Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on March 12

Olympic Athletes Born on March 12

March 11 ▪ March 12 ▪ March 13 ▪ 

341 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Mohamed Sayed Abdulla Egypt Hockey 1974
2 İlqar Abdulov Azerbaijan Wrestling 1981
3 Martín Acosta y Lara Uruguay Basketball 1925 2005
4 Macarena Aguilar Spain Handball 1985
5 Charles Akonnor Ghana Football 1974
6 Gregorio Aldama Cuba Boxing 1938
7 Galina Anakhrieva Bulgaria Rowing 1967
8 Hjalmar Andersen Norway Speed Skating 1923 2013
9 Gheorghe Antohi Romania Equestrianism 1922 1997
10 Gregorio Aldo Arencibia Cuba Cycling 1947
11 Mohammad Asif Afghanistan Hockey 1919 1998
12 Jenő Áts Hungary Swimming 1936
13 Ove Aunli Norway Cross Country Skiing 1956
14 Sayed Ali Babaci Afghanistan Hockey 1915
15 Piero Baglia-Bamberghi Italy Hockey 1928
16 Marcello Bartalini Italy Cycling 1962
17 Valma Bass Saint Kitts and Nevis Athletics 1974
18 Magali Baton France Judo 1971
19 Ivo Battelli Italy Art Competitions 1904
20 Malcolm Batten Australia Rowing 1964
21 Patrick Battiston France Football 1957
22 Daniel Becke Germany Cycling 1978
23 Nina Bednarik Slovenia Freestyle Skiing 1982
24 Ahmed Belal Egypt Handball 1968
25 Jerri Bergström Sweden Fencing 1963
26 Mustafa Bešić Yugoslavia Ice Hockey 1961
27 Marcel Beumer Netherlands Cycling 1969
28 Bruce Bickford United States Athletics 1957
29 Robyn Blackman New Zealand Hockey 1959
30 Vincenzo Blo Italy Gymnastics 1888 1967
31 Stanisław Bobak Poland Ski Jumping 1956 2010
32 Aleksandr Boloshev Soviet Union Basketball 1947 2010
33 Walid Boulahya Tunisia Volleyball 1964
34 Sebastian Brendel Germany Canoeing 1988
35 Rosalind Brett Great Britain Swimming 1979
36 Gerhard Brockmüller East Germany Equestrianism 1941
37 Charles Brown United States Roque 1867 1937
38 Sharon Buchanan-Patmore Australia Hockey 1963
39 Peter Buckland Canada Hockey 1941
40 Willie Bukes South Africa Athletics 1896 1953
41 Michelle Burgher Jamaica Athletics 1977
42 John Burton United States Cross Country Skiing 1923
43 Cai Tsungyi China Athletics 1914
44 Bart Carpentier Alting Netherlands Antilles Bobsleigh, Luge 1954
45 Kym Carter United States Athletics 1964
46 Chen Jianghua China Basketball 1989
47 Sergio Chianella Italy Bobsleigh 1968
48 Andrea Chiarabini Italy Diving 1995
49 Franck Citeau France Sailing 1969
50 Léopold Clabots Belgium Gymnastics 1893
51 Ed Clancy Great Britain Cycling 1985
52 Lawrence Clarke Great Britain Athletics 1990
53 Tyler Clary United States Swimming 1989
54 Ramiro Corrales United States Football 1977
55 Pat Costello United States Rowing 1929
56 Candy Costie United States Synchronized Swimming 1963
57 Waldemar Cotelo Uruguay Athletics 1964
58 Joaquim Cruz Brazil Athletics 1963
59 Zoran Čutura Yugoslavia Basketball 1962
60 Gabriele D'Annunzio Italy Art Competitions 1863 1938
61 Maria da Costa Brazil Swimming 1931
62 Georgios Darivas Greece Football 1926
63 Carlos de Anda Mexico Athletics 1908 1995
64 Rita de Jong Netherlands Rowing 1965
65 Sylvio de Rezende Brazil Equestrianism 1918
