Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on March 20

Olympic Athletes Born on March 20

March 19 ▪ March 20 ▪ March 21 ▪ 

375 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Patrick Abada France Athletics 1954
2 Shinnosuke Abe Japan Baseball 1979
3 Adeola Aboyade-Cole Nigeria Athletics 1950 1989
4 Olivér Ágh Hungary Swimming 1975
5 Sabiahmad Abdullah Ahad Malaysia Shooting 1956
6 Djamel Ainaoui France Wrestling 1975
7 Shaye Musa Al-Nafisa Saudi Arabia Football 1962
8 Bob Aldighieri United States Freestyle Skiing 1965
9 Plamen Aleksandrov Bulgaria Swimming 1961
10 Seth Amoo Ghana Athletics 1983
11 Edward Amoore Great Britain Shooting 1877 1955
12 Anand Amritraj India Tennis 1952
13 Ramon Andersson Australia Canoeing 1963
14 Yugo Araki Japan Equestrianism 1925
15 Xavi Arnau Spain Hockey 1973
16 Vüqar Aslanov Azerbaijan Wrestling 1976
17 Lukáš Babač Slovakia Rowing 1985
18 Michaël Babin France Ice Hockey 1970
19 Kevin Bacon Australia Equestrianism 1932
20 Piotr Banaszak Poland Weightlifting 1964
21 Roy Barahona Honduras Swimming 1986
22 Jolanta Bartczak Poland Athletics 1964
23 Russell Basser Australia Water Polo 1960
24 Daniel Batman Australia Athletics 1981 2012
25 Yury Belov Belarus Athletics 1981
26 Yevgeny Belyayev Soviet Union Cross Country Skiing 1954 2003
27 Rok Benkovič Slovenia Ski Jumping 1986
28 Gunnar Bergh Sweden Athletics 1909 1986
29 Marie-Jeanne Bernard Luxembourg Swimming 1909 1979
30 Mark Bethwaite Australia Sailing 1948
31 Piet Biesiadecki United States Bobsleigh 1920 2000
32 Jerome Biffle United States Athletics 1928 2002
33 Jesskiel Bikidick Cameroon Judo 1954
34 Erwin Blask Germany Athletics 1910 1999
35 Folke Bohlin Sweden Sailing 1906 1972
36 Annick Bonzon Switzerland Alpine Skiing 1971
37 Nancy Borwick Australia Athletics 1935
38 Joachim Bottieau Belgium Judo 1989
39 Eike Bram Germany Handball 1965
40 Damian Brown Australia Weightlifting 1970
41 Caroline Brunet Canada Canoeing 1969
42 Wulf Brunner West Germany Athletics 1962
43 Richard Budgett Great Britain Rowing 1959
44 Nikolay Bukhalov Bulgaria Canoeing 1967
45 Hans Petter Buraas Norway Alpine Skiing 1975
46 Nathan Burgers Australia Hockey 1979
47 Tatyana Burina Russia Ice Hockey 1980
48 Erik Bye Norway Rowing 1883 1953
49 Byeon Yeong-Jun South Korea Athletics 1984
50 Joseph Callens Belgium Diving, Swimming 1894
51 Berny Camps Netherlands Archery 1971
52 Michelle Carey Ireland Athletics 1981
53 Gilbert Casalecchi Switzerland Sailing 1908
54 Elizabeth Chávez Honduras Athletics 1972
55 Konstantin Chistyakov Soviet Union, Unified Team Alpine Skiing 1970
56 Julia Clair France Ski Jumping 1994
57 Ian Clarke Australia Gymnastics 1944
58 Henry Clay Great Britain Rowing 1955
59 Lorena Corengia Argentina Rowing 1974
60 Daniel Cormier United States Wrestling 1979
61 Jorge Costa Portugal Athletics 1961
62 Jiří Čtyroký Czechoslovakia Basketball 1911 2004
63 Vincenzo Cuccia Italy Fencing 1892 1979
64 Juha Dahllund Finland Football 1954
65 Sidnei dal Rovere Brazil Boxing 1959
66 Tinka Dančević Croatia Swimming 1980
67 Sébastien Darrigade France Gymnastics 1972
68 Mimi Darwish Egypt Football 1942 2011
69 Kaingaue David Kiribati Athletics 1995
70 Ruth Davidon United States Rowing 1964
71 Héctor de Guevara Peru Football 1940
72 Henri de Kok South Africa Rowing 1902 1993
73 Leandro de Macedo Brazil Triathlon 1968
74 Durval de Moraes Brazil Weightlifting 1960
