You Are Here > > > Athletes Born on October 6

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on October 6

October 5 ▪ October 6 ▪ October 7 ▪ 

345 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Emin ?hm?dov Azerbaijan Wrestling 1986
2 Mika Aarnikka Finland Sailing 1967
3 Valerie Adams-Vili New Zealand Athletics 1984
4 Nuno Afonso Portugal Football 1974
5 Judith Águila Cuba Basketball 1972
6 Mohamed Salem Al-Tunaiji United Arab Emirates Athletics 1969
7 Mohammed Al-Yafaee Yemen Athletics 1984
8 Brigitte Albrecht-Loretan Switzerland Cross Country Skiing 1970
9 Lindsay Alcock Canada Skeleton 1977
10 Shaukat Ali India Hockey 1897 1960
11 Arthur Allers Norway Sailing 1875 1961
12 Lilo Allgayer Germany Fencing 1915 2009
13 Lutz Altepost Germany Canoeing 1981
14 An Byeong-Hun South Korea Cycling 1940
15 Sven Andersson Sweden Football 1963
16 Dominic Andres Switzerland Curling 1972
17 Leonid Andreyev Uzbekistan Athletics 1983
18 Vladimir Andreyev Russia Fencing 1878 1940
19 Majda Ankele Yugoslavia Alpine Skiing 1940
20 John Anslow New Zealand Hockey 1935
21 Adina Anton Romania Athletics 1984
22 Federico Arce Mexico Rowing 1944
23 Sandrine Aubert France Alpine Skiing 1982
24 Aldo Aureggi Italy Fencing 1931
25 Jorge Avilés Spain Hockey 1964
26 Philippe Baillet France Basketball 1940
27 Rony Bakale Congo (Brazzaville) Swimming 1987
28 César Batista Portugal Shooting 1928
29 Claude Bénard France Athletics 1926
30 Brunon Bendig Poland Boxing 1938 2006
31 Maria Bertelli Great Britain Volleyball 1977
32 Andrea Bettinelli Italy Athletics 1978
33 Byron Black Zimbabwe Tennis 1969
34 Henry Blakeney Great Britain Athletics 1890 1958
35 Laura Blanco Spain Cycling 1965
36 Inna Bliznova Russia Handball 1986
37 Vladimir Bogolyubov Soviet Union Figure Skating 1954
38 Wilson Boit Kipketer Kenya Athletics 1973
39 Karin Boldemann Germany Gymnastics 1940
40 Lars-Arne Bölling Sweden Cross Country Skiing 1944
41 Bart Bongers Netherlands Water Polo 1946
42 Anita Brägger Switzerland Athletics 1972
43 Torgeir Brandtzæg Norway Ski Jumping 1941
44 Gösta Brännström Sweden Athletics 1926 1997
45 Fruzsina Brávik Hungary Water Polo 1986
46 Carlos Alberto Bulla Argentina Football 1943
47 Leslie Burton Great Britain Athletics 1883 1946
48 Grace Buzu Uganda Athletics 1968
49 Auguste Caby France Swimming 1887
50 Paulo Caicedo Ecuador Cycling 1969
51 Fabio Carta Italy Short Track Speed Skating 1977
52 Héctor Cassina Argentina Cycling 1943
53 Oscar Cervo Argentina Shooting 1920
54 Carlos Chávez Panama Weightlifting 1924
55 Chen Yu-Cheng Chinese Taipei Archery 1992
56 Morville Chote Great Britain Athletics 1924
57 Matilde Ciccia Italy Figure Skating 1952
58 Cidinha Brazil Football 1976
59 Victor Claes Belgium Equestrianism 1896
60 Jim Clark Great Britain Tug-Of-War 1874 1929
61 Enrique Conill Cuba Sailing 1878 1966
62 Frank Connor United States Athletics 1908 1944
63 Jean Cronstedt Sweden Gymnastics 1932
64 György Csordás Hungary Swimming 1928 2000
65 Dave Cunningham Australia Ice Hockey 1927
66 Pedro da Cunha Brazil Beach Volleyball 1983
67 Ivo Daneu Yugoslavia Basketball 1937
