleweight -82 kg; 1987 Latakia WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Mehmet Serhat Karadağ Male TUR WRE 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1987 Latakia WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Soner Karagöz Male TUR BOX 1991 Athina BOX gold: flyweight; 1997 Bari BOX gold: bantamweight
Tuğba Karakaya Female TUR ATH 2013 Mersin ATH bronze: 800 m and 1500 m (competed as Tuğba Koyuncu)
Ayhan Karakuş Male TUR WRE 2009 Pescara WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Nimet Karakuş Female TUR ATH 2013 Mersin ATH bronze: 200 m
Milorad Karalić Male YUG HAN 1967 Tunis HAN gold; 1975 Algiers HAN gold
Yalçın Karapınar Male TUR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Dimitri Karbanenko Male FRA GYM 1997 Bari GYM silver: all-around and horse vault, bronze: parallel bars and team; 2001 Tunis GYM gold: floor, horse vault, and team
Amiran Kardanov Male GRE WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle bantamweight -54 kg
Virginia Karentzou Female GRE GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM silver: floor
Monia Kari Female TUN ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: discus throw; 2001 Tunis ATH bronze: discus throw
Mohamed Karmous Male MAR WRE 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Nilay Kartaltepe Female TUR BAS 2005 Almería BAS gold (competed as Nilay Yiğit)
Nikos Karypidis Male GRE WRE 1967 Tunis WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg; 1971 İzmir WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Karlo Kasap Male YUG, CAN WRE 1979 Split WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg (competed for Yugoslavia); 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg (competed for Yugoslavia)
Alper Kasapoğlu Male TUR ATH 1991 Athina ATH silver: decathlon
Abdel Ali Kasbane Male MAR ATH 1991 Athina ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Agi Kasoumi Female GRE SHO 2005 Almería SHO bronze: sporting pistol 25 metres; 2013 Mersin SHO silver: sporting pistol 25 metres
Goran Kasum Male YUG, IOA, SCG WRE 1991 Athina WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg (competed for Yugoslavia)
Apostolos Kathiniotis Male GRE ATH 1971 İzmir ATH silver: triple jump
Ioannis Katsaidonis Male GRE WLT 1979 Split WLT gold: flyweight -52 kg; 1983 Casablanca WLT gold: bantamweight -56 kg
Prodromos Katsantonis Male CYP ATH 1997 Bari ATH bronze: 200 m and 4×100 m relay
Ebru Kavaklıoğlu Female EUN, TUR ATH 2001 Tunis ATH gold: 5000 m, bronze: 1500 m
David Kavelasvili Male GRE WLT 2013 Mersin WLT heavyweight -105 kg gold: snatch and clean & jerk
Rıza Kayaalp Male TUR WRE 2009 Pescara WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg; 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Ali Kayali Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Selman Kaygusuz Male TUR WRE 1987 Latakia WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Nabil Kebbab Male ALG SWI 2005 Almería SWI bronze: 100 m freestyle; 2009 Pescara SWI bronze: 100 m freestyle
Marouan Kechrid Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Momir Kecman Male YUG WRE 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Alenka Kejžar Female SLO SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 200 m breaststroke
Nataša Kejžar Female SLO SWI 1997 Bari SWI silver: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke
Fatih Keleş Male TUR BOX 2013 Mersin BOX silver: light-welterweight
Anastasia Kelesidou Female GRE ATH 1997 Bari ATH gold: discus throw
Erol Kemah Male TUR WRE 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Christophe Kempé Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Kostas Kenteris Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 400 m
Francis Kerbiriou Male FRA ATH 1975 Algiers ATH silver: 4×400 m relay
Milenko Kersnić Male YUG GYM 1967 Tunis GYM silver: horse vault and team; 1971 İzmir GYM gold: team, silver: pommelled horse, bronze: all-around and parallel bars
Guéric Kervadec Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Zekiye Keskin Şatır Female TUR ARC 2005 Almería ARC silver: team
Rashid Khadr Male EGY ATH 1951 Alexandria ATH bronze: decathlon
Lotfi Khaïda Male ALG ATH 1991 Athina ATH bronze: triple jump; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: triple jump
Mohamed Khaldi Male ALG ATH 2001 Tunis ATH gold: 5000 m, silver: 1500 m
Sadok Khalki Male TUN JUD 2001 Tunis JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Abdel Hadj Khallaf Allah Male EGY BOX 1971 İzmir BOX gold: lightweight
Mehdi Khalsi Male MAR BOX 2009 Pescara BOX silver: welterweight
Ahmad Mayez Khanji Male SYR BOX 1987 Latakia BOX gold: lightweight; 1991 Athina BOX gold: light-welterweight
Marios Khatziandreou Male CYP ATH 1987 Latakia ATH gold: triple jump; 1991 Athina ATH gold: triple jump
Georgios Khatziioannidis Male GRE WRE 1975 Algiers WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Panagiotis Khatzistathis Male GRE ATH 1975 Algiers ATH bronze: long jump
Sami Khelifi Male TUN BOX 2001 Tunis BOX silver: welterweight
Themis Kholevas Male GRE BAS 1955 Barcelona BAS bronze
Babis Kholidis Male GRE WRE 1975 Algiers WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg, silver: freestyle flyweight -52 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Saleh Khoulef Male EGY BOX 2001 Tunis BOX gold: light-welterweight
Dragan Kićanović Male YUG BAS 1971 İzmir BAS goldL; 1975 Algiers BAS gold
Bechir Kiiari Male TUN JUD 1987 Latakia JUD bronze: heavyweight +95 kg and open class
Ayşe Kil Female TUR SHO 2009 Pescara SHO silver: air pistol 10 metres
Yakup Kiliç Male TUR BOX 2005 Almería BOX bronze: featherweight; 2009 Pescara BOX bronze: lightweight
Adem Kılıççı Male TUR BOX 2009 Pescara BOX silver: middleweight; 2013 Mersin BOX gold: middleweight
Nicolas Kintz Male FRA SWI 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Hajnalka Kiraly-Picot Female FRA FEN 2005 Almería FEN gold: épée
Ümmü Kiraz Female TUR ATH 2013 Mersin ATH bronze: half-marathon
Seyit Kırmızı Male TUR CYC 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Tevfik Kış Male TUR WRE 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg
Alp Kızılsu Male TUR SHO 1987 Latakia SHO bronze: trap
Anja Klinar Female SLO SWI 2005 Almería SWI gold: 200 m medley, silver: 400 m medley; 2009 Pescara SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2013 Mersin SWI gold: 200 m medley and 400 m medley, silver: 400 m freestyle and 200 m butterfly, bronze: 4×200 m freestyle relay
Nenad Kljaić Male CRO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN gold
Željko Knapić Male YUG ATH 1979 Split ATH silver: 4×400 m; 1983 Casablanca ATH bronze: 400 m
Andro Knego Male YUG BAS 1975 Algiers BAS gold; 1979 Split BAS silver
Aleksandar Knežević Male SCG HAN 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Milena Knežević Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Nizar Knioua Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Hakan Koç Male TUR WRE 2005 Almería WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Ekrem Koçak Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH bronze: 800 m; 1955 Barcelona ATH gold: 800 m and 1500 m
Sümer Koçak Male TUR WRE 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1987 Latakia WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg
Gülşah Kocatürk Female TUR JUD 2009 Pescara JUD bronze: heavyweight +78 kg
Janez Kocmur Male YUG SWI 1959 Beirut SWI silver: 100 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Miro Kocuvan Male YUG ATH 1971 İzmir ATH silver: 4×100 m relay and 4×400 m relay
Miro Kocuvan Male SLO ATH 1997 Bari ATH bronze: 400 m hurdles
Katerina Koffa Female GRE ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×100 m relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 100 m; 1997 Bari ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Kamel Kohil Male ALG ATH 1997 Bari ATH bronze: 10000 m; 2001 Tunis ATH silver: 10000 m
Leonidas Kokas Male GRE WLT 1997 Bari WLT middle-heavyweight -91 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk; 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg gold: snatch and clean & jerk
Ioannis Kokkodis Male GRE SWI 2001 Tunis SWI bronze: 200 m medley
Georgia Kokloni Female GRE ATH 2009 Pescara ATH gold: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Nina Kolarič Female SLO ATH 2009 Pescara ATH bronze: long jump; 2013 Mersin ATH silver: long jump
Nataša Kolega Female YUG HAN 1997 Bari HAN silver (competed for Croatia)
Slavko Koletić Male YUG WRE 1971 İzmir WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Alexios Kolitsopoulos Male GRE WRE 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Eric Koloko Male FRA GYM 1975 Algiers GYM gold: horse vault, silver: parallel bars
Arijan Komazec Male CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Iordanis Konstantinidis Male GRE WRE 1991 Athina WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Khristos Konstantinidis Male GRE WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT silver: middleweight -76 kg
Spyridon Kontosoros Male GRE ATH 1971 İzmir ATH silver: 3000 m steeplechase
Karolj Kopas Male YUG WRE 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg
Rok Kopitar Male YUG ATH 1979 Split ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×400 m relay
Peter Koprivnikar Male SLO ARC 1997 Bari ARC bronze: team
Myriam Korfanty Female FRA HAN 2001 Tunis HAN gold
Prodromos Korkizoglou Male GRE ATH 1997 Bari ATH bronze: decathlon; 2001 Tunis ATH gold: decathlon
Leonidas Kormalis Male GRE ATH 1959 Beirut ATH gold: 4×400 m relay
Fotios Kosmas Male GRE ATH 1951 Alexandria ATH gold: decathlon
Eleni Kosti Female GRE SWI 2005 Almería SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Theodoros Kotakos Male GRE BOX 1997 Bari BOX bronze: welterweight
Aikaterini Kotroni Female GRE SHO 1991 Athina SHO silver: small-bore rifle 10 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO bronze: air rifle 10 metres
Mustapha Kouchene Male ALG BOX 1983 Casablanca BOX bronze: flyweight
Kostas Koukodimos Male GRE ATH 1991 Athina ATH gold: long jump; 1997 Bari ATH silver: long jump
Antonios Kounadis Male GRE ATH 1955 Barcelona ATH silver: discus throw; 1959 Beirut ATH gold: discus throw, silver: shot put
Nikos Kourtidis Male GRE WLT 2009 Pescara WLT middle-heavyweight -94 kg gold: snatch and clean & jerk
