Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on October 30

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on October 30

October 29 ▪ October 30 ▪ October 31 ▪ 

310 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Dmitry Abramovich Russia Bobsleigh 1982
2 Vyacheslav Alanov Soviet Union Athletics 1939 1983
3 Janice Alatoa Vanuatu Athletics 1988
4 Marc Alexandre France Judo 1959
5 Firouz Alizadeh Iran Wrestling 1946 2005
6 Maurice Allan Great Britain Wrestling 1945
7 Roger Anciaux Belgium Sailing 1919
8 Craig Anderson Australia Baseball 1980
9 Seraphino Antao Kenya Athletics 1937 2011
10 Fred Appleby Great Britain Athletics 1879 1956
11 Ryan Arabejo Philippines Swimming 1989
12 Eriko Arakawa Japan Football 1979
13 Marco Arriagada Chile Cycling 1975
14 Mohammad Arzandeh Iran Athletics 1987
15 Polina Astakhova Soviet Union Gymnastics 1936 2005
16 Horst Astroth Germany Athletics 1923
17 John Atlee United States Athletics 1882 1958
18 Alonzo Babers United States Athletics 1961
19 Andrés Ballbé Spain Athletics 1952
20 María Ballesteros Mexico Swimming 1956
21 Laurent Barbiéri France Gymnastics 1960
22 Terry Beddard Great Britain Fencing 1901 1966
23 Franco Benedetti Italy Wrestling 1932
24 Ilda Bengue Angola Handball 1974
25 Janice Bernard Trinidad and Tobago Athletics 1958
26 Roger Berrio Colombia Weightlifting 1972
27 Sabrina Bertini Italy Volleyball 1969
28 Rauno Bies Finland Shooting 1961
29 Halvor Olai Birkeland Norway Sailing 1894 1971
30 Jesper Björnlund Sweden Freestyle Skiing 1985
31 Geert Blanchart Belgium Short Track Speed Skating 1966
32 Lorne Bobkin Canada Gymnastics 1965
33 Ek Boonsawad Thailand Sailing 1988
34 Thierry Bourdin France Wrestling 1962
35 Joël Bouzou France Modern Pentathlon 1955
36 Per Brandt Sweden Biathlon 1972
37 Jacqueline Brisepierre France Gymnastics 1945
38 Clare-Louise Brumley Australia Cross Country Skiing 1977
39 Patryk Brzeziński Poland Rowing 1984
40 Weronika Budny Poland Cross Country Skiing 1941
41 John Butt Great Britain Shooting 1850 1939
42 Jesús Cabeza Venezuela Boxing 1959
43 Giovanni Calabrese Italy Rowing 1966
44 Miguel Calderón Cuba Basketball 1950
45 Rachelle Campbell Canada Athletics 1956
46 Alicia Cárdeñas Mexico Volleyball 1943
47 Raúl Cárdenas Mexico Football 1928
48 Tone Cerer Yugoslavia Swimming 1916 2006
49 David Chapman Great Britain Shooting 1963
50 Chen Chin-Sen Chinese Taipei Bobsleigh 1964
51 Chen Fei China Judo 1990
52 Søren Peter Christensen Denmark Gymnastics 1884 1927
53 Tim Christian Canada Rowing 1960
54 Emmanuelle Claret France Biathlon 1968 2013
55 José Antonio Colado Spain Shooting 1976
56 Olga Commandeur Netherlands Athletics 1958
57 John Cotton United States Baseball 1970
58 Sebastian Crismanich Argentina Taekwondo 1986
59 Frank D'Osterlinck Belgium Water Polo 1942
60 Philip D'Souza Kenya Hockey 1935
61 Laurent Daignault Canada Short Track Speed Skating 1968
62 Peter Dale Australia Swimming 1963
63 Aske Dam Denmark Athletics 1941
64 Sulette Damons South Africa Hockey 1989
65 Gideon Damti Israel Football 1951
66 Henri Darricau Lebanon Fencing 1950
67 Simon De Cuyper Belgium Triathlon 1986
68 Jorge Alberto del Río Argentina Sailing 1918
69 Valentina Delion Moldova Athletics 1973
70 Moussa Dembele Senegal Athletics 1988
71 William, Lord Desborough Great Britain Fencing 1855 1945
72 Nikola Zhelyazkov Dimitrov Bulgaria Wrestling 1968
73 Gina Douglas Australia Rowing 1972
74 Andrejs Dūda Latvia Swimming 1981