75 Wietske de Ruiter Netherlands Hockey 1970
76 Elma de Vries Netherlands Speed Skating 1983
77 Tamás Debnár Hungary Swimming 1971
78 Vadim Devyatovsky Belarus Athletics 1977
79 Joseph Diandy Senegal Basketball 1950
80 Heidi Diethelm Switzerland Shooting 1969
81 Leon Dołżycki Poland Art Competitions 1888 1965
82 Krasimir Drandarov Bulgaria Weightlifting 1955
83 Chris Draper Great Britain Sailing 1978
84 Rasa Drazdauskaitė Lithuania Athletics 1981
85 Alexandru Dudoglo Moldova Weightlifting 1989
86 Nils Duerinck Belgium Athletics 1984
87 Eva Ďurišinová Czechoslovakia Figure Skating 1961
88 Martin Edmondson United States Shooting 1944
89 Hans Egger Brazil Alpine Skiing 1962
90 Liv Kjersti Eikeland Norway Biathlon 1979
91 Sven Erbs Sweden Bobsleigh 1911 1959
92 Celso Esquivel Paraguay Football 1981
93 Ali Faki Malawi Boxing 1964
94 Luigi Farci Italy Hockey 1939
95 Justin Faulk United States Ice Hockey 1992
96 Martin Feigenwinter Switzerland Speed Skating 1970
97 Sarah Felder Italy Luge 1956
98 Feng Qiangbiao China Swimming 1965
99 Ramiro Fermin Netherlands Antilles Weightlifting 1940
100 Lorenzo Fernández Uruguay Football 1901 1973
101 Alejandro Ferreiro Uruguay Sailing 1961
102 Jasmin Figueroa Philippines Archery 1985
103 Roberto Figueroa Uruguay Football 1906 1989
104 Valtteri Filppula Finland Ice Hockey 1984
105 Henri Fin France Cycling 1950
106 Andy Finch United States Snowboarding 1981
107 James Foad Great Britain Rowing 1987
108 Tommy Ford United States Alpine Skiing 1989
109 Ann-Margreth Frei-Käck Sweden Figure Skating 1942
110 Magnar Freimuth Estonia Nordic Combined 1973
111 Dmitry Gaag Kazakhstan Triathlon 1971
112 Patricia Galvin de la Tour d'Auvergne United States Equestrianism 1939
113 Gang Sin-Yeong South Korea Judo 1977
114 Hugo García Uruguay Water Polo 1914
115 José García Mexico Athletics 1946
116 Manuel García Guam Cycling 1964
117 Finnur Garðarsson Iceland Swimming 1952
118 Simon Gerada Australia Table Tennis 1981
119 Chris Gifford Canada Hockey 1966
120 Heather Gooding Barbados Athletics 1958
121 Cecil Goodricke South Africa Sailing 1883 1944
122 Margit Graf Austria Luge 1951
123 Dieter Grahn East Germany Rowing 1944
124 Yoris Grandjean Belgium Swimming 1989
125 Angeliki Gremou Greece Rowing 1975
126 Gary Griffin Guam Sailing 1953
127 Krista Guloien Canada Rowing 1980
128 Hjalti Guðmundsson Iceland Swimming 1978
129 Kristian Hammer Norway Nordic Combined 1976
130 Walter Handschuhmacher Germany Swimming 1904 1987
131 Graeme Hansen New Zealand Equestrianism 1934 2007
132 Elias Harb Lebanon Shooting 1939
133 Jack Hasen Canada Sailing 1942
134 Don Hawgood Canada Canoeing 1917 2010
135 Sebastião Herédia Portugal Modern Pentathlon, Fencing 1903 1983
136 Martin Herrmann West Germany, Germany Swimming 1970
137 Felix Heuertz Luxembourg Athletics 1935
138 Gordon Hewitt Great Britain Swimming 1958
139 Jan Hijzelendoorn Netherlands Cycling 1929 2008
140 Nikolaus Hirschl Austria Wrestling 1908 1991
141 Wolfgang Hofmann Germany Judo 1941
142 Hans Hohenester Germany Bobsleigh 1917 2001
143 Hsu Huei-Ying Chinese Taipei Athletics 1969
144 Daniela Hunger East Germany, Germany Swimming 1972
145 Claus Høyer Norway Rowing 1889 1964
146 Elisabeta Ionescu Romania Handball 1953
147 Michihiro Ito Japan Hockey 1915
148 Frank Jardine Great Britain Ice Hockey 1924 1999
149 Robertas Javtokas Lithuania Basketball 1980
