You Are Here > SR/Olympics > Frivolities > Athletes Born on November 2

Olympic Athletes Born on November 2

November 1 ▪ November 2 ▪ November 3 ▪ 

277 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Hakon Aasnæs Norway Shooting 1894 1973
2 Haidar Abdul-Amir Iraq Football 1982
3 Joachim Yaw Acheampong Ghana Football 1973
4 Shakeel Ahmed India Hockey 1970
5 Viljo Aho Finland Boxing 1932
6 Hans Aichele Switzerland Bobsleigh 1911 1948
7 Saud Al-Muwaizri Kuwait Boxing 1969
8 Deji Aliu Nigeria Athletics 1975
9 Anders Andersson Sweden Shooting 1875 1945
10 Birger Andersson Finland Rowing 1925 2004
11 Humberto Anguiano Mexico Modern Pentathlon 1910
12 Saïd Aouita Morocco Athletics 1959
13 Gillian Apps Canada Ice Hockey 1983
14 Desmond Armstrong United States Football 1964
15 Bruce Arthur Australia Wrestling 1921 1998
16 Alppo Asikainen Finland Wrestling 1888 1942
17 Noe Balvin Colombia Shooting 1930
18 Olga Barabanshchikova Belarus Tennis 1979
19 Samir Barač Croatia Water Polo 1973
20 Thomas Barrows United States Virgin Islands Sailing 1987
21 Albert Batyrov Belarus Wrestling 1981
22 Bruce Baumgartner United States Wrestling 1960
23 Vladimir Beara Yugoslavia Football 1928
24 Romela Begaj Albania Weightlifting 1986
25 William Beier Germany Figure Skating 1982
26 Rashid Bel Aziz Morocco Wrestling 1967
27 Yana Belomoina Ukraine Cycling 1992
28 Oscar Benalcázar Peru Basketball 1942
29 Marion Bertrand France Alpine Skiing 1984
30 Jim Bickford, Jr. United States Bobsleigh 1912 1989
31 Bruce Biddle New Zealand Cycling 1948
32 Ray Bilney Australia Cycling 1945
33 Chuck Bittick United States Water Polo 1939 2005
34 Doris Blake Great Britain Gymnastics 1911 1983
35 Holly Bleasdale Great Britain Athletics 1991
36 Franco Boffi Italy Athletics 1958
37 Yowlys Bonne Cuba Wrestling 1983
38 Birgir Borgþórsson Iceland Weightlifting 1958
39 Piera Borsani Italy Athletics 1909 1960
40 Dragoljub Brnović Yugoslavia Football 1963
41 Maríano Bucio Mexico Equestrianism 1942
42 Róbert Byssz Hungary Art Competitions 1893 1961
43 John Campbell United States Virgin Islands Alpine Skiing 1962
44 Joseph Campot France Rowing 1886 1970
45 Fernando Cañales Puerto Rico Swimming 1959
46 Fernando Carsalade Brazil Water Polo 1964
47 Amleto Cataldi Italy Art Competitions 1886 1930
48 Deniss Čerkovskis Latvia Modern Pentathlon 1978
49 Florence Chambers United States Swimming 1907 1979
50 James Chapman Australia Rowing 1979
51 Jenny Cheesman Australia Basketball 1957
52 José Antonio Chicoy Spain Swimming 1947
53 Pedro Ciapessoni Uruguay Rowing 1946
54 Marián Čisovšký Slovakia Football 1979
55 Angela Clarke Australia Volleyball 1975
56 Violet Cliff Great Britain Figure Skating 1916 2003
57 Paul Coppo United States Ice Hockey 1938
58 Frank Coyle United States Athletics 1886 1947
59 Yunaika Crawford Cuba Athletics 1982
60 Rita Crockett United States Volleyball 1957
61 Hector Curiel Netherlands Antilles Weightlifting 1936
62 Dani Portugal Football 1976
63 Gré de Jongh Netherlands Athletics 1924 2002
64 Edgar de León Puerto Rico Basketball 1964
65 Ines Diers East Germany Swimming 1963
66 Luis Díez Argentina Water Polo 1923
