Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on November 13

Olympic Athletes Born on November 13

November 12 ▪ November 13 ▪ November 14 ▪ 

313 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gabriel Achy Cote d'Ivoire Boxing 1938
2 Sharnol Adriana Netherlands Baseball 1970
3 Ronald Agénor Haiti Tennis 1964
4 Albina Akhatova Russia Biathlon 1976
5 Alyona Aksyonova Uzbekistan Shooting 1979
6 Hussain Misfor Al-Bishi Saudi Arabia Football 1960
7 Falah Al-Majidi Kuwait Football 1970
8 Hussain Taher Al-Sabee Saudi Arabia Athletics 1979
9 Boris Aleksandrov Soviet Union Ice Hockey 1955 2002
10 Roger Alvarez Costa Rica Football 1952
11 Anna Alyabyeva Kazakhstan Rhythmic Gymnastics 1993
12 Abdul Karim Amu Nigeria Athletics 1933 2010
13 An Myong-Hwa North Korea Gymnastics 1974
14 Beth Anders United States Hockey 1951
15 Larry Andreasen United States Diving 1945 1990
16 Marie-Thérèse Armentero Switzerland Swimming 1965
17 Patrik Augusta Czechoslovakia Ice Hockey 1969
18 László Babály, Jr. Hungary Athletics 1977
19 Stanislav Bacílek Czechoslovakia Ice Hockey 1929 1997
20 Tord Backman Sweden Cross Country Skiing 1942
21 Sergey Bakulin Russia Athletics 1986
22 Claudia Balderrama Bolivia Athletics 1983
23 Marcel Baril France Weightlifting 1905
24 Marie Bartáková Czechoslovakia Rowing 1948
25 Leila Ben Youssef Tunisia Athletics 1981
26 Tetiana Berezhna Ukraine Archery 1982
27 Christian Binder Austria Sailing 1962
28 Sean Black Jamaica Boxing 1970
29 Jack Blake Great Britain Fencing 1874 1950
30 Oscar Blansaer Belgium Athletics 1890 1962
31 Tom Boast Australia Swimming 1905
32 Khristos Bonas Greece Sailing 1941
33 Carlos Borchers Brazil Sailing 1907
34 Fabrizio Bortolon Italy Swimming 1964
35 Sheryl Boyle Canada Canoeing 1965
36 Anete Brice Latvia Cross Country Skiing 1991
37 Oscar Brockmeyer United States Football 1883 1954
38 Kelly Brown Canada Gymnastics 1965
39 Adrian Bucenschi Romania Rowing 1974
40 Tonja Buford-Bailey United States Athletics 1970
41 Ilya Burov Russia Freestyle Skiing 1991
42 Jim Burton Austria Ice Hockey 1961
43 Pascal Camia Monaco Bobsleigh 1966
44 Russell Camilleri United States Wrestling 1936
45 André Capelle France Cycling 1891 1972
46 Angelo Carrara Italy Biathlon 1954
47 María Castro El Salvador Swimming 1953
48 Décio Cattaruzzi Brazil Volleyball 1948
49 Chang Yi-Ning Chinese Taipei Shooting 1957
50 Chen Chun-Ching Chinese Taipei Judo 1975
51 Antoine Chidiac Lebanon Judo 1952
52 Bruno Chimirri Italy Equestrianism 1971
53 Ajay Chuttoo Mauritius Athletics 1965
54 Tom Compernolle Belgium Athletics 1975 2008
55 Marioara Constantin Romania Rowing 1951
56 Georghe Constantinide Romania Basketball 1928
57 Nikola Čupin Yugoslavia Rowing 1938
58 Benjamin Darbelet France Judo 1980
59 Bob de Jong Netherlands Speed Skating 1976
60 Porfirio de León Puerto Rico Weightlifting 1956
61 Eleonora de Mendonça Brazil Athletics 1948
62 Jan de Natris Netherlands Football 1895 1972
63 João Paulo de Silva Angola Shooting 1964
64 Anita de St. Quentin France Figure Skating 1901
65 Betlhem Desalegn Belayneh United Arab Emirates Athletics 1991
66 Mike Devecka United States Nordic Combined 1947
67 Stelios Dimotsios Greece Athletics 1974
68 Bineta Diouf Senegal Basketball 1978
69 Dmitry Dorofeyev Russia Speed Skating 1976
70 Kyra Downton United States Equestrianism 1913 1999
71 Antonio Duque Mexico Cycling 1939
72 Vreni Eberle West Germany Swimming 1950
73 Karl Ehrenbolger Switzerland Football 1899
74 Henri Elendé Congo (Brazzaville) Athletics 1941
75 Roswitha Emonts-Gast Belgium Athletics 1944
