Mobile Site You Are Here >  >  > Athletes Born on January 22

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on January 22

January 21 ▪ January 22 ▪ January 23 ▪ 

333 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Bruno Åkesson Sweden Wrestling 1887 1971
2 Marcelo Alexandre Argentina Cycling 1963
3 Carmela Allucci Italy Water Polo 1970
4 José Luis Álvarez Spain Fencing 1969
5 Katerina Anastasiou Greece Cross Country Skiing 1973
6 Nikos Angelidis Greece Cycling 1977
7 Paolo Angioni Italy Equestrianism 1938
8 Yekaterina Anikeyeva Russia Water Polo 1969
9 Ibrahim Awariki Lebanon Wrestling 1928
10 Sven-Olov Axelsson Sweden Biathlon 1941
11 Vazgen Azroyan Armenia Figure Skating 1977
12 Orde Ballantyne Saint Vincent Athletics 1962
13 Grazia Barcellona Italy Figure Skating 1929
14 Slavomír Bartoň Czechoslovakia Ice Hockey 1926 2004
15 Willi Baumeister Germany Art Competitions 1889 1955
16 Markus Baur Germany Handball 1971
17 Kelly Béchard Canada Ice Hockey 1978
18 Jaap Belmer Netherlands Wrestling 1886 1936
19 Ole Berntsen Denmark Sailing 1915 1996
20 Tim Bethune Canada Athletics 1962
21 Juan Carlos Bianchi Venezuela Tennis 1970
22 Nataliya Bilukha Ukraine Archery 1971
23 Enrico Bisso Italy Swimming 1956
24 Francis Boisson Monaco Shooting 1928
25 Biko Botowamungu Austria Boxing 1957
26 Bernard Bouffinier France Canoeing 1943
27 Celia Bourihane Algeria Volleyball 1995
28 Piero Brandi Italy Boxing 1939 2004
29 Calvin Brock United States Boxing 1975
30 Melanie Bruce Great Britain Figure Skating 1972
31 Mathew Buckley Australia Baseball 1973
32 Lilián Buglia Argentina Athletics 1934
33 Alla Butova Soviet Union Speed Skating 1950
34 Francisco Cabañas Mexico Boxing 1912 2002
35 Cidálio Caetano Portugal Athletics 1952
36 Marco Capone Italy Ice Hockey 1959
37 Geoffrey Carr Great Britain Rowing 1886 1969
38 Reinier Cartaya Cuba Cycling 1981
39 Chen Cho-Yi Chinese Taipei Swimming 1985
40 Chen Fubin China Canoeing 1978
41 Chen Hua China Swimming 1982
42 Chen Jinyan China Fencing 1988
43 Yury Chesnokov Soviet Union Volleyball 1933 2010
44 Andriy Chmil Ukraine Cycling 1963
45 Lorang Christiansen Norway Cycling 1917 1991
46 Milan Cipov Slovakia Water Polo 1976
47 José Clot Spain Bobsleigh 1946
48 Fabricio Coloccini Argentina Football 1982
49 José María Colorado Spain Shooting 1956
50 Cong Yuzhen China Athletics 1963
51 Alizé Cornet France Tennis 1990
52 Amy Cotton Canada Judo 1980
53 Shana Cox Great Britain Athletics 1985
54 Jim Cristy United States Swimming 1913 1989
55 Enzo D'Angelo Italy Water Polo 1951 2008
56 Marie-José de Groot Netherlands Rowing 1966
57 Helena de Menezes Brazil Athletics 1927
58 José de Souza Benin Athletics 1963
59 Marcus Vinícius Dias Brazil Basketball 1923 1992
60 Franka Dietzsch Germany Athletics 1968
61 Ahmed Dine Algeria Boxing 1965
62 Shane Dobbin New Zealand Speed Skating 1980
63 Shelagh Donohoe United States Rowing 1965
64 Stephi Douglas Great Britain Athletics 1969
65 Frank Duffy United States Equestrianism 1937
