Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on January 3

Olympic Athletes Born on January 3

January 2 ▪ January 3 ▪ January 4 ▪ 

387 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Dana Abdul Razak Iraq Athletics 1986
2 Charley Ackerly United States Wrestling 1898 1982
3 Seun Adigun Nigeria Athletics 1987
4 Erik Ågren Sweden Boxing 1916 1985
5 Salman Akbar Pakistan Hockey 1982
6 Boay Akonay Tanzania Athletics 1970
7 Nadezhda Aleksandrova Russia Ice Hockey 1986
8 Vittorio Algeri Italy Cycling 1955
9 Alberto Almanza Mexico Basketball 1940
10 Eugenio Almenteros Cuba Water Polo 1952
11 An Deok-Gi South Korea Equestrianism 1940
12 Carl Andersson Sweden Athletics 1877 1956
13 Alessandro Andrei Italy Athletics 1959
14 Nadezhda Andreyeva-Patrikeyeva Soviet Union Alpine Skiing 1959
15 Nikos Antoniadis Greece Shooting 1971
16 Eşref Apak Turkey Athletics 1982
17 Ricardo Araneda Chile Boxing 1971
18 Robert Baird Canada Swimming 1973
19 Fulvio Balatti Italy Rowing 1938 2001
20 Piet Bannenberg Netherlands Swimming 1911 2002
21 Danielli Barbosa Brazil Judo 1984
22 Jean Barré Canada Canoeing 1945
23 Joe Bartoch Canada Swimming 1983
24 Jan Bazen Netherlands Speed Skating 1948
25 Svenja Bazlen Germany Triathlon 1984
26 Wade Bell United States Athletics 1945
27 Ramiro Benavides Guatemala Swimming 1954
28 Yassine Bensghir Morocco Athletics 1983
29 Tibor Berczelly Hungary Fencing 1912 1990
30 Mark Berger Canada Judo 1954
31 Reto Berra Switzerland Ice Hockey 1987
32 Arthur Berry Great Britain Football 1888 1953
33 Nigel Bevan Great Britain Athletics 1968
34 Cecilia Biagioli Argentina Swimming 1985
35 Dominique Bijotat France Football 1961
36 Michael Binzer Denmark Cross Country Skiing 1969
37 Romualdas Bitė Soviet Union Athletics 1944
38 Zoltán Blum Hungary Football 1892 1959
39 Erika Bogovic Austria Gymnastics 1934
40 Yuliya Bondareva Kazakhstan Shooting 1975
41 Franco Bontadini Italy Football 1893 1943
42 Yordanis Borrero Cuba Weightlifting 1978
43 Edith Boss Switzerland Synchronized Swimming 1966
44 Kelly Boucher Canada Basketball 1968
45 Mary Breen Australia Athletics 1933
46 Stanisław Bukowski Poland Cross Country Skiing 1923 2002
47 Betty Burch United States Athletics 1911 1983
48 Renata Burgos Brazil Swimming 1982
49 Olga Butkevych Great Britain Wrestling 1986
50 Ole Byriel Denmark Cycling 1958
51 Arturo Cambroni Mexico Cycling 1953
52 André Carbonelle Belgium Hockey 1923
53 John Carenza United States Football 1950
54 Carioquinha Brazil Basketball 1951
55 Claude Carmona France Gymnastics 1964
56 Wayne Carroll Australia Basketball 1959
57 Andrea Cassarà Italy Fencing 1984
58 Chan Yuk Wah Hong Kong Sailing 1964
59 Chang Ming-Chung Chinese Taipei Weightlifting 1943
60 Andrea Chaplin Australia Fencing 1964
61 Isabelle Charest Canada Short Track Speed Skating 1971
62 Chen Kingkwan China Athletics 1913
63 Cheng Hui China Hockey 1973
