Mobile Site You Are Here >  >  >  > Olympians Who Won a Medal at the Asian Winter Games

[an error occurred while processing this directive]

Olympians Who Won a Medal at the Asian Winter Games

Athlete Gender Country Sport Notes
Yurie Adachi Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Viktoriya Adyeva Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold
Marina Aganina Female UZB FSK 2003 Aomori FSK bronze: Pairs; 2007 Changchun FSK bronze: Pairs
Ahn Jin-Soo Male KOR CCS 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Yuichi Akasaka Male JPN STK 1986 Sapporo STK gold: 1000 m and 3000 m
Sergey Aleksandrov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
An Sang-Mi Female KOR STK 1999 Gangwon STK gold: 3000 m relay
Viktor An Male KOR, RUS STK 2003 Aomori STK gold: 1000 m, 1500 m, and 5000 m relay; 2007 Changchun STK gold: 1000 m and 5000 m relay, silver: 1500 m
An Yulong Male CHN STK 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay
Fumiko Aoki Female JPN CCS 1990 Sapporo CCS gold: 10 km, 15 km, and 4×5 km relay; 1999 Gangwon CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 10 km
Kanae Aoki Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Toru Aoyanagi Male JPN SSK 1990 Sapporo SSK silver: 1500 m, bronze: 10000 m
Shizuka Arakawa Female JPN FSK 1999 Gangwon FSK silver: Singles; 2003 Aomori FSK gold: Singles
Zhibek Arapbayeva Female KAZ FRS 2011 Astana/Almaty FRS silver: Aerials
Artyom Argokov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Yoshiharu Arino Male JPN STK 2003 Aomori STK bronze: 5000 m relay
Abzal Azhgaliyev Male KAZ STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Dmitry Babenko Male KAZ SSK 2007 Changchun SSK bronze: 5000 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 5000 m and 10000 m, bronze: Mass Start and Team pursuit
Bae Gi-Tae Male KOR SSK 1986 Sapporo SSK gold: 1000 m, bronze: 500 m; 1990 Sapporo SSK gold: 1000 m and 1500 m, silver: 500 m
Baeg Eun-Bi Female KOR SSK 2003 Aomori SSK silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Dmitry Barmashov Male KAZ FRS 2011 Astana/Almaty FRS gold: Dual Moguls, bronze: Moguls
Aydar Bekzhanov Male KAZ STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Radik Bikchentayev Male KAZ SSK 1996 Harbin SSK silver: 10000 m; 1999 Gangwon SSK gold: 5000 m; 2003 Aomori SSK silver: 5000 m
Yevgeny Blokhin Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Boldyn Byambadorj Male MGL CCS 2011 Astana/Almaty Ski orienteering bronze: Relay
Vladimir Bortsov Male KAZ CCS 1996 Harbin CCS silver: 10 km, bronze: 15 km
Nikolay Braychenko Male KAZ BIA 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay
Sergey Brener Male UZB FRS 1996 Harbin FRS bronze: Aerials
Byeon Cheon-Sa Female KOR STK 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m
Byun Jong-Moon Male KOR ASK 1996 Harbin ASK gold: Super G, bronze: Giant Slalom
Cao Xianming Male CHN FSK 1996 Harbin FSK bronze: Ice Dancing; 2003 Aomori FSK gold: Ice Dancing
Chae Ji-Hun Male KOR STK 1996 Harbin STK gold: 1000 m and 3000 m, silver: 1500 m
Nikolay Chebotko Male KAZ CCS 2003 Aomori silver: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: Team Sprint and 4×10 km relay, silver: Sprint and 10 km, bronze: 15 km
Chen Haibin Male CHN CCS 2011 Astana/Almaty BIA bronze: 4×7.5 km relay
Chen Jing Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Chen Lu Female CHN FSK 1996 Harbin FSK gold: Singles
Cheng Xiaolei Female CHN STK 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay
Cheon Hui-Ju Female KOR SSK 1996 Harbin SSK gold: 1000 m
Cheon Ju-Hyeon Male KOR SSK 1999 Gangwon SSK silver: 1500 m, bronze: 1000 m
Sergey Cherepanov Male KAZ CCS 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×10 km relay, silver 30 km
Yelena Chernetsova Female KAZ CCS 1996 Harbin CCS bronze: 5 km
Aleksandr Chervyakov Male KAZ BIA 2007 Changchun BIA gold: 20 km, bronze: 4×7.5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA gold: 10 km, 12.5 km pursuit, and 4×7.5 km relay
Cho Sung-Hoon Male KOR CCS 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Choi Eun-Gyeong Female KOR STK 2003 Aomori STK gold: 1500 m and 3000 m relay, silver: 3000 m
Choi Heung-Cheol Male KOR SKJ 2003 Aomori SKJ gold: Team, bronze: Normal Hill; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: Team
Choi Jae-Bong Male KOR SSK 1999 Gangwon SSK gold: 1000 m and 1500 m; 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Choi Min-Kyung Female KOR, FRA STK 1999 Gangwon STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m, bronze: 3000 m (competed for South Korea)
Choi Yong-Jik Male KOR SKJ 2003 Aomori SKJ gold: Team; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: Team
Chong Chang-Suk Female PRK SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Dmitry Chvykov Male KAZ, KGZ SKJ 1996 Harbin SKJ gold: Normal Hill (demonstration event) (competed for Kazakhstan)
Cui Shanshan Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Dambajantsagiin Battulga Male MGL CCS 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Svetlana Deshevykh Female KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay
Diao Ying Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Dinara Dikambayeva Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze
Yelena Dubok Female KAZ BIA 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA bronze: 4×6 km relay
Dmitry Dudaryev Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Margarita Dulova Female KAZ BIA 1996 Harbin BIA silver: 15 km; 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 7.5 km, bronze: 15 km
Katsuhito Ebisawa Male JPN CCS 1999 Gangwon CCS silver: 4×10 km relay; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Fan Kexin Female CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m
