Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on October 3

Olympic Athletes Born on October 3

October 2 ▪ October 3 ▪ October 4 ▪ 

294 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Badawi Abdel Fattah United Arab Republic Football 1940
2 Benaissa Abed Algeria Boxing 1964
3 Mariola Abrahamczyk Poland Rowing 1958
4 George Acquaah Ghana Athletics 1925
5 Johanna Ahlm Sweden Handball 1987
6 Luisa Álvárez Spain Canoeing 1962
7 An Hui-Bong South Korea Baseball 1972
8 Hans Andresen Denmark Cycling 1927
9 Lino Aquea Chile Cycling 1962
10 Claude Arabo France Fencing 1937 2013
11 Antonius Budi Ariantho Indonesia Badminton 1971
12 Lina Bäcklin Sweden Ice Hockey 1994
13 Jarrod Bannister Australia Athletics 1984
14 Ameerah Bello United States Virgin Islands Athletics 1975
15 Mykola Belokurov Soviet Union Athletics 1926
16 Francesco Bennici Italy Athletics 1971
17 Hassan Bergaoui Tunisia Athletics 1949
18 Mary Berkeley Great Britain Athletics 1965
19 Enikő Berkes Hungary Figure Skating 1975
20 Emilio Berroa Dominican Republic Weightlifting 1946
21 Aldis Berzins United States Volleyball 1956
22 Ancuța Bobocel Romania Athletics 1987
23 Sylwia Bogacka Poland Shooting 1981
24 Svetlana Bogdanova Russia Water Polo 1976
25 Paul Brizzel Ireland Athletics 1976
26 Peter Brockhoff Australia Alpine Skiing 1936
27 Charles Brodbeck Switzerland Gymnastics 1868 1944
28 Cornelia Bürki Switzerland Athletics 1953
29 Michelle Bush Cayman Islands Athletics 1961
30 Ricardo Busquets Puerto Rico Swimming 1964
31 Wladimiro Calarese Italy Fencing 1930 2005
32 María Luisa Calle Colombia Cycling 1968
33 Jonathan Camacho Venezuela Swimming 1985
34 Cécile Canqueteau France Gymnastics 1979
35 Lee Capes Australia Hockey 1961
36 Michelle Capes-Hager Australia Hockey 1966
37 Cha Hyon-Hyang North Korea Judo 1979
38 Chen Yongqiang China Shooting 1974
39 Igor Cherdakov Soviet Union Swimming 1955
40 China Brazil Football 1948
41 Yoshikazu Cho Japan Cycling 1953
42 Tyler Christopher Canada Athletics 1983
43 Hazel Clark-Riley United States Athletics 1977
44 Bob Cook Great Britain Wrestling 1905 1963
45 Gillian Cooke Great Britain Bobsleigh 1982
46 Marian Cosmescu Romania Modern Pentathlon 1950
47 Bill D'Amico United States Bobsleigh 1910 1984
48 Christian d'Oriola France Fencing 1928 2007
49 Niels Dall Denmark Archery 1984
50 Álvaro de Arana Spain Sailing 1904 1937
51 Luis Diéguez Spain Diving 1966
52 Duan Ju China Football 1963
53 Sumio Endo Japan Judo 1950
54 Josef Ezr Czechoslovakia Basketball 1923 2013
55 Linn Farish United States Rugby 1901 1944
56 Louis Fauconnier Belgium Modern Pentathlon 1915
57 Rich Fellers United States Equestrianism 1959
58 Ünsal Fikirci Turkey Swimming 1939
59 Bobby Fitzgerald United States Speed Skating 1923 2005
60 Pat Flatley Canada Ice Hockey 1963
61 Alfred Flatow Germany Gymnastics 1869 1942
62 Niels Florin Denmark Weightlifting 1892 1949
63 Margot Foster Australia Rowing 1958
64 Katie Foulkes Australia Rowing 1976
65 Mike Gallagher United States Cross Country Skiing 1941 2013
66 Gang Mi-Yeong South Korea Speed Skating 1978
67 Gang Min-Heung South Korea Rowing 1966
68 Diego García Mexico Shooting 1944
69 Jaime García Spain Equestrianism 1910 1959
70 Angélica Gavaldón Mexico Tennis 1973
71 Bob Gerhardt United States Rowing 1903 1989
