Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on August 18

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on August 18

August 17 ▪ August 18 ▪ August 19 ▪ 

344 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Bukola Abogunloko Nigeria Athletics 1994
2 Nelli Abramova Soviet Union Volleyball 1940
3 Tim Ahearne Great Britain Athletics 1885 1968
4 Rashid Al-Athba Qatar Shooting 1980
5 Anthony Alozie Australia Athletics 1986
6 Christine Amertil Bahamas Athletics 1979
7 Sigvard Andersen Norway Diving 1893 1975
8 Patrik Andersson Sweden Football 1971
9 Anca Andreiu Romania Swimming 1951
10 Herta Anitaş Romania Rowing 1962
11 Serhiy Antonov Ukraine Archery 1965
12 Constantin Apostol Romania Equestrianism 1903 1996
13 Kell Areskoug Sweden Athletics 1906 1996
14 Richard Arie Brazil Diving 1927
15 René Arredondo Mexico Judo 1944
16 Augustine Atasie Nigeria Wrestling 1957
17 Katya Bachrouche Lebanon Swimming 1989
18 Amedeo Banci Italy Hockey 1925
19 Georgina Bardach Argentina Swimming 1983
20 Charles Bartliff United States Football 1886 1962
21 Lukáš Bauer Czech Republic Cross Country Skiing 1977
22 Elizabeth Beisel United States Swimming 1992
23 Djaffar Bel Hocine Algeria Handball 1961
24 Andrew Bennie New Zealand Equestrianism 1956
25 Carina Benninga Netherlands Hockey 1962
26 Niklas Bergström Sweden Shooting 1974
27 Yannick Bertrand France Alpine Skiing 1980
28 Jorge Birkner Argentina Alpine Skiing 1964
29 Juliaan Bogaert Belgium Canoeing 1924
30 Susanne Boidin Denmark Sailing 1987
31 Eric Bonnel France Weightlifting 1974
32 Åke Borg Sweden Swimming 1901 1973
33 Arne Borg Sweden Swimming 1901 1987
34 Slobodan Boškan Serbia and Montenegro Volleyball 1975
35 Edouard Bourguignon Belgium Tug-Of-War 1887
36 Michael Boxall New Zealand Football 1988
37 Lisa Brambani Great Britain Cycling 1967
38 Max Bromme Germany Art Competitions 1878 1974
39 Craig Brown United States Curling 1975
40 Mitchell Brown New Zealand Snowboarding 1987
41 Hans-Dieter Brüchert East Germany Wrestling 1952
42 Karin Burneleit East Germany Athletics 1943
43 Wilson Kipkemei Busienei Uganda Athletics 1981
44 Michał Butkiewicz Poland Fencing 1942
45 Petr Čajánek Czech Republic Ice Hockey 1975
46 Liz Cambage Australia Basketball 1991
47 Madeleine Campbell Great Britain Swimming 1964
48 Adhemar Canavessi Uruguay Football 1903 1984
49 Marta Capurso Italy Short Track Speed Skating 1980
50 Igor Cassina Italy Gymnastics 1977
51 Carles Castillejo Spain Athletics 1978
52 Mauro Caviezel Switzerland Alpine Skiing 1988
53 Domenico Ceccarelli Italy Boxing 1905 1985
54 Dana Cervantes Spain Athletics 1978
55 Lisa Chapman Great Britain Swimming 1984
56 Lisa Chesson United States Ice Hockey 1986
57 Choi Min-Ho South Korea Judo 1980
58 Dave Churchill Canada Swimming 1963
59 André Claude Canada Athletics 1949
60 Susana Clement Cuba Athletics 1989
61 Yariulvis Cobas Cuba Rowing 1990
62 James Cook Australia Sailing 1952
63 Pat Cowdell Great Britain Boxing 1953
64 John Coyle United States Short Track Speed Skating 1968
65 Carolyn Crudgington Australia Softball 1968