Ioannis Kousoulas Male GRE ATH 1967 Tunis ATH silver: high jump; 1971 İzmir ATH silver: high jump
Mikhail Koussis Male GRE ATH 1979 Split ATH gold: marathon
Theodoros Koutoumanis Male GRE SWI 1971 İzmir SWI bronze: 100 m breaststroke
Georgios Koutsioumbas Male GRE WRE 2005 Almería WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Xenofon Koutsioumbas Male GRE WRE 2001 Tunis WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg; 2005 Almería WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Dimitrios Koutsoukis Male GRE ATH 1987 Latakia ATH gold: shot put; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: shot put
Panagiotis Koutsoupakis Male GRE WRE 1975 Algiers WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Andreas Kouvelogiannis Male GRE ATH 1959 Beirut ATH bronze: hammer throw
Mara Kovačević Female SCG JUD 1997 Bari JUD bronze: heavyweight +72 kg (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis JUD bronze: heavyweight +78 kg (competed for FR Yugoslavia)
Radomir Kovačević Male YUG JUD 1979 Split JUD gold: heavyweight +95 kg
Ahmet Tuna Kozan Male TUR FTB 1959 Beirut FTB silver
Gordan Kožulj Male CRO SWI 1997 Bari SWI silver: 100 m backstroke; 2005 Almería SWI silver: 200 m backstroke
Matija Kranjc Male SLO ATH 2009 Pescara ATH bronze: javelin throw
Frédéric Krantz Male FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 4×100 m relay
Sejad Krdžalić Male YUG ATH 1987 Latakia ATH gold: javelin throw
Elvir Krehmić Male BIH ATH 2001 Tunis ATH bronze: high jump
Jean-Marie Kretz Male FRA WLT 1987 Latakia WLT silver: heavyweight I -100 kg
Radivoj Krivokapić Male YUG HAN 1979 Split HAN gold
Mišo Krstičević Male YUG FTB 1979 Split FTB gold
Erol Küçükbakırcı Male TUR CYC 1971 İzmir CYC bronze: team pursuit
Akın Kuloğlu Male GEO, TUR BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: middleweight (competed for Turkey)
Mehmet Kumova Male TUR BOX 1971 İzmir BOX gold: bantamweight
Nazif Kuran Male TUR BOX 1967 Tunis BOX bronze: middleweight
Dragomir Kusmuk Male YUG JUD 1987 Latakia JUD bronze: heavyweight +95 kg
Nikoleta Kyriakopoulou Female GRE ATH 2009 Pescara ATH gold: pole vault
Dora Kyriakou Female CYP ATH 1997 Bari ATH silver: 400 m
Antonio La Bruna Male ITA WRE 1979 Split WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Antonio La Penna Male ITA WRE 1979 Split WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Pasquale La Ragione Male ITA FEN 1963 Napoli FEN silver: foil
Sofiène Laâbidi Male TUN ATH 2001 Tunis ATH silver: 400 m; 2005 Almería ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Amine Laâlou Male MAR ATH 2005 Almería ATH bronze: 800 m; 2009 Pescara ATH gold: 800 m
Florence Laborderie Female FRA GYM 1983 Casablanca GYM silver: balance beam
Lionel Lacaze Male FRA WRE 1979 Split WRE silver: Greco-Roman lightweight -68 kg
Ali Lachkar Male MAR WRE 1975 Algiers WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1979 Split WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1983 Casablanca WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Blaženko Lacković Male CRO HAN 2001 Tunis HAN gold
Camille Lacourt Male FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 50 m backstroke
Jacques Ladègaillerie Male FRA FEN 1967 Tunis FEN gold: épée
Mahmoud Ladjili Male TUN BOX 1967 Tunis BOX bronze: bantamweight
Giuseppe Lagrotteria Male ITA WLT 1979 Split WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Moustafa Laham Male LIB WLT 1951 Alexandria WLT silver: middleweight -75 kg; 1955 Barcelona WLT gold: middleweight -75 kg
Aziz Lahbabi Male MAR ATH 2013 Mersin ATH silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Faouzi Lahbi Male MAR ATH 1983 Casablanca ATH silver: 800 m; 1987 Latakia ATH gold: 800 m
Abderrahim Lahcinia Male MAR JUD 1983 Casablanca JUD silver: heavyweight +95 kg
Esther Lahoz Female ESP ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×400 m relay; 1997 Bari ATH bronze: 4×400 m relay
El Hassan Lahssini Male FRA ATH 2005 Almería ATH bronze: 10000 m
Btissam Lakhouad Female MAR ATH 2009 Pescara ATH silver: 1500 m
Mara Lakić Female YUG BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS gold (competed for Bosnia and Herzegovina)
Giorgio Lalle Male ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 100 m breaststroke and 200 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Hayat Lambarki Female MAR ATH 2013 Mersin ATH gold: 400 m hurdles
Giorgio Lamberti Male ITA SWI 1987 Latakia SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 1991 Athina SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Maroula Lambrou-Teloni Female GRE, CYP ATH 1979 Split ATH gold: long jump (competed as Maroula Lambrou for Greece)
Alessandro Lambruschini Male ITA ATH 1987 Latakia ATH gold: 3000 m steeplechase; 1991 Athina ATH silver: 3000 m steeplechase
Bernard Lamitié Male FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: triple jump; 1979 Split ATH gold: triple jump
Jean-François Lamour Male FRA FEN 1983 Casablanca FEN silver: sabre
Abdel Majid Lamris Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Francine Landre Female FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 400 m; 2001 Tunis ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Patrizia Lanfredini Female ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Arturo Lang-Lenton Male ESP SWI 1967 Tunis SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 1971 İzmir SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Brigita Langerholc Female SLO ATH 2001 Tunis ATH silver: 800 m
Fatma Lanouar Female TUN ATH 2001 Tunis ATH gold: 1500 m; 2005 Almería ATH gold: 1500 m
Carla Lasi Female ITA SWI 1983 Casablanca SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Damiano Lassandro Male ITA BOX 1971 İzmir BOX bronze: welterweight
Leila Françoise Lassouani Female ALG WLT 2005 Almería WLT middleweight -63 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Denis Lathoud Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Brigitte Latrille-Gaudin Female FRA FEN 1979 Split FEN gold: foil (competed as Brigitte Latrille)
Lila Latrous Female ALG JUD 2009 Pescara JUD bronze: lightweight -57 kg
Vanni Lauzana Male ITA WLT 1991 Athina WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1997 Bari WLT super-heavyweight +108 kg bronze: clean & jerk
Ramón Lavín Male ESP SWI 1979 Split SWI bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Nikolaos Lazarou Male GRE WRE 1963 Napoli WRE bronze: Greco-Roman featherweight -63 kg; 1967 Tunis WRE bronze: Greco-Roman featherweight -63 kg
Suzana Lazović Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Roberto Lazzari Male ITA SWI 1955 Barcelona SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke; 1959 Beirut SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Diego Lazzarich Male ITA GYM 1979 Split GYM gold: horse vault, bronze: horizontal bar; 1983 Casablanca GYM gold: all-around and floor, silver: horse vault and horizontal bar
Marc Lazzaro Male FRA SWI 1975 Algiers SWI silver: 400 m freestyle
Aboubakr Seddik Lbida Male MAR BOX 2005 Almería BOX bronze: featherweight
Sandra Le Dréan Female FRA BAS 1997 Bari BAS bronze
Émilie Le Pennec Female FRA GYM 2005 Almería GYM silver: floor and team, bronze: balance beam
Marianne Le Verge Female FRA SWI 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cecilio Leal Male ESP WLT 1991 Athina WLT silver: featherweight -60 kg
Bruno Lebrun Male FRA WLT 1979 Split WLT bronze: bantamweight -56 kg
Céline Lebrun Female FRA JUD 1997 Bari JUD gold: heavyweight +72 kg
Franco Leccese Male ITA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 4×100 m relay
Jean-Baptiste Leclerc Male FRA WRE 1955 Barcelona WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Stella-Iro Ledaki Female GRE ATH 2013 Mersin ATH gold: pole vault
Clément Lefert Male FRA SWI 2009 Pescara SWI silver: 100 m butterfly
Alain Lefèvre Male FRA ATH 1963 Napoli ATH bronze: long jump
Frédéric Lefèvre Male FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 200 m medley and 4×100 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 200 m medley
Jacques Lefèvre Male FRA FEN 1951 Alexandria FEN gold: sabre; 1955 Barcelona FEN gold: sabre
Enzo Lefort Male FRA FEN 2013 Mersin FEN silver: foil
Asmae Leghzaoui Female MAR ATH 2001 Tunis ATH gold: 10000 m, silver: 5000 m; 2005 Almería ATH silver: 5000 m and 10000 m
Assunta Legnante Female ITA ATH 2001 Tunis ATH gold: shot put; 2009 Pescara ATH silver: shot put
Alcide Legrand Male FRA WRE 1991 Athina WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
David Legrand Male FRA WRE 1997 Bari WRE silver: freestyle bantamweight -54 kg
Lise Legrand Female FRA WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle light-heavyweight -68 kg
Leïla Lejeune-Duchemann Female FRA HAN 2001 Tunis HAN gold
Ana Lelas Female CRO BAS 2001 Tunis BAS gold
Gérard Lelièvre Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: 20 km walk; 1983 Casablanca ATH silver: 20 km walk
Ghislain Lemaire Male FRA JUD 2005 Almería JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Jean Lempereur Male FRA FTB 1967 Tunis FTB gold
Spyros Lempesis Male GRE ATH 2009 Pescara ATH silver: javelin throw; 2013 Mersin ATH bronze: javelin throw
Olivier Lenglet Male FRA FEN 1991 Athina FEN silver: épée
Pierre-Yvon Lenoir Male FRA ATH 1959 Beirut ATH gold: 800 m, silver: 4×400 m relay
Ivan Lenđer Male SRB SWI 2009 Pescara SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m butterfly; 2013 Mersin SWI gold: 50 m butterfly and 100 m butterfly
Ángel León Male ESP SHO 1951 Alexandria SHO gold: free pistol 50 metres; 1955 Barcelona SHO gold: free pistol 50 metres; 1959 Beirut SHO gold: free pistol 50 metres
José Vicente León Male ESP SWI 1959 Beirut SWI bronze: 200 m butterfly
Francesco Lepre Male ITA JUD 2005 Almería JUD bronze: middleweight -90 kg
Odile Lesage Female FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: heptathlon
Filip Leščak Male YUG, SLO JUD 1983 Casablanca JUD bronze: half-middleweight -78 kg (competed for Yugoslavia); 1987 Latakia JUD bronze: half-middleweight -78 kg (competed for Yugoslavia)
Nathalie Lesdema Female FRA BAS 1997 Bari BAS bronze
Roman Lešek Male YUG ATH 1963 Napoli ATH gold: pole vault
