Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Chelyabinsk, Chelyabinsk, Russia

Olympic Athletes Born in Chelyabinsk, Chelyabinsk, Russia

76 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Nelli Abramova Soviet Union Volleyball 1940
2 Marina Akulova Russia Volleyball 1985
3 Nikolay Averyanov Russia Athletics 1980
4 Sergey Babinov Soviet Union Ice Hockey 1955
5 Anastasiya Baryshnikova Russia Taekwondo 1990
6 Svetlana Bazhanova Unified Team, Russia Speed Skating 1972
7 Anastasiya Belikova Russia Volleyball 1979
8 Igor Bogolyubsky Russia Speed Skating 1985
9 Slava Bykov Soviet Union, Unified Team Ice Hockey 1960
10 Oleg Davydov Russia Ice Hockey 1971
11 Yevgeny Davydov Unified Team Ice Hockey 1967
12 Aleksey Dryomin Russia Athletics 1989
13 Olga Fatkulina Russia Speed Skating 1990
14 Aleksey Frantsuzov Russia Handball 1971
15 Yekaterina Gamova Russia Volleyball 1980
16 Sergey Gonchar Russia Ice Hockey 1974
17 Svetlana Gundarenko Unified Team, Russia Judo 1969
18 Valery Ivannikov Russia Ice Hockey 1967
19 Vladimir Ivanov Russia Badminton 1987
20 Alina Ivanova Unified Team Athletics 1969
21 Dmitry Kalinin Russia Ice Hockey 1980
22 Valery Karpov Russia Ice Hockey 1971
23 Svetlana Kaykan Russia Speed Skating 1978
24 Gulfiya Khanafayeva Russia Athletics 1982
25 Sofiya Konukh Russia Water Polo 1980
26 Lyudmila Korobova Soviet Union Swimming 1942
27 Mariya Korolyova Russia Water Polo 1974
28 Iryna Kostiuchenkova Soviet Union, Unified Team Athletics 1961
29 Denis Kulakov Russia Shooting 1982
30 Arsenyi Lavrentyev Portugal Swimming 1983
31 Vladimir Loshchilov Soviet Union Athletics 1932 1999
32 Sergey Makarov Soviet Union Ice Hockey 1958
33 Yekaterina Malysheva Russia Speed Skating 1987
34 Vladimir Markelov Soviet Union Gymnastics 1957
35 Anatoly Mashkov Soviet Union Speed Skating 1944
36 Igor Matushkin Belarus Ice Hockey 1965
37 Yevgeny Medvedev Russia Ice Hockey 1982
38 Andrey Mezin Belarus Ice Hockey 1974
39 Kseniya Moskvina Russia Swimming 1989
40 Sergey Mylnikov Soviet Union Ice Hockey 1958
41 Valery Nichushkin Russia Ice Hockey 1995
42 Svetlana Nikishina Soviet Union Volleyball 1958
43 Staņislavs Olijars Latvia Athletics 1979
44 Olga Permyakova Russia Ice Hockey 1982
45 Yuliya Petrova Russia Water Polo 1979
46 Nataliya Polozkova Unified Team, Russia Speed Skating 1972
47 Vira Popkova Soviet Union Athletics 1943 2011
48 Yevgeniya Protsenko Russia Water Polo 1983
49 Kostia Rurak Ukraine Athletics 1974
50 Anna Sablina Soviet Union Speed Skating 1945
51 Gennady Samosedenko Soviet Union Equestrianism 1942
52 Mariya Savinova Russia Athletics 1985
53 Gaynan Saydkhuzhin Soviet Union Cycling 1937
54 Rishat Shafikov Russia Athletics 1970
55 Nataliya Shepelina Russia Water Polo 1981
56 Marina Shults Israel Rhythmic Gymnastics 1994
57 Yury Shurkalov Soviet Union Rowing 1949
58 Tatyana Sibileva Russia Athletics 1980
59 Eduard Sibiryakov Soviet Union Volleyball 1941 2004
60 Tatyana Sidorova Soviet Union Speed Skating 1936
61 Eugen Spiridonov Germany Gymnastics 1982
62 Sergey Starikov Soviet Union Ice Hockey 1958
63 Yevgeniya Startseva Russia Volleyball 1989
64 Leo Stefan Germany Ice Hockey 1970
65 Sergey Tertyshny Russia Ice Hockey 1970
66 Yakov Toumarkin Israel Swimming 1992
67 Yelena Tyushnyakova Unified Team Speed Skating 1963
68 Anton Vasilyev Russia Canoeing 1983
69 Aleksandr Voronin Soviet Union Weightlifting 1951 1992
70 Vyacheslav Voynov Russia Ice Hockey 1990
71 Yelena Yelesina Russia Athletics 1970
72 Yegor Yevdokimov Russia Handball 1982
73 Danis Zaripov Russia Ice Hockey 1981
74 Anastasiya Zubkova Russia Water Polo 1980
75 Anna Zubkova Kazakhstan Water Polo 1980
76 Andrey Zuyev Russia Ice Hockey 1964