Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Boston, Massachusetts, United States

Olympic Athletes Born in Boston, Massachusetts, United States

141 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 John Allis United States Cycling 1942
2 Bob Backus United States Athletics 1926 1999
3 Sherwin Badger United States Figure Skating 1901 1972
4 Tom Barrasso United States Ice Hockey 1965
5 Valentine Bialas United States Speed Skating 1903 1965
6 Caitlin Bilodeaux United States Fencing 1965
7 Arthur C. Blake United States Athletics 1872 1944
8 George Bonhag United States Athletics 1882 1960
9 Michael Botticelli United States Figure Skating 1959
10 Charles Brickley United States Athletics 1891 1949
11 Al Broadhurst United States Speed Skating 1927
12 Steve Brooks United States Rowing 1948
13 Margaret Fitzhugh Browne United States Art Competitions 1884 1972
14 Skippy Browning United States Diving 1931 1956
15 Peter Buehning, Jr. United States Handball 1954
16 Tom Burke United States Athletics 1875 1929
17 Kitty Carruthers United States Figure Skating 1961
18 Peter Carruthers United States Figure Skating 1959
19 Florence Chambers United States Swimming 1907 1979
20 Gerard Ciarcia Italy Ice Hockey 1956
21 Wesley Coe United States Athletics, Tug-Of-War 1878 1926
22 Eben Comins United States Art Competitions 1875 1949
23 Emily Cook United States Freestyle Skiing 1979
24 Michael Cooper Great Britain Rowing 1948
25 Charles Cory United States Golf 1857 1922
26 John Cunniff United States Ice Hockey 1944 2002
27 Frederick Cunningham United States Fencing 1898 1978
28 Roger Cutler United States Rowing 1916 1986
29 Harry Daniels United States Water Polo 1900 1965
30 Peter Dean United States Sailing 1951
31 Arnold Demos United States Canoeing 1936
32 Morgan Dennis United States Art Competitions 1892 1960
33 Emily deRiel United States Modern Pentathlon 1974
34 Medina Dixon United States Basketball 1962
35 Ted Donato United States Ice Hockey 1969
36 Ted Drury United States Ice Hockey 1971
37 Chris Dunn United States Athletics 1951
38 William Eaton United States Athletics 1882 1953
39 Jonathan Edwards United States Luge 1972
40 George Falcke Denmark Gymnastics 1891 1979
41 Ray Fales United States Luge 1934
42 Eddie Farrell United States Athletics 1886 1953
43 Sears Gallagher United States Art Competitions 1869 1955
44 Herbert Gidney United States Athletics 1881 1963
45 Jared Goldberg United States Alpine Skiing 1991
46 Philip Hale United States Art Competitions 1865 1931
47 Don Hamilton United States Shooting 1929 1999
48 Joan Hannah United States Alpine Skiing 1939
49 Kristin Hedstrom United States Rowing 1986
50 Jimmy Henigan United States Athletics 1892 1950
51 Charles Hewett United States Cycling 1929
52 Charles Hewitt United States Rowing 1949
53 Malcolm Hickox United States Canoeing 1946
54 George Hill United States Figure Skating 1907 1992
55 Liz Hills United States Rowing 1954
56 Bill Holland United States Athletics 1874 1930
57 Winslow Homer United States Art Competitions 1836 1910
58 Elliot Hovey United States Rowing 1983
59 Jim Hunt United States Sailing 1936
60 Bruce Hunter United States Swimming 1939
61 Scott Jaffe United States Swimming 1969
62 Tyler Jewell United States Snowboarding 1977
63 Alexandra Kavvada Greece Football 1983
64 Charlie Kellogg United States Cross Country Skiing 1940
65 Richard Kennelly, Jr. United States Rowing 1965
66 Lawrence Keyte Canada Modern Pentathlon 1963
67 Marilyn King United States Athletics 1949
68 Jens Larson United States Art Competitions 1891 1981
