Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on October 19

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on October 19

October 18 ▪ October 19 ▪ October 20 ▪ 

297 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Suleman Abdul Rahman Ethiopia Cycling 1942
2 Bobby Aitken United States Football 1904
3 Olli Alho Finland Athletics 1919 2005
4 Mohamed Alouini Tunisia Athletics 1957
5 Gary Andersson Sweden Swimming 1958
6 Tatyana Anisimova Soviet Union Athletics 1949
7 Hicham Arazi Morocco Tennis 1973
8 Erika Außersdorfer Italy Luge 1940
9 Tarek Ayad Libya Judo 1972
10 Mónica Azón Spain Sailing 1972
11 Alfred Badel Switzerland Athletics 1943
12 Steve Badger Canada Swimming 1956
13 Giada Ballan Italy Synchronized Swimming 1973
14 Danka Barteková Slovakia Shooting 1984
15 Elke Barth West Germany Athletics 1956
16 Carol Bartlett-Page Great Britain Shooting 1948
17 Kalle Bask Finland Sailing 1982
18 André Béhotéguy France Rugby 1900 1960
19 Clémence Beikes France Basketball 1983
20 Sofiane Ben Letaief Tunisia Table Tennis 1966
21 María Bengochea Argentina Hockey 1960
22 Stig Berntsson Sweden Shooting 1930 2011
23 Hortense Bewouda Cameroon Athletics 1978
24 Antonio Biggi Italy Art Competitions 1904 1966
25 Cvitko Bilić Yugoslavia Cycling 1943
26 Ricardo Blas, Jr. Guam Judo 1986
27 Brian Booth Australia Hockey 1933
28 Rainer Borkowsky Germany Rowing 1942
29 Pavel Botev Bulgaria Judo 1963
30 Tsvetana Bozhilova Bulgaria Judo 1968
31 Luis Bru Spain Boxing 1907
32 Josef Brumlík Czechoslovakia Weightlifting 1911
33 André Bucher Switzerland Athletics 1976
34 Heidi Caldart Italy Ice Hockey 1983
35 Sandalio Calderon Colombia Boxing 1952
36 Lee Casey United States Athletics 1904 1983
37 Josiane Castiau France Swimming 1954
38 Jean Cerrottini Switzerland Fencing 1938
39 Lucy Chaffer Australia Skeleton 1983
40 Ruslan Chagayev Uzbekistan Boxing 1978
41 Prithipal Chatterjee India Shooting 1943
42 Chen Chiu-Ping Chinese Taipei Judo 1974
43 Chen Yongyan China Gymnastics 1962
44 Heorhiy Chyhaiev Ukraine Boxing 1983
45 Teresa Ciepły-Wieczorek Poland Athletics 1937 2006
46 Zdeněk Cíger Slovakia Ice Hockey 1969
47 Drago Ciotti Yugoslavia Gymnastics 1905 1974
48 Željka Čižmešija Yugoslavia, Croatia Figure Skating 1970
49 John Clarke Canada Sailing 1934
50 Emma Coburn United States Athletics 1990
51 Samuel Coco-Viloin France Athletics 1987
52 David Collet Great Britain Rowing 1901 1984
53 Frank Connell United States Cycling 1909 2002
54 Tony Conroy United States Ice Hockey 1895 1978
55 Alexis Contin France Speed Skating 1986
56 Aldo Cosentino France Boxing 1947
57 Jürgen Croy East Germany Football 1946
58 Oliver Dahler Germany Water Polo 1969
59 Bernard Darmet France Cycling 1945
60 Adolf Davids Germany Fencing 1867 1963
61 Chuck Day United States Rowing 1914 1962
62 Mike Day United States Cycling 1984
63 Michael de la Roche Canada Sailing 1954
64 Ersin Demir Turkey Sailing 1922
65 Deng Jian China Swimming 1989
66 Ranjeev Deol Canada Hockey 1976
67 Carlo Dibiasi Italy Diving 1909 1984
68 Domingos Coutinho, Márquês do Funchal Portugal Equestrianism 1896 1984
69 Maurice Dobigny France Hockey 1935
70 Erin Dobratz United States Synchronized Swimming 1982
71 Victor Dolipschi Romania Wrestling 1950 2009
72 Du Yu China Shooting 1986
73 Margaret Duff United States Gymnastics 1917
74 Youna Dufournet France Gymnastics 1993