66 Cornelia Dumler Germany Volleyball 1982
67 Hans-Ulrich Dürst Switzerland Swimming 1939
68 Liudmyla Dzhyhalova Soviet Union, Unified Team Athletics 1962
69 Mark Edmond New Zealand Bobsleigh 1977
70 Markus Eggler Switzerland Curling 1969
71 Sherif El-Saket Egypt Table Tennis 1970
72 Ellen Elzerman Netherlands Swimming 1971
73 Joaquín Enseñat Spain Basketball 1938
74 Gustavo Envela Equatorial Guinea Athletics 1968
75 Bengt Eriksson Sweden Nordic Combined, Ski Jumping 1931
76 Robert Esche United States Ice Hockey 1978
77 Laura Ester Spain Water Polo 1990
78 Kenji Eto Japan Equestrianism 1948
79 Joaquín Fernández Spain Swimming 1971
80 Renan Ferraro Brazil Cycling 1962
81 Bruce Field Australia Athletics 1947
82 Mike Flater United States Football 1950
83 Emil Flecken Germany Art Competitions 1890 1981
84 Helena Fliśnik Poland Athletics 1952 1999
85 Ray Flynn Ireland Athletics 1957
86 Robert Frank Australia Table Tennis 1990
87 Mario Franke Germany Gymnastics 1968
88 Sigismund Freyer Germany Equestrianism 1881
89 Makiko Furukawa Japan Volleyball 1947
90 Marek Garmulewicz Poland Wrestling 1968
91 Ahmed Gebrel Palestine Swimming 1991
92 Aleksandr Gerasimov Russia Volleyball 1975
93 Sava Gerchev Bulgaria Cycling 1914
94 Angeliki Gerolymou Greece Water Polo 1982
95 Arayik Gevorgyan Armenia Wrestling 1973
96 Irene Gilbert Great Britain Swimming 1903 1988
97 Nick Gillingham Great Britain Swimming 1967
98 Víctor Giordani Guatemala Shooting 1951
99 Gong Guohua China Athletics 1964
100 Shelley Gorman-Sandie Australia Basketball 1969
101 Arne Grahn Finland Tennis 1902 1989
102 Gu Ja-Cheong South Korea Archery 1967
103 Ove Gunnarsson Sweden Shooting 1946 1994
104 Lloyd Guss Canada Athletics, Bobsleigh 1959
105 Roberto Haas Argentina Sailing 1946
106 Ted Hains Canada Sailing 1948
107 Colin Hamilton Australia Modern Pentathlon 1966
108 Kåre Hatten Norway Cross Country Skiing 1908 1983
109 Brita Hazelius Sweden Swimming 1909 1975
110 Eddy Hellebuyck Belgium Athletics 1961
111 Robert Hennet Belgium Fencing 1886 1930
112 Igor Hernández Venezuela Beach Volleyball 1977
113 Mike Hillardt Australia Athletics 1961
114 Russell Hobby Australia Fencing 1933
115 Rudolf Höpfler Austria Rowing 1912
116 Björn Hübner Germany Fencing 1986
117 Anthony Huguet Australia Alpine Skiing 1973
118 Dane Hyatt Jamaica Athletics 1984
119 Ida Brazil Volleyball 1965
120 Dionysios Iliadis Greece Judo 1983
121 Andrés Iniesta Spain Wrestling 1974
122 Preben Isaksson Denmark Cycling 1943 2008
123 Masanori Ishikawa Japan Baseball 1980
124 Doina Ivănescu Romania Volleyball 1935 1996
125 Koji Iwamoto Japan Ice Hockey 1942
126 Masayuki Izumikawa Japan Volleyball 1971
127 Astrid Uhrenholdt Jacobsen Norway Cross Country Skiing 1987
128 Karel Janež Yugoslavia Gymnastics 1914
129 Sverre Jensen Norway Football 1893 1963
130 Ji Jia China Speed Skating 1985
131 Sheila Johansen United States Luge 1947
132 Edward Jurkiewicz Poland Basketball 1948
