Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on May 8

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on May 8

May 7 ▪ May 8 ▪ May 9 ▪ 

315 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Shiny Abraham-Wilson India Athletics 1965
2 Robert Aitken United States Art Competitions 1878 1949
3 Akhat Akhirov Kazakhstan Judo 1970
4 Merey Akshalov Kazakhstan Boxing 1988
5 Rashid Al-Dosari Qatar Athletics 1981
6 Päivi Alafrantti Finland Athletics 1964
7 Məhyəddin Allahverdiyev Soviet Union Wrestling 1962
8 Klaus Allisat Germany, West Germany Fencing 1938
9 Mwalimu Ally Tanzania Athletics 1953
10 Giovanni Anni Italy Hockey 1936
11 Jesús Arellano Mexico Football 1973
12 Xavier Areny Andorra Alpine Skiing 1957
13 Marko Asell Finland Wrestling 1970
14 Erdinç Aslan Turkey Weightlifting 1968
15 Plamen Asparukhov Bulgaria Weightlifting 1960
16 Giorgio Avola Italy Fencing 1989
17 Einar Friis Baastad Norway Football 1890 1968
18 Ezequiel Baeza Chile Athletics 1944
19 Yury Bakarinov Soviet Union Athletics 1938
20 Suzy Balogh Australia Shooting 1973
21 Kelcie Banks United States Boxing 1965
22 Franco Baresi Italy Football 1960
23 Vitolds Barkāns Soviet Union Rowing 1944
24 Edward Barnett United States Fencing 1899 1987
25 Andrea Barzagli Italy Football 1981
26 Bawa Maung Myanmar Boxing 1944
27 Allison Beckford Jamaica Athletics 1979
28 Elvira Becks Netherlands Gymnastics 1976
29 Sergey Belyayev Kazakhstan Shooting 1960
30 Augustin Bernaer Belgium Basketball 1926
31 Bimba Brazil Sailing 1980
32 Rolf Björklund Finland Canoeing 1937
33 Ben Blaisse Netherlands Speed Skating 1911 2006
34 Iwan Blijd Suriname Judo 1953
35 Tatiana Bodóva Slovakia Short Track Speed Skating 1991
36 Verner Bonde Denmark Fencing 1887 1976
37 Miksa Bondi Hungary Boxing 1918 1997
38 Cristian Bove Argentina Rowing 1920
39 Noah Bowman Canada Freestyle Skiing 1992
40 Jarosław Brawata Poland Judo 1956
41 Sion Brinn Jamaica, Great Britain Swimming 1973
42 Marc Brisfer France Water Polo 1956
43 Rebecca Brown Australia Swimming 1977
44 Helmuth Brunner Italy Luge 1961
45 Albert Burger West Germany Alpine Skiing 1955
46 Sharon Burley Australia Figure Skating 1956
47 Marco Camargo Ecuador Swimming 1989
48 Omar Camporese Italy Tennis 1968
49 Albert Champoudry France Athletics 1880 1933
50 Harvey Charters Canada Canoeing 1912 1995
51 Châu Phươc Vình South Vietnam Cycling 1927
52 Chen Chieh Chinese Taipei Athletics 1992
53 Kim Christiansen Norway Snowboarding 1976
54 Mary Clinton New Zealand Hockey 1960
55 Bob Clotworthy United States Diving 1931
56 Wesley Coe United States Athletics, Tug-Of-War 1878 1926
57 Will Coleman United States Equestrianism 1983
58 Everton Cornelius Antigua and Barbuda Athletics 1955
59 Steffen Cranmer Great Britain Shooting 1934
60 Tibor Cselkó Hungary Basketball 1931
61 Cui Shanshan China Ice Hockey 1987
62 Arthur Cumming Great Britain Figure Skating 1889 1914
63 Nick Cunningham United States Bobsleigh 1985
64 Marcel Cuypers Belgium Fencing 1880
65 Mohamed Dahman Syria Football 1959
66 Colin Daynes Canada Wrestling 1974
67 Bep de Waard Netherlands Antilles Sailing 1958
68 Deena Deardurff United States Swimming 1957
69 Alex Deibold United States Snowboarding 1986
70 Hurnet Dekkers Netherlands Rowing 1974
71 Tatyana Dektyareva Russia Athletics 1981
72 Rodolfo Delgado Cuba Hockey 1950
73 John Deni United States Athletics 1903 1978
74 Terence Dillon Great Britain Rowing 1964
75 Vjatšeslav Divonin Estonia Rowing 1970
76 Erin Donohue United States Athletics 1983
77 Nelson dos Santos Brazil Athletics 1952