64 Franck Chevallier France Athletics 1964
65 Carola Cicconetti Italy Fencing 1962
66 Sarah Clark Great Britain Judo 1978
67 Bryan Clay United States Athletics 1980
68 Adam Clift Great Britain Rowing 1962
69 József Csermely Hungary Rowing 1945
70 Eszter Czékus Hungary Synchronized Swimming 1995
71 Grzegorz Cziura Poland Weightlifting 1952 2004
72 Lodewijk De Clerck Belgium Athletics 1936
73 Athos de Oliveira Filho Brazil Swimming 1943
74 Linda De Rocco Italy Ice Hockey 1986
75 Dan Dean United States Athletics 1909 2004
76 Christian Deuza France Gymnastics 1944
77 Cristian Deville Italy Alpine Skiing 1981
78 Georgios Diamantidis Greece Swimming 1984
79 Patricia Djaté-Taillard France Athletics 1971
80 Murray Dowey Canada Ice Hockey 1926
81 John Driscoll Ireland Sailing 1969
82 Mihai Dumitraşcu Romania Bobsleigh 1970
83 Paul Durin France Gymnastics 1890 1955
84 Ross Edgar Great Britain Cycling 1983
85 Ahmed El-Awady Egypt Handball 1970
86 Gunnar Eriksson Sweden Cross Country Skiing 1921 1982
87 Ennio Falco Italy Shooting 1968
88 Jo Fargus Great Britain Swimming 1982
89 Franziska Fritz Germany Bobsleigh 1991
90 Artur Fyodorov Kazakhstan Wrestling 1971
91 Eugeniusz Gaczkowski Poland Hockey 1965
92 Norman Gagne Canada Ski Jumping 1911 1986
93 Luca Garri Italy Basketball 1982
94 Alison George Grenada Athletics 1988
95 Khristina Georgieva Bulgaria Athletics 1972
96 Ed Gerdes Netherlands Art Competitions 1887 1945
97 Poulomi Ghatak India Table Tennis 1983
98 Vasily Gherghy Moldova Biathlon 1974
99 Shanta Ghosh Germany Athletics 1975
100 Jean-Paul Giachino France Biathlon 1963
101 Paul Gibbins Great Britain Biathlon, Cross Country Skiing 1953
102 Ceris Gilfillan Great Britain Cycling 1980
103 Duncan Gillis Canada Athletics 1883 1963
104 Christine Girard Canada Weightlifting 1985
105 Aquiles Gloffka Chile Fencing, Modern Pentathlon 1937
106 Davit Gobejishvili Soviet Union, Unified Team Wrestling 1963
107 Marcel Gobillot France Cycling 1900 1981
108 Angie González Venezuela Cycling 1981
109 Juana González Dominican Republic Volleyball 1979
110 Álvaro González de Galdeano Spain Cycling 1970
111 Ans Gravesteijn Netherlands Rowing 1951
112 Ross Green Great Britain Alpine Skiing 1978
113 Jack Griffin Canada Alpine Skiing 1930 2005
114 Gu Jin-Su South Korea Hockey 1968
115 Gu Jun China Badminton 1975
116 Laurence Guest Great Britain Rowing 1936
117 Christian Guilbert France Rowing 1928
118 Gary Gullock Australia Rowing 1958
119 Michael Güntner Austria Ice Hockey 1968
120 Magnus Gustafsson Sweden Tennis 1967
121 Lilja Guðmundsdóttir Iceland Athletics 1955
122 Gwon Gyeong-Min South Korea Diving 1982
123 Juan Carlos Haedo Argentina Cycling 1948
124 Ernest Haley Great Britain Athletics 1885 1975
125 Tsutomu Hanahara Japan Wrestling 1940
126 Beata Handra United States Figure Skating 1977
127 Christian Hansen Denmark Sailing 1944
128 Issaka Hassane Chad Athletics 1959