Feng Kai Male CHN STK 1999 Gangwon STK gold: 1000 m and 5000 m relay, silver: 500 m and 1500 m
Stanislav Filimonov Male KAZ SKJ 2003 Aomori SKJ bronze: Team
Fu Chunyan Female CHN SSK 2011 Astana/Almaty SSK silver: Team pursuit
Fu Tianyu Female CHN STK 2003 Aomori STK silver: 1000 m; 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay, silver: 500 m
Moeko Fujimoto Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Takahiro Fujimoto Male JPN STK 2011 Astana/Almaty STK silver: 500 m and 5000 m relay
Nobuko Fukuda Female JPN CCS 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay
Kazuyoshi Funaki Male JPN SKJ 2003 Aomori SKJ gold: Normal Hill, silver: Team; 2011 Astana/Almaty SKJ gold: Team, silver: Large Hill
Niki Fürstauer Male LIB ASK 2003 Aomori gold: Giant Slalom, silver: Slalom
Shoko Fusano Female JPN SSK 1986 Sapporo SSK silver: 500 m, bronze: 1000 m
Yuliya Galysheva Female KAZ FRS 2011 Astana/Almaty FRS gold: Moguls and Dual Moguls
Gang Chil-Gu Male KOR SKJ 2003 Aomori SKJ gold: Team; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: Team
Gang Min-Hyeok Male KOR ASK 2007 Changchun ASK silver: Giant Slalom and Slalom
Gao Fujin Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Gao Xuefeng Male CHN SSK 2007 Changchun SSK silver: 1500 m
Pavel Gayduk Male KAZ SKJ 2003 Aomori SKJ bronze: Team
Go Gi-Hyeon Female KOR STK 2003 Aomori STK bronze: 1500 m
Andrey Golovko Male KAZ CCS 2003 Aomori gold: 10 km, silver: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 30 km
Gongoryn Myeryei Male MGL CCS 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Guo Dandan Female CHN FRS 1996 Harbin FRS gold: Aerials
Guo Dongling Female CHN CCS 1996 Harbin CCS bronze: 10 km; 1999 Gangwon CCS bronze: 4×5 km relay
Guo Hong Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Guo Lili Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Guo Wei Male CHN STK 2003 Aomori STK silver: 5000 m relay
Guo Zhengxin Male CHN FSK 1996 Harbin FSK gold: Singles; 1999 Gangwon FSK bronze: Singles
Lyudmila Guryeva Female KAZ BIA 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay
Gwak Min-Jeong Female KOR FSK 2011 Astana/Almaty FSK bronze: Singles
Han Chun-Ok Female PRK SSK 1986 Sapporo SSK silver: 1000 m, bronze: 3000 m
Han Dawei Male CHN CCS 2003 Aomori CCS bronze: 4×10 km relay
Seiko Hashimoto Female JPN SSK, CYC 1986 Sapporo SSK gold: 500 m and 1500 m; 1990 Sapporo SSK gold: 500 m, 1500 m, 3000 m, and 5000 m
Akiko Hatanaka Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Hiroki Hirako Male JPN SSK 2003 Aomori SSK gold: 10000 m; 2007 Changchun SSK gold: 5000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: Team pursuit, silver: Mass Start, bronze: 5000 m and 10000 m
Yuka Hirano Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Takeshi Honda Male JPN FSK 2003 Aomori FSK gold: Singles
Hong Byung-Sik Male KOR BIA 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Hong Kun-Pyo Male KOR CCS 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Mika Hori Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Mitsuo Horigome Male JPN CCS 1999 Gangwon CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay
Naomi Hoshikawa Female JPN CCS 1990 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, silver: 15 km
Hou Yuxia Female CHN CCS, BIA 2003 Aomori CCS bronze: 10 km and 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay, bronze: Sprint
Masako Hozumi Female JPN SSK 2007 Changchun SSK silver: 3000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 3000 m and 5000 m, silver: Mass Start
Hu Chunrong Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Huang Haijing Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Huang Xintong Female CHN FSK 2007 Changchun FSK silver: Ice Dancing; 2011 Astana/Almaty FSK gold: Ice Dancing
Huo Cui Female CHN ICH 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Huo Lina Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Hur Seung-Wook Male KOR ASK 1990 Sapporo ASK bronze: Slalom; 1996 Harbin ASK silver: Giant Slalom; 1999 Gangwon ASK gold: Super G and Slalom, silver: Giant Slalom
Hwang Byung-Dae Male KOR CCS, BIA 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Hwang Ik-Hwan Male KOR SSK 1986 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Mitsuko Igarashi Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Yasuhiro Ikuta Male JPN ASK 2007 Changchun ASK gold: Giant Slalom and Slalom
Im Ri-Bin Male PRK SSK 1986 Sapporo SSK silver: 5000 m
Hiroyuki Imai Male JPN CCS 1999 Gangwon CCS silver: 4×10 km relay; 2003 Aomori gold: 4×10 km relay
Yusuke Imai Male JPN SSK 1996 Harbin SSK gold: 1000 m, 1500 m
Toshiaki Imamura Male JPN SSK 1986 Sapporo SSK silver: 10000 m
Hidenori Isa Male JPN BIA 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 10 km, silver: 4×7.5 km relay, bronze: 20 km; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×7.5 km relay
Masako Ishida Female JPN CCS 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: 5 km and 15 km, silver: 10 km and 4×5 km relay
Tatsuyoshi Ishihara Male JPN STK 1986 Sapporo STK silver: 1000 m, 1500 m, and 3000 m
Eriko Ishino Female JPN SSK 2003 Aomori SSK bronze: 3000 m; 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 5000 m and Team pursuit
Chiaki Ishioka Male JPN ASK 1986 Sapporo ASK silver: Giant Slalom
Shiho Ishizawa Female JPN SSK 2011 Astana/Almaty SSK bronze: Team pursuit
Ayuko Ito Female JPN STK 2007 Changchun STK bronze: 3000 m relay
Miki Ito Female JPN FRS 2011 Astana/Almaty FRS silver: Moguls, bronze: Dual Moguls
Toshihiko Itokawa Male JPN SSK 1999 Gangwon SSK gold: 10000 m
Valery Ivanov Male KAZ BIA 1996 Harbin BIA gold: 20 km, silver: 10 km