78 Paul Drayton United States Athletics 1939 2010
79 Miguel Droguett Chile Cycling 1961
80 Eric Dunbar Great Britain Athletics 1897 1946
81 Onome Ebi Nigeria Football 1983
82 Jan Eichhorn Germany Luge 1981
83 Hans Engelsen Eide Norway Freestyle Skiing 1965
84 Jimmy Elmer Australia Hockey 1971
85 Herman Eriksson Sweden Shooting 1872 1959
86 Marios Evangelou Greece Athletics 1981
87 Kai Falkenthal Germany Sailing 1965
88 Elvis Fatović Croatia Water Polo 1971
89 Jabar Feli Iran Boxing 1950
90 Steven Ferguson New Zealand Canoeing, Swimming 1980
91 Ennio Fermo Italy Rowing 1946
92 Benny Fernando Sri Lanka Athletics 1969
93 Christiane Flamand Switzerland Swimming 1955
94 Jeanne Flanagan United States Rowing 1957
95 Imre Földi Hungary Weightlifting 1938
96 Mabel Fonseca Puerto Rico Wrestling 1972
97 Alex Foster Costa Rica Athletics 1970
98 Fransergio Brazil Basketball 1948
99 Silvia Fürst Switzerland Cycling 1961
100 Stepan Fyodorov Russia Luge 1987
101 Aarón Galindo Mexico Football 1982
102 Prameela Ganapathy India Athletics 1977
103 Ovidio García Spain Alpine Skiing 1968
104 André Gardère France Fencing 1913 1977
105 Alphonse Gemuseus Switzerland Equestrianism 1898
106 Jean Gérault France Athletics 1904
107 Dario Giani Italy Rowing 1938
108 Eric Giddens United States Canoeing 1973
109 Matt Gohdes Australia Hockey 1990
110 Jean-Paul Gomez France Athletics 1945
111 Fabián González Spain Gymnastics 1992
112 Valery Gopin Soviet Union, Unified Team, Russia Handball 1964
113 János Göröcs Hungary Football 1939
114 Maurice Grace Australia Rowing 1929
115 Jan Rune Grave Norway Nordic Combined 1977
116 José Guadarrama Mexico Football 1972
117 Bruno Gudelj Croatia Handball 1966
118 Denton Guy-Williams Sierra Leone Athletics 1972
119 Han Juk-Hui South Korea Athletics 1941
120 Han Song-Hui South Korea Cycling 1983
121 Nina Hansen Denmark Athletics 1942
122 João Havelange Brazil Swimming, Water Polo 1916
123 Benjamin Helm Great Britain Rowing 1964
124 Javier Hernández Honduras Swimming 1988
125 Herbert Higgins United States Swimming 1916 2004
126 Harry Hill Great Britain Cycling 1916 2009
127 Frederick Hodges Great Britain Diving 1921
128 Norman Holroyd Great Britain Weightlifting 1914 2002
129 Vladimír Hurt Czechoslovakia Shooting 1948
130 Hwang Wu-Jin South Korea Modern Pentathlon 1990
131 Dorota Idzi Poland Modern Pentathlon 1966
132 Anne Ireland Canada Volleyball 1946
133 Əli Shamil İsmayılov Azerbaijan Boxing 1974
134 Alexandru Istrate Romania Fencing 1947
135 Bershawn Jackson United States Athletics 1983
136 Stanisław Jankowiak Poland Canoeing 1941 1999
137 Barbara Jelić Croatia Volleyball 1977
138 Jin Gab-Yong South Korea Baseball 1974
139 Alfred Johansson Sweden Diving 1876 1941
140 Benny Johansson Sweden Handball 1947
141 Harry Jones Canada Sailing 1895 1956
142 Arsen Julfalakyan Armenia Wrestling 1987
143 Markus Kägi Switzerland Luge 1960
144 Otto Kaiser Austria Figure Skating 1901 1977
145 Stanisław Karpiel Poland Cross Country Skiing 1909 1992
146 Shunji Karube Japan Athletics 1969
147 Kamil Kašťák Czechoslovakia, Czech Republic Ice Hockey 1966
148 Sören Kaufmann Germany Canoeing 1971
149 Aleksandr Kaun Russia Basketball 1985
150 Kelly Cristina Brazil Football 1985
151 David King Great Britain Figure Skating 1984
152 Inger Knutsson Sweden Athletics 1955
153 Raido Kodanipork Estonia Cycling 1969
154 Jorma Korhonen Finland Shooting 1958
155 Aleksandr Kovalenko Soviet Union, Unified Team Athletics 1963
156 Hartmut Krüger East Germany Handball 1953
157 Ruslan Kudayev Uzbekistan Fencing 1980
