Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Tbilisi, Tbilisi, Georgia

Olympic Athletes Born in Tbilisi, Tbilisi, Georgia

101 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Iason Abramashvili Georgia Alpine Skiing 1988
2 Ek'aterina Abramia Georgia Rhythmic Gymnastics 1979
3 Aleksandre Anp'ilogovi Soviet Union Handball 1954
4 Bezik Aslanasvili Greece Wrestling 1976
5 Maia Azarashvili Soviet Union, Georgia Athletics 1964
6 Zarbeg Beriashvili Soviet Union Wrestling 1939
7 Emzarios Betinidis Georgia, Greece Wrestling 1975
8 Davyd Bichinashvili Ukraine, Germany Wrestling 1975
9 Guram Biganishvili Unified Team, Georgia Sailing 1950
10 Avtandil Ch'k'uaseli Soviet Union Football 1931 1994
11 Margalit'a Chakhnashvili Georgia Tennis 1982
12 Rapael Chimishk'iani Soviet Union Weightlifting 1929
13 Giorgi Chogovadze Soviet Union, Unified Team Diving 1969
14 Zurabi Datunashvili Georgia Wrestling 1991
15 Vasily Davidenko Russia Cycling 1970
16 Iuri Diachk'ovi Soviet Union Athletics 1940
17 Aleksandr Dobrzhansky Russia Shooting 1873 1937
18 Aleksandr Dokturishvili Uzbekistan Wrestling 1980
19 Tea Donguzashvili Russia Judo 1976
20 Roman Dzeneladze Soviet Union Wrestling 1933 1966
21 Roland Eradze Iceland Handball 1971
22 Gocha Gakharia Georgia Diving 1973
23 Elene Gedevanishvili Georgia Figure Skating 1990
24 Vladimer Gegeshidze Georgia Wrestling 1985
25 Besarion Gochashvili Georgia Wrestling 1983
26 Bak'ur Gogit'idze Georgia Wrestling 1973
27 Lado Gogoladze Soviet Union Gymnastics 1966
28 Leri Gogoladze Soviet Union Water Polo 1938
29 Elene Gok'ieli Soviet Union Athletics 1918 1992
30 Luba Golovina Georgia Trampolining 1990
31 Guram Gudashvili Soviet Union Athletics 1941
32 Nodar Gvakharia Soviet Union Water Polo 1932 1996
33 Vaho Iagorashvili Soviet Union, Georgia, United States Modern Pentathlon 1964
34 David Ilariani Georgia Athletics 1981
35 Tamaz Imnaishvili Soviet Union, Georgia Shooting 1954
36 Vladimer Iselidze Soviet Union Water Polo 1948
37 Otar Japaridze Georgia Figure Skating 1987
38 Sasha Jeltkov Canada Gymnastics 1978
39 Vazha K'ach'arava Soviet Union Volleyball 1937
40 Zaza K'edelashvili Georgia Judo 1985
41 Gela K'et'ashvili Soviet Union Football 1965
42 K'onst'ant'ine K'up'at'adze Georgia Boxing 1983
43 Davit K'vach'adze Soviet Union Boxing 1951
44 Georgy Ketoyev Russia Wrestling 1985
45 Leri Khabelovi Soviet Union, Unified Team, Russia Wrestling 1964
46 Nodar Khokhashvili Soviet Union Wrestling 1940
47 Rusudan Khoperia Georgia Trampolining 1972
48 Boris Kokorev Soviet Union, Unified Team, Russia Shooting 1959
49 Avtandil Koridze Soviet Union Wrestling 1935 1966
50 Guram Kostava Soviet Union Fencing 1937
51 Gheorghe Kurgheleasvili Moldova Judo 1975
52 Igor Kushpelev Soviet Union Swimming 1959
53 Shota Kveliashvili Soviet Union Shooting 1938 2004
54 Khatuna Kvrivishvili-Lorig Unified Team, Georgia, United States Archery 1974
55 Tina Lek'veishvili Soviet Union Swimming 1954
56 Mevlud Lobzhanidze Georgia Judo 1968
57 Archil Lortkipanidze Georgia Fencing 1970
58 Robert Makharashvili Georgia Alpine Skiing 1981
59 Yasha Manasherov Israel Wrestling 1980
60 Ak'ak'i Meipariani Soviet Union Fencing 1918 1995
61 Hanna Melnychenko Ukraine Athletics 1983
62 Leila Meskhi Soviet Union, Unified Team Tennis 1968
63 Guram Minashvili Soviet Union Basketball 1936
64 Aleksi Modebadze Georgia Wrestling 1978
65 Davit Modzmanashvili Georgia Wrestling 1986
66 Levan Moseshvili Soviet Union Basketball 1940
67 Giorgi Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1960
68 P'et're Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1929 2003
69 Vakhtang Murvanidze Georgia Figure Skating 1979
70 Giorgi Nadiradze Georgia Cycling 1987
71 Tamaz Namgalauri Soviet Union Judo 1957 1991
72 Natalia Nasaridze-Çakir Turkey Archery 1972
73 Boris Nik'it'ini Soviet Union Swimming 1938 1984
74 Ramaz Nozadze Georgia Wrestling 1983
75 Adam Okruashvili Georgia Judo 1989
76 Gela P'ap'ashvili Georgia Wrestling 1969
77 Boris P'oluliakhi Soviet Union Diving 1938
78 Khatuna Phutkaradze-Narimanidze Georgia Archery 1974
79 Şalva Qadabadze Azerbaijan Wrestling 1984
80 Nino Qazarashvili Georgia Diving 1979
81 Gela Saghirashvili Georgia Wrestling 1980
82 Ana Salnik'ova Georgia Swimming 1987
83 Nino Salukvadze Soviet Union, Unified Team, Georgia Shooting 1969
84 Levan Sanadze Soviet Union Athletics 1928 1998
85 Robert' Shavlaq'adze Soviet Union Athletics 1933
86 Gia Sissaouri Canada Wrestling 1971
87 Boleslav Skhirt'ladze Georgia Athletics 1987
88 Oleg Strizhakov Unified Team, Russia Athletics 1963
89 Rostyslav Svanidze Ukraine Swimming 1971 2002
90 Ana T'at'ishvili Georgia Tennis 1990
91 Aleksandr T'ut'ak'aevi Soviet Union Swimming 1943
92 Khristina Thalassinidou Soviet Union, Greece Synchronized Swimming 1970
93 Gia Torchinava Netherlands Wrestling 1974
94 Nino Tsiklauri Georgia Alpine Skiing 1993
95 Gotcha Tsitsiashvili Israel Wrestling 1973
96 Liana Tsot'adze Soviet Union Diving 1961
97 Vladimer Ugrekhelidze Soviet Union Basketball 1939 2009
98 Elvira Urusova Georgia Athletics 1968
99 Besik' Vardzelashvili Georgia Boxing 1976
100 Ramilə Yusubova Azerbaijan Judo 1987
101 Tariel Zintiridis Greece Judo 1987