129 Sabine Hertrampf East Germany Fencing 1955
130 Montserrat Hidalgo Costa Rica Swimming 1968
131 Johan Hin Netherlands Sailing 1899 1957
132 David Holt Great Britain Football 1936
133 Kate Hooven United States Synchronized Swimming 1985
134 Hu Richa China Wrestling 1965
135 Hu Weidong China Basketball 1971
136 Marika Humphreys Great Britain Figure Skating 1977
137 Alfredo Hunger Peru Swimming 1955
138 Erik Husted Denmark Hockey 1900 1988
139 Saheed Idowu Congo (Brazzaville) Table Tennis 1990
140 Toshiaki Inoue Japan Athletics 1951
141 Atsushi Irei Japan Weightlifting 1967
142 Mike Ireland Canada Speed Skating 1974
143 Rey Isaac Cuba Baseball 1973
144 Sverre Istad Norway Biathlon 1965
145 Edward Ives United States Rowing 1961
146 Kunio Iwahashi Japan Hockey 1939
147 Michael Jacques United States Weightlifting 1961
148 Jaén Spain Football 1949
149 Jang Jae-Sim South Korea Judo 1980
150 Jaqson Brazil Handball 1979
151 Jeong Yun-Hui South Korea Athletics 1983
152 Marcel Jobin Canada Athletics 1942
153 Yogi Johl Canada Wrestling 1970
154 Andrew Johnson United States Cross Country Skiing 1978
155 Jong Yong-Hyok North Korea Figure Skating 1988
156 Sjoerd Joustra Netherlands Art Competitions 1916 2001
157 Dimitra Kalentzou Greece Basketball 1978
158 Soner Karagöz Turkey Boxing 1972
159 Nurbek Kasenov Kyrgyzstan Boxing 1976
160 Micha Kaufman Israel Shooting 1946
161 Steven Kent New Zealand Swimming 1988
162 Mats Kihlström Sweden Ice Hockey 1964
163 Kim Hyeong-Cheol South Korea Alpine Skiing 1981
164 Kim Min-Jae South Korea Baseball 1973
165 Kim Won-Il South Korea Boxing 1982
166 Jānis Ķipurs Soviet Union Bobsleigh 1958
167 Falko Kirsten East Germany Figure Skating 1964
168 Linas Kleiza Lithuania Basketball 1985
169 Oksana Knizhnik Ukraine Gymnastics 1977
170 Erland Koch Germany Shooting 1867 1945
171 Helga Koch West Germany Fencing 1942
172 Veronika Kohlbach Austria Athletics 1906 1996
173 Manfred Kokot East Germany Athletics 1948
174 Ioannis Komitoudis Greece Athletics 1938
175 János Konkoly Hungary Diving 1940
176 Hitoshi Konno Japan Basketball 1934
177 Larisa Korotkevich Unified Team, Russia Athletics 1967
178 Erich Koschik Germany Canoeing 1913 1985
179 Liudmyla Koshchey Ukraine Athletics 1968
180 Steffen Kriechbaum Austria Swimming 1947
181 Einar Kristgeirsson Iceland Alpine Skiing 1994
182 Bojan Križaj Yugoslavia Alpine Skiing 1957
183 Hiroshi Kudo Japan Cross Country Skiing 1974
184 Detlef Kühn East Germany Wrestling 1959
185 Česlovas Kundrotas Lithuania Athletics 1961
186 Rosa Kutty Kunnath Chacko India Athletics 1964
187 Urs Kunz Switzerland Nordic Combined 1974
188 Kiyohide Kuwata Japan Basketball 1953
189 Marina Kuzhmar Belarus Rowing 1977
190 William Laing Ghana Athletics 1929
191 Vyacheslav Lampeyev Soviet Union Hockey 1952 2003
192 Eeles Landström Finland Athletics 1932
193 Walter Ledgard, Jr. Peru Swimming 1945
