You Are Here > SR/Olympics > Frivolities > Athletes Born in Rostov-na-Donu, Rostov, Russia

Olympic Athletes Born in Rostov-na-Donu, Rostov, Russia

50 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Nataliya Artyomova Soviet Union Athletics 1963
2 Viktor Asmayev Soviet Union Equestrianism 1947 2002
3 Yevgeny Barbakov Soviet Union Rowing 1954
4 Anna Basalkina Russia Sailing 1974
5 Marina Belikova Russia Shooting 1985
6 Svetlana Boyko Russia Fencing 1972
7 Hanna Burmistrova Ukraine Handball 1977
8 Valentin Chistyakov Soviet Union Athletics 1939
9 Sergey Davydov Belarus Figure Skating 1979
10 Aleksey Denisenko Russia Taekwondo 1993
11 Yelena Dudnik Russia Shooting 1978
12 Sergey Fedorovtsev Russia Rowing 1980
13 Vitaly Fokeyev Russia Shooting 1974
14 Yekaterina Galitskaya Russia Athletics 1987
15 Svetlana Goncharenko Russia Athletics 1971
16 Eduard Gritsun Russia Cycling 1976
17 Svetlana Grozdova Soviet Union Gymnastics 1959
18 Nataliya Karimova Russia Cycling 1974
19 Viktor Keyru Russia Basketball 1984
20 Larisa Kiselyova Unified Team Handball 1970
21 Anatoly Kononenko Soviet Union Canoeing 1935
22 Aleksandr Kontarev Soviet Union Athletics 1938
23 Nikolay Korolkov Soviet Union Equestrianism 1946
24 Aleksandr Kostoglod Unified Team, Russia Canoeing 1974
25 Viktor Kravchenko Soviet Union Athletics 1941
26 Antonina Krivoshapka Russia Athletics 1987
27 Mariya Kryuchkova Russia Gymnastics 1988
28 Olena Kryvytska Ukraine Fencing 1987
29 Igor Marchenko Russia Swimming 1975
30 Yevgeny Mikhaylov Soviet Union Athletics 1937
31 Andrey Moiseyev Russia Modern Pentathlon 1979
32 Nataliya Morskova Soviet Union, Unified Team Handball 1966
33 Gennady Prigoda Soviet Union, Unified Team Swimming 1965
34 Yelena Priyma Russia Athletics 1983
35 Yelena Produnova Russia Gymnastics 1980
36 Vlad Pyshnenko Unified Team, Russia Swimming 1970
37 Roman Razbeyko Russia Athletics 1973
38 Vladimir Repyev Soviet Union Handball 1956 2009
39 Oksana Romenskaya Russia Handball 1976
40 Igor Salov Russia Rowing 1983
41 Varteres Samurgashev Russia Wrestling 1979
42 Mikhail Semyonov Soviet Union Basketball 1933
43 Nataliya Shaposhnikova Soviet Union Gymnastics 1961
44 Nikolay Spinev Russia Rowing 1974
45 Maksim Stavisky Bulgaria Figure Skating 1977
46 Konstantin Tsuranov Russia Shooting 1972
47 Valya Tsybulskaya Belarus Athletics 1968
48 Yekaterina Tudegesheva Russia Snowboarding 1987
49 Yekaterina Yusheva Russia Fencing 1973
50 Viktor Zubkov Soviet Union Basketball 1937