76 Erling Erlandsson 1929 2011
77 Orazio Fagone Italy Short Track Speed Skating 1968
78 Alex Feneridis New Zealand Football 1989
79 Paul Fentress United States Hockey 1913 1983
80 Siona Fernandes New Zealand Boxing 1982
81 Serrana Fernández Uruguay Swimming 1973
82 Michael Fietz Germany Athletics 1967
83 Olga Fikotová-Connolly Czechoslovakia, United States Athletics 1932
84 Kumela Fituma Ethiopia Athletics 1958
85 Kenneth Flindt Denmark Fencing 1920 1990
86 Anton Fokin Uzbekistan Gymnastics 1982
87 Helge Forsberg Finland Rowing 1920
88 Bernard Fournet France Athletics 1941
89 Lindel Frater Jamaica Athletics 1977
90 Roberto Frinolli Italy Athletics 1940
91 Caesar Garcia United States Diving 1981
92 Carlie Geer United States Rowing 1957
93 Richard Gheel Ireland Swimming 1968
94 María Elena Giusti Venezuela Synchronized Swimming 1968
95 Lyudmila Golomazova Soviet Union Athletics 1947
96 Victor Gooding Barbados Athletics 1949
97 Budd Goodwin United States Swimming, Water Polo 1883 1957
98 Yuliya Graudyn Russia Athletics 1970
99 John Grieb United States Athletics, Gymnastics 1879 1939
100 Jean Gutweniger Switzerland Gymnastics 1892 1979
101 Joan Haanappel Netherlands Figure Skating 1940
102 Amber Halliday Australia Rowing 1979
103 Brian Hamilton Ireland Fencing 1937
104 Rudy Hansen Denmark Athletics 1888 1977
105 Karl Häseli Switzerland Bobsleigh 1948
106 He Liping China Softball 1972
107 Samuel Henchoz Switzerland Art Competitions 1905 1976
108 Rasmus Henning Denmark Triathlon 1975
109 Robert Herold France Gymnastics 1910 1969
110 Mikael Hestdahl Norway Wrestling 1890 1918
111 Willi Heyn Germany Athletics 1910
112 Jim Hickey, Jr. United States Bobsleigh 1940
113 Paul Hiles Bermuda Sailing 1948
114 George Hill United States Art Competitions 1898 1969
115 Hong Seong-Sik South Korea Boxing 1967
116 Kinga Horváth Hungary Gymnastics 1976
117 Snežana Hrepevnik Yugoslavia Athletics 1948 1981
118 Karsten Huck West Germany Equestrianism 1945
119 Espen Aarnes Hvammen Norway Speed Skating 1988
120 Aki Ichijo Japan Basketball 1969
121 Yury Ilyasov Soviet Union Athletics 1926 2005
122 Dan Iuga Romania Shooting 1945
123 Tomás Iwasaki Peru Football 1937
124 Linda Jackson Canada Cycling 1958
125 Allan Jacobsen Denmark Cycling 1955
126 Kamini Jain Canada Canoeing 1969
127 Lubomír Janko Czechoslovakia Rowing 1955
128 Herold Jansson Denmark Diving, Gymnastics 1899 1965
129 Stanisław Jasiński Poland Equestrianism 1959
130 François Jeanne France Fencing 1943
131 Jaromír Ježek Czech Republic Judo 1986
132 Tapfumaneyi Jonga Zimbabwe Athletics 1959
133 Joy Jordan Great Britain Athletics 1935
134 Kim Ho-Cheol South Korea Volleyball 1955
135 Kim Seon-Ju South Korea Alpine Skiing 1985
136 Aleksey Kireyev Russia Bobsleigh 1985
137 Léon Klares Luxembourg Canoeing 1935
138 Viola Kleiser Austria Bobsleigh 1990
139 Józef Klukowski Poland Art Competitions 1894 1944
140 Bernard Knubel Germany Cycling 1872 1957
141 Fred Kolberg United States Boxing 1900 1965
142 Kouassi Kouassi Cote d'Ivoire Boxing 1966
143 Iosif Kovacs Romania Football 1921
144 Zsuzsa Kovács Hungary Swimming 1945
145 Ladislaus Kurpiel Austria Football 1883 1930
146 Doug Ladret Canada Figure Skating 1961
147 Burt Lancon United States Figure Skating 1960
148 Miguel Lang-Lenton Spain Swimming 1956
149 Diego Lapera Cuba Volleyball 1950
150 Lucienne Laudré France Athletics 1907 2000
151 Law Hiu Fung Hong Kong Rowing 1983
152 Lê Huỳnh Châu Vietnam Taekwondo 1987
153 Charles Leaf Great Britain Sailing 1895 1947
154 Yelena Lebedeva Uzbekistan Canoeing 1977
