Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on April 13

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on April 13

April 12 ▪ April 13 ▪ April 14 ▪ 

328 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Fernando Abugattas Peru Athletics 1948
2 Tomasz Adamiec Poland Judo 1982
3 Eric Agueh Benin Athletics 1972
4 Lahcen Ahidous Morocco Boxing 1945
5 Johan Petter Åhlén Sweden Curling 1879 1939
6 Smart Akraka Nigeria Athletics 1934
7 Kilian Albrecht Austria, Bulgaria Alpine Skiing 1973
8 Dave Albritton United States Athletics 1913 1994
9 Aleksandar Aleksić Serbia Canoeing 1992
10 Luis Álvarez Mexico Archery 1991
11 Helen Amankwah Ghana Table Tennis 1964
12 Ânderson Brazil Football 1988
13 Jasey-Jay Anderson Canada Snowboarding 1975
14 Warren Anderson Canada Ice Hockey 1952
15 Giorgio Anglesio Italy Fencing 1922 2007
16 Muhammad Anwar Pakistan Wrestling 1959
17 Franco Arese Italy Athletics 1944
18 Gréta Arn Hungary Tennis 1979
19 Marian Avramov Bulgaria Wrestling 1965
20 Garikoitz Azkue Spain Rowing 1972
21 Baek Do-Seon South Korea Boxing 1930
22 Ryan Bailey United States Athletics 1989
23 Andrey Bakhvalov Soviet Union, Unified Team, Russia Speed Skating 1963
24 Steven Bakker Netherlands Sailing 1949
25 Alejandro Baratta Argentina Cross Country Skiing 1959
26 Jim Barnes United States Basketball 1941 2002
27 Khodr Bechara Lebanon Wrestling 1965
28 Mark Bellofiore Australia Canoeing 1983
29 Valery Belyakov Soviet Union Hockey 1953
30 Håkan Bengtsson Sweden Swimming 1942
31 Bell Berghuis Netherlands Snowboarding 1985
32 Péter Bernek Hungary Swimming 1992
33 Mehrez Berriri Tunisia Volleyball 1975
34 Michael Bingham Great Britain Athletics 1986
35 Ole Bjerke Norway Shooting 1881 1959
36 Maurice Boulanger Belgium Athletics 1909
37 Svetlana Boyko Russia Fencing 1972
38 Jerzy Braun Poland Rowing 1911 1968
39 Buddy Brown United States Equestrianism 1956
40 Dino Bruni Italy Cycling 1932
41 Boštjan Buč Slovenia Athletics 1980
42 George Buckland Great Britain Lacrosse 1883 1937
43 Harald Büttner East Germany Wrestling 1953
44 Byeon Gyeong-Su South Korea Shooting 1958
45 Ben Campbell United States Judo 1934
46 John Campbell Great Britain Rowing 1899 1939
47 Ladislav Čáp Czechoslovakia Figure Skating 1926
48 Mike Carney Canada Alpine Skiing 1966
49 Alex Carpenter United States Ice Hockey 1994
50 Ed Caruthers United States Athletics 1945
51 Chad Carvin United States Swimming 1974
52 Pablo Cavallero Argentina Football 1974
53 Ieva Cederštrēma-Volfa Latvia Biathlon 1969
54 Damien Cely France Diving 1989
55 Leonid Cherevko Belarus Athletics 1974
56 Chimidiin Gochoosüren Mongolia Wrestling 1953
57 Edgar Christensen Norway Boxing 1905 1977
58 Peter Clausen Denmark Cycling 1964
59 James Coates Great Britain Skeleton 1894 1966
60 Arnold Cooke Great Britain Rowing 1941
61 Nicole Cooke Great Britain Cycling 1983
62 José Cornavaca Nicaragua Judo 1956
63 Jiří Crha Czechoslovakia Ice Hockey 1950
64 Johan Cronje South Africa Athletics 1982