75 Kathrin Dumitru Germany Swimming 1980
76 Leighton Dye United States Athletics 1901 1977
77 Paul Eberhard Switzerland Bobsleigh 1917
78 Rob Ehrens Netherlands Equestrianism 1957
79 Ahmed Eid Egypt Swimming 1960
80 Patrick El Mabrouk France Athletics 1928 1993
81 Mahmoud El-Khatib Egypt Football 1954
82 Elisângela Brazil Volleyball 1978
83 Jesús Elizondo Mexico Shooting 1930 2009
84 Esteban Enderica Ecuador Swimming 1990
85 Léon Epin France Archery 1858 1928
86 Gro Espeseth Norway Football 1972
87 Mark Ettles Australia Baseball 1966
88 Kris Feddersen United States Freestyle Skiing 1963
89 Rene Fortaleza Philippines Boxing 1954
90 Mary Freeman United States Swimming 1933
91 Palle Frey Denmark Fencing 1920
92 Lyndsey Fry United States Ice Hockey 1992
93 Maui Gayme Chile Alpine Skiing 1983
94 Ivana Georgieva Bulgaria Fencing 1971
95 Adam Gibson Australia Basketball 1986
96 Martin Gilbert Canada Cycling 1982
97 Marco Giungi Italy Athletics 1974
98 Go Jong-Su South Korea Football 1978
99 Krastyo Gochev Bulgaria Equestrianism 1917
100 Heinrich Gollwitzer Germany Shooting 1923
101 Rodolfo Gómez Mexico Athletics 1950
102 Piero Gros Italy Alpine Skiing 1954
103 Sergey Gubaryov Kazakhstan Water Polo 1978
104 Manuel Guerra Portugal Shooting 1889
105 Sümeyye Gülec-Manz Germany Taekwondo 1989
106 Harald Hansen Norway Gymnastics 1884 1956
107 Hao Wei China Archery 1968
108 Cliff Harrison United States Ice Hockey 1927 1988
109 Hiroshi Hashimoto Japan Fencing 1964
110 Hiroshi Hashimoto Japan Water Polo 1950
111 Jean Hauert Switzerland Fencing 1911
112 Howard Hayes United States Athletics 1877 1937
113 He Lumin China Taekwondo 1981
114 Victor Henny Netherlands Athletics 1887 1941
115 Basil Henricus Sri Lanka Boxing 1922 2002
116 Nieves Hernández Mexico Football 1901 1986
117 Jamel Herring United States Boxing 1985
118 Takao Hikigi Japan Ice Hockey 1944
119 Jim Hill United States Shooting 1929
120 Leoš Hlaváček Czechoslovakia, Czech Republic Shooting 1963
121 Leslie Housden Great Britain Athletics 1894 1963
122 Kateryna Hryhorenko Ukraine Cross Country Skiing 1985
123 Susan Anne Humphreys Canada Figure Skating 1975
124 Elio Ibarra Argentina Boxing 1967
125 Mike Inglis Canada Gymnastics 1966
126 Youssef Omar Isahak Djibouti Judo 1969
127 Tânia Ishii Brazil Judo 1968
128 Kiyomi Ito Japan Speed Skating 1949
129 Tomohito Ito Japan Baseball 1970
130 Hironori Itsuki Japan Rowing 1940
131 Lee James United States Weightlifting 1953
132 Doug Jamison Canada Swimming 1952
133 Angelo Jank Germany Art Competitions 1868 1940
134 Bent Jensen Denmark Rowing 1925
135 Jesper Jensen Denmark Handball 1977
136 Jo Song-Nam North Korea Shooting 1957
137 Erik Johansson Sweden Rowing 1911 1961
138 Barry Johnson Australia Judo 1947
139 Cassie Johnson United States Curling 1981
140 Albert Johnston Canada Football 1879
141 Don Johnston South Africa Swimming 1929
142 Inger Jørgensen Norway Alpine Skiing 1930
143 Attila Kálnoki Kis Hungary Modern Pentathlon 1965
144 Masaru Kanbe Japan Hockey 1938
145 Zsolt Karacs Hungary Shooting 1966
146 Masaru Kashiwahara Japan Rowing 1914
147 Yuka Kato Japan Swimming 1986
148 Alican Kaynar Turkey Sailing 1988
149 Tim Kelbert United States Virgin Islands Sailing 1959
150 Kid Brazil Volleyball 1970
151 Kim Han-Su South Korea Baseball 1971
152 Ed Kirby United States Athletics 1901 1968
153 Colin Kirkham Great Britain Athletics 1944
154 Kazue Kojima Japan Swimming 1916
155 Kuriko Komori Japan Handball 1954
156 Yerkebulan Kosayev Kazakhstan Judo 1988
