Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in St. Petersburg, St. Petersburg, Russia

Olympic Athletes Born in St. Petersburg, St. Petersburg, Russia

363 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Andrey Abduvaliyev Unified Team, Uzbekistan Athletics 1966
2 Yekaterina Abramova Russia Speed Skating 1982
3 Svetlana Abrosimova Russia Basketball 1980
4 Lyukman Adams Russia Athletics 1988
5 Aleksis Aide Russia Athletics 1888
6 Igor Akhremchik Soviet Union Rowing 1933 1990
7 Aleksandr Akondinov Russia Wrestling 1891
8 Aleksandr Aksinin Soviet Union Athletics 1954
9 Anatoly Albul Soviet Union Wrestling 1936 2013
10 Konstantin Aleksandrov Soviet Union Sailing 1920
11 Denis Alekseyev Russia Athletics 1987
12 Nataliya Alimova Russia Volleyball 1978
13 Vitaly Andreyev Unified Team Alpine Skiing 1969
14 Viktoriya Andreyeva Russia Swimming 1992
15 Nina Anisimova Russia Triathlon 1973
16 Yuliya Antipova Soviet Union Luge 1966
17 Vladislav Antonov Unified Team Boxing 1966
18 Nataliya Antyukh Russia Athletics 1981
19 Aleksandr Artemyev Soviet Union Boxing 1966
20 Johan Asker Sweden Equestrianism 1915 2000
21 Pavel Avksentyev Russia Swimming 1890
22 Ulrich Baasch Russia Athletics 1890
23 Georgy Baimakov Russia Swimming 1894
24 Yekaterina Bakhvalova Russia Athletics 1972
25 Andrey Balashov Soviet Union Sailing 1946 2009
26 Mikhail Balenkov Soviet Union Rowing 1940 1995
27 Viktor Barinov Soviet Union Rowing 1938
28 Georg Baumann Russia Wrestling 1892
29 Alexander Baumgärtel Germany Speed Skating 1972
30 Yelena Bechke Unified Team Figure Skating 1966
31 Arnold Belgardt Soviet Union Cycling 1937
32 Olga Belkina Russia Athletics 1990
33 Esper Beloselsky Russia Sailing 1870 1921
34 Aleksandr Belov Soviet Union Basketball 1951 1978
35 Yevgeniya Belyakova Russia Basketball 1986
36 Mariya Bespalova Russia Athletics 1986
37 Igor Bobrin Soviet Union Figure Skating 1953
38 Nataliya Bochina Soviet Union Athletics 1962
39 Dmitry Bochkaryov Soviet Union Speed Skating 1958
40 Viktor Bogachev Soviet Union Rowing 1938
41 Anatoly Bogdanov Soviet Union Shooting 1931 2001
42 Dmitry Bogdanov Russia Athletics 1979
43 Anna Bogdanova Russia Athletics 1984
44 Yuliya Bogdanova Soviet Union Swimming 1964
45 Yelena Bogomazova Russia Swimming 1982
46 Ārons Boguļubovs Soviet Union Judo 1938
47 Valentin Boreyko Soviet Union Rowing 1933 2012
48 Lyudmila Borisova Russia Athletics 1966
49 Lyudmila Borozna Soviet Union Volleyball 1954
50 Pyotr Brayko Russia Athletics 1977
51 Lyudmila Buldakova Soviet Union Volleyball 1938 2006
52 Veniamin But Soviet Union, Unified Team Rowing 1961
53 Vladimir Butusov Russia Football 1892 1971
54 Valeriu Caceanov Soviet Union Athletics 1954
55 William Cazalet Great Britain Jeu De Paume 1865 1932
56 Konstantin Chistyakov Soviet Union, Unified Team Alpine Skiing 1970
57 Valentina Ciurina Moldova Biathlon 1978
58 Nischan Daimer Germany Athletics 1967
