Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on May 11

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on May 11

May 10 ▪ May 11 ▪ May 12 ▪ 

333 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Jaiye Abidoye Nigeria Athletics 1942
2 Janne Ahonen Finland Ski Jumping 1977
3 Khalil Al-Hanahneh Jordan Athletics 1980
4 Tatiana Al-Najar Jordan Table Tennis 1967
5 Mohamed Al-Salhi Saudi Arabia Athletics 1986
6 Ahmed Al-Shiekh Yemen Judo 1964
7 Fernando Alloni Italy Speed Skating 1925
8 José Luis Alonso Sillero Spain Shooting 1919 1988
9 Gaudenz Ambühl Switzerland Cross Country Skiing 1954
10 Rune Andersson Sweden Rowing 1930 2006
11 Jorge André Costa Rica Shooting 1919
12 Peter Antonie Australia Rowing 1958
13 Ai Aoki Japan Synchronized Swimming 1985
14 Willie Applegarth Great Britain Athletics 1890 1958
15 Eduardo Arroyo Bolivia Shooting 1932
16 Simon Aspelin Sweden Tennis 1974
17 Davide Baiardo Italy Swimming 1887 1977
18 Tim Baillie Great Britain Canoeing 1979
19 Britta Becker Germany Hockey 1973
20 René Benguerel Switzerland Rowing 1973
21 Joyce Bennett Australia Athletics 1945
22 Carol Bernoth Australia Athletics 1938
23 Mislav Bezmalinović Yugoslavia Water Polo 1967
24 Jai Bhagwan India Boxing 1985
25 Marcel-Ernest Bidault France Cycling 1938
26 Víctor Bigand Argentina Shooting 1901
27 Mirjana Bilić Yugoslavia Gymnastics 1936
28 Henri Bini Monaco Fencing 1931
29 Stephen Bird Australia Canoeing 1988
30 Jaime Bladas Spain Shooting 1936
31 Jeļena Blaževiča Latvia Athletics 1970
32 Frank Boateng Ghana Athletics 1974
33 Francisco Bojado Mexico Boxing 1983
34 Nikolay Bolshakov Russia Cross Country Skiing 1977
35 Jorge Bonnet Puerto Rico Bobsleigh, Judo 1965
36 Francisco Borgonovo Argentina Rowing 1902
37 Pierre-Ambroise Bosse France Athletics 1992
38 Nick Bovell Trinidad and Tobago Swimming 1986
39 Mark Breland United States Boxing 1963
40 Jacques Brugnon France Tennis 1895 1978
41 Javier Bruses Spain Hockey 1979
42 Johan Burk Netherlands Rowing 1887
43 David Burrows Ireland Sailing 1977
44 Francisco Bustamente Mexico Shooting 1908 1983
45 Pierre Camoletti Switzerland Sailing 1936
46 Dean Capobianco Australia Athletics 1970
47 Jacques Carbonneau Canada Cross Country Skiing 1928
48 Cyrille Carré France Canoeing 1984
49 Patricia Chauvet-Blanc France Alpine Skiing 1967
50 Kim Chen Chinese Taipei Swimming 1967
51 Lydia Cheromei Kenya Athletics 1977
52 Choi Gi-Su South Korea Boxing 1970
53 Neil Christie Great Britain Rowing 1953
54 Sheila Conover United States Canoeing 1963
55 Edgar Crespo Panama Swimming 1989
56 Bernardus Croon Netherlands Rowing 1886 1960
57 Joanne Cuddihy Ireland Athletics 1984
58 Vito Da Ros Italy Cycling 1957
59 Rafael da Silva Brazil Judo 1987
60 Klaas de Groot Netherlands Wrestling 1919 1994
61 Basílio de Moraes Júnior Brazil Athletics 1982
62 Knud Degn Denmark Sailing 1880 1965
63 Cyro Delgado Brazil Swimming 1961
64 Jules Deneumoulin Belgium Canoeing 1910 2006
65 Nicole Denise France Athletics 1949
