You Are Here > SR/Olympics > Frivolities > Athletes Born in Berlin, Berlin, Germany

Olympic Athletes Born in Berlin, Berlin, Germany

520 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Irene Abel East Germany Gymnastics 1953
2 Katja Abel Germany Gymnastics 1983
3 Alex Abraham Germany Athletics 1886 1971
4 Herbert Adamski Germany Rowing 1910 1941
5 Sylvia Albrecht East Germany Speed Skating 1962
6 Klaus Allisat Germany, West Germany Fencing 1938
7 Bernd Anders East Germany Boxing 1942
8 Björn Andrae Germany Volleyball 1981
9 Volker Anger East Germany Wrestling 1968
10 Monique Angermüller Germany Speed Skating 1984
11 Ali Annabi Tunisia Fencing 1939
12 Heinz Arendt Germany Swimming 1917 2006
13 Reinhardt Arndt East Germany Judo 1952
14 Jürgen Bachmann Germany Swimming 1942
15 Gunnar Bahr Germany Sailing 1974
16 Klaus-Dieter Bähr East Germany Rowing 1941
17 Rudi Ball Germany Ice Hockey 1911 1975
18 Bernd Barleben Germany Cycling 1940
19 Alexander Baronjan Germany Sailing 1976
20 Alexander Barta Germany Ice Hockey 1983
21 Jürgen Barth West Germany Cycling 1943 2011
22 Herbert Bauch East Germany Boxing 1957
23 Andreas Bauer West Germany Boxing 1960
24 Wilhelm Baumann Germany Handball 1912 1990
25 Patrick Beckert Germany Speed Skating 1990
26 Peggy Beer Germany Athletics 1969
27 Andreas Behrend West Germany Swimming 1963
28 Jutta Behrendt East Germany Rowing 1960
29 Mario Behrendt East Germany Boxing 1960
30 Wolfgang Behrendt Germany Boxing 1936
31 Rudolf Belling Germany Art Competitions 1886 1972
32 Charlotte Berend-Corinth Germany Art Competitions 1880 1967
33 Jürgen Bertow East Germany Rowing 1950
34 Monika Beu East Germany Volleyball 1963
35 Gerhard Beyer West Germany Shooting 1941 2010
36 Nicola Birkner Germany Sailing 1969
37 Martina Bischof East Germany Canoeing 1957
38 Bodo Bittner West Germany Bobsleigh 1940 2012
39 Rita Blankenburg Germany Speed Skating 1942
40 Julia Bleck Germany Sailing 1985
41 Fritz Bleiweiß Germany Athletics 1911 1989
42 Martina Blos East Germany Athletics 1957
43 Benno Boche Germany Hockey 1897 1972
44 Johannes Boehland Germany Art Competitions 1903 1964
45 Martina Boesler East Germany Rowing 1957
46 Petra Boesler East Germany Rowing 1955
47 Ernst Böhm Germany Art Competitions 1890 1963
48 Marcus Böhme Germany Volleyball 1985
49 Joachim Böhmer East Germany Rowing 1940 1999
50 Karin Boldemann Germany Gymnastics 1940
51 Gerardo Bönnhoff Argentina Athletics 1926 2013
52 Heinz-Jürgen Bothe East Germany Rowing 1941
53 Walter Brack Germany Swimming 1880 1919
54 Heinz Brandt Germany Equestrianism 1907 1944
55 Ellen Braumüller Germany Athletics 1910 1991
56 Inge Braumüller Germany Athletics 1909 1999
57 Anton Braun Germany Rowing 1990
58 Ralf Braun Germany Swimming 1973
59 Albert Brehme Germany Bobsleigh 1903
60 Daniela Brendel Germany Swimming 1973
61 Renate Breuer West Germany Canoeing 1939
62 Bernhard Britting Germany Rowing 1940
63 Norman Bröckl Germany Canoeing 1986
64 Anke Brockmann Germany Hockey 1988