Naomine Iwaya Male JPN ASK 1986 Sapporo ASK gold: Slalom
Jegal Seong-Ryeol Male KOR SSK 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK silver: 500 m
Jeon I-Gyeong Female KOR STK 1990 Sapporo STK bronze: 1000 m; 1996 Harbin STK gold: 1000 m, silver: 1500 m, bronze: 3000 m
Jeon Jae-Won Male KOR BIA 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay
Jeong Ui-Myeong Male KOR CCS 2011 Astana/Almaty CCS bronze: Team Sprint
Ji Jia Female CHN SSK 2007 Changchun SSK bronze: 1500 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: Team pursuit
Jia Zongyang Male CHN FRS 2011 Astana/Almaty FRS gold: Aerials
Jiang Na Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Jin Fengling Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Jin Hua Female CHN SSK 1996 Harbin SSK bronze: 500 m
Jin Seon-Yu Female KOR STK 2007 Changchun STK gold: 1000 m, silver: 1500 m and 3000 m relay
Jin Xuefei Female CHN ASK 1986 Sapporo ASK bronze: Giant Slalom and Slalom
Jo Hae-Ri Female KOR STK 2003 Aomori STK gold: 3000 m relay, silver: 1500 m, bronze: 1000 m; 2011 Astana/Almaty STK gold: 1500 m, silver: 1000 m and 3000 m relay
Jong Ok-Myong Female PRK STK 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay
Joung Young-Suk Male KOR BIA 1986 Sapporo BIA bronze: 4×7.5 km relay
Ju Min-Jin Female KOR STK 2003 Aomori STK gold: 3000 m relay
Jun Jeung-Hae Male KOR CCS 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay, bronze: 15 km and 30 km
Jung Dong-Hyeon Male KOR ASK 2011 Astana/Almaty ASK gold: Super Combined, bronze: Downhill
Yuka Kamino Female JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay; 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay; 2007 Changchun STK bronze: 3000 m relay
Makoto Kano Male JPN FSK 1986 Sapporo FSK gold: Singles
Nikolay Karpenko Male KAZ SKJ 2011 Astana/Almaty SKJ silver: Team, bronze: Large Hill
Tatsumi Kasahara Male JPN BIA 2003 Aomori BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 10 km; 2007 Changchun BIA silver: 4×7.5 km relay
Michiko Kashiwabara Female JPN CCS 2011 Astana/Almaty CCS silver: 4×5 km relay
Joji Kato Male JPN SSK 1999 Gangwon SSK gold: 500 m; 2003 Aomori SSK bronze: 500 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 500 m
Masako Kato Female JPN FSK 1986 Sapporo FSK silver: Singles
Aya Kawai Female JPN FSK 1996 Harbin FSK silver: Ice Dancing
Toshinobu Kawai Male JPN STK 1986 Sapporo STK gold: 1500 m, silver: 500 m
Atsushi Kazama Male JPN BIA 1990 Sapporo BIA bronze: 10 km
Dmitry Kazarlyga Male KAZ FSK 1996 Harbin FSK gold: Ice Dancing
Dias Keneshev Male KAZ BIA 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay
Marina Khalturina Female KAZ FSK 1996 Harbin FSK silver: Pairs; 1999 Gangwon FSK silver: Pairs
Yelena Khrustalyova Female BLR, KAZ BIA 2007 Changchun BIA silver: 4×6 km relay, bronze: 10 km pursuit (competed for Kazakhstan); 2011 Astana/Almaty BIA gold: 15 km and 4×6 km relay, silver: 7.5 km
Akiyuki Kido Male JPN FSK 2003 Aomori FSK silver: Ice Dancing; 2007 Changchun FSK gold: Ice Dancing
Kim Bo-Reum Female KOR SSK 2011 Astana/Almaty SSK silver: 3000 m
Kim Dong-Seong Male KOR STK 1996 Harbin STK silver: 500 m and 3000 m, bronze: 1000 m; 1999 Gangwon STK gold: 1500 m and 3000 m, silver: 1000 m, bronze: 5000 m relay
Kim Gi-Hun Male KOR STK 1986 Sapporo STK bronze: 1500 m; 1990 Sapporo STK gold: 1000 m and 1500 m, silver: 500 m
Kim Hyeon-Gi Male KOR SKJ 2003 Aomori SKJ gold: Team; 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: Team
Kim Hyeon-Gi Male KOR SKJ 2011 Astana/Almaty SKJ bronze: Team
Kim Ja-Youn Female KOR BIA 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay
Kim Min-Jeong Female KOR STK 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay
Kim Seon-Ju Female KOR ASK 2007 Changchun ASK bronze: Giant Slalom
Kim So-Hui Female KOR STK 1990 Sapporo STK gold: 1500 m
Kim U-Seong Male KOR ASK 2007 Changchun ASK bronze: Giant Slalom; 2011 Astana/Almaty ASK bronze: Super Combined
Kim Yu-Rim Female KOR SSK 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Kim Yun-Man Male KOR SSK 1996 Harbin SSK silver: 1000 m, bronze: 500 m
Kim Yun-Mi Female KOR STK 1996 Harbin STK gold: 3000 m, bronze: 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 1500 m and 3000 m relay, bronze: 1000m
Kiminobu Kimura Male JPN ASK 1990 Sapporo ASK gold: Giant Slalom; 2003 Aomori gold: Slalom
Mohammad Kiyadarbandsari Male IRI ASK 2011 Astana/Almaty ASK bronze: Super G
Artyom Knyazev Male UZB FSK 2003 Aomori FSK bronze: Pairs; 2007 Changchun FSK bronze: Pairs
Nao Kodaira Female JPN SSK 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 1500 m
Misao Kodate Male JPN BIA 1990 Sapporo BIA silver: 10 km
Takehiro Kodera Male JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay
Shiori Koike Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Kazuhiro Kokubo Male JPN SNB 2007 Changchun SNB gold: Halfpipe
Aleksey Koledayev Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Vitaly Kolesnik Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aleksandr Kolmakov Male KAZ SKJ 1996 Harbin SKJ silver: Normal Hill (demonstration event)
Yelena Kolomina Female KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay, silver: Sprint; 2011 Astana/Almaty CCS gold: Team Sprint and 4×5 km relay, silver: Sprint and 15 km
Yoko Kondo Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver; 2007 Changchun ICH silver; 2011 Astana/Almaty ICH silver
Andrey Kondryshev Male KAZ CCS 2007 Changchun CCS gold: 4×10 km relay, silver: 30 km
Kong Yingchao Female CHN BIA 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 10 km pursuit and 4×6 km relay, silver: 7.5 km; 2007 Changchun BIA gold: 10 km pursuit and 4×6 km relay, silver: 7.5 km and 15 km
