Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born in Philadelphia, Pennsylvania, United States

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Philadelphia, Pennsylvania, United States

194 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Chris Albright United States Football 1979
2 Rock Allen United States Boxing 1981
3 Larry Anastasi United States Fencing 1934
4 Alice Arden United States Athletics 1914 2012
5 Charles Armstrong United States Rowing 1881 1952
6 Lesley Ashburner United States Athletics 1883 1950
7 Walter Bahr, Sr. United States Football 1927
8 Mike Bantom United States Basketball 1951
9 Marian Barone United States Gymnastics 1924 1996
10 Al Bates United States Athletics 1905 1999
11 Ernest Bayer United States Rowing 1904 1997
12 Bruce Beall United States Rowing 1951
13 Betty Becker-Pinkston United States Diving 1903 1989
14 Barney Berlinger United States Athletics 1908 2002
15 Mohini Bhardwaj United States Gymnastics 1978
16 Tyrell Biggs United States Boxing 1960
17 Newbold Black United States Hockey 1929 2013
18 William Bonsall United States Gymnastics 1923
19 Louis Bordo United States Gymnastics 1920 2001
20 Diane Braceland United States Rowing 1950
21 John Bryant United States Sailing 1930
22 Kobe Bryant United States Basketball 1978
23 Jervis Burdick United States Athletics 1889 1962
24 Dawn Burrell United States Athletics 1973
25 Leroy Burrell United States Athletics 1967
26 Roy Coffin United States Hockey 1898 1982
27 Steve Cohen United States Gymnastics 1946
28 Meredith Colket United States Athletics 1878 1947
29 Paul Costello United States Rowing 1894 1986
30 John Craige United States Wrestling 1886 1954
31 James Crockett United States Football 1910 1986
32 Tom Curran United States Rowing 1910 1990
33 George Dahm United States Rowing 1916 1980
34 Sam Dalrymple United States Football 1901 1981
35 Ellie Daniel United States Swimming 1950
36 Dwight Davis United States Tennis 1879 1945
37 Ira Davis United States Athletics 1936
38 Amos Deacon United States Hockey 1904 1982
39 Jack Deal United States Football 1905 1983
40 Harry DeBaecke United States Rowing 1879 1961
41 Vincent Deeney United States Rowing 1915 1999
42 Anita DeFrantz United States Rowing 1952
43 Joe Dempsey United States Rowing 1875 1942
44 John Deni United States Athletics 1903 1978
45 Horace Disston United States Hockey 1906 1982
46 Erin Donohue United States Athletics 1983
47 Joe Dougherty United States Rowing 1901 1981
48 Charles Drueding United States Rowing 1913 1970
49 Jon Drummond United States Athletics 1968
50 Margaret Duff United States Gymnastics 1917
51 Bill Dugan United States Rowing 1913 1996
52 Lana Dupont United States Equestrianism 1939
53 Thomas Eakins United States Art Competitions 1844 1916
54 John Eiseman United States Canoeing 1925
55 Francis English United States Rowing 1910 1984
56 Wharton Esherick United States Art Competitions 1887 1970
57 Robert Espeseth, Jr. United States Rowing 1953
58 John Exley, Jr. United States Rowing 1867 1938
59 Gary Fanelli American Samoa Athletics 1950
60 Harry Farrell United States Football 1902 1980
61 Erich Federschmidt United States Rowing 1895 1962
62 Franz Federschmidt United States Rowing 1894 1956
63 Beatrice Fenton United States Art Competitions 1887 1983
64 Jim Flanigan United States Rowing 1878 1937
65 Frank Floyd United States Boxing 1878 1950
66 Bradford Fraley United States Fencing 1878 1942
67 Vic Frank United States Athletics 1927 2010
68 Herman Frazier United States Athletics 1954
69 Joseph Freeman United States Fencing 1948
70 Harriet Frishmuth United States Art Competitions 1880 1980
71 John Gallagher United States Athletics 1890
72 Kim Gallagher United States Athletics 1964 2002
73 John Geiger United States Rowing 1873 1956
74 Mike Gleason United States Rowing 1876 1923
75 Augustus Goetz United States Rowing 1904 1976
76 Robert Graf United States Canoeing 1906 1988
77 John Grieb United States Athletics, Gymnastics 1879 1939
78 Irene Guest United States Swimming 1900 1970
79 George Guida United States Athletics 1924
80 John Haas United States Canoeing 1909 1992
81 Edward Hagen United States Handball 1908 1963
82 Anthony Hall United States Athletics 1950
83 Erv Hall United States Athletics 1947
84 Graeme Hammond United States Fencing 1858 1944
85 Jam Handy United States Swimming 1886 1983
86 Truxtun Hare United States Athletics 1878 1956
87 Nina Harmer United States Swimming 1945
88 Edward Hartman United States Boxing 1899 1974
89 Erin Hartwell United States Cycling 1969
90 Walt Hazzard United States Basketball 1942 2011
91 George Healis United States Rowing 1906 1990
92 Bill Hermann United States Gymnastics 1912 2003
93 Adam Holland United States Rowing 1971
94 Raymond Hornberger United States Football 1898 1976
95 Charles Horter United States Sailing 1948