65 Peter Bruch East Germany Swimming 1955
66 Herbert Brück Austria Ice Hockey 1902
67 Martin Brustmann Germany Athletics 1885 1964
68 Ralf Büchner East Germany, Germany Gymnastics 1967
69 Guido Buchwald West Germany Football 1961
70 Carsten Bunk East Germany Rowing 1960
71 Heinrich Burkowitz Germany Athletics 1892 1918
72 Werner Busse Germany Boxing 1939
73 Erich Büttner Germany Art Competitions 1889 1936
74 Halet Çambel Turkey Fencing 1916 2014
75 Erich Campe Germany Boxing 1912 1977
76 Gustav Casmir Germany Fencing 1874 1910
77 Otto Charlet Germany Rowing 1885
78 Werner Christoph East Germany Sailing 1943
79 Hans-Jürgen Cochius East Germany Sailing 1941
80 Detlef Dahn East Germany Boxing 1943
81 Hans-Georg Dallmer East Germany Figure Skating 1942
82 Heinrich de Fries Germany Art Competitions 1887 1938
83 Frank Dehne Germany Volleyball 1976
84 Harold Dimke East Germany Rowing 1949
85 Steffen Doering East Germany Speed Skating 1960
86 Engelbert Dörbrandt West Germany Judo 1949
87 Ilse Dörffeldt Germany Athletics 1912 1992
88 Uwe Dühring East Germany Rowing 1955
89 Klaus Dumke East Germany Fencing 1941
90 Jan Ebeling United States Equestrianism 1958
91 Burkhard Ebert Germany, West Germany Cycling 1942
92 Jürgen Eberwein West Germany Figure Skating 1945
93 Harry Edward Great Britain Athletics 1898 1973
94 Fritz Eggebrecht Germany Rowing 1883
95 Harald Eggers East Germany Athletics 1942
96 Andreas Ehrl West Germany Water Polo 1965
97 Hans Eicke Germany Athletics 1884 1947
98 Eberhard Encke Germany Art Competitions 1881 1936
99 Olaf Engelhardt East Germany Sailing 1951
100 Birsen Engin Turkey Athletics 1980
101 Sabine Erbs West Germany Handball 1964
102 Michaela Erler Germany Handball 1965
103 Christine Errath East Germany Figure Skating 1956
104 Kai Falkenthal Germany Sailing 1965
105 Sven Felski Germany Ice Hockey 1974
106 Karsten Finger Germany Rowing 1970
107 Diethard Finkelmann West Germany Handball 1941
108 Eberhard Fischer West Germany Canoeing 1943
109 Julia Fischer Germany Athletics 1990
110 Jeanine Fissler Germany Rhythmic Gymnastics 1980
111 Hartmut Flöckner East Germany Swimming 1953
112 Heike Friedrich West Germany Synchronized Swimming 1966
113 Richard Friesicke Germany Rowing 1892
114 Christoph Galandi West Germany Rowing 1962
115 Carl Galle Germany Athletics 1872 1963
116 Herbert Garbe Germany Art Competitions 1888 1945
117 Ernst Gaste Germany Figure Skating 1898
118 Günther Gehmert Germany Athletics 1913 1940
119 Claus Gehrke West Germany Biathlon 1942
120 Richard Genserowski Germany Gymnastics 1875 1955
121 Fredy Gerdes Germany Hockey 1916 1962
122 Lothar Gericke East Germany Swimming 1950
123 Tim Gerresheim Germany, West Germany Fencing 1939
124 Hans-Jürgen Geschke East Germany Cycling 1943
125 Willem, Baron Gevers Netherlands Bobsleigh 1911 1994
126 Hans-Peter Gies East Germany Athletics 1947
127 Stefan Glon Poland Boxing 1908 1957
128 Maxi Gnauck East Germany Gymnastics 1964
129 Peter Göbel Germany Figure Skating 1941
