Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Nottingham, Nottingham, Great Britain

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Nottingham, Nottingham, Great Britain

57 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Frances Adcock Australia Swimming 1984
2 Jack Archer Great Britain Athletics 1921 1997
3 Elizabeth Arnold Great Britain Swimming 1973
4 Jamie Baulch Great Britain Athletics 1973
5 Andy Beadsworth Great Britain Sailing 1967
6 Sophie Bradley Great Britain Football 1989
7 Nick Buckland Great Britain Figure Skating 1989
8 Tony Bullen Great Britain Speed Skating 1931
9 Reuben Burgess Great Britain Canoeing 1966
10 Grace Carter Great Britain Volleyball 1989
11 Frederick Chapman Great Britain Football 1883 1951
12 Francesca Clayton Great Britain Water Polo 1990
13 Andrew Clough Great Britain Canoeing 1970 2007
14 Iain Clough Great Britain Canoeing 1965
15 Adrian Collier Great Britain Canoeing 1965
16 Eric Coy Canada Athletics 1914 1985
17 Richard Davison Great Britain Equestrianism 1955
18 Christopher Dean Great Britain Figure Skating 1958
19 Anthony Douglas Great Britain Short Track Speed Skating 1985
20 Beckie Downie Great Britain Gymnastics 1992
21 Adam Faulkner Great Britain Swimming 1981
22 Loreen Hall Great Britain Athletics 1967
23 John Herbert Great Britain Athletics, Bobsleigh 1962
24 Stuart Horsepool Great Britain Short Track Speed Skating 1961
25 Tom Iveson Great Britain Short Track Speed Skating 1983
26 Susan Jackson Great Britain Figure Skating 1965
27 Connie Jeans Great Britain Swimming 1899 1994
28 Simon Jefferies Great Britain Rowing 1955
29 Helen Karagounis Great Britain Athletics 1981
30 Colin Kirkham Great Britain Athletics 1944
31 Harold Knight Great Britain Art Competitions 1874 1961
32 Annie Last Great Britain Cycling 1990
33 Bob Leivers Great Britain Swimming 1914 1964
34 Angela Littlewood Great Britain Athletics 1949
35 Duncan Macmillan Great Britain Athletics 1890 1963
36 Clive Marshall Great Britain Rowing 1939
37 Andrew Naylor Great Britain Figure Skating 1965
38 Rob Newton Great Britain Athletics 1981
39 Richard Nicholson Great Britain Rowing 1937
40 Richard Nizielski Australia Short Track Speed Skating 1968
41 Sam Oldham Great Britain Gymnastics 1993
42 Malcolm Pyrah Great Britain Equestrianism 1941
43 Helen Reeves Great Britain Canoeing 1980
44 Nathan Robertson Great Britain Badminton 1977
45 Bernard Rowe Great Britain Wrestling 1904 1986
46 Sean Ryder Great Britain Water Polo 1987
47 John Savidge Great Britain Athletics 1924 1979
48 David Spencer Great Britain Cycling 1964
49 Bob Starkey Great Britain Rowing 1904 1978
50 Bryan Steel Great Britain Cycling 1969
51 Geoff Stockdale Great Britain Speed Skating 1944
52 Jayne Torvill Great Britain Figure Skating 1957
53 Mick Varley Great Britain Boxing 1939
54 Rodney Ward Great Britain Figure Skating 1941
55 Jack Whelbourne Great Britain Short Track Speed Skating 1991
56 Paul Worth Great Britain Short Track Speed Skating 1986
57 Patrick Wright Great Britain Rowing 1945