96 John Houser United States Rowing 1909 1991
97 Warren Ingersoll United States Hockey 1908 1995
98 Ed Jennings United States Rowing 1898 1975
99 Miguel Jiménez Puerto Rico Boxing 1970
100 Edgar Johnson United States Rowing 1905 1977
101 Jim Juvenal United States Rowing 1874 1942
102 Charles Karle United States Rowing 1898 1946
103 Jack Kelly, Jr. United States Rowing 1927 1985
104 Jack Kelly, Sr. United States Rowing 1889 1960
105 John Kennedy United States Rowing 1900 1971
106 Charlie Kieffer United States Rowing 1910 1975
107 Charles Klauder United States Art Competitions 1872 1938
108 Mike Koplove United States Baseball 1976
109 Frank Krick United States Canoeing 1910 1982
110 William Kurtz United States Hockey 1917 2007
111 Frank Leskaj Albania Swimming 1971
112 Tara Lipinski United States Figure Skating 1982
113 Donald Lippincott United States Athletics 1893 1962
114 Alice Lord United States Diving 1902 2000
115 Hunter Lott United States Rowing 1880 1949
116 William Lyshon United States Wrestling 1887 1918
117 John Macionis United States Swimming 1916 2012
118 Thomas Mack, Jr. United States Rowing 1913 2002
119 Louis Madeira United States Athletics 1892 1943
120 John Mais United States Gymnastics 1888 1974
121 Brooke Makler United States Fencing 1951 2010
122 Todd Makler United States Fencing 1946
123 Paul Makler, Sr. United States Fencing 1920
124 Ed Marsh United States Rowing 1874 1932
125 Anthony Martin United States Rowing 1947 2005
126 Geoffrey Mason United States Bobsleigh 1902 1987
127 George Mattson United States Rowing 1908 1997
128 Dave Mayor United States Weightlifting 1916 2002
129 John McCosker United States Rowing 1910 1965
130 Wallace McCurdy United States Athletics 1892 1970
131 Paul McDowell United States Rowing 1905 1962
132 Kathy McGahey United States Hockey 1960
133 Charley McIlvaine United States Rowing 1903 1975
134 John McIntyre United States Rowing 1928
135 Benny McLaughlin United States Football 1928 2012
136 David McMichael United States Hockey 1961
137 Clarence McNutt United States Canoeing 1907 1972
138 Chauncey McPherson United States Fencing 1892 1977
139 Bill Miller United States Rowing 1905 1985
140 Garrett Miller United States Rowing 1977
141 Hymie Miller United States Boxing 1911 1954
142 Ed Mitchell United States Rowing 1901 1970
143 Joan Moore United States Gymnastics 1954
144 Michael Moore United States Rowing 1970
145 Jim Moroney United States Rowing 1953
146 Glenn Ochal United States Rowing 1986
147 Brooks Parker United States Fencing 1889 1951
148 Alexander Penna Brazil Cross Country Skiing 1974
149 Bob Perew United States Rowing 1923 1999
150 Chet Phillips United States Gymnastics 1913 1988
151 Frederick Pitts United States Modern Pentathlon 1898 1988
152 Donnan Plumb United States Equestrianism 1938
153 Mike Powell United States Athletics 1963
154 Zahir Raheem United States Boxing 1976
155 David Reid United States Boxing 1973
156 Julia Reinprecht United States Hockey 1991
157 Katie Reinprecht United States Hockey 1989
158 William Remington United States Athletics 1879 1963
159 Steve Rerych United States Swimming 1946
160 Francis Ryan United States Football 1908 1977
161 Joe Schauers United States Rowing 1909 1987
162 John Schmitt United States Rowing 1901 1991
163 Andy Schoettle United States Sailing 1933 2010
164 Clara Schroth-Lomady United States Gymnastics 1920 2014
165 Frank Shakespeare United States Rowing 1930
166 Harry Sharkey United States Rowing 1916 2002
167 Bill Sharpe United States Athletics 1932
168 Charles Sheeler United States Art Competitions 1883 1965
169 Thomas Shimada Japan Tennis 1975
170 Tyrone Simmons United States Fencing 1949
171 Sanders Sims United States Hockey 1921 2003
172 Harry Smith United States Football 1907 1983
173 LaMont Smith United States Athletics 1972
174 Frankie Sodano United States Boxing 1931
175 Benton Spruance United States Art Competitions 1904 1967
176 Dawn Staley United States Basketball 1970
177 Robert Stout United States Gymnastics 1925 1981
178 Andrew Strenk United States Swimming 1949
179 Wes Suter United States Gymnastics 1964
180 Meldrick Taylor United States Boxing 1966
181 Joseph Toland United States Rowing 1928 2002
182 Bill Toomey United States Athletics 1939
183 Sultan Tucker Liberia Athletics 1978
184 Eleanor Uhl United States Swimming 1902 1981
185 Joe Verdeur United States Swimming 1926 1991
186 Michelle Vittese United States Hockey 1989
187 Steve Wagner United States Hockey 1967
188 Jim Wallington United States Boxing 1944 1988
189 Rod Wanamaker United States Polo 1899 1976
190 Thomas Welsh United States Rowing 1977
191 Harry Winkler, Jr. United States Handball 1945
192 Roland Wommack United States Fencing 1936
193 Stanley Wudyka United States Athletics 1910 2003
194 Lee Yoder United States Athletics 1930