Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Moscow, Moskva, Russia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Moscow, Moskva, Russia

763 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Tamila Abasova Russia Cycling 1982
2 Pavel Abramov Russia Volleyball 1979
3 Sasha Abt Russia Figure Skating 1976
4 Irina Abysova Russia Triathlon 1980
5 Maksim Afinogenov Russia Ice Hockey 1979
6 Marina Aganina Uzbekistan Figure Skating 1985
7 Rüstəm Ağayev Azerbaijan Wrestling 1982
8 Viktor Ageyev Soviet Union Water Polo 1936
9 Anatoly Akimov Soviet Union Water Polo 1947 2002
10 Vladimir Akimov Soviet Union Water Polo 1953 1987
11 Veniamin Aleksandrov Soviet Union Ice Hockey 1937 1991
12 Vladimir Aleksandrov Soviet Union Sailing 1945
13 Nadezhda Aleksandrova Russia Ice Hockey 1986
14 Dmitry Alekseyev Soviet Union Luge 1966
15 Galina Alekseyeva Soviet Union Diving 1946
16 Aleksandr Alenitsyn Russia Tennis 1884 1922
17 Aleksey Alipov Russia Shooting 1975
18 Boris Andreyev Soviet Union Shooting 1906 1987
19 Igor Andreyev Russia Tennis 1983
20 Olga Andrianova Soviet Union Athletics 1949
21 Marina Andrievskaia Sweden Badminton 1974
22 Aleksey Andryunin Russia Bobsleigh 1976
23 Yekaterina Andryushina Russia Handball 1985
24 Aleksandr Anichenko Azerbaijan Figure Skating 1975
25 Yekaterina Anikeyeva Russia Water Polo 1969
26 Vera Anisimova Soviet Union Athletics 1952
27 Marina Anissina France Figure Skating 1975
28 Nataliya Annenko Soviet Union Figure Skating 1964
29 Yelena Anokhina Soviet Union Diving 1947
30 Aleksandra Antonova Russia Athletics 1980
31 Yelena Antonova Russia Synchronized Swimming 1974
32 Tatyana Antoshina Russia Cycling 1982
33 Yevgeny Arkhipov Russia Curling 1992
34 Tommy Arshansky Israel Judo 1991
35 Sergey Artyukhin Belarus Wrestling 1976 2012
36 Igor Atrokhov Russia Equestrianism 1960
37 Ilya Averbukh Russia Figure Skating 1973
38 Marina Avstriyskaya Soviet Union Figure Skating 1967
39 Nikita Avtaneyev Russia Snowboarding 1995
40 Irina Avvakumova Russia Ski Jumping 1991
41 Yelena Azarova Russia Synchronized Swimming 1973
42 Yevgeny Babich Soviet Union Ice Hockey 1921 1972
43 Svetlana Badulina Soviet Union Volleyball 1960
44 Dmitry Bagryanov Unified Team Athletics 1967
45 Yury Bakarinov Soviet Union Athletics 1938
46 Andrey Bakhvalov Soviet Union, Unified Team, Russia Speed Skating 1963
47 Vera Baklanova Soviet Union Diving 1947
48 Roman Balashov Russia Water Polo 1977
49 Aleksey Barannikov Russia Nordic Combined 1975
50 Yuliya Barsukova Russia Rhythmic Gymnastics 1978
51 Mariya Barykina Russia Ice Hockey 1973
52 Varvara Barysheva Russia Speed Skating 1977
53 Yury Baulin Soviet Union Ice Hockey 1933 2006
54 Sergey Bazarevich Unified Team, Russia Basketball 1965
55 Semyon Belits-Geyman Soviet Union Swimming 1945
56 Valery Belousov Soviet Union Boxing 1940
57 Yevgeny Belousov Soviet Union Luge 1962
58 Aleksandr Belyakov Soviet Union Luge 1962
59 Gennady Belyakov Unified Team, Russia Luge 1968
60 Viktor Belyakov Soviet Union Alpine Skiing 1946
61 Boris Belyayev Soviet Union Athletics 1933
62 Dmitry Berestov Russia Weightlifting 1980
63 Dmitry Berezkin Unified Team, Russia Sailing 1963
64 Nadezhda Besfamilnaya Soviet Union Athletics 1950
65 Konstantin Beskov Soviet Union Football 1920 2006
66 Nataliya Bestemyanova Soviet Union Figure Skating 1960
67 Dmitry Bilozerchev Soviet Union Gymnastics 1966
68 Zinetula Bilyaletdinov Soviet Union Ice Hockey 1955
69 José Biriukov Spain Basketball 1963
70 Vasily Blagov Soviet Union Figure Skating 1954
71 Yury Blinov Soviet Union Ice Hockey 1949
72 Yekaterina Bobrova Russia Figure Skating 1990
73 Arkady Bochkaryov Soviet Union Basketball 1931 1988
74 Pyotr Bochkaryov Russia Athletics 1967
75 Vadim Bogiyev Russia Wrestling 1970
76 Aleksandr Bogomolov Russia Tennis 1983
77 Olga Bogoslovskaya Unified Team Athletics 1964
78 Igor Boldin Unified Team Ice Hockey 1964
79 Fyodor Borisov Russia Cycling 1892
80 Igor Borisov Soviet Union Rowing 1924
81 Oleg Bovin Soviet Union Water Polo 1946
82 Oleg Bozhev Soviet Union Speed Skating 1961
83 Yevgeny Brago Soviet Union Rowing 1929
84 Olga Brusnikina Russia Synchronized Swimming 1978
85 Mira Bryunina Soviet Union Rowing 1951
86 Boris Budnikov Soviet Union Sailing 1942
87 Mikhail Bukatin Soviet Union Hockey 1963
88 Andrey Bukin Soviet Union Figure Skating 1957
89 Sergey Bukreyev Russia Rowing 1976
90 Pavel Bure Russia Ice Hockey 1971
91 Valery Bure Russia Ice Hockey 1974
92 Boris Burov Ecuador Weightlifting 1970
93 Mikhail Burtsev Soviet Union Fencing 1956
94 Olga Buryakina Soviet Union Basketball 1958
95 Mariya Butyrskaya Russia Figure Skating 1972
96 Yelena Byalkovskaya Russia Ice Hockey 1977
