Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on September 8

Olympic Athletes Born on September 8

September 7 ▪ September 8 ▪ September 9 ▪ 

348 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Hosam Abdallah Egypt Handball 1966
2 Yannick Adde France Sailing 1969
3 Jean Aerts Belgium Cycling 1907 1992
4 João Aguiar Angola Swimming 1983
5 Enrico Airoldi Italy Bobsleigh 1923
6 Khamis Al-Dosari Saudi Arabia Football 1973
7 Mohamed Al-Houti Oman Athletics 1972
8 Jacques Allard France Sailing 1925
9 Jeannette Altwegg Great Britain Figure Skating 1930
10 Eduardo Ampudia Mexico Alpine Skiing 1971
11 Bjørn Andressen Norway Ice Hockey 1946
12 Zoë Andrianifaha Madagascar Swimming 1965
13 Luigi Antognini Switzerland Athletics 1886 1966
14 Rushdy Armanios Egypt Boxing 1963
15 Regyna Armonas Canada Volleyball 1955
16 Yelena Arzhakova Russia Athletics 1989
17 Henrico Atkins Barbados Athletics 1966
18 Anton Avdeyev Russia Fencing 1986
19 Eulalio Avila Mexico Basketball 1941
20 Bang Hyo-Mun South Korea Weightlifting 1965
21 Phil Bateman Great Britain Cycling 1962
22 Daniela Baumer Switzerland Canoeing 1971
23 Phil Beattie Great Britain Athletics 1963
24 Pál Bedák Hungary Boxing 1985
25 Rie Beisenherz Netherlands Swimming 1901 1992
26 Ctirad Benáček Czechoslovakia Basketball 1924 1999
27 Diego Benaglio Switzerland Football 1983
28 Fides Benini Italy Swimming 1929
29 Kåre Berg Norway Ski Jumping 1932
30 Bill Bertani United States Football 1919 1988
31 Alois Bierl West Germany Rowing 1943
32 Alexandre Bilodeau Canada Freestyle Skiing 1987
33 Dirkie Binneman South Africa Cycling 1918 1959
34 Amos Biwott Kenya Athletics 1947
35 Hans Bjerrum Denmark Hockey 1899 1979
36 Ellie Black Canada Gymnastics 1995
37 Albert Blattmann Switzerland Cycling 1904 1967
38 Steffen Blochwitz East Germany Cycling 1967
39 Mihai Bobocica Italy Table Tennis 1986
40 Susanna Bonfiglio Italy Basketball 1974
41 Jennifer Bongardt Germany Canoeing 1982
42 Alec Bonnett Great Britain Shooting 1922
43 Guglielmo Bossi Italy Cycling 1901
44 Ali Bouachra Morocco Football 1940
45 Daniel Bozhinov Bulgaria Boxing 1971
46 Adamo Bozzani Italy Gymnastics 1891 1969
47 Renato Bracci Italy Rowing 1904 1975
48 Albert Bracero Puerto Rico Baseball 1966
49 Nate Brannen Canada Athletics 1982
50 Anna Bukis Poland Athletics 1953
51 Crystl Bustos United States Softball 1977
52 Byeon Sang-Su South Korea Canoeing 1964
53 Javier Caceres Peru Football 1939
54 Roberto Carcelén Peru Cross Country Skiing 1970
55 Mary Carew United States Athletics 1913 2002
56 Herbert Carlsson Sweden Football 1896 1952
57 Malcolm Carmichael Great Britain Rowing 1955
58 Marguerite Carpentier France Art Competitions 1886 1965
59 Sergio Casal Spain Tennis 1962
60 Bárbara Castro Chile Tennis 1975
61 Jean Chaland France Ice Hockey 1881 1973
62 Gustavo Chapela Mexico Fencing 1946
63 Nello Ciaccheri Italy Cycling 1893 1971
64 Christal Clashing Antigua and Barbuda Swimming 1989
65 Lewis Clive Great Britain Rowing 1910 1938
66 Dan Coe Romania Football 1941 1982
67 Andrzej Cofalik Poland Weightlifting 1968
