Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on August 10

Olympic Athletes Born on August 10

August 9 ▪ August 10 ▪ August 11 ▪ 

324 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Nicoleta Albu Romania Rowing 1988
2 Dailenys Alcántara Cuba Athletics 1991
3 Eddie Alexander Great Britain Cycling 1964
4 Penny Alison South Africa Sailing 1983
5 Margarita Aliychuk Russia Rhythmic Gymnastics 1990
6 Melquíades Álvarez Spain Swimming 1988
7 Aleksandr Andriyevsky Belarus Ice Hockey 1968
8 Paul Angenvoorth West Germany Athletics 1945
9 Adam Antes Germany Art Competitions 1891 1984
10 Yekaterina Arabova Turkmenistan Shooting 1983
11 Jack Archer Great Britain Athletics 1921 1997
12 John Augustyn South Africa Cycling 1986
13 Lucha Aymar Argentina Hockey 1977
14 Dario Badinelli Italy Athletics 1960
15 Roger Baker United States Handball 1946
16 Ramazan Ballioğlu Turkey Boxing 1979
17 Abdul Razzaq Baloch Pakistan Cycling 1936
18 Malang Balouch Pakistan Boxing 1948
19 Bao Jiaping China Football 1908 1992
20 Sergey Baranov Russia Volleyball 1981
21 Ian Barker Great Britain Sailing 1966
22 Erica Batchelor Great Britain Figure Skating 1933
23 Clarence Berryman United States Wrestling 1906 1986
24 Ron Biondo United States Short Track Speed Skating 1981
25 Olavi Blomfjord Sweden Weightlifting 1961
26 Lucien Bochard France Football 1925
27 Jenő Bódi Hungary Wrestling 1963
28 Paul Boehm Canada Skeleton 1974
29 Osvaldo Boretto Argentina Swimming 1952
30 Riddick Bowe United States Boxing 1967
31 Cheikh Tidiane Boye Senegal Athletics 1961
32 Carlos Briceno United States Volleyball 1967
33 Freddy Brooks Cuba Volleyball 1969
34 Wouter Brouwer Netherlands Fencing 1882 1961
35 Gennady Bukharin Soviet Union Canoeing 1929
36 Roger Noble Burnham United States Art Competitions 1876 1962
37 Annie Caron France Swimming 1941
38 Gavin Carrow Canada Wrestling 1960
39 Grace Carter Great Britain Volleyball 1989
40 Cristiana Cascioli Italy Fencing 1975
41 Hichem Chabane Algeria Cycling 1988
42 Vinich Chareonsiri Thailand Shooting 1936
43 Marina Chepurkova Russia Swimming 1980
44 Radmila Chroboková Czech Republic Figure Skating 1976
45 Valentina Chumicheva Soviet Union Diving 1931
46 François Cogné France Art Competitions 1876 1952
47 Carlo Costigliolo Italy Gymnastics 1893 1968
48 Tibor Czinkán Hungary Basketball 1929
49 Tone Dahle Norway Cross Country Skiing 1945
50 Jörg Dallmann Germany Speed Skating 1979
51 Marcela Daniel Panama Athletics 1943
52 Daisy De Bock Belgium Shooting 1974
53 Jorge del Valle Cuba Water Polo 1961
54 Lorenzo Delgado Mexico Boxing 1916
55 Georges Delporte France Water Polo 1912
56 Philippe Delrieu France Fencing 1959
57 Jennifer Demby-Horton United States Handball 1968
58 Tania Detomas Italy Snowboarding 1985
59 Jean Devergnies Belgium Boxing 1907
60 Louis Devoti France Basketball 1926
61 Cristea Dinu Romania Athletics 1911 1991
62 Bob Djokovich United States Handball 1956
