Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on October 1

Olympic Athletes Born on October 1

September 30 ▪ October 1 ▪ October 2 ▪ 

345 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Des Abbott Australia Hockey 1986
2 Adam Adamczyk Poland Judo 1950
3 Harry Adams United States Shooting 1880 1968
4 Ernesto Agüero Cuba Weightlifting 1969
5 Mostafa Al-Gamel Egypt Athletics 1988
6 Abdullah Al-Izani Yemen Wrestling 1968
7 Sheikh Saeed Al-Maktoum United Arab Emirates Shooting 1976
8 Mohamed Mahbub Alam Bangladesh Athletics 1972
9 Ja'far Alizadeh Koldkeshi Iran Wrestling 1956
10 Marcos Alonso Spain Football 1959
11 Jemina Alves Brazil Judo 1964
12 Eric Amalou France Handball 1968
13 Grete Andersen-Waitz Norway Athletics 1953 2011
14 Alfred Annan United States Golf 1874 1931
15 Michał Antuszewicz Poland Ice Hockey 1909 1993
16 Macauley Appah Nigeria Wrestling 1960
17 Wilma Arizapana Peru Athletics 1982
18 Margareta Arvay Romania Cross Country Skiing 1937
19 Alex Averbukh Israel Athletics 1974
20 Horace Aylwin Canada Athletics 1902 1980
21 Khalifa Bahrouni Tunisia Athletics 1936
22 Ibrahim Balla Australia Boxing 1990
23 Simon Baynes Great Britain Freestyle Skiing 1963
24 Vladimír Bednář Czechoslovakia Ice Hockey 1948
25 Lyndsay Belisle Canada Wrestling 1977
26 Márton Bene Hungary Alpine Skiing 1986
27 Zoltán Berkes Hungary Hockey 1916 1996
28 José Beyaert France Cycling 1925 2005
29 Gustaf Birch-Lindgren Sweden Art Competitions 1892 1969
30 Ralph Bishop United States Basketball 1915 1974
31 Flevitus Bitegeko Tanzania Boxing 1952
32 Lee Blair United States Art Competitions 1911 1993
33 Joachim Böhmer East Germany Rowing 1940 1999
34 Lydia Bongiovanni Italy Athletics 1914 1998
35 Norman Borrett Great Britain Hockey 1917 2004
36 Christel Bouvron Singapore Swimming 1984
37 Slobodan Branković Yugoslavia, Individual Olympic Athletes Athletics 1967
38 Wendy Burge United States Figure Skating 1957
39 Leslie Burr-Howard United States Equestrianism 1956
40 Eloisa Cabada Mexico Volleyball 1948
41 Caroline Calvé Canada Snowboarding 1978
42 José Manuel Carpinteiro Portugal Shooting 1930
43 Anuţa Cătună Romania Athletics 1968
44 Che Chew Chan Malaysia Taekwondo 1982
45 Chen Hung-Yen Chinese Taipei Athletics 1957
46 Chen Zunrong China Athletics 1962
47 Petre Chirculescu Romania Equestrianism 1898 1975
48 Mavzuna Choriyeva Tajikistan Boxing 1992
49 Massimo Ciaramella Italy Baseball 1970
50 Rosella Cicognani Italy Gymnastics 1939
51 Chris Ciriello Australia Hockey 1985
52 Edward Clarke Great Britain Modern Pentathlon 1888
53 Mark Clarke Cayman Islands Sailing 1950 2013
54 Guylaine Cloutier Canada Swimming 1971
55 Trevor Coker New Zealand Rowing 1949 1981
56 Chris Cook Canada Sailing 1974
57 Jan Cools Belgium Wrestling 1918
58 Lorraine Crapp Australia Swimming 1938
59 Anthony Cruz Malaysia Hockey 1956
60 Geoffrey Cutter Great Britain Hockey 1934
61 Vincent D'Autorio United States Gymnastics 1915 2008
62 Sonya Dangalakova Bulgaria Swimming 1962
63 Vicente de Araújo Neto Brazil Equestrianism 1966
64 Ronaldo de Carvalho Brazil Rowing 1959