Pavlos Lespouridis Male GRE WLT 1979 Split WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1987 Latakia WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Damiano Lestingi Male ITA SWI 2009 Pescara SWI bronze: 200 m backstroke; 2013 Mersin SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m backstroke
Laura Letrari Female ITA SWI 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Amaury Leveaux Male FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Brice Leverdez Male FRA BDM 2013 Mersin BDM gold: singles
Sergio Liani Male ITA ATH 1967 Tunis ATH silver: 110 m hurdles; 1971 İzmir ATH silver: 110 m hurdles
Carlo Lievore Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: javelin throw
Savva Lika Female GRE ATH 2009 Pescara ATH gold: javelin throw
Jani Likaveč Male SLO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze
Katheleen Lindor Female FRA GYM 2005 Almería GYM silver: team
Kostas Linoxylakis Male GRE FTB 1951 Alexandria FTB gold
Riccardo Lione Male ITA BVO 2005 Almería BVO gold
Pia Lionetti Female ITA ARC 2005 Almería ARC gold: team
Andraž Lipolt Male SLO SHO 1997 Bari SHO bronze: trap
Michele Liuzzi Male ITA WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Hector Llatser Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Francisco Llera Male ESP CAN 2005 Almería CAN silver: K2 500 m; 2009 Pescara CAN gold: K1 500 m
Juan Lloveras Male ESP ATH 1975 Algiers ATH bronze: 110 m hurdles
Diego Lo Brutto Male FRA WRE 1975 Algiers WRE gold: freestyle flyweight -52 kg; 1979 Split WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Luigi Lodde Male ITA SHO 2013 Mersin SHO gold: skeet
Lazaros Loizidis Male GRE WRE 1997 Bari WRE silver: freestyle middleweight -76 kg; 2001 Tunis WRE silver: freestyle light-heavyweight -85 kg; 2005 Almería WRE silver: freestyle light-heavyweight -84 kg
Hermann Lomba Male FRA ATH 1991 Athina ATH bronze: 4×100 m relay
Gianfranco Lombardi Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold
Patrizia Lombardo Female ITA ATH 1979 Split ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m hurdles; 1987 Latakia ATH gold: 100 m hurdles
Renato Lombardo Male ITA WRE 1991 Athina WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Vincenzo Lombardo Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH silver: 200 m and 4×400 m relay, bronze: 400 m
Branislav Lončar Male YUG SHO 1959 Beirut SHO gold: small-bore rifle kneeling 50 metres and small-bore rifle prone 50 metres, silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres, bronze: mobile silhouette rifle
Nenad Lončar Male SCG ATH 2001 Tunis ATH bronze: 110 m hurdles (competed for FR Yugoslavia)
Daniel Londas Male FRA BOX 1979 Split BOX gold: featherweight
Andrea Longo Male ITA ATH 1997 Bari ATH silver: 800 m
Stanko Lopatić Male YUG JUD 1983 Casablanca JUD bronze: middleweight -86 kg
Cristina López Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver
Elisabeth López Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
José Manuel López Male ESP CYC 1963 Napoli CYC bronze: road time trial team
Rubén López Male ESP GYM 2013 Mersin GYM gold: team
Sergio López Male ESP SWI 1987 Latakia SWI gold: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay
David López-Zubero Male ESP SWI 1975 Algiers SWI bronze: 200 m medley; 1979 Split SWI gold: 200 m freestyle and 100 m butterfly, silver: 100 m freestyle, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1983 Casablanca SWI gold: 100 m butterfly and 200 m medley, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Eduardo Lorente Male ESP SWI 2005 Almería SWI silver: 50 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Francisco Lorenzo Male ESP JUD 1987 Latakia JUD bronze: half-lightweight -65 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Isidro Lorenzo Male ESP SHO 2001 Tunis SHO silver: air pistol 10 metres
Malik Louahla Male ALG ATH 2001 Tunis ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay
Samir-Adel Louahla Male ALG ATH 1997 Bari ATH bronze: 400 m
Carima Louami Female FRA ATH 2005 Almería ATH gold: 4×100 m relay
Fadhila Louati Female TUN WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle flyweight -46 kg
Anis Lounifi Male TUN JUD 2001 Tunis JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Marie-France Loval Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Demetrio Lozano Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Rafael Lozano Male ESP BOX 1991 Athina BOX bronze: light-flyweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX silver: light-flyweight; 1997 Bari BOX bronze: light-flyweight
Gürbüz Lü Male TUR WRE 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Cristiano Lucarelli Male ITA FTB 1997 Bari FTB gold
Vittorio Lucarelli Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN silver: foil team and épée team, bronze: foil
Patrizia Luconi Female ITA GYM 1983 Casablanca GYM silver: horse vault, bronze: floor
Stéphanie Ludwig Female FRA HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Sergio Luini Male ITA GYM 1997 Bari GYM gold: team, bronze: all-around
José Luis Male ESP BAS 1959 Beirut BAS silver; 1963 Napoli BAS silver
Dragan Lukovski Male SCG BAS 1997 Bari BAS bronze (competed for FR Yugoslavia)
Maurice Lusien Male FRA SWI 1951 Alexandria SWI gold: 200 m breaststroke and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI gold: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1959 Beirut SWI silver: 4×100 m medley relay
Francis Luyce Male FRA SWI 1963 Napoli SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle
Marianna Lymberta Female GRE SWI 2001 Tunis SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 2005 Almería SWI bronze: 1500 m freestyle
Ydrissa M'Barké Male FRA ATH 2009 Pescara ATH silver: 4×100 m relay
Chahnez M'Barki Female TUN JUD 2009 Pescara JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Khalil Maaoui Male TUN WLT 2005 Almería WLT bantamweight -56 kg bronze: snatch; 2009 Pescara WLT bantamweight -56 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT bantamweight -56 kg gold: snatch and clean & jerk
Taoufik Maaouia Male TUN WLT 1983 Casablanca WLT bronze: flyweight -52 kg; 1987 Latakia WLT silver: bantamweight -56 kg
Driss Maazouzi Male MAR, FRA ATH 1997 Bari ATH gold: 1500 m (competed for Morocco)
Boštjan Maček Male SLO SHO 2009 Pescara SHO gold: trap
Ismail Mačev Male YUG ATH 1987 Latakia ATH silver: 400 m; 1991 Athina ATH silver: 4×400 m relay
Virginie Machado Female FRA GYM 1991 Athina GYM bronze: team
Michel Macquet Male FRA ATH 1955 Barcelona ATH gold: javelin throw
Federica Macrì Female ITA GYM 2005 Almería GYM gold: team
Giuseppina Macri Female ITA JUD 1997 Bari JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2001 Tunis JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Meta Mačus Female SLO ATH 2001 Tunis ATH bronze: 400 m hudles
Abdel Madjid Mada Male ALG ATH 1979 Split ATH gold: 10000 m
Hassan Madani Male EGY WRE 2005 Almería WRE gold: freestyle lightweight -60 kg; 2009 Pescara WRE gold: freestyle lightweight -60 kg
Giuseppe Maddaloni Male ITA JUD 1997 Bari JUD bronze: lightweight -71 kg; 2005 Almería JUD gold: half-middleweight -81 kg
Matthieu Madelaine Male FRA SWI 2005 Almería SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ali Madi Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Noureddine Madjhoud Male ALG BOX 1997 Bari BOX silver: featherweight
Ezio Madonia Male ITA ATH 1987 Latakia ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m; 1991 Athina ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Fátima Madrid Female ESP SWI 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Vincenzo Maenza Male ITA WRE 1979 Split WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg; 1987 Latakia WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg; 1991 Athina WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Giuseppe Maffei Male ITA ATH 1997 Bari ATH bronze: 3000 m steeplechase
Michele Maffei Male ITA FEN 1967 Tunis FEN bronze: sabre; 1975 Algiers FEN gold: sabre; 1979 Split FEN gold: sabre
Agnese Maffeis Female ITA ATH 1987 Latakia ATH gold: shot put; 1991 Athina ATH gold: discus throw, silver: shot put; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: shot put and discus throw; 2001 Tunis ATH gold: discus throw
Ramon Magariños Male ESP ATH 1967 Tunis ATH silver: 4×400 m relay
Marouen Maggaiz Male TUN HAN 2005 Almería HAN bronze
Andrea Magi Male ITA BOX 1987 Latakia BOX silver: light-heavyweight
Gianluca Maglia Male ITA SWI 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay; 2013 Mersin SWI gold: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Clothilde Magnan Female FRA FEN 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN bronze: foil
Jean-Claude Magnan Male FRA FEN 1963 Napoli FEN gold: foil
Walter Magnifico Male ITA BAS 1983 Casablanca BAS silver
Filippo Magnini Male ITA SWI 2005 Almería SWI silver: 100 m freestyle; 2009 Pescara SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Fabio Magrini Male ITA WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT bronze: middle-heavyweight -91 kg
Atef Mahayri Male SYR WRE 1975 Algiers WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Mohamed Mahfoud Male SYR SHO 1987 Latakia SHO bronze: small-bore rifle prone 50 metres
Kamal Mahmoud Mahgoub Male EGY WLT 1951 Alexandria WLT gold: bantamweight -56 kg; 1955 Barcelona WLT gold: bantamweight -56 kg
Ahmed Mahmoud Mashall Male EGY WLT 1975 Algiers WLT bantamweight -56 kg gold: clean & jerk, silver: total
Joseph Mahmoud Male FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 3000 m steeplechase
Rolf Maier Male FRA WLT 1959 Beirut WLT silver: middleweight -75 kg; 1967 Tunis WLT gold: middleweight -75 kg
Igor Majcen Male YUG, SLO SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 1500 m freestyle (competed for Slovenia)
Nače Majčen Male SLO SWI 1987 Latakia SWI bronze: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay (competed for Yugoslavia); 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 400 m freestyle
Mohamed Majeri Male TUN BOX 1971 İzmir BOX silver: light-middleweight
Montserrat Majo Female ESP SWI 1975 Algiers SWI bronze: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay
Karmele Makazaga Female ESP HAN 1991 Athina HAN bronze
Tonia Makhaira Female GRE SWI 1991 Athina SWI bronze: 200 m freestyle; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Aleksandar Maksimović Male SRB WRE 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman welterweight -66 kg; 2013 Mersin WRE silver: Greco-Roman welterweight -66 kg
