Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Chemnitz, Sachsen, Germany

Olympic Athletes Born in Chemnitz, Sachsen, Germany

68 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gunter Ambraß East Germany Weightlifting 1955
2 Sabine Becker East Germany Speed Skating 1959
3 Jens Carlowitz East Germany Athletics 1964
4 Lutz Dombrowski East Germany Athletics 1959
5 Bernd Drechsel East Germany Wrestling 1953
6 Renate Fischer-Köhler East Germany Cross Country Skiing 1943
7 Olaf Förster East Germany Rowing 1962
8 Stefan Förster East Germany Boxing 1950
9 Heike Friedrich East Germany Swimming 1970
10 Alexander Gazsi Germany Figure Skating 1984
11 Ute Geweniger East Germany Swimming 1964
12 Stefan Grützner East Germany Weightlifting 1948
13 Falk Hoffmann East Germany Diving 1952
14 Hans Hoffmeister Germany, West Germany Water Polo 1936
15 Wolfgang Hübner East Germany Weightlifting 1952
16 Nico Ihle Germany Speed Skating 1985
17 Vitaly Ivanov Russia Handball 1976
18 Romy Kermer East Germany Figure Skating 1956
19 Max Klauß East Germany Athletics 1947
20 Gabi Kohlisch Germany Luge 1963
21 Dora Köring Germany Tennis 1880 1945
22 Steffen Kriechbaum Austria Swimming 1947
23 Helga Lindner East Germany Swimming 1951
24 Ronny Listner Germany Bobsleigh 1978
25 Carl Lorenz Germany Cycling 1913 1993
26 Anja Mittag Germany Football 1985
27 Joeline Möbius Germany Gymnastics 1992
28 Jana Neubert Germany Athletics 1984
29 Sylke Otto Germany Luge 1969
30 Dieter Pfeifer Germany Swimming 1936
31 Christiane Pilz Germany Triathlon 1975
32 Ralf Pönitzsch East Germany Athletics 1957
33 Anett Pötzsch East Germany Figure Skating 1960
34 Rico Rex Germany Figure Skating 1976
35 Herbert Richter East Germany Cycling 1947
36 Cindy Roleder Germany Athletics 1989
37 Eberhard Rösch East Germany Biathlon 1954
38 Christina Rost East Germany Handball 1952
39 Joachim Röther East Germany Swimming 1948
40 Axel Salzmann East Germany Figure Skating 1950
41 Richard Scheibe Germany Art Competitions 1879 1964
42 Andreas Schlißke East Germany Athletics 1957
43 Micaela Schmidt Germany Rowing 1970
44 Petra Schneider East Germany Swimming 1963
45 Jana Schreckenbach Germany Ice Hockey 1982
46 Ines Schulz East Germany Athletics 1965
47 Gabriele Seyfert Germany, East Germany Figure Skating 1948
48 Joachim Singer Germany Athletics 1942
49 Sabine Steinbach East Germany Swimming 1952
50 Rainer Stephan Germany, East Germany Hockey 1943
51 Ingo Steuer Germany Figure Skating 1966
52 Jörg Stingl East Germany Swimming 1961
53 Ulrike Tauber East Germany Swimming 1958
54 Stev Theloke Germany Swimming 1978
55 Alexander Thieme East Germany Athletics 1954
56 Tassilo Thierbach East Germany Figure Skating 1956
57 Petra Thümer East Germany Swimming 1961
58 Peter Ulbrich East Germany Fencing 1955
59 Renate Vogel East Germany Swimming 1955
60 Marco Weber Germany Speed Skating 1982
61 Marion Weber East Germany Figure Skating 1959
62 Kati Winkler Germany Figure Skating 1974
63 Harald Wolf East Germany Cycling 1955
64 Mandy Wötzel Germany Figure Skating 1973
65 Brigitte Wujak East Germany Athletics 1955
66 Jannis Zamanduridis Germany Wrestling 1966
67 Lucie Zelenková Czech Republic Triathlon 1974
68 Günter Zöller East Germany Figure Skating 1948