Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on April 30

Olympic Athletes Born on April 30

April 29 ▪ April 30 ▪ May 1 ▪ 

284 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Herbert Adamski Germany Rowing 1910 1941
2 Clelia Ailara Italy Softball 1972
3 Inés Alder Argentina Cross Country Skiing 1970
4 Aleksandr Alekseyev Russia Boxing 1981
5 Iván Alemany Spain Cycling 1967
6 Hilda Amezaga Mexico Gymnastics 1954
7 Jean-Paul Anton France Boxing 1948
8 Ivan Atanasov Bulgaria Ice Hockey 1957
9 Seimone Augustus United States Basketball 1984
10 Sander Baart Netherlands Hockey 1988
11 Tettey-Sowah Banfro Slovenia Handball 1969
12 Günther Bauch Germany Wrestling 1939
13 Eddy Bengtsson Sweden Wrestling 1979
14 Craig Benson Great Britain Swimming 1994
15 Sebti Benzine Algeria Cycling 1964
16 Jean-Claude Bernard France Athletics 1933
17 Monika Beu East Germany Volleyball 1963
18 Brook Billings United States Volleyball 1980
19 Hennie Binneman South Africa Cycling 1914 1968
20 Anni Bissø Denmark Shooting 1969
21 Ivar Bjare Sweden Luge 1943 1995
22 Ross Blyth Great Britain Alpine Skiing 1961
23 Joachim Boldsen Denmark Handball 1978
24 Philippe Bonnin France Fencing 1955
25 Tarik Bougtaïb Morocco Athletics 1981
26 Bozhidar Boyadzhiev Bulgaria Wrestling 1978
27 Rebekah Bradford United States Speed Skating 1983
28 Kevin Bradshaw Australia Cycling 1957
29 Udo Brecht West Germany Rowing 1943
30 Llewelyn Bredwood Jamaica Athletics 1976
31 Jonny Brownlee Great Britain Triathlon 1990
32 Julien Brulé France Archery 1875
33 Anastasia Bucsis Canada Speed Skating 1989
34 Jannette Burr United States Alpine Skiing 1927
35 Tom Burridge Great Britain Football 1881 1965
36 Klaus-Dieter Buschle West Germany Volleyball 1950
37 Alba Cabello Spain Synchronized Swimming 1986
38 Øystein Carlsen Norway Short Track Speed Skating 1973
39 Kip Carpenter United States Speed Skating 1979
40 Abdil Ceylan Turkey Athletics 1983
41 Chinbatyn Otgontsetseg Mongolia Cross Country Skiing 1991
42 Chu Hwa-Il South Korea Shooting 1932
43 Aleksander Ciążyński Poland Hockey 1945
44 Davian Clarke Jamaica Athletics 1976
45 Linda Connolly Great Britain Figure Skating 1952
46 Daniela Costian Australia Athletics 1965
47 Yvon Coussin France Weightlifting 1950
48 Rodney Craig Great Britain Fencing 1945
49 Hana Dariusová Czechoslovakia, Czech Republic Rowing 1973
50 Iris Davis United States Athletics 1950
51 Rachelle De Jong-Viinberg Canada Rowing 1979
52 Miguel de la Quadra-Salcedo Spain Athletics 1932
53 Philip de László Great Britain Art Competitions 1869 1937
54 Joanna de Tuscan United States Fencing 1908 2003
55 Arturo De Vecchi Italy Fencing 1898 1988
56 Robert de Wilde Netherlands Cycling 1977
57 Jean, Duke Decazes France Sailing 1864 1912
58 Nik'oloz Deriugini Soviet Union Basketball 1959
59 Dion Dreesens Netherlands Swimming 1993
60 Ulf Ekstam Finland Alpine Skiing 1941
61 Itzhak Englander Israel Football 1946
62 Yaşar Erkan Turkey Wrestling 1911 1986
63 Elama Fa'atonu American Samoa Athletics 1994
64 Nelson Falcão Brazil Sailing 1946
65 György Faludy Hungary Football 1901 1962
66 Elena Fanchini Italy Alpine Skiing 1985
67 Eva Fjellerup Denmark Fencing 1962
