You Are Here > > > Athletes Born in Leipzig, Sachsen, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Leipzig, Sachsen, Germany

143 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Silke Abicht East Germany Diving 1968
2 Beate Anders-Gummelt Germany Athletics 1968
3 Brita Baldus East Germany, Germany Diving 1965
4 Falk Balzer Germany Athletics 1973
5 Kerstin Behrendt East Germany Athletics 1967
6 Hans Bernhardt Germany Cycling 1906 1940
7 Horst Bernhardt East Germany Bobsleigh 1951
8 Helmut Berthold Germany Handball 1911 2000
9 Johanna Beyer United States Art Competitions 1888 1944
10 Harriet Blank Germany Swimming 1944
11 Almut Brömmel Germany Athletics 1935
12 Georg Brunner Germany Hockey 1897 1959
13 Jürgen Dietze Germany Swimming 1942
14 Tina Dietze Germany Canoeing 1988
15 Frank Dittrich Germany Speed Skating 1967
16 Katrin Dörre-Heinig East Germany, Germany Athletics 1961
17 Diego Drumm East Germany Boxing 1968
18 Bärbel Eckert-Wöckel East Germany Athletics 1955
19 Hans Eckstein Germany Water Polo 1908 1985
20 Carsten Eich Germany Athletics 1970
21 Andrea Eife East Germany Swimming 1956
22 Harald Ekwall Chile Shooting 1873
23 Stephan Feck Germany Diving 1990
24 Jörg Fiedler Germany Fencing 1978
25 Heinz Foerstendorf Germany Hockey 1907 1988
26 Werner Freyberg Germany Hockey 1902 1973
27 Silvia Fröhlich East Germany Rowing 1959
28 Uwe Gasch East Germany Rowing 1961
29 Kerstin Gerschau East Germany Gymnastics 1958
30 Dietmar Göhring East Germany Swimming 1960
31 Martina Grunert Germany, East Germany Swimming 1949
32 Mandy Haase Germany Hockey 1982
33 Erich Hagen Germany Cycling 1936 1978
34 Raik Hannemann East Germany Swimming 1968
35 Aimo Heilmann Germany Swimming 1974
36 Christina Heinich East Germany Athletics 1949
37 Herbert Heinrich Germany Swimming 1899 1975
38 Martina Hellmann East Germany, Germany Athletics 1960
39 Walter Hempel Germany Football 1887 1940
40 Frank Henze Germany Canoeing 1977
41 Stefan Herbst Germany Swimming 1978
42 Sabine Herbst-Klenz Germany Swimming 1974
43 Gabriele Heß Germany Cross Country Skiing 1971
44 Nicole Hetzer Germany Swimming 1979
45 Peter Hofmann East Germany Handball 1955
46 Silke Hörner East Germany Swimming 1965
47 Rita Jahn-Wilden West Germany Athletics 1947
48 Martina Jentsch East Germany Gymnastics 1968
49 Hendrik Jung East Germany Fencing 1956
50 Stefan Junge East Germany Athletics 1950
51 Grit Jurack Germany Handball 1977
52 Rudolf Karsch Germany Cycling 1913 1950
53 Jürgen Klinge East Germany Wrestling 1940
54 Alfred Klingler Germany Handball 1912
55 Jürgen Köhler East Germany Canoeing 1946
56 René Kolonko Germany Swimming 1981
57 Hans-Peter Koppe East Germany Rowing 1958
58 Rudolf Körner Germany Gymnastics 1892 1978
59 Steffi Kräker East Germany Gymnastics 1960
60 Stefan Kretzschmar Germany Handball 1973
61 Barbara Krug East Germany Athletics 1956
62 Oleksandr Krykun Ukraine Athletics 1966
63 Dieter Kühn East Germany Football 1956
64 Frank Kühne East Germany Swimming 1961
65 Art?rs Kulda Latvia Ice Hockey 1988
66 Andreas Kunz East Germany Nordic Combined 1946
67 Matthias Liebers East Germany Football 1958
68 Rudolf Lippert Germany Equestrianism 1900 1945
69 Sven Lodziewski East Germany Swimming 1965
70 Luz Long Germany Athletics 1913 1943
