Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on November 14

Olympic Athletes Born on November 14

November 13 ▪ November 14 ▪ November 15 ▪ 

309 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Brian Abshire United States Athletics 1963
2 Lindy Agricole Seychelles Athletics 1973
3 Ahmed Ali Saleh Egypt Table Tennis 1979
4 Adnan Aliev Bulgaria Canoeing 1983
5 Stanley Allotey Ghana Athletics 1942
6 Albrekt Almqvist Sweden Tug-Of-War 1880 1961
7 Emil Andersson Sweden Shooting 1979
8 André Brazil Football 1974
9 Sofia Assefa Ethiopia Athletics 1987
10 Anzhela Atroshchenko Unified Team, Belarus, Turkey Athletics 1970
11 Liudmyla Avdeienko Soviet Union Athletics 1963
12 Bruno Åvik Sweden Cross Country Skiing 1940
13 Nazmi Avluca Turkey Wrestling 1976
14 Sorin Babii Romania Shooting 1963
15 Cristian Bajan Australia Handball 1967
16 Amina Bakhit Sudan Athletics 1990
17 Jerzy Bandura Poland Art Competitions 1915 1987
18 Imre Bánrévi Hungary Gymnastics 1954
19 Alan Barrett Great Britain Rowing 1912 1961
20 Michel Batista Cuba Weightlifting 1977
21 Henri Baur Austria Athletics, Tug-Of-War, Wrestling 1872 1932
22 Klaus Beer Germany, East Germany Athletics 1942
23 Zach Bell Canada Cycling 1982
24 John Bennett United States Athletics 1930
25 Rajendra Bahadur Bhandari Nepal Athletics 1975
26 John Biller United States Athletics 1877 1934
27 Wayne Black Zimbabwe Tennis 1973
28 Fred Blaney Canada Judo 1955
29 Igor Bobrin Soviet Union Figure Skating 1953
30 Björn Borg Sweden Swimming 1919 2009
31 Bernard Brandt Switzerland Freestyle Skiing 1960
32 Erling Brene Denmark Art Competitions 1896 1980
33 Jemma Brownlow Australia Water Polo 1979
34 Karen Budge United States Alpine Skiing 1949
35 Léopold Buffin de Chosal Belgium Modern Pentathlon 1895 1947
36 Krzysztof Bujar Poland Ice Hockey 1961
37 Spas Bukhalov Bulgaria Athletics 1980
38 Tamás Burkus Hungary Shooting 1972 1999
39 Agnes Canta Netherlands Art Competitions 1888 1964
40 Daniel Carlsson Sweden Swimming 1976
41 Giovanni Carminucci Italy Gymnastics 1939 2007
42 Amos Casselman United States Archery 1850 1929
43 Hugo Chamberlain Costa Rica Shooting 1934
44 Chang Hao Chinese Taipei Sailing 1990
45 Pascal Charrière Switzerland Athletics 1964
46 Dorota Chylak Poland Swimming 1966
47 Jeanine Cicognini Switzerland Badminton 1986
48 Avi Cohen Israel Football 1956 2010
49 Miguel Costa Portugal Sailing 1971
50 Frédéric Covili France Alpine Skiing 1975
51 James Crowden Great Britain Rowing 1927
52 Gustavo Cuesta Dominican Republic Athletics 1988
53 Danny D'Souza Seychelles Athletics 1987
54 António de Almeida Portugal Equestrianism 1915 1994
55 Fabrizio De Chiara Italy Boxing 1971 1996
56 Nadia De Nardin Italy Ice Hockey 1975
57 Alexandre De Saedeleer Belgium Hockey 1987
58 Charles De Sorgher Belgium Bobsleigh 1930
59 Lisa De Vanna Australia Football 1984
60 Gaetano De Vescovi Italy Wrestling 1937
61 Rupert Deen Great Britain Luge 1938
62 Henri Delerue France Athletics 1939
63 Marco Dell'Uomo Italy Swimming 1961
64 Hans Dittmar Finland Sailing 1902 1967
65 Estela Domínguez Spain Volleyball 1969
66 Ewan Douglas Great Britain Athletics 1922 1999
67 Emmanuel Duah Ghana Football 1976
68 Joaquín Dualde Spain Hockey 1932 2012
69 Johannes Ducheyne Belgium Basketball 1933
70 Timmy Duggan United States Cycling 1982
71 Lori Dupuis Canada Ice Hockey 1972
72 Rebecca Dussault United States Cross Country Skiing 1980
73 Gerritjan Eggenkamp Netherlands Rowing 1975
74 Heidi Eisenschmidt Germany Swimming 1941
