Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Rostock, Mecklenburg-Vorpommern, Germany

88 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Peter Ahrendt Germany Sailing 1934 2013
2 Stefan Ahrens Germany Diving 1976
3 Gabriele Badorek East Germany Handball 1952
4 Heidi Becker-Ramlow East Germany Diving 1954 1987
5 Dieter Below East Germany Sailing 1942
6 Steffen Bogs East Germany Rowing 1965
7 Andrea Bölk Germany Handball 1968
8 Ralph Borghard Germany Figure Skating 1944
9 Jörn Borowski East Germany Sailing 1959
10 Paul Borowski East Germany Sailing 1937 2012
11 Siegfried Brietzke East Germany Rowing 1952
12 Hannelore Burosch East Germany Handball 1947
13 Nadja Drygalla Germany Rowing 1989
14 Anne Eckner Germany Short Track Speed Skating 1979
15 Matthias Flach Germany Rowing 1982
16 Horst Freese West Germany Speed Skating 1944
17 Reiner Ganschow East Germany Handball 1945
18 Andre Greipel Germany Cycling 1982
19 Bärbel Grimmer Germany Swimming 1945
20 Jana Günther Germany Gymnastics 1975
21 Reinhard Gust East Germany Rowing 1950
22 Heinrich Hagen Germany Athletics 1935
23 André Hartwig Germany Short Track Speed Skating 1983
24 Susanne Hilger East Germany Swimming 1958
25 Lars Hinneburg East Germany Swimming 1965
26 Denise Hinrichs Germany Athletics 1987
27 Sarina Hülsenbeck East Germany Swimming 1962
28 Bernd Jakubowski East Germany Football 1952 2007
29 Mario Kalinke Germany Weightlifting 1974
30 Ulrich Karnatz East Germany Rowing 1952
31 Karin Kessow East Germany Speed Skating 1954
32 Aika Klein Germany Short Track Speed Skating 1982
33 Doris Kohardt East Germany Swimming 1950
34 Klaus Kröppelien East Germany Rowing 1958
35 Stephan Krüger Germany Rowing 1988
36 Hansjörg Kunze East Germany Athletics 1959
37 Heike Lange East Germany Speed Skating 1955
38 Klaus Langhoff East Germany Handball 1939
39 Kathrin Langschwager East Germany Volleyball 1966
40 Tom Lehmann Germany Rowing 1987
41 Ulrike Lehmann Germany Short Track Speed Skating 1982
42 Julia Lepke Germany Rowing 1989
43 Dörte Lindner Germany Diving 1974
44 Wilfried Lorenz Germany Sailing 1932
45 Julia Mächtig Germany Athletics 1986
46 Gerd May East Germany Fencing 1953
47 Ulrich Mense Germany Sailing 1927 2003
48 Brigitte Mertz East Germany Swimming 1957
49 Arian Nachbar Germany Short Track Speed Skating 1977
50 Marianne Noack East Germany Gymnastics 1951
51 Rolf Oesterreich East Germany Figure Skating 1952
52 Detlef Okrent Germany Hockey 1909 1983
53 Frank Pfütze East Germany Swimming 1959 1991
54 Marlies Pohl East Germany Swimming 1955
55 Ramona Portwich East Germany, Germany Canoeing 1967
56 Martina Proeber East Germany Diving 1963
57 Peter Prusa East Germany Ice Hockey 1944
58 Jan Quast Germany Boxing 1970
59 Andreas Raelert Germany Triathlon 1976
60 Friedrich Rahe Germany Hockey, Tennis 1888 1949
61 Willi Remer Germany Modern Pentathlon 1909
62 Sabine Röther East Germany Handball 1957
63 Nils Rudolph Germany Swimming 1965
64 Reinhard Rychly East Germany Gymnastics 1951
65 Christian Schenk East Germany Athletics 1965
66 Torsten Schmidt Germany Athletics 1974
67 Christine Schmitt East Germany Gymnastics 1953
68 Günther Schumacher West Germany Cycling 1949
69 Rita Schumacher Germany Swimming 1937
70 Ulrike Sennewald Germany Rowing 1989
71 Marlene Sinnig Germany Rowing 1984
72 Kathleen Stark Germany Gymnastics 1975
73 Christine Strübing East Germany Swimming 1952
74 Erich Suhrbier Germany, West Germany Canoeing 1938
75 Andreas Tews East Germany, Germany Boxing 1968
76 Karl-Heinz Thun East Germany Sailing 1937 1993
77 Hans-Jürgen Tode East Germany Canoeing 1957
78 Norbert Trieloff East Germany Football 1957
79 Jan Ullrich Germany Cycling 1973
80 Birgit Wagner Germany Handball 1969
81 Frank-Michael Wahl East Germany, Germany Handball 1956
82 Annika Walter Germany Diving 1975
83 Dieter Waskow East Germany Diving 1957
84 Katrin Weber Germany Short Track Speed Skating 1976
85 Brit Wiedemann East Germany Volleyball 1967
86 Klaus-Uwe Will East Germany Canoeing 1939
87 Helge Ziethen East Germany Diving 1952
88 Nicole Zimmermann Germany Rowing 1980