65 Siobhan Cropper Trinidad and Tobago Swimming 1978
66 Szilveszter Csollány Hungary Gymnastics 1970
67 Cundi Spain Football 1955
68 Mariusz Czerkawski Poland Ice Hockey 1972
69 Henry Daley Costa Rica Athletics 1970
70 Pascal Dangbo Benin Athletics 1972
71 Rinat Dasayev Soviet Union Football 1957
72 Hugo De Grauwe Belgium Weightlifting 1954
73 José Maria de Jesús Angola Judo 1968
74 Federico De Luca Italy Sailing 1914 1991
75 Colleen de Reuck South Africa, United States Athletics 1964
76 Philippe de Rothschild France Sailing 1902 1988
77 Fernand Delarge Belgium Boxing 1904
78 Miguel Delas Spain Hockey 1984
79 Andrey Demyanenko Belarus Rowing 1984
80 Yosvany Despaigne Cuba Judo 1976
81 Manuel Dias Portugal Athletics 1905
82 Francis DoDoo Ghana Athletics 1960
83 Juan Carlos Domínguez Spain Cycling 1971
84 Dong Dong China Trampolining 1989
85 Hervé, Count du Monceau de Bergendael Belgium Fencing 1910 1977
86 Alexandru Dulău Romania Canoeing 1964
87 Igor Dzyuba Unified Team Cycling 1972
88 Torsten Eckbrett Germany Canoeing 1984
89 Tino Edelmann Germany Nordic Combined 1985
90 Ahmed El-Attar Egypt Handball 1967
91 Patrik Eliáš Czech Republic Ice Hockey 1976
92 Sara Eriksson Sweden Handball 1981
93 Franck Esposito France Swimming 1971
94 Paul Evans Great Britain Athletics 1961
95 Gottlieb Fässler Switzerland Gymnastics 1934
96 Mike Ferry United States Rowing 1974
97 Giampiero Fossati Italy Swimming 1944
98 Sally Foster Australia Swimming 1985
99 Hovey Freeman Puerto Rico Sailing 1932 1979
100 Ramona Fuhrer Switzerland Ice Hockey 1979
101 Tsuguharu-Léonard Fujita Japan Art Competitions 1907 1965
102 John Gallagher United States Athletics 1890
103 Mohamed Gamal-el-Din Egypt Water Polo 1972
104 Sue Gardiner Canada Water Polo 1980
105 Nina Gavrylyuk Soviet Union, Russia Cross Country Skiing 1965
106 Arie Gill-Glick Israel Athletics 1930
107 Óscar Giraldo Colombia Cycling 1973
108 Orlando Gonçalves Portugal Wrestling 1938
109 Sergey Gonchar Russia Ice Hockey 1974
110 Nail Gönenlı Turkey Equestrianism 1924 1969
111 Heidi Goossens Belgium Judo 1969
112 Dora Gordine Great Britain Art Competitions 1906 1991
113 Alan Gourley South Africa Art Competitions 1909 1991
114 Lendon Gray United States Equestrianism 1949
115 Francisco Güerri Spain Football 1959
116 K'oba Guliashvili Georgia Wrestling 1968
117 Krzysztof Głodowski Poland Hockey 1955
118 Emam Ali Habibi Iran Wrestling 1931
119 Patrick Haegeli France Sailing 1946
120 Tomoko Hagiwara Japan Swimming 1980
121 Ed Hamm United States Athletics 1906 1982
122 Peter Hanlon Great Britain Boxing 1959
123 Egon Hansen Denmark Shooting 1931
124 Chihana Hara Japan Rhythmic Gymnastics 1989
125 Ján Harniš Slovakia Luge 1985
126 Irene Hendriks Netherlands Hockey 1958
127 Tord Henriksson Sweden Athletics 1965
128 Jean-Pierre Héritier Switzerland Archery 1953
129 Henry Hermansen Norway Biathlon 1921 1997
130 James Hett Canada Swimming 1958
131 Brent Hilliard United States Volleyball 1970
