Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on May 30

Olympic Athletes Born on May 30

May 29 ▪ May 30 ▪ May 31 ▪ 

287 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Uwe Adler Germany Modern Pentathlon 1944
2 Jean-Jacques Aeschlimann Switzerland Ice Hockey 1967
3 Ali Saleh Al-Jadani Saudi Arabia Athletics 1977
4 Julia Alba Spain Athletics 1972
5 Kseniya Alopina Russia Alpine Skiing 1992
6 Akhmed Anarbayev Soviet Union Swimming 1948
7 Fritiof Normann Andersen Denmark Athletics 1898 1954
8 Ângelo Brazil Football 1953 2007
9 Vasiliki Angelopoulou Greece Swimming 1987
10 Walter Arena Italy Athletics 1964
11 Mirella Arnhold Brazil Alpine Skiing 1983
12 Héctor Arroyo Puerto Rico Boxing 1966
13 Jill Atkins Great Britain Hockey 1963
14 Stephanie Au Hong Kong Swimming 1992
15 Antônio Azevedo Brazil Swimming 1955
16 Karol Bačo Slovakia Water Polo 1978
17 Bruce Barton United States Canoeing 1957
18 Lulu Basinyi Botswana Athletics 1976
19 Evert Bastet Canada Sailing 1950
20 Marco Battilana Switzerland Curling 1976
21 Hans Baumgartner West Germany Athletics 1949
22 Tina Bay Norway Cross Country Skiing 1973
23 William Beamisch France Bobsleigh 1888
24 Stephanie Beckert Germany Speed Skating 1988
25 Nicolae Bejenaru Romania Gymnastics 1968
26 Nataliya Berkut Ukraine Athletics 1975
27 Miłosz Bernatajtys Poland Rowing 1982
28 Massimo Bertolini Italy Tennis 1974
29 Richard Bishop United States Art Competitions 1887 1975
30 Ron Bishop Great Britain Archery 1931
31 Milada Blažková Czechoslovakia Hockey 1958
32 John Bodden Cayman Islands Sailing 1956
33 Irina Bogacheva Kyrgyzstan Athletics 1961
34 Arnold Bögli Switzerland Wrestling 1897
35 Gunnar Böös Sweden Fencing 1894 1987
36 Inga Borodich Belarus Swimming 1979
37 Peter Bos United States Rowing 1938
38 Ivan Botev Bulgaria Rowing 1955
39 Richard Bott Great Britain Skeleton 1900 1980
40 Vigor Bovolenta Italy Volleyball 1974 2012
41 Grant Boyce Australia Hockey 1956
42 Colin Bradford Jamaica Athletics 1955
43 António Brinco Portugal Canoeing 1968
44 Shayne Brodie Fiji Sailing 1973
45 Viktor Burakov Soviet Union Athletics 1955
46 Sergey Bykovsky Belarus Boxing 1972
47 Ramón Cabrera Argentina Athletics 1938
48 Walter Callander Bahamas Athletics 1947
49 Kitty Carruthers United States Figure Skating 1961
50 Camila Carvalho Brazil Rowing 1981
51 Chan Siu Kwong Hong Kong Badminton 1966
52 Jeffrey Checkes United States Fencing 1943
53 Choi Yeong-Ja South Korea Tennis 1975
54 Richard Coakley Ireland Rowing 1983
55 Ilio Colli Italy Alpine Skiing 1931 1953
56 Tom Cordes Netherlands Cycling 1966
57 John Couchman Great Britain Rowing 1913 2004
58 Nándor Dáni Hungary Athletics 1871 1949
59 Sérgio Danilas Brazil Volleyball 1952
60 Eszter Dara Hungary Swimming 1990
61 Hernando de Oliveira Brazil Volleyball 1934
62 Maarten de Wit Netherlands Sailing 1883 1965
63 Dave Dennis Australia Rowing 1980
64 Margaret Dingeldein United States Water Polo 1980
65 Zdravko Divjak Yugoslavia Swimming 1956
66 Taoufik Djemaiel Tunisia Handball 1948
67 Bep du Mée Netherlands Athletics 1914 2002
68 Ronnie Dürrenmatt Switzerland Canoeing 1979
69 Dragan Džajić Yugoslavia Football 1946
70 Eugène Ekéké Cameroon Football 1960
71 Rolf Ellerbrock Germany Wrestling 1933