67 Medina Dixon United States Basketball 1962
68 Jadwiga Doering Poland Canoeing 1938
69 Joey Donovan Australia Boxing 1949 2001
70 Dorothy Drew Great Britain Diving 1934
71 Dmitry Dudik Belarus Ice Hockey 1977
72 Yogeshwar Dutt India Wrestling 1982
73 Earl Eastwood Canada Rowing 1905 1968
74 Endre Elekes Hungary Wrestling 1968
75 Voldemārs Elmūts Latvia Basketball 1910 1966
76 Oscar Engelstad Norway Gymnastics 1882 1972
77 Paul Enuki Papua New Guinea Weightlifting 1969
78 János Erdei Hungary Boxing 1919 1997
79 Ali Eroğlu Turkey Weightlifting 1964
80 Natig Eyvazov Azerbaijan Wrestling 1970
81 Juan Pablo Faúndez Chile Athletics 1975
82 Feng Chun-Kai Chinese Taipei Cycling 1988
83 Cherrelle Fennell Great Britain Gymnastics 1986
84 Friedrich Fetz Austria Gymnastics 1927
85 Lina Flórez Colombia Athletics 1984
86 Olaf Förster East Germany Rowing 1962
87 Michal Franc Czechoslovakia Fencing 1967
88 Jarle Friis Norway Ice Hockey 1964
89 Karl Fröschl Austria Shooting 1926
90 Jenny Gal Netherlands, Italy Judo 1969
91 Víctor Galíndez Argentina Boxing 1948 1980
92 Wolfram Gambke West Germany Athletics 1959
93 Gang Cheol South Korea Football 1971
94 Mischa Gasser Switzerland Freestyle Skiing 1991
95 Gertrud Gasteiger Austria Cross Country Skiing 1959
96 Olga Gayeva Belarus Cycling 1982
97 Robert Geib Luxembourg Football 1911 1996
98 Marie-Josée Gibeau-Ouimet Canada Canoeing 1972
99 Pol Goffaux Belgium Boxing 1916 1977
100 István Görgényi Hungary Water Polo 1946
101 Julia Görges Germany Tennis 1988
102 Boris Gorokhov Soviet Union Rowing 1939
103 Ricardo Guedes Uruguay Cycling 1972
104 Lyuben Gurgushinov Bulgaria Athletics 1931
105 Mihály Gyulai Hungary Wrestling 1953
106 Heiko Habermann East Germany Rowing 1962
107 Henri Haest Belgium Athletics 1926
108 Stefan Hajduk Poland Wrestling 1933 1993
109 Jón Halldórsson Iceland Athletics 1889 1984
110 Norwood Hallowell United States Athletics 1909 1979
111 Kathy Hammond United States Athletics 1951
112 Han Sang-Guk North Korea Short Track Speed Skating 1978
113 Ketill Hanstveit Norway Athletics 1973
114 Albert Hassler France Ice Hockey, Speed Skating 1903 1994
115 Ivan Hausen Brazil Athletics 1927
116 Leif Hermansen Denmark Rowing 1925
117 Renata Hernández Mexico Canoeing 1974
118 Rodolfo Hernández Mexico Wrestling 1969
119 Bienvenido Hita Cuba Boxing 1944
120 Yoshio Hoshino Japan Ice Hockey 1950
121 Roger Houangni Benin Boxing 1957
122 Hwang Ye-Seul South Korea Judo 1987
123 Masaru Inada Japan Skeleton 1978
124 Masaki Ito Japan Trampolining 1988
125 Mani Jegathesan Malaya, Malaysia Athletics 1943
126 Marion Jones United States Tennis 1879 1965
127 Jong Yon-Hui North Korea Synchronized Swimming 1989
128 Markku Juhola Finland Athletics 1947
129 Birutė Kalėdienė Soviet Union Athletics 1934
130 Manuella Kalili United States Swimming 1912
131 Minna Karhu Finland Freestyle Skiing 1971
132 Stanisław Kawulok Poland Nordic Combined 1953
133 Arvīds Ķibilds Latvia Athletics 1895
134 Durward Knowles Great Britain, Bahamas Sailing 1917
135 Miroslav Kráľ Czechoslovakia Football 1947
136 Alfred Kucharczyk Poland Gymnastics 1937
137 Diaz Kusumawardani Indonesia Shooting 1995