130 Wolfgang Gödicke Germany Modern Pentathlon 1934
131 Max Götze Germany Cycling 1880 1944
132 Detlev Grabs East Germany Swimming 1960
133 Viola Grahl West Germany Hockey 1966
134 Klaus Greinert Germany, West Germany Hockey 1940
135 Peter Gröning Germany Cycling 1939
136 Walter Gropius Germany Art Competitions 1883 1969
137 Manuela Groß East Germany Figure Skating 1957
138 Gian Corrado Gross Italy Swimming 1942
139 George Grosz Germany Art Competitions 1893 1959
140 Gisela Grothaus West Germany Canoeing 1955
141 Hans Gruhne Germany Rowing 1988
142 Claudia Grundmann Germany Ice Hockey 1976
143 Veronica Grymonprez Belgium Gymnastics 1944
144 José Francisco Guerra Spain Fencing 1968
145 Paul Gunia Germany Athletics 1885 1955
146 Wolfgang Gunkel East Germany Rowing 1948
147 Bernd Guse West Germany Canoeing 1941
148 Karin Guthke East Germany Diving 1956
149 Wilhelm Guttmann Germany Art Competitions 1886 1941
150 Karl-Friedrich Haas Germany Athletics 1931
151 Heiko Habermann East Germany Rowing 1962
152 Dirk Hafemeister West Germany Equestrianism 1958
153 Helmut Hamann Germany Athletics 1912 1941
154 Werner Hamel Germany Hockey 1911 1987
155 Martin Häner Germany Hockey 1988
156 Erich Hanisch Germany Canoeing 1909
157 Peggy Hardwiger Germany Sailing 1967
158 Wilfried Hartung East Germany Swimming 1953
159 Patrick Hausding Germany Diving 1989
160 Heinz Hax Germany Shooting, Modern Pentathlon 1900 1969
161 Franz Heckendorf Germany Art Competitions 1888 1962
162 Günther Heidemann Germany Boxing 1932 2010
163 Alfred Heinrich Germany Ice Hockey 1906 1975
164 Joachim Hellgrewe Germany Art Competitions 1887 1956
165 Paul Hempel Germany Athletics 1890 1950
166 Frithjof Henckel West Germany Rowing 1950
167 Rüdiger Henning West Germany Rowing 1943
168 Erich Herrmann Germany Handball 1914 1989
169 Angelika Hilbert Germany, West Germany Diving 1942
170 Bernd Hiller East Germany Ice Hockey 1942
171 Sabine Hinkelmann West Germany Rowing 1960
172 Egbert Hirschfelder Germany, West Germany Rowing 1942
173 Rene Hoch Germany Weightlifting 1978
174 Horst Hoeck Germany Rowing 1904 1969
175 André Hoffmann East Germany Speed Skating 1961
176 Eileen Hoffmann Germany Hockey 1984
177 Karl Hoffmann Germany Rowing 1906
178 Fritz Hofmann Germany Athletics, Gymnastics 1871 1927
179 Rainer Höft East Germany Handball 1956
180 André Höhne Germany Athletics 1978
181 Bernd Höing East Germany Rowing 1955
182 Veronika Holletz Germany Swimming 1945
183 Wolf-Dieter Holtz Germany Athletics 1941
184 Otto Hooff Germany Diving 1881 1960
185 Ute Höpfner Germany Sailing 1979
186 Willi Horn Germany Canoeing 1909 1989
187 Rudi Hornig West Germany Boxing 1938
188 Ulrich Hübner Germany Art Competitions 1872 1932
189 Daniela Hunger East Germany, Germany Swimming 1972
190 Thomas Huschke East Germany Cycling 1947
191 Gisela Jacob-Arendt Germany Swimming 1918 1969
192 Bernd Jäkel East Germany, Germany Sailing 1954
193 Marina Janicke East Germany Diving 1954