Olga Konysheva Female KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aleksandr Koreshkov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Yevgeny Koreshkov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Irina Kormysheva Female KAZ FRS 2003 Aomori FRS silver: Moguls
Aleksey Korolyov Male KAZ SKJ 2011 Astana/Almaty SKJ silver: Team
Yevgeny Koshevoy Male KAZ CCS 2007 Changchun CCS bronze: Sprint
Dmitry Koshkin Male KAZ ASK 2011 Astana/Almaty ASK gold: Downhill
Oleg Kovalenko Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Masaaki Kozu Male JPN CCS 2003 Aomori gold: 4×10 km relay, silver: 15 km
Andrey Krukov Male KAZ FSK 1996 Harbin FSK silver: Pairs; 1999 Gangwon FSK silver: Pairs
Yuliya Krygina Female KAZ ASK 1999 Gangwon ASK bronze: Giant Slalom
Olga Kryukova Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Akira Kuroiwa Male JPN SSK 1986 Sapporo SSK gold: 500 m, bronze: 1000 m
Munehisa Kuroiwa Male JPN SSK 1986 Sapporo SSK gold: 10000 m, silver: 1500 m, bronze: 5000 m
Yasushi Kuroiwa Male JPN SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Denis Kuzin Male KAZ SSK 2011 Astana/Almaty SSK gold: 1500 m
Marina Lebedeva Female KAZ BIA 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×6 km relay, bronze: 7.5 km, 15 km
Lee Chae-Won Female KOR CCS 2011 Astana/Almaty CCS gold: 10 km
Lee Chuen-Gun Male KOR FSK 1999 Gangwon FSK bronze: Ice Dancing
Lee Gang-Seok Male KOR SSK 2007 Changchun SSK gold: 500 m, bronze: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 500 m
Lee Gyu-Hyeok Male KOR SSK 1999 Gangwon SSK silver: 1000 m; 2003 Aomori SSK gold: 1000 m and 1500 m; 2007 Changchun SSK gold: 1000 m and 1500 m, silver: 500 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: Team pursuit, bronze: 1500 m
Lee Ho-Eung Male KOR STK 1999 Gangwon STK bronze: 5000 m relay
Lee Ho-Seok Male KOR STK 2007 Changchun STK gold: 5000 m relay; 2011 Astana/Almaty STK silver: 5000 m relay
Lee In-Hun Male KOR SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 1500 m
Lee Ju-Yeon Female KOR SSK 2007 Changchun SSK silver: 1500 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: Team pursuit, bronze: Mass Start
Lee Jun-Gil Male KOR CCS 2011 Astana/Almaty CCS bronze: 4×10 km relay
Lee Jun-Ho Male KOR STK 1990 Sapporo STK silver: 1500 m and 3000 m
Lee Jun-Hwan Male KOR STK 1996 Harbin STK bronze: 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 500 m, silver: 3000 m, bronze: 1500 m and 5000 m relay
Lee Ki-Hyun Male KOR ASK 1999 Gangwon ASK bronze: Giant Slalom
Lee Sang-Hwa Female KOR SSK 2007 Changchun SSK silver: 500 m, bronze: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 500 m
Lee Seung-Hun Male KOR SSK 2011 Astana/Almaty SSK gold: 5000 m, 10000 m, and Mass Start, silver: Team pursuit
Lee Seung-Jae Male KOR STK 2003 Aomori STK gold: 5000 m relay, silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Li Chengjiang Male CHN FSK 1999 Gangwon FSK gold: Singles; 2003 Aomori FSK silver: Singles; 2007 Changchun FSK silver: Singles
Li Geliang Male CHN CCS 2003 Aomori CCS bronze: 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Li Gyong-Hui Female PRK CCS 1990 Sapporo CCS bronze: 10 km and 4×5 km relay
Li Hongxue Female CHN CCS 2003 Aomori CCS bronze: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS silver: Team Sprint, bronze: 5 km and 4×5 km relay
Li Jiajun Male CHN STK 1996 Harbin STK gold: 500 m and 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay; 2003 Aomori STK gold: 500 m, silver: 1500 m and 5000 m relay, bronze: 3000 m
Li Nina Female CHN FRS 2007 Changchun FRS gold: Aerials
Li Won-Ho Male PRK STK 1990 Sapporo STK silver: 1000 m
Li Xin Female CHN CCS 2011 Astana/Almaty CCS bronze: 4×5 km relay
Li Xuan Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Li Xuesong Female CHN SSK 1999 Gangwon SSK silver: 1000 m
Li Yan Female CHN STK 1990 Sapporo STK bronze: 1500 m
Li Ye Male CHN STK 2003 Aomori STK silver: 1000 m and 5000 m relay; 2007 Changchun STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m and 1500 m
Liang Wenhao Male CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 500 m
Liu Guangbin Male CHN SSK 1999 Gangwon SSK silver: 10000 m
Liu Hongmei Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Liu Hongwang Male CHN BIA 1986 Sapporo BIA silver: 10 km, bronze: 20 km
Liu Jiayu Female CHN SNB 2007 Changchun SNB bronze: Halfpipe
Liu Luyang Female CHN FSK 1986 Sapporo FSK gold: Ice Dancing
Liu Qiuhong Female CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 500 m and 3000 m relay, bronze: 1000 m
Liu Rui Male CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Liu Xianwei Male CHN STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 1500 m
Liu Xianying Female CHN BIA 1999 Gangwon BIA silver: 15 km and 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay, silver: 10 km pursuit, bronze: 7.5 km; 2007 Changchun BIA gold: 7.5 km, 15 km, and 4×6 km relay, silver: 10 km pursuit
Liu Yin Female CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Liu Yuanyuan Female CHN CCS 2007 Changchun CCS silver: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×6 km relay, CCS bronze: 4×5 km relay
Liu Zhixin Female CHN ICH 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Liu Zhongqing Male CHN FRS 2007 Changchun FRS bronze: Aerials; 2011 Astana/Almaty STK silver: Aerials
Lou Yue Female CHN ICH 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Lu Shuhai Male CHN SSK 1986 Sapporo SSK bronze: 10000 m; 1990 Sapporo SSK silver: 5000 m and 10000 m
Lu Yan Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Luan Zhengrong Female CHN CCS 1999 Gangwon CCS bronze: 5 km and 4×5 km relay; 2003 Aomori CCS bronze: 4×5 km relay
