Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on September 13

Olympic Athletes Born on September 13

September 12 ▪ September 13 ▪ September 14 ▪ 

332 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Loreto Achaerandio Spain Rhythmic Gymnastics 1991
2 Kseniya Afanasyeva Russia Gymnastics 1991
3 Marina Aitova Kazakhstan Athletics 1982
4 Lade Akinremi Nigeria Athletics 1974
5 Khaled Al-Awadhi Kuwait Fencing 1964
6 Maura Alfonso Cuba Volleyball 1955
7 Ahmed Issam Allam Egypt, United Arab Republic Gymnastics 1931
8 Olle Anderberg Sweden Wrestling 1919 2003
9 Jamie Anderson United States Snowboarding 1990
10 Masahiro Araki Japan Baseball 1977
11 Zavana Aranga New Zealand Softball 1974
12 Christine Arron France Athletics 1973
13 Lennie Baker Great Britain Ice Hockey 1918 2008
14 Bang Su-Hyeon South Korea Badminton 1972
15 Kasia Baranowska Poland Swimming 1987
16 András Baronyi Hungary Swimming, Athletics 1892 1944
17 Carmen Barth United States Boxing 1912 1985
18 Frank Battaglia Canada Boxing 1910 1971
19 DeVon Bean Bermuda Athletics 1975
20 Jason Belben Great Britain Sailing 1965
21 Muhammad Ben Aras Pakistan Athletics 1930
22 Douglas Bennett Canada Canoeing 1918 2008
23 Tjeertje Bergers-Duif Netherlands Canoeing 1944
24 Alex Bijkerk Australia Judo 1947
25 Jan Blažek Czechoslovakia Basketball 1947
26 Harold Bloomer United States Fencing 1902 1965
27 Judy Blumberg United States Figure Skating 1957
28 Vladimir Boytsov Russia Luge 1985
29 Azzedine Brahmi Algeria Athletics 1966
30 Václav Brdek Czechoslovakia Wrestling 1913 1973
31 Dagmar Breiken-Bremer West Germany Hockey 1963
32 Eva-Maria Brem Austria Alpine Skiing 1988
33 Axel Cadier Sweden Wrestling 1906 1974
34 Guillermo Calegari, Sr. Argentina Sailing 1924
35 Laura Campos Spain Gymnastics 1988
36 Fabio Cannavaro Italy Football 1973
37 John Carleton United States Cross Country Skiing, Nordic Combined 1899 1977
38 Patrick Casanova Italy Rowing 1976
39 Alberto Cecchi Italy Rowing 1943
40 Sorin Cepoi Romania Gymnastics 1956
41 Matej Cernic Italy Volleyball 1978
42 Stanley Chambers Great Britain Cycling 1910 1991
43 François Chapot Switzerland Sailing 1926 1997
44 Josephine Cheesman Great Britain Art Competitions 1910 1997
45 Natale Chiaudani Italy Equestrianism 1960
46 Mariana Chobanova Bulgaria Basketball 1965
47 Choi Gyeong-Hui South Korea Athletics 1981
48 Alain Colombe France Canoeing 1949
49 Sharon Couch-Jewell United States Athletics 1969
50 Franz Csöngei Austria Ice Hockey 1913
51 Csaba Csutorás Hungary Athletics 1937 2014
52 Octavian Cuciuc Moldova Wrestling 1977
53 Mario Curletto Italy Fencing 1935 2004
54 Laura Cutina Romania Gymnastics 1968
55 Étienne Dagon Switzerland Swimming 1960
56 Malachi Davis Great Britain Athletics 1977
57 Jonathan de Guzmán Netherlands Football 1987
58 Julio César de León Honduras Football 1979
59 Petro Denysenko Soviet Union Athletics 1920 1998
60 Javier Díaz Mexico Swimming 1979
61 Grace Ann Dinkins Liberia Athletics 1966
62 Franco Donegà Italy Gymnastics 1952