68 Ángel Colla Argentina Cycling 1973
69 Erica Coppey Belgium Hockey 1991
70 Scott Cranham Canada Diving 1954
71 Joseph Cranston United States Boxing 1898 1973
72 Reynold D'Souza Kenya Hockey 1937
73 Olav Dalsøren Norway Ice Hockey 1938
74 Franco De Menego Italy Athletics 1944
75 Mario De Meo Italy Taekwondo 1974
76 Lisa-Marie Deetlefs South Africa Hockey 1987
77 Gustavo Delgado Mexico Wrestling 1960
78 Matt Dellavedova Australia Basketball 1990
79 Arnold Demos United States Canoeing 1936
80 Roberto Di Donna Italy Shooting 1968
81 Paul Di Pietro Switzerland Ice Hockey 1970
82 Stefanos Dimitriadis Greece Swimming 1989
83 Franco Donato Egypt Shooting 1981
84 Jess Draskau-Petersson Denmark Athletics 1977
85 Giorvis Duvergel Cuba Baseball 1979
86 Peter Edwards Australia Rowing 1939
87 Hossam El-Baroudi Egypt Water Polo 1950
88 Ihab El-Lebedy Egypt Modern Pentathlon 1957
89 Ibrahim El-Sayed Egypt Wrestling 1941
90 Xavier Eluère France Boxing 1897 1967
91 Barrie Engelbrecht South Africa Weightlifting 1924
92 Hüseyin Erkmen Turkey Wrestling 1915
93 Gerard Escoda Andorra Alpine Skiing 1970
94 George Estman South Africa Cycling 1922 2006
95 Rubén Etchebarne Uruguay Cycling 1936
96 Temi Fagbenle Great Britain Basketball 1992
97 Hugo Fernández Chile Basketball 1930
98 Kyriaki Firinidou Greece Gymnastics 1980
99 John Fitzgerald Canada Athletics 1886 1963
100 Jacques Flouret France Athletics, Basketball 1907 1973
101 Barbra Fontana Harris United States Beach Volleyball 1965
102 Bradford Fraley United States Fencing 1878 1942
103 Mária Frank Hungary Swimming 1943 1992
104 Rätus Frei Switzerland Ice Hockey 1932
105 Knut Fridell Sweden Wrestling 1908 1992
106 Ed Gamble Canada Archery 1935
107 Frank Ganzera East Germany Football 1947
108 Roberto García El Salvador Cycling 1937
109 Emin Garibov Russia Gymnastics 1990
110 Loic Gautier France Cycling 1954
111 Omar Ghizlat Morocco Athletics 1950
112 Ito Giani Italy Athletics 1941
113 Ximene Gomes Mozambique Swimming 1989
114 Mario González Uruguay Boxing 1901
115 Ewa Grabowska Poland Alpine Skiing 1962
116 Lorraine Graham Jamaica Athletics 1973
117 Ernestus Greven Netherlands Athletics 1885 1924
118 Alexi Grewal United States Cycling 1960
119 Zdeněk Groessl Czechoslovakia Volleyball 1941
120 Guy Grossmith Zimbabwe Sailing 1952
121 Marcia Gudereit Canada Curling 1965
122 Needy Guims France Athletics 1974
123 Lívia Győrbiró Hungary Sailing 1974
124 Kazue Hanyu Japan Gymnastics 1950
125 Mirnawati Hardjolukito Indonesia Diving 1953
126 Johan Harmenberg Sweden Fencing 1954
127 Sara Harstick Germany Swimming 1981
128 Dave Hazewinkel United States Wrestling 1944
129 Jim Hazewinkel United States Wrestling 1944
130 Derek Heidt Canada Snowboarding 1975
131 Günter Heine Germany Water Polo 1919
132 Veronika Heine Austria Table Tennis 1986
133 Patricia Hernández Spain Basketball 1970
134 John Hession United States Shooting 1877 1962
135 Maik Heydeck East Germany Boxing 1965
136 Harry Hillman United States Athletics 1881 1945
137 Fahr-ud-Din Hodžić Bosnia and Herzegovina Wrestling 1963
138 Georg Hoerger Germany Athletics 1897