75 Michel Dumas France Rowing 1944
76 Luzia Ebnöther Switzerland Curling 1971
77 Kerr Eby United States Art Competitions 1889 1946
78 Julio Echeverry Colombia Cycling 1957
79 Johannes Eder Austria Cross Country Skiing 1979
80 Mike Edwards Great Britain Athletics 1968
81 Mourad El Mabrouk Tunisia Basketball 1986
82 Luis Escobar Mexico Swimming 1984
83 Virginia Farmer American Samoa Swimming 1975
84 Jo Fenn Great Britain Athletics 1974
85 Nieves Fernández Spain Shooting 1968
86 Xavier Fernández Spain Sailing 1976
87 José Miguel Fernández de Liencres Spain Tennis 1898 1975
88 Jens Fiedler East Germany Handball 1966
89 Nadiya Filipova Bulgaria Rowing 1959
90 Francielle Brazil Basketball 1987
91 Lynn Freh Australia Shooting 1954
92 Otto Furrer Switzerland Cross Country Skiing 1903 1951
93 Ion Gabor Romania Wrestling 1943
94 Bill Gairdner Canada Athletics 1940
95 Pietro Generali Italy Basketball 1958
96 Hilde Gerg Germany Alpine Skiing 1975
97 Travis Gerrits Canada Freestyle Skiing 1991
98 Salvador Goldschmied Mexico Judo 1940
99 Giovanni Gozzi Italy Wrestling 1902 1976
100 Henryk Grabowski Poland Athletics 1929 2012
101 Luciana Granato Brazil Rowing 1977
102 Helen Gray Australia Swimming 1956
103 Stanisław Grędziński Poland Athletics 1945
104 Breaux Greer United States Athletics 1976
105 Chantal Groot Netherlands Swimming 1982
106 Lucio Guachalla Bolivia Athletics 1949
107 Tapha Guèye Senegal Wrestling 1961
108 Pierre Guilloux France Athletics 1901 1937
109 Nevil Hall South Africa Wrestling 1915
110 Shunkichi Hamada Japan Hockey 1910 2009
111 Chris Harris New Zealand Rowing 1985
112 Erik Hartsuiker Netherlands Rowing 1940
113 Evander Holyfield United States Boxing 1962
114 Kate Hornsey Australia Rowing 1981
115 Francisc Horvath Romania Wrestling 1928
116 Ernst Hürlimann Switzerland Rowing 1934
117 Michael Jackel Germany Basketball 1959
118 Hansjörg Jäkle Germany Ski Jumping 1971
119 Monday James Nigeria Football 1986
120 Paul Jarvie Australia Swimming 1952
121 Józef Jaworski Poland Athletics 1903 1939
122 Søren Jensen Denmark Rowing 1918 1995
123 Sergio Jiménez Chile Fencing 1940
124 Tore Johansson Sweden Rowing 1920 2002
125 Ben Jones Great Britain Equestrianism 1932 1990
126 Michael Juhlin United States Virgin Islands Bobsleigh 1945
127 Peter Kalafut Czechoslovakia Handball 1960
128 Anna-Karin Kammerling Sweden Swimming 1980
129 Yo Kan Japan Table Tennis 1978
130 Fletcher Kapito Malawi Boxing 1959
131 Klaes Karppinen Finland Cross Country Skiing 1907 1992
132 Katsufusa Kashimura Japan Canoeing 1942
133 Bertie Kerr Ireland Football 1896 1973
134 Davit Khutsishvili Georgia Wrestling 1990
135 Kim Bo-Nam South Korea Cross Country Skiing 1961
136 Kim Bong-Za North Korea Cross Country Skiing 1943
137 Kim Geon-Il South Korea Shooting 1966
138 Kim Hyeon-Yeong South Korea Speed Skating 1994
139 Rolf Kinzl Austria Tennis 1878 1938
140 Paul Klingenburg Germany Water Polo 1907 1964
141 Eugen Knoblauch Switzerland Canoeing 1910
142 Lars Kober Germany Canoeing 1976
143 Satomi Koike Japan Speed Skating 1950
144 Jasna Kolar-Merdan Yugoslavia, Austria Handball 1956
145 Maryna Konieva Ukraine Taekwondo 1987
146 André Kouprianoff France Speed Skating 1938
147 Vladimir Kravtsov Soviet Union Handball 1949
148 Horst-Peter Kretschmer West Germany Ice Hockey 1955
149 Raymond Krug France Football 1924 1990