68 Léon Flameng France Cycling 1877 1917
69 Stephanie Forrester Great Britain Triathlon 1969
70 Bruno Franceschetti Italy Gymnastics 1941
71 Hans Frei Switzerland Art Competitions 1868 1947
72 Robert French Australia Sailing 1918 2006
73 Ausra Fridrikas Austria Handball 1967
74 Alan Fyffe Great Britain Athletics 1884 1939
75 Vince Gallagher United States Rowing 1899 1983
76 Alessandro Gandellini Italy Athletics 1973
77 Roy Garforth Great Britain Water Polo 1918 1991
78 Susy Garland Great Britain Figure Skating 1966 1987
79 Roman Gąsienica Sieczka Poland Ski Jumping 1934 2006
80 Anders Gernandt Sweden Equestrianism 1920 2000
81 Jorge Giannini Argentina Hockey 1948
82 Sandra Godinho Portugal Judo 1973
83 Fernando González Spain Judo 1969
84 Bengt-Erik Grahn Sweden Alpine Skiing 1941
85 Arturo Gramajo Argentina Bobsleigh 1897 1957
86 Laura Grasemann Germany Freestyle Skiing 1992
87 Katarzyna Grzybowska Poland Table Tennis 1989
88 Ha Tae-Gwon South Korea Badminton 1975
89 Claude Haas France Water Polo 1933
90 Bruno Habārovs Soviet Union Fencing 1939 1994
91 Roman Hagara Austria Sailing 1966
92 Lars Hall Sweden Modern Pentathlon 1927 1991
93 Toni Hannula Finland Wrestling 1962
94 Hossam Hassan Egypt Football 1989
95 Stine Lise Hattestad Norway Freestyle Skiing 1966
96 Walter Haverhals Belgium Sailing 1948
97 Peter Hempel East Germany Canoeing 1959
98 José Hernando Spain Swimming 1968
99 Carola Hornig East Germany Rowing 1962
100 Tatjana Hüfner Germany Luge 1983
101 Kevin Hughes Great Britain Athletics 1973
102 Bernie Hutz Austria Ice Hockey 1961
103 Faredin Ibrahim Romania Boxing 1952
104 Nikolay Ilov Bulgaria Basketball 1932
105 Eugen Iordache Romania Football 1922 1988
106 Pavlo Ishchenko Ukraine Boxing 1992
107 Christine Jacob Philippines Swimming 1967
108 David Jacobs Great Britain Athletics 1888 1976
109 Connor Jaeger United States Swimming 1991
110 Dan Janjigian Armenia Bobsleigh 1972
111 Milan Jarý Czechoslovakia Cross Country Skiing 1952
112 Egil Johansen Norway Football 1962
113 Brandy Johnson United States Gymnastics 1973
114 Don Johnson Canada Athletics 1902 1973
115 Yasuhiro Kai Japan Judo 1968
116 Martten Kaldvee Estonia Biathlon 1986
117 Gilbert Kaufman Australia Sailing 1948
118 Takeo Kawamura Japan Baseball 1972
119 Artur Khamidulin Russia Ski Jumping 1977
120 Kim Hong-Kyun South Korea Rowing 1989
121 Tibor Klampár Hungary Table Tennis 1953
122 Aldis Kļaviņš Latvia Canoeing 1975 2000
123 Anja Klinar Slovenia Swimming 1988
124 Olga Korolyova Russia Freestyle Skiing 1979
125 Yevgeny Korotyshkin Russia Swimming 1983
126 Hubert Köstinger Austria Nordic Combined 1914
127 Zofia Kowalczyk Poland Gymnastics 1929
128 Rolf Krauß West Germany Wrestling 1954
129 Vitor Krieger Brazil Archery 1960
130 Erwin Kroggel Germany Fencing 1912
131 Ralph Kubail West Germany Rowing 1952 1981
132 Petr Kubíček Czechoslovakia Canoeing 1957
133 Marleen Kuppens Belgium Canoeing 1959
134 Don Kwasnycia Canada Shooting 1952
135 Tania Lamarca Spain Rhythmic Gymnastics 1980
136 Wal Lambert Australia Rowing 1916
137 Edward Lansing United States Golf 1856 1920
138 Víctor Latou Uruguay Basketball 1913 2002
139 Harri Laurila Finland Ice Hockey 1965