155 Lee Ki-Hyun South Korea Alpine Skiing 1978
156 Kirsty Leigh-Brown Australia Gymnastics 1981
157 Gérard Lelièvre France Athletics 1949
158 Sepp Lichtenegger Austria Ski Jumping 1937
159 Poul Liebst Denmark Shooting 1885 1984
160 Lin Chun-Hong Chinese Taipei Swimming 1965
161 Tor-Kristian Lindh Finland Sailing 1906 1969
162 Vlastimil Linhart Czechoslovakia Swimming 1927
163 Josip Lipokatić Yugoslavia Canoeing 1921
164 Antônio Lira Brazil Athletics 1909 1963
165 Liu Ou China Synchronized Swimming 1986
166 Deanna Lockett Australia Short Track Speed Skating 1995
167 Roswitha Lopez Aruba Synchronized Swimming 1969
168 Lu Hsueh-Mei Chinese Taipei Softball 1987
169 Gladys Luscombe Great Britain Diving 1908 1946
170 Irena Machovcak Netherlands Volleyball 1968
171 Vigo Meulengracht Madsen Denmark Gymnastics 1889 1979
172 Remo Manelli Luxembourg Fencing 1942
173 Anne Manning Australia Athletics 1959
174 Carla Marangoni Italy Gymnastics 1915
175 Alfonso Martinez Belize Taekwondo 1982
176 Juan Martínez Spain Equestrianism 1924 1994
177 Dmitry Marushchak Russia Freestyle Skiing 1980
178 Matthias Mauritz Germany Football 1924
179 Sakti Mazumdar India Boxing 1931
180 Darryl McCormack Australia Handball 1973
181 Roland Melis Netherlands Antilles Triathlon 1974
182 Cristóbal Merlos El Salvador Archery 1978
183 Vincenzo Michelotti San Marino Alpine Skiing 1996
184 Iosif Mihalic Romania Boxing 1938 2004
185 Charlee Minkin United States Judo 1981
186 Nachi Misawa Japan Rhythmic Gymnastics 1989
187 Gyula Molnár Hungary Wrestling 1947
188 Manuéla Montebrun France Athletics 1979
189 Eleanor Montgomery United States Athletics 1946 2013
190 Patricia Moody Great Britain Canoeing 1934
191 Mario Moráles Puerto Rico Basketball 1957
192 Marijke Moser Switzerland Athletics 1946
193 Nico Motchebon Germany Athletics 1969
194 Svetlana Mugoša-Antić Yugoslavia, Austria Handball 1964
195 Yekaterina Mulyuk-Timofeyeva Belarus Archery 1976
196 Boniface Mweresa Kenya Athletics 1993
197 Momodou Bello N'Jie Gambia Athletics 1969
198 Habib Nasution Indonesia Swimming 1936
199 Nick Nerich United States Swimming 1893
200 Carine Ngarlemdana Chad Judo 1994
201 Guy Nickalls Great Britain Rowing 1866 1935
202 Barbara Niemczyk Poland Volleyball 1942
203 Ove Nilsson Sweden Rowing 1928 2013
204 Takashi Ohori Japan Bobsleigh 1969
205 Masumi Okawa Japan Gymnastics 1978
206 Gaetano Orlando Italy Ice Hockey 1962
207 Staffan Oscarsson Sweden Shooting 1951
208 Carlos Pages Argentina Rowing 1978
209 Grigorijs Panteļejevs Latvia Ice Hockey 1972
210 Andreas Paouris Greece Athletics 1902
211 Matija Pavšič Slovenia Rowing 1979
212 María Peláez Spain Swimming 1977
213 Andrea Penezić Croatia Handball 1985
214 Erich Pennekamp Germany Water Polo 1929 2013
215 Battista Perri Italy Baseball 1974
216 Mark Perrow South Africa Canoeing 1965
217 Alena Peterková Czechoslovakia Athletics 1960
218 Antonis Petris Greece Equestrianism 1958
219 Mariya Petrova Bulgaria Rhythmic Gymnastics 1975
220 Uta Poreceanu Romania Gymnastics 1936
221 Arturo Porro Uruguay Shooting 1919
222 Tiffany Porter Great Britain Athletics 1987
223 Jakub Puchow Poland Diving 1947
224 Daniel Purvis Great Britain Gymnastics 1990
225 Federico Raimo Italy Snowboarding 1986
226 Savino Rebek Italy Rowing 1940
227 Rudy Reid Trinidad and Tobago Athletics 1952
228 Marguerite Reuche France Fencing 1911
229 Andrew Reyes Liberia Athletics 1974
230 Pedro Reyes Chile Football 1972
231 Sam Riley Australia Swimming 1972
232 Juha Rissanen Finland Football 1958
233 Ana Roman Romania Biathlon 1975
234 Sean Rooney United States Volleyball 1982