194 Lee Eun-Cheol South Korea Shooting 1967
195 Lee Hyeong-Taek South Korea Tennis 1976
196 Lee Jeong-Yeong South Korea Handball 1979
197 Pauline Lee Chinese Taipei Figure Skating 1969
198 Jacob Lehrer Antigua and Barbuda Canoeing 1964
199 Ján Lepka Slovakia Cycling 1977
200 Olga Leshchuk Kazakhstan Water Polo 1971
201 Li Jong-Hyung North Korea Athletics 1956
202 Remmy Limo Kenya Athletics 1971
203 Dominique Locatelli France Cross Country Skiing 1961
204 Dany Locati Italy Skeleton 1977
205 Richard Lockhart New Zealand Swimming 1963
206 Gino Lori Italy Cycling 1956
207 Seynou Loum Senegal Athletics 1972
208 Lucas Brazil Football 1979
209 Rui Ludovino Portugal Judo 1967
210 Anolyn Lulu Vanuatu Table Tennis 1979
211 Ismail Mačev Yugoslavia Athletics 1960
212 Claudio Maldonado Chile Football 1980
213 Pia Mårtensson Sweden Swimming 1959
214 María Martínez Venezuela Fencing 1983
215 Geno Mateev Bulgaria Football 1903 1966
216 Anastasiya Matrosova Ukraine Judo 1982
217 Jörg Mayr Germany Ice Hockey 1970
218 Ian McKerlich Canada Rowing 1965
219 Billy McMahon United States Athletics 1910 1991
220 Abdellatif Meftah France Athletics 1982
221 Algimantas Merkevičius Lithuania Judo 1969
222 Thomas Mermillod-Blondin France Alpine Skiing 1986
223 Ivan Mikolutsky Soviet Union Swimming 1960
224 Cheryl Miller United States Basketball 1964
225 Lisa Misipeka American Samoa Athletics 1975
226 Grigory Mkrtychan Soviet Union Ice Hockey 1925 2003
227 Atanas Mladenov Bulgaria Athletics 1960
228 Christelle Mol France Badminton 1972
229 Pauline Morel France Gymnastics 1992
230 Kevin Morgan Australia Cycling 1948
231 Treen Morris Ireland Sailing 1944
232 Larysa Moskalenko Soviet Union, Unified Team Sailing 1963
233 Axel Müller Switzerland Archery 1992
234 Joe Murray Great Britain Boxing 1987
235 Simon N'Kondag Cameroon Wrestling 1964
236 Sotirios Nakos Greece Wrestling 1949
237 Joseph Ndjumbi Gabon Judo 1965
238 Traian Neagu Romania Canoeing 1987
239 Frank Newton United States Golf 1874 1946
240 Perpetua Nkwocha Nigeria Football 1976
241 Montanino Nuvoli Italy Rowing 1931
242 Luis Ocaña Cuba Wrestling 1955
243 Robert Oliver New Zealand Cycling 1950
244 Jonas Thor Olsen Denmark Cross Country Skiing 1978
245 Bill Olson United States Ski Jumping 1930
246 Norman Ortiz Colombia Football 1947
247 Mohamed Ould Brahim Mauritania Athletics 1968
248 Adiel Paananen Finland Cross Country Skiing 1897 1968
249 Karel Paar Czechoslovakia Cycling 1945
250 Andrey Pakin Kyrgyzstan Swimming 1978
251 Angelo Parisi Great Britain, France Judo 1953
252 Park Sun-Ja South Korea Hockey 1966
253 Ernst Paulus Germany Athletics 1897 1986
254 Karel Paulus Czechoslovakia Volleyball 1933 2003
255 Automne Pavia France Judo 1989
256 Teogenes Pelegrino Philippines Boxing 1949
257 Edward Penn Kenya Shooting 1923
258 Julio Pereyra Uruguay Basketball 1963
259 Juan Pérez Spain Handball 1974