69 James Lawrence, Jr. United States Rowing 1907 1995
70 Donna Lee United States Hockey 1960
71 Joe Levis United States Fencing 1905 2005
72 Randy Lipscher United States Hockey 1960
73 Robert Livermore, Jr. United States Alpine Skiing 1909 1991
74 Ron Ludington United States Figure Skating 1934
75 Stewart MacDonald United States Rowing 1949
76 James Madden United States Figure Skating 1909 1984
77 Anne Marden United States Rowing 1958
78 Henry Marsh United States Athletics 1954
79 Red Martin United States Ice Hockey 1938
80 Charles Mason, Jr. United States Rowing 1908 1999
81 Don McNamara United States Sailing 1932 1986
82 Stuart McNay United States Sailing 1981
83 Gretchen Merrill United States Figure Skating 1925 1965
84 Umberto Micco Italy Hockey 1916 1989
85 Will Miller United States Rowing 1984
86 Dorothy Morkis United States Equestrianism 1942
87 Michael Morse United States Freestyle Skiing 1981
88 Jack Mulhern United States Ice Hockey 1927 2007
89 Will Newell United States Rowing 1988
90 Nathaniel Niles United States Figure Skating 1886 1932
91 Maribel Owen United States Figure Skating 1940 1961
92 John Paine United States Shooting 1870 1951
93 Sumner Paine United States Shooting 1868 1904
94 Jim Peckham United States Wrestling 1929 2011
95 Gary Piantedosi United States Rowing 1954
96 Herb Pinder Canada Ice Hockey 1946
97 Bruce Pirnie Canada Athletics 1942
98 Larry Pleau United States Ice Hockey 1947
99 Hughie Pollock United States Rowing 1942
100 Ned Pratt Canada Rowing 1911 1996
101 William Prout United States Athletics 1886 1927
102 Aly Raisman United States Gymnastics 1994
103 William Rand United States Athletics 1886 1981
104 John Rich United States Art Competitions 1876 1954
105 Ed Richards United States Fencing 1929 2012
106 Henry Richardson United States Archery 1889 1963
107 Jack Riley, Jr. United States Ice Hockey 1920
108 Dina Rizzo United States Hockey 1980
109 Jeremy Roenick United States Ice Hockey 1970
110 Elbridge Ross, Jr. United States Ice Hockey 1909 1980
111 Arthur Roth United States Athletics 1891
112 Jack Rusher, IV United States Rowing 1967
113 Alicia Sacramone United States Gymnastics 1987
114 Frank Scully United States Sailing 1925 1998
115 Harry Sears United States Shooting 1870 1920
116 Philip Sears United States Art Competitions 1867 1953
117 Frank Sheehan United States Athletics 1884 1953
118 Chris Shelley United States Speed Skating 1963
119 Nate Sherman United States Athletics 1888 1954
120 Alex Shibutani United States Figure Skating 1991
121 Trace Smith Estonia Alpine Skiing 1992
122 Karen Stives United States Equestrianism 1950
123 Drew Stone United States Hockey 1960
124 Gevvie Stone United States Rowing 1985
125 Brian Sweeney Canada Sailing 1961
126 Dave Sweeney Canada Sailing 1960
127 Tim Sweeney United States Ice Hockey 1967
128 Kenza Tazi Morocco Alpine Skiing 1996
129 John Thomas United States Athletics 1941 2013
130 Ted Thorndike United States Ice Hockey 1952 1987
131 Anne Warner United States Rowing 1954
132 Edward Washburn United States Rowing 1942
133 David Weinberg United States Rowing 1952
134 Dan Weinstein United States Short Track Speed Skating 1981
135 Mary Wesselhoeft United States Art Competitions 1873 1971
136 Walter Whalen United States Athletics 1898 1966
137 Ryan Whitney United States Ice Hockey 1983
138 Polly Whittier United States Golf 1876 1946
139 Beals Wright United States Tennis 1879 1961
140 Peter Wylde United States Equestrianism 1965
141 Dimitri Zaitz United States Athletics 1917 1996