139 Ulf Hoffmann East Germany Gymnastics 1961
140 Hong Ji-Yeon South Korea Volleyball 1970
141 Felicie Howell United States Art Competitions 1897 1969
142 Thomas Humphreys Great Britain Athletics 1890 1967
143 Daniele Hypólito Brazil Gymnastics 1984
144 Im Jeong-Hyeon South Korea Athletics 1987
145 Éva Izsák Hungary Cycling 1967
146 Hans Oluf Jacobsen Denmark Shooting 1881 1945
147 Sebastián Jahnsen Peru Swimming 1990
148 Billy Jernigan United States Wrestling 1923 1997
149 Jackie Johnson United States Athletics 1984
150 Mara Jones Canada Rowing 1974
151 Betina Jozami Argentina Tennis 1988
152 Zbigniew Juszczak Poland Hockey 1946
153 Rie Kaneto Japan Swimming 1988
154 Oskar Kaplur Russia Wrestling 1889 1962
155 Parupalli Kashyap India Badminton 1986
156 Mladen Kašić Yugoslavia Volleyball 1958
157 Peter Kauzer Slovenia Canoeing 1983
158 Nikolay Kazak Belarus Trampolining 1977
159 Haile Micael Kedir Ethiopia Cycling 1944
160 Seuth Khampa Laos Athletics 1962
161 Rony Khawam Lebanon Judo 1964
162 Kim Gi-Chun South Korea Water Polo 1966
163 Hellen Kimaiyo Kenya Athletics 1968
164 Loni Klettl Canada Alpine Skiing 1959
165 Shane Knox Australia Boxing 1965
166 Daniyar Kobonov Kyrgyzstan Wrestling 1982
167 Nikolay Kolesnikov Soviet Union Athletics 1953
168 Taro Kondo Japan Speed Skating 1994
169 Horst Koschka East Germany Biathlon 1943
170 Alberts Krievs Latvia Wrestling 1902
171 Ferenc Krucsó Hungary Equestrianism 1951
172 Harrie Kwinten Netherlands Hockey 1962
173 Miroslav Lap Yugoslavia Ice Hockey 1950
174 Allegra Lapi Italy Water Polo 1985
175 Jean-Michel Larqué France Football 1947
176 Gerd Larsen Denmark Athletics 1942
177 Eddie Leddy Ireland Athletics 1951
178 Lee Jeong-Myeong South Korea Tennis 1967
179 David Leoni Canada Biathlon 1982
180 Li Ning China Gymnastics 1963
181 Li Yan China Short Track Speed Skating 1968
182 Yelena Likhovtseva Russia Tennis 1975
183 David Lim Singapore Swimming 1966
184 Kriemhild Limberg-Hausmann Germany Athletics 1934
185 Tine Lindemann Germany Handball 1970
186 Emrys Lloyd Great Britain Fencing 1905 1987
187 Linda Ludgrove Great Britain Swimming 1947
188 Peter Luschan Austria Sailing 1937
189 Denise Lyttle Ireland Sailing 1967
190 Luis Manrique Colombia Cycling 1955
191 Tibor Maracskó Hungary Modern Pentathlon 1948
192 José Luis Marello Argentina Canoeing 1965
193 Aleksandr Markin Soviet Union Athletics 1962
194 Jay Martin United States Ski Jumping 1944
195 Sergio Martínez Cuba Cycling 1943 1979
196 Gustaf Mattsson Sweden Athletics 1893 1977
197 Sergey Matveyev Russia Rowing 1972
198 Antonia Mayr Austria Luge 1949
199 Jessica McCormack New Zealand Basketball 1989
200 Frank McGurk Great Britain Boxing 1880
201 John McPhun Zimbabwe Hockey 1940
202 Gavin Meadows Great Britain Swimming 1977
203 José Meneses Guatemala Athletics 1980
204 Koji Miki Japan Weightlifting 1946
205 Cornel Milan Romania Fencing 1971
206 Mo Ke China Basketball 1982
207 Ion Mocanu Romania Handball 1962
208 Teruyuki Moniwa Japan Football 1981
209 Jean-Pierre Monseré Belgium Cycling 1948 1971