150 Jerzy Kulej Poland Boxing 1940 2012
151 Pedro Landero Philippines Weightlifting 1913
152 Lee Chung-Ping Chinese Taipei Athletics 1949
153 Lee Shiunn-Long Chinese Taipei Athletics 1958
154 Marianne Leeson Canada Snowboarding 1987
155 Mirja Lehtonen Finland Cross Country Skiing 1942 2009
156 Alexander Leibkind West Germany Judo 1952 2006
157 Li Qian China Rowing 1985
158 Enrico Linscheer Suriname Swimming 1974
159 Nikica Ljubek Croatia Canoeing 1980
160 Leni Lohmar Germany Swimming 1914 2006
161 Ma Yunwen China Volleyball 1986
162 John Maddock Australia Basketball 1951
163 François Maesschalck Belgium Water Polo 1921
164 Terry Manners New Zealand Athletics 1939
165 Niverka Marte Dominican Republic Volleyball 1990
166 Jamele Mason Puerto Rico Athletics 1989
167 Andreas Matt Austria Freestyle Skiing 1982
168 Job Mayo Philippines Wrestling 1941
169 Drew McDonald United States Water Polo 1955
170 Nouria Mérah-Benida Algeria Athletics 1970
171 Albert Meyong Ze Cameroon Football 1980
172 Dan Middleman United States Athletics 1969
173 Coby Miller United States Athletics 1976
174 Lukáš Milo Czech Republic Athletics 1983
175 Donald Miranda Italy Diving 1972
176 Glen Mitchell New Zealand Cycling 1972
177 Marija Mladenović Serbia and Montenegro Shooting 1978
178 José Angel Molina Puerto Rico Boxing 1958
179 Janice Murphy Australia Swimming 1942
180 Andrew Murtha Australia Short Track Speed Skating 1965
181 Peter Mutkovič Czechoslovakia Football 1945
182 Ayman Nadim Egypt Swimming 1963
183 Takashi Nagai Japan Wrestling 1936
184 Bernhard Neininger Switzerland Ice Hockey 1955
185 Teresė Nekrošaitė Lithuania Athletics 1961
186 Patricia Neske Germany Figure Skating 1966
187 Albert Neumann Luxembourg Gymnastics 1899 1976
188 Børge Nielsen Denmark Gymnastics 1924
189 No Seon-Yeong South Korea Speed Skating 1989
190 Gunnar Nordahl Sweden Football 1921 1995
191 Igor Novikov Soviet Union Modern Pentathlon 1929 2007
192 Luntu Ntloko South Africa Hockey 1975
193 Luis Alberto Olcese Peru Sailing 1981
194 August Onsrud Norway Shooting 1885 1945
195 Martine Oppliger-Bouchonneau Switzerland Athletics 1957
196 Ruben Örtegren Sweden Shooting 1881 1965
197 Ow Soon Kooi Malaysia Hockey 1954
198 Massimo Paradiso Italy Rowing 1968
199 Joanni Perronet France Fencing 1877 1950
200 Eveli Peterson Estonia Biathlon 1967
201 Fredrik Peterson Sweden Beach Volleyball 1969
202 Dumitru Peteu Romania Bobsleigh 1913
203 Gonzalo Pineda Mexico Football 1982
204 Robert Pirès France Football 1973
205 Maurice Pottecher France Art Competitions 1867 1960
206 Danas Pozniakas Soviet Union Boxing 1939 2005
207 Henry Proctor United States Rowing 1929 2005
208 Anastasiya Prosolova Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1989
209 Neil Pryde Hong Kong Sailing 1938
210 Ihor Radivilov Ukraine Gymnastics 1992
211 Pasquale Raschi San Marino Shooting 1946
212 Kalervo Rauhala Finland Wrestling 1930
213 Viktor Ravnik Yugoslavia Ice Hockey 1941
214 Brenton Rickard Australia Swimming 1983
215 Lilian Ridgewell Great Britain Gymnastics 1912 1997
216 Rodolfo Rivademar Argentina Sailing 1927 2013
217 Stefan Roehnert Germany Rowing 1977
218 Juan Romero Uruguay Judo 1988
219 Mick Ryan Ireland Rowing 1947
220 Nezir Sağır Turkey Weightlifting 1983
221 Adrian Sandu Romania Gymnastics 1966
222 Narong Sangkasuwan Thailand Football 1943
