Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Minsk, Minsk, Belarus

Olympic Athletes Born in Minsk, Minsk, Belarus

257 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Sergey Alay Belarus Athletics 1965
2 Nataliya Aleksandrova Belarus Rhythmic Gymnastics 1984
3 Svetlana Alekseyeva Belarus Diving 1970
4 Nikolay Alyokhin Soviet Union Fencing 1954
5 Slava Amiragov Soviet Union Rowing 1926 1990
6 Tatyana Ananko Belarus Rhythmic Gymnastics 1984
7 Aleksandr Andriyevsky Belarus Ice Hockey 1968
8 Maksim Anisimov Belarus Ski Jumping 1983
9 Oleg Antonenko Belarus Ice Hockey 1971
10 Anna Arkhipenko Belarus Modern Pentathlon 1983
11 Sasha Artemev United States Gymnastics 1985
12 Marina Arzamasova Belarus Athletics 1987
13 Vika Azarenko Belarus Tennis 1989
14 Valerijonas Balčiūnas Lithuania Football 1904 1984
15 Ksenija Balta Estonia Athletics 1986
16 Olga Barabanshchikova Belarus Tennis 1979
17 Tatyana Belan Belarus Rhythmic Gymnastics 1982
18 Aleksandr Belanovsky Belarus Gymnastics 1972
19 Viktor Belsky Soviet Union Athletics 1955
20 Olga Berezneva Belarus Rowing 1980
21 Yuliya Bichik Belarus Rowing 1983
22 Anna Bogdanovich Belarus Athletics 1983
23 Svetlana Boginskaya Soviet Union, Unified Team, Belarus Gymnastics 1973
24 Oleg Bondarik Belarus Cycling 1976
25 Nataliya Budilo Belarus Rhythmic Gymnastics 1979
26 Svetlana Buraga Soviet Union Athletics 1965
27 Yenia Burlo Belarus Rhythmic Gymnastics 1988
28 Aleksandr Bury Belarus Tennis 1987
29 Andrey Chekhovskoy Belarus Wrestling 1979
30 Ilya Chergeyko Belarus Shooting 1993
31 Sergey Chernov Belarus Athletics 1979
32 Arnold Chernushevich Soviet Union Fencing 1933 1991
33 Oleg Chiritsa Belarus Weightlifting 1964
34 Dmitry Dashchinsky Belarus Freestyle Skiing 1977
35 Yury Deksbakh Soviet Union Fencing 1928
36 Sergey Demagin Belarus Ice Hockey 1986
37 Oksana Demidova Belarus Swimming 1993
38 Olga Demskaya Belarus Rhythmic Gymnastics 1978
39 Sergey Demyashkevich Unified Team Wrestling 1966
40 Sergey Desyukevich Belarus Sailing 1983
41 Darya Domracheva Belarus Biathlon 1986
42 Aleksandr Dorozhko Belarus Biathlon 1991
43 Pavel Dovgal Belarus Modern Pentathlon 1975
44 Dmitry Dovgalyonok Unified Team, Belarus Canoeing 1971
45 Stanislav Dragun Belarus Football 1988
46 Tatyana Drozdovskaya Belarus Sailing 1978
47 Dmitry Dudik Belarus Ice Hockey 1977
48 Nikolay Dudkin Soviet Union Athletics 1947
49 Yelena Filipova Belarus Wrestling 1987
50 Aleksandr Galchenyuk Belarus Ice Hockey 1967
51 Viktoriya Gasper Belarus Basketball 1988
52 Andrey Gerashchenko Belarus Shooting 1970
53 Aleksandra Gerasimenya Belarus Swimming 1985
54 Yevgeny Golovanov Belarus Cycling 1972
55 Marina Goncharova Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
56 Timofey Gordeychik Belarus Diving 1986
57 Irina Gribko Unified Team Rowing 1969
58 Yelena Grigoryeva Belarus Figure Skating 1974
59 Aleksey Grishin Belarus Freestyle Skiing 1979
60 Aleksandr Gukov Belarus Swimming 1972
61 Anna Guskova Belarus Freestyle Skiing 1992
62 Yevgeny Gutarovich Belarus Cycling 1983
63 Aleksandr Gutor Belarus Football 1989