140 Olivier Lecat France Volleyball 1967
141 Lee Han-Seop South Korea Archery 1966
142 Henri Lepage France Fencing 1908 1996
143 Yelena Levchenko Belarus Basketball 1983
144 Nigel Levine Great Britain Athletics 1989
145 Qiangbing Li Austria Table Tennis 1985
146 Liao Wenfen China Athletics 1963
147 Jonathan Lobert France Sailing 1985
148 Sara Lowe United States Synchronized Swimming 1984
149 Örjan Lüning Sweden Art Competitions 1919 1995
150 Enrico Lupetti Italy Canoeing 1967
151 Augusto Maccario Italy Athletics 1890 1927
152 Andra Manson United States Athletics 1984
153 Roger Mar United States Shooting 1968
154 Michele Marchesini Italy Sailing 1968
155 Matt Martin United States Ice Hockey 1971
156 Risto Mätas Estonia Athletics 1984
157 Maycon Brazil Football 1977
158 Dax McCarty United States Football 1987
159 Calum McNeil Great Britain Wrestling 1966
160 György Mészáros Hungary Canoeing 1933
161 Elisabeth Micheler-Jones Germany Canoeing 1966
162 Doris Molesworth Great Britain Swimming 1902 1976
163 Gérard Monrazel France Bobsleigh 1943
164 Marina Mulyayeva Kazakhstan Swimming 1981
165 Michael Mørkøv Denmark Cycling 1985
166 Takao Nakae Japan Basketball 1913
167 Anders Näsström Sweden Luge 1964
168 Leandro Neves Brazil Volleyball 1983
169 Tevita Kofe Ngalu Tonga Weightlifting 1973
170 Henrik Nordström Sweden Athletics 1891 1982
171 Kaarel Nurmsalu Estonia Ski Jumping 1991
172 Lindsay Nylund Australia Gymnastics 1958
173 Diego Occhiuzzi Italy Fencing 1981
174 Tadashi Ohtsuka Japan Badminton 1978
175 Jeffrey Ong Malaysia Swimming 1972
176 Morten Opsahl Norway Canoeing 1955
177 Tom Overend Canada Speed Skating 1953
178 Nallasamy Padanisamy Malaysia Hockey 1948
179 Natasha Page Great Britain Rowing 1985
180 Ymer Pampuri Albania Weightlifting 1944
181 Dejan Panovski Macedonia Alpine Skiing 1980
182 Margit Papp Hungary Athletics 1948
183 Benjamín Paredes Mexico Athletics 1962
184 Alex Parsonage Great Britain Water Polo 1985
185 Richard Patterson New Zealand Weightlifting 1983
186 Leonel Paulo Angola Basketball 1986
187 Žiga Pavlin Slovenia Ice Hockey 1985
188 Stanisław Pawlusiak Poland Ski Jumping 1958
189 Val Peat Great Britain Athletics 1947 1997
190 Bertil Persson Sweden Alpine Skiing 1914 1978
191 Manuel Pietropoli Italy Snowboarding 1990
192 Oppe Pinto Paraguay Boxing 1963
193 Bob Pirie Canada Swimming 1916 1984
194 Étienne Pollet Belgium Rowing 1944
195 Matey Popov Bulgaria Water Polo 1951
196 Stanley Potter Canada Canoeing 1915
197 Amado Povea Cuba Football 1955
198 Axel Preben-Schmidt Brazil Sailing 1939
199 Erik Preben-Schmidt Brazil Sailing 1939
200 Susanne Profanter Austria Judo 1970
201 Ludovic Proto France Boxing 1965
202 Nevenka Puškarević Yugoslavia Gymnastics 1952
203 Břetislav Putna Czechoslovakia Shooting 1959
204 Väinö Rainio Finland Athletics 1896 1979
205 Raquel Brazil Volleyball 1978
206 José Reyes Spain Canoeing 1966
207 Johan Richthoff Sweden Wrestling 1898 1983
208 René Ricolfi-Doria Switzerland Swimming, Water Polo 1901 1970
209 Hannah Roberson-Mytilinaiou Greece Equestrianism 1967
210 José Rodríguez Spain Cycling 1966
211 Tony Rogers New Zealand Athletics 1957
212 Danuta Rosani Poland Athletics 1951