194 Norman Jeschke Germany Figure Skating 1979
195 Al Jochim United States Gymnastics 1902 1980
196 Dirk Joestel West Germany Canoeing 1965
197 Heinz Junga Germany Swimming 1943
198 Achim Kadelbach Germany Sailing 1939
199 Hans Kadelbach Germany Sailing 1900 1979
200 Kathrin Kadelbach Germany Sailing 1983
201 Helmuth Kahl Germany Modern Pentathlon 1901 1974
202 Karl Kaltenbach Germany Athletics, Tug-Of-War 1882 1950
203 Nina Kamenik Germany Ice Hockey 1985
204 Martina Kämpfert East Germany Athletics 1959
205 Günter Kaslowski Germany Cycling 1934 2001
206 Heinz Kaufmann Germany Rowing 1913 1997
207 Mariana Kautz Germany Figure Skating 1980
208 Oliver Kegel West Germany, Germany Canoeing 1961
209 Andreas Keller West Germany, Germany Hockey 1965
210 Carsten Keller Germany, West Germany Hockey 1939
211 Erwin Keller Germany Hockey 1905 1971
212 Florian Keller Germany Hockey 1981
213 Herbert Kemmer Germany Hockey 1905 1962
214 Erich Kemnitz West Germany Canoeing 1936
215 Hermann Kerckhoff Canada Canoeing 1937
216 Jürgen Kessel East Germany Volleyball 1937
217 Kerstin Kielgaß Germany Swimming 1969
218 Torsten Kienass Germany Ice Hockey 1971
219 Wolfgang Kittel Germany Ice Hockey 1898 1967
220 Frithjof Kleen Germany Sailing 1983
221 Manfred Klein West Germany, Germany Rowing 1947
222 Ralf Klein Israel Basketball 1931 2008
223 Bernd Klenke East Germany Sailing 1946
224 Manfred Klieme Germany Cycling 1936
225 Anja Kluge East Germany Rowing 1964
226 Mike Kluge Germany Cycling 1962
227 Christiane Knacke East Germany Swimming 1962
228 Eric Knittel Germany Rowing 1983
229 Lars Kober Germany Canoeing 1976
230 Simona Koch Germany Diving 1968
231 Lothar Koepsel East Germany Sailing 1945
232 Willy Kohlmey Germany Athletics 1881 1953
233 Otto Kohn Germany Athletics 1907 1992
234 Carsten Köhrbrück Germany Athletics 1967
235 Tanja Kolbe Germany Figure Skating 1990
236 Enrico Kölling Germany Boxing 1990
237 Wolfgang Köpcke West Germany Modern Pentathlon 1948
238 Lasse Kopitz Germany Ice Hockey 1980
239 Werner Korff Germany Ice Hockey 1911
240 Dietmar Koszewski Germany Athletics 1967
241 Victor Kraatz Canada Figure Skating 1971
242 Felix Krabbe Germany Sailing 1978
243 Bente Kraus Germany Speed Skating 1989
244 Peter Kraus Germany Athletics 1932
245 Barbara Krause East Germany Swimming 1959
246 Christiane Krause West Germany Athletics 1950
247 Helmut Krause West Germany Rowing 1954
248 Dieter Krickow Germany Modern Pentathlon 1936
249 Erwin Kroggel Germany Fencing 1912
250 Heinrich Krug Germany Water Polo 1911
251 Anja Krüger Germany Handball 1964
252 Jutta Krüger Germany Athletics 1932
253 Ralph Kubail West Germany Rowing 1952 1981
254 Erich Kuhn Germany Art Competitions 1890 1967
255 Helmut Kuhnert Germany Speed Skating 1936
256 Willi Kuhweide Germany, West Germany Sailing 1943
257 Thomas Kumm Germany Speed Skating 1969
258 Ursula Küper Germany Swimming 1937
259 Maria Kurjo Germany Diving 1989
260 Carsten Kusch Germany Water Polo 1967
261 Kurt Kuschela Germany Canoeing 1988