65 Lúcio de Castro Brazil Athletics 1910 2004
66 Gianni Del Buono Italy Athletics 1943
67 Dragan Desančić Yugoslavia Canoeing 1938
68 Iraklis Deskoulidis Greece Wrestling 1961
69 Clement Deykin Great Britain Rugby 1877 1969
70 Berta Díaz Cuba Athletics 1936
71 Tirunesh Dibaba Ethiopia Athletics 1985
72 Shuji Doi Japan Water Polo 1909
73 Izabela Dragneva Bulgaria Weightlifting 1971
74 Andries du Plessis South Africa Athletics 1910 1979
75 Paola Duguet Colombia Swimming 1987
76 Konstantina Efedaki Greece Athletics 1978
77 Moussa El-Hariri Syria Athletics 1966
78 Khaled El-Kashef Egypt Water Polo 1946
79 Salma El-Said Egypt Gymnastics 1991
80 Toralf Engan Norway Ski Jumping 1936
81 Ingvar Eriksson Sweden Swimming 1944
82 Alan Espínola Paraguay Swimming 1971
83 Juan Carlos Estol Argentina Rowing 1952
84 Nikolajs Fārnasts Russia Wrestling 1885
85 Sylvia Fiedler East Germany Diving 1951
86 Horst Fink Austria Rowing 1938
87 Hugh Fisher Canada Canoeing 1955
88 Alfred Flaxman Great Britain Athletics 1879 1916
89 Joseph Fleming United States Athletics 1883 1960
90 Joanne Franks-Edens Great Britain Archery 1967
91 Emma Furuvik Iceland Alpine Skiing 1981
92 Melinda Gainsford-Taylor Australia Athletics 1971
93 Pavel Gajdoš Czechoslovakia Gymnastics 1936
94 Didier Gamerdinger Monaco Sailing 1959
95 Fernando García Spain Fencing 1889
96 Gonzalo García Uruguay Sailing 1935
97 Renate Gärtner West Germany Athletics 1952
98 Bob Gasper Canada Luge 1958
99 Aurelio Genghini Italy Athletics 1907 2001
100 Chloé Georges France Freestyle Skiing 1980
101 Dmitrj Gerasimenko Serbia Judo 1987
102 Evgeniy Gerganov Bulgaria Cycling 1975
103 Augusto Gerosa Italy Ice Hockey 1909
104 Witold Gerutto Poland Athletics 1912 1973
105 Mannad Ghazi Egypt Fencing 1989
106 Margaret Gibson Australia Swimming 1938
107 Daniel Giger Switzerland Fencing 1949
108 Lena Göldi Switzerland Judo 1979
109 Francis Gómez Venezuela Judo 1968
110 Yevgeny Grishin Soviet Union Water Polo 1959
111 Gedeón Guardiola Spain Handball 1984
112 Robert Guillard France Bobsleigh 1919
113 Joseph Guillemot France Athletics 1899 1975
114 Laurence Guillou France Swimming 1969
115 Muhammad Hafeez Pakistan Cycling 1943
116 Ebenezer Hagan Ghana Football 1975
117 Jonathan Hammond Great Britain Shooting 1980
118 Mandi Haswell Great Britain Diving 1949
119 Geraldine Heaney Canada Ice Hockey 1967
120 Selim Hedoui Tunisia Handball 1983
121 Hans-Jürgen Hehn West Germany Fencing 1944
122 Oldřich Hejdušek Czechoslovakia Rowing 1957
123 Jana Henke Germany Swimming 1973
124 Marian Herda Poland Ice Hockey 1933
125 Alejandro Hernández Mexico Tennis 1977
126 Santiago Hernández Mexico Sailing 1979
127 Sabine Heß East Germany Rowing 1958
128 Erik Hochstein West Germany Swimming 1968
129 Robin Hodder Australia Hockey 1937 2006
130 Beau Hoopman United States Rowing 1980
131 Glyn Hopkins Great Britain Gymnastics 1928
132 Chloe Hosking Australia Cycling 1990
133 Ida Hubáčková Czechoslovakia Hockey 1954
134 Mykhailo Humeniak Ukraine Cross Country Skiing 1980
135 Sayed Muhammad Hussain India Hockey 1911 1977
136 Viktor Ilyin Soviet Union Luge 1951