132 Eric Hinrichsen Canada Basketball 1976
133 Martin Höllwarth Austria Ski Jumping 1974
134 Ana Hormigo Portugal Judo 1981
135 Archibald Howie Canada Sailing 1908
136 Len Hutton Canada Athletics 1908 1976
137 Kazuyo Inaba Japan Swimming 1959
138 Andrew Jachno Australia Athletics 1962
139 Tami Jameson United States Handball 1968
140 Toni Jameson United States Handball 1968
141 Jerzy Janikowski Poland Fencing 1952 2006
142 Jeon Ok-Ja South Korea Swimming 1948
143 Anton Joksch Germany Cycling 1900
144 Bayan Jumah Syria Swimming 1994
145 Natthanan Junkrajang Thailand Swimming 1986
146 Alois Kälin Switzerland Cross Country Skiing, Nordic Combined 1939
147 Algo Kärp Estonia Cross Country Skiing 1985
148 Takao Kawaguchi Japan Judo 1950
149 Billy Kidd United States Alpine Skiing 1943
150 Marcin Kobierski Poland Canoeing 1977
151 Erkki Koiso Finland Ice Hockey 1934 2000
152 Kaarina Koivuniemi Finland Athletics 1932
153 Roman Kononenko Ukraine Cycling 1981
154 Ani Kostova Bulgaria Swimming 1960
155 Doresia Krings Austria Snowboarding 1977
156 Daniela Kuleska Macedonia Athletics 1981
157 Auguste Landrieu Belgium Gymnastics 1888
158 Yves Landry Canada Cycling 1947
159 Mathias Lange Austria Ice Hockey 1985
160 Henrik Lannér Sweden Equestrianism 1968
161 Émile Lanners Luxembourg Gymnastics 1888 1963
162 Frans Laporta Belgium Art Competitions 1907 2002
163 Eugène Laverne France Sailing 1866 1941
164 Lee Jin-Taek South Korea Athletics 1972
165 Klaus Lehnertz Germany, West Germany Athletics 1938
166 Peter Leismüller Austria Bobsleigh 1968
167 Jānis Leitis Latvia Athletics 1989
168 Michel Lemarchand France Bobsleigh 1946
169 Marcus Leyrer Austria Fencing 1929
170 Li Tsung-Chueh Chinese Taipei Swimming 1980
171 Jimmy Lidberg Sweden Wrestling 1982
172 Riccardo Lione Italy Beach Volleyball 1972
173 Jozef Lohyňa Czechoslovakia, Slovakia Wrestling 1963
174 Gustavo López Argentina Football 1973
175 Kaye Lovatt Great Britain Swimming 1964
176 Sergio Luchetti Argentina Fencing 1958
177 Olaf Ludwig East Germany, Germany Cycling 1960
178 Petra Lupačová Czechoslovakia Handball 1968
179 Mame Maty M'Bengue Senegal Basketball 1968
180 Heinz Mäder Germany Water Polo 1937
181 Dirk Marcellis Netherlands Football 1988
182 Sergey Marchuk Soviet Union Speed Skating 1952
183 Steve Marshall Canada Wrestling 1960
184 Sam Martin Great Britain Hockey 1959
185 Juan Ramón Martínez El Salvador Football 1948
186 Edgars Maskalāns Latvia Bobsleigh 1982
187 Edna Maskell South Africa Athletics 1928
188 Steve McCrory United States Boxing 1964 2000
189 Stephen McGlede Australia Cycling 1969
190 Gavin McLean New Zealand Fencing 1965
191 Ed McRae Canada Cycling 1953
192 Kate McShea Australia Football 1983
193 Willi Meier Germany Athletics 1907 1979
194 Marie Melchers Belgium Fencing 1939
195 José Paulo Mendes Portugal Athletics 1972
196 Brankica Mihajlović Serbia Volleyball 1991
197 Prvoslav Mihajlović Yugoslavia Football 1921 1978
198 Niels-Ove Mikkelsen Denmark Shooting 1937