97 Viktor Bychkov Soviet Union Athletics 1938
98 Pyotr Chaadayev Belarus Ski Jumping 1987
99 Anastasiya Chaun Russia Swimming 1988
100 Nikolay Chavkin Russia Athletics 1984
101 Marina Chepurkova Russia Swimming 1980
102 Aleksey Cheremisinov Russia Fencing 1985
103 Fyodor Cherenkov Soviet Union Football 1959 2014
104 Yevgeny Cherkasov Soviet Union Shooting 1930 2013
105 Marina Cherkasova Soviet Union Figure Skating 1964
106 Marina Cherkasova Russia Freestyle Skiing 1972
107 Irina Chernyayeva Soviet Union Figure Skating 1955
108 Vyacheslav Chernyshov Soviet Union Diving 1937
109 Lyudmila Chernyshova Soviet Union Volleyball 1952
110 Sonya Chervonsky Australia Judo 1983
111 Andrey Chesnokov Soviet Union, Unified Team Tennis 1966
112 Yury Chesnokov Soviet Union Volleyball 1933 2010
113 Sergey Chetverukhin Soviet Union Figure Skating 1946
114 Mikhail Chipurin Russia Handball 1980
115 Viktor Chistiakov Russia, Australia Athletics 1975
116 Revaz Chomakhidze Russia Water Polo 1973
117 Aleksandr Chumakov Soviet Union Sailing 1927
118 Aleksandr Danilin Soviet Union Speed Skating 1961
119 Sergey Danilin Soviet Union, Unified Team, Russia Luge 1960
120 Yelena Danilochkina Russia Basketball 1986
121 Aleksandr Danilov Russia, Israel Shooting 1969
122 Vitaly Davydov Soviet Union Ice Hockey 1939
123 Anastasiya Davydova Russia Synchronized Swimming 1983
124 Jan de Man Lapidoth Sweden Bobsleigh 1915 1989
125 Yegor Degtyaryov Russia Swimming 1992
126 Yelena Dementyeva Russia Tennis 1981
127 Yelena Dergachova Russia Ice Hockey 1995
128 Nataliya Deryugina Unified Team Handball 1971
129 Aleksey Desyatchikov Soviet Union Athletics 1932
130 Olga Dmitriyeva Soviet Union Diving 1960
131 Aleksandr Dolgushin Soviet Union Water Polo 1946 2006
132 Nataliya Donchenko Soviet Union Speed Skating 1932
133 Oksana Dorodnova Russia Rowing 1974
134 Yelena Doronina Russia Bobsleigh 1981
135 Alisa Drei Finland Figure Skating 1978
136 Aleksandr Dreval Soviet Union Water Polo 1944
137 Margarita Drobiazko Lithuania Figure Skating 1971
138 Viktor Drobinsky Soviet Union Swimming 1932
139 Andrey Drozdov Russia Curling 1988
140 Oleksandr Dryhol Ukraine Athletics 1966
141 Boris Dubrovsky Soviet Union Rowing 1939
142 Dmitry Dugin Russia Water Polo 1968
143 Yevgeny Duleyev Soviet Union Rowing 1956
144 Andrey Dunayev Soviet Union Swimming 1949
145 Lyudmila Dymchenko Russia Freestyle Skiing 1977
146 Konstantin Dyomin Russia Bobsleigh 1974
147 Aleksey Fadeyev Russia Nordic Combined 1977
148 Lev Favorsky Russia Football 1893 1969
149 Walentina Fedjuschina Soviet Union, Ukraine, Austria Athletics 1965
150 Yury Fedkin Unified Team Shooting 1960
151 Aleksandra Fedoriva Russia Athletics 1988
152 Oleg Fedoseyev Soviet Union Athletics 1936 2001
153 Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova Soviet Union Diving 1946
154 Yevgeny Feofanov Soviet Union Boxing 1937
155 Svetlana Feofanova Russia Athletics 1980
156 Slava Fetisov Soviet Union Ice Hockey 1958
157 Aleksandr Filatov Soviet Union Alpine Skiing 1928 1999
158 Lyubov Filimonova Kazakhstan Biathlon 1988
159 Aleksandr Filippov Russia Football 1892 1962
160 Vasily Filippov Russia Handball 1981
161 Svetlana Filippova Russia Diving 1990
162 Anatoly Firsov Soviet Union Ice Hockey 1941 2000
163 Aleksandr Frolov Russia Ice Hockey 1982
164 Yevgeny Frolov Soviet Union Boxing 1941
165 Aleksey Frosin Russia Fencing 1978
166 Vladimir Fyodorov Russia Figure Skating 1971
167 Daria Gaiazova Canada Cross Country Skiing 1983
168 Yekaterina Galkina Russia Curling 1988
169 Gleb Galperin Russia Diving 1983
170 Yuliya Garayeva Russia Fencing 1968
171 Gennady Garbuzov Soviet Union Boxing 1930 2009
172 Sergey Garbuzov Russia Water Polo 1974
173 Emin Garibov Russia Gymnastics 1990
174 Valentin Gavrilov Soviet Union Athletics 1946
175 Galina Gayda Soviet Union Athletics 1936
176 German Gazyumov Soviet Union Equestrianism 1936
177 Misha Ge Uzbekistan Figure Skating 1991
178 Irina Gerasimyonok Russia Shooting 1970
179 Leonid Gissen Soviet Union Rowing 1931 2005
180 Yuliya Gladysheva Russia Ice Hockey 1981
181 Anastasia Gloushkov Israel Synchronized Swimming 1985
182 Aleksey Glushkov Russia Wrestling 1975
183 Angelina Golikova Russia Speed Skating 1991
184 Dmitry Golovastov Unified Team, Russia Athletics 1971
185 Yuliya Golubchikova Russia Athletics 1983
186 Angelina Goncharenko Russia Ice Hockey 1994
187 Yelena Gorchakova Soviet Union Athletics 1933 2002
188 Katya Gordeyeva Soviet Union, Russia Figure Skating 1971
189 Aleksandr Gorelik Soviet Union Figure Skating 1945 2012
190 Nataliya Gorelova Russia Athletics 1973
191 Galina Gorokhova Soviet Union Fencing 1938
