Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on July 30

Olympic Athletes Born on July 30

July 29 ▪ July 30 ▪ July 31 ▪ 

290 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Arthur Abele Germany Athletics 1986
2 Törner Åhsman Sweden Boxing 1931
3 Mohamed Aich Algeria Rowing 1981
4 Juan María Alonso Spain Sailing 1949
5 Vigo Andersen Denmark Football 1884 1949
6 Lennart Andersson Sweden Rowing 1925 2004
7 Susan Antoft Canada Rowing 1954
8 Jorge Aranzamendi Puerto Rico Baseball 1964
9 Carlos Arroyo Puerto Rico Basketball 1979
10 Yekaterina Aydova Kazakhstan Speed Skating 1991
11 Adam Barwood New Zealand Alpine Skiing 1992
12 Nick Becker United States Volleyball 1968
13 Richard Bentley Guam Athletics 1960
14 Ernő Béres Hungary Athletics 1928
15 Lázaro Betancourt Cuba Athletics 1936
16 Enrico Bianchini Italy Art Competitions 1903 1971
17 Cori Blakebrough Canada Basketball 1967
18 Bernadeta Blechacz Poland Athletics 1955
19 Andris Blicavs Australia Basketball 1954
20 David Bodington Great Britain Speed Skating 1947
21 Dirk Boest Gips Netherlands Shooting 1864 1920
22 Yannick Brauchli Switzerland Sailing 1988
23 Elsebeth Brehm Denmark Tennis 1901 1995
24 Robin Brock-Hollinshead Great Britain Alpine Skiing 1928
25 Claude Brodin France Fencing 1934
26 T. J. Burton Canada Baseball 1983
27 Ingrid Butts United States Cross Country Skiing 1963
28 Euan Byers Great Britain Curling 1974
29 Marta Calamonte Spain Rhythmic Gymnastics 1982
30 Cornel Călugăreanu Romania Basketball 1930
31 Roberto Cammarelle Italy Boxing 1980
32 Arnaldo Carli Italy Cycling 1901 1972
33 Gabriella Carrel Italy Cross Country Skiing 1966
34 James Carson United States Water Polo 1901 1964
35 Zelmar Casco Argentina Fencing 1926
36 Gunnar Cederschiöld Sweden Fencing 1887 1949
37 Henri Chammartin Switzerland Equestrianism 1918 2011
38 Fernando Chaparro Argentina Canoeing 1964
39 René Charrière Switzerland Athletics 1923 1999
40 Tomasz Cichy Poland Hockey 1976
41 Reita Clanton United States Handball 1952
42 Ralph Clilverd Great Britain Modern Pentathlon 1887 1970
43 Gheorghe Condovici Romania Gymnastics 1941
44 Louise Corcoran New Zealand Skeleton 1979
45 Eugenio Corini Italy Football 1970
46 Héctor Costa Uruguay Basketball 1929 2010
47 Marlenis Costa Cuba Volleyball 1973
48 Marvin Crawford United States Cross Country Skiing, Nordic Combined 1932 2004
49 László Cseresnyés Hungary Equestrianism 1958
50 Liz Czenczek Canada Hockey 1964
51 Tamara Danilova Soviet Union Athletics 1939
52 Carl Davies Great Britain Biathlon 1964
53 Secondo De Marchi Italy Boxing 1911
54 Charles Deckert France Gymnastics 1880
55 Anne Karin Dehle Norway Figure Skating 1942
56 Oleksiy Dem'ianiuk Soviet Union Athletics 1958 1999
57 Mara DePuy United States Equestrianism 1973
58 Timur Dibirov Russia Handball 1983
59 Jayme Dickman United States Shooting 1977
60 Norbert Domnik Austria Triathlon 1964
61 Ulla Donath Germany Athletics 1931
62 Marek Dopierała Poland Canoeing 1960
63 Ernst Drexler West Germany Shooting 1944
64 Du Feng China Basketball 1981
65 Rui Duarte Brazil Modern Pentathlon 1911
66 Aly Dudek United States Short Track Speed Skating 1990
67 Filip Dvořák Czech Republic Canoeing 1988
68 Carol Eastmore Canada Rowing 1952
69 Jean-Pierre Egger Switzerland Athletics 1943