Ma Rui Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Ma Xiaojun Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Tatyana Malinina Female UZB FSK 1996 Harbin FSK silver: Singles; 1999 Gangwon FSK gold: Singles
Svetlana Maltseva Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold
Man Dandan Female CHN CCS 2011 Astana/Almaty CCS silver: Team Sprint, bronze: 4×5 km relay
Hironao Meguro Male JPN BIA 2003 Aomori BIA gold: 10 km, 12.5 km pursuit, and 4×7.5 km relay
Yukihiro Mitani Male JPN SSK 1986 Sapporo SSK gold: 1500 m
Yasunori Miyabe Male JPN SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Kesato Miyazaki Male JPN SSK 2003 Aomori SSK silver: 10000 m, bronze: 5000 m
Mo Tae-Beom Male KOR SSK 2011 Astana/Almaty SSK silver: 1500 m and Team pursuit
Hozumi Moriyama Male JPN SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 1000 m
Mun Jun Male KOR SSK 1999 Gangwon SSK silver: 5000 m, bronze: 10000 m; 2003 Aomori SSK silver: 1500 m; 2007 Changchun SSK silver: 1000 m, bronze: 1500 m
Daisuke Murakami Male JPN SNB 2003 Aomori SNB gold: Halfpipe; 2007 Changchun SNB silver: Halfpipe
Kanako Murakami Female JPN FSK 2011 Astana/Almaty FSK gold: Singles
Na Yun-Su Male KOR SSK 1986 Sapporo SSK silver: 500 m
Keiichiro Nagashima Male JPN SSK 2011 Astana/Almaty SSK bronze: 500 m
Akiko Naka Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Takaharu Nakai Male JPN SNB 2003 Aomori SNB silver: Halfpipe
Takaharu Nakajima Male JPN SSK 2003 Aomori SSK bronze: 1000 m; 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Ami Nakamura Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Shiho Nakashima Female JPN SNB 2007 Changchun SNB gold: Halfpipe
Nobu Naruse Male JPN CCS 2007 Changchun CCS silver: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS silver: Team Sprint, 15 km, and 4×10 km relay
Madoka Natsumi Female JPN CCS 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: Sprint, silver: 5 km and 4×5 km relay
Andrey Nevzorov Male KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 30 km and 4×10 km relay, bronze: 15 km
Ning Qin Female CHN FRS 2011 Astana/Almaty FRS bronze: Moguls
Takafumi Nishitani Male JPN STK 2003 Aomori STK silver: 500 m, bronze: 5000 m relay
No Seon-Yeong Female KOR SSK 2011 Astana/Almaty SSK gold: Mass Start and Team pursuit, silver: 1500 m
Takahiro Nozaki Male JPN SSK 2003 Aomori SSK gold: 5000 m
O Jae-Eun Female KOR ASK 2003 Aomori bronze: Slalom; 2007 Changchun ASK silver: Giant Slalom, bronze: Slalom
O Se-Jong Male KOR STK 2003 Aomori STK gold: 5000 m relay
O Yong-Seok Male KOR SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 5000 m
Maiko Obikawa Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Yuka Oda Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Maksim Odnodvortsev Male KAZ CCS 2003 Aomori gold: 15 km and 30 km, silver: 10 km and 4×10 km relay; 2007 Changchun CCS gold: 30 km and 4×10 km relay
Andrey Ogorodnikov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Yukari Ohno Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Yuya Oikawa Male JPN SSK 2007 Changchun SSK gold: 100 m, bronze: 500 m
Tetsuya Okabe Male JPN ASK 1986 Sapporo ASK gold: Giant Slalom
Yuichi Onda Male JPN CCS 2007 Changchun CCS gold: Sprint, silver: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS bronze: Sprint
Chiho Osawa Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Sayuri Osuga Female JPN SSK, CYC 2003 Aomori SSK bronze: 500 m
Miwa Ota Female JPN CCS 1990 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay
Mika Ozawa Female JPN STK 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay
Pang Qing Female CHN FSK 2003 Aomori FSK silver: Pairs; 2007 Changchun FSK silver: Pairs; 2011 Astana/Almaty FSK gold: Pairs
Dmitry Pantov Male KAZ BIA 1996 Harbin BIA gold: 10 km, bronze: 20 km; 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 10 km and 20 km
Park Byeong-Ju Male KOR CCS 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS bronze: Team Sprint and 4×10 km relay
Park Byung-Chul Male KOR CCS 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1996 Harbin CCS bronze: 10 km; 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Park Do-Yeong Female KOR SSK 2011 Astana/Almaty SSK gold: Team pursuit, silver: 5000 m
Park Jae-Hyuk Male KOR ASK 1986 Sapporo ASK silver: Slalom, bronze: Giant Slalom
Park Ki-Ho Male KOR CCS 1986 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay; 1990 Sapporo CCS silver: 4×10 km relay
Park Seung-Hui Female KOR STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 1000 m, silver: 1500 m and 3000 m relay
Park Yun-Bae Male KOR BIA 2003 Aomori BIA silver: 4×7.5 km relay
Fyodor Polishchuk Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aleksey Poltoranin Male KAZ CCS 2007 Changchun CCS silver: Sprint; 2011 Astana/Almaty CCS gold: Sprint, Team Sprint, 30 km, and 4×10 km relay, bronze: 10 km
Maksim Polunin Male KAZ SKJ 2003 Aomori SKJ bronze: Team
Nataliya Ponomaryova Female UZB FSK 1999 Gangwon FSK bronze: Pairs
Olga Potapova Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Dmitry Pozdnyakov Male KAZ BIA 1999 Gangwon BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 10 km and 20 km
Lyudmila Prokashova Female EUN, KAZ SSK 1996 Harbin SSK gold: 1500 m and 3000 m (competed for Kazakhstan)
Qi Xueting Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Qiu Sen Male CHN FRS 2007 Changchun FRS silver: Aerials
Qu Donghai Male CHN CCS 1996 Harbin CCS silver: 15 km; 2003 Aomori bronze: 4×10 km relay
Cathy Reed Female JPN FSK 2011 Astana/Almaty FSK silver: Ice Dancing
Chris Reed Male JPN FSK 2011 Astana/Almaty FSK silver: Ice Dancing
Ren Hui Female CHN SSK 2007 Changchun SSK bronze: 1000 m