192 Aleksandr Gorshkov Soviet Union Athletics 1928 1993
193 Aleksandr Gorshkov Soviet Union Figure Skating 1946
194 Dmitry Gorshkov Unified Team, Russia Water Polo 1967
195 Vladimir Graudyn Soviet Union Athletics 1963
196 Yuliya Graudyn Russia Athletics 1970
197 Anastasia Grebenkina Armenia Figure Skating 1979
198 Alla Grebennikova Soviet Union Swimming 1949
199 Oscar Grégoire Belgium Water Polo, Swimming 1877 1947
200 Yury Grigorovsky Soviet Union Water Polo 1939
201 Oleg Grigoryev Soviet Union Boxing 1937
202 Marina Grigoryeva Russia Shooting 1973
203 Sergey Grinkov Soviet Union, Russia Figure Skating 1967 1995
204 Anatoly Grishin Soviet Union Canoeing 1939
205 Boris Grishin Soviet Union Water Polo 1938
206 Yevgeny Grishin Soviet Union Water Polo 1959
207 Anastasiya Grishina Russia Gymnastics 1996
208 Oleg Grishkin Russia Cycling 1975
209 Igor Grivennikov Soviet Union Swimming 1952
210 Mariya Gromova Russia Synchronized Swimming 1984
211 Mariya Gromova Russia Swimming 1988
212 Yevgeny Groshev Soviet Union Ice Hockey 1937 2013
213 Vladimir Grushikhin Armenia, Russia Canoeing 1971
214 Vadim Gulyayev Soviet Union Water Polo 1941 1998
215 Yelena Gulyayeva Russia Athletics 1967
216 Boris Gurevich Soviet Union Wrestling 1931 1995
217 Pavel Gurkin Russia Shooting 1966
218 Aleksey Guryshev Soviet Union Ice Hockey 1925 1983
219 Aleksandr Gusev Soviet Union Ice Hockey 1947
220 Sergey Gusev Soviet Union Swimming 1947
221 Anna Guseva Russia Swimming 1987
222 Danil Haustov Estonia Swimming 1980
223 Halyna Hrzhybovska Soviet Union Figure Skating 1951
224 Ezrael Illkhanouf Iran Boxing 1934
225 Anatoly Ilyin Soviet Union Football 1931
226 Vera Ilyina Unified Team, Russia Diving 1974
227 Daniela Inácio Portugal Swimming 1989
228 Lisa Ingildeeva Germany Rhythmic Gymnastics 1988
229 Vyacheslav Ionov Soviet Union Canoeing 1940 2012
230 Aleksandr Ivannikov Soviet Union Ski Jumping 1945
231 Eduard Ivanov Soviet Union Ice Hockey 1938 2012
232 Igor Ivanov Russia Ice Hockey 1970
233 Mikhail Ivanov Soviet Union Water Polo 1958
234 Valentin Ivanov Soviet Union Football 1934 2011
235 Viktor Ivanov Soviet Union Rowing 1930 2004
236 Vyacheslav Ivanov Soviet Union Rowing 1938
237 Kira Ivanova Soviet Union Figure Skating 1963 2001
238 Nataliya Ivanova Russia Athletics 1981
239 Jantsangiin Gantögs Mongolia Archery 1972
240 Yelena Jemayeva Azerbaijan Fencing 1971
241 Aleksandr Kabanov Soviet Union Water Polo 1948
242 Yevgeniya Kabina-Sidorova Soviet Union Alpine Skiing 1930 2003
243 Yuliya Kachalova Russia Canoeing 1989
244 Lidiya Kalinina-Ivanova Soviet Union Gymnastics 1937
245 Anton Kamenev Russia Nordic Combined 1986
246 Nikolay Kamensky Soviet Union Ski Jumping 1931
247 Valentina Kamenyok-Vinogradova Soviet Union Volleyball 1943
248 Anastasiya Kapachinskaya Russia Athletics 1979
249 Valery Kaplan Soviet Union Speed Skating 1943
250 Vadim Kapranov Soviet Union Basketball 1940
251 Olga Kapranova Russia Rhythmic Gymnastics 1987
252 Nikolay Karasyov Soviet Union Athletics 1939
253 Valery Karasyov Soviet Union Gymnastics 1946
254 Gennady Karponosov Soviet Union Figure Skating 1950
255 Nikolay Karpov Soviet Union Ice Hockey 1929 2013
256 Oleksandra Karpovich Russia Water Polo 1986
257 Marina Karpunina Russia Basketball 1984
258 Anatoly Kartashov Soviet Union Water Polo 1937 2005
259 Dmitry Kartashov Russia Rowing 1972
260 Nikita Katsalapov Russia Figure Skating 1991
261 Pavel Khamidulin Russia Cycling 1971
262 Dmitry Kharin Soviet Union Football 1968
263 Aleksandr Kharitonov Russia Ice Hockey 1976
264 Pavel Kharitonov Russia Snowboarding 1989
265 Anna Kharitonova Russia Judo 1985
266 Nikolay Kharkov Russia Athletics 1890
267 Sergey Kharkov Soviet Union, Russia Gymnastics 1970
268 Valery Kharlamov Soviet Union Ice Hockey 1948 1981
269 Elvira Khasyanova Russia Synchronized Swimming 1981
270 Yury Khmylyov Unified Team Ice Hockey 1964
271 Yana Khokhlova Russia Figure Skating 1985
272 Nataliya Khoreva Russia Luge 1986
273 Vyacheslav Khrynin Soviet Union Basketball 1937
274 Yekaterina Khuraskina Russia Modern Pentathlon 1989
275 Yury Kidyayev Soviet Union Handball 1955
276 Aleksey Kireyev Russia Bobsleigh 1985
277 Mariya Kirilenko Russia Tennis 1987
278 Viktor Klimenko Soviet Union Gymnastics 1949
279 Ilya Klimkin Russia Figure Skating 1980
280 Marina Klyuchnikova Soviet Union Swimming 1959
281 Yury Klyuyev Soviet Union Speed Skating 1960
282 Lyubov Kobzova Soviet Union Swimming 1957
283 Sergey Kochetkov Russia Fencing 1973
284 Dina Kochetkova Russia Gymnastics 1977
285 Konstantin Kokora Soviet Union Figure Skating 1957
286 Igor Kolesov Russia Shooting 1971
287 Semyon Kolobayev Russia Luge 1976