63 Ted Drury United States Ice Hockey 1971
64 István Dubrovszky Hungary Judo 1959
65 Philip Dulebohn United States Figure Skating 1973
66 Johann Dulnig Austria Shooting 1878
67 John Durr South Africa Swimming 1930
68 Phillip Dutton Australia, United States Equestrianism 1963
69 Kinosuke Ebihara Japan Art Competitions 1904 1970
70 Lorraine Eckardt United States Art Competitions 1914 1991
71 Heinz Eichelbaum West Germany Wrestling 1940
72 Johann Eimannsberger West Germany Ice Hockey 1946
73 Younès El-Aynaoui Morocco Tennis 1971
74 Billy Evans United States Basketball 1932
75 Csaba Fajkusz Hungary Gymnastics 1967
76 Paola Fantato Italy Archery 1959
77 Sandra Farmand Germany Snowboarding 1969
78 Aleksandra Fedoriva Russia Athletics 1988
79 Nic Felgen Luxembourg Wrestling 1920 1972
80 Aaron Fernandes Canada Hockey 1956
81 André Filippini Switzerland Bobsleigh 1924 2013
82 Diane Foster Canada Athletics 1928
83 Jimmy Foster Great Britain Ice Hockey 1905 1969
84 John Foster United States Shooting 1936
85 Brian Fowler New Zealand Cycling 1962
86 Jesper Fritz Sweden Athletics 1985
87 Harry Fry Canada Rowing 1905 1985
88 Louis Gailliard France Athletics 1912 1996
89 Gang In-Seok South Korea Boxing 1926
90 Erwin García Nicaragua Judo 1949
91 José Amado García Guatemala Athletics 1977
92 Luis García Guatemala Athletics 1974
93 Oscar García Argentina Cycling 1941
94 Ján Geleta Czechoslovakia Football 1943
95 Giuseppe Gerbi Italy Athletics 1955
96 Alv Gjestvang Norway Speed Skating 1937
97 Svetlana Gladysheva Unified Team, Russia Alpine Skiing 1971
98 Sandi Goldsberry United States Athletics 1955
99 Olga Golovanova Russia Snowboarding 1983
100 Janez Gorišek Yugoslavia Ski Jumping 1933
101 Dieter Grabe East Germany Cycling 1945
102 Xiomara Griffith Venezuela Judo 1969
103 Mario Gruppioni Italy Wrestling 1901 1939
104 Hans Gundhus Norway Athletics 1900 1968
105 Ondrej Hambálek Slovakia Rowing 1973
106 Han Peng China Football 1983
107 Hanati Silamu China Boxing 1984
108 Maylon Hanold United States Canoeing 1963
109 Bent Hansen Denmark Football 1933 2001
110 Svend Helge Hansen Denmark Rowing 1930
111 Vesa Hanski Finland Swimming 1973
112 Andy Hart Great Britain Athletics 1969
113 Mohamed Hegazi Egypt Boxing 1961
114 Viktoria Helgesson Sweden Figure Skating 1988
115 Thor Henning Sweden Swimming 1894 1967
116 Aurora Heredia Peru Volleyball 1959
117 Gerd Heßler East Germany Cross Country Skiing 1948
118 Tadao Horie Japan Football 1913 2003
119 Terry Howard Great Britain Football 1937
120 Monty Hoyt United States Figure Skating 1944 1997
121 Sonia Huguet France Cycling 1975
122 Huo Cui China Ice Hockey 1988
123 Pavlo Hurkovskiy Soviet Union Rowing 1960
124 Henri Hurskainen Sweden Badminton 1986
125 Hwang Cheol-Sun South Korea Boxing 1957
126 Goran Ivanišević Yugoslavia, Croatia Tennis 1971
127 Minoru Iwata Japan Volleyball 1957
128 Marjorie Jackson Australia Athletics 1931
129 Thomas Jacobsen Denmark Sailing 1972
130 Boris Jacobson Sweden Sailing 1937 2013
131 Eugeniusz Janczak Poland Shooting 1955