70 Anda Eibele Latvia Basketball 1984
71 Joa Elfsberg Sweden Ice Hockey 1979
72 Leif Engkvist Sweden Football 1962
73 Jens Ewald Germany Canoeing 1983
74 Fred Faller United States Athletics 1895 1984
75 John Farrell New Zealand Shooting 1954
76 Jacques Favart France Figure Skating 1920 1980
77 Patrick Favre Italy Biathlon 1972
78 Harry Fiedler East Germany Fencing 1941
79 Yuriy Filatov Soviet Union Canoeing 1948
80 Arely Franco El Salvador Athletics 1968
81 Erroll Fraser British Virgin Islands Speed Skating 1950 2002
82 Mike Freeman Great Britain Bobsleigh 1937 2008
83 Ísleifur Friðriksson Iceland Sailing 1956
84 Rainer Fröhlich Switzerland Sailing 1957
85 Andrea Gaudenzi Italy Tennis 1973
86 Paul Genève France Athletics 1925
87 Matt Gentry Canada Wrestling 1982
88 Javad Ghorab Iran Football 1941
89 Yelena Ginko Belarus Athletics 1976
90 Ernardo Gómez Venezuela Volleyball 1982
91 Gong Ja-Yeong South Korea Judo 1985
92 Julio César González Mexico Boxing 1976 2012
93 Sean Greenwood Ireland Skeleton 1987
94 Giorgio Grilz Italy Swimming 1930
95 Chris Guccione Australia Tennis 1985
96 Delphine Guehl France Handball 1978
97 Gwon Yu-Ri South Korea Swimming 1989
98 Letitia Hamilton Ireland Art Competitions 1878 1964
99 Alessandro Hämmerle Austria Snowboarding 1993
100 Simone Hanner France Swimming 1949
101 Hvitfeldt Hansen Denmark Wrestling 1890 1964
102 Karl Hansen Sweden Equestrianism 1890 1959
103 Karl Hansen Norway Cycling 1902 1965
104 Adrien Hardy France Rowing 1978
105 Göthe Hedlund Sweden Speed Skating 1918 2003
106 Conor Henry Ireland Cycling 1970
107 Johnny Hines United States Boxing 1912 1966
108 Bill Hobbs United States Rowing 1949
109 Franklin Hobbs United States Rowing 1947
110 Yuya Horihata Japan Swimming 1990
111 Hadia Hosny Egypt Badminton 1988
112 Carl Huisken Netherlands Sailing 1902 1987
113 Rémi Ingres France Short Track Speed Skating 1969
114 Hidenori Isa Japan Biathlon 1976
115 Vyacheslav Ivanov Soviet Union Rowing 1938
116 Lindsay Jennerich Canada Rowing 1982
117 Jiang Guang-Nan Chinese Taipei Cycling 1948
118 Thiranun Jinda Thailand Shooting 1957
119 Anaso Jobodwana South Africa Athletics 1992
120 Eirik Johannessen Norway Sailing 1933
121 Restituta Joseph Tanzania Athletics 1971
122 Sergey Karamchakov Soviet Union Wrestling 1962 1993
123 Håkan Karlsson Sweden Cycling 1958
124 Taihei Kato Japan Nordic Combined 1984
125 Carlos Kawai Brazil Table Tennis 1969
126 Mikhail Kazantsev Soviet Union Athletics 1927
127 Kim Jong-Seon South Korea Basketball 1939
128 Annesley Kingsford Great Britain Rowing 1912 2006
129 Benjamin Kleibrink Germany Fencing 1985
130 Ján Klimko Czechoslovakia Nordic Combined 1960
131 Jürgen Klinsmann West Germany Football 1964
132 Heinz Knoflach Austria Ice Hockey 1945
133 Anna Knoroz Russia Athletics 1970
134 Hannu Kojo Finland Canoeing 1953
135 František Kopřiva Bohemia, Czechoslovakia Wrestling 1892
136 Daria Korczyńska Poland Athletics 1981
137 Günter Koren Austria Ice Hockey 1962
138 Robert Korzeniowski Poland Athletics 1968
139 Gerda Kraan Netherlands Athletics 1933
140 Richard Krebs Germany Athletics 1906 1996
141 Richard Kruse Great Britain Fencing 1983
142 Kris Kuehl United States Athletics 1970
143 Luca Lanotte Italy Figure Skating 1985
144 Onni Lappalainen Finland Gymnastics 1922 1971