150 Jeong Dong-Gu South Korea Wrestling 1942
151 Jeong Gyeong-Eun South Korea Badminton 1990
152 Jeong Mi-Ran South Korea Basketball 1985
153 Ji Jae-Gwan South Korea Hockey 1960
154 Brazil Football 1987
155 Candy Jones Canada Figure Skating 1955
156 Dimitrios Kafatos Greece Handball 1976
157 Takeo Kamachi Japan Shooting 1936
158 Keld Karise Denmark Rowing 1917
159 Detlef Kästner East Germany Boxing 1958
160 Monique Kavelaars Canada Fencing 1971
161 Olivier Keller Switzerland Ice Hockey 1971
162 Janis Kelly Canada Volleyball 1971
163 Abbas Khamis United Arab Republic, Egypt Rowing 1933
164 Irina Khazova Russia Cross Country Skiing 1984
165 Ulrich Kienast Germany Boxing 1937
166 Kim Jeong-Cheol South Korea Boxing 1957
167 Kim Min-Jeong South Korea Short Track Speed Skating 1985
168 Kenji Kimihara Japan Athletics 1941
169 Éva Kiss Hungary Swimming 1954
170 Kristin Klein United States Volleyball 1970
171 Ewelina Klocek-Ptak Poland Athletics 1987
172 Arthur Knautz Germany Handball 1911 1943
173 Akira Kodama Japan Basketball 1944
174 Karel Kodejška Czechoslovakia Ski Jumping 1947
175 Kenichi Konishi Japan Hockey 1909
176 Jana Korbasová Slovakia Swimming 1974
177 Sergey Kostitsyn Belarus Ice Hockey 1987
178 Isolde Kostner Italy Alpine Skiing 1975
179 Theodoros Koutoumanis Greece Swimming 1951
180 Radomir Kovačević Yugoslavia Judo 1954 2006
181 Tamás Kovács Hungary Fencing 1943
182 Anja Krüger Germany Handball 1964
183 Petro Kruk Ukraine Canoeing 1985
184 Dita Krūmberga Latvia Basketball 1984
185 Jörg Kunze Germany Handball 1968
186 Jeannette Kwakye Great Britain Athletics 1983
187 Kalevi Lahdenranta Finland Weightlifting 1942
188 Gunnar Landelius Sweden Ice Hockey 1918 2000
189 Gottfried Langthaler Austria Weightlifting 1953
190 Mats Larsson Sweden Cross Country Skiing 1980
191 John Lavery Ireland, Great Britain Art Competitions 1856 1941
192 Bob Lay Australia Athletics 1944
193 Kylie Ledbrook Australia Football 1986
194 Lee Han-Im South Korea Sailing 1969
195 Eckhard Leue East Germany Canoeing 1958
196 Giovanni Lievore Italy Athletics 1932
197 Gianfranco Lombardi Italy Basketball 1941
198 Rach Lovell Australia Canoeing 1978
199 Manuela Lutze Germany Rowing 1974
200 Luvsandagvyn Jargalsaikhan Mongolia Cycling 1959
201 Luiza Machado Brazil Volleyball 1965
202 Albert Mächler Switzerland Biathlon 1950
203 Frank Mackey United States Polo 1852 1927
204 Mario Magnozzi Italy Football 1902 1971
205 Catherine Maliev-Aviolat Switzerland Diving 1970
206 Bengt Malmsten Sweden Speed Skating 1922 1996
207 Gheorghe Man Romania Fencing 1914
208 Mkhitar Manukyan Armenia, Kazakhstan Wrestling 1973
209 Juan Luis Marén Cuba Wrestling 1971
210 Vladan Marković Serbia and Montenegro, Serbia Swimming 1977
211 Sergey Martynov Unified Team, Russia Wrestling 1971 1997
212 Amos Matteucci Italy Athletics 1915 2008
213 Ponciano Mbomio Equatorial Guinea Athletics 1976
214 Joseph Meli Canada Judo 1956
215 Jack Miller United States Alpine Skiing 1965
216 Nisha Millet India Swimming 1982
217 Kazuaki Mimoto Japan Rowing 1972
218 Lori Monk United States Speed Skating 1956
219 Evelyn Montague Great Britain Athletics 1900 1948
220 Moreira Portugal Football 1982
221 Mike Mouat Canada Hockey 1954
222 Jana Mrázková Czechoslovakia Figure Skating 1940
223 Takashi Murayama Japan Rowing 1951
224 João N'Tyamba Angola Athletics 1968
225 Béla Nagy Hungary Wrestling 1962