288 Pavel Kolobkov Soviet Union, Unified Team, Russia Fencing 1969
289 Fjodor Koltšin Soviet Union Nordic Combined 1957
290 Aleksey Komarov Soviet Union Rowing 1921 2013
291 Vladimir Komarov Soviet Union Speed Skating 1949
292 Stanislava Komarova Russia Swimming 1986
293 Anna Kondrashova Soviet Union Figure Skating 1965
294 Anatoly Konev Soviet Union Basketball 1921 1965
295 Boris Konkov Soviet Union Equestrianism 1937
296 Aleksandr Korneyev Russia Volleyball 1980
297 Konstantin Korneyev Russia Ice Hockey 1984
298 Yury Korneyev Soviet Union Basketball 1937 2002
299 Yevgeny Korolkov Soviet Union Gymnastics 1930 2014
300 Olga Korolyova Russia Freestyle Skiing 1979
301 Aleksandr Korolyuk Russia Ice Hockey 1976
302 Yevgeny Korotyshkin Russia Swimming 1983
303 Maksim Kosaryev Russia Shooting 1969
304 Marina Koshevaya Soviet Union Swimming 1960
305 Aleksandr Koshkin Soviet Union Boxing 1959 2012
306 Galina Kostenko Soviet Union Athletics 1938
307 Roman Kostomarov Russia Figure Skating 1977
308 Vladimir Kotin Soviet Union Figure Skating 1962
309 Anna Kournikova Russia Tennis 1981
310 Vitaly Kovalenko Soviet Union Volleyball 1934
311 Vladimir Kovalyov Soviet Union Figure Skating 1953
312 Yevgeny Kovalyov Russia Cycling 1989
313 Nikolay Kovsh Soviet Union, Unified Team Cycling 1965
314 Yelizaveta Kozhevnikova Unified Team, Russia Freestyle Skiing 1973
315 Aleksandr Kozyrev Russia Curling 1986
316 Vladimir Kravchenko Soviet Union Swimming 1947
317 Denis Krivoshlykov Russia Handball 1971
318 Lyudmila Krokhina Soviet Union Rowing 1954
319 Viktor Krovopuskov Soviet Union Fencing 1948
320 Vladimir Krutov Soviet Union Ice Hockey 1960 2012
321 Andrey Krylov Russia Swimming 1984
322 Anzhelika Krylova Russia Figure Skating 1973
323 Lidiya Krylova Soviet Union Rowing 1951
324 Gennady Krysin Soviet Union Gymnastics 1957
325 Nikita Kryukov Russia Cross Country Skiing 1985
326 Vladimir Kryukov Soviet Union Rowing 1925
327 Sergey Kucheryanu Russia Athletics 1985
328 Alfred Kuchevsky Soviet Union Ice Hockey 1931 2000
329 Aleksey Kudryavtsev Unified Team Swimming 1972
330 Mikhail Kukushkin Kazakhstan Tennis 1987
331 Irina Kuleshova-Kovrova Soviet Union Speed Skating 1962
332 Ilya Kulik Russia Figure Skating 1977
333 Vladislav Kulikov Unified Team, Russia Swimming 1971
334 Marina Kumysh Soviet Union Volleyball 1964
335 Marina Kuptsova Russia Athletics 1981
336 Tatyana Kurbakova Russia Rhythmic Gymnastics 1986
337 Vitaly Kurdchenko Soviet Union Rowing 1940
338 Vyacheslav Kurennoy Soviet Union Water Polo 1932 1992
339 Nataliya Kurova Soviet Union Speed Skating 1962
340 Mikhail Kushnerev Russia Beach Volleyball 1972
341 Nataliya Kushnir Soviet Union Volleyball 1954
342 Nataliya Kutuzova Russia Water Polo 1975
343 Yevgeny Kuzin Soviet Union Equestrianism 1948
344 Marina Kuzina Russia Basketball 1985
345 Viktor Kuzkin Soviet Union Ice Hockey 1940 2008
346 Boris Kuzmin Soviet Union Rowing 1941 2001
347 Valentin Kuzmin Soviet Union Swimming 1941
348 Boris Kuznetsov Soviet Union Football 1928 1999
349 Lev Kuznetsov Soviet Union Fencing 1930
350 Mikhail Kuznetsov Soviet Union Rowing 1952
351 Nikolay Kuznetsov Soviet Union Rowing 1953
352 Vladimir Kuznetsov Soviet Union Cycling 1945
353 Svetlana Kuznetsova Russia Basketball 1965
354 Nataliya Kuznetsova-Lobanova Soviet Union Diving 1947
355 Oleg Kvasha Russia Ice Hockey 1978
356 Yury Kvashnin Soviet Union Figure Skating 1964
357 Boris Lagutin Soviet Union Boxing 1938
358 Irina Laricheva Russia Shooting 1964
359 Inna Lasovskaya Russia Athletics 1969
360 Julia Lautowa Austria Figure Skating 1981
361 Sergey Lavrenov Russia Swimming 1981
362 Yelena Lebedenko Russia Athletics 1971
363 Aleksandr Lebedev Russia Speed Skating 1987
364 Yury Lebedev Soviet Union Ice Hockey 1951
365 Nataliya Lebedeva Soviet Union Athletics 1949
366 Yulia Lebedeva Armenia Figure Skating 1978
367 Vyacheslav Lemeshev Soviet Union Boxing 1952 1996
368 Aleksandr Leonov Russia Boxing 1978
369 Viktor Leontyev Soviet Union Gymnastics 1940
370 Vladimir Leontyev Soviet Union Sailing 1946 2005
371 Nataliya Linichuk Soviet Union Figure Skating 1956
372 Elena Little-Allen Great Britain Shooting 1972
373 Aleksandr Litvinchev Russia Rowing 1972
374 Nastia Liukin United States Gymnastics 1989
375 Igor Lobanov Unified Team Luge 1969
376 Artyom Lobuzov Russia Swimming 1991
377 Viktor Logunov Soviet Union Cycling 1944
378 Tatyana Logunova Russia Fencing 1980
379 Konstantin Loktev Soviet Union Ice Hockey 1933 1996
380 Yevgeny Lovchev Soviet Union Football 1949
381 Aleksandr Lukyanov Soviet Union, Russia Rowing 1949
382 Mikhail Lutsenko Soviet Union Handball 1948
383 Sergey Lyakhov Russia Athletics 1968
384 Yuliya Lyakhova Russia Athletics 1977