75 Åke Ekman Finland Speed Skating 1912 1965
76 Emad El-Geziry Egypt Modern Pentathlon 1981
77 Ander Elosegi Spain Canoeing 1987
78 Alejandro Falla Colombia Tennis 1983
79 Hugh Farquharson Canada Ice Hockey 1911 1985
80 Olena Fedorova Ukraine Diving 1986
81 Henry Field United States Athletics 1878 1944
82 Irene Fitzner Argentina Athletics 1955
83 Joshua Fleming Australia Cycling 1975
84 Richard Flint Canada Diving 1899 1982
85 Andriy Fomin Ukraine Speed Skating 1977
86 William Fong Samoa Athletics 1960
87 Yves Fraisse France Rowing 1943
88 Norman Freeman United States Sailing 1931
89 Norio Fujimura Japan Sailing 1914
90 Toby Garbett Great Britain Rowing 1976
91 Bobby Gaseitsiwe Botswana Athletics 1966
92 Jack Gauldie Canada Water Polo 1942
93 Georg Gehring Germany Wrestling 1903 1943
94 Antal Gelley Hungary Rowing 1950
95 Elena Gómez Spain Gymnastics 1985
96 Carlos González Mexico Boxing 1959
97 Leford Green Jamaica Athletics 1986
98 Louis Grisius Luxembourg Cycling 1936 2011
99 Bjarne Guldager Norway Athletics 1897 1971
100 Guo Ailun China Basketball 1993
101 Ram Prasad Gurung Nepal Boxing 1945
102 Matias Habtemichael Ethiopia Athletics 1950
103 Ronny Hafsås Norway Cross Country Skiing 1985
104 Sven Håkansson Sweden Athletics 1909 1997
105 Michala Hartigová Czech Republic Basketball 1983
106 Naikiyo Hashisako Japan Cycling 1971
107 Arno Havenga Netherlands Water Polo 1974
108 Desmond Hector Guyana Athletics 1968
109 Mark Henderson United States Swimming 1969
110 Randee Hermus Canada Football 1979
111 Hernando Hernández Cuba Shooting 1910
112 Werner Heyer East Germany Athletics 1956
113 John Hicks New Zealand Hockey 1938
114 Akinobu Hiranaka Japan Boxing 1963
115 Richard Hoepfner United States Sailing 1944
116 Helmut Hofmann Saar Boxing 1925
117 Wolfgang Hoppe East Germany, Germany Bobsleigh 1957
118 Hou Yuzhuo China Taekwondo 1987
119 Otto Hultberg Sweden Shooting 1877 1954
120 Ahmed Husam Maldives Swimming 1995
121 Hwang Byung-Dae South Korea Cross Country Skiing, Biathlon 1960
122 Sean Ireland Canada Speed Skating 1969
123 Takashi Itoyama Japan Basketball 1936
124 László Jakabházy Hungary Ice Hockey 1938
125 Shamuganathan Jeevajothy Malaysia Hockey 1948
126 Maj-Britt Johansson Sweden Archery 1928
127 Anders Johnsson Sweden Shooting 1890 1952
128 Lee Jones United States Golf 1874 1937
129 Paal Kaasen Norway Sailing 1883 1963
130 Roman Kainz Austria Weightlifting 1956
131 Pavla Kalná Czech Republic Shooting 1982
132 Pauls Kaņeps Latvia Cross Country Skiing 1911 2006
133 Alfons Karny Poland Art Competitions 1901 1989
134 Jan Kasielski Poland Luge 1954
135 Pua Kele Kealoha United States Swimming 1902 1989
136 Khürelbaataryn Khash-Erdene Mongolia Cross Country Skiing 1983
137 Rustam Khusnutdinov Uzbekistan Athletics 1975
138 Kim Ho-Gyu North Korea Archery 1950
139 Kim Ki-Tae North Korea Rowing 1952
140 Yoshiko Kira Japan Shooting 1972
141 Anne-Laure Klein France Rhythmic Gymnastics 1983
142 Takehiro Kodera Japan Short Track Speed Skating 1978
143 Horst Köhler East Germany Equestrianism 1938
144 Nataliya Koreyvo Belarus Athletics 1985
145 Valcho Kostov Bulgaria Wrestling 1936
146 Laura Kraut United States Equestrianism 1965
147 Andrey Krivov Russia Athletics 1985
148 Eugène Kuborn Luxembourg Swimming, Water Polo 1902 1991
149 Artyom Kuznetsov Russia Speed Skating 1987
150 Alena Kyselicová Czechoslovakia Hockey 1957
151 Enrique Labadie Mexico Athletics 1944
152 Ray Land Australia Athletics 1930
153 Silken Laumann Canada Rowing 1964
154 Lee Ho South Korea Rowing 1976
