Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on December 5

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on December 5

December 4 ▪ December 5 ▪ December 6 ▪ 

305 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Camille Abily France Football 1984
2 Karin Abma Netherlands Rowing 1951
3 Felix Aboagye Ghana Football 1975
4 Andrey Abramov Soviet Union Boxing 1935 1994
5 Amanda Adkins United States Swimming 1976
6 Gennady Agapov Soviet Union Athletics 1933 1999
7 Vilayət Ağayev Azerbaijan Wrestling 1971
8 Ahmed Ait Moulay Morocco Alpine Skiing 1964
9 Noor Alam Pakistan Hockey 1929 2003
10 Toni Albanese Italy Fencing 1937
11 David Álvarez Honduras Football 1985
12 Rosman Alwi Malaysia Cycling 1961
13 Vladislav Antonov Unified Team Boxing 1966
14 Noboru Aomi Japan Wrestling 1938
15 McJoe Arroyo Puerto Rico Boxing 1985
16 McWilliams Arroyo Puerto Rico Boxing 1985
17 Paul Aste Austria Bobsleigh 1916
18 Kassa Balcha Ethiopia Athletics 1955
19 Siegfried Ballerstedt Germany, East Germany Water Polo 1937
20 Arjun Kumar Basnet Nepal Athletics 1975
21 Frank Battig Austria Modern Pentathlon, Fencing 1935
22 Yudelkys Bautista Dominican Republic Volleyball 1974
23 Veronica Bawuah Ghana Athletics 1967
24 Carl Beck-Friis Sweden Shooting 1921 2005
25 Abdel Krim Ben Djemil Algeria Handball 1959
26 Jože Berc Yugoslavia Rowing 1944
27 Charles Binaux France Cross Country Skiing 1928
28 Heath Blackgrove New Zealand Cycling 1980
29 María Blanco Argentina Football 1987
30 Jürgen Bohr West Germany Canoeing 1953
31 Cristina Bontaş Romania Gymnastics 1973
32 Lorna Boothe Great Britain Athletics 1954
33 Steve Botting Canada Canoeing 1959
34 Curt Brunnqvist Sweden Rowing 1924
35 Leen Buis Netherlands Cycling 1906 1986
36 Edward Bushnell United States Athletics 1876 1951
37 Gerry Cassan Canada Speed Skating 1954
38 Marise Chamberlain New Zealand Athletics 1935
39 Tina Charles United States Basketball 1988
40 Chen Han-Tung Chinese Taipei Weightlifting 1980
41 Chen Ji China Handball 1976
42 Guy Chevalier France Hockey 1910
43 Nataliya Chulkova Russia Athletics 1977
44 Andrzej Chylinski United States Athletics 1960
45 Roland Coate United States Art Competitions 1890 1958
46 Max Colli Austria Rowing 1915
47 Christine Critelli Canada Basketball 1956
48 Luís Cunha Portugal Athletics 1964
49 Alison Dare South Africa Hockey 1965
50 Christelle Daunay France Athletics 1974
51 Trish Davies Zimbabwe Hockey 1956
52 Bruce Deacon Canada Athletics 1966
53 Pedro Delgado Cuba Volleyball 1949
54 Dimitri Deruelle France Sailing 1971
55 Modou Sady Diagne Senegal Basketball 1954
56 Denis Dolecsko Romania Fencing 1903
57 Jerzy Dominik Poland Speed Skating 1964
58 Dong Jiong China Badminton 1973
59 Jim Ducharme Canada Water Polo 1953
60 Gerrit Duijm Netherlands Wrestling 1888 1942
61 Max Dwinger Netherlands Fencing 1943
62 Zdzisław Dziadulski Poland Equestrianism 1896 1940
63 Eddie Edwards Great Britain Ski Jumping 1963
64 Masako Eguchi Japan Luge 1949
65 Ab Ekels Netherlands Sailing 1950
66 Niels Ellwanger West Germany Canoeing 1965
67 Felix Endrich Switzerland Bobsleigh 1921 1953
68 Reinier Estpinan Cuba Shooting 1982
69 Camilla Farestveit Norway Speed Skating 1989
70 Yehoshua Faygenbaum Israel Football 1947
71 John Felton Australia Canoeing 1960
72 Fernanda Brazil Basketball 1982
73 Matteo Ferrari Italy Football 1979
74 Joe Figota New Zealand Boxing 1965
75 Bobby Fowler South Africa Cycling 1931 2001