66 Roberto Cruz Philippines Taekwondo 1972
67 Roger Cuzol France Athletics 1916 1962
68 Maria Ćwiertniewicz Poland Canoeing 1952
69 Fritz Danild Denmark Athletics 1893 1951
70 Joke de Korte Netherlands Swimming 1935
71 Santiago de la Parte Spain Athletics 1948
72 Francisco De Roig Spain Hockey 1900 1953
73 Ana de Sousa Portugal Archery 1969
74 Menahem Degani Israel Basketball 1927
75 Inge Dekker Netherlands Swimming 1985
76 César Delgado Argentina Football 1981
77 Yoshiaki Demachi Japan Speed Skating 1943
78 Andriy Deryzemlia Ukraine Biathlon 1977
79 Wolfgang Dessecker Germany Athletics 1911 1973
80 Yves Devillers France Sailing 1948
81 Reinhard Dietze West Germany Gymnastics 1954 2007
82 Sashko Dikov Bulgaria Alpine Skiing 1955
83 Nikolay Dimitrov Bulgaria Bobsleigh 1963
84 Pejman Dorostkar Iran Wrestling 1976
85 Hélène Dufau France Art Competitions 1869 1937
86 Hanna Dzerkal Ukraine Swimming 1987
87 Edith Eduviere Nigeria Football 1986
88 Lamachi Elimu Kenya Wrestling 1960
89 Dieter Engelhardt Germany Football 1938
90 Dernell Every United States Fencing 1906 1994
91 George Fairbairn Great Britain Rowing 1888 1915
92 Sandra Farmer-Patrick Jamaica, United States Athletics 1962
93 Róbert Fazekas Hungary Athletics 1975
94 Hendrik Feldwehr Germany Swimming 1986
95 Giorgio Ferrini Italy Football 1939 1976
96 Aleksey Filipets Russia Swimming 1978
97 Russell Ford Australia Hockey 1983
98 Bryan Fowler Great Britain Polo 1898 1987
99 José Francesch Spain Swimming 1908 1964
100 Uno Fransson Sweden Athletics 1927 1995
101 Käthi Fritschi Switzerland Gymnastics 1954
102 Jan Frodeno Germany Triathlon 1981
103 Gyula Gál Hungary Handball 1976
104 Gang Min-Ho South Korea Baseball 1985
105 Juliette Geverkof Iran Athletics 1945
106 Ştefan Gherghel Romania Swimming 1978
107 Gianni Giacomini Italy Cycling 1958
108 Louis Giani United States Wrestling 1934
109 Kim Glass United States Volleyball 1984
110 Oleg Goncharenko Soviet Union Speed Skating 1931 1986
111 Roberto Granados Guatemala Swimming 1968
112 Michael Greis Germany Biathlon 1976
113 Duncan Grob Chile Alpine Skiing 1980
114 Herman Groman United States Athletics 1882 1954
115 Jonathan Guilmette Canada Short Track Speed Skating 1978
116 Agberto Guimarães Brazil Athletics 1957
117 Gwon Eun-Jeong South Korea Basketball 1974
118 Ralf Haber East Germany Athletics 1962
119 Mia Hagman Finland Swimming 1979
120 Evelyn Halls Australia Fencing 1972
121 Gyula Halmay Hungary Rowing 1910
122 David Halpern United States Canoeing 1955
123 Sarah Hammer United States Cycling 1983
124 Han Yaqin China Rowing 1963
125 Sidney Hatch United States Athletics 1883 1966
126 Alastair Heathcote Great Britain Rowing 1977
127 Clare Henley-Halsted Great Britain Fencing 1948
128 Geoffrey Holden Great Britain Art Competitions 1916 1992
129 John Holland United States Canoeing 1952
130 Laurien Hoos Netherlands Athletics 1983
131 Stuart Horsepool Great Britain Short Track Speed Skating 1961
132 Zsolt Horváth Hungary Gymnastics 1968
133 Václav Hošek Czechoslovakia Athletics 1909 1943
134 Laurence Hourdel France Rowing 1965