63 Dou Aixia China Cross Country Skiing 1961
64 Mark Doubleday Australia Baseball 1973
65 Monday Eguabor Nigeria Wrestling 1968
66 Rabab Eid Egypt Wrestling 1990
67 Rafed El-Masri Syria, Germany Swimming 1982
68 Gamal El-Din El-Sherbini Egypt Athletics 1923
69 Vera Ellery Great Britain Swimming 1926
70 Guillaume Elmont Netherlands Judo 1981
71 Sergio Fafitine Mozambique Swimming 1969
72 Arvid Fagrell Sweden Football 1888 1932
73 Tamer Farid Egypt Diving 1968
74 Björn Ferm Sweden Modern Pentathlon 1944
75 Julio Flebbe Uruguay Rowing 1908
76 Mark Forsythe Great Britain Athletics 1965
77 Karolina Fotiadou Cyprus Alpine Skiing 1970
78 Stefan Fryc Poland Football 1894 1943
79 Iris Fuentes-Pila Spain Athletics 1980
80 Yoko Fukazawa Japan Speed Skating 1968
81 Wolfgang Funkel West Germany Football 1958
82 Tristan Gale United States Skeleton 1980
83 Yekaterina Galkina Russia Curling 1988
84 Magnus Gällerdal Sweden Equestrianism 1979
85 María García Dominican Republic Judo 1987
86 Beate Gauß Germany Shooting 1984
87 Francisco Gelaberti Argentina Boxing 1935
88 Gendgeegiin Batmönkh Mongolia Cross Country Skiing 1944
89 Charles George United States Equestrianism 1886 1946
90 Pál Gerevich Hungary Fencing 1948
91 Bob Gibe United States Swimming 1928 2005
92 Andreas Gloerfeld West Germany Athletics 1948
93 Ned Gourdin United States Athletics 1897 1966
94 Erika Graf Uruguay Swimming 1977
95 Ephraim Graham United States Equestrianism 1881 1962
96 Jasminka Guber Bosnia and Herzegovina Athletics 1985
97 Aurel Guga Romania Football 1898 1936
98 Emile Hanse Belgium Football 1892 1981
99 Mahmood-ul Hassan Pakistan Hockey 1924
100 Nour El Din Hassanein Egypt Rowing 1988
101 Hector Hatch Fiji Boxing 1936
102 Daniel Havel Czech Republic Canoeing 1991
103 Bret Hedican United States Ice Hockey 1970
104 Nikolai Hentsch Brazil Alpine Skiing 1983
105 Gary Herford Australia Rowing 1940 1997
106 Einar Hermann Denmark Gymnastics 1878 1953
107 Taufik Hidayat Indonesia Badminton 1981
108 Robert Hirst British Virgin Islands Sailing 1971
109 Andrea Hlaváčková Czech Republic Tennis 1986
110 Leigh Hobson Canada Cycling 1970
111 J. R. Holden Russia Basketball 1976
112 Marjorie Homer-Dixon Canada Canoeing 1945
113 Raimo Honkanen Finland Cycling 1938
114 Rudi Hornig West Germany Boxing 1938
115 Ivan Hudač Slovakia Cross Country Skiing 1971
116 Francisco Huerta Mexico Cycling 1947
117 Oscar Hullgren Sweden Art Competitions 1869 1948
118 Trond Høines Norway Swimming 1970
119 Kenkichi Ishiguro Japan Equestrianism 1946
120 Shozo Ishihara Japan Speed Skating 1910 1993
121 Mohamed Shah Jalal Bangladesh Athletics 1966
122 Tatjana Jelača Serbia Athletics 1990
123 Josef Jelen Czechoslovakia Boxing 1914
124 Ivica Jelić Yugoslavia Volleyball 1952
125 Konnie Johannesson Canada Ice Hockey 1896 1968
126 Harry Johnson Great Britain Boxing 1887 1947
127 Hugh Jones New Zealand Weightlifting 1930