262 Karl-Heinz Kutschke East Germany Modern Pentathlon 1940
263 Henry Laskau United States Athletics 1916 2000
264 Brigitta Lehmann West Germany Gymnastics 1966
265 Sonja Lehmann Germany Hockey 1979
266 Andreas Lemcke West Germany Speed Skating 1959
267 Hans Lenk Germany Rowing 1935
268 Karin Lenzke Germany Athletics 1936
269 Maximilian Levy Germany Cycling 1987
270 Klaus Lewandowsky West Germany Canoeing 1937
271 Linus Lichtschlag Germany Rowing 1988
272 Max Liebermann Germany Art Competitions 1847 1935
273 Peter Liebers Germany Figure Skating 1988
274 Otto Liebing Germany Rowing 1891 1967
275 Natascha Liebknecht Germany Speed Skating 1941
276 Janin Lindenberg Germany Athletics 1987
277 René Lohse Germany Figure Skating 1973
278 Sven Loll East Germany Judo 1964
279 Birgit Lorenz East Germany Figure Skating 1963
280 Jörg Lucke East Germany Rowing 1942
281 Alexander Lüderitz Germany Swimming 1973
282 Laura Ludwig Germany Beach Volleyball 1986
283 Uwe Madeja East Germany Canoeing 1959
284 Wolfgang Maennig West Germany Rowing 1960
285 Wilhelm Mahlow Germany Rowing 1914
286 Winfried Mahraun Germany Diving 1907 1973
287 Witold Majchrzycki Poland Boxing 1909 1993
288 Neal Mallett Great Britain Fencing 1957
289 Arthur Mallwitz Germany Athletics 1880 1968
290 Gerhard Marcks Germany Art Competitions 1889 1981
291 Elke Markwort West Germany Rowing 1965
292 Marcus Marsollek West Germany Modern Pentathlon 1965
293 Hermann Martens Germany Cycling 1877 1916
294 Sven Matthes East Germany Athletics 1969
295 Katrin Mattscherodt Germany Speed Skating 1981
296 Kay Matysik Germany Beach Volleyball 1980
297 Evelyn Matz East Germany Handball 1955
298 Erhard Mayke Germany Speed Skating 1896 1962
299 Harry Mehlhose Germany Athletics 1914 1975
300 Stefan Meister Germany Sailing 1970
301 Jenny Mensing Germany Swimming 1986
302 Karl-Heinz Merschenz Canada Athletics 1936
303 Fritz Messner Germany Hockey 1912 1945
304 Ilse Meudtner Germany Diving 1912 1990
305 Dirk Meusel Germany Rowing 1977
306 Dirk Meyer West Germany Sailing 1960
307 Susanne Meyer-Bauckholt West Germany, Germany Sailing 1965
308 Georg Mickler Germany Athletics 1892 1915
309 Günter Mielke West Germany Athletics 1942 2010
310 Anja Mischke West Germany Speed Skating 1967
311 Inga Möller Germany Hockey 1973
312 Jochen Molling Germany Ice Hockey 1973
313 Christina Moser West Germany Hockey 1960
314 Nico Motchebon Germany Athletics 1969
315 Roswitha Mroczynski West Germany Handball 1963
316 Hermann Müller Germany Athletics 1885 1947
317 Irene Müller East Germany Figure Skating 1942
318 Marcel Müller Germany Ice Hockey 1988
319 Rainer Müller West Germany Cycling 1946
320 Edda Mutter Germany Alpine Skiing 1970
321 Andreas Neitzel East Germany Handball 1964
322 Petra Nerger Germany Swimming 1945
323 Paul Nettelbeck Germany Athletics 1889 1963
324 Karl Neukirch Germany Gymnastics 1864 1941
325 Carlheinz Neumann Germany Rowing 1905 1983
326 Peter Neusel Germany Rowing 1941