260 Mary Perry United States Volleyball 1943 2012
261 Tom Petryshen Canada Wrestling 1969
262 Erin Phenix United States Swimming 1981
263 Rajasekaran Pichaya India Athletics 1941
264 Nicolae Pop Romania Volleyball 1951
265 Reginald Potts Great Britain Gymnastics 1892 1968
266 Ricardo Prado Brazil Swimming 1965
267 Rudi Prisăcaru Romania Handball 1970
268 Svitlana Prokopova Ukraine Rhythmic Gymnastics 1993
269 Eva Puskarčíková Czech Republic Biathlon 1991
270 Aulis Pystynen Finland Athletics 1928 1996
271 Fred Quine Australia Hockey 1941
272 Jean-Jacques Rakotomalala Madagascar Judo 1965
273 Alberto Ramírez Peru Football 1941
274 Ony Paule Ratsimbazafy Madagascar Athletics 1976
275 Brady Reardon Canada Canoeing 1986
276 Brittany Reimer Canada Swimming 1988
277 Mansur Rejepow Turkmenistan Weightlifting 1982
278 Alberto Rendo Argentina Football 1940
279 Ri Kyong-Ok North Korea Judo 1980
280 Claudia Riechsteiner Switzerland Ice Hockey 1986
281 Ro Chol-Ok North Korea Football 1993
282 Rob Robbers Netherlands Rowing 1950
283 Luis Rodas Honduras Football 1985
284 Andrea Rodrigues Brazil Judo 1973
285 Roberto Rodríguez Cuba Water Polo 1951
286 Einar Rothman Sweden Athletics 1888 1952
287 Richard Rowles Australia Boxing 1973
288 Angela Ruggiero United States Ice Hockey 1980
289 Alfred Runggaldier Italy Cross Country Skiing 1962
290 Agnieszka Rysiukiewicz Poland Athletics 1978
291 Ryu Un-Sil North Korea Diving 1973
292 Rashidat Sadiq Nigeria Basketball 1981
293 Maritza Salas Puerto Rico Athletics 1975
294 Jaber Salem Qatar Weightlifting 1975
295 Michel Salesse France Fencing 1955
296 María Guadalupe Sánchez Mexico Athletics 1971
297 Joilson Santana Brazil Boxing 1964
298 Leire Santos Spain Diving 1979
299 Ninoslav Saraga Croatia Rowing 1969
300 Katia Sarakatsani Greece Swimming 1977
301 Carlos Sareisian Argentina Bobsleigh 1916
302 Nobuo Sato Japan Figure Skating 1942
303 Yoshiko Sato Japan Swimming 1938
304 Roxana Scarlat Romania Fencing 1975
305 Daniele Scarpa Italy Canoeing 1964
306 Klaus Schulze Germany Rowing 1928
307 Thomas Scott United States Archery 1833 1911
308 Nermedin Selimov Bulgaria Wrestling 1954
309 Crina Violeta Serediuc Romania Rowing 1971
310 Akosua Serwaa Ghana Athletics 1981
311 Wendy Sessions Great Britain Figure Skating 1959
312 Mark Shipman Great Britain Diving 1973
313 Nils Silfverskiöld Sweden Gymnastics 1888 1957
314 Baldev Singh India Basketball 1951
315 Jaipal Singh India Hockey 1903 1970
316 Anton Skerritt Trinidad and Tobago, Canada Athletics 1964
317 Rachel Smith Great Britain Rhythmic Gymnastics 1993
318 Włodzimierz Smoliński Poland Wrestling 1938
319 Irina Sokolovskaya Russia Basketball 1983
320 Nikolay Solodukhin Soviet Union Judo 1955
321 Jennifer Song Canada Synchronized Swimming 1983
322 Song Seong-Tae South Korea Hockey 1972
323 Péter Sós Hungary Gymnastics 1938
324 Zakhari Sotirov Bulgaria Ski Jumping 1973