199 Thomas Milani Italy Ice Hockey 1952
200 Anikó Milassin Hungary Athletics 1954
201 Anastasiya Mironchik-Ivanova Belarus Athletics 1989
202 Nami Miyazaki Japan Hockey 1976
203 Viktor Modzalevsky Soviet Union Fencing 1943 2011
204 Ameen Mohamed El-Hady Egypt Judo 1983
205 Istvan Moldvai Romania Water Polo 1974
206 Jerry Molyneaux British Virgin Islands Athletics 1958
207 Edwin Montague Great Britain Athletics 1885 1937
208 Fabián Monzón Argentina Football 1987
209 Carolina Morais Angola Handball 1986
210 Mieko Mori Japan Gymnastics 1966
211 František Mráček Czechoslovakia Wrestling 1914
212 Veljko Mršić Croatia Basketball 1971
213 Paola Muñoz Chile Cycling 1986
214 Annikka Mutanen Finland Judo 1965
215 Antonios Myliordos Greece Alpine Skiing 1924
216 Asif Məlikov Azerbaijan Weightlifting 1971
217 Tatyana Navka Belarus, Russia Figure Skating 1975
218 Jennifer Nicks Great Britain Figure Skating 1932 1980
219 Klaus Kynde Nielsen Denmark Cycling 1966
220 Jelena Nikolić Serbia Volleyball 1982
221 Vida Nsiah Ghana Athletics 1976
222 O Sang-Eun South Korea Table Tennis 1977
223 Karsten Oelsch Germany Gymnastics 1971
224 Viktor Omelianovych Soviet Union Rowing 1958
225 Harold Osborn United States Athletics 1899 1975
226 Hermenegildo Palacio Cuba Rowing 1956
227 José Pérez Dominican Republic Weightlifting 1945
228 Zoran Perušina Yugoslavia Alpine Skiing 1970
229 Dušan Petković Yugoslavia Football 1902 1979
230 Imre Petneházy Hungary Fencing, Modern Pentathlon 1905 1972
231 Carl Axel Pettersson Sweden Curling 1874 1962
232 Albert Piaget Switzerland Hockey 1928
233 František Picek Czechoslovakia Basketball 1912 2007
234 Viola Poley East Germany Rowing 1955
235 Hayley Price Great Britain Gymnastics 1966
236 Regina Pütz West Germany Volleyball 1950
237 Puyol Spain Football 1978
238 Silvio Quintero Colombia Football 1950
239 Jukka Rajala Finland Alpine Skiing 1982
240 Olga Rajkovič Yugoslavia Gymnastics 1913
241 Aleksandar Raković Serbia and Montenegro Athletics 1968
242 David Ramón Andorra Sailing 1974
243 Peter Ratican United States Football 1887 1922
244 Max Raub Austria Canoeing 1926
245 Joie Ray United States Athletics 1894 1978
246 Rintje Ritsma Netherlands Speed Skating 1970
247 Roberto Dinamite Brazil Football 1954
248 Geneviève Robic-Brunet Canada Cycling 1959
249 Moushaumi Robinson United States Athletics 1981
250 Hugo Rocha Portugal Sailing 1972
251 Alexander Roda Roda Austria Art Competitions 1872 1945
252 Nereida Rodríguez Cuba Fencing 1950
253 Zorobabel Rodríguez Chile Boxing 1902
254 Vera Romanić Yugoslavia Athletics 1911
255 Sabine Rückauer Germany Ice Hockey 1977
256 Shem-Tov Sabag Israel Athletics 1959
257 Yury Safonov Unified Team Hockey 1968
258 Hermann Salomon Germany, West Germany Athletics 1938
259 Mario Sánchez Mexico Shooting 1934
260 Fidel Santander Mexico Canoeing 1947
261 Christoph Sauser Switzerland Cycling 1976
262 Helen Schifano United States Gymnastics 1922 2007