157 Stefan Kreiner Austria Nordic Combined 1973
158 Władysław Król Poland Ice Hockey 1907 1991
159 Jorma Kulo Finland Canoeing 1923 2006
160 Christian Lademann Germany Cycling 1975
161 Benôit Laffineur France Swimming 1957
162 Msaddak Lahmar Tunisia Volleyball 1960
163 Tara Laszlo United States Speed Skating 1971
164 Brenda Lawson New Zealand Rowing 1967
165 Lee Il-Hui South Korea Fencing 1961
166 Lee Jong-Seop South Korea Weightlifting 1935
167 Muna Lee United States Athletics 1981
168 Hernán Legizamón Argentina Rowing 1969
169 José Lei Hong Kong Shooting 1930
170 Danell Leyva United States Gymnastics 1991
171 Li Hao Jian Hong Kong Shooting 1956
172 Li Qi China Softball 1983
173 Kiki Liosi Greece Water Polo 1979
174 Liu Hsin-Hung Chinese Taipei Boxing 1969
175 Nastia Liukin United States Gymnastics 1989
176 Pascal Loustenau France Water Polo 1968
177 Carl Lundquist Sweden Cycling 1891 1916
178 Ilija Lupulesku Yugoslavia, Individual Olympic Athletes, Serbia and Montenegro, United States Table Tennis 1967
179 Ma Xiangjun China Archery 1964
180 José Magalhães Portugal Athletics 1954
181 Joanne Malar Canada Swimming 1975
182 Muhammad Asad Malik Pakistan Hockey 1941
183 Deryck Marks Jamaica Swimming 1963
184 Hans Martens Germany Athletics 1911 1970
185 Curt Mattson Finland Sailing 1900 1965
186 Aleksey Matveyev Soviet Union Swimming 1970
187 Louis Menges United States Football 1888 1969
188 Roy Mercer United States Athletics 1888 1957
189 Anne Michel Belgium Athletics 1959
190 Johnny Miles Canada Athletics 1905 2003
191 Jorge Mondragón Mexico Diving 1962
192 Paulino Monsalve Spain Hockey 1958
193 Nicole Montandon France Athletics 1948
194 Jesús Montesdeoca Spain Wrestling 1966
195 José Morales Peru Football 1909 1944
196 Thomas Morgenstern Austria Ski Jumping 1986
197 Amaechi Morton Nigeria Athletics 1989
198 Ted Murphy United States Rowing 1971
199 Yukari Nakagome Japan Cycling 1965
200 Nguyễn Kim Thiềng Vietnam Wrestling 1960
201 Bernd Niesecke East Germany Rowing 1958
202 Aleksandr Novikov Belarus Rowing 1985
203 Alf Nørgaard Norway Gymnastics 1916 1971
204 O Gwang-Su South Korea Boxing 1965
205 Kazuyoshi Oimatsu Japan Figure Skating 1911 2001
206 Michael Okantey Ghana Athletics 1939
207 Marcos José Olsen Brazil Shooting 1937
208 Tania Ortíz Cuba Volleyball 1965
209 Guntis Osis Soviet Union Bobsleigh 1962
210 Juha Ovaskainen Finland Diving 1961
211 Aleksi Patja Finland Freestyle Skiing 1995
212 Jimmy Pedro United States Judo 1970
213 Alain Penz France Alpine Skiing 1947
214 Silvina Pereira da Silva Brazil Athletics 1948
215 Cristina Pérez Spain Athletics 1965
216 Leonard Peterson Sweden Gymnastics 1885 1956
217 Maksim Pichugin Russia Cross Country Skiing 1974
218 Lucila Pini Brazil Athletics 1930 1974
219 Hans Pluijgers Netherlands Sailing 1886 1974
220 Anna Podolec Poland Volleyball 1985
221 Jens Pohlmann Germany Water Polo 1978
222 Georgios Poikilidis Greece Wrestling 1961
223 Teresa Portela Portugal Canoeing 1987
224 José Antonio Prud'homme Mexico Hockey 1947
225 Rick Pugliese Canada Water Polo 1952
226 Charles Rabaey Belgium Cycling 1934
227 Hans Raff Germany Athletics 1910 1990
228 Peter Rasmusen Greece Baseball 1980
229 Wojciech Reszko Poland Judo 1956
230 Ali Riley New Zealand Football 1987
231 Lyudmila Rogachova Unified Team, Russia Athletics 1966
232 Patrick Rölli Switzerland Cross Country Skiing 1972
233 Kathy Rollo Canada Diving 1951
234 Argemiro Roque Brazil Athletics 1923 1998
