You Are Here > > > Athletes Born on September 3

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on September 3

September 2 ▪ September 3 ▪ September 4 ▪ 

320 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 ?? Ti?n Tu?n Vietnam Boxing 1967
2 Galal El-Din Abdel Meguid Abou El-Kheir Egypt Water Polo 1927
3 Naasan Ajjoub Syria Boxing 1960
4 Masahiro Akimoto Japan Ski Jumping 1956
5 Sadegh Ali Akbarzadeh Khoi Iran Boxing 1932
6 Dawn Allinger United States Handball 1968
7 Anja Althaus Germany Handball 1982
8 José Alustiza Spain Hockey 1947
9 Carmen Amariei Romania Handball 1978
10 Iván Amaya Spain Football 1978
11 Roman Amoyan Armenia Wrestling 1983
12 Vitaly Andreyev Unified Team Alpine Skiing 1969
13 Luis Aranda Argentina Boxing 1936
14 Fernando Arcega Spain Basketball 1960
15 Luis Arias Spain Alpine Skiing 1930 1970
16 Mihaela Arm??escu Romania Rowing 1963
17 Nikita Avtaneyev Russia Snowboarding 1995
18 Rebecca Bailey New Zealand Cycling 1974
19 Svetlana Baitova Soviet Union Gymnastics 1972
20 Vladimir Bakulin Soviet Union Wrestling 1939 2012
21 Gáston Begue Argentina Alpine Skiing 1972
22 Belauste Spain Football 1899 1964
23 Eliudis Benítez Puerto Rico Judo 1954
24 Jeimy Bernárdez Honduras Athletics 1986
25 Hans-Georg Beyer East Germany Handball 1956
26 Oscar Bidegain Argentina Shooting 1905 1994
27 Radomír Blažík Czechoslovakia Canoeing 1954
28 Eric Borges Brazil Water Polo 1962
29 Christine Boudrias Canada Short Track Speed Skating 1972
30 George Bretz Canada Lacrosse 1880
31 Mario Bruzzone Italy Sailing 1887 1940
32 Deane Buckboro Canada Swimming 1953
33 Michael Budrock United States Canoeing 1929 1998
34 Dick Buerkle United States Athletics 1947
35 Paul Bürck Germany Art Competitions 1878 1947
36 Bert Bushnell Great Britain Rowing 1921 2010
37 Cai Yalin China Shooting 1977
38 Neil Campbell Canada Rowing 1930 2006
39 André Cardoso Portugal Cycling 1984
40 Mark Carew Australia Judo 1954
41 Mario Casati Italy Boxing 1944
42 Jim Cater Great Britain Boxing 1902 1947
43 Hélder Cavaco Portugal Shooting 1965
44 Franck Chambily France Judo 1970
45 Chen Jing China Volleyball 1975
46 Hilton Clarke Australia Cycling 1944
47 Pietro Cunti Switzerland Ice Hockey 1962
48 Michaël D'Almeida France Cycling 1987
49 Pedro de Almeida Portugal Athletics 1939 2012
50 Marine Debauve France Gymnastics 1988
51 Nikolaos Deligiannis Greece Water Polo 1976
52 Alejandro Dibes Brazil Boxing 1929
53 Michael Dickson Australia Alpine Skiing 1975
54 António dos Santos Angola Athletics 1964
55 John Douglas Great Britain Boxing 1882 1930
56 Frank Dove Great Britain Boxing 1897 1957
57 Seán Doyle Ireland Boxing 1957
58 Mary Ann DuChai United States Canoeing 1939
59 Meghan Duggan United States Ice Hockey 1987
60 Cristina Ebner Italy Alpine Skiing 1938
61 Stian Eckhoff Norway Biathlon 1979
62 Phil Edwards Great Britain Cycling 1949
63 François Elichagaray France Rowing 1895
64 Jean Elichagaray France Rowing 1886 1987
65 Mike Ellis Great Britain Athletics 1936
66 Ingvald Eriksen Denmark Gymnastics 1884 1961
67 Peter Erzberger Brazil Sailing 1941
68 Gwynne Evans United States Water Polo, Swimming 1880 1965
69 Ali Ezzine Morocco Athletics 1978
70 Abbas Fallah Iran Judo 1976
71 Ekkehard Fasser Switzerland Bobsleigh 1952
72 Franco Fava Italy Athletics 1952
73 David Fiegen Luxembourg Athletics 1984
74 Jennie Finch United States Softball 1980
75 Miklós Fodor Hungary Handball 1908 1997
76 Mike Fray Jamaica Athletics 1947
77 Polona Frelih Slovenia Table Tennis 1970
78 Shigenobu Fujimoto Japan Water Polo 1939
79 Tsuyoshi Fujino Japan Canoeing 1962