66 Andrew Dick Nigeria Wrestling 1976
67 Martijn Dieleman Netherlands Volleyball 1979
68 Dinara Dikambayeva Kazakhstan Ice Hockey 1982
69 Katalin Divós Hungary Athletics 1974
70 Jean Bernard Djambou Cameroon Cycling 1947
71 Ali Ismail Doka Qatar Athletics 1973
72 Volodymyr Dolhov Soviet Union Swimming 1960
73 Megan Donnelly United States Hockey 1964
74 Hartmut Döpp West Germany Cross Country Skiing 1947
75 Giovani dos Santos Mexico Football 1989
76 Caimin Douglas Netherlands Antilles, Netherlands Athletics 1977
77 Marilou Dozios-Prévost Canada Weightlifting 1986
78 Alina Drăgan Romania Rhythmic Gymnastics 1969
79 Tomáš Dvořák Czech Republic Athletics 1972
80 Wilhelm Dybäck Sweden Shooting 1877 1933
81 Georg Eberl Germany Ice Hockey 1936
82 Tadamasa Ejiri Japan Athletics 1934
83 Emad El-Gaindi Egypt Shooting 1955
84 Roberto Elie Venezuela Football 1959
85 Reza Estaki Iran Weightlifting 1937
86 Raymond Fabien Trinidad and Tobago Athletics 1945
87 Tânia Mara Fassoni-Giansante Brazil Shooting 1956
88 Agustín Fernández Spain Athletics 1938
89 Armando Fernández Mexico, West Germany Water Polo 1955
90 Grzegorz Fijałek Poland Beach Volleyball 1987
91 Peter Firstbrook Canada Figure Skating 1933
92 Taylor Fletcher United States Nordic Combined, Ski Jumping 1990
93 Björn Forslund Sweden Speed Skating 1962
94 Jake Foster Australia Water Polo 1931 2013
95 Severin Freund Germany Ski Jumping 1988
96 Inge Fuhrmann Germany Athletics 1936
97 Shun Fujimoto Japan Gymnastics 1950
98 Toshimasa Furukawa Japan Alpine Skiing 1947
99 Francis Galtier France Athletics 1907
100 Irina Gashennikova Russia Ice Hockey 1975
101 Robert Gausterer Austria Boxing 1928
102 Stanisław Gazda Poland Cycling 1938
103 Hagos Gebrhiwet Ethiopia Athletics 1994
104 Vidas Ginevičius Lithuania Basketball 1978
105 Robert Girardet France Sailing 1893 1977
106 Josef Glaser Germany Football 1887 1969
107 Go Gi-Hyeon South Korea Short Track Speed Skating 1986
108 Norman Goff Australia Shooting 1921
109 Kenny Gould United States Boxing 1967
110 Calvin Greenaway Antigua and Barbuda Athletics 1948
111 Nancy Greene Canada Alpine Skiing 1943
112 Alexander Gschliesser Italy Ice Hockey 1973
113 Enrique Guardia Spain Water Polo 1952
114 Alfred Gundersen Norway Wrestling 1892 1958
115 Peter Hains United States Modern Pentathlon 1901 1998
116 Sherman Hall United States Fencing 1885 1954
117 Dieter Happ Austria Snowboarding 1970
118 Abbes Harchi Morocco Fencing 1936
119 Erik Harling Sweden Swimming 1910 1978
120 Richard Harrell South Africa Baseball 1980
121 Wilhelm Hayden Norway Rowing 1926 1997
122 Isabelle Héberlé France Shooting 1959
123 Monika Hejtmánková Czechoslovakia Handball 1967
124 Edvin Hellgren Sweden Athletics 1888 1919
125 Pascale Hermant France Gymnastics 1957
126 Bob Hickey United States Bobsleigh 1952
127 Iryna Hlavnyk Ukraine Swimming 1996
128 Simon Hoogewerf Canada Athletics 1963
129 Siegbert Horn East Germany Canoeing 1950
130 Vicky Horner Great Britain Swimming 1976
131 Thomas Horton United States Canoeing 1926