76 Cam Fowler United States Ice Hockey 1991
77 Filipe Fuzaro Brazil Shooting 1982
78 Áron Gádorfalvi Hungary Sailing 1977
79 Aleksandr Gavrilov Soviet Union Figure Skating 1943
80 Boris Georgiev Bulgaria Boxing 1982
81 Aleksandrs Gerasimjonoks Soviet Union Shooting 1933
82 Michelle Gisin Switzerland Alpine Skiing 1993
83 Per Gjelten Norway Cross Country Skiing, Nordic Combined 1927 1991
84 Liz Gleadle Canada Athletics 1988
85 Javier Gómez Spain Gymnastics 1986
86 Rubén González Chile Football 1927
87 Emil Grandell Sweden Athletics 1889 1963
88 William Greggan Great Britain Tug-Of-War 1882 1976
89 Sorina Grigore Romania Luge 1973
90 Valdimar Grímsson Iceland Handball 1965
91 Rainer Grob Chile Alpine Skiing 1973
92 Michael Gruber Austria Nordic Combined 1979
93 Dorota Gruca Poland Athletics 1970
94 Aulo Gustafsson Sweden Swimming 1908 1982
95 Niklas Hagman Finland Ice Hockey 1979
96 Ashia Hansen Great Britain Athletics 1971
97 Valerie Harris Great Britain Swimming 1935
98 Mike Harvey Australia Athletics 1962
99 Ismael Hassan Djibouti Athletics 1966
100 Tony Hayde New Zealand Hockey 1933
101 Cor Heeren Netherlands Cycling 1900 1976
102 Anders Hellqvist Sweden Judo 1963
103 Emile Hendrix Netherlands Equestrianism 1955
104 Mark Herring New Zealand Swimming 1984
105 Hubert Hilti Liechtenstein Alpine Skiing 1963
106 Kurao Hiroshima Japan Athletics 1928 1996
107 Peter Hlinka Slovakia Football 1978
108 Nataliya Hodunko Ukraine Rhythmic Gymnastics 1984
109 Ingrid Holkovičová Czechoslovakia Gymnastics 1959
110 Dmytro Hrachov Ukraine Archery 1983
111 Hsu Wen-Hsiung Chinese Taipei Baseball 1978
112 Mohamed Abdul Ramada Hussain Egypt Wrestling 1928
113 Sigfrid Hylander Sweden Weightlifting 1902 1978
114 Khumiso Ikgopoleng Botswana Boxing 1979
115 Im Yeong-Seop South Korea Shooting 1973
116 Julie Isphording United States Athletics 1961
117 Yuliya Ivanova Russia Rhythmic Gymnastics 1977
118 Anthony Jahnke United States Gymnastics 1879 1953
119 Stanislav Jasečko Slovakia Ice Hockey 1972
120 Pamela Jelimo Kenya Athletics 1989
121 Ji Zhaoguang China Basketball 1956
122 Barbara Johnson Ireland Athletics 1962
123 Olli Jokinen Finland Ice Hockey 1978
124 Fabian Joseph Canada Ice Hockey 1965
125 Imre Kaffka Hungary Rowing 1931
126 Chalit Kanitasut Thailand Athletics 1940
127 Shinichiro Kawabata Japan Baseball 1966
128 Shigeko Kawanishi Japan Swimming 1948
129 Gülden Kayalar Turkey Volleyball 1980
130 Endre Kelemen Hungary Athletics 1947
131 Kim Eun-Sil South Korea Hockey 1982
132 Minoru Kino Japan Handball 1945
133 Annamária Kiss Hungary Swimming 1981
134 Emil Kiszka Poland Athletics 1926 2007
135 Carl Klose United States Rowing 1891 1988
136 Andrzej Kobyliński Poland Equestrianism 1931 1990
137 Zina Kocher Canada Biathlon 1982
138 Pinit Koeykorpkeo Thailand Cycling 1951
139 Rachel Komisarz United States Swimming 1976
140 Jaroslav Kopet Czechoslovakia Volleyball 1952
141 Rudi Kraj Czech Republic Boxing 1977
142 Bakhodir Kurbanov Uzbekistan Wrestling 1972
143 Michal Lamdani Israel Athletics 1944
144 Klaus Langhoff East Germany Handball 1939
145 Lucija Larisi Slovenia Biathlon 1975
146 Kalevi Laurila Finland Cross Country Skiing 1937 1991
147 Benny Lee United States Badminton 1965
148 Butch Lee Puerto Rico Basketball 1956
149 Lee Gwang-Jin South Korea Badminton 1970
150 Jo Leedham Great Britain Basketball 1987
151 Annick Level France Fencing 1942
152 Brian Lewis United States Athletics 1974
