Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on June 2

Olympic Athletes Born on June 2

June 1 ▪ June 2 ▪ June 3 ▪ 

345 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 A Lamusi China Judo 1989
2 Abdel Latif Abdel Latif Egypt Wrestling 1960
3 Freddy Adu United States Football 1989
4 Sergio Agüero Argentina Football 1988
5 Natasha Aguilar Costa Rica Swimming 1970
6 Toivo Ahjopalo Finland Athletics 1913 2000
7 Manfred Ahne West Germany Ice Hockey 1961
8 Abdullah Mohamed Al-Anbari Oman Athletics 1970
9 Ion Albert Romania Gymnastics 1910 1990
10 Jamal Alioui Morocco Football 1982
11 Andrique Allisop Seychelles Boxing 1993
12 Inge Althoff-Schwerzmann West Germany, Germany Rowing 1967
13 Beverly Anderson United States Alpine Skiing 1938
14 Knut Andresen Norway Ice Hockey 1959
15 Normunds Aplociņš Latvia Freestyle Skiing 1969
16 Franjo Arapović Yugoslavia, Croatia Basketball 1965
17 Tobias Arlt Germany Luge 1987
18 Marc Audineau France Sailing 1971
19 Nicolas Bal France Nordic Combined 1978
20 Coralie Balmy France Swimming 1987
21 Dola Banerjee India Archery 1980
22 Roy Barbour Zimbabwe Hockey 1935
23 Taïna Barioz France Alpine Skiing 1988
24 Ervin Barker United States Athletics 1883 1961
25 Michaela Baschin Germany Judo 1984
26 Jane Bell Canada Athletics 1910 1998
27 Rolf-Göran Bengtsson Sweden Equestrianism 1962
28 Patrik Berglund Sweden Ice Hockey 1988
29 Jorge Berroeta Chile Swimming 1918
30 Sokol Bishanaku Albania Weightlifting 1971
31 Mike Bitten Canada Badminton 1962
32 Scott Bjugstad United States Ice Hockey 1961
33 Barbara Boettcher Canada Rowing 1955
34 János Bökfi Hungary Weightlifting 1963
35 Olga Bondarenko Soviet Union, Unified Team Athletics 1960
36 Bohdan Bondarev Ukraine Cycling 1974
37 József Bordás Hungary Handball 1963
38 Louis Bordo United States Gymnastics 1920 2001
39 Yasen Borisov Bulgaria Badminton 1962
40 Ihor Borysyk Ukraine Swimming 1984
41 Nicole Bourdiau France Gymnastics 1948
42 Edward Boyce Great Britain Athletics 1913
43 Bennie Brazell United States Athletics 1982
44 Anne Briand-Bouthiaux France Biathlon 1968
45 Edmond Brooks Australia Water Polo 1950
46 Hansruedi Bruder Switzerland Athletics 1937
47 Ágota Bujdosó Hungary Handball 1943
48 Elen Bunatyants-Shakirova Unified Team, Russia Basketball 1970
49 Hakon Børresen Denmark Art Competitions 1876 1954
50 Franco Cagnotto Italy Diving 1947
51 Conradin Cathomen Switzerland Alpine Skiing 1959
52 Milkessa Chalchisa Ethiopia Athletics 1949
53 André Chardonnens Switzerland Wrestling 1945
54 Jacques Chaudron France Ice Hockey 1889 1969
55 Sandy Chick Zimbabwe Hockey 1947
56 Isabel Chitas Portugal Shooting 1949
57 Seiken Cho Japan Athletics 1910 1989
58 Luc Choley France Sailing 1959
59 Antanas Čikotas Soviet Union Rowing 1951
60 Mamadou Cisse Guinea Swimming 1986
61 Hugo Clason Sweden Sailing 1865 1935
62 Clyde Coffman United States Athletics 1911 2001
63 Marcelino Colín Mexico Athletics 1961
64 Dorian Çollaku Albania Athletics 1977
65 Adrian Costa Australia Freestyle Skiing 1972
66 Russ Courtnall Canada Ice Hockey 1965
67 Moise Crăciun Romania Cross Country Skiing 1927