72 Ahmad Elrich Australia Football 1981
73 Eo Jae-Sik South Korea Alpine Skiing 1948
74 Leslie Fadgyas Australia Fencing 1917 2006
75 Fan Bin China Gymnastics 1974
76 Renita Farrell-Garard Australia Hockey 1972
77 John Faunthorpe Great Britain Shooting 1871 1929
78 Harald Fereberger Austria Sailing 1929
79 Bernard Fischer Luxembourg Football 1902 1971
80 Robin Fletcher Great Britain Hockey 1922
81 Víctor Francis Venezuela Shooting 1933
82 Amy Fuller United States Rowing 1968
83 Sylvain Gagnon Canada Short Track Speed Skating 1970
84 Stepan Ganzey Russia Swimming 1981
85 Benoît Gauthier Canada Canoeing 1967
86 Andrés Gazzotti Argentina Polo 1896 1984
87 Nataliya Gelakh Belarus Rowing 1978
88 Ammaar Ghadiyali Tanzania Swimming 1997
89 Michal Gogola Slovakia Water Polo 1980
90 Liu Ying Goh Malaysia Badminton 1989
91 Lourdes González Cuba Diving 1962
92 Steve Grotowski Great Britain Beach Volleyball 1982
93 Tim Grubb Great Britain Equestrianism 1954 2010
94 Anja Haas Austria Alpine Skiing 1971
95 Nino Habun Croatia Athletics 1979
96 Karen Inge Halkier Denmark Athletics 1937 2005
97 Wyndham Halswelle Great Britain Athletics 1882 1915
98 Hans Hansson Sweden Alpine Skiing 1919 2003
99 Thomas Häßler West Germany Football 1966
100 Rechelle Hawkes Australia Hockey 1967
101 John Henriksson Finland Swimming 1883 1948
102 Nicole Hoevertsz Netherlands Antilles Synchronized Swimming 1964
103 Adrian Holmes Australia Boxing 1925 2014
104 Ray Howard-Jones Great Britain Art Competitions 1903 1996
105 Willem Hudig Netherlands Rowing 1894 1970
106 Jim Hunter Canada Alpine Skiing 1953
107 Miki Imai Japan Athletics 1975
108 Virgil Jacomini United States Rowing 1899 1984
109 Marco Jakobs Germany Bobsleigh 1974
110 Artūrs Jakovļevs Latvia Swimming 1967
111 László Jeney Hungary Water Polo 1923 2006
112 Jin Dongxiang China Shooting 1957
113 Yolande Jobin Switzerland Figure Skating 1930
114 James Jongeneel United States Hockey 1922 2010
115 Eline Jurg Netherlands Bobsleigh 1973
116 Giannoula Kafetzi Greece Athletics 1976
117 Oleksandr Kaidash Ukraine Athletics 1976
118 Nurzhan Karimzhanov Kazakhstan Boxing 1980
119 Ali Kavuma Uganda Weightlifting 1967
120 Mary Kelly Great Britain Gymnastics 1907 1986
121 Jörg Kempenich West Germany, Germany Fencing 1965
122 Yasuji Kikuzuma Japan Weightlifting 1978
123 Kim Seong-Beom South Korea Judo 1979
124 Hans Kindler Switzerland Athletics 1902
125 Dom King Great Britain Athletics 1983
126 Karel Klančnik Yugoslavia Ski Jumping 1917 2009
127 Larry Knapp United States Hockey 1905 1976
128 Janina Konarska-Słonimska Poland Art Competitions 1900 1975
129 Susanne König Germany Fencing 1974
130 Balázs Korányi Hungary Athletics 1974
131 Ilona Korstin Russia Basketball 1980
132 Larisa Kosorukova-Pesyakhovich Russia, Israel Canoeing 1973
133 Zdeněk Košta Czechoslovakia Cycling 1923
134 Ştefan Kroner Romania Water Polo 1939
135 Oldřich Kruták Czechoslovakia Rowing 1947
136 Nikita Kryukov Russia Cross Country Skiing 1985
137 Nataliya Kuznetsova-Lobanova Soviet Union Diving 1947
138 Karen Lachmann Denmark Fencing 1916 1962
139 Jim Lamy United States Bobsleigh 1928 1992
140 Pablo Lara Cuba Weightlifting 1968
141 Vladimir Latin Estonia Rowing 1985
142 James Lawrence, Jr. United States Rowing 1907 1995