132 Andreas Japtok West Germany Gymnastics 1960
133 Jargalyn Erdenetülkhüür Mongolia Cross Country Skiing 1978
134 Carl Jensen Denmark Wrestling 1882 1942
135 César Jimenez Dominican Republic Diving 1959
136 Carl Johnson Sweden Wrestling 1883 1952
137 Kathy Johnson United States Gymnastics 1959
138 Michael Johnson United States Athletics 1967
139 Ryan Johnson Canada Freestyle Skiing 1974
140 Celia Jokisch El Salvador Swimming 1954
141 Ronald Joseph United States Virgin Islands Wrestling 1958
142 Jun Jeung-Hae South Korea Cross Country Skiing 1964
143 Hichem Kaabi Tunisia Volleyball 1986
144 Henk Kamerbeek Netherlands Athletics 1893 1954
145 Rie Katayama Japan Cycling 1979
146 Katrin Kauschke Germany Hockey 1971
147 Ara Khachatryan Armenia Weightlifting 1982
148 Sanna Kiero Finland Cross Country Skiing 1930 2010
149 Kim Geon-Su South Korea Judo 1965
150 Kim Sa-Seok South Korea Volleyball 1967
151 Kim Young-Ok South Korea Speed Skating 1966
152 Arve Kinnari Finland Biathlon 1943
153 Morris Kirksey United States Athletics, Rugby 1895 1981
154 A J Kitt United States Alpine Skiing 1968
155 Tami Kiuru Finland Ski Jumping 1976
156 Stefan Kjernholm Sweden Luge 1951
157 Edeltraud Koch West Germany Swimming 1954
158 Gert Kompajn Austria Ice Hockey 1960
159 Nanthana Komwong Thailand Table Tennis 1980
160 Matevž Kordež Yugoslavia Cross Country Skiing 1919
161 Slobodan Kovač Serbia and Montenegro Volleyball 1967
162 Vicente Krause Argentina Fencing 1899
163 Igor Kravchuk Soviet Union, Unified Team, Russia Ice Hockey 1966
164 Adam Krzesiński Poland Fencing 1965
165 Romans Kuklins Latvia Boxing 1974
166 Istvan Kulcsar Switzerland Fencing 1936
167 Petra Kulichová Czech Republic Basketball 1984
168 Anne Lackman Finland Swimming 1969
169 Charles Lagarde France Athletics 1878
170 Erkki Laine Finland Ice Hockey 1957 2009
171 Arthur Lanigan-O'Keeffe Ireland Modern Pentathlon 1991
172 Peter Larisch East Germany Handball 1950
173 Gilbert Larose Canada Gymnastics 1942 2006
174 Peter Laufer Germany Athletics 1936
175 Thierry Laurent France Cycling 1966
176 Fernand Leemans Belgium Figure Skating 1925
177 Sonja Lehmann Germany Hockey 1979
178 Lilli Lentz Denmark Archery 1924
179 Evelyne Letourneur France Gymnastics 1947
180 Claudio Libotte Italy Hockey 1938
181 Carl Linder United States Athletics 1889 1966
182 Gottfrid Lindgren Sweden Wrestling 1892 1975
183 Lo Sing Yan Hong Kong Rowing 1973
184 Marko Lomić Serbia and Montenegro Football 1983
185 Andrew Lonmon-Davis South Africa Rowing 1965
186 Héctor López Venezuela Athletics 1952
187 José Lorenzana Puerto Rico Baseball 1959
188 Bill Lucas Great Britain Rowing 1987
189 Luo Youjia China Sailing 1977
190 József Mácsár Hungary Athletics 1938
191 Gösta Magnusson Sweden Weightlifting 1915 1948
192 Marcelinho Paulista Brazil Football 1973
193 Wagner Marseille Haiti Athletics 1970
194 Bernadette Martin France Athletics 1951
195 Cyril Martin South Africa Wrestling 1928 2007
196 Teresa Mas Spain Rowing 1982
197 Nicholas Mastromatteo United States Luge 1933