Goran Maksimović Male YUG, IOA, SCG SHO 1991 Athina SHO silver: air rifle 10 metres (competed for Yugoslavia)
Ivana Maksimović Female SRB SHO 2013 Mersin SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres, silver: air rifle 10 metres
Hedaya Malak Female EGY TKW 2013 Mersin TKW bronze: welterweight -67 kg
Ilias Malamas Male GRE SWI 1983 Casablanca SWI bronze: 200 m backstroke
Aurelie Malaussena Female FRA GYM 2009 Pescara GYM gold: team
Mladenka Maleniča Female YUG, CRO SHO 1997 Bari SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres and air rifle 10 metres (competed for Croatia)
Tamara Malešev Female IOA ATH 1991 Athina ATH gold: long jump (competed for Yugoslavia)
Stefano Malinverni Male ITA ATH 1979 Split ATH bronze: 4×400 m relay
Mouldi Manai Male TUN BOX 1971 İzmir BOX silver: featherweight
Laure Manaudou Female FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 400 m freestyle and 50 m backstroke
Evelyne Manchon Female FRA SHO 1991 Athina SHO silver: sporting pistol 25 metres; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO gold: air pistol 10 metres, bronze: sporting pistol 25 metres
Milica Mandić Female SRB TKW 2013 Mersin TKW silver: heavyweight +67 kg
Sandra Mandir Female CRO BAS 2001 Tunis BAS gold (competed as Sandra Popović); 2005 Almería BAS silver (competed as Sandra Popović)
Davide Manenti Male ITA ATH 2013 Mersin ATH gold: 4×100 m relay
Laurence Manfrédi Female FRA ATH 2005 Almería ATH silver: shot put
Véronique Mang Female FRA ATH 2005 Almería ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Dimitrios Manganas Male GRE SWI 1997 Bari SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle; 2001 Tunis SWI gold: 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Carola Mangiarotti Female ITA FEN 1975 Algiers FEN bronze: foil
Dario Mangiarotti Male ITA FEN 1951 Alexandria FEN gold: épée team
Edoardo Mangiarotti Male ITA FEN 1951 Alexandria FEN gold: foil team and épée team, bronze: foil; 1955 Barcelona FEN silver: foil, foil team, and épée team
Dimitrios Manglaras Male GRE ATH 1959 Beirut ATH silver: long jump
Marta Mangué Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Panagiotis Manias Male GRE BAS 1955 Barcelona BAS bronze
Peter Mankoč Male SLO SWI 2001 Tunis SWI gold: 200 m medley, silver: 100 m freestyle; 2005 Almería SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI bronze: 100 m butterfly
Angelo Mannironi Male ITA WLT 1983 Casablanca WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1987 Latakia WLT gold: middleweight -75 kg
Sebastiano Mannironi Male ITA WLT 1955 Barcelona WLT gold: featherweight -60 kg; 1967 Tunis WLT gold: featherweight -60 kg
Sergio Mannironi Male ITA WLT 1997 Bari WLT light-heavyweight -83 kg silver: snatch, bronze: clean & jerk
Ana Manso Female ESP GYM 1983 Casablanca GYM gold: horse vault and team
Moustafa Hamil Mansour Male UAR, EGY WRE 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg (competed for the United Arab Republic); 1963 Napoli WRE silver: Greco-Roman featherweight -63 kg (competed for Egypt)
Esmat Mansur Female EGY WLT 2005 Almería WLT lightweight -58 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2009 Pescara WLT middleweight -63 kg gold: snatch and clean & jerk; 2013 Mersin WLT light-heavyweight -69 kg gold: snatch and clean & jerk
Gianfranco Mantelli Male ITA SHO 1975 Algiers SHO gold: rapid-fire pistol 25 metres
Lambis Manthos Male GRE SHO 1971 İzmir SHO silver: small-bore rifle prone 50 metres
Roxana Maracineanu Female FRA SWI 1997 Bari SWI gold: 100 m backstroke, silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI silver: 200 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay
José Marajo Male FRA ATH 1979 Split ATH gold: 1500 m
Vlasis Maras Male GRE GYM 2001 Tunis GYM gold: horizontal bar
Vittorio Marcelli Male ITA CYC 1967 Tunis CYC gold: road time trial team
Christophe Marchand Male FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Xavier Marchand Male FRA SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley; 1997 Bari SWI gold: 200 m medley
Umberto Marcheggiani Male ITA WRE 1967 Tunis WRE silver: freestyle middleweight -87 kg
Marco Marchei Male ITA ATH 1979 Split ATH silver: marathon
Gabriella Marchi Female ITA GYM 1971 İzmir GYM gold: team, bronze: all-around
Eloisa Marcos Female ESP GYM 1979 Split GYM silver: team
María José Mardomingo Female ESP ATH 1991 Athina ATH bronze: 100 m hurdles
Lamberto Mari Male ITA DIV 1959 Beirut DIV gold: platform, silver: springboard
Ivette María Female ESP SWI 1997 Bari SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Fernando Mariaca Male ESP WLT 1983 Casablanca WLT silver: lightweight -67.5 kg; 1987 Latakia WLT silver: lightweight -67.5 kg
Felice Mariani Male ITA JUD 1975 Algiers JUD silver: lightweight -63 kg; 1979 Split JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 1983 Casablanca JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Martin Marić Male CRO ATH 2013 Mersin ATH gold: discus throw
Bruno Marie-Rose Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×100 m relay
Tomislav Marijanović Male CRO JUD 2013 Mersin JUD bronze: half-middleweight -81 kg
José Marín Male ESP ATH 1975 Algiers ATH bronze: 20 km walk; 1979 Split ATH silver: 20 km walk
Luca Marin Male ITA SWI 2009 Pescara SWI silver: 400 m medley
Montserrat Marin Female ESP HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze
Miguel Marina Male ESP SHO 1971 İzmir SHO silver: skeet
Boško Marinko Male YUG WRE 1971 İzmir WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Massimo Marino Male ITA CYC 1971 İzmir CYC silver: sprint
Dragan Marjanac Male SRB HAN 2009 Pescara HAN gold
Kamal Marjouane Male MAR BOX 1991 Athina BOX gold: lightweight; 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: lightweight
Matjaž Markič Male SLO SWI 2005 Almería SWI bronze: 50 m breaststroke
Anninos Markoullidis Male CYP ATH 1997 Bari ATH silver: 100 m, bronze: 4×100 m relay; 2001 Tunis ATH gold: 200 m, bronze: 100 m
Dobrivoje Marković Male SRB HAN 2009 Pescara HAN gold
Leposava Marković Female IOA JUD 1997 Bari JUD silver: extra-lightweight -48 kg (competed for FR Yugoslavia)
Ljiljana Marković Female YUG HAN 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia)
Vladan Marković Male SCG, SRB SWI 1997 Bari SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly (competed for FR Yugoslavia); 2001 Tunis SWI bronze: 100 m butterfly (competed for FR Yugoslavia)
Georgios Marmaridis Male GRE SHO 1959 Beirut SHO bronze: rapid-fire pistol 25 metres
Mohamed Salah Marmouri Male TUN BOX 1997 Bari BOX gold: light-middleweight; 2001 Tunis BOX bronze: light-middleweight
Zoran Marojević Male YUG BAS 1967 Tunis BAS gold
Raúl Maroto Male ESP FEN 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN silver: épée
Milun Marović Male YUG BAS 1971 İzmir BAS gold
Georgios Marsellos Male GRE ATH 1959 Beirut ATH gold: 110 m hurdles, silver: decathlon
Jean-Paul Martin du Gard Male FRA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 4×400 m relay; 1955 Barcelona ATH gold: 4×400 m relay
Beatriz Martín Female ESP JUD 1997 Bari JUD bronze: half-heavyweight -72 kg
Mónica Martín Female ESP GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM gold: team
Blanca Martín-Calero Female ESP HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN bronze
Alfonso Martínez Male ESP BAS 1959 Beirut BAS silver; 1963 Napoli BAS silver
David Martínez Male ESP ATH 1991 Athina ATH bronze: discus throw; 2001 Tunis ATH silver: discus throw
Ferrán Martínez Male ESP BAS 1987 Latakia BAS silver
Irene Martínez Female ESP GYM 1979 Split GYM silver: floor and team, bronze: all-around; 1983 Casablanca GYM gold: uneven bars and team, silver: floor, bronze: all-around
Javier Martínez Male ESP BOX 1991 Athina BOX bronze: welterweight
José Luis Martínez Male ESP WLT 1987 Latakia WLT bronze: flyweight -52 kg; 1991 Athina WLT bronze: bantamweight -56 kg
José Manuel Martínez Male ESP ATH 2005 Almería ATH bronze: half-marathon; 2009 Pescara ATH silver: half-marathon
Juan Martínez Male ESP SWI 1963 Napoli SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 1967 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Juan Antonio Martínez Male ESP BAS 1963 Napoli BAS silver
Luis Martínez Male ESP SHO 2001 Tunis SHO bronze: air rifle 10 metres
Manuel Martínez Male ESP ATH 2001 Tunis ATH gold: shot put; 2005 Almería ATH silver: shot put; 2009 Pescara ATH gold: shot put
Rafael Martínez Male ESP GYM 2005 Almería GYM gold: all-around, floor, horizontal bar, and team, bronze: parallel bars; 2009 Pescara GYM bronze: parallel bars and team
Santiago Martínez Male ESP WLT 2001 Tunis WLT middle-heavyweight -94 kg bronze: snatch and clean & jerk; 2005 Almería WLT middle-heavyweight -94 kg gold: snatch
Silvia Martínez Female ESP GYM 1991 Athina GYM gold: team, silver: all-around, bronze: horse vault
Isidoro Martínez-Vela Male ESP SWI 1951 Alexandria SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Bruno Martini Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Flavio Martini Male ITA CYC 1967 Tunis CYC gold: road time trial team
Marco Martino Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH bronze: discus throw; 1987 Latakia ATH gold: discus throw; 1991 Athina ATH silver: discus throw
Branko Martinović Male YUG WRE 1963 Napoli WRE gold: Greco-Roman lightweight -70 kg
Marija Martinović-Šestak Female SCG, SLO ATH 2001 Tunis ATH silver: triple jump (competed as Marija Martinović for FR Yugoslavia)
Tony Martins-Bordelo Male FRA ATH 1991 Athina ATH bronze: 5000 m
Miguel Martorell Male ESP CYC 1959 Beirut CYC bronze: road race
Juan Martos Male ESP BAS 1959 Beirut BAS silver
Lorenzo Marugo Male ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 400 m medley; 1975 Algiers SWI gold: 400 m medley and 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m medley
Natalia Más Female ESP SWI 1979 Split SWI gold: 100 m freestyle and 200 m freestyle, silver: 400 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1983 Casablanca SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Massimo Masini Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold; 1967 Tunis BAS silver
Mohamed Masoud Male EGY WLT 2005 Almería WLT super-heavyweight +105 kg gold: clean & jerk, silver: snatch