137 Dom Iorfa Nigeria Football 1962
138 West Iqiebor Nigeria Judo 1964
139 Bert Irwin Canada Alpine Skiing 1917 2006
140 Chiaki Ishii Brazil Judo 1941
141 Jair Brazil Handball 1978
142 Christer Jansson Sweden Shooting 1946
143 Ragnar Jansson Finland Sailing 1908 1977
144 Erik Jensen Denmark Boxing 1921 1987
145 Jeong Bu-Yeong South Korea Rowing 1964
146 Sven-Bertil Johansson Sweden Sailing 1956
147 Sheena Johnson-Tosta United States Athletics 1982
148 Maro Joković Croatia Water Polo 1987
149 Al Jones United States Boxing 1946
150 Ann Jørgensen Denmark Badminton 1973
151 Hans Kadelbach Germany Sailing 1900 1979
152 Marijan Kanjer Croatia Swimming 1973
153 Konstantinos Kariotis Greece Rowing 1971
154 Gábor Katona Hungary Athletics 1952
155 Mayumi Kawasaki Japan Basketball 1972
156 Avo Keel Estonia Beach Volleyball 1962
157 Andreas Keller West Germany, Germany Hockey 1965
158 Gus Kenworthy United States Freestyle Skiing 1991
159 Theodoros Khatzitheodorou Greece Water Polo 1976
160 Babis Kholidis Greece Wrestling 1956
161 Oleksandr Khvoshch Ukraine Wrestling 1981
162 Kim Chi-Wan South Korea Tennis 1968
163 Kim Jeong-Seok South Korea Football 1939
164 Kim Mi-Hyang South Korea Badminton 1973
165 Kim Seung-Pyo South Korea Fencing 1965
166 Kim Yu-Gyeong South Korea Rhythmic Gymnastics 1975
167 Moses Kiptanui Kenya Athletics 1971
168 Heinz Kleimeier West Germany Water Polo 1941
169 Brandon Knight United States Baseball 1975
170 Hirofumi Koike Japan Athletics 1962
171 Lyudmila Kolchanova Russia Athletics 1979
172 Terje Krokstad Norway Biathlon 1956
173 Stefan Krook Sweden Sailing 1950
174 Andrzej Krzesiński Poland Athletics 1927
175 Stefan Kuhn Canada Cross Country Skiing 1979
176 Norihiko Kurahashi Japan Swimming 1932
177 Ewa Kłobukowska Poland Athletics 1946
178 Andi Langenhan Germany Luge 1984
179 Vasyl Lantukh Ukraine Bobsleigh 1969
180 Olena Lapunova Ukraine Swimming 1980
181 Louis Laufray France Swimming, Water Polo 1881 1970
182 Lee Heung-Pyo South Korea Hockey 1966
183 Lee In-Su South Korea Rowing 1973
184 Hans Leutelt Czechoslovakia Cycling 1914 1936
185 Céline Lévêque France Synchronized Swimming 1972
186 Gui Lin Brazil Table Tennis 1993
187 Mats Lindgren Sweden Ice Hockey 1974
188 Cristina Llovera Andorra Athletics 1996
189 Neil Lloyd Antigua and Barbuda Cycling 1966
190 Lodoin Enkhbayar Mongolia Wrestling 1964
191 Viljar Loor Soviet Union Volleyball 1953 2011
192 Jonni Lowe Honduras Athletics 1979
193 William Lucena Italy Baseball 1981
194 Ezequiel Maderna Argentina Boxing 1986
195 Beat Mändli Switzerland Equestrianism 1969
196 Ousmane Mané Senegal Football 1990
197 Richard Manuel Austria Water Polo 1888
198 Arson Mapfumo Zimbabwe Boxing 1963
199 Édouard Marcelle France Rowing 1909 2001
200 Czesław Marchewczyk Poland Ice Hockey 1912 2003
201 Attila Marosi Hungary Alpine Skiing 1982
202 Carlos Marrero Venezuela Shooting 1914
203 Kurt Marz Austria Rowing 1924
204 Motlatsi Maseela Lesotho Athletics 1971
205 Frank Mason Great Britain Art Competitions 1875 1965
206 Sunday Mathias Nigeria Weightlifting 1980