385 Vladimir Lysenin Russia Nordic Combined 1978
386 Sergey Lyubomirov Russia Shooting 1968
387 Yekaterina Makarova Russia Tennis 1988
388 Yelena Makarova Russia Tennis 1973
389 Nikolay Maksimov Russia, Kazakhstan Water Polo 1972
390 Anna Malukhina Soviet Union, Unified Team, Russia Shooting 1958
391 Aleksandr Malyutin Soviet Union Athletics 1939
392 Yevgeniya Manyukova Unified Team Tennis 1968
393 Sergey Marchuk Soviet Union Speed Skating 1952
394 Aleksey Markov Russia Cycling 1979
395 Danny Markov Russia Ice Hockey 1976
396 Sergey Martynov Soviet Union, Belarus Shooting 1968
397 Sergey Martynov Unified Team, Russia Wrestling 1971 1997
398 Aleksandr Martyshkin Soviet Union Rowing 1943
399 Fyodor Marulin Soviet Union Athletics 1926
400 Semyon Marushkin Soviet Union Wrestling 1919 1993
401 Anatoly Maslyonkin Soviet Union Football 1930 1988
402 Nick Matuhin Germany Wrestling 1990
403 Aleksey Matveyev Soviet Union Swimming 1970
404 Nataliya Matveyeva Russia Cross Country Skiing 1986
405 Umyar Mavlikhanov Soviet Union Fencing 1937 1999
406 Boris Mayorov Soviet Union Ice Hockey 1938
407 Yevgeny Mayorov Soviet Union Ice Hockey 1938 1997
408 Viktor Mazanov Soviet Union Swimming 1947
409 Mariya Mazina Russia Fencing 1964
410 Viktor Mednov Soviet Union Boxing 1927 2009
411 Konstantin Melgunov Soviet Union Sailing 1926
412 Galina Melnik Unified Team, Russia Table Tennis 1970
413 Vitaly Melnik Soviet Union Luge 1966
414 Nikolay Melnikov Soviet Union Water Polo 1948
415 Viktor Melnikov Soviet Union Rowing 1944
416 Yury Melnikov Soviet Union Diving 1940
417 Robert Merkulov Soviet Union Speed Skating 1931
418 Nina Merkulova Soviet Union Alpine Skiing 1945
419 Mark Midler Soviet Union Fencing 1931 2012
420 Aleksandr Mikhaylin Russia Judo 1979
421 Boris Mikhaylov Soviet Union Ice Hockey 1944
422 Valentin Mikhaylov Soviet Union Cycling 1929
423 Vladimir Mikheyev Soviet Union Swimming 1957
424 Tatyana Miloserdova Russia Equestrianism 1960
425 Galina Minaicheva Soviet Union Gymnastics 1928
426 Andrey Minenkov Soviet Union Figure Skating 1954
427 Boris Mironov Russia Ice Hockey 1972
428 Dmitry Mironov Unified Team, Russia Ice Hockey 1965
429 Yelena Miroshina Soviet Union, Unified Team Diving 1974 1995
430 Larisa Mishina Russia Ice Hockey 1975
431 Aleksandr Mitrofanov Soviet Union Shooting 1953
432 Aleksandr Moiseyev Soviet Union Basketball 1927 2003
433 Irina Moiseyeva Soviet Union Figure Skating 1955
434 Tally Monastyryov Soviet Union Alpine Skiing 1939 2011
435 Nikita Morgachov Russia Rowing 1981
436 Aleksey Morozov Russia Ice Hockey 1977
437 Nikolay Morozov Belarus Figure Skating 1975
438 Boris Mosolov Soviet Union Modern Pentathlon 1948
439 Kira Mozgalova Russia Shooting 1982
440 Nuzgari Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1952
441 Vera Mukhanova Soviet Union Athletics 1937
442 Tatyana Muratova Russia Modern Pentathlon 1979
443 Yelena Muratova Russia Freestyle Skiing 1986
444 Lyudmila Muravyova Soviet Union Athletics 1940
445 Volodymyr Musalimov Soviet Union Boxing 1944 2013
446 Yevhen Mykhailov Soviet Union Swimming 1947
447 Anastasiya Myskina Russia Tennis 1981
448 Pavel Nabokikh Russia Freestyle Skiing 1989
449 Sergey Naumov Soviet Union, Unified Team Water Polo 1962
450 Dmitry Nazarov Russia Athletics 1890
451 Nataliya Nazarova Russia Athletics 1979
452 Sergey Nemchinov Russia Ice Hockey 1964
453 Mikhail Nestruyev Russia Shooting 1968
454 Igor Netto Soviet Union Football 1930 1999
455 Yury Nikandrov Soviet Union Shooting 1923
456 Boris Nikanorov Soviet Union Boxing 1939
457 Viktor Nikiforov Soviet Union Ice Hockey 1931
458 Viktoriya Nikishina Russia Fencing 1984
459 Yelena Nikitina Russia Skeleton 1992
460 Pavel Nikolayev Russia Canoeing 1984
461 Mikhail Nikolsky Russia Athletics 1891
462 Valery Nikonorov Russia Wrestling 1971
463 Igor Nikulin Unified Team Athletics 1960
464 Ilya Nikulin Russia Ice Hockey 1982
465 Yury Nikulin Soviet Union Athletics 1931
466 Yana Noskova Russia Table Tennis 1994
467 Vitaly Nosov Unified Team Basketball 1968
468 Serhiy Novikov Soviet Union Judo 1949
469 Vladimir Novikov Soviet Union Water Polo 1937 1980
470 Yevgeny Novikov Soviet Union Swimming 1945
471 Sergey Novitsky Russia Figure Skating 1981
472 Olga Novokshchenova Russia Synchronized Swimming 1974
473 Sanasar Oganisyan Soviet Union Wrestling 1960
474 Mikhail Ogonkov Soviet Union Football 1932 1979
475 Irena Olevsky Australia Synchronized Swimming 1974
476 Andrey Olkhovsky Soviet Union, Russia Tennis 1966
477 Sergey Olshansky Soviet Union Football 1948
478 Nataliya Orekhova Russia Freestyle Skiing 1972
479 Vladimir Orlov Soviet Union Speed Skating 1938