158 Sergey Kukharenko Belarus Judo 1976
159 Hideaki Kurokawa Japan Ice Hockey 1944
160 Nataliya Kuzyutina Russia Judo 1989
161 Eugène Laermans Belgium Fencing 1910
162 Law Siu On Hong Kong Cycling 1964
163 Margaret Lawrence Great Britain Equestrianism 1925
164 Lee Jong-Hyeon South Korea Shooting 1930
165 Liu Guoke China Wrestling 1972
166 Lo Hsiao-Ting Chinese Taipei Softball 1982
167 Bernhard Locher Switzerland Gymnastics 1949
168 Cătălin Luchian Romania Sailing 1962
169 Lúcio Brazil Football 1978
170 Wolfgang Lüderitz East Germany Modern Pentathlon 1936
171 Luis Enrique Spain Football 1970
172 Federico Lungwitz Argentina Rowing 1960
173 Esko Luostarinen Finland Ice Hockey 1935
174 Siphiwe Lusizi South Africa Boxing 1989
175 Miguel Machado Portugal Swimming 1975
176 Jeff Madrigali United States Sailing 1956
177 Médard Makanga Congo (Brazzaville) Athletics 1967
178 Ewa Malewicka Poland Speed Skating 1955 1995
179 Somaya Muttana Maneypandey India Hockey 1959
180 Talal Mansour Qatar Athletics 1964
181 Uwe Mares Germany, West Germany Sailing 1942
182 Marisa Masullo Italy Athletics 1959
183 George Maughan Canada Boxing 1910 2003
184 Jochen Meißner West Germany Rowing 1943
185 Yrjö Miettinen Finland Shooting 1913 1969
186 José Luis Molina Costa Rica Athletics 1965
187 Mohamed Salem Mongued Egypt Wrestling 1944
188 Segundo Mora Cuba Rowing 1937
189 Helmer, Count Mörner Sweden Equestrianism 1895 1962
190 Tomasz Motyka Poland Fencing 1981
191 Mun Dong-Hwan South Korea Baseball 1972
192 Nidia Muñóz Cuba Taekwondo 1991
193 Paul Murray Australia Cross Country Skiing 1977
194 Richard Murry Great Britain Art Competitions 1902 1984
195 Davis Mwale Zambia Boxing 1972
196 Aleksandr Myasnikov Soviet Union Hockey 1959
197 Alexander Nagy Slovakia Water Polo 1974
198 Antonija Nađ Serbia Canoeing 1986
199 Roger Neubauer France Water Polo 1938
200 Benjamin Ngaruiya Kenya Boxing 1968
201 Robyn Nicholls Great Britain Water Polo 1990
202 Anastasiya Novosad Ukraine Freestyle Skiing 1993
203 Caspar Oimoen United States Ski Jumping 1906 1995
204 Desiré Ollo Gabon Boxing 1965
205 Pablo Olmedo Mexico Athletics 1975
206 Dodovic Owiny Uganda Boxing 1954
207 Hayley Palmer New Zealand Swimming 1989
208 Theodoros Papaloukas Greece Basketball 1977
209 Aimilios Papathanasiou Greece Sailing 1973
210 Jenny Pareja Spain Water Polo 1984
211 Lassi Parkkinen Finland Speed Skating 1917 1994
212 Cindy Parlow United States Football 1978
213 Edy Paul Switzerland Canoeing 1951
214 Veronika Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
215 Viktoriya Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
216 Stanisław Pawłowski Poland Wrestling 1966
217 Joe Pearman United States Athletics 1892 1961
218 José Pedraza Puerto Rico Boxing 1989
219 Alfio Peraboni Italy Sailing 1954 2011
220 Dragan Perić Individual Olympic Athletes, Serbia and Montenegro Athletics 1964
221 Tom Pettersen Norway Swimming 1935 1994
222 Anette Philipsson Sweden Swimming 1965
223 Stanisława Pietruszczak Poland Speed Skating 1953
224 Mārtiņš Pļaviņš Latvia Beach Volleyball 1985
225 Andrea Pollack East Germany Swimming 1961
226 Pierre-Alexis Ponsot France Sailing 1975
227 Ciarán Power Ireland Cycling 1976
228 Vesa Pulliainen Finland Football 1957 2010
229 Roger Pyttel East Germany Swimming 1957
230 Srđan Radonjić Serbia and Montenegro Football 1981
231 Aissam Rami Morocco Fencing 1975
232 Sabine Rantzsch East Germany Swimming 1953
233 Max Rauffer Germany Alpine Skiing 1972
234 Sreejesh Parattu Raveendran India Hockey 1988
235 Mohammed Rebai Tunisia Fencing 1977