72 Pedro Gianella Peru Shooting 1932
73 Fritz Girr West Germany Sailing 1963
74 Rolf Gisler Switzerland Athletics 1953
75 Károly Gombos Hungary Biathlon 1981
76 Alfonso González Panama Wrestling 1945
77 Mohamed Gouider Tunisia Athletics 1940
78 Robbie Grabarz Great Britain Athletics 1987
79 Simon Grotelüschen Germany Sailing 1986
80 Augusto Gutiérrez Venezuela Fencing 1930
81 Martin Hagen United States Biathlon 1954
82 Paul Hänni Switzerland Athletics 1914 1996
83 Kirsi Hänninen Finland Ice Hockey 1976
84 Doug Hansen Canada Luge 1948
85 Christopher Harrison Australia Water Polo 1957
86 Markus Hasler Liechtenstein Cross Country Skiing 1971
87 Gábor Hatos Hungary Wrestling 1983
88 Hanna Hatsko Ukraine Athletics 1990
89 George Hazle South Africa Athletics 1924 2011
90 Garry Herbert Great Britain Rowing 1969
91 John Hinde Great Britain Rowing 1928
92 Jürgen Hofmann West Germany Bobsleigh 1958
93 Anna Holmlund Sweden Freestyle Skiing 1987
94 Geir Holte Norway Cross Country Skiing 1959
95 Roelof Hommema Netherlands Rowing 1904 1956
96 Adolfo Horta Cuba Boxing 1957
97 Adnan Houjeij Syria Shooting 1933
98 Hu Yadong China Rowing 1968
99 Martin Hunter Australia Canoeing 1965
100 Musa Ilhan Australia Wrestling 1969
101 Zhaneta Ilieva Bulgaria Rhythmic Gymnastics 1984
102 Im Gye-Suk South Korea Hockey 1964
103 Monique Jansen Netherlands Athletics 1978
104 Eduardo Jardón Spain Hockey 1914 1997
105 Zdeněk Jarkovský Czechoslovakia Ice Hockey 1918 1948
106 Nils Johansson Sweden Ice Hockey 1904 1936
107 Tommy Johansson Sweden Bobsleigh, Athletics 1958
108 Mike Johnson Canada Baseball 1975
109 Nate Johnson United States Canoeing 1976
110 Frantz Jourdain France Art Competitions 1847 1935
111 Juani Spain Football 1955
112 Juliana Brazil Football 1981
113 Tommy Kafri Israel Athletics 1976
114 Jan-Erik Karlsson Sweden Athletics 1939
115 Erika Kasahara Japan Taekwondo 1990
116 Franciszek Kawa Poland Cross Country Skiing 1901 1985
117 Florian Keller Germany Hockey 1981
118 Kely Brazil Volleyball 1974
119 Antti Kempas Finland Athletics 1980
120 Kim Gi-Taek South Korea Table Tennis 1962
121 Asami Kitagawa Japan Swimming 1987
122 Ken Klein, Jr. United States Virgin Islands Sailing 1959
123 Mark Knowles Australia Hockey 1984
124 Shigeo Kogure Japan Weightlifting 1935 2009
125 Yoshio Kojima Japan Hockey 1935
126 Erling Kristiansen Norway Cycling 1923 2009
127 Katsuhito Kumagai Japan Alpine Skiing 1964
128 Antti Laaksonen Finland Ice Hockey 1973
129 Eva Lacinová Czechoslovakia Badminton 1971
130 Rafael Ladrón Spain Cycling 1952
131 Kalevi Laitinen Finland Speed Skating 1919 1995
132 Gijs Lamoree Netherlands Athletics 1903 1966
133 Anders Larsson Sweden Cross Country Skiing 1961
134 Arvid Laurin Sweden Sailing 1901 1998
135 Paul Lavanga France Modern Pentathlon 1910
136 Lee Hyeong-U South Korea Weightlifting 1942
137 Lee Sheng-Mu Chinese Taipei Badminton 1986
138 Lotte Lehmann Germany Swimming 1906
139 Ingrid Leijendekker Netherlands Water Polo 1975
140 Liévin Lerno Belgium Cycling 1927
141 Li Meiju China Athletics 1979
142 Hugo Lilliér Sweden Athletics 1894 1973
143 Cornelia Linse East Germany Rowing 1959
144 Katarína Lokšová-Ráczová Czechoslovakia Fencing 1950
145 William Long United States Rowing 1935
146 Garrett Lowney United States Wrestling 1979