226 Nam Eun-Yeong South Korea Handball 1970
227 Kyllikki Naukkarinen Finland Athletics 1925 2011
228 Silvia Navarro Spain Handball 1979
229 Atsushi Negishi Japan Equestrianism 1977
230 Sandy Neilson United States Swimming 1956
231 Osvaldo Nieves Puerto Rico Athletics 1980
232 Moniek Nijhuis Netherlands Swimming 1988
233 Tor Nilsson Sweden Wrestling 1919 1989
234 Shannon Nobis United States Alpine Skiing 1972
235 Takashi Nonomura Japan Wrestling 1969
236 Pat Norton Australia Swimming 1919 2007
237 Teresa Nuñez Peru Volleyball 1951
238 Patrick O'Neill United States Handball 1956
239 Tetsuo Okamoto Brazil Swimming 1932 2007
240 Bartosz Osewski Poland Athletics 1991
241 Rómulo Parés Argentina Boxing 1925
242 Park Do-Heon South Korea Handball 1964
243 Alain Pascarel France Hockey 1947
244 Marta Pechová Czechoslovakia Basketball 1952
245 Pentti Pelkonen Finland Cross Country Skiing 1930
246 Tsvetan Penchev Bulgaria Sailing 1953
247 Rita Pfister Switzerland Athletics 1952
248 Geoffrey Picard United States Rowing 1943
249 Sami Pietilä Finland Cross Country Skiing 1975
250 Arcangelo Pinelli Italy Fencing 1944
251 Alexis Pinturault France Alpine Skiing 1991
252 Giancarlo Piretta Italy Rowing 1942
253 Elisa Plaisant Italy Synchronized Swimming 1981
254 Otto Pohla Estonia Wrestling 1899 1941
255 Victor Polidori France Gymnastics 1888
256 Igor Polyansky Soviet Union Swimming 1967
257 Wim Pool Netherlands Canoeing 1927
258 Birgit Pörner West Germany Volleyball 1955
259 Fritz Prause Austria Fencing 1949
260 Naum Prokupets Soviet Union Canoeing 1948
261 Urška Rabič Slovenia Alpine Skiing 1985
262 Dragoljub Radulović Serbia and Montenegro Judo 1964
263 Johari Ramli Malaysia Cycling 1949
264 Paweł Rańda Poland Rowing 1979
265 Ravdangiin Davaadalai Mongolia Judo 1954
266 Yuris Razgulyayev Uzbekistan Figure Skating 1973
267 João Rebelo Portugal Shooting 1961
268 Helmut Recknagel Germany Ski Jumping 1937
269 Vinnie Richards United States Tennis 1903 1959
270 Heather Richardson United States Speed Skating 1989
271 Henrik Robert Norway Sailing 1887 1971
272 Klaus Roloff West Germany Rowing 1952
273 Paride Romagnoli Italy Wrestling 1909
274 Yelena Romanova Soviet Union, Unified Team, Russia Athletics 1963 2007
275 Rogelia Romo Mexico Volleyball 1943
276 Giorgio Rossano Italy Football 1939
277 Artur Rozalski Poland Rowing 1978
278 Jānis Rozīte Latvia Ice Hockey 1913 1942
279 Erika Rüegg Switzerland Swimming 1952
280 Jürgen Rumrich Germany Ice Hockey 1968
281 Eugenia Rusin Poland Athletics 1933
282 Veronika Sabolová Slovakia Luge 1980
283 Eliane Saholinirina Madagascar Athletics 1982
284 Masaru Sakano Japan Modern Pentathlon 1942
285 Carlos Sala Spain Athletics 1960
286 Chaouki Sammari Tunisia Wrestling 1972
287 Alain Sans France Athletics 1945
288 Mohammed Ali Sassi Tunisia Boxing 1980
289 Aleksandr Savitsky Unified Team, Kazakhstan Swimming 1971
290 Susana Saxlund Uruguay Swimming 1957
291 Friedel Schirmer Germany Athletics 1926
292 Tina Schumacher Switzerland Ice Hockey 1978
293 Greg Searle Great Britain Rowing 1972
294 David Segal Great Britain Athletics 1937
295 Dieter Seiz Germany Water Polo 1938
296 Ezio Selva Italy Diving 1902 1957
297 Svitlana Shmidt Ukraine Athletics 1990
298 Julien Sicot France Swimming 1978
299 Alette Sijbring Netherlands Water Polo 1982
300 Duarte Silva Portugal Alpine Skiing 1924
301 Jagmal Singh India Athletics 1923