153 Li Zewen China Athletics 1973
154 Valery Likhachov Soviet Union Cycling 1947
155 Małgorzata Lipska Poland Hockey 1963
156 Liu Tzu-Hsin Chinese Taipei Softball 1972
157 Tony Lovrich Australia Rowing 1961
158 Lu Jinqing China Basketball 1962
159 Frank Luck East Germany, Germany Biathlon 1967
160 Lou Lukanovich Canada Canoeing 1930
161 Alphonse Mandonda Congo (Brazzaville) Athletics 1950
162 Linet Masai Kenya Athletics 1989
163 Sayaka Matsumoto United States Judo 1982
164 Mayara May Brazil Handball 1986
165 Raúl Mazorra Cuba Athletics 1928 2002
166 Alastair McCorquodale Great Britain Athletics 1925 2009
167 Phil McElwaine Australia Boxing 1957
168 Antal Megyerdi Hungary Cycling 1939
169 Craig Meuleman Australia Shooting 1965
170 Sven Mikaelsson Sweden Alpine Skiing 1943
171 Valentin Mikhaylov Soviet Union Cycling 1929
172 Stanko Miloš Yugoslavia Rowing 1952
173 Olivier Moncelet France Rowing 1970
174 Javier Montez United States Athletics 1929 2003
175 Pablo Morales United States Swimming 1964
176 Char Morett United States Hockey 1957
177 Frans Mosman Netherlands Fencing 1904 1994
178 Wilhelm Müller Germany Handball 1909 1984
179 Herman Murray Canada Ice Hockey 1909 1998
180 Pernille Nedergaard Denmark Badminton 1967
181 Anita Nemtin Hungary Equestrianism 1969
182 Mercedes Nicoll Canada Snowboarding 1983
183 Algoth Niska Finland Football 1888 1954
184 Zoltan Norman Romania Water Polo 1912
185 Ville Nousiainen Finland Cross Country Skiing 1983
186 Munyoro Nyamau Kenya Athletics 1942
187 Falilat Ogunkoya Nigeria Athletics 1968
188 Ivan Ohmut Yugoslavia Canoeing 1946
189 Henri Oreiller France Alpine Skiing 1925 1962
190 Kaetlyn Osmond Canada Figure Skating 1995
191 Josef Pagáč Czechoslovakia Gymnastics 1894 1981
192 Winthrop Palmer, Jr. United States Ice Hockey 1906 1970
193 Gregolry Panizo Brazil Cycling 1985
194 Tibor Pardi Hungary Water Polo 1967
195 Park Eun-Gyeong South Korea Hockey 1975
196 Park Ju-Bong South Korea Badminton 1964
197 Samuel Parot Chile Equestrianism 1964
198 Andrey Pestryayev Unified Team Boxing 1969
199 Eva Petersén Sweden Diving 1923 2012
200 Petre Petrovici Romania Bobsleigh 1899
201 Annamay Pierse Canada Swimming 1983
202 Auguste Pompogne France Gymnastics 1882
203 Jyrki Ponsiluoma Sweden Cross Country Skiing 1966
204 Stjepan Prauhardt Yugoslavia Shooting 1904
205 Boro Primorac Yugoslavia Football 1954
206 Emmanuel Putu Liberia Athletics 1938
207 Qu Baowei China Water Polo 1956
208 Elio Ragni Italy Athletics 1910 1998
209 Sylvain Rajefiarison Madagascar Boxing 1958
210 Nicolas Reidtler Venezuela Cycling 1947
211 Daniel Revenu France Fencing 1942
212 Ri Sung-Ryool North Korea Speed Skating 1942
213 Pavel Richter Czechoslovakia Ice Hockey 1954
214 Éva Riffet France Synchronized Swimming 1974
215 Rizzieri Rodeghiero Italy Cross Country Skiing, Nordic Combined 1919 1996
216 Diego Romero Argentina, Italy Sailing 1974
217 Vesa Rosendahl Finland Speed Skating 1975
218 Duane Ross United States Athletics 1972
219 Reuben Ross Canada Diving 1985
220 Marek Roszczynialski Poland Equestrianism 1917 1993
221 Joanna Rowsell Great Britain Cycling 1988
222 Salvador Ruíz Mexico Swimming 1938
223 Aleksandr Rumyantsev Russia Speed Skating 1986
224 Charles Russell Australasia Rugby 1884 1957
225 Dave Ryding Great Britain Alpine Skiing 1986
226 Emmanuel Saint-Hilaire Haiti Athletics 1952
227 Kevin Sally Canada Archery 1972
228 Bojan Samardžija Bosnia and Herzegovina Cross Country Skiing 1985