64 Aleksey Ignatovich Belarus Gymnastics 1985
65 Irina Ilenkova Belarus Rhythmic Gymnastics 1980
66 Ivan Ivankov Belarus Gymnastics 1975
67 Anastasiya Ivankova Belarus Rhythmic Gymnastics 1991
68 Igor Ivashintsov Belarus Sailing 1972
69 Dmitry Kalinovsky Belarus Swimming 1972
70 Aleksey Kalyuzhny Belarus Ice Hockey 1977
71 Vladimir Kaminsky Soviet Union Cycling 1950
72 Viktor Kamotsky Belarus Cross Country Skiing 1963
73 Vadim Kaptur Belarus Diving 1987
74 Viktor Karachun Belarus Ice Hockey 1968 2004
75 Oleg Karavayev Soviet Union Wrestling 1936 1978
76 Olga Karpova Kazakhstan Volleyball 1980
77 Aleksandr Karshakevich Soviet Union Handball 1959
78 Dmitry Kasperovich Belarus Gymnastics 1977
79 Oleg Kechko Belarus Weightlifting 1967
80 Vyacheslav Khamulkin Belarus Diving 1972
81 Yelena Khloptseva Soviet Union, Unified Team Rowing 1960
82 Oleg Khmyl Belarus Ice Hockey 1970
83 Svetlana Khokhlova Belarus Swimming 1984
84 Sergey Khoretsky Belarus Sailing 1956
85 Tatyana Khramova Belarus Athletics 1970
86 Konstantin Koltsov Belarus Ice Hockey 1981
87 Vladimir Kopat Belarus Ice Hockey 1971
88 Dmitry Koptur Belarus Swimming 1978
89 Sergey Korneyev Belarus Boxing 1988
90 Lyudmila Korolik Belarus Cross Country Skiing 1975
91 Tatyana Kosheleva Russia Volleyball 1988
92 Viktor Kostyuchonok Belarus Ice Hockey 1979
93 Anzhelika Kotyuga Belarus Speed Skating 1970
94 Aleksey Kozlov Belarus Football 1989
95 Sergey Kravtsov Soviet Union, Unified Team, Belarus Sailing 1960
96 Marina Kress Belarus Basketball 1980
97 Władysław Krzyżanowski Poland Sailing 1905 1985
98 Sergey Kudrevich Belarus Diving 1967
99 Aleksandr Kulakov Belarus Ice Hockey 1983
100 Oleg Kuleshov Belarus Freestyle Skiing 1976
101 Yekaterina Kulpo Belarus Synchronized Swimming 1987
102 Darya Kustova Belarus Tennis 1986
103 Marina Kuzhmar Belarus Rowing 1977
104 Andrey Kvochinsky Belarus Diving 1968
105 Pavel Lagun Belarus Swimming 1979
106 Dmitry Lapkes Belarus Fencing 1976
107 Yegor Lappo Belarus Modern Pentathlon 1982
108 Igor Lapshin Soviet Union Athletics 1963
109 Mariya Lazuk Belarus Rhythmic Gymnastics 1983
110 Nataliya Leshchik Belarus Rhythmic Gymnastics 1995
111 Tatyana Likhtarovich Belarus Basketball 1988
112 Irina Lis Belarus Equestrianism 1972
113 Sergey Lishtvan Belarus Wrestling 1970
114 Tatyana Logatskaya Belarus Table Tennis 1977
115 Pavel Logunov Belarus Sailing 1984
116 Oleg Logvin Soviet Union Cycling 1959
117 Aleksey Lozhkin Belarus Ice Hockey 1974
118 Andrey Lugin Soviet Union Rowing 1959
119 Timofey Lunev Soviet Union Athletics 1926 1987
120 Zina Lunina Belarus Rhythmic Gymnastics 1989
121 Svetlana Luzanova Belarus Rhythmic Gymnastics 1977
122 Yury Lyadov Belarus Biathlon 1987
123 Andrey Lyskovets Belarus Ski Jumping 1974
124 Vadim Makhnyov Belarus Canoeing 1979
125 Igor Makovetsky Belarus Speed Skating 1984
126 Aleksandr Makritsky Belarus Ice Hockey 1971
127 Galina Malashenko Belarus Rhythmic Gymnastics 1980
128 Anastasiya Marachkovskaya Belarus Gymnastics 1990
129 Glafira Martinovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1989