59 Yury Danilochkin Belarus Alpine Skiing 1991
60 Tamara Danilova Soviet Union Athletics 1939
61 Alfred de Rauch France Ice Hockey 1887
62 Pavel de Shtiglits Russia Athletics 1892
63 Yelena Dendeberova Soviet Union, Unified Team Swimming 1969
64 Viktor Diduk Soviet Union Rowing 1957
65 Aleksandr Dityatin Soviet Union Gymnastics 1957
66 Valery Dolinin Soviet Union Rowing 1953
67 Zinaida Doynikova Soviet Union Athletics 1934
68 Pyotr Dron Russia Curling 1985
69 Voldemar Dundur Soviet Union Rowing 1938
70 Aleksey Dyachenko Russia Fencing 1978
71 Yekaterina Dyachenko Russia Fencing 1987
72 Eduard Ellmann Estonia Football 1902 1941
73 Grigory Falko Russia Swimming 1987
74 Vjačeslavs Fanduļs Latvia Ice Hockey 1969
75 Igor Feld Soviet Union Athletics 1941
76 Sergey Fesikov Russia Swimming 1989
77 Andrey Fetisov Russia Basketball 1972
78 Sergey Filippov Russia Football 1893 1942
79 Vyacheslav Fursov Soviet Union Athletics 1954
80 Boris Fyodorov Soviet Union Rowing 1931
81 Anton Galkin Russia Athletics 1982
82 Ruslan Gasymov Russia Judo 1979
83 Nina Gavrylyuk Soviet Union, Russia Cross Country Skiing 1965
84 Oleg Golovanov Soviet Union Rowing 1934
85 Yury Golovshchikov Soviet Union Ski Jumping 1963
86 Tatyana Gonobobleva Soviet Union Volleyball 1948 2007
87 Irina Gordeyeva Russia Athletics 1986
88 Dora Gordine Great Britain Art Competitions 1906 1991
89 Otto Gordziałkowski Poland Rowing 1898 1994
90 Mikhail Gorelik Soviet Union Swimming 1958
91 Viktor Gorlov Soviet Union Sailing 1918
92 Boris Gorokhov Soviet Union Rowing 1939
93 Konstantin Grachov Soviet Union Athletics 1927
94 Georgy Grebenkov Russia Gymnastics 1982
95 Mihail Gribuşencov Moldova Biathlon 1980
96 Tatiana Grigorieva Australia Athletics 1975
97 Aleksandr Grigoryev Soviet Union Athletics 1955
98 Leonid Grigoryev Soviet Union Athletics 1926
99 Nadezhda Grishayeva Russia Basketball 1989
100 Vera Grushkina Soviet Union Athletics 1947
101 Nina Gruzintseva Soviet Union Canoeing 1934
102 Irina Gubkina Unified Team, Russia Luge 1972
103 Elvira Guerra Italy Equestrianism 1855 1937
104 Aleksey Gusarov Soviet Union, Russia Ice Hockey 1964
105 Uno Häggman Finland Athletics 1882 1936
106 Valdemar Henriksson Finland Rowing 1884 1929
107 Mikhail Ignatyev Russia Cycling 1985
108 Nina Ignatyeva Soviet Union Luge 1948
109 Lyudmila Ignatyeva-Samotesova Soviet Union Athletics 1939
110 Kirill Ikonnikov Russia Athletics 1984
111 Viktor Ilyin Soviet Union Luge 1951
112 Pavel Ilyinsky Soviet Union Rowing 1944
113 Aleksandr Ivanov Russia Athletics 1982
114 Andrey Ivanov Russia Swimming 1976
115 Kirill Ivanov Soviet Union, Unified Team Shooting 1960
116 Leonid Ivanov Soviet Union Football 1921 1990
117 Leonid Ivanov Soviet Union Rowing 1938
118 Nikolay Ivanov Soviet Union Rowing 1949 2012
119 Anastasiya Ivanova-Shvedova Russia, Belarus Athletics 1979
120 Lev Kalyayev Soviet Union Athletics 1929 1983