133 Aage Jørgensen Denmark Gymnastics 1900 1972
134 Jaroslav Kadavý Czechoslovakia Cross Country Skiing, Nordic Combined 1912
135 Josef Kaltenbrunner Austria Football 1888
136 Petar Kasabov Bulgaria Wrestling 1979
137 Yuki Kawai Japan Volleyball 1990
138 Willem Kemp South Africa Baseball 1973
139 Mohamed Kharbouch Morocco Football 1977
140 Kim Gi-Han South Korea Sailing 1963
141 Kim Gyeong-Hoe South Korea Speed Skating 1941
142 Kim Ju-Seok South Korea Boxing 1954
143 Kim Kwang-Hyok North Korea Athletics 1988
144 Kim Min-Su South Korea Judo 1975
145 Dan Kinsey United States Athletics 1902 1970
146 Jesse Kirkland Bermuda Sailing 1988
147 Rosana Kiroska Macedonia Cross Country Skiing 1991
148 Ewald Kist Netherlands Hockey 1944
149 Martin Koch Austria Ski Jumping 1982
150 Regina Kodymová-Jirkalová Czechoslovakia, Czech Republic Shooting 1966
151 Velichko Konarov Bulgaria Weightlifting 1940
152 Alimata Koné Cote d'Ivoire Athletics 1965
153 Fusako Kono Japan Diving 1916
154 Oleksandr Korchmid Ukraine Athletics 1982
155 Tapio Koskinen Finland Ice Hockey 1953
156 Dariusz Koszykowski Poland Canoeing 1972
157 Nikolay Kovsh Soviet Union, Unified Team Cycling 1965
158 Josef Křepela Czechoslovakia Basketball 1924 1974
159 Beate Kristiansen Norway Sailing 1968
160 V'iacheslav Kulida Ukraine Canoeing 1970
161 Olavi Kuronen Finland Ski Jumping 1923 1989
162 Fritz Lange Germany Wrestling 1885
163 Ludy Langer United States Swimming 1893 1984
164 Alfred Larsen Norway Wrestling 1905 1983
165 Robert Lechner West Germany Cycling 1967
166 Ugo Legrand France Judo 1989
167 Eira Lehtonen Finland Gymnastics 1939 1984
168 Li Ju China Table Tennis 1976
169 Lin Wei-Chu Chinese Taipei Baseball 1979
170 Sue Longden Great Britain Athletics 1950
171 Eugénio Lopes Portugal Athletics 1929
172 Horacio López Uruguay Basketball 1961
173 Jessica López Venezuela Gymnastics 1986
174 Jennie Loriston-Clarke Great Britain Equestrianism 1943
175 Lu Ying China Swimming 1989
176 Carl Lüthje Germany Cycling 1883
177 Cédric Lyard France Equestrianism 1972
178 Maíla Machado Brazil Athletics 1981
179 Samak Majchainares Thailand Shooting 1923
180 Morena Makar Croatia Snowboarding 1985
181 Rauno Mäkinen Finland Wrestling 1931 2010
182 Georg Marchl Austria Wrestling 1964
183 Brian Mariano Netherlands Athletics 1985
184 Raúl Marrero Cuba Boxing 1951
185 Rooney Massara Great Britain Rowing 1943
186 Gábor Mayer Hungary Biathlon, Cross Country Skiing 1959
187 Arthur Meier Liechtenstein Cross Country Skiing 1925
188 René Mercier France Biathlon 1937
189 Kenneth Meredith Australia Gymnastics 1963
190 Jean Mermet France Cross Country Skiing 1932
191 Sayed Mersal Egypt Boxing 1937
192 Uwe Messerschmidt West Germany Cycling 1962
193 Ryan Millar United States Volleyball 1978
194 Lea Ann Miller United States Figure Skating 1961
195 Ian Mills Australia Water Polo 1945
196 Harry Mizler Great Britain Boxing 1913 1990
197 Josef Moc Czechoslovakia Basketball 1908
198 Karen Moe-Thornton United States Swimming 1953