68 Carel de Iongh Netherlands Shooting 1883 1964
69 László Demény Hungary Fencing 1953
70 Klaus Dibiasi Italy Diving 1947
71 Ladislav Dluhoš Czechoslovakia, Czech Republic Ski Jumping 1965
72 Katrin Dörre-Heinig East Germany, Germany Athletics 1961
73 So?a Dosoudilová-Nováková Czech Republic Beach Volleyball 1975
74 Jimmy Douglas Canada Football 1948
75 Ferenc Dózsa Hungary Rowing 1967
76 John Duffy United States Football 1905 1984
77 Peter Eriksson Sweden Equestrianism 1959
78 Sven Fahlén Sweden Biathlon 1959
79 Willie Farrell United States Diving 1934
80 Yury Fedkin Unified Team Shooting 1960
81 Josef Fendt West Germany Luge 1947
82 Mario Figueredo Uruguay Cycling 1926
83 Vaughn Flannery United States Art Competitions 1898 1955
84 Marian Foik Poland Athletics 1933 2005
85 Lynda Folauhola Australia Diving 1980
86 Sylvia Fowles United States Basketball 1985
87 Siegfried Fülle Germany, East Germany Gymnastics 1939
88 Lyubomir Ganev Bulgaria Volleyball 1965
89 Gaydarbek Gaydarbekov Russia Boxing 1976
90 Alexander Gazsi Germany Figure Skating 1984
91 Donald Geisler Philippines Taekwondo 1978
92 Adam Gemili Great Britain Athletics 1993
93 Irina Gerasimyonok Russia Shooting 1970
94 Gil Nam-Su North Korea Weightlifting 1972
95 Madonna Gimotea Canada Rhythmic Gymnastics 1974
96 Juan Gindre Argentina Shooting 1920
97 Ashraf Shafik Gindy Egypt Hockey 1967
98 Ralph Goldstein United States Fencing 1913 1997
99 Anna Gomis France Wrestling 1973
100 José González Puerto Rico Swimming 1977
101 Bo Grahn Finland Athletics 1947
102 Jack Green Great Britain Athletics 1991
103 Michelle Griffith Great Britain Athletics 1971
104 Jan Grijseels Netherlands Athletics 1890 1961
105 Michelle Guerette United States Rowing 1980
106 Sunil Gunawardene Sri Lanka Athletics 1949
107 Tino Häber Germany Athletics 1982
108 Ray Hadley, Jr. United States Figure Skating 1943 1961
109 Andranik Hakobyan Armenia Boxing 1981
110 Joe Haley Canada Athletics 1913 1997
111 Tahar Hamou Algeria Fencing 1959
112 Han Dawei China Cross Country Skiing 1977
113 Peter Hanlin Australia Athletics 1931
114 Hans Jørgen Hansen Denmark Hockey 1879 1966
115 Steen Lund Hansen Denmark Canoeing 1943
116 Ab Hardy Canada Speed Skating 1910
117 Steve Hardy Canada Swimming 1957
118 Nami Hayakawa Japan Archery 1984
119 Louise Hazel Great Britain Athletics 1985
120 Jörn Hellner Australia Sailing 1945
121 Rüdiger Helm East Germany Canoeing 1956
122 Hubert Henno France Volleyball 1976
123 Antal Hetényi Hungary Judo 1947
124 Cornelis Hin Netherlands Sailing 1869 1944
125 Hoàng Xuân Vinh Vietnam Shooting 1974
126 Ulrike Holmer West Germany Shooting 1967
127 Olaf Hovdenak Norway Athletics 1891 1929
128 Seth Howander Sweden Ice Hockey 1892 1981
129 Army Howard Canada Athletics 1888 1937
130 Lynda Hughes Sutfin United States Athletics 1962
131 Vadym Huttsait Unified Team, Ukraine Fencing 1971
132 Hyeon Jeong-Hwa South Korea Table Tennis 1969
133 Julian Hykes South Africa Hockey 1982
134 Chiharu Icho Japan Wrestling 1981
135 Im Ri-Bin North Korea Speed Skating 1968
136 Stanislav Indruch Czechoslovakia Gymnastics 1899 1974
137 Gino Iseppi Italy Rowing 1957