235 Rhonda Ross Canada Rowing 1953
236 Emil Rotong Germany Gymnastics 1878 1970
237 Frank Salvat Great Britain Athletics 1934 2013
238 Todd Sand United States Figure Skating 1963
239 Maria Sander Germany Athletics 1924 1999
240 Su Wai'bou Sanneh Gambia Athletics 1990
241 Rahi Sarnobat India Shooting 1990
242 Angelo Savelli Italy Art Competitions 1911 1995
243 Antonella Scanavino Uruguay Swimming 1992
244 Hans-Jakob Schädler Liechtenstein Judo 1945
245 Ruslan Seilkhanov Kazakhstan Judo 1972
246 Nikolay Semyonov Soviet Union Handball 1940
247 Paavo Sepponen Finland Wrestling 1923 1998
248 Kerry Shacklock Great Britain Synchronized Swimming 1971
249 Leonid Shaposhnykov Unified Team, Ukraine Rowing 1969
250 Mirali Sharipov Uzbekistan Judo 1987
251 Kayla Sharland New Zealand Hockey 1985
252 Shen Lihong China Hockey 1977
253 Shin Young-Sun South Korea Biathlon 1969
254 Vladislav Shiryayev Russia Athletics 1973
255 Joram Shnider Israel Swimming 1941
256 Muhammad Siddique Pakistan Athletics 1948
257 Ralf Sievers West Germany Football 1961
258 Serafino Silva Venezuela Cycling 1953
259 Toma Simionov Romania Canoeing 1955
260 Dharam Singh India Hockey 1937
261 Thomas Smith United States Shooting 1931
262 Dokan Sone Japan Gymnastics 1914
263 Laura Spector United States Biathlon 1987
264 Alice Stoffel France Swimming 1905 1983
265 Andrea Stolletz Germany Handball 1963
266 Stanislav Štrunc Czechoslovakia Football 1942 2001
267 Toshiya Sugiuchi Japan Baseball 1980
268 Heidi Sundal Norway Handball 1962
269 Anna Svärd-Le Moine Sweden Curling 1973
270 Aleksandr Sychov Soviet Union Hockey 1959
271 Jan Szpunar Poland Biathlon 1952
272 Katsutoshi Taguchi Japan Handball 1961
273 Masakuzu Takayama Japan Boxing 1945
274 Tandara Brazil Volleyball 1988
275 Karol Tchorek Poland Art Competitions 1904 1985
276 Trace Tervo United States Virgin Islands Sailing 1962
277 Dionys Thalmann Switzerland Canoeing 1953
278 Sarah Tondé Burkina Faso Athletics 1983
279 Ana María Tostado Spain Volleyball 1971
280 Kostas Tsiklitiras Greece Athletics 1888 1913
281 Yekaterina Tudegesheva Russia Snowboarding 1987
282 Dušan Tuma Yugoslavia Canoeing 1943
283 Tereza Vaculíková Czech Republic Freestyle Skiing 1992
284 Harry van der Meer Netherlands Water Polo 1973
285 Suzan van der Wielen Netherlands Hockey 1971
286 Pierre Van Houdt Belgium Fencing 1914
287 Yves Van Strydonk De Burkel Belgium Equestrianism 1907 1985
288 Jesús Vázquez Mexico Cycling 1969
289 Salvador Vilanova El Salvador Swimming 1952
290 Eduard Vinokurov Soviet Union Fencing 1942 2010
291 Konstantin Vorobyov Soviet Union Athletics 1930
292 Nada Wafa Qatar Swimming 1994
293 Peter Wallach Germany Athletics 1938
294 Kazumi Watanabe Japan Shooting 1947 1996
295 Wolfgang Wesemann East Germany Cycling 1949
296 Hannelore Weygand Germany Equestrianism 1924
297 Rachel White Australia Volleyball 1974
298 Ralph Whitney United States Water Polo 1936
299 Mieczysław Wilczewski Poland Cycling 1932 1993
300 Paul Willführ Germany Athletics 1885 1922
301 David Wilson Guam Athletics 1977
302 Ernst Winter Germany Gymnastics 1907 1943
303 Collier Woolard United States Virgin Islands Swimming 1968
304 Gideon Yablonka Israel Athletics 1977
305 Hiroaki Yamakage Japan Speed Skating 1974
306 Yoshikatsu Yoshida Japan Wrestling 1941
307 Kendra Zanotto United States Synchronized Swimming 1981
308 Zhong Ling China Rhythmic Gymnastics 1983
309 Alfredo Zibecchi Uruguay Football 1895 1958
310 Michel Zucarelli France Cycling 1953