235 John Ross Canada Athletics 1931
236 Lotfi Rouissi Tunisia Football 1965
237 Kosala Sahabandu Sri Lanka Athletics 1949
238 Matti Salminen Finland Rowing 1947
239 Renato Santos Portugal Judo 1964
240 Alessio Sartori Italy Rowing 1976
241 Gizella Sasvári-Csóka Hungary Athletics 1932
242 Yargelis Savigne Cuba Athletics 1984
243 Vlado Šćepanović Serbia and Montenegro Basketball 1975
244 Hartmut Schade East Germany Football 1954
245 Wolfgang Scharf West Germany Speed Skating 1959
246 Heinz Schlauch Germany Swimming 1915 1945
247 Marina Sciocchetti Italy Equestrianism 1958
248 László Sebők Hungary Boxing 1937 2012
249 Petr Šedivák Czechoslovakia Judo 1961
250 Jorge Segurado Argentina Rowing 1960
251 Anthony Sellier Trinidad and Tobago Cycling 1950
252 Shen Xue China Figure Skating 1978
253 Dmitry Shevchenko Unified Team, Russia Fencing 1967
254 Liliya Shobukhova Russia Athletics 1977
255 Zhanna Shubyonok Belarus Modern Pentathlon 1970
256 Róbert Sighvatsson Iceland Handball 1972
257 Silvinho Brazil Football 1958
258 Ben Simons Great Britain Bobsleigh 1986
259 Jason Simontacchi Italy Baseball 1973
260 Sukhjit Singh India Hockey 1969
261 Karl Sinzinger, Sr. Austria Rowing 1941
262 Maksim Skavysh Belarus Football 1989
263 Jackie Smith New Zealand Softball 1969
264 Song Yi China Hockey 1980
265 Kelly Sotherton Great Britain Athletics 1976
266 Javier Souza Mexico Athletics 1929
267 Simon Spriggs Australia Rowing 1968
268 Goran Stojiljković Montenegro Athletics 1979
269 Arthur Stokes Great Britain Cycling 1875 1949
270 Luisa Striani Italy Swimming 1978
271 Karol Stuchlák Slovakia Luge 1990
272 Dominik Suchý Czech Republic Bobsleigh 1987
273 Mahau Suguimati Brazil Athletics 1984
274 Ludmila Švédová Czechoslovakia Gymnastics 1936
275 Karin Svingstedt Sweden Cross Country Skiing 1964
276 Zita Szabó Hungary Triathlon 1975
277 László Szollás Hungary Figure Skating 1907 1980
278 Mike Tagg Great Britain Athletics 1946
279 Mie Takeda Japan Biathlon 1976
280 Laurens ten Dam Netherlands Cycling 1980
281 Rob Tetzlaff United States Cycling 1935 2012
282 Bruce Thompson United States Wrestling 1951
283 Paul Tichelaar Canada Triathlon 1982
284 Charlie Tickner United States Figure Skating 1953
285 Khurshid Todzhiboyev Uzbekistan Boxing 1989
286 Adolf Tonn Austria Bobsleigh 1929
287 François-Louis Tremblay Canada Short Track Speed Skating 1980
288 Yvon Trèvédic France Boxing 1902
289 Dimitrios Tsourekas Greece Cross Country Skiing 1973
290 Tu Hui-Ping Chinese Taipei Softball 1970
291 William Turnbull Hong Kong Sailing 1933
292 Tom Turner Australia Shooting 1972
293 Reshika Udugampola Sri Lanka Swimming 1993
294 Yasushi Ueta Japan Athletics 1955
295 Teodora Ungureanu Romania Gymnastics 1960
296 Anne-Sophie Van Regemortel Belgium Hockey 1984
297 Worasit Vechaphut Thailand Athletics 1976
298 Anna Verouli Greece Athletics 1956
299 Isabelle Vieira Brazil Swimming 1971
300 Jessica Vieira Mozambique Swimming 1991
301 Israel Viloria Colombia Football 1954
302 Jean-Pierre Voisin Switzerland Basketball 1932
303 Dana Vollmer United States Swimming 1987
304 Miloš Vujanić Serbia and Montenegro Basketball 1980
305 Yeva Vybornova Ukraine Fencing 1974
306 Eugene Zhen Wang Canada Table Tennis 1985
307 Wang Xiaoyan China Softball 1970
308 Roland Weißpflog Germany, East Germany Nordic Combined 1942
309 Tony Whiteman Great Britain Athletics 1971
310 Dixie Willis Australia Athletics 1941
311 Shinji Yamasaki Japan Water Polo 1962
312 Angelina Yushkova Russia Rhythmic Gymnastics 1979
313 Joop Zalm Netherlands Weightlifting 1897 1969