You Are Here > SR/Olympics > Frivolities > Athletes Born in Potsdam, Brandenburg, Germany

Olympic Athletes Born in Potsdam, Brandenburg, Germany

53 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Brigitte Ahrenholz East Germany Rowing 1952
2 Nikolay Balboshin Soviet Union Wrestling 1949
3 Robert Bartko Germany Cycling 1975
4 Andreas Barucha Germany Bobsleigh 1979
5 Jens-Peter Berndt West Germany Swimming 1963
6 Ingo Borkowski Germany Sailing 1971
7 Ralf Brudel East Germany, Germany Rowing 1963
8 Frank Butzmann Germany Sailing 1958
9 Gundula Diel Germany Athletics 1941
10 Lothar Doering East Germany Handball 1950
11 Jana Dörries Germany Swimming 1975
12 Gerhart Drabsch Germany Art Competitions 1902 1945
13 Torsten Eckbrett Germany Canoeing 1984
14 Jonathan Erdmann Germany Beach Volleyball 1988
15 Fanny Fischer Germany Canoeing 1986
16 Thomas Flach East Germany, Germany Sailing 1956
17 Rico Freimuth Germany Athletics 1988
18 Monique Garbrecht-Enfeldt Germany Speed Skating 1968
19 Erik Hahn Germany Wrestling 1970
20 Ludovika Jakobsson-Eilers Finland Figure Skating 1884 1968
21 Klaus Katzur Germany, East Germany Swimming 1943
22 Stefan Köllner Germany Modern Pentathlon 1984
23 Sandra Köppen Germany Judo 1975
24 Manja Kowalski Germany Rowing 1976
25 Kerstin Kowalski-El-Qalqili Germany Rowing 1976
26 Kevin Kuske Germany Bobsleigh 1979
27 Ike Landvoigt Germany Rowing 1973
28 Christiane Lanzke Germany Diving 1947
29 Heorhiy Leonchuk Ukraine Sailing 1974
30 Christopher Linke Germany Athletics 1988
31 René Monse Germany Boxing 1968
32 Daniela Neunast East Germany, Germany Rowing 1966
33 Birgit Peter East Germany, Germany Rowing 1964
34 Christina Pinnow Germany Sailing 1967
35 Olga Potashova Russia Volleyball 1976
36 Christian Prochnow Germany Triathlon 1982
37 Daniela Reimer Germany Rowing 1982
38 Torsten Reißmann East Germany Judo 1956 2009
39 Peter Rieger East Germany Athletics 1953
40 Werner Rittberger Germany Figure Skating 1891 1975
41 Siegfried Rothe Germany Athletics 1938
42 Anja Schache Germany Fencing 1977
43 Stephanie Schiller Germany Rowing 1986
44 Michael Schimmer East Germany Athletics 1967
45 Ulli Schümann Germany Sailing 1973
46 Klaus Thiele East Germany Athletics 1958
47 Volodymyr Tohuzov Soviet Union, Unified Team, Ukraine Wrestling 1966
48 Jutta Wanke Germany Swimming 1948
49 Franziska Weber Germany Canoeing 1989
50 Dirk Weise East Germany Canoeing 1952
51 Carsten Wolf East Germany Cycling 1964
52 Valeriya Zabruskova Russia Athletics 1975
53 Sabine Zimmer-Krantz Germany Athletics 1981