Egidio Massaria Male ITA SWI 1951 Alexandria SWI silver: 100 m backstroke and 3×100 m medley relay; 1955 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
Michele Mastrodonato Male ITA BOX 1987 Latakia BOX bronze: middleweight
Marisa Masullo Female ITA ATH 1979 Split ATH gold: 200 m, silver: 100 m and 4×100 m relay; 1983 Casablanca ATH silver: 100 m and 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1987 Latakia ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay; 1991 Athina ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay
David Matam Male FRA WLT 2005 Almería WLT light-heavyweight -85 kg gold: clean & jerk, bronze: snatch; 2009 Pescara WLT middle-heavyweight -94 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch
Francisco Mateos Male ESP WLT 1967 Tunis WLT bronze: lightweight -67.5 kg; 1975 Algiers WLT lightweight -67.5 kg bronze: snatch and total
Michel Mathiot Male FRA GYM 1955 Barcelona GYM silver: all-around and pommelled horse, bronze: parallel bars; 1959 Beirut GYM gold: pommelled horse, silver: horizontal bar
Ahmed Mathlouthi Male TUN SWI 2009 Pescara SWI silver: 200 m freestyle
Valter Matošević Male CRO HAN 1991 Athina HAN gold (competed for Yugoslavia); 1997 Bari HAN gold (competed for Croatia)
Faidon Matthaiou Male GRE ROW, BAS 1955 Barcelona BAS bronze
Carlo Mattioli Male ITA ATH 1979 Split ATH bronze: 20 km walk
Patrick Mattioni Male FRA GYM 1987 Latakia GYM silver: horse vault and parallel bars; 1991 Athina GYM silver: team
Richard Maunier Male FRA ATH 2005 Almería ATH silver: 4×400 m relay
Margaret Maury Female FRA ATH 2005 Almería ATH gold: 5000 m
Željko Mavrović Male YUG, CRO BOX 1991 Athina BOX gold: heavyweight (competed for Yugoslavia)
Fiona May Female GBR, ITA ATH 2005 Almería ATH gold: long jump (competed for Italy)
Jordi Mayoral Male ESP ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 4×100 m relay; 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
Mirna Mazić Female CRO BAS 2009 Pescara BAS bronze
Jacques Mazoyer Male FRA SHO 1955 Barcelona SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres, small-bore rifle kneeling 50 metres, and mobile silhouette rifle, silver: small-bore rifle standing 50 metres and small-bore rifle prone 50 metres
Giorgio Mazza Male ITA ATH 1963 Napoli ATH bronze: 110 m hurdles
Angelo Mazzoni Male ITA FEN 1983 Casablanca FEN silver: épée; 1991 Athina FEN bronze: épée
Sylvie Mballa Éloundou Female CMR ATH 2001 Tunis ATH gold: 4×100 m relay (competed for France)
Martial Mbandjock Male FRA ATH 2009 Pescara ATH gold: 100 m
Silvano Meconi Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH bronze: shot put; 1963 Napoli ATH gold: shot put
Khaled Meddah Male ALG JUD 2001 Tunis JUD silver: middleweight -90 kg
Fernando Medina Male ESP FEN 1997 Bari FEN bronze: sabre
Samo Medved Male SLO ARC 1997 Bari ARC bronze: team
Blaž Medvešek Male SLO SWI 2001 Tunis SWI silver: 100 m backstroke; 2005 Almería SWI gold: 200 m backstroke and 4×100 m medley relay
Ferdinando Meglio Male ITA FEN 1983 Casablanca FEN gold: sabre; 1991 Athina FEN gold: sabre
Haikel Meguennem Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN bronze
Majda Mehmedović Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Henri Meiss Male FRA WRE 1987 Latakia WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Salah Mejri Male TUN BAS 2013 Mersin BAS bronze
Amel Mekić Male BIH JUD 2005 Almería JUD bronze: half-heavyweight -100 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-heavyweight -100 kg; 2013 Mersin JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Ahmed Mekkawi Male EGY FTB 1951 Alexandria FTB silver; 1955 Barcelona FTB gold
Lynda Mekzine Female ALG JUD 1997 Bari JUD bronze: lightweight -56 kg; 2001 Tunis JUD bronze: lightweight -57 kg; 2005 Almería JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Pantelis Melachrouinoudis Male GRE ATH 2009 Pescara ATH bronze: 4×400 m relay
Cathy Melain Female FRA BAS 1997 Bari BAS bronze
Zambia Melakhroinou Female GRE SWI 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Manuela Melchiorri Female ITA SWI 1987 Latakia SWI silver: 800 m freestyle; 1991 Athina SWI silver: 200 m freestyle and 800 m freestyle
Carlos Melero Male ESP CYC 1971 İzmir CYC gold: road time trial team
Khristos Meletoglou Male GRE ATH 1997 Bari ATH silver: triple jump; 2005 Almería ATH gold: triple jump
Karin Melis Female TUR ATH 2009 Pescara ATH silver: long jump
Ioannis Melissanidis Male GRE GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM bronze: horse vault
Oussama Mellouli Male TUN SWI 2001 Tunis SWI silver: 400 m medley; 2005 Almería SWI gold: 800 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2009 Pescara SWI gold: 200 m freestyle, 400 m freestyle, 1500 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2013 Mersin SWI gold: 1500 m freestyle relay and 400 m medley, silver: 200 m freestyle, 400 m freestyle, and 200 m medley
Roberto Meloni Male ITA JUD 2001 Tunis JUD gold: half-middleweight -81 kg
Refik Memišević Male YUG WRE 1979 Split WRE gold: Greco-Roman heavyweight -100 kg; 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Marta Mendía Female ESP ATH 2005 Almería ATH bronze: high jump
Christophe Mendy Male FRA BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX gold: super-heavyweight
Jean-Paul Mendy Male FRA BOX 1997 Bari BOX silver: middleweight
Marta Menegatti Female ITA BVO 2013 Mersin BVO gold
Alfonso Menéndez Male ESP ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC bronze: team
Javier Menéndez Male ESP FEN 2005 Almería FEN bronze: foil
Franco Menichelli Male ITA GYM 1963 Napoli GYM gold: floor, horse vault, and team, bronze: all-around and rings; 1967 Tunis GYM gold: floor, horse vault, horizontal bar, rings, and team, silver: all-around, bronze: pommelled horse
Pietro Mennea Male ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 200 m and 4×100 m relay; 1975 Algiers ATH gold: 100 m and 200 m, silver: 4×100 m relay; 1979 Split ATH gold: 100 m and 4×100 m relay; 1983 Casablanca ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Nouria Mérah-Benida Female ALG ATH 1997 Bari ATH gold: 1500 m
Amar Meridja Male ALG JUD 1997 Bari JUD silver: half-lightweight -65 kg; 2001 Tunis JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Julia Merino Female ESP ATH 1991 Athina ATH gold: 400 m
Emanuele Merisi Male ITA SWI 1997 Bari SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Mahmoud Mersal Male EGY BOX 1963 Napoli BOX bronze: flyweight
Chaabane Merzekane Male ALG FTB 1979 Split FTB bronze
Hicham Mesbahi Male MAR BOX 2009 Pescara BOX bronze: bantamweight
Benamar Meskine Male ALG BOX 2001 Tunis BOX silver: light-middleweight
Mónica Messa Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold
Mohamed Messaoudi Male TUN HAN 2001 Tunis HAN silver
Malia Metella Female FRA SWI 2001 Tunis SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay
Petar Metličić Male CRO HAN 2001 Tunis HAN gold
René Metz Male FRA ATH 1975 Algiers ATH bronze: 100 m
Gisèle Meygret Female FRA FEN 1991 Athina FEN bronze: foil
Noureddine Meziane Male ALG BOX 1987 Latakia BOX gold: light-middleweight
Jože Međimurec Male YUG ATH 1971 İzmir ATH silver: 800 m and 4×400 m relay
Michele Mian Male ITA BAS 1997 Bari BAS silver
Francesco Miano-Petta Male ITA WRE 2005 Almería WRE bronze: freestyle super-heavyweight -120 kg; 2009 Pescara WRE bronze: freestyle super-heavyweight -120 kg
Leonardo Michelotti Male ITA SWI 1991 Athina SWI bronze: 100 m butterfly
Ambra Migliori Female ITA SWI 2005 Almería SWI gold: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay
Marta Míguez Female ESP ATH 2001 Tunis ATH bronze: javelin throw
Franjo Mihalić Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH silver: 10000 m
Miloš Mijalković Male SCG JUD 2001 Tunis JUD silver: half-lightweight -66 kg (competed for FR Yugoslavia); 2005 Almería JUD gold: half-lightweight -66 kg; 2009 Pescara JUD gold: half-lightweight -66 kg
Artour Mikaelian Male GRE BOX 2001 Tunis BOX bronze: bantamweight
Damir Mikec Male SRB SHO 2005 Almería SHO bronze: air pistol 10 metres (competed for Serbia and Montenegro); 2009 Pescara SHO silver: free pistol 50 metres; 2013 Mersin SHO bronze: air pistol 10 metres
Dimitrios Mikhail Male GRE BOX 1959 Beirut BOX bronze: welterweight
Stavros Mikhailidis Male CYP SWI 1991 Athina SWI silver: 50 m freestyle; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI bronze: 50 m freestyle; 1997 Bari SWI bronze: 50 m freestyle
Dimitrios Mikhas Male GRE ATH 1983 Casablanca ATH gold: triple jump
Paolo Milanoli Male ITA FEN 2001 Tunis FEN gold: épée
Houda Miled Female TUN JUD 2009 Pescara JUD silver: half-heavyweight -78 kg
Polde Milek Male YUG ATH 1967 Tunis ATH bronze: high jump
Davide Milesi Male ITA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: marathon
Vladimir Milić Male YUG ATH 1979 Split ATH gold: shot put; 1983 Casablanca ATH bronze: shot put
Mitar Milinković Male IOA, SCG JUD 1991 Athina JUD bronze: heavyweight +95 kg (competed for Yugoslavia)
Zdravko Miljak Male YUG HAN 1975 Algiers HAN gold
Radmila Miljanić Female MNE HAN 2009 Pescara HAN bronze
Vasiliki Millousi Female GRE GYM 2009 Pescara GYM gold: balance beam, bronze: team; 2013 Mersin GYM silver: balance beam, bronze: team
Nenad Miloš Male YUG SWI 1971 İzmir SWI gold: 100 m backstroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1975 Algiers SWI bronze: 100 m backstroke and 4×100 m freestyle relay
Predrag Miloš Male YUG SWI 1971 İzmir SWI bronze: 100 m backstroke; 1975 Algiers SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 4×100 m freestyle relay
Miloš Milošević Male CRO SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI gold: 100 m butterfly; 1997 Bari SWI silver: 100 m butterfly; 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m medley relay
Vesna Milošević Female YUG HAN 1979 Split HAN gold
Zdravko Milutinović Male YUG SHO 1971 İzmir SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres and small-bore rifle 3 positions 50 metres; 1975 Algiers SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres; 1979 Split SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres, bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Alain Mimoun Male FRA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 5000 m, 10000 m; 1955 Barcelona ATH gold: 5000 m and 10000 m