147 Odd Lundberg Norway Speed Skating 1917 1983
148 Lưu Văn Hùng Vietnam Athletics 1966
149 Luděk Macela Czechoslovakia Football 1950
150 Georges Malissard France Art Competitions 1877 1942
151 Raimo Manninen Finland Alpine Skiing 1940 2009
152 Natalia Mărăşescu Romania Athletics 1952
153 Franciszek Masiak Poland Art Competitions 1906 1993
154 Malcolm McCredie Australia Cycling 1942
155 Jim McElmury United States Ice Hockey 1949
156 Gregory Merriman Australia Figure Skating 1988
157 Robert Mitchell United States Weightlifting 1911 1992
158 Shizuo Mochizuki Japan Athletics 1909
159 Carroll Morgan Canada Boxing 1947
160 Luis Mosquera Chile Football 1959
161 Tom Murray Great Britain Curling 1877 1944
162 Claus Møller Denmark Cycling 1968
163 Teruko Nakano Japan Beach Volleyball 1965
164 Alan Naniyev Azerbaijan Weightlifting 1978
165 George Nevinson Great Britain Water Polo 1882 1963
166 Onyeabor Ngwogu Nigeria Athletics 1983
167 Tom Nicolson Great Britain Athletics 1879 1951
168 Vladimir Nikolov Bulgaria Volleyball 1977
169 Kimberley Noakes New Zealand Hockey 1982
170 Giuliano Nostini Italy Fencing 1912 1983
171 Michael Nylander Sweden Ice Hockey 1972
172 Kristy Odamura Canada Softball 1977
173 Helga Offen East Germany Volleyball 1951
174 Sven Olsson Sweden Football 1889 1919
175 Anna Omarova Russia Athletics 1981
176 Volmer Otzen Denmark Diving 1899 1979
177 Tara Pacheco Spain Sailing 1988
178 Pagaza Spain Football 1895 1958
179 Abdon Pamich Italy Athletics 1933
180 Evtykhia Pappa-Papavasilopoulou Greece Diving 1981
181 Park Jeong-Hui South Korea Judo 1966
182 Amber Parkinson Australia Fencing 1976
183 Alberto Paulo Portugal Athletics 1985
184 Emili Pérez Andorra Cycling 1966
185 Roberto Perfumo Argentina Football 1942
186 Giorgio Perondini Italy Swimming 1937
187 Paul Perquer France Sailing 1859
188 Anthony Perrot France Rowing 1974
189 Franz Pfitscher Austria Boxing 1930 2009
190 Philippe Poirot France Cross Country Skiing 1958
191 Firouz Pojhan Iran Weightlifting 1926 1996
192 Emma Pooley Great Britain Cycling 1982
193 Noel Pope New Zealand Rowing 1907 1999
194 David Porter Australia Shooting 1953
195 Michel Pou France Swimming 1965
196 Alejandro Preinfalk Costa Rica Alpine Skiing 1970
197 Mikhail Pryakin Soviet Union Nordic Combined 1935
198 Viljo Punkari Finland Wrestling 1934 1964
199 Qin Dongya China Judo 1979
200 José Manuel Quina Portugal Sailing 1934
201 Ronald Rauhe Germany Canoeing 1981
202 Nonie Ray Great Britain Rowing 1958
203 Rolando Rigoli Italy Fencing 1940
204 Severino Rigoni Italy Cycling 1914 1992
205 Melanie Robillard Germany Curling 1982
206 Ulf Rönner Sweden Athletics 1946
207 Karl Ruberl Austria Swimming 1881 1966
208 Ruth Brazil Basketball 1968
209 Faraj Saeid Kuwait Football 1978
210 Diego Fernando Salazar Colombia Weightlifting 1980
211 Kasperi Salo Finland Badminton 1979
212 Jimi Salonen Finland Freestyle Skiing 1994
213 Östen Sandström Sweden Athletics 1910 1994
214 Viktor Saneyev Soviet Union Athletics 1945
215 Nobutaka Sasaki Japan Nordic Combined 1947
216 Hitoshi Sato Japan Cycling 1962
217 Luciano Savorini Italy Gymnastics 1885 1964
218 Hans Scarsini Austria Ice Hockey 1924
219 Walter Schachlitz Austria Water Polo 1887
220 Jürgen Schlegel Germany, East Germany Boxing 1940
221 Alice Schmidt United States Athletics 1981