210 Denny Morrison Canada Speed Skating 1985
211 Darioush Mostafavi Iran Football 1944
212 Pierre Moussette France Sailing 1861 1932
213 Michael Moyle Australia Baseball 1971
214 Mbulaeni Mulaudzi South Africa Athletics 1980
215 Dinko Mulić Croatia Canoeing 1983
216 John Mykkanen United States Swimming 1966
217 József Nagy Hungary Boxing 1934
218 Yaznee Nasheeda Maldives Athletics 1977
219 Marcel Nguyen Germany Gymnastics 1987
220 Nino Niederreiter Switzerland Ice Hockey 1992
221 Adam Niemiec Poland Basketball 1947
222 Marek Niit Estonia Athletics 1987
223 Hugo Niskanen Finland Athletics 1920
224 Józef Noji Poland Athletics 1909 1943
225 O Uk-Hwan South Korea Volleyball 1970
226 Osamu Ochiai Japan Shooting 1931
227 Aleksandr Ogorodnikov Unified Team Water Polo 1967
228 Vittorio Orlandi Italy Equestrianism 1938
229 John Osborn Great Britain Sailing 1945
230 Josef Panáček Czechoslovakia Shooting 1937
231 Maria Papadopoulou Cyprus Swimming 1980
232 Tomás Paquete Portugal Athletics 1923 2009
233 Ján Pardavý Slovakia Ice Hockey 1971
234 Antonio José Pardo Venezuela Alpine Skiing 1970
235 Dom Parsons Great Britain Skeleton 1987
236 Jacek Pastusiński Poland Athletics 1964
237 Octavian Pavelescu Romania Rowing 1942
238 Kenneth Payne Great Britain Rowing 1912 1988
239 Slavica Pečikoza Yugoslavia Basketball 1961
240 Olli-Pekka Peltola Finland Biathlon 1969
241 Michael Peter Germany Rowing 1968
242 Niels Petersen Denmark Shooting 1932
243 Rasmus Petersen Norway Gymnastics 1877 1957
244 Mario Petri Italy Rowing 1939
245 Adrian Petroșanu Romania Basketball 1924
246 Aleksey Petrov Russia Weightlifting 1974
247 Ingo Peyker Austria Athletics 1941
248 Pontello Brazil Basketball 1971
249 Daniele Pontoni Italy Cycling 1966
250 Guy Porter United States Athletics 1884 1951
251 Yaw Preko Ghana Football 1974
252 Ioamnet Quintero Cuba Athletics 1972
253 Rajabu Rajab Tanzania Hockey 1948
254 Likar Ramos Colombia Boxing 1985
255 Antoine Richard France Athletics 1960
256 Guy Richardson Great Britain Rowing 1921 1965
257 Neil Robbins Australia Athletics 1929
258 Michel Roche France Equestrianism 1939 2004
259 Pablo Rosenkjer Argentina Alpine Skiing 1930
260 Małgorzata Rosiak Poland Snowboarding 1977
261 Emília Rotter Hungary Figure Skating 1906 2003
262 Gabriel Ruz Mexico Wrestling 1950
263 Viktor Ryabchenko Kazakhstan Alpine Skiing 1982
264 Peter Ryefelt Denmark Fencing 1893 1967
265 Johanna Saarinen Finland Biathlon 1973
266 Meritxell Sabate Andorra Swimming 1980
267 Aktawat Sakoolchan Thailand Athletics 1972
268 Muhammad Salah-ud-din Pakistan Wrestling 1948
269 Moussa Sall Senegal Judo 1966
270 Jens Salvesen Norway Sailing 1883 1976
271 Julius Schädler Liechtenstein Luge 1941
272 Heribert Schmid Switzerland Ski Jumping 1941
273 Maria Selin Finland Ice Hockey 1977
274 Ilka Semmler Germany Beach Volleyball 1985
275 Dan Shaughnessy Canada Athletics 1944
276 Andrey Shlyapnikov Soviet Union Athletics 1959
277 Art Shurlock United States Gymnastics 1937
278 Sione Sialaoa Samoa Weightlifting 1956
279 Aniceto Simões Portugal Athletics 1945
280 Roop Singh India Hockey 1910 1977
