Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Yekaterinburg, Sverdlovsk, Russia

Olympic Athletes Born in Yekaterinburg, Sverdlovsk, Russia

95 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Nikolay Afanasyev Russia Athletics 1965
2 Ivan Alypov Russia Cross Country Skiing 1982
3 Yekaterina Ananina Russia Ice Hockey 1991
4 Andrey Anufriyenko Russia Speed Skating 1970
5 Yevgeniya Artamonova-Estes Unified Team, Russia Volleyball 1975
6 Aleksey Aydarov Belarus Biathlon 1974
7 Igor Bakalov Soviet Union Shooting 1939 1992
8 Olga Barysheva-Korostelyova Soviet Union Basketball 1954
9 Yelena Batukhtina-Tyurina Unified Team, Russia Volleyball 1971
10 Vera Bazarova Russia Figure Skating 1993
11 Vadim Bekbulatov Belarus Ice Hockey 1970
12 Galina Belyayeva Kazakhstan Shooting 1951
13 Galina Belyayeva Russia Shooting 1967
14 Vyacheslav Bezukladnikov Russia Ice Hockey 1968 2001
15 Anna Biryokova Russia Athletics 1965
16 Lyudmila Bragina Soviet Union Athletics 1943
17 Ilya Byakin Soviet Union Ice Hockey 1963
18 Tatyana Chebykina Russia Athletics 1968
19 Pavel Datsyuk Russia Ice Hockey 1978
20 Tatyana Dektyareva Russia Athletics 1981
21 Andrey Deyev Russia Fencing 1978
22 Anna Gavrilenko Russia Rhythmic Gymnastics 1990
23 Lena Godina Russia Volleyball 1977
24 Valery Goryushev Russia Volleyball 1974
25 Tatyana Gracheva Russia Volleyball 1973
26 Yury Isakov Soviet Union Athletics 1949 2013
27 Dan Izotov Russia Swimming 1991
28 Irina Khabarova Russia Athletics 1966
29 Nikolay Khabibulin Russia Ice Hockey 1973
30 Marina Khalturina Kazakhstan Figure Skating 1974
31 Pavlo Khnykin Unified Team, Ukraine Swimming 1969
32 Marina Klimova Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1966
33 Lyudmila Konovalova Russia Basketball 1968
34 Pavel Korpachov Russia Freestyle Skiing 1986
35 Svetlana Korytova Soviet Union, Unified Team Volleyball 1968
36 Olga Kotlyarova Russia Athletics 1976
37 Ivan Kovalyov Russia Cycling 1986
38 Valentina Lalenkova Soviet Union Speed Skating 1957
39 Yekaterina Lebedeva Russia Ice Hockey 1989
40 Stanislav Leonovich Soviet Union Figure Skating 1958
41 Svetlana Leshukova Unified Team, Russia Swimming 1974
42 Galina Likhachova Russia Speed Skating 1977
43 Yuliya Lipnitskaya Russia Figure Skating 1998
44 Nikita Lobintsev Russia Swimming 1988
45 İqor Lukanin Azerbaijan Figure Skating 1976
46 Vladimir Malakhov Unified Team, Russia Ice Hockey 1968
47 Svitlana Mankova Soviet Union Handball 1962
48 Viktor Matveyev Soviet Union Equestrianism 1942
49 Anatoly Medennikov Soviet Union Speed Skating 1958
50 Stanislav Morozov Ukraine Figure Skating 1979
51 Nataliya Morozova Unified Team, Russia Volleyball 1973
52 Yelena Murzina Russia Rhythmic Gymnastics 1984
53 Ruslan Nasibullin Russia Fencing 1981
54 Mariya Netesova Russia Rhythmic Gymnastics 1983
55 Nataliya Paderina Russia Shooting 1975
56 Nikolay Pankratov Russia Cross Country Skiing 1982
57 Svetlana Paramygina Unified Team, Belarus Biathlon 1965
58 Irina Parkhomchuk Soviet Union Volleyball 1965
59 Aleksandra Pasynkova Russia Volleyball 1987
60 Ilias Pavlidis Greece Boxing 1978
61 Oleg Pavlov Russia Speed Skating 1966
62 Marina Pestova Soviet Union Figure Skating 1964
63 Nataliya Ponomaryova Uzbekistan Figure Skating 1982
64 Yury Postrigay Russia Canoeing 1988
65 Yury Prilukov Russia Swimming 1984
66 Alexei Puninski Croatia Swimming 1985
67 Aliyə Qarayeva Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1988
68 Nataliya Razumova Soviet Union Volleyball 1961
69 Diana Rennik Estonia Figure Skating 1985
70 Yevgeny Salakhov Russia Canoeing 1979
71 Nataliya Shalagina Russia Swimming 1983
72 Mikhail Shchennikov Soviet Union, Unified Team, Russia Athletics 1967
73 Marina Sheshenina Russia Volleyball 1985
74 Igor Shulepov Russia Volleyball 1972
75 Yuliya Skokova Russia Speed Skating 1982
76 Roman Skornyakov Uzbekistan Figure Skating 1976
77 Vitaly Smirnov Uzbekistan Athletics 1978
78 Irina Smirnova-Ilchenko Soviet Union, Unified Team, Russia Volleyball 1968
79 Yekaterina Smolentseva Russia Ice Hockey 1981
80 Ivan Sozonov Russia Badminton 1989
81 Sergey Sviridov Russia Athletics 1990
82 Svetlana Terentyeva Russia Ice Hockey 1983
83 Anzhelika Timanina Russia Synchronized Swimming 1989
84 Svetlana Trefilova Russia Ice Hockey 1973
85 Aleksey Tsvetkov Russia Nordic Combined 1981
86 Yelena Turysheva Russia Cross Country Skiing 1986
87 Ivan Ukhov Russia Athletics 1986
88 Yelena Vasilevskaya Russia Volleyball 1978
89 Lev Vaynshteyn Soviet Union Shooting 1916 2004
90 Yelena Volkova Soviet Union Volleyball 1960
91 Aleksey Yashin Russia Ice Hockey 1973
92 Stanislav Yeryomin Soviet Union Basketball 1951
93 Aleksandr Zasukhin Soviet Union Boxing 1928
94 Irina Zilber Russia Rhythmic Gymnastics 1983
95 Roman Zvonkov Ukraine Biathlon 1967 1995