You Are Here > > > Athletes Born on November 10

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on November 10

November 9 ▪ November 10 ▪ November 11 ▪ 

323 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Magomedgasan Abushev Soviet Union Wrestling 1959
2 Arman Adikyan Armenia Wrestling 1984
3 Mason Aguirre United States Snowboarding 1987
4 Pat Ahern United States Nordic Combined 1960
5 Salman Ghassan Al-Dosari Saudi Arabia Football 1963
6 Monique Allen Australia Gymnastics 1971
7 Andrés Anchondo Mexico Archery 1962
8 Jodi Anderson United States Athletics 1957
9 Stig Andersson Sweden Cycling 1924 2015
10 Alain Andji France Athletics 1974
11 Panagiota Andreou Cyprus Shooting 1995
12 Nadine Angerer Germany Football 1978
13 Redouane Aouachria Algeria Handball 1969
14 Mihails Arhipovs Latvia Bobsleigh 1984
15 Faustino Asprilla Colombia Football 1969
16 Galina Atayeva Turkmenistan Judo 1971
17 Aldo Ayala Argentina Hockey 1958
18 Abdul Aziz Pakistan Athletics 1924
19 Kristina Bader Russia Bobsleigh 1981
20 Leslie Bader United States Speed Skating 1963
21 Klaus Baess Denmark Sailing 1924
22 Petra Banović Croatia Swimming 1979
23 Louis Barbey Switzerland Figure Skating 1888
24 Claudio Barrientos Chile Boxing 1935 1982
25 Kay Barsdell Great Britain Figure Skating 1952
26 Tatyana Belan Belarus Rhythmic Gymnastics 1982
27 Mireia Belmonte Spain Swimming 1990
28 Zinaida Belovetskaya Soviet Union Swimming 1939
29 Mária Bencsik Hungary Gymnastics 1939
30 Filipe Bezugo Portugal Gymnastics 1980
31 Mackenzie Blackburn Chinese Taipei Short Track Speed Skating 1992
32 Marko Blazhevski Macedonia Swimming 1992
33 Stoyan Bobekov Bulgaria Cycling 1953
34 Andrea Bölk Germany Handball 1968
35 Marcel Bonin France Shooting 1904
36 Andrea Borrell Cuba Basketball 1963
37 Cathy Boswell United States Basketball 1962
38 Iain Brambell Canada Rowing 1973
39 Marcus Browne United States Boxing 1990
40 Ellen Brusewitz Sweden Tennis 1878 1952
41 Mark Buckingham Great Britain Rowing 1964
42 Hamidullah Burki Pakistan Hockey 1920 2003
43 Andrei Bușilă Romania Water Polo 1980
44 André Byrame France Athletics 1943
45 Byun Sung-Jin South Korea Figure Skating 1970
46 Alisa Camplin Australia Freestyle Skiing 1974
47 Tuğçe Canıtez Turkey Basketball 1990
48 Shane Cansdell-Sherriff Australia Football 1982
49 Eric Carruthers Great Britain Ice Hockey 1895 1931
50 Marie-Louise Castenskiold Denmark Equestrianism 1960
51 José Cebreros Mexico Boxing 1947
52 Roberto Ceruti Italy Cycling 1953
53 Chen Wen-Xing Chinese Taipei Athletics 1964
54 Steve Christiansen United States Rowing 1956
55 Ken Clark United States Weightlifting 1955
56 Gerald Clawson Canada Swimming 1917 2001
57 Robert Colley New Zealand Boxing 1954
58 Tom Coman Ireland Athletics 1979
59 Rob Compas Netherlands Cycling 1966
60 Philip Crebbin Great Britain Sailing 1951
61 József Csák Hungary Judo 1966
62 Virág Csurgó Hungary Tennis 1972
63 Georgie Cupidon Seychelles Badminton 1981
64 Zoltán Cziffra Hungary Athletics 1942
65 Carlos da Benta Portugal Rowing 1927
66 Fatima Suleiman Dahman Yemen Athletics 1992
67 Addison Dale Zimbabwe Weightlifting 1942
68 Aleksandr Danilov Russia, Israel Shooting 1969
69 Dominique Daquin France Volleyball 1972
70 Patrice de Mullenheim France Shooting 1949
71 Wilhelm Denifl Austria Nordic Combined 1980
72 Trent Dimas United States Gymnastics 1970
73 Douglas Brazil Volleyball 1970
74 Bedřich Dvořák Czechoslovakia Canoeing 1930
75 Ryszard Długosz Poland Wrestling 1941
76 Jürgen Eberwein West Germany Figure Skating 1945
77 Yrjö Ekqvist Finland Athletics 1898 1973
78 Hassan El-Sayed Attia Egypt Shooting 1931