66 André Desvages France Cycling 1944
67 Giuseppe Di Palo Italy Rowing 1968
68 Rodrigo Díaz Guatemala Swimming 1984
69 André Dochy France Weightlifting 1928 2011
70 Mihovil Dorčić Yugoslavia Swimming 1938
71 Carmen Douma-Hussar Canada Athletics 1977
72 Johannes Dürr Austria Cross Country Skiing 1987
73 Jamie Dwyer Australia Hockey 1979
74 Elina Eggers Sweden Diving 1987
75 Christoph Eimer Germany Hockey 1977
76 John Eke Sweden Athletics 1886 1964
77 Jonathan Erdmann Germany Beach Volleyball 1988
78 Andreas Erm Germany Athletics 1976
79 Marc Erzberger Switzerland Sailing 1968
80 Lynn Eves Canada Athletics 1942
81 Stéphane Exartier France Alpine Skiing 1969
82 Ivo Fabris Yugoslavia Rowing 1910
83 Francis Feltman United States Luge 1939
84 Severin Finne Norway Fencing 1883 1953
85 Erich Fischer United States Water Polo 1966
86 Wilhelm Forsberg Sweden Sailing 1862 1939
87 Helen Frost Great Britain Athletics 1974
88 Mark Fusco United States Ice Hockey 1961
89 Fred Gaby Great Britain Athletics 1895 1984
90 José Ángel Galiñanes Puerto Rico Shooting 1904 1973
91 Niki Garangouni Greece Volleyball 1977
92 Corrie Gardner Australia Athletics 1879 1960
93 Nikolaos Georgantas Greece Athletics, Tug-Of-War 1880 1958
94 Alberto Ghibellini Italy Water Polo 1973
95 Reiner Gies West Germany Boxing 1963
96 Kostas Gkaripis Greece Weightlifting 1981
97 Alfred Goeldel-Bronikoven Germany Shooting 1882
98 Nadka Golcheva Bulgaria Basketball 1952
99 Javier Golovchenko Uruguay Swimming 1974
100 Mariana González Argentina Hockey 1976
101 Étienne Grade Belgium Fencing 1875
102 Dan Greenbaum United States Volleyball 1969
103 Steve Griffith United States Ice Hockey 1961
104 Oliver Grüner West Germany Rowing 1966
105 Lyudmila Guryeva Kazakhstan Biathlon 1977
106 Nicholas Haig New Zealand Hockey 1987
107 Kalevi Häkkinen Finland Alpine Skiing 1928
108 Barbara Hambly Great Britain Hockey 1958
109 Anas Hamoudeh Jordan Swimming 1989
110 Martin Hansson Sweden Alpine Skiing 1975
111 Jessica Hardy United States Swimming 1987
112 Duncan Harvey Australia Bobsleigh 1981
113 Dietmar Hauer Austria Cycling 1968
114 Siem Heiden Netherlands Speed Skating 1905 1993
115 Yusleynis Herrera Cuba Volleyball 1984
116 Thomas Hitzbleck West Germany Rowing 1947
117 Becky Holliday United States Athletics 1980
118 Mark Holowesko Bahamas Sailing 1960
119 Henric Horn af Åminne Sweden Equestrianism 1880 1947
120 Valentyna Horpynych-Zhudina Ukraine Athletics 1983
121 Antonija Horvat-Panda Serbia Canoeing 1977
122 Zoltán Horváth Hungary Fencing 1937
123 André Huguenin Switzerland Cross Country Skiing 1929
124 Claudia Hunt Canada Canoeing 1950
125 Jeremy Hunt Great Britain Cycling 1974
126 Valentina Ilieva Bulgaria Volleyball 1962
127 Jože Ilija Yugoslavia Alpine Skiing 1928
128 Im Yun-Ji South Korea Diving 1981
129 Hiroyuki Imai Japan Cross Country Skiing 1970
130 Alexandru Ionescu Romania Bobsleigh 1903
131 Saida Iskandarova Uzbekistan Swimming 1980
132 Norimasa Iwai Japan Gymnastics 1973
133 Victor Jacquemin Belgium Athletics 1892
134 Jozef Jarabinský Czechoslovakia Football 1944