68 Cătălina Cristea Romania Tennis 1975
69 Andrei Cross Barbados Swimming 1984
70 Cliff Cushman United States Athletics 1938 1966
71 Mohammad Dalirian Iran Wrestling 1952
72 Sammy Dalzell Ireland Weightlifting 1933
73 Ana Dangalakova Bulgaria Swimming 1987
74 Nikolay Davydenko Russia Tennis 1981
75 Roger de Barbarin France Shooting 1860 1925
76 Rino De Candido Italy Cycling 1954
77 Luciano de Cecco Argentina Volleyball 1988
78 Marcello De Dorigo Italy Cross Country Skiing 1937
79 René, Baron de Lunden Belgium Bobsleigh 1902 1942
80 Riccardo De Magistris Italy Water Polo 1954
81 João Derly Brazil Judo 1981
82 Adrian Di Piazza Australia Bobsleigh 1962
83 Juan Díaz Venezuela Taekwondo 1981
84 Theodore Dikanda Sweden Wrestling 1966
85 Franck Dja Djedje Cote d'Ivoire Football 1986
86 Emilie Djoman Cote d'Ivoire Handball 1959
87 Yuliya Dovgal Ukraine Weightlifting 1983
88 Aurel Drăgan Romania Volleyball 1938
89 Marthinus du Plessis South Africa Modern Pentathlon 1932
90 Thomas Dugdale Great Britain Art Competitions 1880 1952
91 Jaime Duque Colombia Fencing 1931
92 Talant Duyshebayev Unified Team, Spain Handball 1968
93 Hec Dyer United States Athletics 1910 1990
94 Ian Edmond Great Britain Swimming 1978
95 Walter Egan United States Golf 1881 1971
96 Christy Ekpukhon Nigeria Athletics 1985
97 Andrei Erdely Romania Speed Skating 1955
98 Hanna Eriksson Sweden Cross Country Skiing 1990
99 Federico Esposito Italy Sailing 1987
100 Malin Ewerlöf Sweden Athletics 1972
101 Jonas Fager Sweden Canoeing 1969
102 Paul Fargeix France Cross Country Skiing 1955
103 Tyler Farrar United States Cycling 1984
104 Štefan Fernyák Slovakia Wrestling 1973
105 Teófilo Ferreira Brazil Swimming 1973
106 Solenne Figuès France Swimming 1979
107 Paul Fisher Bermuda Sailing 1962
108 Jim Fitzpatrick United States Rugby 1892 1973
109 Ben Funk United States Boxing 1902 1969
110 Jean Gachet France Boxing 1894 1968
111 Diana Gandega Mali Basketball 1983
112 Jan Gałuszka Poland Wrestling 1903 1981
113 Ross Gillespie New Zealand Hockey 1935
114 Guilherme Giovannoni Brazil Basketball 1980
115 Dan Gîrleanu Romania Volleyball 1954
116 Taika Gon Japan Athletics 1906 1971
117 Colette Goossens Belgium Swimming 1942
118 Dion Gosling New Zealand Hockey 1971
119 Peter Gotz South Africa Equestrianism 1955
120 Manuel Gouveia Portugal Gymnastics 1923 1986
121 Robert Graf United States Canoeing 1906 1988
122 Roger Green Canada Sailing 1943
123 Bogdan Grzejszczak Poland Athletics 1950
124 Jorge Gudiño Mexico Basketball 1920
125 Fred Guillermety Puerto Rico Shooting 1918
126 Gunnar Gunnarsson Iceland Handball 1961
127 Nancy Gutierrez Mexico Football 1987
128 Brett Hawke Australia Swimming 1975
129 David Hembrow Great Britain Swimming 1947
130 Steven Henriques Jamaica Sailing 1944
131 Tori Herazo United States Athletics 1959
132 Luis Hernández Ecuador Boxing 1973
133 Jens-Peter Herold East Germany, Germany Athletics 1965
134 Marco Herszel Germany Canoeing 1979
135 Volodymyr Holubnychiy Soviet Union Athletics 1936
136 Hong Jae-Ho South Korea Rowing 1968
137 Ane Stangeland Horpestad Norway Football 1980
138 Chris Huidekooper Netherlands Art Competitions 1878 1939