480 Aleksandra Orlova Russia Freestyle Skiing 1997
481 Yelena Orlova Russia Athletics 1980
482 Leonid Osipov Soviet Union Water Polo 1943
483 Irina Osipova Russia Basketball 1981
484 Yelena Ovchinnikova Russia Synchronized Swimming 1982
485 Aleksandr Ovechkin Russia Ice Hockey 1985
486 Nadezhda Ovechkina Soviet Union Hockey 1958
487 Tatyana Ovechkina Soviet Union Basketball 1950
488 Oleg Ovsyannikov Russia Figure Skating 1970
489 Olga Ovtchinnikova Canada Fencing 1987
490 Yury Ozerov Soviet Union Basketball 1928 2004
491 Lyudmila Pakhomova Soviet Union Figure Skating 1946 1986
492 Irina Palina Unified Team, Russia Table Tennis 1970
493 Nikolay Pankin Soviet Union Swimming 1949
494 Viktor Pankrashkin Soviet Union Basketball 1957 1993
495 Aleksandr Paramonov Soviet Union Swimming 1942
496 Liz Parnov Australia Athletics 1994
497 Mariya Paseka Russia Gymnastics 1995
498 Igor Pashkevich Russia, Azerbaijan Figure Skating 1971
499 Yekaterina Pashkevich Russia Ice Hockey 1972
500 Aleksandr Pashkov Soviet Union Ice Hockey 1944
501 Anna Pasokha Soviet Union Rowing 1949
502 Aleksandra Patskevich Russia Synchronized Swimming 1988
503 Igor Pavlov Russia Athletics 1979
504 Vladislav Pavlovich Russia Fencing 1971
505 Yevgeny Penyayev Soviet Union Canoeing 1942
506 Mikhail Perlman Soviet Union Gymnastics 1923 2002
507 Anatoly Perov Soviet Union Boxing 1926 2001
508 Vladimir Petrov Soviet Union Rowing 1932
509 Yevgeny Petrov Soviet Union Shooting 1938
510 Nadiya Petrova Russia Tennis 1982
511 Nina Petrova Soviet Union Swimming 1955
512 Olena Petrova Ukraine Biathlon 1972
513 Stanislav Petukhov Soviet Union Ice Hockey 1937
514 Yelena Petushkova Soviet Union Equestrianism 1940 2007
515 Viktor Pilchin Soviet Union Sailing 1940 2004
516 Nikolay Pimenov Soviet Union, Unified Team Rowing 1958
517 Yury Pimenov Soviet Union, Unified Team Rowing 1958
518 Timir Pinegin Soviet Union Sailing 1927 2013
519 Yelena Plotnikova Russia Volleyball 1978
520 Olga Podchufarova Russia Biathlon 1992
521 Mikhail Polishchuk Russia Swimming 1989
522 Igor Polyakov Soviet Union Rowing 1912 2008
523 Yevgeniya Polyakova Russia Athletics 1983
524 Vladimir Polyanichev Soviet Union Athletics 1938
525 Nataliya Pomoshchnikova-Voronova Soviet Union, Russia Athletics 1965
526 Sergey Ponomarenko Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1960
527 Tatyana Ponyayeva-Tretyakova Soviet Union Volleyball 1946
528 Valery Popenchenko Soviet Union Boxing 1937 1975
529 Galina Popova Soviet Union Athletics 1932
530 Alex Porkhomovskiy Israel Athletics 1972
531 Valeriya Potyomkina-Reznik Russia Short Track Speed Skating 1985
532 Valentina Poznyak Soviet Union Swimming 1936
533 Lyudmila Privivkova Russia Curling 1986
534 Vitaly Prokhorov Unified Team Ice Hockey 1966
535 Sergey Prokopyev Russia Beach Volleyball 1986
536 Vladimir Pronin Russia Athletics 1969
537 Mariya Prusakova Russia Snowboarding 1989
538 Nikolay Puchkov Soviet Union Ice Hockey 1930 2005
539 Stanislav Pukhov Russia Badminton 1977
540 Anna Pyatykh Russia Athletics 1981
541 Anna Qurbanova Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1986
542 Tatyana Rachkova Unified Team Figure Skating 1973
543 Aleksandr Ragulin Soviet Union Ice Hockey 1941 2004
544 Mark Rakita Soviet Union Fencing 1938
545 Fatma Rashed Egypt Rowing 1984
546 Mikhail Razhin Russia Short Track Speed Skating 1984
547 Fyodor Rimsha Russia Football 1891 1942
548 Vladimir Rodimushkin Soviet Union Rowing 1921 1986
549 Irina Rodnina Soviet Union Figure Skating 1949
550 Leonid Romanov Soviet Union Fencing 1947
551 Svetlana Romashina Russia Synchronized Swimming 1989
552 Tatyana Roshchina Soviet Union Volleyball 1941
553 Sergey Rozhnov Bulgaria Boxing 1982
554 Yevhen Rudakov Soviet Union Football 1942 2011
555 Igor Runov Soviet Union, Unified Team Volleyball 1963
556 Aleksandr Rymanov Soviet Union Handball 1959
557 Vladimir Ryzhkin Soviet Union Football 1930 2011
558 Antonina Ryzhova Soviet Union Volleyball 1934
559 Marat Safin Russia Tennis 1980
560 Dinara Safina Russia Tennis 1986
561 Mikhail Safonov Soviet Union Diving 1947
562 Dmitry Safronov Russia Athletics 1981
563 Aleksandra Saitova Russia Curling 1992
564 Sergey Sakhnovsky Israel Figure Skating 1975
565 Svetlana Samokhvalova Unified Team, Russia Cycling 1972
566 Aleksandr Samsonov Soviet Union Swimming 1953
567 Sergey Samsonov Russia Ice Hockey 1978
568 Yevgeny Samsonov Soviet Union Rowing 1926
569 Marina Sanaya Soviet Union Figure Skating 1959
570 Anatoly Sass Soviet Union Rowing 1935
571 Ilya Savelyev Russia Volleyball 1971
572 Anna Savelyeva Russia Speed Skating 1977
573 Yury Savichev Soviet Union Football 1965
574 Lev Saychuk Soviet Union Fencing 1923 2005