128 Shohei Kaneko Japan Athletics 1937 2006
129 Arwin Kardolus Netherlands Fencing 1964
130 Nikolay Karpenko Kazakhstan Ski Jumping 1981
131 Taweesak Kasiwat Thailand Shooting 1932
132 Mohammad Ibrahim Kederi Afghanistan Wrestling 1940
133 Lambros Kefalas Greece Athletics 1953
134 Tomislav Kelava Yugoslavia Boxing 1933
135 Tuomo Kerola Finland Swimming 1957 2006
136 Vyacheslav Khrynin Soviet Union Basketball 1937
137 Kim Myeong-Sin South Korea Rowing 1984
138 Kim Seung-Gyu South Korea Judo 1967
139 Mario Kindelán Cuba Boxing 1971
140 Philip Kingsford Great Britain Athletics 1891 1919
141 Tevfik Kış Turkey Wrestling 1934
142 Mariya Koleva Bulgaria Rhythmic Gymnastics 1977
143 Kalevi Kotkas Finland Athletics 1913 1983
144 Maria Krahe Brazil Sailing 1970
145 Jan Krásl Czechoslovakia Ice Hockey 1899 1980
146 Amnon Krauz Israel Swimming 1952
147 Annette Krier Luxembourg Gymnastics 1937
148 Amir Kumar India Hockey 1923 1980
149 Igor Kushpelev Soviet Union Swimming 1959
150 Frédéric Kyburz Switzerland Judo 1943
151 Reijo Laksola Finland Ice Hockey 1952
152 Caroline Lalive United States Alpine Skiing 1979
153 Jens Larson United States Art Competitions 1891 1981
154 Rosemary Lassig Australia Swimming 1941
155 Víctor Lechuga Guatemala Cycling 1966
156 Lee Ar-Tu Chinese Taipei Athletics 1938
157 Lee Jeong-Hui South Korea Gymnastics 1965
158 Lauri Lehtinen Finland Athletics 1908 1973
159 Genaro León Mexico Boxing 1960
160 Madara Līduma Latvia Biathlon 1982
161 Orvar Lindwall Sweden Fencing 1941
162 István Liptay Hungary Basketball 1935
163 Martin Liška Slovakia Cycling 1976
164 Andria Lloyd Jamaica Athletics 1971
165 Anita Lonsbrough Great Britain Swimming 1941
166 Ladislav Lorenc Czechoslovakia Rowing 1946
167 Lisa Mackie Australia Swimming 1975
168 Bonny Madsen Denmark Football 1967
169 Simon Maine Lesotho Athletics 1974
170 Sigisfredo Mair Italy Luge 1939 1977
171 Maruti Mane India Wrestling 1938
172 Suthi Manyakass Thailand Athletics 1938
173 José Marajo France Athletics 1954
174 Janez Marič Slovenia Biathlon 1975
175 Nicolas Marischael France Water Polo 1964
176 Hippolyte Mattelé Belgium Rowing 1921
177 Marion McCarthy Canada Speed Skating 1907 1987
178 Olive McKean United States Swimming 1915 2006
179 Stefan Meister Germany Sailing 1970
180 Domingos Mendes Mozambique Athletics 1961
181 Johnny Miler United States Boxing 1910 1976
182 Robert Mitchell United States Canoeing 1949
183 Gota Miura Japan Freestyle Skiing 1969
184 Nicolaas Moerloos Belgium Gymnastics, Weightlifting 1900 1944
185 Gerlacus Moes Netherlands Swimming 1902 1965
186 Maged Mohamed Egypt Weightlifting 1962
187 Tina Morgan Australia Taekwondo 1982
188 Erich Moritz Austria Sailing 1940
189 Miroslav Mosnár Slovakia Ice Hockey 1968
190 Sigmund Muenz United States Athletics 1881
191 Henry Mugwanya Uganda Boxing 1943
192 Peter Murphy Australia Rowing 1967
193 André Muschs Belgium Hockey 1934
194 Nikola Mutafchiev Bulgaria Football 1904 1963