139 Mihály Huszka Hungary Weightlifting 1933
140 Robert Hutchinson Canada Athletics 1931
141 Elly Hutton Australia Athletics 1976
142 Andreas Ihle Germany Canoeing 1979
143 Xavier Isasa Spain Cycling 1966
144 Nikolay Ivanov Soviet Union Athletics 1942
145 Åsa Jakobsson Sweden Football 1966
146 Jeng Shwu-Zen Chinese Taipei Badminton 1977
147 Jørgen Jensen Denmark Wrestling 1939 1995
148 Poul Richard Høj Jensen Denmark Sailing 1944
149 Marta Jeschke Poland Athletics 1986
150 Pascale Jeuland France Cycling 1987
151 Virgilio Jiménez Cuba Boxing 1940
152 Stefan Jonsson Sweden Weightlifting 1956
153 Yoshihiko Kanatsu Japan Fencing 1961
154 Mathias Kanda Zimbabwe Athletics 1942 2009
155 Yasumitsu Kanehama Japan Speed Skating 1963
156 Anikó Kapócs Hungary Rowing 1967
157 Jānis Karlivāns Latvia Athletics 1982
158 Pajtim Kasami Switzerland Football 1992
159 Hiromi Kawasumi Japan Athletics 1962
160 T. J. Kearns Ireland Athletics 1966
161 Marouan Kechrid Tunisia Basketball 1981
162 John Kerr Great Britain Figure Skating 1980
163 Ahmadjan Khasan Afghanistan Wrestling 1957
164 Yekaterina Khodatovich-Karsten Unified Team, Belarus Rowing 1972
165 Khrabrina Khrabrova Bulgaria Gymnastics 1973
166 Kim Ui-Tae South Korea Judo 1941
167 Dmytro Kirpulianskiy Ukraine Modern Pentathlon 1985
168 Koh Chun-Son North Korea Athletics 1952
169 Crown Prince Konstantinos Greece Sailing 1940
170 Dieter Kratzsch East Germany Ice Hockey 1949
171 Mykola Kuksenkov Ukraine Gymnastics 1989
172 Kuo Yi-Hang Chinese Taipei Weightlifting 1975
173 Sergey Kuznetsov Soviet Union Athletics 1918
174 Michał Kwiatkowski Poland Cycling 1990
175 Nzaeli Kyomo Tanzania Athletics 1957
176 Roberto Lacedelli Italy Alpine Skiing 1919
177 Louis Lafite France Rowing 1886
178 Anne-Marie Lambert Sweden Gymnastics 1945
179 Marcel Langiller France Football 1908 1980
180 Uffe Schultz Larsen Denmark Shooting 1921 2005
181 Jean Leblond Belgium Athletics 1920
182 Rafael Lecuona Cuba Gymnastics 1928
183 Lee Seon-Bae South Korea Cycling 1939
184 Nanna Leifsdóttir Iceland Alpine Skiing 1963
185 Alexander Leipold West Germany, Germany Wrestling 1969
186 Lockhart Leith Great Britain Fencing 1876 1940
187 Marcel Lentz Luxembourg Canoeing 1929 2008
188 John Leonard New Zealand Canoeing 1948
189 Björn Lilius Sweden Football 1970
190 Lin Jia-En Chinese Taipei Archery 1993
191 Peja Lindholm Sweden Curling 1970
192 Botond Litkey Hungary Sailing 1967
193 Toni Livers Switzerland Cross Country Skiing 1983
194 Atif Loukil Tunisia Volleyball 1974
195 Liliya Ludan Ukraine Luge 1969
196 Bodo Lukowski West Germany Wrestling 1961
197 Vora Mackintosh Great Britain Alpine Skiing 1929 1998
198 Romain Manelli Luxembourg Fencing 1951
199 Stephen Marsh Great Britain Luge 1947
200 Marcelo Martínez Argentina Alpine Skiing 1960
201 Wiesława Martyka Poland Luge 1949
202 Chauncy Master Malawi Athletics 1985
203 Hansjacob Mattsson Sweden Ice Hockey 1890 1980
204 Wojciech Matusiak Poland Cycling 1945
205 Nassecela Mauricio Angola Basketball 1980
206 Tanith Maxwell South Africa Athletics 1976
207 Rosa Mbuamangongo Equatorial Guinea Athletics 1969