138 Miguel Lasa Spain Cycling 1947
139 Teotan Lebedev Russia Shooting 1871 1944
140 Jürgen Lehnert East Germany Canoeing 1954
141 Clark Leiblee United States Athletics 1877 1917
142 Marius Lejeune France Rowing 1882
143 Pavlos Lespouridis Greece Weightlifting 1958
144 Cécile Lesprit-Poirier France Diving 1905
145 Li Baojin China Athletics 1959
146 Otto Licha Austria Handball 1912 1996
147 Richard Liebscher Germany Fencing 1910
148 Mike Lindsay Great Britain Athletics 1938
149 Mevlud Lobzhanidze Georgia Judo 1968
150 Teófilo López Cuba Rowing 1943
151 Aurel Loşniţă Romania Gymnastics 1927
152 Lyudmila Lysenko Belarus Biathlon 1973
153 Konstanty Mackiewicz Poland Art Competitions 1894 1985
154 Doug MacLennan Australia Gymnastics 1939
155 Alastair MacLeod Great Britain Rowing 1924 2002
156 Max Madsen Denmark Fencing 1945
157 Moses Malagu Nigeria Boxing 1972
158 Osman Manzanares Honduras Weightlifting 1965
159 Rafael Márquez Mexico Football 1981
160 Vicente Martínez Mexico Wrestling 1946
161 Paul Martini Canada Figure Skating 1960
162 André Mayounga Central African Republic Judo 1968
163 Sonia McGeorge Great Britain Athletics 1964
164 Christy McLoughlin Ireland Boxing 1954
165 Monday Merotohun Nigeria Table Tennis 1977
166 Gretchen Merrill United States Figure Skating 1925 1965
167 Dina Miftakhutdynova Ukraine Rowing 1973
168 Srđan Miličević Bosnia and Herzegovina Table Tennis 1976
169 Phoebe Mills United States Gymnastics 1972
170 Víctor Molina Venezuela Equestrianism 1924
171 Avard Moncur Bahamas Athletics 1978
172 Mpho Morobe Lesotho Athletics 1966
173 Yuichi Nakagaichi Japan Volleyball 1967
174 Bérangère Nau France Figure Skating 1976
175 Terry Neilson Canada Sailing 1958
176 Marcelle Neveu France Athletics 1906
177 Noah Ngeny Kenya Athletics 1978
178 Andrea Niederheide-Bieger West Germany Gymnastics 1957
179 Jamie Nieto United States Athletics 1976
180 Yelena Nikitina Russia Skeleton 1992
181 Ulrich Noack East Germany Ice Hockey 1942
182 Gordon Norton Canada Sailing 1924
183 Konstantinos Oikonomidis Greece Tennis 1977
184 Aline Olvera Mexico Rowing 1982
185 Thierry Omeyer France Handball 1976
186 Allen Ong Malaysia Swimming 1979
187 Salvatore Oppes Italy Equestrianism 1909 1987
188 Olena Pakholchyk Unified Team, Ukraine Sailing 1964
189 Park Jung-Gyu South Korea Handball 1983
190 Pietro Pastorino Italy Athletics 1900
191 Yaroslava Pavlovich Belarus Rowing 1969
192 Richard Paz Philippines Sailing 1968
193 Leonidas Pelekanakis Greece Sailing 1962
194 Edward Pepper Great Britain Gymnastics 1879 1960
195 László Pető Hungary Fencing 1948
196 Martin Petráš Slovakia Football 1979
197 Tatyana Petrenko-Samusenko Soviet Union Fencing 1938 2000
198 Sergey Pleshakov Soviet Union, Unified Team Hockey 1957
199 Vladimir Pleshakov Soviet Union, Unified Team Hockey 1957
200 Jan Poignant Sweden Shooting 1941
201 Derek Porter Canada Rowing 1967
202 Marion Posch Italy Snowboarding 1972
203 Jack Powell Great Britain Athletics 1910 1982
204 Beryl Preston Great Britain Sailing 1901 1979
205 John Proctor United States Bobsleigh 1950
206 Elmar Qasımov Azerbaijan Judo 1990
207 Leonid Rakovshchik Soviet Union Rowing 1938