223 Tomoaki Sato Japan Baseball 1968
224 Dave Saunders United States Volleyball 1960
225 Gerhard Scheller West Germany Cycling 1958
226 Richard Šechný Slovakia Ice Hockey 1971
227 Kuno Sekulic Austria Ice Hockey 1961
228 Agnė Sereikaitė Lithuania Short Track Speed Skating 1994
229 Zain Shaito Lebanon Fencing 1990
230 Brady Sih Chinese Taipei Sailing 1970
231 Viorel Simion Romania Boxing 1981
232 Charlie Simpkins United States Athletics 1963
233 Cedric Sloane Australia Cross Country Skiing 1915 1992
234 Hanneke Smabers Netherlands Hockey 1973
235 Darya Starostina Kazakhstan Cross Country Skiing 1982
236 Saša Starović Serbia Volleyball 1988
237 Otto Steffers United States Hockey 1972
238 Lydia Stephans United States Speed Skating 1960
239 Megan Still Australia Rowing 1972
240 Michala Strnadová Czech Republic Canoeing 1979
241 Milan Studnička Czech Republic Bobsleigh 1977
242 Sachiko Sugiyama Japan Volleyball 1979
243 Krzysztof Sujka Poland Cycling 1955
244 Sun Ping China Tennis 1983
245 Alajos Szilassy Hungary Rowing 1907
246 Viktor Talyanov Soviet Union Alpine Skiing 1934
247 Agustín Tamames Spain Cycling 1944
248 Tamudo Spain Football 1977
249 Romy Tarangul Germany Judo 1987
250 Ana Tarrés Spain Synchronized Swimming 1967
251 Cristóbal Tauler Spain Shooting 1894
252 Meldrick Taylor United States Boxing 1966
253 Tetiana Teklian-Semykina Ukraine Canoeing 1973
254 Viktor Teplý Czech Republic Sailing 1990
255 Mikiko Terui Japan Cross Country Skiing 1952
256 Dieter Thoma West Germany, Germany Ski Jumping 1969
257 Henri Thorsen Denmark Athletics 1893 1977
258 Anatoly Timofeyev Russia Fencing 1887
259 Svetlana Todorova Bulgaria Gymnastics 1974
260 Natalia Todorovschi Romania Volleyball 1931
261 Tesfaye Tola Ethiopia Athletics 1974
262 Nuša Tome Yugoslavia Alpine Skiing 1960
263 Lucio Topatigh Italy Ice Hockey 1965
264 María Trujillo Mexico Athletics 1959
265 Stella Tsikouna Greece Athletics 1972
266 Cristian Ugalde Spain Handball 1987
267 Arnold Uhrlass United States Speed Skating, Cycling 1931
268 Diana Ureche Romania Swimming 1974
269 Luis María Usoz Spain Hockey 1932 1992
270 Samuel Valencia Ecuador Boxing 1947
271 Ali Valli Iran Weightlifting 1950
272 Leopold van Asten Netherlands Equestrianism 1976
273 Mink van der Weerden Netherlands Hockey 1988
274 Virginie Vandamme France Canoeing 1966
275 Andreas Vasili Cyprus Alpine Skiing 1971
276 Carl Vinciquerra United States Boxing 1914 1997
277 Adrie Visser Netherlands Cycling 1983
278 Miroslav Vlach Czechoslovakia Ice Hockey 1935 2001
279 Delyana Vodenicharova Bulgaria Gymnastics 1973
280 Roy Wagelein United States Figure Skating 1943 2008
281 Wang Shi-Ting Chinese Taipei Tennis 1973
282 Justin Warsylewicz Canada Speed Skating 1985
283 Adolf Werner Germany Football 1886 1975
284 Heike Wezel Germany Cross Country Skiing 1968
285 Fred Wiedersporn Saar Gymnastics 1931
286 Wendell Williams Trinidad and Tobago Athletics 1968
287 Ruth Williams-Simpson Jamaica Athletics 1949
288 Richard Wolff West Germany Wrestling 1948
289 Adolf Wróbel Poland Ice Hockey 1932
290 Stefanie Wyss Switzerland Ice Hockey 1985
291 Yan Xiaoxia China Rowing 1984
292 Yang Dal-Sik South Korea Fencing 1963
293 Yang Yong China Water Polo 1963
294 Yen Show-Tzu Chinese Taipei Softball 1971
295 Sarah Young Australia Hockey 1981
296 András Zsinka Hungary Athletics 1947
297 Miguel Zúñiga Spain Handball 1959