236 Mara Rekar Yugoslavia Cross Country Skiing 1937
237 Edgardo Rivera Puerto Rico Athletics 1953
238 John Robertson Canada Sailing 1929
239 Nadine Rolland Canada Swimming 1975
240 Arnold Ronnebeck United States Art Competitions 1885 1947
241 Gabi Roth Germany Athletics 1967
242 Yumilka Ruíz Cuba Volleyball 1978
243 Sara Runesten-Petersen New Zealand Badminton 1975
244 Galen Rupp United States Athletics 1986
245 Dion Russell Australia Athletics 1975
246 Nikolay Safronov Soviet Union Rowing 1940
247 Hans Sahlin Sweden Luge 1946
248 Gisela Sailer West Germany Shooting 1962
249 Pepe Sánchez Argentina Basketball 1977
250 Makaridja Sanganoko Cote d'Ivoire Athletics 1980
251 Aroon Sankosik Thailand Athletics 1925
252 Veronika Šarec Yugoslavia, Slovenia Alpine Skiing 1968
253 Sandra Šarić Croatia Taekwondo 1984
254 Luis Sarría Spain Athletics 1949
255 Eugen Satală Romania Shooting 1950
256 Atsushi Sato Japan Athletics 1978
257 Sadao Sato Japan Wrestling 1949
258 Leopold Schädler Liechtenstein Alpine Skiing 1926
259 Barbara Schwarzfeldt West Germany Swimming 1957
260 Jonny Searle Great Britain Rowing 1969
261 Seo Sang-Cheol South Korea Judo 1941
262 Luis Sequera Venezuela Judo 1961
263 Mariya Shubina Soviet Union Canoeing 1930
264 Boris Shukhov Soviet Union Cycling 1947
265 Igor Sláma Czechoslovakia Cycling 1959
266 Yoshiro Sonoda Japan Athletics 1932
267 Ralph Spinella United States Fencing 1923
268 Christine Stark Canada Volleyball 1970
269 Richard Stenhouse Great Britain Sailing 1966
270 Silvia Stroescu Romania Gymnastics 1985
271 Katsuhiko Sugita Japan Basketball 1946
272 Takeo Sugiyama Japan Basketball 1933
273 Per Sundberg Sweden Fencing 1949
274 Ildikó Szendrődi-Kővári Hungary Alpine Skiing 1930
275 Nils Sæbø Norway Equestrianism 1897 1985
276 Taffarel Brazil Football 1966
277 Yasuko Tajima Japan Swimming 1981
278 Ana Tămârjan Romania Gymnastics 1991
279 Tao Wu-Shiun Chinese Taipei Athletics 1973
280 Kesaia Tawai Fiji Weightlifting 1980
281 Scott Taylor United States Modern Pentathlon 1945
282 Elena Timina Unified Team, Russia, Netherlands Table Tennis 1969
283 Tin Aung Myanmar Football 1946
284 Tatyana Titova Soviet Union Synchronized Swimming 1967
285 Ángel Torres Colombia Football 1952
286 Rita Trapanese Italy Figure Skating 1951 2000
287 Tom Trethewey United States Swimming 1944
288 Samuela Tupou Fiji Swimming 1955
289 Dany Turcios Honduras Football 1978
290 Teresa Ulundo Angola Handball 1971
291 Queen Underwood United States Boxing 1984
292 Sarah Vaillancourt Canada Ice Hockey 1985
293 Mirna van der Hoeven-Jansen Netherlands Athletics 1948
294 Louis Van Hege Belgium Football, Bobsleigh 1889 1975
295 Olga Vasyukova Russia Synchronized Swimming 1980
296 Dimitrios Vergos Greece Wrestling 1886 1956
297 Roger Verhaes Belgium Athletics 1920
298 Blaž Vrhovnik Slovenia Ski Jumping 1981
299 Avril Walker Great Britain Luge 1954
300 Tony Wallin Sweden Sailing 1957 2004
301 James Welsh United States Rowing 1931
302 Antoni Wieczorek Poland Ski Jumping 1924 1992
303 Wolf Wigo United States Water Polo 1973
304 Marc Wiltberger France Handball 1969
305 Wong James Singapore Fencing 1953
306 Yeo Gap-Sun South Korea Shooting 1974
307 Yu Hui-Ju South Korea Hockey 1976
308 Peng Kean Yu Malaysia Fencing 1991
309 Krisztina Zantleitner Hungary Water Polo 1974
310 Metodi Zarev Bulgaria Wrestling 1945
311 Irena Zemanová Czech Republic Figure Skating 1977
312 Mikhail Zhelobovsky Soviet Union Athletics 1946
313 Zou Sixin China Athletics 1967
314 Olena Zubko Soviet Union Rowing 1953
315 Anastasiya Zuyeva Russia Swimming 1990