145 Lee Hyeon-Ju South Korea Figure Skating 1953
146 Lee In-Hun South Korea Speed Skating 1970
147 Roland Lee Great Britain Swimming 1964
148 Henryk Leliwa-Roycewicz Poland Equestrianism 1898 1990
149 Javier León Peru Wrestling 1953
150 Natalia Levcencova Moldova Biathlon 1977
151 Qian Li Poland Table Tennis 1986
152 Li Wei China Hockey 1978
153 Harri Linnonmaa Finland Ice Hockey 1946
154 Lutz Liwowski Germany Canoeing 1967
155 Liz Long Great Britain Swimming 1946
156 Dennis Looze Netherlands Triathlon 1972
157 Armand Loreau France Canoeing 1931
158 Slavko Lukanc Yugoslavia Alpine Skiing 1921
159 John Lundgren Denmark Cycling 1940
160 Bob Lymburne Canada Ski Jumping 1909
161 Grace Madden United States Figure Skating 1911 1987
162 Oswaldo Mairena Nicaragua Baseball 1975
163 Raimo Majuri Finland Nordic Combined 1943
164 Danny Markov Russia Ice Hockey 1976
165 Dogomar Martínez Uruguay Boxing 1929
166 Mario Martínez Honduras Football 1989
167 Jacques Marty France Boxing 1940 2012
168 Larry Mason Canada Speed Skating 1935 2004
169 Misty May-Treanor United States Beach Volleyball 1977
170 Mannie McArthur Australasia Rugby 1882 1961
171 Joseph McClean Great Britain Cycling 1935
172 Trudy McIntosh Australia Gymnastics 1984
173 Dave McManus Ireland Judo 1955
174 Petra Meier-Felke East Germany, Germany Athletics 1959
175 Urbia Meléndez Cuba Taekwondo 1972
176 Gisèle Meygret France Fencing 1963 1999
177 Ashraf Mohamed Egypt Weightlifting 1962
178 Jeroen Mooren Netherlands Judo 1985
179 Francisco Mora Cuba Rowing 1952
180 Hugo Morales Argentina Football 1974
181 Giorgio Morbiato Italy Cycling 1948
182 Giacomo Mosele Italy Cross Country Skiing 1925
183 Edith Motridge United States Swimming 1913 2007
184 Rainer Müller West Germany Cycling 1946
185 Chris Mullin United States Basketball 1963
186 Valentin Muratov Soviet Union Gymnastics 1928 2006
187 Calvin Murray United States Baseball 1971
188 Mia Muusfeldt Denmark Swimming 1979
189 Ray Myland Great Britain Wrestling 1927
190 Magne Myrmo Norway Cross Country Skiing 1943
191 Nádia Brazil Basketball 1965
192 Markus Näslund Sweden Ice Hockey 1973
193 Petya Nedelcheva Bulgaria Badminton 1983
194 Heather Newsham Canada Softball 1977
195 John Nicholson United States Athletics 1889 1940
196 Rafael Nickel West Germany Fencing 1958
197 Fabrizio Nieva Argentina Boxing 1964
198 Aleksey Nikanchikov Soviet Union Fencing 1940 1972
199 Maureen Nisima France Fencing 1981
200 Maurice Norland France Athletics 1901 1967
201 Fritz Nottbrock Germany Athletics 1910 1997
202 Tsuneo Ogasawara Japan Rowing 1942
203 Shoken Okada Japan Canoeing 1947
204 Thorvald Olsen Norway Wrestling 1889 1938
205 Nami Otake Japan Football 1974
206 Kai Ozaki Japan Freestyle Skiing 1987
207 Bob Packard United States Athletics 1916 1980
208 Park Tae-Gyeong South Korea Athletics 1980
209 Lia Parolari Italy Gymnastics 1990
210 Finn Pedersen Denmark Rowing 1925 2012
211 Tori Pena Ireland Athletics 1987
212 Deane Pieters Australia Swimming 1968
213 Vladimír Pištělák Czechoslovakia Basketball 1940
214 Orlando Pizzolato Italy Athletics 1958
215 Jack Portland Canada Athletics 1912 1996
216 Stéphanie Possamai France Judo 1980
217 Pedro Quartucci Argentina Boxing 1905 1983
218 Gérard Rasquin Luxembourg Athletics 1927 2012
219 Colin Ratsey Great Britain Sailing 1906 1984