80 Federico García Chile Alpine Skiing 1951
81 Iya Gavrilova Russia Ice Hockey 1987
82 Pat Gellineau Trinidad and Tobago Cycling 1951
83 Martin Gerber Switzerland Ice Hockey 1974
84 Tiffany Geroudet Switzerland Fencing 1986
85 Rabah Gherbi Algeria Handball 1970
86 Emil Goršek Yugoslavia Athletics 1914 1945
87 Valent?na Gotovska Latvia Athletics 1965
88 Derek Graham Great Britain Athletics 1941
89 Apolinaras Grigas Soviet Union Rowing 1945
90 Fabio Grossi Italy Athletics 1967
91 Charles Paul Gruppé United States Art Competitions 1860 1940
92 Gu Gyo-Dong South Korea Fencing 1972
93 Georges Guillez France Athletics 1909
94 Josef Gumpold Germany Nordic Combined 1908 1941
95 Ferenc Gyurkovics Hungary Weightlifting 1979
96 Dana Hada?ová Czech Republic Table Tennis 1983
97 Matthew Hamon United States Cycling 1968
98 Ágnes Hamvas Hungary Archery 1946
99 Brian Hansen United States Speed Skating 1990
100 Pernille Harder Denmark Badminton 1977
101 Ronnie Harris United States Boxing 1948
102 Curt Hartzell Sweden Gymnastics 1891 1975
103 Ole Hegge Norway Cross Country Skiing 1898 1994
104 Muriel Hermine France Synchronized Swimming 1963
105 Judith Hesse Germany Speed Skating 1982
106 Marko Hhawu Tanzania Athletics 1978
107 Marcel Hitz Switzerland Snowboarding 1974
108 Daniel Homberger Switzerland Rowing 1955
109 Jo Horny Belgium Boxing 1938
110 Phil Housley United States Ice Hockey 1964
111 Glen Housman Australia Swimming 1971
112 Natasha Howard Great Britain Rowing 1980
113 Huang Junxia China Hockey 1975
114 Rüdiger Hübbers Germany Canoeing 1965
115 Norbert Huber Italy Luge 1964
116 Dumitru Hubert Romania Bobsleigh 1899 1934
117 Emil Hübscher Austria Athletics 1912
118 Christobal Huet France Ice Hockey 1975
119 Ken Huszagh United States Swimming 1891 1950
120 Charlotte Ingemann Denmark Equestrianism 1946
121 Kaylin Irvine Canada Speed Skating 1990
122 Yekaterina Ivanova Belarus Biathlon 1977
123 Werner Jäger Austria Speed Skating 1959
124 Monica Jauca Romania Biathlon 1968
125 Ove Jensen Denmark Cycling 1947
126 Fred Jessey Nigeria Wrestling 1977
127 Erik Johansen Denmark Sailing 1928
128 Peter Jones Great Britain Shooting 1879
129 Marie-Lyne Joseph Dominica Athletics 1982
130 Ró?a Kajzer Poland Swimming 1909 1977
131 Konstantin Kalinovsky Belarus Nordic Combined 1975
132 Aleksandr Karapuzov Soviet Union Ski Jumping 1955
133 Tawai Keiruan Vanuatu Athletics 1972
134 Dimitar Khlebarov Bulgaria Athletics 1934
135 Kim Tae-Hui South Korea Athletics 1973
136 Jadwiga Ko?dras Poland Hockey 1959
137 Alexandru Kozovits Romania Football 1899
138 Frédéric Krantz France Athletics 1978
139 Joannette Kruger South Africa Tennis 1973
140 Samuel Kuffour Ghana Football 1976
141 Ewa Kuls Poland Luge 1991
142 Slavko Kurbanovi? Yugoslavia Swimming 1946
143 Gunnar Lager Sweden Rowing 1888 1960
144 Timo Laitinen Finland Shooting 1972
145 Dorothy Lambert Chambers Great Britain Tennis 1878 1960
146 Hugh Lambie Australia Rowing 1917 2012
147 Jodie Lawaetz United States Virgin Islands Swimming 1965
148 Charles Downing Lay United States Art Competitions 1877 1956
149 Stephen Laybutt Australia Football 1977
150 Luis León Spain Baseball 1963
151 David Lewis Great Britain Bobsleigh 1936
152 Li Yun-Hae North Korea Shooting 1940
153 Jean Link Luxembourg Fencing 1939
154 Liu Ying China Figure Skating 1975
155 Tim Lobinger Germany Athletics 1972
156 Nataliya Lobova Russia Canoeing 1986
157 Barb Lockhart United States Speed Skating 1941
158 Patrizia Lombardo Italy Athletics 1958
159 Carsten Lömker West Germany Canoeing 1964
160 Juanma López Spain Football 1969