575 Aleksandr Schultz Russia Athletics 1892
576 Olga Sedakova Unified Team, Russia Synchronized Swimming 1972
577 Anatoly Semyonov Soviet Union Ice Hockey 1962
578 Vladimir Semyonov Soviet Union Water Polo 1938
579 Yury Sergeyev Soviet Union Speed Skating 1925
580 Yevgeny Seryayev Russia Speed Skating 1988
581 Nadezhda Sevostiyanova Soviet Union Rowing 1953
582 Vladimir Shadrin Soviet Union Ice Hockey 1948
583 Sergey Shakhray Soviet Union Figure Skating 1958
584 Marina Shamal Soviet Union Swimming 1939
585 Nikolay Shamov Soviet Union Ski Jumping 1936
586 Sergey Sharikov Russia Fencing 1974
587 Viktor Sharygin Soviet Union Swimming 1949 1991
588 Nina Shashkova Soviet Union Luge 1947
589 Yelena Shcheglova Soviet Union Figure Skating 1950
590 Pavel Shcheglovsky Russia Bobsleigh 1972
591 Zhanna Shchelchkova Russia Ice Hockey 1969
592 Sergey Shcherbakov Soviet Union Boxing 1918 1994
593 Tatyana Shchyegoleva Russia Basketball 1982
594 Aleksandr Shelkovnikov Soviet Union Sailing 1937 2011
595 Dmitry Shevchenko Unified Team, Russia Fencing 1967
596 Yelena Shevchenko Soviet Union Gymnastics 1971
597 Aleksandr Shidlovsky Soviet Union Water Polo 1941
598 Galina Shikhova Soviet Union Alpine Skiing 1940
599 Vera Shimanskaya Russia Rhythmic Gymnastics 1981
600 Aleksandr Shirshov Unified Team Fencing 1972
601 Pavel Shishkin Unified Team, Russia Volleyball 1970
602 Alla Shishkina Russia Synchronized Swimming 1989
603 Vladimir Shitov Soviet Union Luge 1952 2011
604 Andrey Shkiotov Russia Canoeing 1986
605 Yury Shlyapin Soviet Union Water Polo 1932 2009
606 Simon Shnapir United States Figure Skating 1987
607 Valery Shomin Russia Shooting 1981
608 Anna Shorina Russia Synchronized Swimming 1982
609 Mikhail Shtalenkov Unified Team, Russia Ice Hockey 1965
610 Vladimir Shuvalov Soviet Union Swimming 1946
611 Yaroslava Shvedova Kazakhstan Tennis 1987
612 Yelena Sidneva Russia Equestrianism 1964
613 Tatyana Sidorenko Soviet Union Volleyball 1966
614 Maksim Sidorov Russia Athletics 1986
615 Nikolay Sidorov Soviet Union Athletics 1956
616 Anna Sidorova Russia Curling 1991
617 Galina Sidorova Soviet Union Alpine Skiing 1945
618 Valentina Sidorova Soviet Union Fencing 1954
619 Aleksandr Silayev Soviet Union Canoeing 1928 2005
620 Viktoriya Sinitsina Russia Figure Skating 1995
621 Anna Sivkova Russia Fencing 1982
622 Anastasiya Skultan Russia Curling 1984
623 Irina Slutskaya Russia Figure Skating 1979
624 Mikhail Smirnov Russia Football 1881 1957
625 Vladimir Smirnov Soviet Union Ski Jumping 1947
626 Vyacheslav Sobchenko Soviet Union Water Polo 1949
627 Marina Soboleva Soviet Union Fencing 1961
628 Pavel Sofin Russia Athletics 1981
629 Aleksandr Sokolov Soviet Union Shooting 1952
630 Nataliya Sokolova Soviet Union Athletics 1949
631 Yelena Sokolova Russia Figure Skating 1980
632 Yelena Sokolova Russia Swimming 1991
633 Lyubov Sokolova-Shashkova Russia Volleyball 1977
634 Andriy Sokolovskiy Ukraine Athletics 1978
635 Yuliya Soldatova Belarus Figure Skating 1981
636 Nikolay Sologubov Soviet Union Ice Hockey 1924 1988
637 Irina Solontsova-Kudryavtseva Soviet Union Athletics 1937
638 Galina Sosnova Soviet Union Swimming 1944
639 Tamara Sosnova Soviet Union Swimming 1949
640 Adelina Sotnikova Russia Figure Skating 1996
641 Tatyana Sotnikova Russia Ice Hockey 1981
642 Dmitry Sovolyov Russia Figure Skating 1989
643 Yelena Soya Russia Synchronized Swimming 1981
644 Igor Spasovkhodsky Russia Athletics 1979
645 Robert Spiess Germany Tennis 1891 1982
646 Genrikh Sretensky Soviet Union Figure Skating 1962
647 Vyacheslav Starshinov Soviet Union Ice Hockey 1940
648 Igor Stelnov Soviet Union Ice Hockey 1963 2009
649 Boris Stepanov Soviet Union Boxing 1930 2007
650 Oleg Stepanov Soviet Union Judo 1939 2010
651 Stanislav Stepashkin Soviet Union Boxing 1940 2013
652 Vladimir Stogov Soviet Union Weightlifting 1930 2005
653 Vladimir Stolypin Soviet Union Shooting 1937
654 Gennady Strakhov Soviet Union Wrestling 1944
655 Vyacheslav Strakhov Soviet Union Diving 1950
656 Vadim Strogalyev Russia Athletics 1975
657 Mikhail Studenetsky Soviet Union Basketball 1934
658 Aleksey Stukalsky Russia Curling 1988
659 Nikolay Surov Soviet Union Rowing 1947 2010
660 Sergey Suslin Soviet Union Judo 1944
661 Yelizaveta Suvorova Russia Modern Pentathlon 1975
662 Dmitry Svatkovsky Unified Team, Russia Modern Pentathlon 1971
663 Yury Svetikov Soviet Union Luge 1947
664 Aleksey Svirin Russia Rowing 1978
665 Anatoly Sysoyev Soviet Union Diving 1937
666 Lyubov Talalayeva Soviet Union Rowing 1953
667 Yekaterina Tankeyeva Russia Water Polo 1989
668 Boris Tatushin Soviet Union Football 1933 1998
669 Alexander Tchigir Unified Team, Germany Water Polo 1968