195 Maria Mylona Greece Sailing 1974
196 Namjilyn Bayarsaikhan Mongolia Boxing 1965
197 Ekaterina Nedeva Bulgaria Athletics 1950
198 Toni Neininger Switzerland Ice Hockey 1950
199 Vladimir Nekora Yugoslavia Rowing 1938
200 Stephanie Nesbitt United States Synchronized Swimming 1985
201 Bill Nieder United States Athletics 1933
202 Jerry Nijman Netherlands Boxing 1966
203 Voldemar Noormägi Estonia Weightlifting 1895 1968
204 José Nora Spain Basketball 1940 1993
205 Gustaf Nordahl Sweden Art Competitions 1903 1992
206 Thomas Nordgren Sweden Basketball 1956
207 Seiki Nose Japan Judo 1952
208 Thomaz Öberg Sweden Figure Skating 1958
209 Yukari Ohno Japan Ice Hockey 1975
210 Nagahira Okabe Japan Equestrianism 1913
211 Princesa Oliveros Colombia Athletics 1975
212 Ragnar Olson Sweden Equestrianism 1880 1955
213 Chao On-Lam Thailand Football 1951
214 Craig Oppel United States Swimming 1967
215 Csaba Orosz Slovakia Canoeing 1971
216 Larisa Orzhak Russia Wrestling 1985
217 Victoria Padial Spain Biathlon 1988
218 Michal Palinek Czech Republic Beach Volleyball 1967
219 Donald Parkinson United States Art Competitions 1895 1945
220 Paul Parkinson Sierra Leone Athletics 1969
221 Keith Peache Great Britain Wrestling 1947
222 Pablo Pedroso Cuba Handball 1959
223 Juan Martín Pereyra Argentina Swimming 1980
224 Enzo Perin Italy Nordic Combined, Ski Jumping 1933
225 Jean-Paul Petit France Hockey 1945
226 Laura Petrutytė Lithuania Swimming 1976
227 Brian Pickworth New Zealand Fencing 1929
228 Hardus Pienaar South Africa Athletics 1981
229 Tadeusz Piguła Poland Fencing 1952
230 Vladimir Ponomaryov Soviet Union Athletics 1952
231 Arthur Porritt New Zealand Athletics 1900 1994
232 Veerasit Puangnak Thailand Sailing 1966
233 Manuel Puig Cuba Rowing 1928 1961
234 Erkand Qerimaj Albania Weightlifting 1988
235 Manfred Queck East Germany Ski Jumping 1941 1977
236 Lene Rantala Denmark Handball 1968
237 Lisa Raymond United States Tennis 1973
238 Stewart Reburn Canada Figure Skating 1912 1976
239 Alfred Redl Austria Judo 1940
240 Ilmari Reinikka Finland Athletics 1906 1978
241 Lorenzo Reyes Mexico Football 1951
242 Ed Rimkus United States Bobsleigh 1913 1999
243 Kevin Rolland France Freestyle Skiing 1989
244 Hayet Rouini Tunisia Judo 1981
245 Olga Ruyol Cuba Softball 1968
246 Věra Růžičková Czechoslovakia Gymnastics 1928
247 Warren Saker Canada Canoeing 1907 1980
248 Jouko Salakka Finland Speed Skating 1951
249 Antoine Schildwein France Gymnastics 1911
250 Otto Schönthal Austria Art Competitions 1878 1961
251 Carolyn Schuwalow Australia Athletics 1965
252 Rebecca Scown New Zealand Rowing 1983
253 Ibrahima Seck Senegal Football 1989
254 Herry Janto Setiawan Indonesia Cycling 1973
255 Dermot Sheriff Ireland Basketball 1920 1993
256 Shihomi Shinya Japan Speed Skating 1979
257 Devi Singh India Shooting 1932
258 Jaswant Singh India Hockey 1931
259 Valerie Sloper-Young New Zealand Athletics 1937