132 Margaret Howe Canada Athletics 1958
133 Hu Chunrong China Ice Hockey 1979
134 Şerban Huber Romania Water Polo 1951
135 Colette Hué France Gymnastics 1932
136 Khristo Iliev Bulgaria Football 1936 1974
137 Toshiaki Imamura Japan Speed Skating 1962
138 Nataliya Ivanova Tajikistan Wrestling 1969
139 Toyoko Iwahara Japan Volleyball 1945
140 Lauren Jackson Australia Basketball 1981
141 Jarl Jakobsson Finland Athletics 1880 1951
142 Olav Jenssen Norway Athletics 1962
143 Juan Antonio Jiménez Spain Equestrianism 1959
144 Jo Gyeong-Hwan South Korea Swimming 1982
145 Hinrich John Germany, West Germany Athletics 1936
146 James Joseph Guyana Cycling 1957
147 Michael Joubert Australia Athletics 1970
148 Achim Kadelbach Germany Sailing 1939
149 Monika Kaserer Austria Alpine Skiing 1952
150 Mark Kaylor Great Britain Boxing 1961
151 Basil Kelly Bahamas Sailing 1930
152 Almut Kemperdick West Germany Volleyball 1963
153 Francis Kerbiriou France Athletics 1951
154 Kim Bong-Hyeon South Korea Gymnastics 1975
155 Kim Cheong-Hwan South Korea Hockey 1971
156 Dóra Kisteleki Hungary Water Polo 1983
157 Suguru Kiyokawa Japan Bobsleigh 1978
158 Lindita Kodra Albania Shooting 1962
159 Henrik Koltai Hungary Athletics 1913
160 Nataliya Korabelnikova Kyrgyzstan Swimming 1980
161 Iryna Kostiuchenkova Soviet Union, Unified Team Athletics 1961
162 Marie Kovářová Czechoslovakia Gymnastics 1927
163 Jarmila Králíčková Czechoslovakia Hockey 1944
164 Kanji Kubomura Japan Cycling 1943
165 Paul Kutscher Uruguay Swimming 1977
166 Vera Lantratova Soviet Union Volleyball 1947
167 Lee Byeong-Yong South Korea Volleyball 1971
168 Willis Lee United States Shooting 1888 1945
169 Mortimer Lichtenauer United States Art Competitions 1876 1966
170 Lin Yi-Yin Chinese Taipei Archery 1973
171 Hans Lion Austria Fencing 1904
172 Liu Hong China Cycling 1969
173 Manuel Lobo Spain Hockey 1904 1983
174 Denilson Lourenço Brazil Judo 1977
175 Roman Lutoškin Estonia Rowing 1964
176 Mikhail Lutsenko Soviet Union Handball 1948
177 Tamara Lyukhina-Zamotaylova Soviet Union Gymnastics 1939
178 Helge Løvland Norway Athletics 1890 1984
179 Michelle MacPherson Canada Swimming 1966
180 Edith Magonigle United States Art Competitions 1877 1949
181 Sepp Maier Germany Cross Country Skiing 1935 2012
182 Ernesto Mair Italy Luge 1946
183 Maryna Malets-Lisohor Ukraine Cross Country Skiing 1983
184 Mark Mansfield Ireland Sailing 1962
185 Marcos Paulo Brazil Football 1977
186 Lucien Masset France Gymnastics 1914
187 Daisuke Matsui Japan Football 1981
188 Alfred Matt Austria Alpine Skiing 1948
189 Paweł Małek Poland Shooting 1933
190 Lyn McClements Australia Swimming 1951
191 Douglas McDonald Canada Rowing 1935
192 Christina McHale United States Tennis 1992
193 Don McKenzie United States Swimming 1947 2008
194 Howie McPhee Canada Athletics 1916 1940
195 Lori Melien Canada Swimming 1972
196 Rubén Michavila Spain Water Polo 1970
197 Jindřich Mikulec Czechoslovakia Gymnastics 1928
198 Rugilė Mileišytė Lithuania Swimming 1988