199 Ali Mohammad Momeni Iran Wrestling 1937
200 Luís Monteiro Portugal Swimming 1983
201 Gaël Monthurel France Handball 1966
202 Marc-André Moreau Canada Freestyle Skiing 1982
203 Sonja Morgenstern East Germany Figure Skating 1955
204 Devon Morris Jamaica Athletics 1961
205 Svetlana Moskalets Russia Athletics 1969
206 Manabu Nakanishi Japan Wrestling 1967
207 Hidetoshi Nakata Japan Football 1977
208 Musa Nastuiev Ukraine Judo 1976
209 Bill Neill United States Virgin Islands Bobsleigh 1965
210 Ondrej Nepela Czechoslovakia Figure Skating 1951 1989
211 Frants Nielsen Denmark Shooting 1874 1961
212 Peter Sofus Nielsen Denmark Shooting 1890 1972
213 Yasumasu Nishino Japan Swimming 1925
214 Martha Norelius United States Swimming 1909 1955
215 Keith Notary United States Sailing 1960
216 Ladislao Odescalchi Italy Shooting 1920 2000
217 Bertil Ohlson Sweden Athletics 1899 1970
218 Abraham Olano Spain Cycling 1970
219 Brigitte Olivier Belgium Judo 1980
220 Alaettin Özgür Turkey Wrestling 1965
221 Stefanos Paparounas Greece Diving 1990
222 Park Hyeon-Seon South Korea Synchronized Swimming 1988
223 Katalin Parragh Hungary Judo 1972
224 Paula Brazil Volleyball 1982
225 Erik Bue Pedersen Denmark Handball 1952
226 Paolo Pedretti Italy Cycling 1906 1983
227 Héctor Pedroso Cuba Hockey 1950
228 René Pellarin Switzerland Hockey 1900 1998
229 Matteo Pelliciari Italy Swimming 1979
230 Miguel Pérez Mexico Cycling 1934
231 Erik Pfeifer Germany Boxing 1987
232 Édouard Pigeot France Wrestling 1912
233 Andrea Piros Switzerland Fencing 1966
234 Lionel Plumenail France Fencing 1967
235 Mateusz Polaczyk Poland Canoeing 1988
236 Sergey Polyakov Russia Shooting 1968
237 Jürgen Pommerenke East Germany Football 1953
238 Athanasia Pouridou Greece Football 1975
239 Marlena Predescu-Zagoni Romania Rowing 1951
240 Éric Quintin France Handball 1967
241 Catherine Quittet France Alpine Skiing 1964
242 Otto Rauth Italy Ice Hockey 1914
243 Bojan Razpet Yugoslavia Ice Hockey 1960
244 Ren Lei China Basketball 1982
245 Toni Rimrod West Germany Volleyball 1948
246 Iván Rodríguez Panama Swimming 1977
247 Yevgeniya Romanyuta Russia Cycling 1988
248 Henri Royer France Art Competitions 1869 1938
249 Chad Rudolph United States Rowing 1948
250 Jorge Ruiz Argentina Hockey 1958
251 José Ruíz Venezuela Sailing 1980
252 Łukasz Rutkowski Poland Ski Jumping 1988
253 Vicenta Salmon Cuba Basketball 1954
254 Vithanakande Samarasinghe Sri Lanka Athletics 1962
255 João Sassetti Portugal Fencing 1892 1946
256 Gerson Schuch Brazil Volleyball 1946
257 Yury Selikhov Soviet Union Basketball 1943
258 Ahmed Senoussi Chad Athletics 1946
259 Kateryna Serdiuk Ukraine Archery 1983
260 Mark Sherwin Cook Islands Athletics 1970
261 Masako Shinpo Japan Athletics 1913 1995
262 Mircea Simion Romania Boxing 1954
263 Lizzie Simmonds Great Britain Swimming 1991
264 Matt Simon Australia Football 1986
265 František Šír Czechoslovakia Rowing 1914
266 Idzard, Baron Sirtema van Grovestins Netherlands Equestrianism 1893 1983