130 Olga Masilenene Belarus Basketball 1980
131 Yelena Matiyevskaya Soviet Union Rowing 1961
132 Eduard Matusevich Soviet Union Speed Skating 1937
133 Igor Maystrenko Soviet Union Rowing 1959
134 Aleksey Medvedev Belarus Wrestling 1972
135 Dmitry Meleshko Belarus Ice Hockey 1982
136 Dmitry Melyakh Belarus Modern Pentathlon 1979
137 Denis Migal Belarus Rowing 1985
138 Andrey Mikhalyov Belarus Ice Hockey 1978
139 Oleg Mikulchik Belarus Ice Hockey 1964
140 Yelena Mikulich Belarus Rowing 1977
141 Nikolay Miligulo Soviet Union Gymnastics 1936
142 Yuliya Milko-Chernemorets Belarus Freestyle Skiing 1975
143 Max Mirnyi Belarus Tennis 1977
144 Aleksandr Murashko Belarus Figure Skating 1971
145 Kristina Nadezhdina-Markovich Belarus Synchronized Swimming 1978
146 Nataliya Naranovich Belarus Gymnastics 1981
147 Aleksandra Narkevich Belarus Rhythmic Gymnastics 1994
148 Vitaly Novichenko Belarus Speed Skating 1975
149 Aleksandr Novikov Belarus Rowing 1985
150 Tatyana Ogryzko Belarus Rhythmic Gymnastics 1976
151 Dmitry Pankov Belarus Ice Hockey 1974
152 Vasily Pankov Belarus Ice Hockey 1968
153 Aleksey Parfenkov Belarus Freestyle Skiing 1967
154 Vladimir Parfenovich Soviet Union Canoeing 1958
155 Anastasiya Parfyonova Belarus Synchronized Swimming 1989
156 Veronika Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
157 Viktoriya Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
158 Aleksandr Pavlovsky Soviet Union Fencing 1936 1977
159 Aleksandr Penigin Belarus Freestyle Skiing 1974
160 Yelena Piraynen Belarus Cross Country Skiing 1969
161 Lena Piskun Belarus Gymnastics 1978
162 Dmitry Plechistik Belarus Rowing 1972
163 Olga Podobed Belarus Basketball 1979
164 Olga Pogrebnyak Belarus Shooting 1973
165 Vyacheslav Poito Belarus Equestrianism 1982
166 Alesya Pokhodina Belarus Rhythmic Gymnastics 1979
167 Denis Polyakov Belarus Football 1991
168 Aleksandra Privalova Belarus Table Tennis 1987
169 Valery Priyemko Belarus Fencing 1983
170 Mikhail Protasevich Belarus Sailing 1971
171 Tatyana Puchek Belarus Tennis 1979
172 Andrey Radionov Belarus Swimming 1985
173 Svetlana Radkevich Belarus Speed Skating 1979
174 Dmitry Rak Belarus Freestyle Skiing 1976
175 Yuliya Rakovich Belarus Freestyle Skiing 1974
176 Yuliya Raskina Belarus Rhythmic Gymnastics 1982
177 Andrey Rasolko Belarus Ice Hockey 1968
178 Yuliya Ratkeviç Azerbaijan Wrestling 1985
179 Vitaly Romanchuk Soviet Union Water Polo 1950
180 Oleg Romanov Belarus Ice Hockey 1970
181 Yevgeny Roshchin Belarus Ice Hockey 1962
182 Aleksandr Ryadinsky Belarus Ice Hockey 1978
183 Mikhail Rybak Unified Team Equestrianism 1963
184 Oleg Rykhlevich Belarus Swimming 1974
185 Nataliya Sakharuk Belarus Synchronized Swimming 1973
186 Ruslan Saley Belarus Ice Hockey 1974 2011
187 Mikhail Saltykov Soviet Union Athletics 1925
188 Vladimir Samsonov Belarus Table Tennis 1976
189 Anastasiya Samusevich-Prokopenko Belarus Modern Pentathlon 1985
190 Kseniya Sankovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
191 Galina Savitskaya Soviet Union Basketball 1961
192 Andrey Semenyuk Belarus Diving 1971