79 Jo Ellis Great Britain Hockey 1983
80 Nikolas Epifaniou Cyprus Sailing 1971
81 Nicola Ercolani San Marino Alpine Skiing 1969
82 Bill Farley United States Swimming 1944
83 Ahmed Fathi Egypt Football 1984
84 Jean Fayolle France Athletics 1937
85 Vanessa Ferrari Italy Gymnastics 1990
86 Georg Fischer West Germany Cross Country Skiing 1960
87 Wilhelm Flenner Austria Weightlifting 1922 1995
88 Christian Forcellini San Marino Tennis 1969
89 Andrés Franco Cuba Judo 1966
90 Bernard Franklin Great Britain Gymnastics 1889 1937
91 Peter Frey Switzerland Sailing 1949
92 Florian Fuchs Germany Hockey 1991
93 Thomas Fuchs Switzerland Equestrianism 1957
94 Kathryn Fudge Great Britain Handball 1989
95 Hartwig Gauder East Germany, Germany Athletics 1954
96 Judy Gegan Great Britain Swimming 1944
97 Joseph Gemayel Lebanon Fencing 1944
98 Michaela Gerg-Leitner West Germany, Germany Alpine Skiing 1965
99 Bryan Gibson Canada Boxing 1947
100 Damien Godet France Cycling 1986
101 Rolando Gómez Dominican Republic Athletics 1944
102 Bruce Goodin New Zealand Equestrianism 1969
103 Sophia Gorham Great Britain Motorboating 1881 1969
104 Gösta Grandin Sweden Athletics 1908 1990
105 Mary Green Great Britain Athletics 1943
106 Ricardo Guasch Mexico Equestrianism 1933
107 Amadou Guèye Senegal Judo 1964
108 Georgi Gugava Georgia Judo 1978
109 Boniface Guobadia Nigeria Athletics 1926
110 Andrzej Głąb Poland Wrestling 1966
111 Arthur Halligan Great Britain Athletics 1886 1942
112 Han Gang China Athletics 1978
113 Mark Hartigan Ireland Modern Pentathlon 1955
114 Greg Haughton Jamaica Athletics 1973
115 Jan Havel Czechoslovakia Ice Hockey 1942
116 Ana Hernández Cuba Basketball 1962
117 Bob Hess United States Wrestling 1910 1998
118 Mari Hietala Finland Cross Country Skiing 1969
119 John Holliday Great Britain Judo 1960
120 Gary Holmes Canada Wrestling 1965
121 Christopher Honey Barbados Diving 1961
122 Khoren Hovhannisyan Soviet Union Football 1955
123 Hu Binyuan China Shooting 1977
124 Robert Huber Germany Rowing 1906 1942
125 Robert Hulse Belize Shooting 1946
126 Vəfa Hüseynova Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1988
127 Lynne Hutchison Great Britain Rhythmic Gymnastics 1994
128 Kemar Hyman Cayman Islands Athletics 1989
129 Gerardo Iasilli United States Art Competitions 1880 1969
130 Ilias Iliadis Greece Judo 1986
131 Vasileios Iliadis Greece Judo 1976
132 Ylva Ivarsson Sweden Archery 1964
133 Hitoki Iwase Japan Baseball 1974
134 Ivan Jensen Denmark Football 1922 2009
135 Jeong Dae-Hyeon South Korea Baseball 1978
136 Ji Seung-Hwan South Korea Cycling 1971
137 Magnus Johansson Sweden Football 1971
138 Hugh McKittrick Jones United States Tennis 1880 1960
139 Lars-Theodor Jonsson Sweden Cross Country Skiing 1903 1998
140 Nicole Joraanstad United States Curling 1980
141 Ju Chun-Sam North Korea Archery 1950
142 Juanito Spain Football 1954 1992
143 Takanobu Jumonji Japan Cycling 1975
144 Irina Kalentyeva Russia Cycling 1977
145 Jon-Magne Karlstad Norway Ice Hockey 1958
146 John Keller United States Basketball 1928 2000
147 Kelly Brazil Basketball 1979
148 Nikolay Khlystov Soviet Union Ice Hockey 1932 1999
149 Kim Ji-Jong North Korea Shooting 1955
150 Knud Kirkeløkke Denmark Gymnastics 1892 1976
151 Jutta Kirst East Germany Athletics 1954
152 Campari Knoepffler Nicaragua Swimming 1959
153 Miki Kobayashi Japan Biathlon 1987
154 Miyuki Kobayashi Japan Canoeing 1967
155 Georgi Kochov Bulgaria Alpine Skiing 1955
156 Paul Kipsiele Koech Kenya Athletics 1981
157 Käthe Köhler Germany Diving 1913
158 Aleksandar Kolarov Serbia Football 1985
159 Kyle Kopp United States Water Polo 1966
160 Mariya Koroteyeva Russia Athletics 1981