155 Elles Leferink Netherlands Volleyball 1976
156 Lynda Lehmann Australia Canoeing 1958
157 Charles Lewis Belize Cycling 1968
158 Li Jianbo China Athletics 1986
159 Judy Livermore-Simpson Great Britain Athletics 1960
160 Filipe Lombá Portugal Athletics 1959
161 Nicolas Lopez France Fencing 1980
162 Roberto Lovera Uruguay Basketball 1922
163 Luizão Brazil Football 1975
164 Eric Luoma Canada Cross Country Skiing 1932
165 Alberto Madero Argentina Rowing 1923
166 Matti Maisala Finland Rowing 1931
167 Jim Martinez United States Wrestling 1958
168 Gabriela Martinovová Czech Republic Alpine Skiing 1981
169 Henryk Martyna Poland Football 1907 1984
170 Lucia Medzihradská Czechoslovakia, Slovakia Alpine Skiing 1968
171 Louis Meeuwessen Netherlands Boxing 1903 1985
172 Yegor Mekhontsev Russia Boxing 1984
173 Claude Ménard France Athletics 1906 1980
174 Osleidys Menéndez Cuba Athletics 1979
175 Ted Meredith United States Athletics 1891 1957
176 Juan Mignone Uruguay Basketball 1961
177 Anatoly Mikhaylov Soviet Union Athletics 1936
178 Sergey Mindirgasov Soviet Union Fencing 1959
179 Sello Mojela Lesotho Boxing 1964
180 Midge Moreman Great Britain Gymnastics 1902 1987
181 Ileana Moskhou Greece Football 1976
182 Banuelia Mrashani Tanzania Athletics 1977
183 Heinrich Müller Switzerland Cycling 1926
184 Nicole Müller Germany Rhythmic Gymnastics 1994
185 Iuliana Munteanu Romania Rowing 1955
186 Anna Murínová Slovakia Biathlon 1973
187 Dick Murphy United States Rowing 1931
188 Hisayoshi Nagata Japan Water Polo 1962
189 Zsuzsa Nagy Hungary Gymnastics 1951
190 Naidangiin Otgonjargal Mongolia Wrestling 1979
191 Ahmet Nakkaş Turkey Swimming 1962
192 Andrzej Nartowski Poland Basketball 1931 2003
193 Romeo Nedelcu Romania Bobsleigh 1939
194 Mirko Nenzi Italy Speed Skating 1989
195 Liesl Nestler Austria Figure Skating 1951
196 Gottlieb Neumair Germany Wrestling 1939
197 Nguyễn Đức Hiền South Vietnam Cycling 1925
198 Ni Fu-Te Chinese Taipei Baseball 1982
199 Vincenzo Nibali Italy Cycling 1984
200 Pekka Niemi Finland Weightlifting 1952
201 Pekka Niemi Finland Cross Country Skiing 1909 1993
202 Pavel Nikolayev Russia Canoeing 1984
203 Cindy Noble United States Basketball 1958
204 Ramón Núñez Honduras Football 1985
205 Jarl Öhman Finland Football 1891 1936
206 Adriana Olteanu Romania Handball 1983
207 Asami Oura Japan Water Polo 1962
208 Sigurd Overby United States Cross Country Skiing, Nordic Combined 1899 1979
209 Ernest Parker Great Britain Swimming 1895
210 Eva Paskuy East Germany Handball 1948
211 Igor Pastukhovich Unified Team Cycling 1966
212 Svetlana Pechorskaya Unified Team Biathlon 1968
213 Roberto Pelliconi Italy Cycling 1962
214 Jill Penner United States Synchronized Swimming 1987
215 Horacio Perdomo Uruguay Basketball 1960
216 Lucia Peretti Italy Short Track Speed Skating 1990
217 Renato Perona Italy Cycling 1927 1984
218 Axel Johannes Petersen Denmark Athletics 1880 1962
219 Olle Petrusson Sweden Biathlon 1943
220 Phan Hữu Dong South Vietnam Swimming 1938
221 Shaun Pickering Great Britain Athletics 1961
222 Walter Piemann Austria Canoeing 1926
223 Yolimar Pineda Venezuela Athletics 1985
224 Zahra Pinto Malawi Swimming 1993
225 Raphaël Piolanti France Athletics 1967
226 Karsten Polky East Germany, Germany Wrestling 1964
227 Eszter Povázsay Hungary Swimming 1990
228 Dušan Puh Yugoslavia Sailing 1951
229 Imre Pulai Hungary Canoeing 1967
230 Alma Qeramixhi Albania Athletics 1963
231 Paula Radziulytė Lithuania Athletics 1905
232 Preben Rasmussen Denmark Boxing 1941