208 Joe McCluskey United States Athletics 1911 2002
209 James McEachern United States Athletics 1881 1969
210 Dugald McInnes Canada Shooting 1877 1929
211 Marty McInnis United States Ice Hockey 1970
212 Viktor Melantev Russia Canoeing 1986
213 Ruben Mendoza United States Football 1931 2010
214 Albin Molnár Hungary Sailing 1935
215 Terry Moore Canada Football 1958
216 Alfred Motté France Athletics 1887 1918
217 Kathy Mulholland United States Speed Skating 1941 1989
218 Meji Mwanba Congo (Kinshasa) Boxing 1982
219 Yoshihiro Nakano Japan Equestrianism 1958
220 Harumi Nakazato Japan Canoeing 1962
221 Lou Nanne United States Ice Hockey 1941
222 Sally Newmarch Australia Rowing 1975
223 Annette Ngo Ndom Cameroon Football 1985
224 Gabriela Ņikitina Latvia Swimming 1994
225 Magnus Nilsson Sweden Athletics 1888 1958
226 Daisuke Nishikawa Japan Gymnastics 1970
227 Patricia Noall Canada Swimming 1970
228 Joseph O'Connor Ireland Water Polo 1904 1982
229 Jill Officer Hinchey Canada Curling 1975
230 Augustus Oga Kenya Boxing 1960
231 Valentyn Oletskiy Ukraine Ice Hockey 1971
232 Yuriy Orlov Ukraine Sailing 1977
233 Carole Ormaca United States Figure Skating 1936
234 Sebastian Östling Sweden Sailing 1984
235 Ou Jingbai China Softball 1971
236 Raiko Pachel Estonia Swimming 1974
237 Pak Jong-Chol North Korea Judo 1961
238 Csaba Pálinkás Hungary Cycling 1959
239 Marcelo Palma Brazil Athletics 1966
240 Albert Parsis France Football 1890 1980
241 Gary Parsonage Great Britain Equestrianism 1963
242 Robert Paul Canada Figure Skating 1937
243 Jerzy Pawłowski Poland Rowing 1935 2005
244 Tania Pérez Cuba Shooting 1959
245 Aleksandr Perov Soviet Union Cycling 1955
246 Phone Myint Tayzar Myanmar Canoeing 1978
247 Viktor Pitirimov Unified Team Rowing 1968
248 Rod Plaxton Canada Ice Hockey 1904 1963
249 Sergey Pogorelov Russia Handball 1974
250 Nikifor Popov Soviet Union Athletics 1911
251 Galina Popova Soviet Union Athletics 1932
252 Bruno Potanah Mauritius Athletics 1967
253 Carlos Quintanar Mexico Basketball 1939 2010
254 Gyula Rábai Hungary Athletics 1942
255 Andres Raja Estonia Athletics 1982
256 Michael Rehbein West Germany Modern Pentathlon 1960
257 Sarah Reid Canada Skeleton 1987
258 Alan Rice United States Wrestling 1928
259 Manuel Riquelme Chile Cycling 1912
260 Jaime Rivera Honduras Football 1978
261 Ro Hyon-Il North Korea Weightlifting 1969
262 Sonia Robertson Zimbabwe Hockey 1947
263 Natalia Rodríguez Spain Athletics 1979
264 Udo Röhrig East Germany Handball 1943
265 Erich Römer Germany Ice Hockey 1894 1987
266 Valeria Roşca-Răcilă Romania Rowing 1957
267 Francesca Rossi Italy Basketball 1968
268 Lucas Rossi Argentina Hockey 1985
269 Dzhenko Sabev Bulgaria Equestrianism 1947
270 Remigija Sablovskaitė-Nazarovienė Soviet Union, Lithuania Athletics 1967
271 Shinya Saito Japan Biathlon 1980
272 Terence Sanders Great Britain Rowing 1901 1985
273 Kerry Saxby-Junna Australia Athletics 1961
274 Silvia Schinzel Austria Athletics 1958
275 Bettina Schmidt East Germany Luge 1960
276 Paul Schmiedlin Switzerland Football 1897 1981
277 Walter Schuster Austria Alpine Skiing 1929
278 Seo Hyeon-Su South Korea Swimming 1978