161 Alena Kováčová Slovakia Basketball 1978
162 Karel Kratz Netherlands Water Polo 1893 1962
163 Ku Kuo-Chian Chinese Taipei Baseball 1968
164 Nikolay Kuchurin Soviet Union Athletics 1927
165 Michel Lacroix France Hockey 1921
166 Franz Langthaler Austria Weightlifting 1964
167 Ricardo Larios Nicaragua Athletics 1952
168 Peter Larsson Sweden Cross Country Skiing 1978
169 Jim Laugesen Denmark Badminton 1974
170 Marc Lazzaro France Swimming 1955
171 Corinne Le Moal France Rowing 1954
172 Alain Lebas France Canoeing 1953
173 Lee Eun-Gyeong South Korea Hockey 1972
174 Lee Yeong-Ha South Korea Speed Skating 1956
175 Tim Lewis United States Athletics 1962
176 Donghua Li Switzerland Gymnastics 1966
177 Li Man-Gu North Korea Shooting 1950
178 Li Qun China Basketball 1973
179 Carlo Lievore Italy Athletics 1937 2002
180 Liu Yuexi China Speed Skating 1968
181 Liu Zhongqing China Freestyle Skiing 1985
182 Hector Llatser France Athletics 1957
183 Jimmy LuValle United States Athletics 1912 1993
184 Daniel Machek Czechoslovakia Swimming 1959
185 Peter Macken Australia Modern Pentathlon, Fencing 1938
186 Sheena Mackintosh Great Britain Alpine Skiing 1928
187 Edi Maia Portugal Athletics 1987
188 Mohamed Makhlouf Syria Athletics 1957
189 Robert Marchal France Athletics 1901 1961
190 Paul Mardle Great Britain Athletics 1962
191 Bärbel Martin Germany Figure Skating 1940
192 La Paene Masara Indonesia Boxing 1973
193 Fardin Masoumi Iran Wrestling 1977
194 Jennifer McFalls United States Softball 1971
195 David McFaull United States Sailing 1948 1997
196 Patrick Meek United States Speed Skating 1985
197 Martti Meinilä Finland Biathlon 1927
198 Jim Miller United States Nordic Combined 1947
199 Andrés Molina Cuba Boxing 1944 2003
200 Carlos Moratorio Argentina Equestrianism 1929 2010
201 Simo Morri Finland Shooting 1944
202 Vera Moskalyuk Russia Judo 1981
203 Lyudmila Muravyova Soviet Union Athletics 1940
204 Karl Nag Norway Rowing 1893 1975
205 Raffaele Nasi Italy Cross Country Skiing 1910
206 Danny Nelissen Netherlands Cycling 1970
207 Károly Németh Hungary Judo 1957
208 Ivan Némethy Czechoslovakia Shooting 1946
209 Frederick Newbery Great Britain Golf 1864
210 Kiyokazu Nishikawa Japan Archery 1972
211 Vladislav Novikov Russia Alpine Skiing 1993
212 Tadashi Okamoto Japan Boxing 1947
213 Bert Oldershaw Canada Canoeing 1921 2006
214 Martin Olofsson Sweden Weightlifting 1891 1991
215 Jan Oosterbaan Netherlands Volleyball 1937
216 Bernard Ormanowski Poland Rowing 1907 1984
217 Kenkichi Oshima Japan Athletics 1908 1985
218 Joseph-Dieudonné Ouagon Central African Republic Basketball 1962
219 Konstantīns Ovčiņņikovs Latvia Judo 1983
220 Ramona Pagel United States Athletics 1961
221 Pak Song-Chol North Korea Athletics 1984
222 Apostolos Papandreou Greece Canoeing 1975
223 Zoltán Papanitz Hungary Shooting 1966
224 Stergios Pappos Greece Snowboarding 1972
225 Park Jae-Hong South Korea Football 1978
226 Gino Pasqualott Italy Ice Hockey 1955
227 Adelso Peña Cuba Shooting 1953
228 Terry Perdue Great Britain Weightlifting 1940 1998
229 Yusmary Pérez Venezuela Softball 1980
230 Anton Perwein Austria Handball 1910 1981
231 Johnny Piechnik Denmark Handball 1951 2006
232 Michael Pillay Seychelles Boxing 1955
233 Martín Pitayo Mexico Athletics 1960
234 Eugen Pleško Yugoslavia Cycling 1948
235 Maria Polyzou Greece Athletics 1968
236 Mike Powell United States Athletics 1963
237 Philip Pritchard Australia Hockey 1932
238 Andreas Prommegger Austria Snowboarding 1980
239 Kjeld Rasmussen Denmark Shooting 1954
240 Ali Raza Pakistan Hockey 1976
241 Sue Reid Canada Hockey 1970