135 Erwin Jehle Liechtenstein Cross Country Skiing 1923 2004
136 Kimiko Jinnai Japan Badminton 1964
137 Selfrid Johansson Sweden Boxing 1907 1976
138 Dale Jones Antigua and Barbuda Athletics 1964
139 Gabor Joo Canada Canoeing 1937
140 Jan Kapr Czechoslovakia Art Competitions 1914 1988
141 Vithal Karande India Gymnastics 1940
142 Koichi Kawaguchi Japan Equestrianism 1913
143 Josefa Kellner Austria Swimming 1891
144 Svetlana Khabirova Russia Weightlifting 1978
145 Anna Kharitonova Russia Judo 1985
146 Theodoros Khristodoulou Cyprus Alpine Skiing 1977
147 Kim Gil-Hwan South Korea Water Polo 1966
148 Kim Ji-Yeon South Korea Fencing 1988
149 Lucjan Kintopf Poland Art Competitions 1898 1979
150 Carien Kleibeuker Netherlands Speed Skating 1978
151 Milena Knežević Montenegro Handball 1990
152 Magnus Knutsson Sweden Cycling 1963
153 Fritz Koch Austria Nordic Combined 1956
154 Mikko Koivu Finland Ice Hockey 1983
155 Beatrix Kökény Hungary Handball 1969
156 Rita König Germany Fencing 1977
157 Konstantinos Konstantinou Cyprus Judo 1962
158 Yelena Kosolapova Soviet Union Diving 1937
159 Sarolta Kovács Hungary Modern Pentathlon 1991
160 Matjaž Kozelj Slovenia Swimming 1970
161 Erik Kristiansen Norway Ice Hockey 1961
162 Lena Frier Kristiansen Denmark Badminton 1983
163 Jaroslav Kříž Czechoslovakia Judo 1955
164 Alexander Kröckel Germany Skeleton 1990
165 Lidiya Krylova Soviet Union Rowing 1951
166 Dawid Kubacki Poland Ski Jumping 1990
167 György Kunsági Hungary Swimming 1934 1996
168 Phobay Kutu-Akoi Liberia Athletics 1987
169 Bengt Lagercrantz Sweden Shooting 1887 1924
170 Christine Lang West Germany Synchronized Swimming 1964
171 Tora Larsson Sweden Diving 1891 1919
172 Helmut Latz West Germany Rowing 1955
173 John Ledder Australia Rowing 1937
174 Lee Dae-Ro South Korea Athletics 1980
175 Ildefonso Lee Panama Weightlifting 1936
176 Cecilie Leganger Norway Handball 1975
177 Amy LePeilbet United States Football 1982
178 Henry Leppä Finland Ice Hockey 1947
179 Zbigniew Leśniak Poland Canoeing 1950
180 Caitlin Lever Canada Softball 1985
181 Liang Jun China Fencing 1969
182 Désiré Ligon Belgium Basketball 1931
183 József Lihi Hungary Biathlon 1963
184 Liu Li China Athletics 1971
185 Liu Xuan China Gymnastics 1979
186 Lo Man Yi Singapore Sailing 1988
187 Lo Moon Tong Hong Kong Fencing 1964
188 Andrey Lopatov Soviet Union Basketball 1957
189 Ryo Mabuchi Japan Diving 1933
190 Elena Macovei Romania Shooting 1963
191 Narimène Madani Algeria Volleyball 1984
192 Beth Madsen United States Alpine Skiing 1964
193 Émile Maggi France Athletics 1908 1986
194 Fabio Magni Italy Equestrianism 1967
195 Patrycja Maliszewska Poland Short Track Speed Skating 1988
196 František Maloň Czechoslovakia Rowing 1913
197 Shane Mangroo Seychelles Swimming 1993
198 Antonio Marcilla Argentina Boxing 1934
199 Krzysztof Marek Poland Rowing 1949
200 Boris Markarov Soviet Union Water Polo 1935
201 Georgi Markov Bulgaria Weightlifting 1978
202 Paul Massey Great Britain Rowing 1926 2009
203 Yukio Matsuda Japan Rowing 1942
204 Satoshi Matsui Japan Basketball 1915