143 Nhi Lan Le United States Fencing 1964
144 Anne le Helley France Sailing 1981
145 Rhiannon Leier Canada Swimming 1977
146 Spyros Lempesis Greece Athletics 1987
147 Stefan Lewandowski Poland Athletics 1930 2007
148 Olavi Linnonmaa Finland Cycling 1920 1995
149 Martin Lundström Sweden Cross Country Skiing 1918
150 Trinidad Macías Mexico Volleyball 1942
151 Lucas Makowsky Canada Speed Skating 1987
152 Johnny Maloney Great Britain Boxing 1932 2004
153 Georges Margot France Equestrianism 1902
154 Fernando Mariaca Spain Weightlifting 1959
155 Danko Marinelli Croatia Alpine Skiing 1987
156 Margarethe Markl Austria Art Competitions 1902
157 Svavar Markússon Iceland Athletics 1935
158 Oleh Mashkin Ukraine Boxing 1979
159 Alberto Masprone Italy Athletics 1884 1964
160 Jan Matouš Czechoslovakia Biathlon 1961
161 Dan McCormick United States Judo 1986
162 Ndabezinhle Mdhlongwa Zimbabwe Athletics 1973
163 Adham Medhat Egypt Shooting 1975
164 Werner Meyer Switzerland Handball 1914 1985
165 Vesna Milanović Litre Croatia Handball 1986
166 Jean Molle France Canoeing 1933
167 Yasunori Mononobe Japan Swimming 1985
168 Isaac Monsoor India Swimming, Water Polo 1929
169 Albino Morales Mexico Football 1940
170 Ethel Muckelt Great Britain Figure Skating 1885 1953
171 Miel Mundt Netherlands Football 1880 1949
172 Michel Muschs Belgium Hockey 1940
173 Dino Nardin Italy Rowing 1932
174 Feyzollah Nasseri Iran Weightlifting 1955
175 Kolyo Neshev Bulgaria Athletics 1982
176 Nguyễn Văn Lý South Vietnam Athletics 1942
177 Russ Nichols United States Canoeing 1947
178 Magnus Norman Sweden Tennis 1976
179 Margaret Okayo Kenya Athletics 1976
180 Jordi Oliva Spain Hockey 1959
181 Oluf Olsson Denmark Gymnastics 1873 1947
182 Yelena Orlova Russia Athletics 1980
183 Jan Ornoch Poland Athletics 1952
184 Mamadou Ouedraogo Burkina Faso Swimming 1967
185 Foued Ourabi Tunisia Sailing 1975
186 Erin Pac United States Bobsleigh 1980
187 Mariano Parada Argentina Sailing 1970
188 Park U-Hui South Korea Swimming 1980
189 Georgina Parkes Australia Swimming 1965
190 Ann-Marie Pelchat Canada Freestyle Skiing 1974
191 Wimalasena Perera Sri Lanka Athletics 1945
192 Virgilio Pereyra Uruguay Cycling 1928
193 Nikolay Peshalov Bulgaria, Croatia Weightlifting 1970
194 Gheorghe Piţicaru Romania Weightlifting 1926
195 Viktor Poddubny Soviet Union Judo 1965
196 Poon Fook Loke Malaysia Hockey 1951
197 Gabriella Pregnolato Italy Cycling 1971
198 Artem Pryma Ukraine Biathlon 1987
199 Şalva Qadabadze Azerbaijan Wrestling 1984
200 Kari Rahkamo Finland Athletics 1933
201 Tony Rampton New Zealand Basketball 1976
202 Gordon Rankine Great Britain Rowing 1954
203 Clóvis Raposo Brazil Athletics 1909
204 János Rátkai Hungary Canoeing 1951
205 Ron Redrup Great Britain Boxing 1935
206 Emma Reed United States Athletics 1925 2014
207 Willi Reinfrank Germany Weightlifting 1903 1943
208 Éric Renaud France Canoeing 1961
209 Herlander Ribeiro Portugal Swimming 1943
210 Peter Riebensahm Germany Athletics 1938
211 Luis Ríos Argentina Biathlon 1953
212 Aminath Rishtha Maldives Athletics 1975
213 Nathan Robertson Great Britain Badminton 1977
214 Alfonso Rodríguez Colombia Shooting 1929
215 David Rodríguez Cuba Water Polo 1955
216 Ibarra Rodríguez Mexico Beach Volleyball 1969
