Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on June 7

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on June 7

June 6 ▪ June 7 ▪ June 8 ▪ 

334 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gerry Adams Australia Fencing 1962
2 Mirabella Akhunu Ukraine Gymnastics 1987
3 Naeem Amjad Pakistan Hockey 1965
4 Vitaly Anosov Uzbekistan Canoeing 1977
5 Apostolos Antonopoulos Greece Swimming 1983
6 Jésus Arenzana France Wrestling 1918 2011
7 Tobias Arwidson Sweden Biathlon 1988
8 Lars-Göran Åslund Sweden Cross Country Skiing 1945
9 Armin Assinger Austria Alpine Skiing 1964
10 Alina Astafei Romania, Germany Athletics 1969
11 Abbos Atayev Uzbekistan Boxing 1986
12 Badmaanyambuugiin Bat-Erdene Mongolia Judo 1964
13 Bae Gi-Ung South Korea Boxing 1974
14 Keld Bak Denmark Football 1944
15 Ronald Barak United States Gymnastics 1943
16 Mariano Barbaresi Italy Boxing 1895 1928
17 Paolo Barelli Italy Swimming 1954
18 Polona Batagelj Slovenia Cycling 1989
19 Getuli Bayo Tanzania Athletics 1980
20 Antonia Becherer West Germany Figure Skating 1963
21 Ferdinand Becherer West Germany Figure Skating 1963
22 Oli Beckingsale Great Britain Cycling 1976
23 Gennady Belyakov Unified Team, Russia Luge 1968
24 Franco Benedini Italy Canoeing 1978
25 Igor Berezutsky Russia Swimming 1984
26 John Bergman United States Weightlifting 1962
27 Mahesh Bhupathi India Tennis 1974
28 Reinhard Blechert West Germany Swimming 1947
29 Elsy Blom-Wirz Belgium Art Competitions 1915 1985
30 Paweł Borkowski Poland Rowing 1959
31 Johan Brolenius Sweden Alpine Skiing 1977
32 Margaret Fitzhugh Browne United States Art Competitions 1884 1972
33 Ian Bruce Canada Sailing 1933
34 Frieke Buys Netherlands Swimming 1954
35 Carlo Calzà Italy Speed Skating 1931
36 Jean-Claude Cameroun Cameroon Judo 1973
37 Logan Campbell New Zealand Taekwondo 1986
38 Stéphane Canet France Beach Volleyball 1971
39 Inger Carlsen Denmark Swimming 1918 1988
40 Marco Casanova Switzerland Alpine Skiing 1976
41 Roberto Casey Dominican Republic Baseball 1963
42 Luis Casíllas Mexico Modern Pentathlon 1905
43 John Cassidy Canada Speed Skating 1952
44 Jason Caswell Canada Shooting 1974
45 Nehomar Cermeño Venezuela Boxing 1979
46 Carmen Chalá Ecuador Judo 1966
47 Liliana Chalá Ecuador Athletics 1955
48 Garnet Charwat Nicaragua Swimming 1967
49 Chen Luyun China Basketball 1977
50 Chen Weiqiang China Weightlifting 1958
51 Nina Christiansen Denmark Athletics 1964
52 Herbert Cohen United States Fencing 1940
53 Romeo Collina Italy Water Polo 1953
54 Luís Costa Angola Basketball 1978
55 Marco Cribari Switzerland Athletics 1985
56 Jean-Marie D'Haese Belgium Canoeing 1949
57 Ronaldo da Costa Brazil Athletics 1970
58 Talaat Dahshan Egypt Boxing 1943
59 Vincenzo Damiata Italy Canoeing 1963
60 Svetlana Dašić-Kitić Yugoslavia Handball 1960
61 Charles David Malaysia Hockey 1968
62 Pierre de Maupeou d'Ableiges France Equestrianism 1910 1996
63 Marcello de Ridder Argentina Bobsleigh 1922
64 Luis del Cerro Spain Shooting 1924