229 Francisco Sánchez Spain Wrestling 1970
230 Saskia Santer Italy Biathlon 1977
231 Gennady Sapunov Soviet Union Wrestling 1938
232 Kazuo Sasakubo Japan Biathlon 1946
233 Anja Scheytt Germany Ice Hockey 1980
234 Heidi Schmid Germany, West Germany Fencing 1938
235 Hans Schönbaumsfeld Austria Fencing 1900
236 Caspar Schrøder Denmark Fencing 1905 1989
237 Lisbeth Seierskilde Denmark Equestrianism 1985
238 Seo Bun-Nam South Korea Boxing 1939
239 Babur Shakirdzhanov Uzbekistan Athletics 1990
240 Harnam Singh Grewal Hong Kong Hockey 1937
241 Aleni Smith Samoa Judo 1982
242 Olliver Smith Norway Modern Pentathlon 1898 1965
243 Rudolf Soenning Germany Bobsleigh 1904 1980
244 Valery Spitsyn Unified Team, Russia Athletics 1965
245 Tom Stachewicz Australia Swimming 1965
246 Bart Stalmans Belgium Canoeing 1962
247 Paul Steele Canada Rowing 1957
248 Andy Stewart Canada Baseball 1970
249 Vladimir Stogov Soviet Union Weightlifting 1930 2005
250 Stuart Stokes Great Britain Athletics 1976
251 Kerstin Stolfig East Germany Figure Skating 1960
252 Manuel Suárez Cuba Rowing 1989
253 Søren Svejstrup Denmark Diving 1937
254 Svatopluk Svoboda Czechoslovakia Gymnastics 1886 1971
255 Władysław Świątek Poland Shooting 1897
256 Melinda Szik Hungary Weightlifting 1974
257 Miklós Szilvásy Hungary Wrestling 1925 1969
258 Zsuzsa Szloboda Hungary Volleyball 1954
259 Daisaku Takeda Japan Rowing 1973
260 Irina Tebenikhina Russia Volleyball 1978
261 Elbrus Tedieiev Ukraine Wrestling 1974
262 Juan Terrazas Mexico Football 1909 1947
263 Patty Thompson Canada Swimming 1945
264 Juha Tiainen Finland Athletics 1955 2003
265 David Tomassoni Italy Ice Hockey 1952
266 Al Tripoli United States Boxing 1904 1990
267 John Tynan New Zealand Hockey 1925
268 Roko-Leni Ukić Croatia Basketball 1984
269 Melisa Upu New Zealand Softball 1974
270 Eelco Uri Netherlands Water Polo 1973
271 Rumi Utsugi Japan Football 1988
272 Cristina Vărzaru Romania Handball 1979
273 Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat India Shooting 1969
274 Louis Versyp Belgium Football 1908 1988
275 Károly Vezér Hungary Sailing 1969
276 David Villabona Spain Football 1969
277 Martin Vinnicombe Australia Cycling 1964
278 Frederic Virtue Great Britain Boxing 1896 1985
279 Yury Vlasov Soviet Union Weightlifting 1935
280 Jan Voje Norway Athletics 1942
281 Dezső von Zirthy Hungary Shooting 1902
282 Sisomphone Vongpharkdy Laos Athletics 1977
283 Tatyana Vorokhobko Soviet Union Athletics 1950
284 Gérard Vuilleumier Switzerland Ski Jumping 1905 1984
285 Wang Jin China Archery 1960
286 Asako Watanabe Japan Canoeing 1969
287 Carl Wentzel Germany Sailing 1895
288 Oskar Wetzell Finland Diving 1888 1928
289 Deb Whitten Canada Hockey 1966
290 Arthur Wiggins Great Britain Rowing 1891 1961
291 Shaun Williams South Africa Wrestling 1976
292 Herman Witzig United States Gymnastics 1907 1944
293 Andrzej Wójs Poland Canoeing 1979
294 Shizuka Yamamoto Japan Badminton 1975
295 Ghasem Yavarkandi Iran Boxing 1931
296 Liz Yelling Great Britain Athletics 1974
297 Yen Kuo-Che Chinese Taipei Judo 1970
298 Christoph-Michael Zeisner West Germany Shooting 1943
299 Radka Zemanová Czechoslovakia Gymnastics 1963
300 Zhao Zhizhong China Fencing 1958
301 Günther Zobernig Austria Swimming 1915
302 Dino Zucchi Italy Basketball 1927 2011
303 Sabine Zwiener Germany Athletics 1967
304 Kåre Østensen Norway Ice Hockey 1943
305 Håkon Øverby Norway Wrestling 1941