135 Hazel Hutcheon Great Britain Alpine Skiing 1960
136 Magamed Ibragimov Uzbekistan Wrestling 1983
137 Eunice Idausa Nigeria Handball 1975
138 Rustam Iskandari Tajikistan Wrestling 1991
139 Rado Istenič Yugoslavia Nordic Combined 1915
140 Satsuo Iwashita Japan Athletics 1941
141 Hans Jagenburg Sweden Athletics 1894 1971
142 Geoffrey Jameson Australia Wrestling 1928
143 Pavel Janda Czech Republic Canoeing 1976
144 Jang Eun-Jeong South Korea Hockey 1970
145 Julius Janowsky Austria Diving 1930
146 Zbigniew Januszkiewicz Poland Swimming 1962
147 Marek Jiras Czech Republic Canoeing 1978
148 Carl-Emil Johansson Sweden Tug-Of-War 1862 1938
149 Rafer Johnson United States Athletics 1935
150 Shannon Johnson United States Basketball 1974
151 Nate Jones United States Boxing 1972
152 Jong Song-Ok North Korea Athletics 1974
153 Calvin Jong-a-Pin Netherlands Football 1986
154 Erwin Juon Switzerland Bobsleigh 1945
155 Maarten Jurgens Netherlands Equestrianism 1944
156 Lars Martin Kaupang Norway Athletics 1952
157 István Kausz Hungary Fencing 1932
158 Bob Kennedy United States Athletics 1970
159 Sherif Khalil Egypt Water Polo 1974
160 Yevhen Khytrov Ukraine Boxing 1988
161 Kim Chol-Ryong North Korea Alpine Skiing 1972
162 Kim Dong-Baek South Korea Alpine Skiing 1941
163 Kim In-Su South Korea Volleyball 1930
164 Kim Yeong-Mi South Korea Shooting 1960
165 Jürgen Kissner West Germany Cycling 1942
166 Balázs Knoch Hungary Short Track Speed Skating 1979
167 Cinthia Knoth Brazil Sailing 1962
168 Christa Köhler East Germany Diving 1951
169 Mikko Kolehmainen Finland Canoeing 1964
170 René Kolonko Germany Swimming 1981
171 Sam Kooistra United States Water Polo 1935 2010
172 Marko Korhonen Finland Judo 1969
173 Nike Kornecki Israel Sailing 1982
174 Roman Kramsztyk Poland Art Competitions 1885 1942
175 Tsvetanka Krasteva Bulgaria Athletics 1935
176 Carolyn Krau Great Britain Figure Skating 1943
177 Erich Krempel Germany Shooting 1913 1992
178 Georg Krog United States Nordic Combined 1946
179 Aljoša Kunac Croatia Water Polo 1980
180 Yurisel Laborde Cuba Judo 1979
181 Ivan Laing Great Britain Hockey 1885 1917
182 Mara Lakić Yugoslavia Basketball 1963
183 Colleen Lanne United States Swimming 1979
184 John H. Larsen, Jr. Norway Shooting 1943
185 Ulli Lederer Austria Ice Hockey 1897 1969
186 Lee Seung-Yeop South Korea Baseball 1976
187 Werner Lehmann Switzerland Swimming 1915
188 Vairis Leiboms Latvia Bobsleigh 1991
189 Gabriella Lengyel Hungary Volleyball 1960
190 Magda Lenkei Hungary Swimming 1916
191 Mónica Liyau Peru Table Tennis 1967
192 Sergio Llopis Spain Badminton 1978
193 Oltion Luli Albania Athletics 1969
194 Alges Maasikmets Estonia Cycling 1968
195 Conrad Magnusson United States Tug-Of-War 1874 1924
196 Tom Malchow United States Swimming 1976
197 Charley Manring United States Rowing 1929
198 Juliano Máquina Mozambique Boxing 1993
199 Robert Marchand France Athletics 1904 1983
200 Jon Mårdalen Norway Cross Country Skiing 1895 1977
201 Ivan Markovski Bulgaria Ice Hockey 1935
202 Jerry Martin United States Ski Jumping 1950
203 Yosbel Martínez Cuba Rowing 1976