327 Hans Nickel Germany Rowing 1907
328 André Niklaus Germany Athletics 1981
329 Michael Nikolay East Germany Gymnastics 1956
330 Carola Nitschke East Germany Swimming 1962
331 Ute Noack Germany Swimming 1943
332 Jürgen Nöldner Germany Football 1941
333 Jürgen Oelke Germany Rowing 1940
334 Lucille Opitz Germany Speed Skating 1977
335 Imogene Opton United States Alpine Skiing 1932
336 Frank Otto West Germany, Germany Water Polo 1959
337 Paul Paeschke Germany Art Competitions 1875 1943
338 Olaf Paltian West Germany Cycling 1952
339 Max Pape Germany Swimming 1886 1947
340 Claudia Pechstein Germany Speed Skating 1972
341 Hugo Peitsch Germany Gymnastics 1878
342 Hans-Joachim Perk West Germany Athletics 1945
343 Uwe Peschel Germany Cycling 1968
344 Kerstin Peters West Germany Rowing 1967
345 Kurt Pichler Switzerland Football 1898
346 Anja-Nadin Pietrek Germany Volleyball 1979
347 Janine Pietsch Germany Swimming 1982
348 Michael Pinske Germany Judo 1985
349 Otto Placzek Germany Art Competitions 1884 1968
350 Werner Plath Germany Swimming 1918 1945
351 Wolfgang Plotka East Germany Ice Hockey 1941
352 Kathrien Plückhahn West Germany Rowing 1958
353 Jens Pohlmann Germany Water Polo 1978
354 Andrey Poitschke Germany Weightlifting 1972
355 Eyk Pokorny Germany Cycling 1969
356 Viola Poley East Germany Rowing 1955
357 Ursula Pollack Germany Swimming 1919
358 Hans-Dieter Pophal Germany Diving 1937
359 Rainer Pottel East Germany Athletics 1953
360 Peter Prause West Germany Boxing 1943
361 Silke Preuß East Germany Sailing 1965
362 Babette Preußler East Germany Figure Skating 1968
363 Werner Proft Germany Hockey 1901
364 Peter Prompe East Germany Rowing 1947
365 Alfred Radke West Germany Shooting 1934
366 Waldemar Raemisch Germany Art Competitions 1888 1955
367 André Rankel Germany Ice Hockey 1985
368 Richard Rau Germany Athletics 1889 1945
369 Emil Rausch Germany Swimming 1882 1954
370 Michael Rehbein West Germany Modern Pentathlon 1960
371 Rudolf Reichelt Germany Rowing 1890
372 Brigitte Reichert Germany Speed Skating 1946
373 Egbert Reimsfeld Germany Rowing 1890
374 Heidi Reineck West Germany Swimming 1952
375 Delia Reinhardt Germany Diving 1947
376 Katharina Rensch East Germany Gymnastics 1964
377 Annett Rex East Germany Swimming 1969
378 Elena Richter Germany Archery 1989
379 Wolf-Eberhard Richter East Germany Sailing 1953
380 Klaus Richtzenhain Germany Athletics 1934
381 Adolf Rieger Germany Wrestling 1899 1956
382 Peter Röhle West Germany Water Polo 1957
383 Klaus Roloff West Germany Rowing 1952
384 Erich Römer Germany Ice Hockey 1894 1987
385 Horst Rosenfeldt Germany Diving 1939
386 Hermann Roßmann Germany Art Competitions 1902 1956
387 Denise Roth Germany Speed Skating 1988
388 Cathleen Rund Germany Swimming 1977
389 Walter Sachs Germany Ice Hockey 1891
390 Kurt Sakowski Germany Athletics 1930
391 Heinz Sames Germany Speed Skating 1911
392 Daniela Samulski Germany Swimming 1984
393 Christian Sandow West Germany Modern Pentathlon 1959