325 Ricardo Soundy El Salvador Shooting 1948
326 Gino Soupprayen Padiatty Mauritius Weightlifting 1973
327 Linda Southern-Heathcott Canada Equestrianism 1963
328 Jana Šramková Czechoslovakia Rhythmic Gymnastics 1976
329 Gaynor Stanley Great Britain Swimming 1966
330 Dmitry Starodubtsev Russia Athletics 1986
331 Szymon Staśkiewicz Poland Modern Pentathlon 1987
332 Hermine Stindt Germany Swimming 1888 1974
333 Krastana Stoeva Bulgaria Cross Country Skiing 1941 2004
334 Bertil Ström Sweden Judo 1953
335 Tony Summers Great Britain Swimming 1924 2013
336 Carsten Svensgaard Denmark Curling 1975
337 Carl-Enock Svensson Sweden Athletics 1895 1986
338 Lars Sørensen Denmark Swimming 1968
339 Hiroko Tamoto Japan Softball 1974
340 Amjad Tawalbeh Jordan Athletics 1965
341 Dick Taylor Great Britain Athletics 1945
342 Peter Taylor New Zealand Rowing 1984
343 Luca Tesconi Italy Shooting 1982
344 Raymond Thomas France Athletics 1931 2002
345 Marko Tomas Croatia Basketball 1985
346 Touch Nol Cambodia Boxing 1941
347 Volodymyr Trachuk Ukraine Nordic Combined 1985
348 Jason Trevisan Malta Judo 1967
349 Asen Tsankov Bulgaria Alpine Skiing 1912
350 Shinsaku Tsukawaki Japan Gymnastics 1931 1993
351 Inez Turner Jamaica Athletics 1972
352 Kohei Uchimura Japan Gymnastics 1989
353 Murad Umakhanov Russia Wrestling 1977
354 Juan Guillermo Urán Colombia Diving 1983
355 Stefan Ustorf Germany Ice Hockey 1974
356 Seppo Vainio Finland Ice Hockey 1937
357 Francis van 't Hooft Netherlands Hockey 1940
358 Christiaan, Jonkheer van Lennep Netherlands Tennis 1887 1955
359 Albert Vandeplancke France Swimming, Water Polo 1911 1939
360 Ruggero Verroca Italy Rowing 1961
361 Andrey Verveykin Unified Team, Kazakhstan Ski Jumping 1966
362 Sheila Viard Haiti Fencing 1960
363 Ludmila Vindušková Czechoslovakia Volleyball 1949
364 Lennie von Graevenitz South Africa Boxing 1935
365 Josef Vosolsobě Czechoslovakia Athletics 1905 1986
366 Detlef Wagenknecht East Germany Athletics 1959
367 Wan Jianhui China Weightlifting 1975
368 Wang Lin China Swimming 1959
369 Bob Warren-Codrington Zimbabwe Shooting 1950
370 Todd Warriner Canada Ice Hockey 1974
371 Gert Weil Chile Athletics 1960
372 Gerda Weissensteiner Italy Luge, Bobsleigh 1969
373 Jack Whitford Great Britain Gymnastics 1924
374 Les Wilson Great Britain Cycling 1926 2006
375 Mary Wineberg United States Athletics 1980
376 Walter Wood United States Athletics 1914 1972
377 Asele Woy Nigeria Athletics 1959
378 Insaf Yahyaoui Tunisia Judo 1981
379 Yuji Yaku Japan Bobsleigh 1961
380 Hiroko Yamasaki Japan Rhythmic Gymnastics 1960
381 Yan Tai-San Chinese Taipei Gymnastics 1938
382 Todorka Yordanova Bulgaria Basketball 1956
383 Mike York United States Ice Hockey 1978
384 Lisa Young Great Britain Gymnastics 1966
385 Yun Cheol South Korea Sailing 1971
386 Berta Zahourek Austria Swimming 1896 1967
387 Zhang Lifang China Softball 1982