65 Alfredo Del Francia Italy Fencing 1944 2006
66 Norman Dello Joio United States Equestrianism 1956
67 Clarence DeMar United States Athletics 1888 1958
68 Pieter Desmet Belgium Athletics 1983
69 David Diaz United States Boxing 1976
70 Slobodan Dijaković Yugoslavia Swimming 1947
71 Basri Dirimlili Turkey Football 1929 1999
72 Robert Dover United States Equestrianism 1956
73 Bill Dupree United States Bobsleigh 1909 1955
74 Marie-Pierre Duros France Athletics 1967
75 Kurt Ehrmann Germany Football 1922 2013
76 Marta Ejarque Spain Hockey 1986
77 Lachlan Elmer Australia Hockey 1969
78 Petra Elsterová Czech Republic Snowboarding 1973
79 Juanita Feldhahn Australia Cycling 1973
80 Fernando Fernandes Portugal Athletics 1920
81 Jesús Fernández Spain Handball 1962
82 Santiago Ferrando Peru Athletics 1928
83 Jean-Noël Ferrari France Fencing 1974
84 Stanislav Filimonov Kazakhstan Ski Jumping 1979
85 Robert Foley Ghana Football 1946
86 Eric Fonoimoana United States Beach Volleyball 1969
87 Alleyne Francique Grenada Athletics 1976
88 Paulo Frischknecht Portugal Swimming 1961
89 Petros Galaktopoulos Greece Wrestling 1945
90 Romeo Galán Argentina Athletics 1933
91 Marta Gambella Italy Softball 1974
92 Karyn Garossino Canada Figure Skating 1965
93 Rodney Garossino Canada Figure Skating 1963
94 Helmut Gerlach West Germany Cross Country Skiing 1937
95 Hatem Ghoula Tunisia Athletics 1973
96 Ted Gibson Canada Rowing 1962
97 Jessica Gillarduzzi Italy Bobsleigh 1980
98 Vanessa Giunchi Italy Figure Skating 1980
99 Petar Godev Bulgaria Canoeing 1969
100 Horst Goeldel-Bronikoven Germany Shooting 1883
101 Henry Goode United States Hockey 1918 2000
102 Carlota Gooden Panama Athletics 1936
103 Kamen Goranov Bulgaria Wrestling 1948
104 Gillis Grafström Sweden Figure Skating 1893 1938
105 Andy Grant Saint Vincent Athletics 1984
106 Carlos Grave Portugal Equestrianism 1958
107 Sophia Griebel Germany Skeleton 1990
108 Florian Grzechowiak Poland Basketball 1914 1972
109 Gwon Sang-Won South Korea Swimming 1969
110 James Hamilton New Zealand Snowboarding 1989
111 Han Gi-Beom South Korea Basketball 1964
112 Marjatta Hara Finland Swimming 1951
113 Anne Hare New Zealand Athletics 1964
114 Cornelia Harrington United States Speed Skating 1943
115 Jim Hartung United States Gymnastics 1960
116 Russ Henshaw Australia Freestyle Skiing 1990
117 Denise Hinrichs Germany Athletics 1987
118 Klaus Hirche East Germany Ice Hockey 1939
119 Pavel Holubář Czech Republic Canoeing 1970
120 Aarne Honkavaara Finland Ice Hockey 1924
121 Hu Huiren China Hockey 1977
122 Rachel Hunter Canada Equestrianism 1969
123 Allen Iverson United States Basketball 1975
124 Stephen Jenness New Zealand Hockey 1990
125 Niels Jensen Denmark Sailing 1939
126 Lennart Johansson Sweden Ice Hockey 1941 2010
127 Jade Johnson Great Britain Athletics 1980
128 Milan Jurčina Slovakia Ice Hockey 1983
129 Lefteris Kakiousis Greece Basketball 1968
130 Willy Kalombo Congo (Kinshasa) Athletics 1968
131 Naoko Kamata Japan Sailing 1983