394 Wolfgang Schaper Germany Art Competitions 1895 1930
395 Otto Scheff Austria Swimming, Water Polo 1889 1956
396 Gerlind Scheller West Germany Synchronized Swimming 1967
397 Hanne Schenk Switzerland Bobsleigh 1984
398 Annika Schleu Germany Modern Pentathlon 1990
399 Horst-Rüdiger Schlöske West Germany Athletics 1946
400 Wolfgang Schmelzer East Germany Cycling 1940
401 Detlef Schmidt West Germany Canoeing 1958
402 Jörg Schmidt East Germany Canoeing 1961
403 Jürgen Schmidt Germany Speed Skating 1941
404 Martin Schmidt Germany Judo 1969
405 Rolf Schmidt Germany Sailing 1963
406 Wolfgang Schmidt East Germany Athletics 1954
407 Johannes Schmitt Germany Athletics 1943 2003
408 Inge Schmitz Germany Swimming 1922
409 Renate Schneider Germany Gymnastics 1939
410 Tobias Schneider Germany Speed Skating 1981
411 René Schöfisch East Germany Speed Skating 1962
412 Marian Schole Canada Hockey 1986
413 Anke Scholz Germany Swimming 1978
414 Katharina Scholz Germany Hockey 1983
415 Stefan Scholz Germany Rowing 1964
416 Anke Schönfelder Germany Gymnastics 1975
417 Walter Schönrock Germany Athletics 1912 1996
418 Emil Schöpflin Germany Cycling 1910
419 Fabian Schrödter Germany Water Polo 1982
420 Gerd Schubert West Germany Boxing 1943
421 Michael Schubert East Germany Weightlifting 1967
422 Gustav Schuft Germany Gymnastics 1876 1948
423 Erich Schultze Germany Swimming 1890
424 Hans-Ullrich Schulz Germany Athletics 1939
425 Siegfried Schulz Germany Athletics 1910
426 Wolf-Rüdiger Schulz West Germany Water Polo 1940
427 Paul Schulze Germany Cycling 1882
428 Rudy Schulze Canada Shooting 1928 2011
429 Jochen Schümann East Germany, Germany Sailing 1954
430 Lisa Schuster Germany Ice Hockey 1987
431 Fritz Schwab Switzerland Athletics 1919 2006
432 Dietmar Schwarz East Germany Rowing 1947
433 Peggy Schwarz East Germany, Germany Figure Skating 1971
434 Roland Schwarz East Germany Sailing 1937
435 Samuel Schwarz Germany Speed Skating 1983
436 Birte Siech East Germany, Germany Rowing 1967
437 Gerhard Sperling Germany, East Germany Athletics 1937
438 Michael Spielmann Germany Speed Skating 1970
439 Joachim Spremberg Germany Rowing 1908 1975
440 Luise Stäblein Germany Rhythmic Gymnastics 1980
441 Karl-Heinz Stadtmüller East Germany Athletics 1953
442 Angela Stahnke-Hauck East Germany, Germany Speed Skating 1965
443 Hagen Stamm West Germany, Germany Water Polo 1960
444 Marko Stamm Germany Water Polo 1988
445 Uwe Steingroß East Germany Sailing 1951
446 Alfred Steinke Germany Ice Hockey 1881 1945
447 Manuela Stellmach East Germany, Germany Swimming 1970
448 Willi Steputat Germany Wrestling 1888 1946
449 Roland Steuk East Germany Athletics 1959
450 Kerstin Stolfig East Germany Figure Skating 1960
451 Astrid Strauß East Germany Swimming 1968
452 Thomas Strauß West Germany Rowing 1953
453 Michael Strauss Great Britain Fencing 1929
454 Rosemarie Taupadel East Germany Speed Skating 1952
455 Frank Terletzki East Germany Football 1950
456 Reinhard Theimer East Germany Athletics 1948