281 Giovanni Sirovich Italy Fencing 1971
282 Oļegs Šļahovs Latvia Figure Skating 1973
283 Mariana Solomon Romania Athletics 1980
284 Jorge Somlay Argentina Rowing 1946
285 Song Seong-Il South Korea Wrestling 1969
286 Song Xiaobo China Basketball 1958
287 Michael Sperr West Germany Bobsleigh 1962
288 Bjørn Spydevold Norway Football 1918 2002
289 Wolfgang Staudinger West Germany Luge 1963
290 Rochelle Stevens United States Athletics 1966
291 Antje Stille East Germany Swimming 1961
292 Panagiotis Stroubakos Greece Athletics 1972
293 Marco Sturm Germany Ice Hockey 1978
294 Guillermo Suárez Peru Athletics 1912
295 Dominik Sucheński Poland Athletics 1926 2013
296 I Gede Sudartawa Indonesia Swimming 1994
297 Carl-Gunnar Sundin Sweden Canoeing 1930
298 Andrzej Szymczak Poland Handball 1948
299 Tymur Taimazov Unified Team, Ukraine Weightlifting 1970
300 Daiki Takamatsu Japan Football 1981
301 Rose Tata-Muya Kenya Athletics 1960
302 Jürgen Theuerkauff Germany, West Germany Fencing 1934
303 Ted Thorndike United States Ice Hockey 1952 1987
304 Braian Toledo Argentina Athletics 1993
305 José Torres Puerto Rico Shooting 1971
306 Ali Kemal Tüfekçi Turkey Sailing 1973
307 Luigi Ulivelli Italy Athletics 1935 2010
308 Zoe Uphill Australia Rowing 1982
309 Anja Valant Slovenia Athletics 1977
310 Gillian van den Berg Netherlands Water Polo 1971
311 Frans Van Den Bosch Belgium Cycling 1934
312 Marius van Heerden South Africa Athletics 1974
313 Stefan Vasilev Bulgaria Bobsleigh 1968
314 Roger Veeser Switzerland Athletics 1919 2010
315 Volodymyr Veremeiev Soviet Union Football 1949
316 Henri Verhavert Belgium Gymnastics 1884
317 Tabaré Viudez Uruguay Football 1989
318 Chonlathorn Vorathamrong Thailand Swimming 1980
319 Elinda Vorster South Africa Athletics 1965
320 Regina Vossen West Germany Volleyball 1962
321 Danijel Vrhovšek Yugoslavia Swimming 1943
322 Wang Shian-Ming Chinese Taipei Gymnastics 1940
323 Dale Warrender New Zealand Athletics 1973
324 Heinz-Helmut Wehling East Germany Wrestling 1950
325 Wilhelm Weistand Poland Athletics 1945
326 Brian Wellman Bermuda Athletics 1967
327 Tom Whitehurst United States Sailing 1957
328 Rex Whitlock Great Britain Athletics 1910 1982
329 Rosemarie Whyte Jamaica Athletics 1986
330 Susanne Wiberg-Gunnarsson Sweden Canoeing 1963
331 Hansruedi Wiedmer Switzerland Athletics 1945
332 Jan Wijnants Belgium Cycling 1958
333 Lisa Wilcox United States Equestrianism 1966
334 Brett Winslow United States Volleyball 1967
335 Hans Wolf United States Cycling 1940
336 Martyn Woodroffe Great Britain Swimming 1950
337 Hedges Worthington-Eyre Great Britain Athletics 1899 1979
338 Michael Wright Singapore Hockey 1922
339 Harald Wurm Austria Cross Country Skiing 1984
340 Jerzy Wybieralski Poland Hockey 1954
341 Rikiko Yamanaka Japan Diving 1955
342 Kazuhisa Yamani Japan Rowing 1970
343 Yang Bo China Gymnastics 1973
344 Yang Hong China Rowing 1971
345 Yin Yijun China Canoeing 1983
346 Yuko Yoneda Japan Synchronized Swimming 1979
347 Luke Young Australia Canoeing 1978
348 Eric Zachrisson Sweden Speed Skating 1980