204 Mikio Matsuda Japan Ice Hockey 1949
205 Hiroyuki Matsuura Japan Ice Hockey 1937
206 Luiz Mattar Brazil Tennis 1963
207 Eric McCalla Great Britain Athletics 1960
208 Alan McCormack Ireland Cycling 1956
209 Tyler McGill United States Swimming 1987
210 Alice McKennis United States Alpine Skiing 1989
211 Sue McLeish New Zealand Hockey 1954
212 Joel Mejia Dominican Republic Athletics 1990
213 Aleksandr Mikhaylin Russia Judo 1979
214 Christophe Mirgain Luxembourg Athletics 1902 1999
215 Mostafa Mohamed Egypt Wrestling 1985
216 Enrique Montano Bolivia Alpine Skiing 1964
217 Mario Montoya Costa Rica Swimming 1989
218 Javier Moracho Spain Athletics 1957
219 John Mulhall Great Britain Gymnastics 1938
220 Joanne Mulliner Great Britain Athletics 1966
221 Émile Munhoven Luxembourg Gymnastics 1898 1983
222 Chander Narayanan India Boxing 1947
223 Jeanne-Nicole Ngo Minyemeck Cameroon Athletics 1969
224 Gerard Nijboer Netherlands Athletics 1955
225 Theo Nikkessen Netherlands Cycling 1941
226 Errol Nolan Jamaica Athletics 1991
227 Ani Nyhus Canada Softball 1983
228 Dan O'Grady Ireland Sailing 1968
229 Luis Ochoa Colombia Judo 1966
230 Oliver Oetke Germany Beach Volleyball 1968
231 August Olsson Sweden Sailing 1878 1943
232 Sakae Osaki Japan Athletics 1964
233 Julio César Osejo Nicaragua Baseball 1969
234 David Overton Canada Rowing 1943
235 Dario Palazzani Italy Shooting 1954
236 Charles Palmer Great Britain Shooting 1869 1947
237 Athina Papagianni Greece Athletics 1980
238 Park Byeong-Hyo South Korea Wrestling 1962
239 Jean Parra France Boxing 1938
240 Olli Partanen Finland Athletics 1922 2014
241 Johann Passler Italy Biathlon 1961
242 Fernando Pavan Brazil Swimming 1932
243 Gemma Paz Spain Gymnastics 1981
244 Christian Pedersen Denmark Shooting 1874 1957
245 Kenneth Perera Malaya Athletics 1934
246 Cheppudira Poonacha India Hockey 1965
247 Adolf Potočar Yugoslavia Rowing 1932
248 Boontom Prasongquamdee Thailand Cycling 1946
249 Barna Putics Hungary Handball 1984
250 Quah Ting Wen Singapore Swimming 1992
251 Kaleigh Rafter Canada Softball 1986
252 Roland Rahm Sweden Basketball 1955
253 Mirzhan Rakhimzhanov Kazakhstan Boxing 1983
254 Juan Antonio Ramos Spain Taekwondo 1976
255 George Rebello Brazil Sailing 1966
256 Olena Reutova Ukraine Rowing 1968
257 Ghasem Rezaei Iran Wrestling 1985
258 Harald Riedl Austria Equestrianism 1961
259 Hubert Riesner West Germany Athletics 1946
260 Gianni Rivera Italy Football 1943
261 Khemo Rivera United States Virgin Islands Swimming 1975
262 Jean Roberts Australia Athletics 1943
263 Khristoforos Robinson Greece Baseball 1972
264 Andre Rohde Germany Weightlifting 1975
265 Luis Romo Argentina Boxing 1944
266 André Roosenburg Netherlands Football 1923 2002
267 Nils Rudolph Germany Swimming 1965
268 Opas Ruengpanyawoodhi Thailand Shooting 1955
269 Carl Rungius United States Art Competitions 1869 1959
270 Tarek Sabet Egypt Shooting 1963
271 Fadi Saikali Lebanon Judo 1969
272 Andrzej Salamon Poland Swimming 1936 2000
273 Dimitrios Salpingidis Greece Football 1981
274 Kevin Sandoval Guatemala Football 1962