233 Morgan Reeser United States Sailing 1962
234 Aubrey Richmond Guyana Cycling 1957
235 Annedore Richter West Germany Volleyball 1948
236 Silvia Rieger Germany Athletics 1970
237 Otomārs Rihters Latvia Bobsleigh 1963
238 Jorge Rolando Uruguay Fencing 1906
239 Kenth Rönn Sweden Bobsleigh 1953
240 Julian Roosevelt United States Sailing 1924 1986
241 Petra Rossner East Germany, Germany Cycling 1966
242 Roberto Rotatori Italy Equestrianism 1967
243 Claës Rundberg Sweden Shooting 1874 1958
244 Viorel Rus Romania Water Polo 1952
245 Alexander Sadjina Austria Ice Hockey 1954
246 Naoko Sakamoto Japan Athletics 1980
247 Yüksel Şanlı Turkey Wrestling 1973
248 Hovhannes Sargsyan Armenia Cross Country Skiing 1987
249 Edwin Schell United States Boxing 1900 1979
250 Simon Schempp Germany Biathlon 1988
251 Karl Schmedes Germany Boxing 1908 1981
252 Susanne Schmidt Germany Rowing 1974
253 Billy Schober Australia Figure Skating 1956
254 Timofei Scriabin Soviet Union Boxing 1967
255 Rod Seiling Canada Ice Hockey 1944
256 Nédia Semedo Portugal Athletics 1978
257 Irvin Servold Canada Nordic Combined, Cross Country Skiing 1932
258 Karen Shelton United States Hockey 1957
259 Amarjeet Singh Marwa Kenya Hockey 1947
260 Surjeet Singh Rihal Kenya Hockey 1948
261 Darren Smith New Zealand Hockey 1973
262 William Smith Great Britain Hockey 1886 1937
263 Zenon Snylyk United States Football 1933 2002
264 Aleksey Sokolov Russia Athletics 1979
265 Theodor Sommerschield Norway Sailing 1924 1986
266 Claude Soulé France Hockey 1911
267 Galina Sovetnikova Soviet Union Rowing 1955
268 Khristos Spyrou Greece Weightlifting 1976
269 Dave Steen Canada Athletics 1959
270 Mladen Stegić Serbia and Montenegro Rowing 1980
271 Anna Stera-Kustucz Poland Biathlon 1974
272 Sue Stewart Canada Basketball 1969
273 Resi Stiegler United States Alpine Skiing 1985
274 Serghei Stolearenco Moldova Swimming 1978
275 Klavdiya Studennikova Soviet Union Swimming 1958
276 Su Xiaohua China Short Track Speed Skating 1977
277 Michael Sullivan United States Handball 1963
278 Teemu Summanen Finland Nordic Combined 1974
279 Gabriela Szabo Romania Athletics 1975
280 Atsushi Tani Japan Swimming 1933
281 René Tartara France Swimming, Water Polo 1881 1922
282 Leo Telivuo Finland Swimming 1929 1970
283 Milaine Thériault Canada Cross Country Skiing 1973
284 Fredrik Thulin Sweden Freestyle Skiing 1972
285 Pat Todd United States Rowing 1979
286 Jiří Tožička Czechoslovakia Ice Hockey 1901 1981
287 Dmitry Trelevsky Kyrgyzstan Alpine Skiing 1983
288 Ilona Usovich Belarus Athletics 1982
289 Zoe van der Weel Great Britain Handball 1990
290 Thomas Vermaelen Belgium Football 1985
291 Carl-Eric von Braun Sweden Tennis 1896 1981
292 Nikola Vukčević Montenegro Water Polo 1985
293 Wang Feng China Canoeing 1985
294 Wang Jianxun China Ski Jumping 1981
295 Mark Warkentin United States Swimming 1979
296 Ching Wei American Samoa Swimming 1985
297 Georges Wengler Luxembourg Gymnastics 1918 2004
298 Jo-Jo White United States Basketball 1946
299 Martin Winbolt-Lewis Great Britain Athletics 1946
300 Hans-Heinrich Winkler East Germany Luge 1954
301 Nina Wörz Germany Handball 1980
302 Annette Wyrwoll Germany Equestrianism 1955
303 Bridget Yamala Egwolosan Nigeria Handball 1970
304 Tomáš Záborský Slovakia Ice Hockey 1987
305 Mikhail Zamotin Soviet Union Canoeing 1937
306 Bożena Zientarska Poland Athletics 1952
307 Hans Zollner Austria Ice Hockey 1929 2005
308 Roberto Zulueta Cuba Handball 1957
309 Həsən Əliyev Azerbaijan Wrestling 1989