279 Rustam Sharipov Unified Team, Ukraine Gymnastics 1971
280 James Shepherd Great Britain Tug-Of-War 1884 1954
281 Toshihiko Shimosato Japan Handball 1946
282 Thélia Sigère France Athletics 1985
283 László Sillai Hungary Wrestling 1943 2007
284 Savinder Singh Malaysia Hockey 1938
285 Kilakone Siphonexay Laos Athletics 1989
286 Sissi Brazil Football 1967
287 Mogens Snogdahl Denmark Rowing 1926
288 Sodnomdarjaagiin Altansükh Mongolia Boxing 1969
289 Zoran Sokolović Yugoslavia, Bosnia and Herzegovina Bobsleigh 1965
290 Joaquín Solano Mexico Equestrianism 1913 2003
291 Cristian Mauro Soldano Argentina Swimming 1976
292 Mika Someya Japan Softball 1983
293 Vera Sommerbauer Austria Rowing 1959
294 Zdeněk Šreiner Czechoslovakia Football 1954
295 Michael Staksrud Norway Speed Skating 1908 1940
296 Nelson Stone Papua New Guinea Athletics 1984
297 António Stromp Portugal Athletics 1894 1921
298 Su Po-Tai Chinese Taipei Athletics 1941
299 Shingo Suetsugu Japan Athletics 1980
300 Bunoo Sutton India Athletics 1909
301 Fritiof Svensson Sweden Wrestling 1896 1961
302 Andrzej Świstak Poland Ice Hockey 1963
303 Bulcsú Székely Hungary Water Polo 1976
304 Irina Tolkunova Russia, Kazakhstan Water Polo 1971
305 Tollef Tollefsen Norway Rowing 1885 1963
306 Reiner Trik West Germany Wrestling 1963
307 Tsao Chin-Hui Chinese Taipei Baseball 1981
308 Carla Tuzzi Italy Athletics 1967
309 Marharyta Tverdokhlib Ukraine Athletics 1991
310 Ugyen Ugyen Bhutan Archery 1974
311 Bagautdin Umakhanov Russia Wrestling 1971
312 Ahmet Ünal Turkey Cross Country Skiing 1956
313 Helmut Unger East Germany Cross Country Skiing 1943
314 Mara Urbani Italy Short Track Speed Skating 1976
315 Kristen Vadgaard Denmark Gymnastics 1886 1979
316 Joëlle van Koetsveld-van Ankeren Netherlands Short Track Speed Skating 1973
317 Petra van Staveren Netherlands Swimming 1966
318 Rostislav Vargashkin Soviet Union Cycling 1933
319 Juan Venegas Puerto Rico Boxing 1929
320 Erika Villaecija Spain Swimming 1984
321 Dagnis Vinogradovs Latvia Canoeing 1981
322 Karl von Halt Germany Athletics 1891 1964
323 Peter von Krockow Germany Fencing 1935
324 Kristen Wall Canada Rowing 1976
325 Abby Wambach United States Football 1980
326 Wang Shengli China Judo 1962
327 Craig Watson New Zealand Triathlon 1971
328 George Wearring Canada Basketball 1928 2013
329 Johnny Weissmuller United States Swimming, Water Polo 1904 1984
330 Ken Wellman Australia Ice Hockey 1930 2013
331 Lorna Wighton Canada Figure Skating 1958
332 Arthur Wittmaack Denmark Art Competitions 1878 1965
333 Jolanta Wójcik Poland Athletics 1984
334 Warwick Wright New Zealand Hockey 1946
335 Shuji Yamada Japan Volleyball 1956
336 Yuriy Yehoshyn Ukraine Swimming 1985
337 Kazım Yıldırım Turkey Wrestling 1948
338 Takayoshi Yoshioka Japan Athletics 1909 1984
339 German Yuferov Soviet Union Modern Pentathlon 1963
340 Mehmet Yurdadön Turkey Athletics 1954
341 Ali Zaid Afghanistan Athletics 1940
342 Janez Zakotnik Yugoslavia Cycling 1950
343 Aleksandr Zavyalov Soviet Union Cross Country Skiing 1955
344 Dragana Đorđević Yugoslavia Gymnastics 1914
345 Lech Łasko Poland Volleyball 1956