302 Malwa Singh India Wrestling 1946 1990
303 Renée Sintenis Germany Art Competitions 1888 1965
304 Viktor Sirkiä Finland Weightlifting 1949
305 Afroditi Skafida Greece Athletics 1982
306 Janusz Ślązak Poland Rowing 1907 1985
307 Moustafa Soheim United Arab Republic, Egypt Fencing 1937 2008
308 Maria Enrica Spacca Italy Athletics 1986
309 Konstantine Starikovitch United States Weightlifting 1966
310 Dan Steele United States Bobsleigh 1969
311 Darrin Steele United States Bobsleigh 1969
312 Nikolai Stepulov Estonia Boxing 1913 1968
313 Stoyan Stoyanov Bulgaria Volleyball 1947
314 Eberhard Stroot West Germany Athletics 1951
315 Mieczysław Strzałka Poland Gymnastics 1947
316 Jan Sturrock Great Britain Rowing 1915 1974
317 Kevin Sullivan Canada Athletics 1974
318 Karl Sundholm Sweden Rowing 1885 1955
319 Mirek Switalski Mexico Shooting 1952
320 Nugzar T'at'alashvili Georgia Judo 1990
321 Olavi Talja Finland Athletics 1925 1994
322 Tande Brazil Volleyball 1970
323 Lauri Tanner Finland Football, Gymnastics 1890 1950
324 Reidun Tatham Canada Synchronized Swimming 1978
325 Frederick Taylor United States Golf 1856 1915
326 Nanak Chand Thakur India Alpine Skiing 1971
327 Jonas Thern Sweden Football 1967
328 Theodor Thomsen Germany Sailing 1904 1982
329 Stephan Thönnessen West Germany Fencing 1962
330 Václav Tintěra Bohemia Cycling 1893
331 Arne Tollbom Sweden Fencing 1911 1971
332 Tor Torgersen Norway Athletics 1928
333 Bill Trott Bermuda Athletics 1965
334 Aleksandr Uvarov Soviet Union Ice Hockey 1922 1994
335 Cristel Vahtra Estonia Cross Country Skiing 1972
336 Jean-Charles Valladont France Archery 1989
337 Michel Valliere France Ice Hockey 1962
338 Ernst Van Heerden South Africa Art Competitions 1916 1997
339 Walter van Oepen West Germany Handball 1954
340 Antonio Vela Spain Rowing 1872 1950
341 José Vilanova Spain Boxing 1909
342 Benjaminas Viluckis Lithuania Athletics 1961
343 Bror Vingren Sweden Wrestling 1906 1980
344 Louie Vito United States Snowboarding 1988
345 Miriam Vogt Germany Alpine Skiing 1967
346 Karl Volkmer Switzerland Athletics 1922
347 Tomi von Márffy-Mantuano Hungary Hockey 1907 1969
348 Vladimir Voronkov Soviet Union Cross Country Skiing 1944
349 Slaviša Vraneš Serbia and Montenegro Athletics 1977
350 Paul Wade Australia Football 1962
351 Abdelkader Wahabi Belgium Boxing 1964
352 George Wallach Great Britain Athletics 1883 1980
353 Wang Lei China Fencing 1981
354 Harry Weber United States Golf 1882 1933
355 Konrad Weichert East Germany Sailing 1934 2003
356 Tibor Weißenborn Germany Hockey 1981
357 Marcio Wenceslau Brazil Taekwondo 1980
358 Lucy Wicks Great Britain Volleyball 1982
359 William Wilka Paraguay Shooting 1947
360 Conrad Williams Great Britain Athletics 1982
361 Danielle Woodward Australia Canoeing 1965
362 Stanisław Wołodko Poland Athletics 1950
363 Xu Linyin China Beach Volleyball 1986
364 Xue Ruipeng China Swimming 1988
365 Yang Shisen China Fencing 1958
366 Shuta Yoshino Japan Boxing 1943
367 Yu Jae-Hak South Korea Basketball 1963
368 Zhang Yunsong China Basketball 1977
369 Zheng Xingjuan China Athletics 1989
370 Barbara Zięba Poland Gymnastics 1952
371 Aleksandr Zõbin Soviet Union Sailing 1951
372 Maurizio Zonzini San Marino Gymnastics 1962
373 Boris Zoriktuyev Soviet Union Boxing 1949
374 Igor Zubrilin Kazakhstan Cross Country Skiing 1976
375 Julia Zwehl Germany Hockey 1976