121 Dmitry Kapitonov Russia Athletics 1968
122 Andrey Kapralov Russia Swimming 1980
123 Sergey Karasyov Russia Basketball 1993
124 Vladimir Karpets Russia Cycling 1980
125 Yelena Karpova Russia Basketball 1980
126 Aleksey Kasatonov Soviet Union Ice Hockey 1959
127 Amos Kash Russia Shooting 1868
128 Klara Kashapova Russia Athletics 1970
129 Oksana Kazakova Russia Figure Skating 1975
130 Maksim Kedrin Russia Alpine Skiing 1982
131 Pavel Kharin Soviet Union Canoeing 1927
132 Marta Kharitonova Russia Canoeing 1984
133 Igor Khokhlov Soviet Union Rowing 1937
134 Nikita Khromov Russia Football 1888 1934
135 Nikolay Kiselyov Soviet Union Nordic Combined 1939 2005
136 Vladimir Kishkun Soviet Union Athletics 1951
137 Marina Kislova Russia Athletics 1978
138 Aleksandr Klepikov Soviet Union Rowing 1950
139 Valery Kleshnyov Soviet Union Rowing 1958
140 Fyodor Klimov Russia Figure Skating 1990
141 Sergey Klimov Russia Cycling 1980
142 Vera Komisova Soviet Union Athletics 1953
143 Yuliya Kondakova Russia Athletics 1981
144 Anna Kondrashina Soviet Union Rowing 1955
145 Sergey Kornilov Russia Speed Skating 1978
146 Gennady Korshikov Soviet Union Rowing 1949
147 Ilona Korstin Russia Basketball 1980
148 Yekaterina Kostetskaya Russia Athletics 1986
149 Anna Kozlova Unified Team, United States Synchronized Swimming 1972
150 Yekaterina Kramarenko Russia Gymnastics 1991
151 Tatyana Kraynova Soviet Union Volleyball 1967
152 Galina Kreft-Alekseyeva Soviet Union Canoeing 1950 2005
153 Nataliya Kresova-Rusakova Russia Athletics 1979
154 Andrey Krylov Soviet Union Swimming 1956
155 Nataliya Kuchinskaya Soviet Union Gymnastics 1949
156 Vyacheslav Kulebyakin Soviet Union Athletics 1950
157 Semyon Kulikov Russia Gymnastics 1891
158 Irina Kusakina Soviet Union Luge 1965
159 Pavel Kushnikov Russia Gymnastics 1893
160 Dmitry Kuskov Russia Shooting 1876
161 Olga Kuzhela Russia Synchronized Swimming 1985
162 Yelizaveta Kuzmenko Belarus Alpine Skiing 1987
163 Viktor Kuznetsov Soviet Union Swimming 1961
164 Vladimir Kuznetsov Soviet Union Athletics 1931 1986
165 Svetlana Kuznetsova Russia Tennis 1985
166 Yevgeniya Kuznetsova Bulgaria, Russia Gymnastics 1980
167 Aleksandr Lakatosh Russia Fencing 1974
168 Anna Larionova Russia Alpine Skiing 1975
169 Marina Leonidova Soviet Union Figure Skating 1958
170 Alyona Leonova Russia Figure Skating 1990
171 Dmitry Lepikov Unified Team Swimming 1972
172 Aleksandr Lipatov Russia Canoeing 1981
173 Valentina Lituyeva Soviet Union Athletics 1930 2008
174 Yury Lorentsson Soviet Union Rowing 1930 2003
175 Igor Luzhkovsky Soviet Union Swimming 1938 2000
176 Irina Lyakhovskaya Soviet Union Swimming 1941 2003
177 Oleg Makarov Soviet Union Figure Skating 1962
178 Kseniya Makarova Russia Figure Skating 1992
179 Vladimir Malik Soviet Union Rowing 1938
180 Alexei Manziula Israel Swimming 1980
181 Yekaterina Marennikova Russia Handball 1982
182 Vladimir Markov Russia Football 1889 1942