217 Rafael Romero Dominican Republic Boxing 1968
218 Jean-Luc Rougé France Judo 1949
219 Sandra Ruales Ecuador Athletics 1974
220 Friedhelm Sack Namibia Shooting 1956
221 Einar Sahlstein Finland Gymnastics 1887 1936
222 Júlio Santos Portugal Athletics 1936
223 Michele Santucci Italy Swimming 1989
224 Giovanni Scatturin Italy Rowing 1893 1951
225 Fernando Scheffler Mexico Rowing 1945
226 Norb Schemansky United States Weightlifting 1924
227 Corinne Schmidhauser Switzerland Alpine Skiing 1964
228 Aljaž Sedej Slovenia Judo 1988
229 Ola Sesay Sierra Leone Athletics 1979
230 Dmitry Shnayder Kyrgyzstan Athletics 1976
231 Andrey Shturbabin Uzbekistan Judo 1972
232 Sin Jeong-Seop South Korea Volleyball 1974
233 Marina Sisoyeva Uzbekistan Weightlifting 1993
234 Mehmed Skender Bosnia and Herzegovina Weightlifting 1959
235 Milada Skrbková Czechoslovakia Tennis 1897 1935
236 John Slade United States Hockey 1908 2005
237 Jiří Šlégr Czechoslovakia, Czech Republic Ice Hockey 1971
238 Albert Snouck Hurgronje Netherlands Football 1903 1967
239 Nelson Solorzano Venezuela Basketball 1959
240 Nikolay Spinev Russia Rowing 1974
241 Wyn St. John Canada Equestrianism 1959
242 Mike Staines United States Rowing 1949
243 Dragoş Stoenescu Romania Water Polo 1979
244 Sarmīte Stone Soviet Union, Unified Team Rowing 1963
245 Sui Shengsheng China Volleyball 1980
246 Alexander Sulzer Germany Ice Hockey 1984
247 Alojzy Świderek Poland Volleyball 1952
248 Kostas Sykaras Greece Alpine Skiing 1984
249 Nicky Szapáry Austria Shooting 1959
250 Minoru Takarabe Japan Sailing 1908
251 Sylvie Tara-Agoue Central African Republic Wrestling 1988
252 John Taylor United States Volleyball 1944
253 Hans Tegeback Sweden Swimming 1950
254 Rick Timperi Australia Boxing 1967
255 Stéphane Tissot France Alpine Skiing 1979
256 Tetiana Tkalich Ukraine Athletics 1975
257 Gen Tomii Japan Nordic Combined 1973
258 Jenny Topping United States Softball 1980
259 Gábor Török Hungary Football 1936 2004
260 Mario Traxl Austria Cycling 1964
261 Anastasios Triantafyllou Greece Weightlifting 1987
262 Timoleon Tsourekas Greece Cross Country Skiing 1970
263 Demir Turgut Turkey Sailing 1909
264 Ryoko Urakami Japan Swimming 1947
265 Kaarlo Vähämäki Finland Gymnastics 1892 1984
266 Carl Van Duyne United States Sailing 1946 1983
267 Moriah Van Norman United States Water Polo 1984
268 George van Rossem Netherlands Fencing 1882 1955
269 Peter van Roye West Germany Rowing 1950
270 Kyle Vander-Kuyp Australia Athletics 1971
271 Yekaterina Vasilyeva Russia Water Polo 1976
272 Borislav Velichkov Bulgaria Wrestling 1961
273 Artūras Vieta Lithuania Canoeing 1961
274 Marcelo Visentín Argentina Water Polo 1914
275 Hugh Walton Canada Cycling 1955
276 Tara Watchorn Canada Ice Hockey 1990
277 Deborah Watson Great Britain Canoeing 1964
278 Peter Watson Australia Athletics 1947
279 Teresa Weyna Poland Figure Skating 1950
280 Philippe Willems Belgium Sailing 1950
281 Jan Winquist Finland Sailing 1939
282 Peter Wrolich Austria Cycling 1974
283 Zhao Guona China Figure Skating 1978
284 Sten Ziegler Denmark Football 1950
285 Daniela Zini Italy Alpine Skiing 1959
286 Valery Zubanov Soviet Union Sailing 1951
287 Irina Zuykova Unified Team Equestrianism 1958 2010