242 Irene Robertson United States Athletics 1931
243 Aarne Roine Finland Gymnastics 1893 1938
244 Albert Rose United States Athletics 1901 1961
245 Cesare Rossi Italy Rowing 1904 1952
246 Jessica Roux South Africa Swimming 1992
247 Alfrēds Ruks Russia, Latvia Athletics 1890 1941
248 Martin Røymark Norway Ice Hockey 1986
249 Sarah Sauvey Great Britain Freestyle Skiing 1983
250 Christina Schultz Germany Volleyball 1969
251 Hülya Şenyurt Turkey Judo 1973
252 Seo Yun-Hui South Korea Badminton 1984
253 Hari Setiawan Indonesia Weightlifting 1970
254 Anna Shibanova Russia Ice Hockey 1994
255 Alaa Shili Tunisia Boxing 1987
256 Alan Sidek Mohamed Malaysia Badminton 1963
257 Meaghan Simister Canada Luge 1986
258 Sin Seong-Ja South Korea Fencing 1968
259 Martin Sinković Croatia Rowing 1989
260 Kate Slatter Australia Rowing 1971
261 Rick Sloan United States Athletics 1946
262 Jaroslav Šmíd Czechoslovakia Volleyball 1955
263 Rob Smith Canada Hockey 1961
264 Vivienne Smith Ireland Swimming 1952
265 Liisa-Maria Sneck Finland Ice Hockey 1968
266 Lajos Somodi, Jr. Hungary Fencing 1953
267 Dumitru Spîrlea Romania Modern Pentathlon 1950
268 Carl Springer United States Speed Skating 1910 1980
269 Nigel Stanton Great Britain Diving 1964
270 Giovanni Stradone Italy Art Competitions 1911 1981
271 Doc Strong United States Wrestling 1916 1952
272 Nizam-ud-din Subhani Afghanistan Wrestling 1925
273 Teresa Sukniewicz Poland Athletics 1948
274 Klaus Suomela Finland Gymnastics, Art Competitions 1888 1962
275 Luciano Sušanj Yugoslavia Athletics 1948
276 Phil Sutcliffe Ireland Boxing 1959
277 Keiichi Suzuki Japan Speed Skating 1942
278 Glen Sword Great Britain Cycling 1967
279 Maria Sykora Austria Athletics, Handball 1946
280 Károly Szanyó Hungary Football 1973
281 Megumi Takase Japan Football 1990
282 Brett Tamburrino Australia Baseball 1981
283 Setsuji Tanaka Japan Rowing 1909 2001
284 Luigi Tarantino Italy Fencing 1972
285 Daniel Teklehaymanot Eritrea Cycling 1988
286 Nguse Tesfaldet Eritrea Athletics 1986
287 Amy Mbacké Thiam Senegal Athletics 1976
288 Marko Tomasović Croatia Boxing 1981
289 Issam Tombakji Syria Judo 1960
290 Iliya Topalov Bulgaria Gymnastics 1926
291 Nelson Torno Argentina Shooting 1927
292 Georgios Tsakanikas Greece Athletics 1934 2016
293 Tsend-Ayuushiin Ochirbat Mongolia Judo 1974
294 Maja Tvrdy Slovenia Badminton 1983
295 Kazushige Ura Japan Rowing 1975
296 Nevenko Valčić Yugoslavia Cycling 1933
297 Aleksandr Vinogradov Soviet Union Canoeing 1951
298 Kristina Vogel Germany Cycling 1990
299 Guy-Pierre Volpert France Ice Hockey 1916
300 Clarence von Rosen, Jr. Sweden Equestrianism 1903 1933
301 Tihomil Vranješ Croatia Water Polo 1977
302 Dušan Vujačić Yugoslavia Athletics 1918 1984
303 Remy Wagner Luxembourg Football 1921 1997
304 Dennis Walker Canada Swimming 1913 1984
305 Nordahl Wallem Norway Sailing 1902 1972
306 Wang Shijie China Athletics 1963
307 Wang Xin China Badminton 1985
308 Sammy Wanjiru Kenya Athletics 1986 2011
309 Grant Waterman Australia Water Polo 1971
310 Sarah Wells Canada Athletics 1989
311 Stellan Westerdahl Sweden Sailing 1935
312 Malin Westerheim Norway Shooting 1993
313 Branden Whitehurst United States Virgin Islands Swimming 1989
314 Ludwig Wieden Austria Art Competitions 1869 1947
315 Patrick Willems Belgium Rowing 1945
316 Rudolf Wöber Austria Athletics 1911 1982
317 Angie Wright-Scott United States Athletics 1961
318 Wu Minxia China Diving 1985
319 Rustam Yambulatov Soviet Union Shooting 1950
320 Yu Hourun China Athletics 1963
321 Hermann Zander Germany Rowing 1912 1973
322 Zou Zhenxian China Athletics 1955
323 Ingvild Flugstad Østberg Norway Cross Country Skiing 1990