263 Alfred Schindler Switzerland Cross Country Skiing 1957
264 Alexandra Schreiber Germany Judo 1963
265 Erny Schweitzer Luxembourg Swimming 1939
266 Isaac Seatile Lesotho Athletics 1973
267 Mirjana Šegrt Yugoslavia Swimming 1950
268 Kai Selvon Trinidad and Tobago Athletics 1992
269 Aleksandr Sema Soviet Union Rowing 1952
270 Seo Ji-Won South Korea Freestyle Skiing 1994
271 Mital Sharipov Kyrgyzstan Weightlifting 1972
272 Matthew Sheldon-Collins Australia Baseball 1963
273 Daniel Shirley New Zealand Badminton 1979
274 Atanas Simidchiev Bulgaria Cross Country Skiing 1963
275 Bhim Singh India Athletics 1945
276 Jasvir Singh Canada Weightlifting 1977
277 Melina Sirolli Argentina Gymnastics 1984
278 Kim Small Australia Hockey 1965
279 Cezary Śmiglak Poland Swimming 1953
280 Rodney Smith United States Wrestling 1966
281 Yaciey Sojo Venezuela Softball 1987
282 Joseph Solvinto France Boxing 1902
283 Torsten Spanneberg Germany Swimming 1975
284 Akhnaten Spencer-El United States Fencing 1979
285 Spyros Spyrou Cyprus Judo 1956
286 Eduard Stayson Soviet Union Sailing 1923
287 Ivan Stedman Australia Swimming 1895 1979
288 Marco Steinauer Switzerland Ski Jumping 1976
289 Alex Stieda Canada Cycling 1961
290 Zdravko Stojnić Yugoslavia, Bosnia and Herzegovina Bobsleigh 1957
291 Erik Storck United States Sailing 1985
292 Joachim Streich East Germany Football 1951
293 Malin Strömberg Sweden Swimming 1976
294 Denys Syzonenko Ukraine Swimming 1984
295 Hiroatsu Takahashi Japan Skeleton 1984
296 Bryan Tay Singapore Swimming 1988
297 Tian Zhandong China Ski Jumping 1983
298 Mark Tonelli Australia Swimming 1957
299 Masaki Toshiro Japan Luge 1980
300 Viktor Tregubov Unified Team Weightlifting 1965
301 Chloe Trespeuch France Snowboarding 1994
302 Bernd Truschinski West Germany Rowing 1949
303 Matúš Užák Slovakia Short Track Speed Skating 1981
304 Tadej Valjavec Slovenia Cycling 1977
305 Johannes van Hoolwerff Netherlands Sailing 1878 1962
306 Elise Van Truyen Belgium Athletics 1906
307 Molly Vandemoer United States Sailing 1979
308 Philippe Vatuone France Gymnastics 1962
309 Sinnadurai Vellupillai Singapore Hockey 1926
310 Gene Vidal United States Athletics 1895 1969
311 Dario Vidošević Yugoslavia Rowing 1968
312 Jan Vodička Czechoslovakia Ice Hockey 1932
313 Jopie Waalberg Netherlands Swimming 1920 1979
314 Camille Wagner Luxembourg Football 1925 2014
315 Arthur Wakefield Great Britain Alpinism 1876 1949
316 Wang Jinlin China Modern Pentathlon 1972
317 Rory Warlow Great Britain Shooting 1990
318 Conny Waßmuth Germany Canoeing 1983
319 Danielle Wotherspoon-Gregg Canada Speed Skating 1980
320 Xu Dan China Shooting 1969
321 Yury Yermolenko Russia Shooting 1967
322 Shigetomo Yoshida Japan Equestrianism 1890
323 Yu Hyo-Sik South Korea Hockey 1982
324 Miguel Angel Zavala Mexico Diving 1961
325 Richard Žemlička Czechoslovakia, Czech Republic Ice Hockey 1964
326 Zhang Xingbo China Rowing 1981
327 Askhat Zhitkeyev Kazakhstan Judo 1981
328 Robert Zika Switzerland Canoeing 1930