208 Martinka Ratej Slovenia Athletics 1981
209 Milena Rázgová Czechoslovakia Basketball 1969
210 Sonja Reichart Germany Freestyle Skiing 1964
211 Mark Reynolds United States Sailing 1955
212 Ríkarður Ríkarðsson Iceland Swimming 1977
213 João Rodrigues Portugal Sailing 1971
214 Maria Rooth Sweden Ice Hockey 1979
215 Cesare Rubini Italy Water Polo 1923 2011
216 Ruslan Saley Belarus Ice Hockey 1974 2011
217 Ferial Salhi Algeria Fencing 1967
218 Marvin Sánchez Honduras Football 1986
219 Peter Šaraškin Estonia Sailing 1967
220 Toshihiko Sasano Japan Gymnastics 1911
221 Marek Sąsiadek Poland Snowboarding 1978
222 Alain Schmitt France Judo 1983
223 Răzvan Şelariu Romania Gymnastics 1983
224 Sam Sharman United States Shooting 1879 1951
225 Yugo Shinohara Japan Short Track Speed Skating 1978
226 Shue Ming-Fa Chinese Taipei Cycling 1950
227 Dubravko Šimenc Yugoslavia, Croatia Water Polo 1966
228 Bengt Sjöstedt Finland Athletics 1906 1981
229 Damir Škaro Yugoslavia Boxing 1959
230 David W. Smith Great Britain Athletics 1974
231 Anna Sobczak Poland Fencing 1967
232 Ryszard Sobczak Poland Fencing 1967
233 César Solari Ecuador Wrestling 1946
234 Mohamed Sayed Soliman Egypt Basketball 1958
235 Son Hyeon-Mi South Korea Judo 1972
236 Libor Sovadina Czechoslovakia Handball 1964
237 Alfred Staats Germany Gymnastics 1891
238 Josef Staudinger Austria Diving 1906
239 Peter Steinwender Austria Swimming 1928
240 Sheila Strike Canada Basketball 1954
241 Maman Suryaman Indonesia Weightlifting 1962
242 Marian Suski Poland Fencing 1905 1993
243 Matthew Syed Great Britain Table Tennis 1970
244 László Szabó Hungary Canoeing 1953
245 Csaba Szatmári Hungary Football 1973
246 Élisabeth Tardy France Cross Country Skiing 1972
247 Leon Taylor Great Britain Diving 1977
248 Esther Termens Spain Hockey 1984
249 Elemér Terták Hungary Figure Skating 1918 1999
250 Kirsten Thomsen Denmark Rowing 1954
251 Peter Thuesen Denmark Shooting 1978
252 Lars Tomanek Germany Water Polo 1965
253 Tatyana Totmyanina Russia Figure Skating 1981
254 Katsutoshi Tsumagari Japan Volleyball 1975
255 Sami Uotila Finland Alpine Skiing 1976
256 Vladimír Vaina Czechoslovakia Rowing 1909
257 Jitse van der Veen Netherlands Swimming 1928 1976
258 Sophia Vandagne Seychelles Weightlifting 1979
259 Jesús Villareal Philippines Sailing 1928
260 Pete Vordenberg United States Cross Country Skiing 1971
261 Udo Wagner East Germany, Germany Fencing 1963
262 Rudolf Wåhlin Sweden Athletics 1887 1972
263 John Waight Belize Shooting 1945
264 Bethany Walsh Australia Synchronized Swimming 1985
265 Heini Weber Germany Wrestling 1923 2010
266 Lisa Westerhof Netherlands Sailing 1981
267 Liesel Westermann West Germany Athletics 1944
268 Joanna White New Zealand Sailing 1978
269 Sigrid Wille Germany Cross Country Skiing 1969
270 Claude Windal France Hockey 1939
271 Johan Wissman Sweden Athletics 1982
272 Wu Yu-Chih Chinese Taipei Athletics 1951
273 Yeo Kian Chye Singapore Athletics 1943
274 Thomas Zacharias West Germany Athletics 1947
275 Zhang Ouying China Football 1975
276 Zhang Zhongqi China Speed Skating 1982
277 Helga Zimmermann Germany Swimming 1942