71 Wolfgang Losack Germany Shooting 1922 1989
72 Lutz Löscher East Germany Swimming 1960
73 Rainer Makatsch West Germany Ice Hockey 1946
74 Karl-Rüdiger Mann East Germany Swimming 1950
75 Irina Müller East Germany Rowing 1950
76 Nadine Müller Germany Athletics 1985
77 Hans Niclaus Germany Basketball 1914 1997
78 Michael Obst Germany Rowing 1944
79 Kristin Otto East Germany Swimming 1966
80 Heinrich Pahner Germany Gymnastics 1891
81 Kristin Patzwahl Germany Athletics 1965
82 Heidi Pechstein Germany Swimming 1944
83 Horst Peter East Germany Volleyball 1946
84 Uta Pippig Germany Athletics 1965
85 Petra Priemer East Germany Swimming 1961
86 Udo Quellmalz East Germany, Germany Judo 1967
87 Sabine Rantzsch East Germany Swimming 1953
88 Erika Raue Germany Athletics 1938
89 Kurt Reichenbach Germany Gymnastics 1890 1945
90 Andrea Reichstein East Germany Athletics 1959
91 Carl Richter Germany Gymnastics 1887 1918
92 Detlef Richter East Germany Bobsleigh 1956
93 Petra Rossner East Germany, Germany Cycling 1966
94 Peter Rost East Germany Handball 1951
95 Renate Rudolph East Germany Handball 1949
96 Tobias Schellenberg Germany Diving 1978
97 Michael Schiffner East Germany Cycling 1949
98 Klaus Schlenkrich Germany, East Germany Water Polo 1939
99 Otto Schoenfeld United States Fencing 1871 1938
100 Heinrich Schomburgk Germany Tennis 1885 1965
101 Beate Schramm East Germany, Germany Rowing 1966
102 Jörg Schramme East Germany Sailing 1951
103 David Schröder Germany Canoeing 1985
104 Alexander Schuck East Germany Canoeing 1957
105 Anett Schuck Germany Canoeing 1970
106 Hans-Peter Schulze East Germany Fencing 1939
107 Klaus Schulze Germany Water Polo 1936
108 Sabina Schulze East Germany Swimming 1972
109 Jan Schur East Germany Cycling 1962
110 Elke Sehmisch East Germany Swimming 1955
111 Margit Senf Germany Figure Skating 1945
112 Susann Singer Germany Judo 1970
113 Alexander Sperling Germany Gymnastics 1890 1973
114 Wolfram Sperling East Germany Swimming 1952
115 Kristin Sroka Germany Rhythmic Gymnastics 1977
116 Manfred Stolle East Germany Athletics 1937
117 Axel Thieme Germany, East Germany Hockey 1939
118 Rolf Thieme East Germany Hockey 1944
119 Eckhard Tielscher East Germany Volleyball 1942
120 Sven Tippelt East Germany, Germany Gymnastics 1965
121 Walter Toussaint East Germany Volleyball 1938
122 Maja Tucholke Germany Rowing 1979
123 Camillo Ugi Germany Football 1884 1970
124 Karl Uhle Germany Football 1887 1969
125 Klaus Vetter Germany Hockey 1934
126 Alexander Vieweg Germany Athletics 1986
127 Gerhard Voigt Germany Rowing 1904
128 Katja Wächter Germany Fencing 1982
129 Birte Weigang East Germany Swimming 1968
130 Wolfgang Weise East Germany Volleyball 1949
131 Kirsten Wenzel East Germany Rowing 1961
132 Hans Werner Germany Gymnastics 1891
133 Gabriele Wetzko East Germany Swimming 1954
134 Jürgen Wiefel East Germany Shooting 1952
135 Claudia Wilke Germany Volleyball 1971
136 Claus Wilke East Germany Rowing 1941
137 Andreas Wolfram East Germany Shooting 1957
138 Rolf Wollner Germany Hockey 1906 1988
139 Dietrich Wortmann Germany Wrestling 1884 1952
140 Herta Wunder Germany Swimming 1913 1992
141 Uto Wunderlich East Germany Shooting 1946
142 Ilke Wyludda Germany Athletics 1969
143 Hannelore Zober East Germany Handball 1946