132 Urho Karhumäki Finland Art Competitions 1891 1947
133 Peter Kesting Australia Cycling 1955
134 Claude Kietzman South Africa Rowing 1918 1989
135 Kim Dong-Gyu South Korea Equestrianism 1925
136 Kim Song-Soon North Korea Speed Skating 1940
137 Matyáš Klang Czech Republic Rowing 1991
138 Roelof Klein Netherlands Rowing 1877 1960
139 Bill Koch United States Cross Country Skiing 1955
140 Carolyn Koch United States Shooting 1967
141 Pertti Koivulahti Finland Ice Hockey 1951
142 Rika Komazawa Japan Hockey 1982
143 Lyudmila Konovalova Russia Basketball 1968
144 Viktor Kostyuchonok Belarus Ice Hockey 1979
145 Anna Kournikova Russia Tennis 1981
146 Judit Kovács Hungary Athletics 1969
147 Andrey Kovalenko Unified Team, Russia Ice Hockey 1970
148 Grzegorz Kozdrański Poland Diving 1976
149 Julia Krass United States Freestyle Skiing 1997
150 Tatyana Kraynova Soviet Union Volleyball 1967
151 Kuan Chia-Hsien Chinese Taipei Swimming 1985
152 Kanji Kubo Japan Shooting 1938
153 Yevgeniya Kutsepalova Belarus Biathlon 1978
154 Vincent Lafko Czechoslovakia Handball 1945 2012
155 Pál Lakatos Hungary Boxing 1968
156 Jacques Lataste France Fencing 1922
157 Helena Blach Lavrsen Denmark Curling 1963
158 Janice Lawrence United States Basketball 1962
159 Lee Dong-Su South Korea Badminton 1974
160 Susan Lee Australia Rowing 1966
161 Unni Lehn Norway Football 1977
162 Miren León Spain Judo 1975
163 Svetlana Leshukova Unified Team, Russia Swimming 1974
164 Randy Lewis United States Wrestling 1959
165 Cláudio Lima Brazil Water Polo 1948
166 Karl Lindblom Sweden Athletics 1892 1969
167 Elizabeth Line Great Britain Gymnastics 1985
168 Attilio Lombard Italy Cross Country Skiing 1944
169 Germán Lux Argentina Football 1982
170 Robert Lycke Belgium Hockey 1937
171 Tomás MacCormik Argentina Hockey 1978
172 Ramazan Magomedov Belarus Boxing 1985
173 Yekaterina Makarova Russia Tennis 1988
174 Roberto Maldonado Puerto Rico Fencing 1936
175 Elisabeth Mandaba Central African Republic Athletics 1989
176 Milka Maneva Bulgaria Weightlifting 1985
177 Zuhair Elia Mansour Iraq Weightlifting 1940
178 Ruber Marín Colombia Cycling 1968
179 Jürgen Maune East Germany Volleyball 1947
180 Piotr Małachowski Poland Athletics 1983
181 David McComb Canada Luge 1946
182 Alicia McCormack Australia Water Polo 1983
183 Chris McDermott Great Britain Handball 1989
184 Adam McLeish Great Britain Snowboarding 1979
185 Ian McLoughlin Zambia Boxing 1944
186 Bengt Melin Sweden Sailing 1917 2007
187 Rolando Mendoza Nicaragua Athletics 1939
188 Meng Gang China Shooting 1968
189 Eduard Mikhan Belarus Athletics 1989
190 Dimitrios Mikhas Greece Athletics 1958
191 Piotr Mikuła Poland Hockey 1976
192 Garrett Miller United States Rowing 1977
193 Paulo Henrique Miyashiro Brazil Triathlon 1976
194 Mike Modano United States Ice Hockey 1970
195 Rashid Mokhrani Algeria Handball 1960
196 Darshan Mondal India Gymnastics 1940
197 Melissa Moore Australia Athletics 1968
198 Nuria Moreno Spain Hockey 1975
199 Jean-Pierre Moris Luxembourg Swimming 1903 1985