205 Eugenio Merello Italy Water Polo 1940
206 Patricia Mickan Australia Basketball 1957
207 Bill Miller United States Rowing 1947
208 Masumi Mishina Japan Softball 1982
209 Bosolo Mobando Congo (Kinshasa) Judo 1973
210 Aida Mohamed Hungary Fencing 1976
211 California Molefe Botswana Athletics 1980
212 Charles Moses Ghana Athletics 1954
213 Tara Mounsey United States Ice Hockey 1978
214 Jens Mouris Netherlands Cycling 1980
215 Mu Lati China Swimming 1964
216 Alina Müller Switzerland Ice Hockey 1998
217 Douglas Murray Sweden Ice Hockey 1980
218 Harry Mussen Great Britain Cycling 1874
219 Fatehah Mustapa Malaysia Cycling 1989
220 Amie N'Dow Gambia Athletics 1958
221 Abdullah Namat Malaysia Football 1945
222 Knud Nellemose Denmark Art Competitions 1908 1997
223 Mary Nevill Great Britain Hockey 1961
224 Valérie Nicolas France Handball 1975
225 Georgi Nikolov Bulgaria Rowing 1938
226 Ilya Nikulin Russia Ice Hockey 1982
227 Takanobu Nishi Japan Archery 1951
228 Chima Nwosu Nigeria Football 1986
229 Blessing Oborududu Nigeria Wrestling 1989
230 Ben Offereins Australia Athletics 1986
231 Kenji Onuna Japan Weightlifting 1931
232 Frederic Orendi Romania Gymnastics 1930 1998
233 Dagoberto Ortensi Italy Art Competitions 1902 1975
234 Krystyna Ostromęcka-Guryn Poland Volleyball 1948
235 José Ernani Palalia Mexico Athletics 1972
236 Robert Palmer New Zealand Alpine Skiing 1947
237 Rosario Parmeggiani Italy Water Polo 1937
238 Alan Patterson Great Britain Athletics 1886 1916
239 Roosevelt Pell United States Tennis 1879 1967
240 Giusto Pellanera Italy Basketball 1938
241 Miguel Peña Spain Athletics 1897
242 Milan Perič Czechoslovakia Cycling 1928 1967
243 Sigrid Persoon Belgium Gymnastics 1983
244 Pavel Pinigin Soviet Union Wrestling 1953
245 Andrey Pleshkov Belarus Rowing 1982
246 Marina Poltoran Belarus Canoeing 1988
247 Irina Poltoratskaya Russia Handball 1979
248 Aleksandr Potashov Soviet Union, Unified Team Athletics 1962
249 Willem Potma Netherlands Sailing 1969
250 Mariusz Puzio Poland Ice Hockey 1966
251 Hanna Pysmenska Ukraine Diving 1991
252 Ahiron Radjae Philippines Swimming 1943
253 Morrie Rae New Zealand Athletics 1935
254 Mattias Rahm Sweden Sailing 1973
255 Erkki Rajala Finland Ski Jumping 1923 1977
256 Moulay Ahmed Riadh Morocco Basketball 1948
257 Josef Riedl Austria Art Competitions 1884 1965
258 David Rigert Soviet Union Weightlifting 1947
259 Hans Roedder United States Shooting 1879 1966
260 Kristine Roug Denmark Sailing 1975
261 Max Rüegg Switzerland Ice Hockey 1942
262 Bernardo San Juan Philippines Shooting 1924
263 Celal Sandal Turkey Boxing 1941 2006
264 Ingrid Sander Venezuela Fencing 1937
265 Ben Sandford New Zealand Skeleton 1979
266 Ion Santo Romania Fencing 1940
267 Tetsuo Sato Japan Volleyball 1949
268 Albert Schiess Switzerland Sailing 1951
269 Annelies Schilhan Austria Figure Skating 1936
270 Karin Schlüter West Germany Equestrianism 1937
271 Ariane Schneider Switzerland Synchronized Swimming 1985
272 Willi Schneider Germany Skeleton 1963
273 Robert Seidel Switzerland Boxing 1918 1982
274 Niyazi Sel Turkey Football 1908 1980