138 Tadao Ishihata Japan Speed Skating 1941
139 Yelena Ivanova Kazakhstan Diving 1973
140 Tom Jager United States Swimming 1964
141 Jean Jaillard France Gymnastics 1931
142 Parviz Jalayer Iran Weightlifting 1939
143 Karin Jarl-Sakellarios Austria Art Competitions 1885 1948
144 Pernille Dupont Jensen Denmark Badminton 1967
145 Wolfgang Jobst Australia Shooting 1956
146 Marcus Johansson Sweden Ice Hockey 1990
147 Fredrik Jönsson Sweden Equestrianism 1972
148 Kenny Jönsson Sweden Ice Hockey 1974
149 Marion Josserand France Freestyle Skiing 1986
150 Joung Young-Suk South Korea Biathlon 1967
151 Arne Jutner Sweden Water Polo 1920 2009
152 Tadeusz Kacik Poland Ice Hockey 1946 1988
153 Ida Kadlec Austria Gymnastics 1929
154 Georgi Karamanliev Bulgaria Wrestling 1961
155 David Karasek Switzerland Swimming 1987
156 Georgi Kasabov Bulgaria Biathlon 1978
157 Rudolf Keller Switzerland Hockey, Ice Hockey 1925
158 Pavlina Khristova Bulgaria Rowing 1968
159 Kim Bo-Gyeong South Korea Football 1989
160 Kim Ok-Hui North Korea Speed Skating 1979
161 Sergey Kinyakin Soviet Union, Unified Team, Belarus Rowing 1961
162 Yelena Kiyevich Belarus Athletics 1987
163 Jadwiga Klimaj Poland Athletics 1931
164 Siegfried Köhler Germany Cycling 1935
165 Yevgeny Koshevoy Kazakhstan Cross Country Skiing 1984
166 Rudolf Kruspel Austria Diving 1950
167 Horst Kuttelwascher Austria Rowing 1937
168 Kaylyn Kyle Canada Football 1988
169 Maeve Kyle Ireland Athletics 1928
170 Jacob Laursen Denmark Football 1971
171 Jim Lavalley Canada Bobsleigh 1948
172 Jeff Lay Canada Rowing 1969
173 Nicolas le Berre France Sailing 1976
174 Sylvain Legwinski France Football 1973
175 Helmut Lehmann Switzerland Canoeing 1958
176 Li Lianli China Short Track Speed Skating 1974
177 Lisa Lieschke Australia Synchronized Swimming 1963
178 Víctor Limba Argentina Cycling 1947
179 Mats Lindau Sweden Handball 1958
180 Karin Lindberg Sweden Gymnastics 1929
181 Rebecca Lobo United States Basketball 1973
182 Nic Long United States Cycling 1989
183 Alexa Loo Canada Snowboarding 1972
184 Roberto Lopes Brazil Beach Volleyball 1966
185 Gustavo Lozano Mexico Swimming 1951
186 Luo Yutong China Diving 1985
187 Robyn Maher Australia Basketball 1959
188 Robert Makharashvili Georgia Alpine Skiing 1981
189 Osamu Mandai Japan Rowing 1942
190 Pat Marcy United States Wrestling 1950
191 Edward Marshall United States Rowing 1908
192 Jeremy Masson France Short Track Speed Skating 1987
193 Illia Mate Soviet Union Wrestling 1956
194 George Mattos United States Athletics 1929 2012
195 Stefan Maurer Switzerland Cycling 1960 1994
196 Harold McMunn Canada Ice Hockey 1902 1964
197 David McNeill Australia Athletics 1986
198 Cynthia Meyer Canada Shooting 1965
199 Boris Mikhaylov Soviet Union Ice Hockey 1944
200 Reid Mitchell Canada Basketball 1926
201 Noriyasu Mizukami Japan Athletics 1947
202 Armen Mkrtchyan Armenia Wrestling 1973
203 Alfonso Molina Nicaragua Boxing 1944
204 George Moore United States Modern Pentathlon 1918 2014
205 Gustavo Morales Nicaragua Athletics 1946
206 Jason Morgan Jamaica Athletics 1982
207 Peter Müller Switzerland Alpine Skiing 1957
208 Roberto Müller Chile Shooting 1902