200 Charlie Morris Australia Athletics 1926
201 Ed Moses United States Swimming 1980
202 Alois Müller Austria Football 1890
203 Aurélie Muller France Swimming 1990
204 Craig Muller Australia Rowing 1961
205 Kerstin Müller Germany Rowing 1969
206 Seiichiro Nakagawa Japan Cycling 1979
207 José Navarro United States Boxing 1981
208 Petr Němec Czechoslovakia Football 1957
209 John Joe Nevin Ireland Boxing 1989
210 Lorenz Nieberl Germany Bobsleigh 1919 1968
211 Hébert Núñez Uruguay Basketball 1956
212 Mohamed Nurmufid Indonesia Beach Volleyball 1969
213 Kai Nürnberger Germany Basketball 1966
214 Andrew O'Connor United States Art Competitions 1874 1941
215 Colin Oates Great Britain Judo 1983
216 Karim Olowu Nigeria Athletics 1924
217 Ole Olsen Denmark Shooting 1869 1944
218 Ryszard Olszewski Poland Basketball 1932
219 Oleh Omelchuk Ukraine Shooting 1983
220 Tibor Oross Hungary Handball 1959 1998
221 Marko Oštir Slovenia Handball 1977
222 Peter Páleš Czechoslovakia, Slovakia Canoeing 1967
223 Ülker Pamir Turkey Alpine Skiing 1913
224 Park Sam-Ryong South Korea Volleyball 1968
225 Giacomo Pastorino Italy Water Polo 1980
226 Bartłomiej Pawełczak Poland Rowing 1982
227 Daniel Payne Canada Wrestling 1966
228 Petter Mørland Pedersen Norway Sailing 1984
229 Christa Perathoner Italy Biathlon 1987
230 Florbel Pérez Uruguay Swimming 1928
231 José Miguel Pérez Puerto Rico Fencing 1938
232 Andreas Petermann East Germany Cycling 1957
233 Aelin Peterson United States Cross Country Skiing 1974
234 Edmunds Pīlāgs Soviet Union Athletics 1927 1995
235 Ştefan Pinciuc Moldova Swimming 1985
236 Irene Pirie-Milton Canada Swimming 1914 1998
237 Vladyslav Piskunov Ukraine Athletics 1978
238 Thor Porko Finland Cycling 1905 1977
239 Dipna Lim Prasad Singapore Athletics 1991
240 Sonja Prétôt Switzerland Athletics 1931
241 Volodymyr Pulnikov Ukraine Cycling 1965
242 Randy Ragan Canada Football 1959
243 Juha Rannikko Finland Shooting 1954
244 Vuk Rađenović Serbia and Montenegro, Serbia Bobsleigh 1983
245 Andris Reinholds Latvia Rowing 1971
246 Carlos Ribas Brazil Equestrianism 1973
247 Brian Richardson United States Bobsleigh 1955
248 Rudolf Riedl Austria Speed Skating 1907
249 Curtis Robb Great Britain Athletics 1972
250 Jay Robinson United States Wrestling 1946
251 Berni Rodríguez Spain Basketball 1980
252 Patrick Rolland France Ice Hockey 1979
253 Bill Ronald Australia Fencing 1949
254 Kurt Rötzer Austria Athletics 1921 1984
255 Włodzimierz Różański Poland Hockey 1938 2006
256 Onesimo Rufino Dominican Republic Wrestling 1947
257 Wiesława Ryłko Poland Hockey 1957
258 Robert Saari United States Water Polo 1948
259 José Carlos Sáez Spain Rowing 1961
260 Miki Saito Japan Swimming 1968
261 Nathalia Sánchez Colombia Gymnastics 1992
262 Gunnar Sandborg Norway Rowing 1927
263 Anton Schär Switzerland Boxing 1942
264 Markus Schiegl Austria Luge 1975
265 Armand Schiele France Alpine Skiing 1967
266 Alberto Schieppati Italy Alpine Skiing 1981
267 Allison Schmitt United States Swimming 1990