220 Jerson Ravelo Dominican Republic Boxing 1977
221 Katherine Reutter United States Short Track Speed Skating 1988
222 Hans Jørgen Riber Denmark Sailing 1964
223 Cornelia Rickert East Germany Volleyball 1954
224 José Rochel Spain Handball 1943
225 Petra Rohrmann East Germany Cross Country Skiing 1962
226 Edward Romanowski Poland Athletics 1944 2007
227 Frank Rommel Germany Skeleton 1984
228 Mari Saarinen Finland Ice Hockey 1981
229 Siegfried Sageder Austria Rowing 1957
230 Bob Samuelson United States Volleyball 1966
231 Roman Schaad Switzerland Cross Country Skiing 1993
232 Lisa Schindler Austria Canoeing 1929
233 Dietmar Schwarz East Germany Rowing 1947
234 Marquard Schwarz United States Swimming 1887 1968
235 Ian James Scott Great Britain Art Competitions 1914 2010
236 Mikhail Semyonov Belarus Wrestling 1984
237 Abdou Sèye France Athletics 1934 2011
238 Hrant Shahinyan Soviet Union Gymnastics 1923 1996
239 Naatele Shilimela Namibia Wrestling 1991
240 Ben Sim Australia Cross Country Skiing 1985
241 Jim Slatton United States Water Polo 1947
242 Jānis Šmēdiņš Latvia Beach Volleyball 1987
243 Harry Smith United States Athletics 1888 1961
244 Andreja Smrekar Yugoslavia Cross Country Skiing 1967
245 Jurita Šnitko Latvia Luge 1976
246 Hope Solo United States Football 1981
247 Alan Somers United States Swimming 1941
248 William Spencer United States Athletics 1900 1983
249 Anton Ström Sweden Sailing 1910 1994
250 Hans Svensson Sweden Rowing 1955
251 Jane Swagerty United States Swimming 1951
252 Dorina Szekeres Hungary Swimming 1992
253 Smartex Tambala Malawi Athletics 1965
254 Marco Tamberi Italy Athletics 1957
255 Bertha Fanning Taylor United States Art Competitions 1883 1980
256 Alex Thépot France Football 1906 1989
257 Peter Theurer Switzerland Sailing 1969
258 Hendricus Thijsen Netherlands Gymnastics 1881
259 Sugath Thilakaratne Sri Lanka Athletics 1973
260 Daley Thompson Great Britain Athletics 1958
261 Maria Tsoni Greece Athletics 1963
262 Toshie Tsukui Japan Hockey 1975
263 Indrek Turi Estonia Athletics 1981
264 Alf Tveten Norway Sailing 1912 1997
265 Giovanni Valentina Brazil Rowing 1975
266 Fabiana Vallejos Argentina Football 1985
267 Robin van Aggele Netherlands Swimming 1984
268 Isidoor Van De Wiele Belgium Athletics 1924 2010
269 Russell Van Horn United States Boxing 1885 1970
270 Lawrence Van Huizen Malaysia Hockey 1930
271 Annibale Venier Italy Rowing 1951
272 Carlos Villanueva Argentina Equestrianism 1918
273 Anthony Vince Canada Athletics 1902 1986
274 Viktoriya Volchkova Russia Figure Skating 1982
275 Bernard Volz Canada Swimming 1968
276 Rodney Wagner Australia Archery 1955
277 John Wai Hong Kong Canoeing 1947
278 Veronika Wallinger-Stallmaier Austria Alpine Skiing 1966
279 Debra Waples United States Fencing 1953
280 Torrance Watkins Fleischmann United States Equestrianism 1949
281 Kjellfred Weum Norway Athletics 1940
282 Kyle Wieche United States Alpine Skiing 1967
283 Mary Wright United States Gymnastics 1908
284 Peter Wylde United States Equestrianism 1965
285 Shigueto Yamasaki Júnior Brazil Judo 1966
286 Viktor Yansky Uzbekistan Weightlifting 1969
287 Elif Jale Yeşilırmak Turkey Wrestling 1986
288 Zhang Jian China Shooting 1985
289 Janez Žirovnik Yugoslavia Cycling 1935
290 Eddie Zwier Netherlands Hockey 1934