213 Alexandru Roşu Romania Weightlifting 1987
214 Elisabetta Saccheggiani Italy Sailing 1968
215 Philaylack Sackpraseuth Laos Athletics 1987
216 Mikko Salminen Finland Fencing 1959
217 Charles Samoy France Football 1939
218 Shamar Sands Bahamas Athletics 1985
219 Pouria Saveh Shemshaki Iran Alpine Skiing 1987
220 Mario Schaden Austria Ice Hockey 1972
221 Willy Schäfer Switzerland Handball 1913 1980
222 Bettina Schieferdecker East Germany Gymnastics 1968
223 Heinrich Schläppi Switzerland Bobsleigh 1905 1958
224 Zbigniew Schodowski Poland Rowing 1987
225 Don Schollander United States Swimming 1946
226 Luis Scola Argentina Basketball 1980
227 Akane Shibata Japan Hockey 1988
228 Cyril Shiner Great Britain Art Competitions 1908 1989
229 Nataliya Shive-Glebova Soviet Union Speed Skating 1963
230 Marcel Sieberg Germany Cycling 1982
231 Vlăduţ Simionescu Romania Judo 1990
232 Rudolf Simonsen Denmark Art Competitions 1889 1947
233 Babe Slater United States Rugby 1896 1965
234 Petr Sobotka Czech Republic Weightlifting 1975
235 Anton Šoltýs Czechoslovakia Alpine Skiing 1937
236 Renier Sosa Cuba Table Tennis 1972
237 Norbert Sprongl Austria Art Competitions 1892 1983
238 Jamie Staff Great Britain Cycling 1973
239 Raymond Stasse Belgium Fencing 1913
240 Kristin Størmer Steira Norway Cross Country Skiing 1981
241 Natalie Steward Great Britain Swimming 1943
242 Vadim Streltsov Belarus Weightlifting 1986
243 Petri Suominen Finland Swimming 1971
244 Yasuo Suzuki Japan Football 1913
245 Marian Sypniewski Poland Fencing 1955
246 Lidia Szczerbińska Poland Gymnastics 1934
247 Kaspar Taimsoo Estonia Rowing 1987
248 Takashi Tanoue Japan Wrestling 1947 2009
249 Hjalmar Thomsen Denmark Hockey 1913 1993
250 Gunther Tiersch West Germany Rowing 1954
251 Marina Tomić Slovenia Athletics 1983
252 Kim Torkildsen Norway Sailing 1945
253 Polina Tsekova Bulgaria Basketball 1968
254 Juan José Ubaldo Dominican Republic Boxing 1979
255 Günther Ullerich Germany Hockey 1928 2007
256 Ibon Urbieta Spain Rowing 1967
257 Aat van Noort Netherlands Athletics 1908 1998
258 Ferdinand Vega Puerto Rico Archery 1936
259 Harijs Vītoliņš Latvia Ice Hockey 1968
260 Yevhen Vynohradov Ukraine Athletics 1984
261 Jane Ward United States Volleyball 1932
262 Hajime Watanuki Japan Shooting 1939
263 Max Weinhold Germany Hockey 1982
264 Richárd Weisz Hungary Wrestling 1879 1945
265 Cor Wezepoel Netherlands Athletics 1896 1954
266 Tommy White Canada Speed Skating 1915
267 Lukas Wilaschek Germany Boxing 1981
268 David Wilkins Ireland Sailing 1950
269 Paul Williams Australia Water Polo 1955
270 Deanne Wilson United States Athletics 1955
271 Merv Wood Australia Rowing 1917 2006
272 Jim Workman United States Rowing 1908 1983
273 Yevhen Yakovlev Ukraine Short Track Speed Skating 1977
274 Yang Wenqin China Athletics 1960
275 Yao Yige China Swimming 1996
276 Yeoh Ken Nee Malaysia Diving 1983
277 Yu Guohui China Athletics 1977
278 Yun Mi-Jin South Korea Archery 1983
279 Yekaterina Yusheva Russia Fencing 1973
280 Hans Zeitler Germany Football 1927
281 Matteo Zennaro Italy Fencing 1976
282 Zézé Brazil Basketball 1966
283 Zhang Nan China Gymnastics 1986
284 Vladimir Zubkov Soviet Union Wrestling 1948