198 Daisuke Matsuzaka Japan Baseball 1980
199 Hans Maurer Germany Bobsleigh 1934
200 Herbert McGregor Jamaica Athletics 1981
201 Jimmy McLane United States Swimming 1930
202 Melissa McLinden United States Volleyball 1964
203 Simona Meiler Switzerland Snowboarding 1989
204 Yair Michaeli Israel Sailing 1944
205 Ivan Miljković Serbia and Montenegro, Serbia Volleyball 1979
206 Salvador Miranda Nicaragua Boxing 1949
207 Phajol Moolsan Thailand Boxing 1968
208 Marcel More Slovenia Taekwondo 1975
209 Colin, Lord Moynihan Great Britain Rowing 1955
210 Joseph Mulema Cameroon Boxing 1982
211 Katalin Müller-Száll Hungary Gymnastics 1943
212 Myint Kan Myanmar Athletics 1965
213 Mohamed Hamed Naguib Egypt Athletics 1962
214 Nenê Brazil Basketball 1982
215 Roland Nilsson Sweden Athletics 1948
216 Sven-Åke Nilsson Sweden Cycling 1951
217 Antoine Nkounkou Congo (Brazzaville) Athletics 1948
218 Darren O'Neill Ireland Boxing 1985
219 Rolf Olander Sweden Swimming 1934
220 Hélder Oliveira Portugal Athletics 1960
221 Manfred Ommer West Germany Athletics 1950
222 Askar Orazalinov Kazakhstan Water Polo 1961
223 Jürgen Paeke East Germany Gymnastics 1948
224 Aleksey Parfenkov Belarus Freestyle Skiing 1967
225 Park Mi-Seon South Korea Athletics 1964
226 John Parker United States Water Polo 1946
227 Kyle Parrott Canada Speed Skating 1985
228 Kirill Pavlov Kazakhstan Weightlifting 1986
229 Jotham Pellew New Zealand Wrestling 1978 2006
230 Irina Pershina Russia Synchronized Swimming 1978
231 Rico Peter Switzerland Bobsleigh 1983
232 Željko Petrović Bosnia and Herzegovina Athletics 1969
233 Anastasiya Pilipenko Kazakhstan Athletics 1986
234 Tsvetana Pironkova Bulgaria Tennis 1987
235 Jan Plichta Czechoslovakia Athletics 1891 1975
236 Iouri Podladtchikov Russia, Switzerland Snowboarding 1988
237 Tony Powell Canada Athletics 1943
238 Eva Prawitz Germany Figure Skating 1920
239 Lyudmila Privivkova Russia Curling 1986
240 Carl Probert Fiji Swimming 1975
241 František Prokop Czechoslovakia Shooting 1914
242 Rauli Pudas Finland Athletics 1954
243 Qiao Yunping China Table Tennis 1968
244 Edi Rada Austria Figure Skating 1922
245 Krzysztof Rafalak Poland Equestrianism 1956
246 Monica Rahanitraniriana Madagascar Athletics 1970
247 Andrey Rasolko Belarus Ice Hockey 1968
248 Viren Rasquinha India Hockey 1980
249 Anat Ratanapol Thailand Athletics 1947
250 Piero Rebaudengo Italy Volleyball 1958
251 Farzaneh Reza Soltani Iran Cross Country Skiing 1985
252 Mike Richards Great Britain Swimming 1950
253 Matt Rogelstad Canada Baseball 1982
254 Philip Rogosheske United States Canoeing 1944
255 Manuel Rubio Spain Archery 1951
256 Adam Ruckwood Great Britain Swimming 1974
257 Eva Rueda Spain Gymnastics 1971
258 Kurt Runge Germany Rowing 1887 1959
259 Zeïna Sahéli Senegal Swimming 1983
260 Juhani Salakka Finland Weightlifting 1950
261 Sergey Salnikov Soviet Union Football 1925 1984
262 LeRoy Samse United States Athletics 1883 1956
263 Varteres Samurgashev Russia Wrestling 1979
264 Megumi Sato Japan Athletics 1966
265 Luke Sauder Canada Alpine Skiing 1970