275 Masatoshi Sanma Japan Canoeing 1977
276 Raimundo Santos Portugal Athletics 1967
277 Hüsnü Savman Turkey Football 1908 1948
278 Rudi Schiffl West Germany Archery 1941 2013
279 Jürgen Schiller West Germany Swimming 1946
280 Gustav Schlosser Switzerland Athletics 1939
281 Jodie Schulz Australia Hockey 1987
282 Gunnar Setterwall Sweden Tennis 1881 1928
283 Chikara Shirasaka Japan Rowing 1913
284 Jacqueline Sievert Switzerland Gymnastics 1956
285 María Belén Simari Birkner Argentina Alpine Skiing 1982
286 Raghbir Singh Bhola India Hockey 1927
287 Leena Sipilä Finland Athletics 1931
288 Tetiana Skachko Soviet Union Athletics 1954
289 Despoina Solomou Greece Synchronized Swimming 1990
290 Matthew Spies Australia Modern Pentathlon 1961
291 Håkan Spik Finland Athletics 1951
292 Tsvetanka Stancheva Bulgaria Gymnastics 1929
293 Manfred Steinbach Germany Athletics 1933
294 Jostein Stige Norway Canoeing 1954
295 Are Strandli Norway Rowing 1988
296 Frida Svensson Sweden Rowing 1981
297 Gyula Szepes Hungary Cross Country Skiing, Nordic Combined 1899 1985
298 Kjell Sørensen Norway Shooting 1930
299 Kotono Tanaka Japan Rhythmic Gymnastics 1991
300 Makoto Tanaka Japan Football 1975
301 Yasushio Tanaka Japan Ice Hockey 1945
302 Mauno Tarkiainen Finland Athletics 1904 1971
303 Odete Tavares Angola Handball 1976
304 Suleimana Tetteh Ghana Boxing 1992
305 Tiny Thomas Great Britain Cycling 1921 2013
306 Kurt Thune Finland Shooting 1953
307 Katia Todorova Bulgaria Handball 1958
308 Rita Todorova Bulgaria Rowing 1958
309 Tonho Gil Brazil Football 1957
310 Matti Tuomi Finland Speed Skating 1925
311 Takashi Uchiyama Japan Gymnastics 1974
312 Vladimer Ugrekhelidze Soviet Union Basketball 1939 2009
313 Ivan Usaty Soviet Union Handball 1940
314 Ossi Väänänen Finland Ice Hockey 1980
315 Amaya Valdemoro Spain Basketball 1976
316 Jacob van Moppes Netherlands Wrestling 1876 1943
317 Ruslanas Vartanovas Lithuania Wrestling 1971
318 Bryan Volpenhein United States Rowing 1976
319 Gerhard, Baron von Hessert Germany Bobsleigh 1906 1994
320 Ewald Walch Austria Luge 1940
321 James Walker Guam Athletics 1954
322 Tim Wallburger Germany Swimming 1989
323 Alan Webster New Zealand Rowing 1941
324 Jan Weeteling Netherlands Swimming 1940
325 Dieter Wemhöner Germany Boxing 1928
326 Walter Werginz Austria Football 1913 1944
327 Quinn Wheeler United States Virgin Islands Bobsleigh 1974
328 Leif Wikström Sweden Sailing 1918 1991
329 Jeff Williams Great Britain Cycling 1958
330 Jonathan Winter New Zealand Swimming 1971
331 Wong Ching Hong Kong Table Tennis 1980
332 Lorna Woodroffe Great Britain Tennis 1976
333 Inna Yaitskaya Russia Swimming 1979
334 Linda Yeomans Guam Sailing 1951
335 Yu Dan China Shooting 1987
336 Lucas Zakaria Indonesia Fencing 1971
337 Agustín Zaragoza Mexico Boxing 1941
338 Tomaž Žemva Slovenia Biathlon 1973
339 Moez Zemzemi Tunisia Boxing 1975
340 Zhu Hongjun China Athletics 1981
341 Heorhiy Zhylin Soviet Union Rowing 1925 1997
342 Raivis Zīmelis Latvia Biathlon 1976
343 Zdenko Zorko Yugoslavia Handball 1950
344 Lars Andreas Østvik Norway Nordic Combined 1977