275 José Alejandro Semprún Venezuela Athletics 1973
276 Eriko Seo Japan Speed Skating 1979
277 Kenro Shimoyama Japan Freestyle Skiing 1982
278 Rafan Sidibe Mali Football 1984
279 Paul Sievert Germany Athletics 1895 1988
280 Foday Sillah Sierra Leone Athletics 1974
281 Gudrun Sinnhuber Austria Shooting 1966
282 Chanom Sirirangsri Thailand Athletics 1935
283 Nell Sjöström Sweden Athletics 1933
284 Chuck Smith United States Athletics 1949
285 Lesley Smither Great Britain Canoeing 1958
286 Karen Snelgrove Canada Softball 1969
287 Varsha Soni India Hockey 1957
288 Katarina Srebotnik Slovenia Tennis 1981
289 Wilhelm Stasch Germany Boxing 1911
290 Werner Steinmetz West Germany Gymnastics 1950
291 Alecia Stephenson Canada Softball 1966
292 Ivan Stević Serbia and Montenegro, Serbia Cycling 1980
293 Mikhail Sukharev Soviet Union Swimming 1953
294 Karl-Johan Svensson Sweden Gymnastics 1887 1964
295 Betty Sworowski Great Britain Athletics 1961
296 Reidar Sørlie Norway Athletics 1909 1969
297 Murat Tahir Turkey Swimming 1964
298 Aki Takayama Japan Synchronized Swimming 1970
299 Nichifor Tarara Romania Rowing 1936
300 Aleksandr Tarasov Soviet Union Modern Pentathlon 1927 1984
301 Michaël Taupin France Archery 1972
302 Harry Taylor Great Britain Alpine Skiing 1924
303 Cristina Teuscher United States Swimming 1978
304 Thin Sumbwegam Myanmar Athletics 1930
305 Raymond Thompson United States Swimming 1911 1999
306 Peter Tichý Slovakia Athletics 1969
307 Ilona Tolnai-Rákhely Hungary Athletics 1921 2011
308 Josef Tomáš Czechoslovakia Athletics 1934
309 Adalbert Toots Estonia Wrestling 1910 1948
310 Dragutin Topić Individual Olympic Athletes, Serbia and Montenegro, Serbia Athletics 1971
311 Maakan Tounkara France Handball 1983
312 Djiguible Traoré Mali Boxing 1960
313 Traudl Treichl West Germany Alpine Skiing 1950
314 Josef Trmal Czechoslovakia Gymnastics 1932
315 Luciano Trolli Italy Swimming 1904
316 Alžběta Ukolová Czech Republic Figure Skating 1998
317 Binnaz Uslu Turkey Athletics 1985
318 Rinus van den Berge Netherlands Athletics 1900 1972
319 Lev Vaynshteyn Soviet Union Shooting 1916 2004
320 Yosbany Veitía Cuba Boxing 1992
321 Bas Veth Netherlands Art Competitions 1861 1944
322 Alexis Vila Cuba Wrestling 1971
323 Dionis Vodnyev Unified Team Ski Jumping 1971
324 Kjell Voll Norway Rowing 1966
325 Vong Vong Ju Hong Kong Table Tennis 1950
326 Harry Wade Canada Basketball 1928
327 Sardar Abdul Wahib Afghanistan Hockey 1901
328 Michael Walter East Germany Luge 1959
329 Peter Waterfield Great Britain Diving 1981
330 Frank Weber West Germany Cycling 1963
331 Herbert Wessel East Germany Athletics 1944
332 Tim Wieskötter Germany Canoeing 1979
333 Diana Wilson Ireland Equestrianism 1934
334 Xing Yu China Archery 1991
335 Boyan Yordanov Bulgaria Volleyball 1983
336 Zbigniew Zarzycki Poland Volleyball 1948
337 Ilunga Zatara Mande Congo (Kinshasa) Athletics 1983
338 Noemi Zbären Switzerland Athletics 1994
339 Andrey Zhekov Bulgaria Volleyball 1980
340 Zhu Yongbiao China Cycling 1976
341 Attila Zubor Hungary Swimming 1975