Ren Long Male CHN CCS, BIA 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay; 2011 Astana/Almaty BIA silver: 10 km and 20 km, bronze: 12.5 km pursuit and 4×7.5 km relay
Dmitry Reykherd Male KAZ FRS 2011 Astana/Almaty FRS gold: Moguls
Ri Hyang-Mi Female PRK STK 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay, bronze: 500 m
Yuliya Rodionova Female KAZ FRS 2011 Astana/Almaty FRS silver: Dual Moguls
Pavel Ryabinin Male KAZ CCS 1996 Harbin CCS gold: 10 km and 15 km; 1999 Gangwon CCS gold: 4×10 km relay, silver: 15 km
Shinya Saito Male JPN BIA 2007 Changchun BIA silver: 4×7.5 km relay
Tomoko Sakagami Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Yui Sakai Female JPN STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 500 m
Ryosuke Sakazume Male JPN STK 2011 Astana/Almaty STK silver: 5000 m relay, bronze: 500 m
Biba Sakurai Female JPN STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 1500 m
Yevgeny Sanarov Male EUN, KAZ SSK 1996 Harbin SSK bronze: 5000 m, 10000 m (competed for Kazakhstan)
Sang Hong Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Kazunari Sasaki Male JPN CCS 1986 Sapporo CCS gold: 15 km, silver: 30 km; 1990 Sapporo CCS gold: 15 km and 30 km
Ayumi Sato Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Kazuhiro Sato Male JPN SSK 1990 Sapporo SSK gold: 5000 m and 10000 m
Koichi Sato Male JPN BIA 1986 Sapporo BIA gold: 10 km, silver: 20 km
Masako Sato Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Rie Sato Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Andrey Savenkov Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Yan Savitsky Male KAZ BIA 2011 Astana/Almaty BIA gold: 4×7.5 km relay
Viktoriya Sazonova Female KAZ ICH 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Natsue Seki Female JPN SSK, CYC 1986 Sapporo SSK silver: 3000 m; 1990 Sapporo SSK silver: 3000 m
Olga Seleznyova Female KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 4×5 km relay
Eriko Seo Female JPN SSK 1996 Harbin SSK silver: 3000 m, bronze: 1500 m
Seong Si-Baek Male KOR STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 5000 m relay, bronze: 1000 m
Seyed Sattar Seyd Male IRI CCS 2011 Astana/Almaty Ski orienteering silver: Relay
Vadim Shakshakbayev Male EUN, KAZ SSK 1996 Harbin SSK bronze: 1000 m (competed for Kazakhstan)
Shen Xue Female CHN FSK 1996 Harbin FSK gold: Pairs; 1999 Gangwon FSK gold: Pairs; 2003 Aomori FSK gold: Pairs; 2007 Changchun FSK gold: Pairs
Inna Sheshkil Female KAZ BIA 1996 Harbin BIA gold: 7.5 km and 15 km
Shi Wancheng Male CHN SNB 2007 Changchun SNB silver: Halfpipe
Shi Yao Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Kyoko Shimazaki Female JPN SSK 1990 Sapporo SSK silver: 500 m
Hiroyasu Shimizu Male JPN SSK 2003 Aomori SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Kenro Shimoyama Male JPN FRS 2003 Aomori FRS silver: Moguls
Shin Byung-Kook Male KOR BIA 1999 Gangwon BIA bronze: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA silver: 4×7.5 km relay
Shin Doo-Sun Male KOR CCS 1999 Gangwon CCS bronze: 4×10 km relay
Masahito Shinohara Male JPN SSK 1986 Sapporo SSK gold: 5000 m
Shihomi Shinya Female JPN SSK 2003 Aomori SSK bronze: 1000 m
Miho Shishiuchi Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Svetlana Shishkina-Malakhova Female KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 5 km (competed as Svetlana Shishkina); 2003 Aomori gold: 5 km and 4×5 km relay, silver: 10 km (competed as Svetlana Malakhova); 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay, silver: 5 km (competed as Svetlana Malakhova); 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 15 km (competed as Svetlana Malakhova)
Yelena Shtelmayster Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2007 Changchun ICH gold; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Inna Simonova Female KAZ STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 3000 m relay
Roman Skornyakov Male UZB FSK 1999 Gangwon FSK silver: Singles
Anastasiya Slonova Female KAZ CCS 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×5 km relay
Vladimir Smirnov Male URS, EUN, KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 15 km and 4×10 km relay, silver: 30 km
Chizuru Soneta Female JPN CCS 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay
Song Chen Male CHN SSK 1990 Sapporo SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Song Jae-Geun Male KOR STK 1996 Harbin STK silver: 1000 m, bronze: 3000 m
Song Li Female CHN SSK 1999 Gangwon SSK gold: 1500 m, bronze: 3000 m
Song Seog-U Male KOR STK 2003 Aomori STK gold: 3000 m, bronze: 500 m
Song Shiji Female CHN CCS 1986 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 10 km; 1990 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay
Song Weilong Male CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 1000 m
Song Wenbin Male CHN BIA 1990 Sapporo BIA gold: 20 km
Darya Starostina Female KAZ CCS 2003 Aomori CCS gold: 4×5 km relay
Yelizaveta Stekolnikova Female KAZ FSK 1996 Harbin FSK gold: Ice Dancing
Aki Sudo Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Hayato Sueyoshi Male JPN STK 2003 Aomori STK bronze: 5000 m relay
Kyoji Suga Male JPN BIA 2003 Aomori BIA gold: 4×7.5 km relay, bronze: 12.5 km pursuit
Fumie Suguri Female JPN FSK 1996 Harbin FSK bronze: Singles; 1999 Gangwon FSK bronze: Singles; 2003 Aomori FSK silver: Singles; 2007 Changchun FSK silver: Singles
Sui Baoku Male CHN STK 2007 Changchun STK gold: 1500 m, silver: 3000 m relay, bronze: 1000 m
Sun Dandan Female CHN STK 1996 Harbin SSK silver: 500 m; 1999 Gangwon STK bronze: 500 m
Sun Ribo Female CHN BIA 1999 Gangwon BIA silver: 4×7.5 km relay, bronze: 7.5 km; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay, bronze: 10 km pursuit