Dimitris Minasidis Male CYP WLT 2009 Pescara WLT featherweight -62 kg silver: snatch and clean & jerk
Luigi Minchillo Male ITA BOX 1975 Algiers BOX gold: welterweight
Gianni Minervini Male ITA SWI 1987 Latakia SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI bronze: 100 m breaststroke
Gülcan Mıngır Female TUR ATH 2013 Mersin ATH bronze: 3000 m steeplechase
Andrea Minguzzi Male ITA WRE 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Dušan Mirković Male YUG WLT 1975 Algiers WLT middleweight -75 kg bronze: snatch and total; 1979 Split WLT silver: middleweight -75 kg
Hesham Misbah Male EGY JUD 2005 Almería JUD silver: middleweight -90 kg
Martial Mischler Male FRA WRE 1987 Latakia WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1991 Athina WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: Greco-Roman welterweight -74 kg
Patrizia Miserini Female ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 100 m breaststroke
Antonija Mišura Female CRO BAS 2009 Pescara BAS bronze
Makis Mitas Male GRE SHO 2013 Mersin SHO bronze: skeet
Viktor Mitrou Male GRE WLT 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT bronze: middleweight -76 kg; 1997 Bari WLT middleweight -76 kg gold: clean & jerk, bronze: snatch
Myriam Mizouni Female TUN SWI 1975 Algiers SWI silver: 100 m freestyle
Dragan Mladenović Male YUG HAN 1983 Casablanca HAN gold
Ivan Mladina Male CRO SWI 2001 Tunis SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×100 m freestyle relay
Vincenzo Modica Male ITA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH bronze: 10000 m
Ameen Mohamed El-Hady Male EGY JUD 2005 Almería JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Eslam Mohamed Male EGY BOX 2013 Mersin BOX bronze: light-welterweight
Hamada Mohamed Male EGY ATH 2013 Mersin ATH bronze: 800 m
Mostafa Mohamed Male EGY WRE 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman featherweight -55 kg
Carmine Molaro Male ITA BOX 1997 Bari BOX gold: flyweight
Juan Manuel Molina Male ESP ATH 2005 Almería ATH silver: 20 km walk; 2009 Pescara ATH bronze: 20 km walk
Cecilia Molinari Female ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 100 m and 4×100 m relay
Aurore Mongel Female FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mohamed Salem Mongued Male EGY WRE 1971 İzmir WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Niurka Montalvo Female CUB, ESP ATH 2005 Almería ATH silver: long jump (competed for Spain)
Anna Montañana Female ESP BAS 2005 Almería BAS bronze
Wolfgango Montanari Male ITA ATH 1951 Alexandria ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m and 200 m; 1955 Barcelona ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Nicole Montandon Female FRA ATH 1971 İzmir ATH silver: 4×100 m relay (as Nicole Pani); 1975 Algiers ATH gold: 4×100 m relay (as Nicole Pani)
Concepción Montaner Female ESP ATH 2001 Tunis ATH gold: long jump; 2005 Almería ATH bronze: long jump
Aldo Montano Male ITA FEN 2005 Almería FEN gold: sabre
Carlo Montano Male ITA FEN 1971 İzmir FEN gold: foil; 1975 Algiers FEN silver: foil
Mario Aldo Montano Male ITA FEN 1971 İzmir FEN bronze: sabre; 1975 Algiers FEN silver: sabre; 1979 Split FEN silver: sabre
Maurizio Montesi Male ITA GYM 1971 İzmir GYM gold: rings, bronze: horizontal bar; 1975 Algiers GYM bronze: all-around
Álvaro Montesinos Male ESP GYM 1983 Casablanca GYM bronze: team; 1987 Latakia GYM silver: team
Gaël Monthurel Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Michele Monti Male ITA JUD 1997 Bari JUD gold: middleweight -86 kg; 2001 Tunis JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Guy Montserret Male FRA SWI 1955 Barcelona SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle and 1500 m freestyle; 1959 Beirut SWI gold: 1500 m freestyle, bronze: 400 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Jaime Monzo Male ESP SWI 1967 Tunis SWI bronze: 100 m backstroke
Javier Moracho Male ESP ATH 1979 Split ATH bronze: 110 m hurdles; 1983 Casablanca ATH gold: 110 m hurdles
Konstantinos Moragiemos Male GRE ATH 1959 Beirut ATH gold: 4×400 m relay
Santiago Morales Male ESP WRE 1979 Split WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Matteo Morandi Male ITA GYM 2005 Almería GYM gold: rings, silver: team; 2009 Pescara GYM gold: team, silver: rings
Aurora Morata Female ESP GYM 1979 Split GYM gold: all-around and uneven bars, silver: team
Pasqualino Morbidelli Male ITA BOX 1971 İzmir BOX bronze: featherweight
Abderrahmane Morceli Male ALG ATH 1979 Split ATH silver: 800 m, bronze: 1500 m
Noureddine Morceli Male ALG ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 1500 m
Pauline Morel Female FRA GYM 2009 Pescara GYM gold: team, silver: uneven bars, bronze: all-around
Daniel Morelon Male FRA CYC 1963 Napoli CYC bronze: sprint
Elena Moretti Female ITA JUD 2009 Pescara JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Fabrizio Mori Male ITA ATH 1991 Athina ATH silver: 400 m hurdles
Lucia Morico Female ITA JUD 2001 Tunis JUD gold: half-heavyweight -78 kg; 2005 Almería JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Max Morinière Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 4×100 m relay
Sara Moro Female ESP GYM 2001 Tunis GYM gold: all-around and team, silver: floor, bronze: horse vault
Viran Morros Male ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Francesco Moser Male ITA CYC 1971 İzmir CYC silver: road race and road time trial team
Othon Moskhidis Male GRE WRE 1967 Tunis WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Nordine Mouchi Male FRA BOX 1993 Linguadoca-Rossiglione BOX bronze: light-welterweight
Mouloud Moudakkar Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Yassine Moudatir Male MAR JUD 2013 Mersin JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Younès Moudrik Male MAR ATH 2001 Tunis ATH silver: long jump
Johan Mounard Male FRA GYM 2001 Tunis GYM gold: team
Patrice Mourier Male FRA WRE 1987 Latakia WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg; 1991 Athina WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Mohamed Mourtada Male LIB WLT 1959 Beirut WLT bronze: middleweight -75 kg
Ahmed Moussa Male ALG JUD 1979 Split JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1983 Casablanca JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Mohamed Hassan Moussa Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: Greco-Roman middleweight -79 kg
Mustapha Moussa Male ALG BOX 1983 Casablanca BOX gold: light-heavyweight
Sarkis Moussa Male LIB BOX 1951 Alexandria BOX bronze: light-welterweight
Driss Moussaid Male MAR BOX 2009 Pescara BOX silver: light-welterweight
Laetitia Moussard Female FRA BAS 1997 Bari BAS bronze
Adel Ibrahim Moustafa Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE gold: Greco-Roman welterweight -73 kg; 1955 Barcelona WRE silver: freestyle middleweight -79 kg
Amrou Moustafa Male EGY BOX 1997 Bari BOX bronze: heavyweight
Mohamed Moustaoui Male MAR ATH 2009 Pescara ATH silver: 1500 m
Georgios Moustopoulos Male GRE WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Sotirios Moutsanas Male GRE ATH 1979 Split ATH bronze: 800 m
Willi Moy Male FRA GYM 1975 Algiers GYM gold: rings, bronze: horse vault; 1979 Split GYM gold: rings, silver: all-around, floor, and pommelled horse
Taki Mrabet Male TUN SWI 2013 Mersin SWI bronze: 400 m medley
Veljko Mršić Male CRO BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver
Srđan Mrvaljević Male MNE JUD 2013 Mersin JUD gold: half-middleweight -81 kg
Camille Muffat Female FRA SWI 2009 Pescara SWI gold: 200 m medley
Ali Mohamed Muheeb Male UAR DIV 1959 Beirut DIV gold: springboard, silver: platform
Razija Mujanović Female YUG BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS gold (competed for Bosnia and Herzegovina)
Carolina Mújica Female ESP BAS 1991 Athina BAS gold
Nedžad Mulabegović Male CRO ATH 2009 Pescara ATH bronze: shot put
Raymond Mulinghausen Male FRA DIV 1951 Alexandria DIV gold: platform
Álex Mumbrú Male ESP BAS 2001 Tunis BAS gold; 2005 Almería BAS bronze
Rosa Munerotto Female ITA ATH 1987 Latakia ATH silver: 3000 m
Laurent Munier Male FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver
Almudena Muñoz Female ESP JUD 1997 Bari JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Dionisio Muñoz Male ESP WLT 1987 Latakia WLT gold: featherweight -60 kg
Laura Muñoz Female ESP GYM 1983 Casablanca GYM gold: all-around, balance beam, and team, silver: uneven bars; 1987 Latakia GYM gold: all-around, floor, horse vault, uneven bars, and team
Sergio Muñoz Male ESP GYM 2009 Pescara GYM bronze: pommelled horse and team
Giuseppe Mura Male ITA BOX 1967 Tunis BOX gold: bantamweight
Norma Murabito Female ITA CAN 2013 Mersin CAN silver: K1 200 m
Rosario Murcia Female FRA ATH 1987 Latakia ATH bronze: 3000 m
Angelo Musone Male ITA BOX 1983 Casablanca BOX silver: heavyweight
Ivan Mustapić Male CRO ATH 1987 Latakia ATH silver: javelin throw; 1991 Athina ATH gold: javelin throw
Emir Mutapčić Male YUG BAS 1983 Casablanca BAS gold
Erol Mutlu Male TUR WRE 1975 Algiers WRE bronze: Greco-Roman lightweight -68 kg; 1979 Split WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Halil Mutlu Male TUR WLT 1991 Athina WLT gold: flyweight -52 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WLT gold: flyweight -54 kg; 1997 Bari WLT flyweight -54 kg gold: snatch and clean & jerk
Nodjialem Myaro Female FRA HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Carlton Myers Male ITA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS gold
Stelios Mygiakis Male GRE WRE 1975 Algiers WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1979 Split WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1983 Casablanca WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg
Ağası Məmmədov Male AZE, TUR BOX 2001 Tunis BOX gold: bantamweight (competed as Ağası Agaguloğlu for Turkey)
Samson N'Dicka-Matam Male CMR, FRA WLT 2005 Almería WLT featherweight -62 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch (competed for France)
Elsa N'Guessan Female FRA SWI 2005 Almería SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Elie Naasan Male LIB WRE 1951 Alexandria WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg; 1955 Barcelona WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg; 1959 Beirut WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg
Alvaro Načinović Male YUG, CRO HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN gold (competed for Croatia)
Hicham Nafil Male MAR BOX 1997 Bari BOX bronze: featherweight
Mohamed Hamed Naguib Male EGY ATH 1983 Casablanca ATH silver: discus throw
Raymonde Naigre Female FRA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay
Miroslava Najdanovski Female SCG, SRB SWI 2009 Pescara SWI gold: 100 m freestyle (competed for Serbia)
Talal Najjar Male SYR WLT 1979 Split WLT gold: super-heavyweight +110 kg; 1983 Casablanca WLT silver: super-heavyweight +110 kg; 1987 Latakia WLT bronze: super-heavyweight +110 kg
Mihovil Nakić-Vojnović Male YUG BAS 1979 Split BAS silver; 1983 Casablanca BAS gold
Michel Nakouzi Male LIB WRE 1959 Beirut WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Mattia Nalesso Male ITA SWI 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly; 2005 Almería SWI silver: 50 m butterfly, bronze: 4×100 m medley relay; 2009 Pescara SWI bronze: 50 m butterfly
Jean-Claude Nallet Male FRA ATH 1975 Algiers ATH gold: 400 m hurdles, silver: 4×400 m relay
Jérôme Nalliod Male FRA DIV 1987 Latakia DIV bronze: springboard
Laura Nappi Female ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay; 1975 Algiers ATH bronze: 4×100 m relay
Daniel Narcisse Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Ante Nardelli Male YUG WAP 1959 Beirut SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 4×100 m medley relay
Elania Nardelli Female ITA SHO 2009 Pescara SHO bronze: air rifle 10 metres
Luigi Narduzzi Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN gold: sabre team
Petra Nareks Female SLO JUD 2001 Tunis JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2005 Almería JUD bronze: half-lightweight -52 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Natalia Nasaridze-Çakir Female TUR ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC silver: team; 1997 Bari ARC gold: individual
Javier Navarro Male ESP ATH 1997 Bari ATH silver: 4×100 m relay
José Juan Navarro Male ESP WLT 2005 Almería WLT light-heavyweight -85 kg silver: clean & jerk
Miguel Navarro Male ESP ATH 1959 Beirut ATH silver: marathon
Santiago Navarro Male ESP BAS 1959 Beirut BAS silver
Virginia Navarro Female ESP GYM 1979 Split GYM silver: team; 1983 Casablanca GYM gold: team
Noureddine Naybet Male MAR FTB 1991 Athina FTB bronze
Antonija Nađ Female SRB CAN 2009 Pescara CAN silver: K1 1000 m; 2013 Mersin CAN bronze: K1 500 m
Milan Nenadić Male YUG WRE 1967 Tunis WRE bronze: freestyle middleweight -87 kg; 1971 İzmir WRE silver: Greco-Roman middleweight -82 kg
Velibor Nenadić Male YUG HAN 1979 Split HAN gold
Mauro Nespoli Male ITA ARC 2013 Mersin ARC bronze: team
Maguy Nestoret Female FRA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m; 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 200 m and 4×100 m relay
Claude Netter Male FRA FEN 1951 Alexandria FEN bronze: foil
Laurent Neuville Male FRA SWI 1983 Casablanca SWI silver: 100 m freestyle; 1987 Latakia SWI silver: 100 m freestyle
Nery Mantey Niangouara Female GRE SWI 2001 Tunis SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Riccardo Niccolini Male ITA WRE 1979 Split WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Sarah Nichilo-Rosso Female FRA JUD 2001 Tunis JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Valérie Nicolas Female FRA HAN 1997 Bari HAN gold; 2001 Tunis HAN gold
Monika Niederstätter Female ITA ATH 2001 Tunis ATH silver: 400 m hudles; 2005 Almería ATH bronze: 400 m hurdles
Ilias Nikas Male GRE JUD 1991 Athina JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Alexandros Nikolaidis Male GRE TKW 2013 Mersin TKW silver: heavyweight +80 kg
Antonis Nikolaidis Male CYP SHO 1991 Athina SHO bronze: skeet; 1993 Linguadoca-Rossiglione SHO bronze: skeet
Miodrag Nikolić Male YUG BAS 1959 Beirut BAS gold
Vera Nikolić Female YUG ATH 1971 İzmir ATH gold: 800 m and 1500 m, bronze: 4×100 m relay
Issam Nima Male ALG ATH 2005 Almería ATH silver: long jump
Željko Nimš Male YUG HAN 1975 Algiers HAN gold
Darko Nišavić Male YUG WRE 1975 Algiers WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1979 Split WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Annalisa Nisiro Female ITA SWI 1987 Latakia SWI silver: 200 m breaststroke
Massimo Nistri Male ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 200 m backstroke
Garibaldo Nizzola Male ITA WRE 1951 Alexandria WRE silver: freestyle lightweight -67 kg
Christian Noël Male FRA FEN 1967 Tunis FEN silver: foil; 1971 İzmir FEN silver: foil
Xavier Noël Male FRA BOX 2001 Tunis BOX gold: welterweight; 2005 Almería BOX silver: welterweight
Gilberto Noletti Male ITA FTB 1959 Beirut FTB gold; 1963 Napoli FTB gold
Javier Noriega Male ESP SWI 2005 Almería SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Mélonin Noumonvi Male FRA WRE 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2009 Pescara WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2013 Mersin WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Sharif Nour Male EGY SWI 1983 Casablanca SWI silver: 100 m backstroke
Mauro Numa Male ITA FEN 1983 Casablanca FEN bronze: foil; 1991 Athina FEN gold: foil
Carmen Belén Núñez Female ESP DIV 1979 Split DIV silver: springboard, bronze: platform
Javier Núñez Male ESP SWI 2001 Tunis SWI bronze: 1500 m freestyle
Andrea Nuti Male ITA ATH 1991 Athina ATH gold: 4×400 m relay
Teresa Nzola Meso Female FRA ATH 2009 Pescara ATH silver: triple jump
Slavko Obadov Male YUG JUD 1975 Algiers JUD gold: middleweight -80 kg; 1979 Split JUD gold: middleweight -86 kg
Norberto Oberburger Male ITA WLT 1983 Casablanca WLT gold: heavyweight I -100 kg; 1987 Latakia WLT gold: heavyweight II -110 kg; 1991 Athina WLT gold: heavyweight II -110 kg
Christian Obrist Male ITA ATH 2005 Almería ATH bronze: 1500 m
Franc Očko Male YUG JUD 1979 Split JUD silver: extra-lightweight -60 kg; 1983 Casablanca JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Tevfik Odabaşı Male TUR WRE 2001 Tunis WRE gold: freestyle featherweight -58 kg; 2005 Almería WRE silver: freestyle lightweight -60 kg
Mirjana Ognjenović Female YUG HAN 1979 Split HAN gold
Evangelos Oikonomakos Male GRE BOX 1967 Tunis BOX gold: light-middleweight
Nikos Oikonomou Male GRE BAS 1991 Athina BAS silver
Thanasis Oikonomou Male GRE SWI 2001 Tunis SWI gold: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle and 400 m freestyle
Santiago Ojeda Male ESP JUD 1971 İzmir JUD gold: open class; 1975 Algiers JUD gold: open class
Zeynep Oka Female TUR SHO 1987 Latakia SHO bronze: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Ercüment Olgundeniz Male TUR ATH 2005 Almería ATH bronze: discus throw; 2009 Pescara ATH silver: discus throw; 2013 Mersin ATH silver: discus throw
Patrizio Oliva Male ITA BOX 1979 Split BOX bronze: light-welterweight
Cora Olivero Female ESP ATH 2005 Almería ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m hurdles
Monica Olmi Female ITA SWI 1983 Casablanca SWI silver: 800 m freestyle
Mohamed Omar El-Zeer Male EGY FTB 1983 Casablanca FTB bronze
Thierry Omeyer Male FRA HAN 2001 Tunis HAN bronze
Philippe Omnès Male FRA FEN 1991 Athina FEN silver: foil; 1993 Linguadoca-Rossiglione FEN bronze: foil
Noelia Oncina Female ESP HAN 2001 Tunis HAN silver; 2005 Almería HAN gold
Cahit Önel Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH silver: 1500 m; 1955 Barcelona ATH silver: 1500 m
Ileana Ongar Female ITA ATH 1971 İzmir ATH gold: 4×100 m relay, silver: 100 m hurdles; 1975 Algiers ATH silver: 100 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Kyriakos Onisiforou Male GRE ATH 1971 İzmir ATH gold: 400 m; 1975 Algiers ATH silver: 400 m
Ibrahim Orabi Male EGY WRE 1951 Alexandria WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -87 kg
Ahmet Orel Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Hanene Orfelli Female TUN WLT 2009 Pescara WLT light-heavyweight -69 kg silver: snatch and clean & jerk
Giovanni Orlando Male ITA SWI 1963 Napoli SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Marco Orsi Male ITA SWI 2009 Pescara SWI silver: 4×100 m freestyle relay; 2013 Mersin SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
David Ortega Male ESP SWI 1997 Bari SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2001 Tunis SWI bronze: 100 m backstroke; 2005 Almería SWI silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m backstroke
José Ortega Male ESP BOX 1987 Latakia BOX bronze: heavyweight
Luciano Ortelli Male ITA WRE 1979 Split WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1983 Casablanca WRE bronze: freestyle middleweight -82 kg
Venanzio Ortis Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH silver: 10000 m
Arturo Ortíz Male ESP ATH 1997 Bari ATH silver: high jump
Isabel Ortuño Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Farida Osman Female EGY SWI 2013 Mersin SWI gold: 50 m butterfly
Ibrahim Osman Male LIB FEN 1959 Beirut FEN silver: épée team, bronze: foil team
Matic Osovnikar Male SLO ATH 2005 Almería ATH gold: 100 m and 200 m, bronze: 4×100 m relay
Đuro Ostojić Male SCG BAS 1997 Bari BAS bronze (competed for FR Yugoslavia)
Stéphane Ostrowski Male FRA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS bronze
Andrija Otenhajmer Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH silver: 4×400 m relay
Paolo Ottavi Male ITA GYM 2009 Pescara GYM gold: team
Sergio Ottolina Male ITA ATH 1963 Napoli ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1967 Tunis ATH gold: 4×400 m relay
Laurent Ottoz Male ITA ATH 1997 Bari ATH silver: 400 m hurdles; 2001 Tunis ATH bronze: 400 m hurdles; 2005 Almería ATH silver: 400 m hurdles
Mohamed Ouadahi Male ALG BOX 2009 Pescara BOX bronze: featherweight; 2013 Mersin BOX bronze: lightweight
Lahcen Ouadani Male MAR FTB 1983 Casablanca FTB gold
Newfel Ouatah Male ALG BOX 2005 Almería BOX bronze: heavyweight (competed for France)
Zohra Ouaziz Female MAR ATH 1997 Bari ATH bronze: 5000 m
Nordine Oubaali Male FRA BOX 2009 Pescara BOX gold: flyweight
Rachida Ouerdane Female ALG JUD 2001 Tunis JUD silver: middleweight -70 kg; 2009 Pescara JUD bronze: half-heavyweight -78 kg
Hanane Ouhaddou Female MAR ATH 2009 Pescara ATH gold: 5000 m
Abdelhalim Ourradi Male ALG BOX 2009 Pescara BOX silver: bantamweight
Tingran Ouzlian Male GRE BOX 1997 Bari BOX bronze: lightweight