183 Zinaida Matistovich Soviet Union Athletics 1932
184 Arnold Matsulevych Soviet Union Athletics 1932
185 Ivan Matveyev Soviet Union Sailing 1914 1983
186 Ilya Medvedev Russia Canoeing 1983
187 Yury Melikhov Soviet Union Cycling 1937 2000
188 Boris Melnikov Soviet Union Fencing 1938
189 Anatoly Mikhaylov Soviet Union Athletics 1936
190 Lyudmila Mikhaylovskaya Soviet Union Volleyball 1937
191 Aleksandr Mordovin Russia Fencing 1873 1938
192 Veronika Mosina Russia Athletics 1990
193 Stanislav Moskvin Soviet Union Cycling 1939
194 Tamara Moskvina Soviet Union Figure Skating 1941
195 Timofey Mozgov Russia Basketball 1986
196 Vyacheslav Mozhayev Soviet Union Sailing 1938
197 Mariya Mukhortova Russia Figure Skating 1985
198 Sofiya Muratova Soviet Union Gymnastics 1929 2006
199 Andriy Mykhailychenko Ukraine Gymnastics 1981
200 Vadim Naumov Unified Team, Russia Figure Skating 1969
201 Anna Nazarova Russia Athletics 1986
202 Yelena Nechayeva Russia Fencing 1979
203 Yana Nekrasova Russia Curling 1976
204 Dmitry Nelyubin Soviet Union, Unified Team Cycling 1971 2005
205 Olena Nemashkalo Soviet Union Handball 1963
206 Yury Nesterov Soviet Union Handball 1967
207 Grigory Nikitin Russia Football 1890 1917
208 Viktor Novozhilov Soviet Union Wrestling 1950 1991
209 Anatoly Olizarenko Soviet Union Cycling 1936
210 Yevgeniya Olshevskaya Russia Diving 1978
211 Nataliya Omsheva Soviet Union Luge 1947
212 Mariya Orlova Russia Skeleton 1988
213 Nadezhda Orlova Russia Bobsleigh 1979
214 Sergey Osipov Soviet Union Luge 1950
215 Vladimir Osokin Soviet Union Cycling 1954
216 Yury Ovchinnikov Soviet Union Figure Skating 1950
217 Edvin Ozolin Soviet Union Athletics 1939
218 Elvīra Ozoliņa Soviet Union Athletics 1939
219 Pavel Parshin Soviet Union Sailing 1919
220 Aleksandr Pashkov Unified Team Bobsleigh 1953
221 Aleksey Pavlenko Russia Freestyle Skiing 1995
222 Pavel Pavlovich Russia Wrestling 1893
223 Boris Pertel Russia Shooting 1888
224 Aleksandr Petrov Soviet Union Football 1925 1972
225 Aleksey Petrov Soviet Union Cycling 1937 2009
226 Denis Petrov Unified Team Figure Skating 1968
227 Yevgeny Petrov Russia Athletics 1888
228 Mariya Petrova Russia Figure Skating 1977
229 Yelena Petrova Unified Team Judo 1966
230 Nikolai Poljakov Soviet Union Sailing 1951
231 Anton Ponkrashov Russia Basketball 1986
232 Svetlana Pospelova Russia Athletics 1979
233 Vladimir Predkin Russia Swimming 1969
234 Dimitri Prochorow Germany Weightlifting 1968
235 Sofya Prosvirnova Russia Short Track Speed Skating 1997
236 Oleg Protopopov Soviet Union Figure Skating 1932
237 Kirill Putyrsky Soviet Union Rowing 1928
238 Nadezhda Radovitskaya Russia Freestyle Skiing 1977
239 Andres Raja Estonia Athletics 1982
240 Aleksandra Razaryonova Russia Triathlon 1990
241 Tatyana Reshetnikova Russia Athletics 1966
242 Inga Rodionova Azerbaijan Figure Skating 1980
243 Viktor Romanov Soviet Union Cycling 1937