209 Wolfgang Müller East Germany Equestrianism 1931
210 Sergey Mylnikov Soviet Union Ice Hockey 1958
211 Emi Naito Japan Softball 1979
212 Takashi Narita Japan Volleyball 1969
213 Bruno Nöckler Italy Alpine Skiing 1956 1982
214 Kriangkrai Noikoed Thailand Taekwondo 1975
215 O Seung-Rip South Korea Judo 1946
216 Lawrence Okoye Great Britain Athletics 1991
217 Pâmella Oliveira Brazil Triathlon 1987
218 Nobuko Ota Japan Rowing 1969
219 Enache Panait Romania Wrestling 1949
220 Yekaterina Pantyulina-Lisunova Russia Water Polo 1989
221 Péter Papp Hungary Basketball 1930 1958
222 Park Mi-Geum South Korea Volleyball 1955
223 Bruno Parovel Italy Rowing 1913 1994
224 Christel Pascal-Saioni France Alpine Skiing 1973
225 Verusca Paternoster Italy Softball 1972
226 Abby Peck United States Rowing 1956
227 Ji?í Pecka Czechoslovakia Cycling 1940
228 Erna Rahbek Pedersen Denmark Archery 1926
229 Angelo Pedroni Italy Canoeing 1943
230 Hugo Pérez Argentina Football 1968
231 Juan Carlos Pérez Bolivia Shooting 1981
232 William Petersson Sweden Athletics 1895 1965
233 Denis Petukhov United States Figure Skating 1978
234 John Pezza Italy Fencing 1952
235 Gerald Phiri Zambia Athletics 1988
236 João Pires Sobrinho Brazil Athletics 1934
237 Pascual Pistarini Argentina Equestrianism 1915 1999
238 Jeff Plumb Australia Table Tennis 1974
239 Hans Pointner Austria Wrestling 1908
240 Jim Pollak United States Cycling 1963
241 Udomporn Polsak Thailand Weightlifting 1981
242 Sergey Ponomarenko Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1960
243 Andrea Porsch Austria Hockey 1959
244 Nadia Prasad France Athletics 1967
245 Kostis Proussalis Greece Volleyball 1980
246 Charles Quinby United States Swimming 1899 1988
247 Joseph Rakotoarimanana Madagascar Athletics 1972
248 Luis Rosendo Ramos Mexico Cycling 1957
249 Oleksandr Riezanov Soviet Union Handball 1948
250 Jorgelina Rimoldi Argentina Hockey 1971
251 Rosine Roland Belgium Canoeing 1948
252 Carmen Romero Cuba Athletics 1950
253 John Romig United States Athletics 1898 1984
254 Pierre-Alexandre Rousseau Canada Freestyle Skiing 1979
255 Bevil Rudd South Africa Athletics 1895 1948
256 Carlos Ruíz El Salvador Sailing 1940
257 Ernestine Russell-Carter Canada Gymnastics 1938
258 Asbjørn Ruud Norway Ski Jumping 1919 1989
259 Viktors Å ?erbatihs Latvia Weightlifting 1974
260 Del Saint John Austria Ice Hockey 1931 2009
261 Hiroyuki Sano Japan Athletics 1968
262 Nour Aka Sayed Afghanistan Wrestling 1944
263 Xuxa Scherer Brazil Swimming 1974
264 Klaus-Dieter Seehaus Germany Football 1942 1996
265 Olha Semenova Soviet Union Handball 1964
266 José Sepúlveda Puerto Rico Baseball 1962
267 Philip Serjeant Swaziland Shooting 1929
268 Oleg Shelestenko Spain Canoeing 1972
269 Yoshiaki Shikishi Japan Swimming 1941
270 Masatoshi Shinomaki Japan Judo 1946
271 Stefano Sibani Italy Volleyball 1951
272 Jerry Siebert United States Athletics 1938
273 David Simmons New Zealand Rowing 1955
274 Tony Simmons Great Britain Athletics 1948
275 Esau Simpson Grenada Swimming 1990
276 Tommy Skaarberg Norway Ice Hockey 1960
277 Kirsten Smith New Zealand Athletics 1969