207 Bill McKim Great Britain Athletics 1941
208 Paige McPherson United States Taekwondo 1990
209 Albert Minczér Hungary Athletics 1986
210 Ágnes Miskó Hungary Gymnastics 1971
211 Zsuzsa Miskó Hungary Gymnastics 1971
212 Anders Moen Norway Gymnastics 1887 1966
213 Maksim Mokrousov Russia Bobsleigh 1983
214 Juan Morales Mexico Athletics 1909
215 Eric Morel United States Boxing 1975
216 Charles Morton United States Cycling 1916 1996
217 Artūrs Motmillers Latvia Athletics 1900 1980
218 Younès Moudrik Morocco Athletics 1977
219 Carline Muir Canada Athletics 1987
220 Munji Munemura Japan Wrestling 1943
221 Reinhard Münster Denmark Fencing 1941
222 Theodor Nag Norway Rowing 1890 1959
223 Tetsuaki Nakamura Japan Boxing 1948
224 Natalia Nasaridze-Çakir Turkey Archery 1972
225 Mohammad Nassiri Iran Weightlifting 1945
226 Emil Nässling Finland Shooting 1864 1924
227 Ana Sabine Naumann Argentina Alpine Skiing 1947
228 Nguyễn Hữu Việt Vietnam Swimming 1988
229 Arne Nielsen Denmark Shooting 1895 1942
230 Hiroshi Nosaka Japan Gymnastics 1914 2004
231 Miroslav Nový Czechoslovakia Ice Hockey 1930
232 Mary Anne O'Connor United States Basketball 1953
233 Peter O'Donoghue New Zealand Athletics 1961
234 Antonín Odehnal Czechoslovakia Art Competitions 1878 1957
235 Johnny Oduya Sweden Ice Hockey 1981
236 Tosin Oke Nigeria Athletics 1980
237 Róbert Örlschléger Hungary Rowing 1956
238 Sergey Osipov Soviet Union Luge 1950
239 Fatih Özbaş Turkey Wrestling 1971
240 Suat Özyazıcı Turkey Football 1936
241 Tone Pahle Norway Rowing 1954
242 Pang Qiong China Rhythmic Gymnastics 1970
243 Marcia Pankratz United States Hockey 1964
244 Hans Pape Germany Art Competitions 1894 1970
245 Park Do-Geun South Korea Shooting 1930
246 Mary Parr Ireland Athletics 1961
247 Attilio Pavesi Italy Cycling 1910 2011
248 Ciara Peelo Ireland Sailing 1979
249 Wilfried Peffgen Germany Cycling 1942
250 Matthew Percy Australia Sailing 1962
251 Carlos Perner Argentina Alpine Skiing 1947
252 Henry Petersen Denmark Athletics 1900 1949
253 Göran Pettersson Sweden Weightlifting 1961
254 Dwight Phillips United States Athletics 1977
255 Sara Pinciroli Italy Rhythmic Gymnastics 1980
256 Renate Piotraschke West Germany Diving 1959
257 Elena Popa Romania Rowing 1976
258 Doina Popescu Romania Volleyball 1938
259 Reid Priddy United States Volleyball 1977
260 Alejandro Puerto Cuba Wrestling 1964
261 María Dolores Pulido Spain Athletics 1974
262 Kirill Putyrsky Soviet Union Rowing 1928
263 Ketleyn Quadros Brazil Judo 1987
264 Liudmyla Radchenko Soviet Union Athletics 1932
265 Otso Räisänen Finland Freestyle Skiing 1994
266 Michal Rajčan Slovakia Alpine Skiing 1980
267 Milly Reuter Germany Athletics 1904 1976
268 José Ribas Argentina Athletics 1899
269 Emanuel Rieder Italy Luge 1993
270 Paul Riesen Switzerland Athletics 1906
271 Kalyna Roberge Canada Short Track Speed Skating 1986
272 Ante Roje Yugoslavia Swimming, Water Polo 1905
273 Ángel Romero Mexico Cycling 1932 2007
274 Ricardo Romero Chile Fencing 1899
275 Benjamin Rondeau France Rowing 1983
276 Dmitry Rozinkevich Russia Rowing 1974
277 Roger Ruud Norway Ski Jumping 1958