244 Aleksey Romashov Russia Ski Jumping 1992
245 Igor Rudakov Soviet Union Rowing 1934
246 Sergey Rusin Soviet Union Swimming 1959
247 Vladimir Salnikov Soviet Union Swimming 1960
248 Olga Samulenkova Russia Rowing 1978
249 Tatyana Savelyeva Soviet Union Swimming 1947
250 Nina Savina Soviet Union Canoeing 1915 1965
251 Alfred Schwarz Russia Athletics 1887
252 Larisa Seleznyova Soviet Union Figure Skating 1963
253 Boris Selitsky Soviet Union Weightlifting 1938
254 Aleksandr Sema Soviet Union Rowing 1952
255 Olha Semenova Soviet Union Handball 1964
256 Andrey Semyonov Russia Athletics 1977
257 Anna Sergeyeva Russia Rowing 1975
258 Marina Serkova Soviet Union Athletics 1961
259 Aleksandr Severov Russia Wrestling 1889
260 Viktor Shamburkin Soviet Union Shooting 1931
261 Valentina Shaprunova Soviet Union Athletics 1937
262 Alla Shastitko Soviet Union Athletics 1939
263 Gennady Shatkov Soviet Union Boxing 1932 2009
264 Tamara Shelofastova Soviet Union Swimming 1959
265 Sergey Shendelyov Russia Ice Hockey 1964
266 Dmitry Shepel Russia Speed Skating 1978
267 Maksim Sheremetyev Russia Sailing 1986
268 Mikhail Sheremetyev Russia Sailing 1985
269 Yekaterina Shikhova Russia Speed Skating 1985
270 Aleksandra Shiryayeva Russia Beach Volleyball 1983
271 Yevgeniya Shishkova Unified Team, Russia Figure Skating 1972
272 Mariya Shkanova Belarus Alpine Skiing 1989
273 Yelena Shushunova Soviet Union Gymnastics 1969
274 Marina Sidorova Soviet Union Athletics 1950
275 Anton Sikharulidze Russia Figure Skating 1976
276 Nadezhda Skardino Belarus Biathlon 1985
277 Sergey Slavnov Russia Figure Skating 1982
278 Anatoly Smirnov Soviet Union Swimming 1958
279 Andrey Smirnov Soviet Union Swimming 1957
280 Roman Smirnov Russia Athletics 1984
281 Sergey Smirnov Soviet Union Athletics 1960
282 Lyudmila Smirnova Soviet Union Figure Skating 1949
283 Yevgeny Smiryagin Russia Athletics 1976
284 Yelena Smurova Russia Water Polo 1974
285 Bronislav Snetkov Unified Team Speed Skating 1967
286 Aleksey Sokolov Russia Athletics 1979
287 Maksim Sokolov Russia Ice Hockey 1972
288 Pyotr Sokolov Russia Football 1891 1971
289 Yury Sokolov Soviet Union Judo 1961 1990
290 Vladimir Solovyov Soviet Union Rowing 1946
291 Vitaly Sorokin Soviet Union Swimming 1935 1995
292 Aleksey Spiridonov Soviet Union Athletics 1951 1998
293 Yevgeny Spiridonov Soviet Union Swimming 1947
294 Nina Statkevich Soviet Union Speed Skating 1944
295 Eduard Stayson Soviet Union Sailing 1923
296 Vasīlijs Stepanovs Soviet Union Weightlifting 1927 2011
297 Galina Stepanskaya Soviet Union Speed Skating 1949
298 Kseniya Stolbova Russia Figure Skating 1992
299 Mykhailo Storozhenko Soviet Union Athletics 1937
300 Dmitry Stukalov Soviet Union Athletics 1951
301 Andrey Suraykin Soviet Union Figure Skating 1948 1992
302 Maksim Sushinsky Russia Ice Hockey 1974
303 Viktor Suslin Soviet Union Rowing 1944