268 Markus Schurch Switzerland Sailing 1908
269 Robert Schwartz South Africa Water Polo 1939
270 Eric Sekwalor Great Britain Bobsleigh 1964
271 Remo Sele Liechtenstein Shooting 1948
272 Olga Seleznyova Kazakhstan Cross Country Skiing 1975
273 Barbara Selkridge Antigua and Barbuda Athletics 1971
274 Aya Shimokozuru Japan Football 1982
275 Federica Silva San Marino Alpine Skiing 1996
276 Siow Yi Ting Malaysia Swimming 1984
277 Sergey Sivko Soviet Union Boxing 1940 1966
278 Helen Slatter Great Britain Swimming 1970
279 Cédric Sorhaindo France Handball 1984
280 Nataliya Sorokina Russia Swimming 1976
281 Jules Steichen Luxembourg Boxing 1902 1977
282 Luke Henri Steyn Zimbabwe Alpine Skiing 1993
283 Paul Sturzenegger Switzerland Football 1902 1970
284 Frank Sullivan Canada Ice Hockey 1917 2007
285 Ole Sverre Norway Art Competitions 1865 1952
286 Lajos Szentgáli Hungary Athletics 1932 2005
287 Mario Tabio Cuba Rowing 1942
288 Yasutaka Tashiro Japan Cycling 1974
289 Herbert Taylor United States Swimming, Water Polo 1892 1965
290 Martin Teffer Netherlands Volleyball 1965
291 Imilsis Téllez Cuba Volleyball 1959
292 Gregor Terdić Slovenia Canoeing 1977
293 Nick Theodorou Greece Baseball 1975
294 Richard Thompson Trinidad and Tobago Athletics 1985
295 Ernest Thorne Great Britain Tug-Of-War 1887 1968
296 Vera Thulin Sweden Swimming 1893 1974
297 Marta Tibor Serbia Canoeing 1983
298 Göran Titus Sweden Swimming 1967
299 Verner Toivonen Finland Athletics 1908 2004
300 Manuel Torrente Argentina Fencing 1908
301 Juan Torruella, Sr. Puerto Rico Sailing 1933
302 Noémi Tóth Italy Water Polo 1976
303 Gareth Trayner Great Britain Alpine Skiing 1980
304 Michelle Tremelling Australia Archery 1969
305 Franco Trincavelli Italy Rowing 1935 1983
306 Svetlana Trunova Russia Skeleton 1983
307 Liana Tsot'adze Soviet Union Diving 1961
308 Geza Tumbas Yugoslavia Boxing 1957
309 Esmeral Tunçluer Turkey Basketball 1980
310 Renato Tupan Brazil Handball 1979
311 Joshua Utanga Cook Islands Canoeing 1988
312 Arie van de Bunt Netherlands Water Polo 1969
313 Anne-Laure Viard France Canoeing 1981
314 Gus Voerg United States Rowing 1870 1944
315 Jaap Voigt Netherlands Hockey 1941
316 Ramón Volcan Venezuela Swimming 1956
317 Maarika Võsu Estonia Fencing 1972
318 Ante Vrčić Yugoslavia Rowing 1934
319 Ian Watson Australia Basketball 1949
320 Clifton Webb New Zealand Sailing 1978
321 Richard Weinberger Canada Swimming 1990
322 Maree White Australia Basketball 1960
323 Bob Wilmot Australia Sailing 1962
324 John Wood Canada Canoeing 1950 2013
325 Ian Woods Great Britain Biathlon 1966
326 Percy Wyld Great Britain Cycling 1907 1972
327 Eri Yanetani Japan Snowboarding 1984
328 Ivan Yankov Bulgaria Wrestling 1951
329 Roberto Yburan Philippines Basketball 1935
330 William Yount United States Athletics 1899 1972
331 Ervin Zádor Hungary Water Polo 1935 2012
332 Robert Zawada Poland Handball 1944
333 Anton Zwerina Austria Weightlifting 1900 1973
334 Dalibor Ðurđić Serbia and Montenegro Bobsleigh 1975