193 Mikhail Semyonov Belarus Wrestling 1984
194 Sergey Shabanov Belarus Ice Hockey 1974
195 Aleksandr Sharapov Belarus Cycling 1971
196 Konstantin Sharovarov Soviet Union Handball 1964
197 Gennady Shchekalo Belarus Weightlifting 1968
198 Vitaly Shcherbo Unified Team, Belarus Gymnastics 1972
199 Yevgeny Shchetinin Belarus Table Tennis 1970
200 Vladimir Shchukin Soviet Union Gymnastics 1952
201 Yury Shevtsov Soviet Union Handball 1959
202 Sergey Sheyko Belarus Figure Skating 1973
203 Aleksandr Shostak Belarus Gymnastics 1974
204 Aleksandr Shumidub Belarus Ice Hockey 1964
205 Veronika Shutkova Belarus Athletics 1986
206 Yelena Shvaybovich Unified Team Basketball 1966
207 Irina Sidorova Soviet Union Diving 1962
208 Vita Silchenko Belarus Fencing 1967
209 Yelena Sinkevich Belarus Cross Country Skiing 1971
210 Viktor Sinyak Belarus Weightlifting 1970
211 Konstantin Sivtsov Belarus Cycling 1982
212 Andrey Skabelka Belarus Ice Hockey 1971
213 Maksim Skavysh Belarus Football 1989
214 Assol Slivets Belarus, Russia Freestyle Skiing 1982
215 Timofey Slivets Belarus, Russia Freestyle Skiing 1984
216 Anna Smashnova-Pistolesi Israel Tennis 1976
217 Mariya Smolyachkova Belarus Athletics 1985
218 Nataliya Sologub Belarus Athletics 1975
219 Melitina Stanyuta Belarus Rhythmic Gymnastics 1993
220 Andrey Stas Belarus Ice Hockey 1988
221 Sergey Stas Belarus Ice Hockey 1974
222 Anzhela Stasyulevich Soviet Union Diving 1967
223 Andrey Stepanchuk Belarus Athletics 1979
224 Igor Sumnikov Soviet Union Cycling 1966
225 Irina Sumnikova Soviet Union, Unified Team, Russia Basketball 1964
226 Leonid Svirid Belarus Judo 1967
227 Georgy Sviridenko Soviet Union Handball 1962
228 Aleksandr Syman Belarus Biathlon 1977
229 Denis Tabako Belarus Rowing 1974
230 Yuliya Tarasenko Belarus Gymnastics 1985
231 Olga Tratsevskaya Belarus Rowing 1975
232 Nataliya Trofimova Belarus Basketball 1979
233 Aleksandr Tsarevich Belarus Gymnastics 1986
234 Nataliya Tsilinskaya Belarus Cycling 1975
235 Alina Tumilovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
236 Aleksey Ugarov Belarus Ice Hockey 1985
237 Aleksandr Usov Belarus Cycling 1977
238 Valeriya Vatkina Belarus Rhythmic Gymnastics 1981
239 Nataliya Volchek Belarus Rowing 1972
240 Vladimir Volchkov Belarus Tennis 1978
241 Vasily Vorobyov Belarus Freestyle Skiing 1971
242 Mariya Vorona Belarus Rowing 1983
243 Mikhail Yakimovich Unified Team Handball 1967
244 Sergey Yerkovich Belarus Ice Hockey 1974
245 Olga Yurkina Belarus Gymnastics 1979
246 Olga Zabugina-Moroz Belarus Archery 1966
247 Inessa Zakharevskaya Belarus Rowing 1973
248 Konstantin Zakharov Belarus Ice Hockey 1985
249 Eduard Zankovets Belarus Ice Hockey 1969
250 Alexandra Zaretski Israel Figure Skating 1987
251 Roman Zaretski Israel Figure Skating 1983
252 Aleksandr Zelenovsky Belarus Sailing 1972
253 Oksana Zhdanovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1977
254 Vladimir Zhigaryov Belarus Swimming 1992
255 Nikolay Zhukovets Belarus Sailing 1986
256 Aleksandr Zhurik Belarus Ice Hockey 1975
257 Natasha Zvereva Soviet Union, Unified Team, Belarus Tennis 1971