278 Edward Ryle Great Britain Athletics 1885 1952
279 Tamara Rylova Soviet Union Speed Skating 1931
280 Mohammed Sabo Nigeria Boxing 1967
281 Na'eem Saed Mubarak Kuwait Football 1957
282 David Säfwenberg Sweden Ice Hockey 1896 1957
283 Yoshifumi Saito Japan Water Polo 1958
284 Wanda Sandon Italy Basketball 1952
285 Astrid Sandvik Norway Alpine Skiing 1939
286 Carlos Santos Puerto Rico Boxing 1955
287 Danielle Scott-Arruda United States Volleyball 1972
288 Frank Seeger Germany Shooting 1972
289 Vandanah Seesurun Mauritius Badminton 1973
290 Eric Shanteau United States Swimming 1983
291 Nataliya Shimchuk Belarus Athletics 1981
292 Jacques Simon France Cycling 1938
293 Bishambar Singh India Wrestling 1940
294 Surendra Singh India Athletics 1978
295 Marcel Sîrba Romania Boxing 1957
296 Erik Skoglund Sweden Swimming 1903 1984
297 Jørn Snogdahl Denmark Rowing 1922 2012
298 Julie Speight Australia Cycling 1966
299 Iveta Šranková Czechoslovakia Hockey 1963
300 Marcus Stephen Samoa, Nauru Weightlifting 1969
301 Neil Stephens Australia Cycling 1963
302 Magnus Sterner Sweden Snowboarding 1979
303 Manuel Suárez Cuba Fencing 1950
304 Ella Suitiala Finland Snowboarding 1989
305 Kosaku Sumiyoshi Japan Athletics 1907
306 Olga Syrovatskaya-Minyeyeva Soviet Union Athletics 1952
307 Gusztáv Szomjas Hungary Shooting 1898
308 Farzad Tarash Australia Wrestling 1986
309 Gheorghe Teodorescu Romania Equestrianism 1925 2007
310 Margarita Teselko Soviet Union Rowing 1965
311 Teklit Teweldebrhan Eritrea Athletics 1993
312 Jean-Christophe Thouvenel France Football 1958
313 Tiến Vình South Vietnam Boxing 1920
314 Bibi Torriani Switzerland Ice Hockey 1911 1988
315 Ljubomir Travica Yugoslavia Volleyball 1954
316 Aleksandr Tretyakov Russia Wrestling 1972
317 Shkelqim Troplini Albania Wrestling 1966
318 Yoshihiro Tsumuraya Japan Cycling 1964
319 Dmitry Tyurin Kazakhstan Modern Pentathlon 1958
320 Vadim Vacarciuc Moldova Weightlifting 1972
321 Jacobus van der Vinden Netherlands Gymnastics 1906 1972
322 Winnie van Weerdenburg Netherlands Swimming 1946 1998
323 Vyacheslav Vedenin Soviet Union Cross Country Skiing 1941
324 Bas Verwijlen Netherlands Fencing 1983
325 Philippus Vethaak Netherlands Cycling 1914 1991
326 Wang Jingfeng China Rowing 1979
327 John Warhurst Great Britain Athletics 1944
328 Yohanna Waziri Nigeria Athletics 1964
329 William White Great Britain Shooting 1912
330 Herbert Wieninger Austria Art Competitions 1910 2002
331 Andrew Willows Canada Canoeing 1980
332 Nicola Wilson Great Britain Equestrianism 1976
333 Kelvin Wood Canada Hockey 1950
334 Xu Zengcai China Table Tennis 1961
335 Plamen Yankov Bulgaria Boxing 1954
336 Galina Yenyukhina Unified Team Cycling 1959
337 Ying Zhenshan China Biathlon 1956
338 Scott Young United States Ice Hockey 1967
339 Pavel Zaduban Slovakia Cycling 1968
340 Robert Zagunis United States Rowing 1953
341 Aleksey Zhamnov Unified Team, Russia Ice Hockey 1970
342 Zhang Liangliang China Fencing 1982
343 Revaz Zintiridis Greece Judo 1985
344 Julie Zogg Switzerland Snowboarding 1992
345 Yader Zoli Italy Cycling 1975