161 Moises López Mexico Wrestling 1941
162 Ryszard Lubicki Poland Rowing 1936 2003
163 Heinz Lucke West Germany Canoeing 1953
164 Jan Lundin Sweden Swimming 1942
165 Alexandru Lungu Romania Judo 1974
166 Athol MacDonald Australia Rowing 1953
167 Billy Macintosh Canada Sailing 1930
168 Giuseppina Macri Italy Judo 1974
169 Anna Maiques Spain Hockey 1967
170 Bernard Mammes United States Cycling 1911 2000
171 Maurizio Mansi Italy Ice Hockey 1965
172 Piotr Markiewicz Poland Canoeing 1973
173 Generoso Márquez Cuba Basketball 1952
174 Elicia Marshall United States Synchronized Swimming 1979
175 Tony Martin United States Rowing 1947 2005
176 Otto Mayregger Austria Luge 1962
177 Robin McCall South Africa Rowing 1964
178 Jason McCartney United States Cycling 1973
179 John McIntyre United States Rowing 1928
180 Jim McMillin United States Rowing 1914 2005
181 Juan Antonio Medina Spain Handball 1946
182 Jules Meese France Weightlifting 1896 1968
183 Dione Meier Canada Softball 1981
184 Yury Melentyev Kyrgyzstan Shooting 1964
185 Paul Mestdagh Belgium Volleyball 1947
186 Carl Meyer New Zealand Rowing 1981
187 Dieter Mietz West Germany Football 1943
188 El-Sayed Mohamed Egypt Basketball 1965
189 Mansour Mohamed Kuwait Football 1970
190 Heiner Möller West Germany Handball 1948
191 Jarlis Mosquera Colombia Wrestling 1983
192 Raymond Mulinghausen France Diving 1920 2009
193 Mun Dae-Seong South Korea Taekwondo 1976
194 Gheorghi?a Munteanu Romania Rowing 1980
195 Linda Murphy United States Volleyball 1943
196 Viktor Myasnikov Soviet Union Athletics 1948
197 Kumi Nakada Japan Volleyball 1965
198 Ioan Gabriel Nan Romania Alpine Skiing 1980
199 Jaime Nielsen New Zealand Cycling 1985
200 Nadia Noujani Morocco Athletics 1981
201 Jaroslav Obšut Slovakia Ice Hockey 1976
202 Harald Oehme East Germany Speed Skating 1953
203 Best Ogedegbe Nigeria Football 1955 2009
204 Akio Ohta Japan Speed Skating 1984
205 Alf Olsen Denmark Football 1893 1976
206 Sam Oud Netherlands Canoeing 1978
207 Drago? Panaitescu-Rapan Romania Bobsleigh 1944
208 Park Yeong-Jae South Korea Weightlifting 1960
209 Ewald Persson Sweden Wrestling 1891 1936
210 Sergio Pessoa Canada Judo 1988
211 Henning Petersen Denmark Cycling 1939
212 Lars Petersen Denmark Equestrianism 1965
213 Otto Pfister Switzerland Gymnastics 1900
214 David Pichler United States Diving 1968
215 René Pijnen Netherlands Cycling 1946
216 Robinson Pitalúa Colombia Boxing 1964 1985
217 Herbert Plank Italy Alpine Skiing 1954
218 Miroslav Poljak Yugoslavia Water Polo 1944
219 Kristean Porter United States Freestyle Skiing 1971
220 Anett Pötzsch East Germany Figure Skating 1960
221 Suzy Powell-Roos United States Athletics 1976
222 José María Pulido Spain Baseball 1969
223 Nadja Purtschert Switzerland Snowboarding 1989
224 Jaroslav Rado? Czech Republic Canoeing 1986
225 Tetiana Rahozina Ukraine Athletics 1964
226 András Rajna Hungary Canoeing 1960
227 Vincent Rakabaele Lesotho Athletics 1948 2003
228 Roland Ramoser Italy Ice Hockey 1972
229 Friba Razayee Afghanistan Judo 1985
230 Derek Redmond Great Britain Athletics 1965
231 Juan Risso Argentina Football 1942
232 Ettore Rivolta Italy Athletics 1904 1977
233 Ray Robinson South Africa Cycling 1929
234 Sakor Rodet Chad Judo 1967
235 René Roels Belgium Canoeing 1937
236 Assar Rönnlund Sweden Cross Country Skiing 1935 2011
237 Heather Ross-McManus Canada Trampolining 1973
238 Michal Rozsíval Czech Republic Ice Hockey 1978
239 Sandra Ruddick United States Gymnastics 1932
240 Kim Ruddins United States Volleyball 1963
241 Alejandro Ruidíaz Argentina Football 1969