Sun Rui Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Fuyuko Suzuki Female JPN BIA 2011 Astana/Almaty BIA silver: 15 km, bronze: 4×6 km relay
Sena Suzuki Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Yevgeny Sviridov Male UZB FSK 1999 Gangwon FSK bronze: Pairs
Maki Tabata Female JPN SSK 2003 Aomori SSK gold: 1500 m and 3000 m; 2007 Changchun SSK bronze: 3000 m
Miho Takagi Female JPN SSK 2011 Astana/Almaty SSK bronze: Team pursuit
Yuzo Takamido Male JPN STK 2011 Astana/Almaty STK silver: 5000 m relay
Atsuko Takata Female JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay
Hiromi Takeuchi Female JPN STK 1986 Sapporo STK gold: 1000 m, silver: 1500 m, bronze: 3000 m
Akihiro Takizawa Male JPN BIA 1990 Sapporo BIA silver: 20 km
Tan Anqi Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze
Tan Hongbin Male CHN BIA 1996 Harbin BIA bronze: 10 km
Chikage Tanaka Female JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 3000 m relay
Hiroshi Tanaka Male JPN FSK 1996 Harbin FSK silver: Ice Dancing
Tamami Tanaka Female JPN BIA 2003 Aomori BIA gold: 7.5 km, silver: 4×6 km relay; 2007 Changchun BIA bronze: 7.5 km and 4×6 km relay
Tang Jialin Female CHN BIA 2011 Astana/Almaty BIA silver: 4×6 km relay
Tang Liang Female CHN ICH 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Tang Yuqin Female CHN CCS 1986 Sapporo CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km
Oksana Taykevich Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze
Denis Ten Male KAZ FSK 2011 Astana/Almaty FSK gold: Singles
Satoru Terao Male JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay, bronze: 500 m; 2003 Aomori STK bronze: 1000 m and 3000 m relay; 2007 Changchun STK bronze: 5000 m relay
Ikue Teshigawara Female JPN STK 1996 Harbin STK bronze: 1000 m; 2003 Aomori STK bronze: 3000 m relay
Tian Ye Male CHN CCS 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay
Yuki Togawa Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver; 2007 Changchun ICH silver
Tong Jian Male CHN FSK 2003 Aomori FSK silver: Pairs; 2007 Changchun FSK silver: Pairs; 2011 Astana/Almaty FSK gold: Pairs
Aki Tonoike Female JPN SSK 1996 Harbin SSK silver: 1000 m; 2003 Aomori SSK gold: 1000 m, silver: 1500 m
Aleksandr Trifonov Male KAZ BIA 2007 Changchun BIA bronze: 4×7.5 km relay
Andrey Troshchinsky Male KAZ ICH 2007 Changchun ICH silver
Nataliya Trunova Female KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Aki Tsuchida Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Ikuyo Tsukidate Female JPN BIA 2003 Aomori BIA silver: 4×6 km relay; 2007 Changchun BIA bronze: 4×6 km relay
Yugo Tsukita Male JPN FRS 2011 Astana/Almaty FRS bronze: Dual Moguls
Kentaro Tsuruoka Male JPN SNB 2003 Aomori SNB bronze: Slalom and Giant Slalom
Sergey Tsybenko Male KAZ SSK 1996 Harbin SSK bronze: 1500 m
Hitoshi Uematsu Male JPN STK 1999 Gangwon STK silver: 5000 m relay
Jun Uematsu Male JPN STK 1990 Sapporo STK bronze: 3000 m
Aiko Uemura Female JPN FRS 2003 Aomori FRS gold: Moguls
Osamu Ueno Male JPN FRS 2011 Astana/Almaty FRS silver: Moguls and Dual Moguls
Dmitry Upper Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Lyubov Vafina Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze
Aleksey Vasilchenko Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Svetlana Vasina Female KAZ ICH 2007 Changchun ICH gold
Olga Vedyacheva Female KAZ ASK 1996 Harbin ASK gold: Giant Slalom, bronze: Super G; 1999 Gangwon ASK gold: Giant Slalom, silver: Slalom, bronze: Super G
Yevgeny Velichko Male KAZ CCS 2011 Astana/Almaty CCS gold: 4×10 km relay
Yelena Volodina-Antonova Female KAZ CCS 2003 Aomori CCS gold: 4×5 km relay, bronze: 5 km (competed as Yelena Antonova); 2007 Changchun CCS gold: 4×5 km relay (competed as Yelena Antonova)
Wang Beixing Female CHN SSK 2007 Changchun SSK gold: 500 m and 1000 m, silver: 100 m; 2011 Astana/Almaty SSK silver: 500 m
Wang Bingyu Female CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Wang Chunli Female CHN CCS, BIA 2007 Changchun CCS gold: Sprint, silver: 4×5 km relay, bronze: 5 km; 2011 Astana/Almaty BIA gold: 7.5 km, silver: 4×6 km relay
Wang Chunlu Female CHN STK 1996 Harbin STK gold: 500 m; 1999 Gangwon STK silver: 1000m and 3000 m
Wang Fei Female CHN SSK 2007 Changchun SSK gold: 1500 m and 3000 m, silver: 1000 m; 2011 Astana/Almaty SSK gold: 1500 m, silver: Team pursuit, bronze: 3000 m
Wang Fengchun Male CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Wang Jinfen Female CHN BIA, CCS 1990 Sapporo CCS silver: 4×5 km relay, bronze: 15 km; 1996 Harbin BIA silver: 7.5 km
Wang Linuo Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Wang Manli Female CHN SSK 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK bronze: 500 m; 2003 Aomori SSK gold: 500 m, silver: 1000 m
Wang Meng Female CHN STK 2003 Aomori STK silver: 500 m; 2007 Changchun STK gold: 500 m and 3000 m relay, silver: 1000 m, bronze: 1500 m
Wang Songtao Male CHN CCS 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Wang Wei Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Wang Weiyi Male CHN BIA 1990 Sapporo BIA gold: 10 km, bronze: 20 km
Wang Xiulan Female CHN STK 1990 Sapporo STK gold: 500 m and 1000 m
Wang Xiuli Female CHN SSK 1986 Sapporo SSK gold: 1000 m, silver: 1500 m; 1990 Sapporo SSK silver: 1500 m, bronze: 1000 m
Haruka Watanabe Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Nozomi Watanabe Female JPN FSK 2003 Aomori FSK silver: Ice Dancing; 2007 Changchun FSK gold: Ice Dancing
Yukari Watanabe Female JPN SSK 2003 Aomori SSK silver: 500 m
Yuta Watase Male JPN SKJ 2011 Astana/Almaty SKJ gold: Team
Won Hye-Gyeong Female KOR STK 1996 Harbin STK silver: 1000 m and 3000 m
Xia Wan Male CHN CCS 2007 Changchun CCS bronze: 4×10 km relay