222 Lothar Schneider Germany, East Germany Wrestling 1939
223 Franz Schuler Austria Biathlon 1962
224 Christof Schwaller Switzerland Curling 1966
225 Einar Schwarz-Nielsen Denmark Fencing 1883 1939
226 Oscar Segers Belgium Wrestling 1960
227 Askhat Shakharov Kazakhstan Judo 1978
228 Darya Shkurikhina Russia Rhythmic Gymnastics 1990
229 Vladimir Shuvalov Soviet Union Swimming 1946
230 Cándido Sibilio Spain Basketball 1958
231 Harry Siefert Denmark Athletics 1910 1965
232 Donald-Aik Sild Estonia Athletics 1968
233 Ian Sinfield Australia Athletics 1934 2010
234 Laird Sloan Canada Athletics 1935
235 Lisa-Anne Smith Australia Shooting 1978
236 Ralph Spearow United States Athletics 1895 1980
237 Bohumil Starnovský Czechoslovakia Modern Pentathlon 1953
238 Paul Stendel United States Gymnastics 1879 1942
239 Tatyana Stukalova Belarus Weightlifting 1975
240 Ibrahim Suhaimi Malaysia Hockey 1979
241 Sun Linlin China Short Track Speed Skating 1988
242 Ronnie Sundin Sweden Ice Hockey 1970
243 Karl-Gustaf Svensson Sweden Shooting 1879 1962
244 Cláudia Swan Brazil Sailing 1974
245 Sylvia Sweeney Canada Basketball 1956
246 Denys Sylantiev Ukraine Swimming 1976
247 Andrzej Szarmach Poland Football 1950
248 Tânia Maranhão Brazil Football 1974
249 Larry Taylor Brazil Basketball 1980
250 Heino Thielemann Germany Hockey 1923
251 Karin Thomas Switzerland Cross Country Skiing 1961
252 Marianne Timmer Netherlands Speed Skating 1974
253 Lynda Tolbert-Goode United States Athletics 1967
254 István Tóth Hungary Wrestling 1951
255 Oliver Trinder Great Britain Fencing 1907 1981
256 Mike Troy United States Swimming 1940
257 Teri Tunks United States Athletics 1975
258 Afërdita Tusha Albania Shooting 1945
259 Aale Tynni Finland Art Competitions 1913 1997
260 Lyudmila Udobkina Russia Bobsleigh 1984
261 Alfred Umgeher Austria Canoeing 1926
262 Elmira Urumbayeva Uzbekistan Alpine Skiing 1973
263 Gejza Valent Czechoslovakia Athletics 1953
264 Roelof van Lennep Netherlands Tennis 1876 1951
265 Willem van Riet South Africa Canoeing 1969
266 Lia Vanea Romania Volleyball 1938
267 Vania Vázquez Venezuela Swimming 1960
268 Annemarie Verstappen Netherlands Swimming 1965
269 Maura Viceconte Italy Athletics 1967
270 Siegfried Voigt East Germany Handball 1950
271 Ljubomir Vranjes Sweden Handball 1973
272 Willi Wagner West Germany Athletics 1941
273 Jan-Ove Waldner Sweden Table Tennis 1965
274 Rüdiger Wassibauer Austria Equestrianism 1948
275 Michinori Watada Japan Hockey 1938
276 Kurt Watzke Austria Rowing 1920
277 Cheryl Webb Australia Athletics 1976
278 Jack Wells South Africa Gymnastics 1926 2010
279 Ziemowit Wojciechowski Poland Fencing 1948
280 Zdzisław Wojdylak Poland Hockey 1929 1987
281 Danny Wout Netherlands Baseball 1973
282 Edward Wright Great Britain Football 1884 1947
283 Wu Tao China Athletics 1983
284 Volkmar Würtz Germany Fencing 1938
285 Xiao Minglin China Weightlifting 1964
286 Hoji Yonekura Japan Boxing 1944
287 Mineo Yoshikawa Japan Basketball 1947
288 Malgorzata Zadura Poland Athletics 1982
289 Hans Zdražila Czechoslovakia Weightlifting 1941
290 Zhang Yiwei China Snowboarding 1992
291 Khristo Zhelev Bulgaria Rowing 1947
292 Hans Zikeli Romania Handball 1910 1999
293 Peter Zini Austria Ice Hockey 1951
294 Vittorio Zucca Italy Athletics 1895 1943