199 Tom Misson Great Britain Athletics 1930
200 Federico Mistrangelo Italy Water Polo 1981
201 Glen Mitchell Great Britain Cycling 1958
202 Nobuyoshi Miura Japan Athletics 1944
203 Hidemi Miyashita Japan Weightlifting 1957
204 Jana Mlakar Yugoslavia Cross Country Skiing 1962
205 Vittorio Morelli di Popolo Italy Football 1888 1963
206 Sara Moro Spain Gymnastics 1984
207 Meriem Moussa Algeria Judo 1988
208 Jacques Mrozek France Figure Skating 1950
209 Ani Jane Mugrditchian Lebanon Swimming 1953
210 Thomas Mühlbacher Austria Cycling 1974
211 Monika Müller Germany Synchronized Swimming 1971
212 Papa M'Baye N'Diaye Senegal Athletics 1938
213 Danielle Nadeau Canada Luge 1954
214 Masami Nakabo Japan Swimming 1941
215 Thalita Nakadomari Brazil Rhythmic Gymnastics 1985
216 Arne Nielsson Denmark Canoeing 1962
217 Samad Nikkhah Bahrami Iran Basketball 1983
218 Annalisa Nisiro Italy Swimming 1973
219 Masahiko Nomura Japan Rowing 1963
220 O Dae-Geun South Korea Hockey 1982
221 Tsuyoshi Ogata Japan Athletics 1973
222 Sig Ohlemann Canada Athletics 1938
223 Obigeli Olorunsola Nigeria Badminton 1962
224 Aaron Olson New Zealand Basketball 1978
225 Mélanie Ougier France Luge 1984
226 Olumide Oyedeji Nigeria Basketball 1981
227 Kenneth Padvaiskas Canada Canoeing 1968
228 Kseniya Panteleieva Ukraine Fencing 1994
229 Elena Paparazzo Italy Basketball 1973
230 Jan Parandowski Poland Art Competitions 1895 1978
231 András Paróczai Hungary Athletics 1956
232 Aneta Pastuszka-Konieczna Poland Canoeing 1978
233 Semyon Pavlichenko Russia Luge 1991
234 Gino Roy Pella Canada Athletics 1930
235 Jouni Pellinen Finland Freestyle Skiing 1983
236 Penny Pence United States Swimming 1929
237 Birger Personne Sweden Fencing 1888 1976
238 Doug Peterson United States Cross Country Skiing 1953
239 Rolf Peterson Sweden Canoeing 1944
240 Håkan Pettersson Sweden Ice Hockey 1949 2008
241 Piao Dongyi China Alpine Skiing 1947
242 Les Piggot Great Britain Athletics 1942
243 Aleksandra Podryadova Kazakhstan Judo 1989
244 Jorge Porley Uruguay Boxing 1963
245 Cornel Porumb Romania Athletics 1939
246 Dean Pullar Australia Diving 1973
247 Jason Queally Great Britain Cycling 1970
248 Duška Radan Serbia and Montenegro Swimming 1978
249 Viktor Radchenko Unified Team Athletics 1968
250 Sandrine Ray Switzerland Ice Hockey 1983
251 Ildikó Rejtő-Ujlaky-Sági Hungary Fencing 1937
252 Alexander Richardson Great Britain Bobsleigh 1887 1964
253 Jarosław Rodzewicz Poland Fencing 1973
254 Julián Rojas Colombia Taekwondo 1978
255 Yana Romanova Russia Biathlon 1983
256 Monica Roșu Romania Gymnastics 1987
257 Karel Růžička Czechoslovakia Bobsleigh 1909
258 Naoko Sakamoto Japan Softball 1985
259 Sam Salmon Canada Luge 1969
260 Åsa Sandlund Sweden Swimming 1979
261 Rabieb Sangnual Thailand Boxing 1950
262 Pekka Santanen Finland Modern Pentathlon 1958
263 Roberto Sanz Spain Boxing 1908 1928
264 Polymnia Sarengou Greece Basketball 1972
265 Hendryk Schamberger Germany Figure Skating 1968
266 Jürgen Schult East Germany, Germany Athletics 1960