670 Igor Tikhomirov Soviet Union, Canada Fencing 1963
671 Elena Timina Unified Team, Russia, Netherlands Table Tennis 1969
672 Aleksandr Timoshinin Soviet Union Rowing 1948
673 Vladimir Timoshinin Soviet Union, Russia Diving 1970
674 Svetlana Timoshinina Russia Diving 1973
675 Nikolay Tishchenko Soviet Union Football 1926 1981
676 Svetlana Tkachova Russia Ice Hockey 1984
677 Yelena Tokun Russia Water Polo 1974
678 Vladimir Torban Soviet Union Basketball 1932 2011
679 Yevheniya Tovstohan Soviet Union Handball 1965
680 Aleksandr Travin Soviet Union Basketball 1937 1989
681 Svetlana Trunova Russia Skeleton 1983
682 Lev Tsipursky Soviet Union Cycling 1929 1985
683 Yury Tsitsinov Soviet Union Ice Hockey 1937 1994
684 Vladimir Tsyplakov Belarus Ice Hockey 1969
685 Dmitry Tursunov Russia Tennis 1982
686 Natalia Tyshler South Africa Fencing 1973
687 Viktor Tyumenev Soviet Union Ice Hockey 1957
688 Lyubov Tyurina Soviet Union Volleyball 1943
689 Yevgeniya Ukolova Russia Beach Volleyball 1989
690 Aleksey Ulanov Soviet Union Figure Skating 1947
691 Vladimir Ulanov Soviet Union Volleyball 1951 2000
692 Valery Ushkov Russia Sailing 1971
693 Roman Valiyev Kazakhstan Athletics 1984
694 Boris Vasilyev Soviet Union Cycling 1937 2000
695 Mikhail Vasilyev Soviet Union Handball 1961
696 Vladimir Vasilyev Soviet Union Rowing 1948
697 Yekaterina Vasilyeva Russia Water Polo 1976
698 Yuliya Vasilyeva Russia Synchronized Swimming 1978
699 Vladimir Vasin Soviet Union Diving 1947
700 Anatoly Vedyakov Soviet Union Athletics 1930
701 Aleksey Verbov Russia Volleyball 1982
702 Tatyana Vereina-Karakashiyants Soviet Union Diving 1925 2004
703 Nikolay Vikhor Soviet Union Athletics 1954
704 Vladimir Vikulov Soviet Union Ice Hockey 1946 2013
705 Aleksandr Vinogradov Soviet Union Canoeing 1951
706 Yekaterina Vinogradova Russia Swimming 1980
707 Nina Vislova Russia Badminton 1986
708 Viktor Vlasov Soviet Union Basketball 1925 2002
709 Viktor Vlasov Soviet Union Shooting 1951
710 Yelena Vodorezova Soviet Union Figure Skating 1963
711 Anton Volchenkov Russia Ice Hockey 1982
712 Aleksandr Volkov Russia Volleyball 1985
713 Anatoly Volkov Soviet Union Boxing 1952
714 Dmitry Volkov Soviet Union, Unified Team Swimming 1966
715 Leonid Volkov Soviet Union Ice Hockey 1934
716 Sergey Volkov Soviet Union Figure Skating 1949 1990
717 Vladimir Volkov Soviet Union Athletics 1921 1986
718 Gennady Volnov Soviet Union Basketball 1939 2008
719 Yuliya Vorobyova Unified Team, Azerbaijan Figure Skating 1974
720 Yelena Vorona Russia Freestyle Skiing 1976
721 Igor Voronchikhin Soviet Union Cross Country Skiing 1938 2009
722 Mikhail Voronin Soviet Union Gymnastics 1945 2004
723 Aleksey Voropayev Unified Team, Russia Gymnastics 1973 2006
724 Galina Voskoboyeva Kazakhstan Tennis 1984
725 Dmitry Voskoboynikov Soviet Union Volleyball 1941 2001
726 Andrey Yakubik Soviet Union Football 1950
727 Viktor Yakushev Soviet Union Ice Hockey 1937 2001
728 Marina Yakusheva Russia Badminton 1974
729 Lev Yashin Soviet Union Football 1929 1990
730 Yury Yatsev Russia Water Polo 1979
731 Mariya Yayna Russia Water Polo 1982
732 Emma Yefimova Soviet Union Fencing 1931 2004
733 Irina Yegorova Soviet Union Speed Skating 1940
734 Aleksandr Yelizarov Russia Athletics 1892
735 Anastasiya Yermakova Russia Synchronized Swimming 1983
736 Olga Yevkova Soviet Union Basketball 1965
737 Vladimir Yevseyev Soviet Union Rowing 1939 2012
738 Sergey Yevstigneyev Russia Water Polo 1974
739 Georgy Yevtyukhin Russia Ice Hockey 1970
740 Nkeiruka Yezekh Russia Curling 1983
741 Lyudmila Yezhova-Grebenkova Russia Gymnastics 1982
742 Denis Yuskov Russia Speed Skating 1989
743 Mikhail Yuzhny Russia Tennis 1982
744 Aleksandra Zabelina Soviet Union Fencing 1937
745 Yelena Zamolodchikova Russia Gymnastics 1982
746 Maxim Zavozin Hungary Figure Skating 1985
747 Aleksandr Zavyalov Soviet Union Cross Country Skiing 1955
748 Boris Zaytsev Soviet Union Ice Hockey 1937 2000
749 Oleg Zaytsev Soviet Union Ice Hockey 1939 1993
750 Olga Zaytseva Russia Biathlon 1978
751 Eduard Zenovka Unified Team, Russia Modern Pentathlon 1969
752 Aleksey Zhamnov Unified Team, Russia Ice Hockey 1970
753 Olga Zharkova Russia Curling 1979
754 Ruslan Zhiganshin Russia Figure Skating 1992
755 Nelli Zhiganshina Germany Figure Skating 1987
756 Vasily Zhitaryev Russia Football 1891 1961
757 Sasha Zhulin Unified Team, Russia Figure Skating 1963
758 Misha Zilberman Israel Badminton 1989
759 Yevgeny Zimin Soviet Union Ice Hockey 1947
760 Anna Zimina Soviet Union Athletics 1939
761 Aleksey Zinovyev Russia Swimming 1990
762 Sergey Zubov Unified Team Ice Hockey 1970
763 Vera Zvonaryova Russia Tennis 1984