267 Momo Sissoko Mali Football 1985
268 Milan Škopek Czechoslovakia Rowing 1959
269 Fred Smallbone Great Britain Rowing 1948
270 Jules Sobrian Canada Shooting 1935
271 Andrey Sokolov Kazakhstan Ice Hockey 1968
272 Vivienne Spence Jamaica Athletics 1965
273 Günter Spies West Germany Gymnastics 1948
274 Suzanne Stettinius United States Modern Pentathlon 1988
275 Börje Strandvall Finland Athletics 1909 1987
276 Bernd Strasser Germany Water Polo 1936
277 Sven Strömberg Sweden Athletics 1911 1986
278 Judit Stugner Hungary Athletics 1942
279 Andrej Šupka Slovakia Football 1977
280 Ecaterina Szabo Romania Gymnastics 1968
281 Jadwiga Szosler-Wilejto Poland Archery 1949
282 Mogens Sørensen Denmark Rowing 1930 2006
283 Sid Taberlay Australia Cycling 1980
284 Tamanqueiro Portugal Football 1903 1941
285 Kosei Tano Japan Water Polo 1914
286 Vitor Teixeira Brazil Equestrianism 1958
287 Yelena Telepushkina Belarus Equestrianism 1969
288 Norberto Téllez Cuba Athletics 1972
289 Helmut Thaler Austria Luge 1940
290 Claus Thomsen Denmark Diving 1959
291 Žoržs Tikmers Soviet Union Rowing 1957
292 Kalervo Toivonen Finland Athletics 1913 2006
293 János Toldi Hungary Canoeing 1928
294 Toni Spain Football 1977
295 Edmond Topalli Albania Judo 1980
296 Marco Torrès France Gymnastics 1888 1963
297 Paulo Trindade Portugal Swimming 1967
298 Aivars Trops Soviet Union Bobsleigh 1963
299 Otto Tschudi Norway Alpine Skiing 1949
300 Danila Turchin Uzbekistan Canoeing 1978
301 Niels Turin-Nielsen Denmark Gymnastics 1887 1964
302 Paulo Tuvale Samoa Boxing 1954
303 Adrian Ungur Romania Tennis 1985
304 Mukhran Vakht'angadze Georgia Wrestling 1973
305 Florine Valdenaire France Snowboarding 1982
306 Juan Valladares Honduras Athletics 1947
307 Gisèle Vallerey France Swimming 1930 2010
308 Willy Van Den Bossche Belgium Archery 1949
309 Phongsit Veangviact Thailand Boxing 1972
310 Oleg Veretelnikov Uzbekistan Athletics 1972
311 Joeri Verlinden Netherlands Swimming 1988
312 Lee Vertongen New Zealand Cycling 1975
313 Ladislav Vízek Czechoslovakia Football 1955
314 Stojko Vranković Yugoslavia, Croatia Basketball 1964
315 Vera Vucheva Bulgaria Biathlon 1973
316 David Výborný Czech Republic Ice Hockey 1975
317 Hans Wagner Austria Ice Hockey 1923 2010
318 Olof Wallin Finland Sailing 1913 1971
319 Marianne Weber West Germany Rowing 1956
320 Sepp Weiler Germany Ski Jumping 1921 1997
321 Edvard Wennerholm Sweden Gymnastics 1890 1943
322 Armin Weyrauch Germany Rowing 1964
323 Harold Wilson Great Britain Athletics 1885 1916
324 Ivonne Witteveen Netherlands Antilles Fencing 1944
325 Michèle Wolf Switzerland Fencing 1961
326 Sam Wong Hong Kong Sailing 1965
327 Jan Wypiorczyk Poland Wrestling 1947 2011
328 Vladimir Yevseyev Soviet Union Rowing 1939 2012
329 Marco Zarucchi Switzerland Nordic Combined 1972
330 Camillo Zemi Italy Athletics 1898 1959
331 Zhao Yi China Swimming 1979
332 Rajko Žižić Yugoslavia Basketball 1955 2003
333 Galina Zybina Soviet Union Athletics 1931