Mehmet Özal Male TUR WRE 2005 Almería WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Fatih Özbaş Male TUR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
İlham Özbilen Male TUR ATH 2013 Mersin ATH gold: 800 m and 1500 m
Mustafa Özcan Male TUR ATH 1951 Alexandria ATH bronze: 10000 m and 3000 m steeplechase
Fahir Özgüden Male TUR ATH 1959 Beirut ATH gold: 400 m hurdles
Hüseyin Özkan Male TUR JUD 1997 Bari JUD gold: half-lightweight -65 kg
Sibel Özkan Female TUR WLT 2005 Almería WLT flyweight -48 kg silver: clean & jerk; 2013 Mersin WLT flyweight -48 kg silver: snatch
Lale Öztürk Female TUR ATH 1997 Bari ATH bronze: marathon
Remzi Öztürk Male TUR WRE 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Sebahattin Öztürk Male TUR WRE 1991 Athina WRE gold: freestyle middleweight -82 kg; 1993 Linguadoca-Rossiglione WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Zeki Öztürk Male TUR ATH 1987 Latakia ATH silver: 1500 m; 1991 Athina ATH bronze: 1500 m
İhsan Sabri Özün Male TUR SWI 1983 Casablanca SWI bronze: 100 m butterfly
Kemal Sadri Özün Male TUR SWI 1983 Casablanca SWI bronze: 100 m freestyle
Suat Özyazıcı Male TUR FTB 1959 Beirut FTB silver; 1963 Napoli FTB silver
Domenico Pace Male ITA FEN 1951 Alexandria FEN gold: sabre team
Mercedes Pacheco Female ESP GYM 1993 Linguadoca-Rossiglione GYM gold: balance beam and team, silver: uneven bars
Nazario Padrón Male ESP SWI 1963 Napoli SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 4×100 m medley relay; 1967 Tunis SWI bronze: 200 m breaststroke
Enrico Pagani Male ITA BAS 1951 Alexandria BAS bronze
Genny Pagliaro Female ITA WLT 2005 Almería WLT flyweight -48 kg gold: clean & jerk, silver: snatch; 2013 Mersin WLT flyweight -48 kg gold: snatch and clean & jerk
Didier Pais Male FRA WRE 2005 Almería WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg
Fabio Pajella Male ITA DIV 1963 Napoli DIV silver: platform
Laia Palau Female ESP BAS 2001 Tunis BAS bronze
Dario Palazzani Male ITA SHO 1987 Latakia SHO silver: free pistol 50 metres; 1991 Athina SHO gold: free pistol 50 metres and air pistol 10 metres
Giovanni Paliaga Male ITA SWI 1955 Barcelona SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Ramazan Paliani Male EUN, RUS, TUR BOX 2001 Tunis BOX gold: featherweight (competed for Turkey)
Angelo Palombo Male ITA FTB 2001 Tunis FTB silver
Ana Belén Palomo Female ESP SWI 1997 Bari SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2001 Tunis SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 2005 Almería SWI bronze: 50 m freestyle
Luis Palomo Male ESP SHO 1951 Alexandria SHO silver: free pistol 50 metres; 1955 Barcelona SHO silver: free pistol 50 metres
Abdon Pamich Male ITA ATH 1955 Barcelona ATH gold: 50 km walk; 1963 Napoli ATH gold: 50 km walk; 1971 İzmir ATH gold: 50 km walk
Nieves Panadell Female ESP SWI 1971 İzmir SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m medley
Georgios Panagiotopoulos Male GRE ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH silver: 4×100 m relay; 1997 Bari ATH silver: 200 m
Sotirios Panagiotopoulos Male GRE WRE 1951 Alexandria WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Roberta Panara Female ITA SWI 2001 Tunis SWI bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m freestyle relay; 2009 Pescara SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 50 m breaststroke
Oleng Panatidis Male GRE WLT 1997 Bari WLT super-heavyweight +108 kg bronze: snatch
Eleonora Pandini Female ITA SWI 1975 Algiers SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1979 Split SWI bronze: 800 m freestyle
Carla Panerai Female ITA ATH 1967 Tunis ATH gold: 80 m hurdles
Georgios Pangalos Male GRE SHO 1959 Beirut SHO gold: trap
Roberto Pangaro Male ITA SWI 1971 İzmir SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 1975 Algiers SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Jack Pani Male FRA ATH 1971 İzmir ATH gold: long jump
Elissavet Pantazi Female GRE ATH 1979 Split ATH silver: 100 m hurdles; 1983 Casablanca ATH silver: 100 m hurdles
Thierry Pantel Male FRA ATH 1993 Linguadoca-Rossiglione ATH gold: 5000 m
Dano Pantić Male IOA JUD 1997 Bari JUD bronze: half-heavyweight -95 kg (competed for FR Yugoslavia)
Andrea Paoli Female LIB TKW 2013 Mersin TKW bronze: featherweight -57 kg
Gianfranco Paolucci Male ITA FEN 1967 Tunis FEN silver: épée
Konstantinos Papadimas Male GRE BAS 1955 Barcelona BAS bronze
Alexandros Papadimitriou Male GRE ATH 2001 Tunis ATH silver: hammer throw; 2005 Almería ATH silver: hammer throw; 2009 Pescara ATH bronze: hammer throw
Panagiotis Papadopoulos Male GRE WRE 2009 Pescara WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -120 kg
Maria Papadopoulou Female CYP SWI 2001 Tunis SWI bronze: 100 m butterfly
Stella Papadopoulou Female GRE ATH 2009 Pescara ATH bronze: hammer throw
Alexandra Papageorgiou Female GRE ATH 2001 Tunis ATH bronze: hammer throw; 2005 Almería ATH bronze: hammer throw
Alkiviadis Papageorgopoulos Male GRE SHO 1959 Beirut SHO silver: rapid-fire pistol 25 metres
Vasilios Papageorgopoulos Male GRE ATH 1971 İzmir ATH gold: 100 m; 1975 Algiers ATH silver: 100 m
Kharis Papaioannou Male GRE JUD 1993 Linguadoca-Rossiglione JUD bronze: heavyweight +95 kg
Khrysanthos Papakhrysanthou Male CYP SWI 2001 Tunis SWI silver: 50 m freestyle
Kharalambos Papanikolaou Male GRE SWI 1987 Latakia SWI silver: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 400 m medley; 1991 Athina SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Khristos Papanikolaou Male GRE ATH 1967 Tunis ATH gold: pole vault; 1971 İzmir ATH gold: pole vault
Elena Paparazzo Female ITA BAS 1993 Linguadoca-Rossiglione BAS silver; 2001 Tunis BAS silver
Georgios Papavasileiou Male GRE ATH 1955 Barcelona ATH gold: 3000 m steeplechase; 1959 Beirut ATH gold: 3000 m steeplechase
Leonidas Pappas Male GRE WRE 1991 Athina WRE bronze: Greco-Roman middleweight -82 kg
Petros Pappas Male GRE SHO 1975 Algiers SHO silver: skeet; 1979 Split SHO bronze: skeet
Valentín Paraíso Male ESP FEN 1983 Casablanca FEN bronze: sabre
Susana Pareja Female ESP HAN 2005 Almería HAN gold
Andrea Parenti Male ITA ARC 1993 Linguadoca-Rossiglione ARC silver: individual and team
Silvia Parera Female ESP SWI 1987 Latakia SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1991 Athina SWI silver: 200 m medley; 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 200 m medley and 400 m medley
Angelo Parisi Male GBR, FRA JUD 1979 Split JUD gold: half-heavyweight -95 kg (competed for France); 1983 Casablanca JUD gold: half-heavyweight -95 kg (competed for France)
Vittorio Parrinello Male ITA BOX 2009 Pescara BOX gold: bantamweight
Georgios Parris Male GRE ATH 1975 Algiers ATH silver: 400 m hurdles
Arout Parsekian Male CYP WRE 1997 Bari WRE silver: freestyle lightweight -63 kg
Lucila Pascua Female ESP BAS 2001 Tunis BAS bronze
Beatriz Pascual Female ESP ATH 2005 Almería ATH bronze: 20 km walk
Gianpiero Pastore Male ITA FEN 1997 Bari FEN gold: sabre
Kostas Patavoukas Male GRE BAS 1987 Latakia BAS bronze
Marcel Paterni Male FRA WLT 1959 Beirut WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1967 Tunis WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Voula Patoulidou Female GRE ATH 1991 Athina ATH gold: 100 m, silver: 100 m hurdles, bronze: 4×100 m relay
Froso Patsou Female GRE ATH 2001 Tunis ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Carlo Pavesi Male ITA FEN 1951 Alexandria FEN gold: épée team, silver: épée; 1955 Barcelona FEN gold: épée, silver: épée team
Radislav Pavićević Male YUG HAN 1975 Algiers HAN gold; 1979 Split HAN gold
Zorica Pavićević Female YUG HAN 1979 Split HAN gold
Angelos Pavlakakis Male GRE ATH 1997 Bari ATH gold: 100 m
Aleksandar Pavličević Male YUG SWI 1971 İzmir SWI silver: 100 m butterfly, bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Jelica Pavličić Female YUG ATH 1975 Algiers ATH gold: 400 m, silver: 100 m and 4×100 m relay; 1979 Split ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Stevan Pavlović Male YUG ATH 1951 Alexandria ATH bronze: 5000 m
Pier-Francesco Pavoni Male ITA ATH 1983 Casablanca ATH gold: 100 m
Laëtitia Payet Female FRA JUD 2009 Pescara JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Éric Pécout Male FRA FTB 1975 Algiers FTB silver
Thierry Pecqueux Male FRA GYM 1987 Latakia GYM bronze: pommelled horse
Véronique Pecqueux-Rolland Female FRA HAN 1993 Linguadoca-Rossiglione HAN silver (competed as Véronique Pecqueux); 1997 Bari HAN gold (competed as Véronique Pecqueux)
Carlo Pedersoli Male ITA SWI 1951 Alexandria SWI silver: 100 m freestyle and 3×100 m medley relay
Vincenzo Pedicone Male ITA WLT 1983 Casablanca WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Ferhat Pehlivan Male TUR BOX 2009 Pescara BOX bronze: light-flyweight; 2013 Mersin BOX silver: light-flyweight
Raúl Peinador Male ESP FEN 1991 Athina FEN silver: sabre
Snježana Pejčić Female CRO SHO 2009 Pescara SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Srećko Pejović Male YUG SHO 1975 Algiers SHO gold: small-bore rifle prone 50 metres, silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres; 1979 Split SHO gold: small-bore rifle 3 positions 50 metres; 1987 Latakia SHO silver: small-bore rifle 3 positions 50 metres
Ahmet Peker Male TUR WRE 2013 Mersin WRE bronze: freestyle featherweight -55 kg
María Peláez Female ESP SWI 1993 Linguadoca-Rossiglione SWI silver: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly; 1997 Bari SWI silver: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m medley; 2001 Tunis SWI bronze: 200 m butterfly
Giusto Pellanera Male ITA BAS 1963 Napoli BAS gold
Federica Pellegrini Female ITA SWI 2009 Pescara SWI gold: 400 m freestyle
Luca Pellegrini Male ITA SWI 1987 Latakia SWI gold: 1500 m freestyle
Matteo Pelliciari Male ITA SWI 2001 Tunis SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay; 2005 Almería SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Giovanni Pellielo Male ITA SHO 1997 Bari SHO gold: trap; 2005 Almería SHO gold: trap; 2009 Pescara SHO silver: trap; 2013 Mersin SHO gold: trap
Giorgio Pellini Male ITA FEN 1955 Barcelona FEN silver: foil team
Óscar Peñas Male ESP JUD 1997 Bari JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Gaël Pencréach Male FRA ATH 2005 Almería ATH bronze: 3000 m steeplechase
Andrea Penezić Female CRO HAN 2005 Almería HAN bronze
Cédric Pénicaud Male FRA SWI 1991 Athina SWI gold: 100 m breaststroke,