457 Jürgen Theuerkauff Germany, West Germany Fencing 1934
458 Otto Thiel Germany Football 1891 1915
459 Edgar Thiele Germany Water Polo 1938
460 Frank Thieme Germany Sailing 1963
461 Dörte Thümmler East Germany Gymnastics 1971
462 Manfred Tiedtke East Germany Athletics 1942
463 Susen Tiedtke Germany Athletics 1969
464 Peter Tiepold East Germany Boxing 1945
465 Marion Tietz East Germany Handball 1952
466 Günther Tilch Germany Speed Skating 1937
467 Ulf Timmermann East Germany, Germany Athletics 1962
468 Jacqueline Todten-Hein East Germany Athletics 1954
469 Viktor Torshin Soviet Union Shooting 1948 1993
470 Hans Trauttenberg Austria Ice Hockey 1909 1985
471 Wolfgang Troßbach Germany Athletics 1927
472 Friedrich Uhl Germany Hockey 1882 1953
473 Lutz Ulbricht West Germany Rowing 1942
474 Günther Ullerich Germany Hockey 1928 2007
475 Artur Ullrich East Germany Football 1957
476 Thomas Ulrich Germany Boxing 1975
477 Uwe Unterwalder East Germany Cycling 1950
478 Oktay Urkal Germany Boxing 1970
479 Bettina Ustrowski Germany Swimming 1976
480 Gregor Vietz Germany Athletics 1890
481 Fred Voelckerling Germany Art Competitions 1872 1945
482 Jürgen Vogler Germany Sailing 1925
483 Harry Voigt Germany Athletics 1913 1986
484 Gerd Völker Germany Diving 1942
485 Jens Volkmann West Germany Athletics 1967
486 Wilhelm, Count von Hohenau Germany Equestrianism 1884 1957
487 Götz von Mirbach Germany Sailing 1915 1968
488 Herbert von Petersdorff Germany Water Polo 1881 1964
489 Franz, Baron von Zedlitz und Leipe Germany Shooting 1876 1944
490 Peter Vonhof West Germany Cycling 1949
491 Regina Vossen West Germany Volleyball 1962
492 Detlef Wagenknecht East Germany Athletics 1959
493 Peter Ward Great Britain Athletics 1913 2009
494 Albert Weber Germany Football 1888 1940
495 Kutti Weiß Germany Hockey 1906 1995
496 Peter Weiss Austria Boxing 1938
497 Dieter Wemhöner Germany Boxing 1928
498 Hartmut Wenzel West Germany Rowing 1947
499 Joachim Werner Germany Rowing 1939
500 Lars Wichert Germany Rowing 1986
501 Richard Wilhelm Germany Athletics 1888 1917
502 Marina Wilke East Germany Rowing 1958
503 Arnold Wiltz United States Art Competitions 1889 1937
504 André Wohllebe East Germany, Germany Canoeing 1962
505 Jörg Woithe East Germany Swimming 1963
506 Helmut Wollmann East Germany Rowing 1947
507 Bernd Wucherpfennig West Germany Diving 1940
508 Klaus Wunderlich East Germany Speed Skating 1951
509 Georg Zacharias Germany Swimming 1884 1953
510 Dietrich Zander East Germany Rowing 1951
511 Lucas Zellmer Germany Sailing 1977
512 Hans-Joachim Zenk East Germany Athletics 1952
513 Reinhard Zerfowski East Germany Rowing 1947
514 Monika Zernicek East Germany Speed Skating 1954
515 Franklin Zielecke East Germany Weightlifting 1946
516 Elfriede Zimmermann Germany Swimming 1908
517 Marina Znak Soviet Union, Unified Team, Belarus Rowing 1961
518 Pamela Zoellner Germany Speed Skating 1977
519 Iris Zscherpe West Germany Swimming 1967
520 Nic Zwetnow Norway Shooting 1929