242 Erik Rylander Sweden Ski Jumping 1905 1976
243 Georges Sainte-Rose France Athletics 1969
244 Toshiyuki Sakai Japan Ice Hockey 1964
245 Moustafa Mohammed Saleh Iraq Boxing 1963
246 Michel Sanchis France Judo 1951
247 Jerzy Sandera Poland Canoeing 1972
248 Ingvar Sandström Sweden Cross Country Skiing 1942
249 Monika Scheftschik West Germany Luge 1953
250 Kurt Schmied Austria Cycling 1965
251 Michael Schulz West Germany Football 1961
252 Frits Schutte Netherlands Swimming 1897 1986
253 Robert Å ebenik Yugoslavia Cycling 1965
254 Nurys Sebey Cuba Volleyball 1948
255 Shakar Khan Shakar Afghanistan Wrestling 1940
256 Tim Sheehy United States Ice Hockey 1948
257 Michael Sichel Australia Fencing 1934
258 Wolfgang Sieber Germany Swimming 1937
259 Mariya Sizyakova Soviet Union Athletics 1935
260 Vyacheslav Skok Soviet Union Water Polo 1946
261 Ray Smedley Great Britain Athletics 1951
262 Paul Snow-Hansen New Zealand Sailing 1990
263 W?odzimierz Soko?owski Poland Athletics 1940
264 Elfriede Spiegelhauer-Uhlig Germany Cross Country Skiing 1934
265 Michael Steinbach Germany Rowing 1969
266 Tom Stiansen Norway Alpine Skiing 1970
267 Gheorghe Stoiciu Romania Wrestling 1943
268 Martin Straka Czech Republic Ice Hockey 1972
269 Dmitry Styopushkin Russia Bobsleigh 1975
270 Carla Suárez Spain Tennis 1988
271 Soner Sucu Turkey Wrestling 1986
272 Philip Sue New Zealand Weightlifting 1946
273 Erik Hammer Sørensen Denmark Fencing 1902 1973
274 Norm Taber United States Athletics 1891 1952
275 Matsuyoshi Takahashi Japan Cycling 1955
276 Grace Talbot United States Art Competitions 1901 1971
277 Akzhurek Tanatarov Kazakhstan Wrestling 1986
278 Charles Tatham United States Fencing 1854 1939
279 Faycal Tellouche Algeria Volleyball 1968
280 Arvi Tervalampi Finland Equestrianism 1928 2005
281 Charles Thaon France Speed Skating 1910
282 Tian Jianxia China Handball 1986
283 Manfred Toeppen United States Water Polo 1887 1968
284 Koji Tokunaga Japan Baseball 1968
285 Ambesse Tolosa Ethiopia Athletics 1977
286 Simeon Toribio Philippines Athletics 1905 1969
287 Tr?nh Th? Bé Vietnam Athletics 1955
288 Herb Trube United States Athletics 1886 1959
289 Willy Tschopp Switzerland Athletics 1905 1987
290 Charles Turner Australia Water Polo 1952
291 Taro Ueno Japan Sailing 1980
292 Jaak Uudmäe Soviet Union Athletics 1954
293 Karen Van de Graaf Australia Swimming 1962
294 Dicky van Ekris Netherlands Swimming 1932
295 Willem van Hasselt Netherlands Art Competitions 1882 1963
296 Peter Van Huizen Malaya Hockey 1932 2011
297 Antonius van Nieuwenhuizen Netherlands Fencing 1879 1957
298 John Vernon Australia Athletics 1929
299 Josef Vl?ek Czechoslovakia Football 1900 1970
300 Robert Wangila Kenya Boxing 1966 1994
301 Muhammad Waqas Pakistan Hockey 1988
302 Horst Weigang Germany Football 1940
303 James Wendell United States Athletics 1890 1958
304 Shaun White United States Snowboarding 1986
305 Karina Wieland Australia Rowing 1974
306 Pati Wilka Paraguay Shooting 1972
307 Hugh Williams Australia Wrestling 1933
308 Craig Wilson United States Baseball 1970
309 Mark Witherspoon United States Athletics 1963
310 Augie Wolf United States Athletics 1961
311 Petar Yanev Bulgaria Weightlifting 1945
312 Yuriy Yermakov Ukraine Gymnastics 1970
313 Hidehiko Yoshida Japan Judo 1969
314 Young Kwok Wai Hong Kong Shooting 1929
315 Yu Dong-Geun South Korea Handball 1985
316 Jessica Zelinka Canada Athletics 1981
317 Karl Zillibiller Germany Alpine Skiing 1933
318 Andrea Zinali Italy Sailing 1969
319 Nikola Zlatanov Bulgaria Rowing 1961
320 Erik Ørvig Norway Sailing 1895 1949