267 Fred Schwind United States Gymnastics 1881 1960
268 Carlo Scotti Italy Boxing 1904
269 Harry Sears United States Shooting 1870 1920
270 Charles-Louis Seck Senegal Athletics 1965
271 Svetlana Semyonova Soviet Union Rowing 1958
272 Qiang Shen Canada Table Tennis 1990
273 Yuriy Siedykh Soviet Union Athletics 1955
274 Coby Sikkens Netherlands Swimming 1946
275 Gérard Simond France Ice Hockey 1904 1955
276 Kjell Sjöberg Sweden Ski Jumping 1937 2013
277 Paško Škarica Yugoslavia Rowing 1934
278 William Slade Great Britain Tug-Of-War 1873 1941
279 Olga Smirnova Russia, Kazakhstan Wrestling 1979
280 William Smith Canada Shooting 1877 1953
281 Phil Smyth Australia Basketball 1958
282 Yury Sokolov Soviet Union Boxing 1929
283 Deborah Southwick Great Britain Rhythmic Gymnastics 1976
284 Scott Spann United States Swimming 1988
285 Austin Sperry United States Sailing 1978
286 Alberto Spinola Italy Water Polo 1943
287 Terri Lee Stickles United States Swimming 1946
288 Andy Straughn Great Britain Boxing 1961
289 Emil Studer Switzerland Gymnastics 1914
290 Theodore Studier United States Gymnastics 1882 1959
291 Eduard Suboch Soviet Union Ski Jumping 1969
292 Kyoji Suga Japan Biathlon 1969
293 German Sveshnikov Soviet Union Fencing 1937 2003
294 Maya Tabakova Bulgaria Rhythmic Gymnastics 1978
295 Ivka Tavčar Yugoslavia Fencing 1909
296 Manel Terraza Spain Hockey 1990
297 Lubor Tesař Czechoslovakia Cycling 1971
298 Piotr Tobolski Poland Rowing 1958
299 Erich Torggler Austria Art Competitions 1899 1938
300 Aurore Trayan France Archery 1980
301 Tu Chang-Wei Chinese Taipei Baseball 1982
302 Ian Turner United States Rowing 1925 2010
303 Serhiy Ushakov Ukraine Cycling 1968
304 Jules Valton France Sailing 1867
305 Felipe van de Wyngard Chile Triathlon 1981
306 Gijsbert van der Leden Netherlands Water Polo 1967
307 Chad Vaughn United States Weightlifting 1980
308 Michelle Venturella United States Softball 1973
309 Antoine Verdu France Weightlifting 1915
310 Sabine Völker Germany Speed Skating 1973
311 Otto von Rosen Sweden Shooting 1884 1963
312 Miloš Vratič Yugoslavia Gymnastics 1948
313 Simon Vroemen Netherlands Athletics 1969
314 Wang Jinping China Biathlon 1971
315 Wang Xiuting China Athletics 1965
316 Archibald Warden Great Britain Tennis 1869 1943
317 Dick Wayboer Netherlands Sailing 1936
318 Erica Willis Australia Athletics 1934
319 Angel Wong Hong Kong Gymnastics 1987
320 Erich Worm Germany Gymnastics 1887
321 Aleksander Wrona Poland Hockey 1940
322 Jacob Wukie United States Archery 1986
323 Frédéric Xhonneux Belgium Athletics 1983
324 Yang Guang China Ski Jumping 1984
325 Sean Yates Great Britain Cycling 1960
326 Imre Zachár Hungary Swimming, Water Polo 1890 1954
327 Elizabeth Zamora Guatemala Taekwondo 1993
328 Marina Zarma Cyprus Swimming 1978
329 Anja Zavadlav Yugoslavia Alpine Skiing 1960
330 Judith Zeidler East Germany, Germany Rowing 1967
331 Zhao Haijuan China Cycling 1971
332 Zhu Min China Fencing 1988
333 Nicole Zimmermann Germany Rowing 1980