304 Aleksandr Svinin Soviet Union Figure Skating 1958
305 Nataliya Svinukhova Russia Basketball 1972
306 Igor Sysoyev Russia Triathlon 1980
307 Irena Szewińska-Kirszenstein Poland Athletics 1946
308 Viktor Talyanov Soviet Union Alpine Skiing 1934
309 Sergey Tarasov Russia Snowboarding 1988
310 Oleg Tataurov Russia Figure Skating 1972
311 Peter Tchernyshev United States Figure Skating 1971
312 Irina Terentjeva Lithuania Cross Country Skiing 1984
313 Nikolay Tikhomirov Soviet Union Athletics 1930
314 Mariya Tikhvinskaya Russia Snowboarding 1970
315 Dmitry Torgovanov Russia Handball 1972
316 Igor Trandenkov Unified Team, Russia Athletics 1966
317 Nikolay Trusov Russia Cycling 1985
318 Irina Turova-Bochkaryova Soviet Union Athletics 1935 2012
319 Yury Tyukalov Soviet Union Rowing 1930
320 Vladimir Ukhov Soviet Union Athletics 1924 1996
321 Aleksey Urmanov Unified Team, Russia Figure Skating 1973
322 Aleksey Uversky Russia Football 1886 1942
323 Yelena Valova Soviet Union Figure Skating 1963
324 Svetlana Varganova Soviet Union Swimming 1964
325 Andrey Vasilyev Soviet Union Rowing 1962
326 Dmitry Vasilyev Soviet Union Biathlon 1962
327 Oleg Vasilyev Soviet Union Figure Skating 1959
328 Vladimir Vasilyev Soviet Union Sailing 1935
329 Larisa Viktorova Soviet Union Swimming 1943
330 Voldemārs Vimba Latvia Art Competitions 1904 1985
331 Georgy Vishnyakov Russia Shooting 1871
332 Aleksandr Vlasov Soviet Union Figure Skating 1956
333 Nataliya Vodopyanova Russia Basketball 1981
334 Viktoriya Volchkova Russia Figure Skating 1982
335 Vladimir Volodenkov Russia Rowing 1972
336 Irina Vorobyova Soviet Union Figure Skating 1958
337 Tatyana Vorokhobko Soviet Union Athletics 1950
338 Anna Vozakova Russia Beach Volleyball 1989
339 Russell Wentworth Australia Volleyball 1973
340 Walter Winans United States Shooting, Art Competitions 1852 1920
341 Aleksey Yagudin Russia Figure Skating 1980
342 Aleksandr Yakovlev Russia Art Competitions 1887 1938
343 Mikhail Yakovlev Russia Football 1893 1942
344 Olga Yakovleva Soviet Union Basketball 1963
345 Valentina Yakshina Russia Speed Skating 1976
346 Yury Yegorov Soviet Union Luge 1947
347 Marina Yeltsova Russia Figure Skating 1970
348 Galina Yermolayeva Soviet Union Rowing 1948
349 Nataliya Yukhareva Russia Judo 1975
350 Fyodor Zabelin Russia Gymnastics 1888
351 Olga Zabelinskaya Russia Cycling 1980
352 Ilya Zakharov Russia Diving 1991
353 Mikhail Zamotin Soviet Union Canoeing 1937
354 Valentin Zanin Soviet Union Rowing 1937
355 Aleksandr Zaytsev Soviet Union Figure Skating 1952
356 Vyacheslav Zaytsev Soviet Union Volleyball 1952
357 Viktor Zhdanovich Soviet Union Fencing 1938
358 Nataliya Zhedik Russia Basketball 1988
359 Yevgeny Zhigulin Russia Rowing 1980
360 Tatyana Zhuk Soviet Union Figure Skating 1946
361 Nataliya Ziganshina Russia Gymnastics 1985
362 Bruno Zilliacus Finland Athletics 1877 1926
363 Galina Zybina Soviet Union Athletics 1931