266 Charley Saunders New Zealand Rowing 1902 1994
267 Juana Savinon Dominican Republic Volleyball 1980
268 Johanna Schaller-Klier East Germany Athletics 1952
269 Kurt Schirra Saar Boxing 1931 1983
270 Elfgard Schittenhelm West Germany Athletics 1947
271 Hubert Schwarz West Germany Nordic Combined, Ski Jumping 1960
272 Todd Scully United States Athletics 1948
273 Aïda Sellam Tunisia Athletics 1977
274 Seo Yong-Geun South Korea Sailing 1967
275 Anneliese Seonbuchner Germany Athletics 1929
276 Yekaterina Shishova Russia Water Polo 1978
277 Carl Shy United States Basketball 1908 1991
278 Jagmel Singh Rooprai Kenya Hockey 1944
279 Ann Elen Skjelbreid Norway Biathlon 1971
280 Son Mi North Korea Table Tennis 1979
281 Hans Sperre Norway Badminton 1967
282 Réginald Storms Belgium Shooting 1880
283 Beata Stremler Poland Equestrianism 1984
284 Dmitry Strykov Uzbekistan Canoeing 1982
285 Katsuaki Susa Japan Boxing 1984
286 Aleksander Szniolis Poland Art Competitions 1891 1963
287 Aleksander Słuczanowski Poland Ice Hockey 1900
288 Shoko Takayanagi Japan Volleyball 1954
289 Miho Takeda Japan Synchronized Swimming 1976
290 Hiroomi Takizawa Japan Freestyle Skiing 1973
291 Palmer Taylor Canada Snowboarding 1992
292 Linda Tjørhom Norway Biathlon 1979
293 Benjamin Tolentino Philippines Rowing 1973
294 Ed Townsend United States Swimming 1943
295 Alan Tsagaev Bulgaria Weightlifting 1977
296 Ivan Tsvetkov Bulgaria Cycling 1951
297 Tero Turunen Finland Freestyle Skiing 1967
298 Stanisław Urban Poland Rowing 1907 1940
299 Ede Vadászi Hungary Basketball 1923 1995
300 Quinto Vadi Italy Gymnastics 1921 2014
301 Merab Valiyev Ukraine Wrestling 1970
302 Marcel Van Crombrugge Belgium Rowing 1880 1940
303 Kriengsak Varavudhi Thailand Cycling 1948
304 Marina Vidović Yugoslavia Alpine Skiing 1973
305 Tim Vollmer United States Athletics 1946
306 Reto von Arx Switzerland Ice Hockey 1976
307 Elemér von Barcza Hungary Equestrianism 1904 1987
308 Dagobert von Sekullic-Vrich Austria Equestrianism 1889
309 Amy Walsh Canada Football 1977
310 Wang Gi-Chun South Korea Judo 1988
311 Wang Jin China Judo 1972
312 Christopher Wegelius Finland Equestrianism 1944
313 Friedhelm Wentzke Germany Canoeing 1935
314 Lee White Bermuda Sailing 1957
315 Piet Wijdekop Netherlands Canoeing 1912 1982
316 Robert Wilson Canada Bobsleigh 1954
317 Peter Wirnsberger Austria Alpine Skiing 1958
318 Marek Wisła Poland Canoeing 1957
319 Bill Woolsey United States Swimming 1934
320 Stanisław Wróblewski Poland Wrestling 1959
321 Klaus Wunder West Germany Football 1950
322 Leonid Yekimov Russia Shooting 1987
323 Yu Mai-Lee Chinese Taipei Gymnastics 1952
324 Yury Yuda Kazakhstan Cycling 1983
325 Joanna Zajac Poland Snowboarding 1990
326 Adam Žampa Slovakia Alpine Skiing 1990
327 Wiesława Żelaskowska Poland Gymnastics 1964
328 Michael Zerbes East Germany Athletics 1944
329 Hailu Zewde Ethiopia Athletics 1974
330 Zhang Shujing China Athletics 1978
331 Ole Østmo Norway Shooting 1866 1923
332 Elman Əsgərov Azerbaijan Wrestling 1975