260 Chris Slythe-Wynn Canada Athletics 1961
261 Pedro Soares Portugal Judo 1974
262 Marcin Sobala Poland Fencing 1972
263 Jules Soccal Monaco Sailing 1907 1976
264 Pat Spurgin United States Shooting 1965
265 Tine Šrot Yugoslavia Gymnastics 1938
266 Georgi Stankov Bulgaria Boxing 1943
267 Irene Steer Great Britain Swimming 1889 1977
268 Erling Steineide Norway Cross Country Skiing 1938
269 Hayden Stoeckel Australia Swimming 1984
270 Maynor Suazo Honduras Football 1979
271 Sergey Sukhoruchenkov Soviet Union Cycling 1956
272 Alexandru Şuli Romania Wrestling 1928 2000
273 Sun Dongmei China Wrestling 1983
274 Gregory Sun Trinidad and Tobago Bobsleigh 1962
275 Sun Yujie China Fencing 1992
276 P. C. Suppiah Singapore Athletics 1949
277 Tibor Tary Hungary Shooting 1909 1945
278 Kevin Taylor Great Britain Boxing 1963
279 Wiesław Tokarz Poland Ice Hockey 1951
280 Michela Torrenti Italy Judo 1977
281 Murat Tosun Turkey Alpine Skiing 1951
282 Georges Trombert France Fencing 1874 1949
283 Larisa Tsaryova Soviet Union Swimming 1958
284 Sharon Tsukamoto Canada Gymnastics 1953
285 Ui Yah-Tor Chinese Taipei Gymnastics 1938
286 Pertti Ukkola Finland Wrestling 1950
287 Andrew Uwe Nigeria Football 1963
288 Brian Vachon Canada Bobsleigh 1951
289 Tero Välimaa Finland Swimming 1978
290 Johannes van der Horst Netherlands Modern Pentathlon 1909 1992
291 Ria van der Horst Netherlands Swimming 1932
292 Jan van Eijden Germany Cycling 1976
293 Laurine van Riessen Netherlands Speed Skating 1987
294 Judith Vandermeiren Belgium Hockey 1994
295 George Varnell United States Athletics 1882 1967
296 Aleksandra Vasiljević Bosnia and Herzegovina Biathlon 1986
297 Grace Verbeek Canada Athletics 1958
298 Francisco Vicera Philippines Wrestling 1923
299 Raimo Vilén Finland Athletics 1945
300 Lorenzo Vismara Italy Swimming 1975
301 Evangelos Voultsos Greece Water Polo 1948
302 Aly Wagner United States Football 1980
303 Wang Chunli China Cross Country Skiing, Biathlon 1983
304 Ulf Weinstock Sweden Ice Hockey 1952
305 Dirdja Wihardja Indonesia Weightlifting 1966
306 Philip Wilkinson Australia Rowing 1947
307 Lucinda Williams United States Athletics 1937
308 Gerard Wodarz Poland Football 1913 1982
309 Gustaf Wretman Sweden Swimming 1888 1949
310 Clifton, Baron Wrottesley Ireland Skeleton 1968
311 Klaus Wunderlich East Germany Speed Skating 1951
312 Xu Haifeng China Shooting 1957
313 Kenji Yamauchi Japan Athletics 1964
314 Mohamed Ismail Youssef Qatar Athletics 1967
315 Lorena Zaffalon Italy Synchronized Swimming 1981
316 Javier Zanetti Argentina Football 1973
317 Amina Zaripova Russia Rhythmic Gymnastics 1976
318 Alam Zeb Pakistan Athletics 1930
319 Lovro Žemva Yugoslavia Cross Country Skiing 1911 1981
320 Zhou Qiurui China Gymnastics 1967
321 Zhou Xiaojing China Rhythmic Gymnastics 1977
322 Zhuang Yong China Swimming 1972
323 Aleksandr Zubkov Russia Bobsleigh, Luge 1974
324 Karl Þráinsson Iceland Handball 1965