Xing Aihua Female CHN SSK 2007 Changchun SSK gold: 100 m
Xu Lei Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Xu Mengtao Female CHN FRS 2007 Changchun FRS silver: Aerials
Xu Nannan Female CHN FRS 1996 Harbin FRS silver: Aerials
Xu Xiaoming Male CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Xu Zhaoxiao Male CHN FSK 1986 Sapporo FSK bronze: Singles
Xue Ruihong Female CHN SSK 1996 Harbin SSK gold: 500 m; 1999 Gangwon SSK gold: 500 m and 1000 m
Nataliya Yakovchuk Female KAZ ICH 1999 Gangwon ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH gold
Sachiko Yamamoto Female JPN ASK 1990 Sapporo ASK gold: Giant Slalom, silver: Slalom
Tomoe Yamane Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Soko Yamaoka Female JPN SNB 2007 Changchun SNB silver: Halfpipe
Isao Yamase Male JPN BIA 1986 Sapporo BIA gold: 20 km, bronze: 10 km
Masaharu Yamazaki Male JPN CCS 1990 Sapporo CCS gold: 4×10 km relay
Yang Chunyuan Female CHN SSK 1999 Gangwon SSK silver: 500 m and 1000 m
Yang Tae-Hwa Female KOR FSK 1999 Gangwon FSK bronze: Ice Dancing
Yang Xiuqing Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold
Yang Yang (A) Female CHN STK 1996 Harbin STK gold: 1500 m; 1999 Gangwon STK gold: 500 m and 1000 m, silver: 1500 m; 2003 Aomori STK gold: 500 m, 1000 m, 3000 m
Yang Yang (S) Female CHN STK 1996 Harbin SSK bronze: 500 m; 1999 Gangwon STK bronze: 1500 m
Oksana Yatskaya Female KAZ CCS 1996 Harbin CCS gold: 5 km; 2003 Aomori gold: 10 km and 4×5 km relay, silver: 5 km; 2007 Changchun CCS gold: 5 km and 4×5 km relay; 2011 Astana/Almaty CCS gold: Team Sprint and 4×5 km relay, bronze: Sprint
Ye Qiaobo Female CHN SSK 1986 Sapporo SSK bronze: 500 m and 1500 m; 1990 Sapporo SSK silver: 1000 m
Yeo Sang-Yeop Male KOR SSK 2003 Aomori SSK bronze: 1500 m; 2007 Changchun SSK silver: 5000 m
Vitaly Yeremeyev Male KAZ ICH 2011 Astana/Almaty ICH gold
Dmitry Yeryomenko Male KAZ CCS 2003 Aomori silver: 4×10 km relay, bronze: 10 km and 30 km
Yin Hong Female CHN FRS 1996 Harbin FRS bronze: Aerials
Yin Qiao Female CHN BIA 2007 Changchun BIA gold: 4×6 km relay
Kumiko Yokoyama Female JPN CCS 1999 Gangwon CCS silver: 4×5 km relay
Sumiko Yokoyama Female JPN CCS 1996 Harbin CCS gold: 10 km, silver: 5 km; 1999 Gangwon CCS gold: 5 km, silver: 10 km and 4×5 km relay; 2003 Aomori CCS silver: 4×5 km relay; 2007 Changchun CCS bronze: 4×5 km relay
Haruna Yoneyama Female JPN ICH 2011 Astana/Almaty ICH silver
Yoo Hye-Min Female KOR ASK 1999 Gangwon ASK gold: Super G, silver: Giant Slalom, bronze: Slalom
Keishin Yoshida Male JPN CCS 2011 Astana/Almaty CCS gold: 10 km and 15 km, silver: 4×10 km relay, bronze: 30 km
Naho Yoshimi Female JPN ICH 1999 Gangwon ICH silver
Yu Baiwei Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Yu Fengtong Male CHN SSK 2007 Changchun SSK silver: 100 m
Yu Jing Female CHN SSK 2011 Astana/Almaty SSK gold: 500 m
Yu Seon-Hui Female KOR SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 500 m
Yu Shumei Female CHN BIA 1996 Harbin BIA bronze: 7.5 km and 15 km; 1999 Gangwon BIA gold: 7.5 km and 15 km, silver: 4×7.5 km relay; 2003 Aomori BIA gold: 4×6 km relay
Yuan Ye Male CHN STK 1999 Gangwon STK gold: 5000 m relay, bronze: 3000 m
Yue Qingshuang Female CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Tanayuki Yuki Male JPN CCS 1986 Sapporo CCS gold: 30 km
Yun Jong-Suk Female PRK STK 2003 Aomori STK silver: 3000 m relay
Igor Zakurdayev Male KAZ ASK 2011 Astana/Almaty ASK gold: Super G, silver: Downhill and Super Combined
Zang Jialiang Male CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Zhang Ben Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Zhang Chengye Male CHN BIA, CCS 2003 Aomori silver: 30 km, bronze: 15 km and 4×10 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 10 km; 2011 Astana/Almaty BIA bronze: 4×7.5 km relay
Zhang Hongbo Male CHN STK 1996 Harbin STK bronze: 500 m
Zhang Hui Female CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Zhang Jing Female CHN ICH 1999 Gangwon ICH gold; 2007 Changchun ICH bronze
Zhang Min Male CHN FSK 1996 Harbin FSK silver: Singles; 2003 Aomori FSK bronze: Singles
Zhang Qing Female CHN SSK 1990 Sapporo SSK bronze: 3000 m
Zhang Qing Male CHN BIA, CCS 1999 Gangwon BIA gold: 10 km and 20 km; 2003 Aomori BIA bronze: 4×7.5 km relay; 2007 Changchun BIA gold: 4×7.5 km relay, silver: 20 km, bronze: 10 km
Zhang Shuang Female CHN SSK 2007 Changchun SSK bronze: 500 m
Zhang Shuang Female CHN ICH 2007 Changchun ICH bronze; 2011 Astana/Almaty ICH bronze
Zhang Weina Female CHN FSK 1996 Harbin FSK bronze: Ice Dancing; 2003 Aomori FSK gold: Ice Dancing
Zhang Xin Female CHN FRS 2011 Astana/Almaty FRS gold: Aerials
Zhang Yanmei Female CHN STK 1990 Sapporo STK gold: 3000 m, silver: 500 m and 1500 m
Zhang Zhubin Male CHN FSK 1986 Sapporo FSK silver: Singles
Zhao Hongbo Male CHN FSK 1996 Harbin FSK gold: Pairs; 1999 Gangwon FSK gold: Pairs; 2003 Aomori FSK gold: Pairs; 2007 Changchun FSK gold: Pairs
Zhao Nannan Female CHN STK 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Zhao Xiaolei Male CHN FSK 1986 Sapporo FSK gold: Ice Dancing
Radik Zhaparov Male KAZ SKJ 2003 Aomori SKJ bronze: Team; 2011 Astana/Almaty SKJ silver: Team, bronze: Normal Hill
Zheng Xun Male CHN FSK 2007 Changchun FSK silver: Ice Dancing; 2011 Astana/Almaty FSK gold: Ice Dancing
Aleksandr Zhigin Male KAZ SSK 2011 Astana/Almaty SSK bronze: Team pursuit
Zhou Yan Female CHN CUR 2007 Changchun CUR bronze
Zhou Yang Female CHN STK 2007 Changchun STK gold: 3000 m relay; 2011 Astana/Almaty STK gold: 3000 m relay
Nurbergen Zhumagaziyev Male KAZ STK 2011 Astana/Almaty STK bronze: 5000 m relay
Ziitsagaany Ganbat Male MGL CCS 1990 Sapporo CCS bronze: 4×10 km relay
Igor Zubrilin Male KAZ CCS 1999 Gangwon CCS gold: 4×10 km relay