278 Nataliya Sokolova Soviet Union Athletics 1949
279 Gennady Solodov Soviet Union Athletics 1934
280 Son Ju-Il South Korea Athletics 1969
281 Cody Sorensen Canada Bobsleigh 1986
282 Ken Spain United States Basketball 1946 1990
283 Lorenz Spann United States Gymnastics 1876
284 Werner Spannagel Germany Boxing 1909 1943
285 Lloyd Spooner United States Shooting 1884 1966
286 Jorge Springmühl Guatemala Sailing 1957
287 Harold Stamper Great Britain Football 1889 1939
288 Barnabás Steinmetz Hungary Water Polo 1975
289 Norm Stevens Australia Boxing 1958
290 Bill Stewart Italy Ice Hockey 1957
291 Sarah Straton Australia Beach Volleyball 1970
292 Donald Stringer Great Britain Fencing 1928
293 Sun Sumei China Athletics 1968
294 István Szilágyi Hungary Handball 1950
295 Cavid Ta??yev Azerbaijan Boxing 1981
296 Oscar Taelman Belgium Rowing 1877 1945
297 Jason Teller Barbados Sailing 1972
298 Burkhard Tesdorpf West Germany Equestrianism 1962
299 Lucien Thèze France Basketball 1913
300 Peter Tholse Sweden Volleyball 1965
301 Marcus Thomas Barbados Boxing 1970
302 Gavin Thredgold Australia Rowing 1961
303 Yelena Timoshenko Soviet Union Swimming 1955
304 Josephine Touray Denmark Handball 1979
305 Christian Tröger Germany Swimming 1969
306 Emiliya Turey Russia Handball 1984
307 Marek Twardowski Poland Canoeing 1979
308 Kiyoshi Uehara Japan Fencing 1948
309 Yoshiaki Unetani Japan Athletics 1944
310 Pascal van Assendelft Netherlands Athletics 1979
311 Piet van Boxtel Netherlands Football 1902 1991
312 Ru van der Haar Netherlands Hockey 1913 1943
313 Nina Van Koeckhoven Belgium Swimming 1983
314 Oddvar Vargset Norway Wrestling 1925 1997
315 Patrick Vetterli Switzerland Athletics 1961
316 Astrida Vicente Angola Basketball 1978
317 Sunette Viljoen South Africa Athletics 1983
318 Arlene Vincent Mark Grenada Athletics 1954
319 Luis Vivénes Venezuela Wrestling 1980
320 Roman Vlasov Russia Wrestling 1990
321 Hans Volckmar Austria Bobsleigh 1900
322 Max, Prince von Hohenlohe Liechtenstein Alpine Skiing 1931 1994
323 Lajos von Sipeki-von Balás Hungary Modern Pentathlon 1913 2003
324 Andrea Vuerich Italy Cross Country Skiing, Nordic Combined 1907
325 Hans Wagner West Germany Bobsleigh 1949
326 Paul Wahl Germany Weightlifting 1906
327 Jack Waller Great Britain Water Polo 1989
328 Callum Watson Australia Cross Country Skiing 1989
329 Max Wechsler Switzerland Cycling 1938
330 Wei Wei China Basketball 1989
331 Dag Wennlund Sweden Athletics 1963
332 Lucas Werthein Argentina Equestrianism 1981
333 Joe Wheater Great Britain Shooting 1918
334 Janusz Wichowski Poland Basketball 1935 2013
335 Douglas Wijkander Sweden Equestrianism 1918 1984
336 Lincoln Williams Australia Volleyball 1993
337 Helen Wills United States Tennis, Art Competitions 1905 1998
338 Harrell Woolard United States Virgin Islands Swimming 1963
339 Oksana Yakovlieva Ukraine Biathlon 1980
340 Hotaru Yamaguchi Japan Football 1990
341 Yan Hong China Swimming 1967
342 Petko Yankov Bulgaria Athletics 1977
343 Viktor Yevsyukov Soviet Union Athletics 1956
344 Dannette Young United States Athletics 1964
345 Aleksandr Zhukovsky Belarus Canoeing 1979